Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
23. sep 2008

No já našla v knížkách a na internetu že to začínají dělat děti na přelomu 5-6ho měsíce.

andulka4
23. sep 2008

Killi z příkrmů zvrací. Nezvrací jen tak trochu....vyzvrací se úplně až už pak zvrací jen žaludeční šťávy a pak už jen naprázdno.

argousek
23. sep 2008

Andulko to je docela možný, já jsem to vůbec neřešila, protože to u nás nikdo nehrotil. Kdyby jsi to nenapsala, tak bych to ani nevěděla. Oni mu dávali se vším dost času, přece jen byl extremák a potřeboval víc času. A myslím si, že to není dobře, že to říkají tobě. Ty to stejně nijak neurychlíš, až bude na to zralý, tak to začne dělat. Akorát z toho budeš zase vystresovaná. ☹

andulka4
23. sep 2008

Argi né vystresovaná né 🙂 Jen mne to zaskočilo že se na to mudra ptá 🙂

janina77
23. sep 2008

andulka, Domi nerozprava ZIADNE slabiky. Fakt, ziadne. iba huci a mrnci roznou intenzitou - podla toho, ci sa tesi, nieco chce, je zlostny, a podobne. Pritom v cca 6 mesiacoch blabotal kadejake hatlaniny, ale prestal, a teraz nic. Pytala som sa na to neurologicky, ale ta ma ukludnila, ze je to normalne, ze hlavne chlapci rozpravaju neskor, a ze tym vobec nie je pozadu. Tak sa s tym netrapim, ved sa rozkeca. 🙂

argousek
24. sep 2008

ahoj holky, musíme se vám pochlubit. Dnes jedl Adámek poprvé nemixovaný oběd, měl brambory, kuř. maso a mrkev a krásně papal. Nesnědl všechno a bylo to krmení pomalu na hodinu, protože to maso každý kousek žvýkal tak 10min 🙂 ale velký úspěch a propo fajn moc děkujeme za rady 😉

fajn
24. sep 2008

argošku hlavně že to pomohlo. Jinak není zač

susika
25. sep 2008

ahojte..konečne som sa ku vám dostala. pomaly si čítam.

k tomu papaniu na predcházajúcej strane. tak mlieko z flaše papala krásne až donedávna, kedy začala vymýšlať a pije aj pol hodinu. prikmovať som začala v 7.mesiaci, tiež ako janina, ale len 2 dni z flaše a potoim riedke kaše lyžičkou.miuxovala som asi do 9-9,5 mesiace, potom som skusila ryžu a zjedla ju v pohode a od vtedy nemixujem a kusky papá pekne. a kusky chleba zbožnuje.a teraz , od kedy som ju začala dávať do stoličky papať, tak je to horor. krmime sa aj 2 hodiny, kým to zje, je to vraj blbosť, ale to by zjedla len 4 lyžičky. onba vymýšla, všetko chce vidieť, potom sa v stoličke postaví a sadne si na operadlo,a elbo mi z nej vylezie na stol.aj som jej ju zložila ako stoličku so stolíkom (máme takú drevenú skladaciu) a odtial mi skoro vyliezla na zem. tak jedávame kadejako. nahánam ju po dome, alebo ju posadím ku hračkám a tam sa niekedy v klude napapá.a možem sa snažiť o nejaké stolovanie🙂))

k rozprávaniu - mne by to doma chýbalo, keby nehovorí. rada všetko opakuje, ani zahrašiť si nemožem, lebo to zopakuje, našťastie rýchlo zabudne...dnes sme boli na odbere krvi na alergiu na lepok a kr.bielkovinu a bola pochválená ako brble.a zasa im spravila super šou v čakárni🙂 ale neriešim to, vraj to može prestať, ked začne sama chodiť, zatail chodí za oporu a za ruky, ale škriabe sa všade. 😀

Jani, bol u nás bratranec a tí majú malú o mesaic mladšiu od mojej, ale donosenú a tá má teraz rok a mesiac a chodí uplne sama, skoro 100percentne, ale celý čas nevidala ani hlásky.kukali na tú našu, ked sa rozkrákala, že isto býva medzi deťmi, ale nie, som s nou väčinou sama, a fakt s nou komunikujem asi až moc🙂ale každé sa naučí.

aj ja by som chcela surodenca pre nu,ale tiež sa bojím. Killi - chcela by som mať tvoj optimizmus.... 😀 😀 😀 píš tak optimisticky dalej a normálne prestanem mať strach 😀

susika
25. sep 2008

ozaj, ako ste naučili deti na nočník? ja som skušala, neviem, či sa jej nepáčil, ale nechcela mi na nom sedieť. revala ako slon a utekala mi z neho.inak krásny, také autíčko a ona je z autíčok hotová....vraj mám tomu enhcať čas....nezaberali ani hrčky, ani knižky, nič....sedí iba ked ju zdvihnem spolu s ním.vyzerá to komicky, ale vtedy obsedí.... 😀

kili
autor
25. sep 2008

susi, náš S. kakal na sedacom nočníku len párkrát, ale tiež tam nie je rád, tak som sa na to vy... a stále len držím v klbôčku nad umývadlom (tak ako keď dávaš dieťa cikať vonku). Skús tak, možno jej to bude vyhovovať. Najlepšie najrpv vychytať okamžiky, kedy sa jej určite chce, čiže po zobudení a podržať ju a keď bude cikať, tak jej povedať slovo, napr. ciki al. tak, čo sa jej ľahko vyslovuje. To je super, že už ti rozpráva, fakt wauw, naši furt nič, len mamama alen klasické slová ani z ďaleka. Tak toho môžeš využiť a keď to vždy zopakuje pri tom čúraní, tak to je super. Takto to robiť nejaký čas, kým si to zapamätá a dá do súvislosti, potom už môžeš skúšať aj inokedy a povedať ciki a ona bude vedieť, čo sa od nej chce. Vždy sa jej ale chcieť nebude musieť, takže treba skúšať a raz sa hádam trafíš. potom časom hádam začne hlásiť pocikanie a časom aj pred. Keď je tak inteligentná, že už rozumie, tak by to mohla fakt rýchlo pochopiť.

kili
autor
25. sep 2008

dnes sme boli na plúcnom a sinagys už dostávať nebudú, že nie je treba, keď nemuseli posledného pol roka nič inhalovať. ale čo mi je ľúto, nemôžeme chodiť do MC ☹ , čo bude fakt pruda celú zimu. a ja som práve dúfala, že sa tam nejak naučím s nimi hrať, lebo mne to moc nejde 😔

argousek
25. sep 2008

no tak já Adámka dávám na nočník a vždycky mu k tomu pustím Bořka stavitele, protože mi z toho jinak utíkal a nevydržel tam sedět. Takhle vydrží a dokonce se i pravidelně vykaká. Posadím ho tam vždycky po jídle a pustím jeden díl a vždycky se vyčůrá. Akorát nevím jak to budu dělat až ho budu učit na záchod? ☹

janina77
25. sep 2008

ono s tym vytvaranim podmieneneho reflexu pri cikani (povies cik a dieta vie ze ma cikat) je to take osemetne. Ako sposob ucenia fajn, ale pridam moju vlastnu skusenost - mama nas ucila cikat tak, ze vzdy pustila tiect vodu. Ked tiekla voda, tak sme sa vycikali. A mala som s tym problem az do dospelosti, ze ked mi co i len malicko bolo treba cikat a zacula som vodu, tak nie a nie to udrzat 😲 . Mozno to pri slovach neplati, ale so segrou sme s tym mali obidve problem 😔 .

Tym som nechcela kritizovat, mozno ked sa s tym v rozumnom case prestane, tak to dieta tak "nezblbne" 😀

kili
autor
25. sep 2008

janina, v téme bezplenková metóda sme sa o tom raz bavili. a sú hystorky, že v číne majú čúrací zvuk pískanie a jeden profesor nevime prečo na prednáškach pískal a čínsky študenti hromadne odchádzali na wc 😀 . alebo iné, čo im mami hovorili nejaké a-a-a, tak im tiež treba. mna moja od 4m dávala na nočník a používala a-a-a a nič to so mnou nerobí, ale vo všeobecnosti asi to tak funguje. ja teda používam slová LULU u S. a KAKA u A., ale pri tom im hovorím celú vetu, a potom až keď vykonávajú potrebu im hovorím LULU. Pochybujem, že sa im to tak zafixovalo, keďže sa dosť často nevyčúrajú a začnú sa spierať, že sa im nechce 😉

janina77
25. sep 2008

baby, mame za sebou hrozny vecer ☹ ☹ ☹
Domi obhryzal stolicku, nejak nestastne sa posmykol a vyrazil si predny zub. Nevypadol mu cely, ale mal ho upne vyvaleny dopredu, strasne to krvacalo, reval ako tur. Zohnali sme znamu zubarku, isli za nou (po pol hodine placu a krvacania), ta sa na to kukla a povedala, ze zub musi ist von ☹ ☹ ☹ . Tak mu ho aj vytrhla. Takze najblizsich 5 rokov bude Domi bez lavej hornej jednotky ☹ ☹ ☹ . A to som stala pri nom ked sa mu to stalo! Som z toho taka nestastna, odkedy zaspal tak vyrevuvam.
Ja uz neviem, ako mam na neho davat pozor! On je take sidlo, vkuse sa niekde zliepa, vcera na seba stiahol stolicku v kuchyni, tak ma na cele modrinu, dnes zas ten zub, co bude zajtra? Ja som fakt taka nemozna! A to ma len rok! Co bude nasledovat?
😢 😢 😢

kili
autor
25. sep 2008

janina, chúďa ☹
fotky budú teda bez zubov. no aspoň že mliečny, ale aj tak škoda 😔

fajn
26. sep 2008

Janina ,to je chudáček ten řev si dokážu představit. Dianka si tu ruku taky zlomila když jsme šli spolu na zahradu prostě zakopla a já ji nestačila chytnout ,ona je taky kaskadér. Vždycky jí říkám že nemá pud sebezáchovy a ona když teď spadne tak řekne že nemá pud sebezáchovy. Ve středu doma zakopla o prah a taky letěla na pusu ale jenom měla červenou bradu zuby to ustály. Zkus se zeptat doktorky oni někdy nasadí protézu . Jinak nejsi nemozna , já říkám že bych ty oči musela mít i na zadku abych na ni dávala pozor. Tak se mějte a Domčovi pohlazení ať už to nebolí 😉

andulka4
26. sep 2008

Jani to mne mrzí. No jo no je to trápení.Věřím že jsi opatrná a dáváš na něj pozor jako ostříž ale předvídat nemůžeš, takže se netrap.Hlavně že se nestalo nic horšího 🙂 Zub mu naroste nový 🙂

janina77
26. sep 2008

Baby, ste zlate. Dakujem za podporu. Ziadnu protezu mu tam davat nebudu, ze proste bude bez zuba a narastie mu tam az trvaly. No a este mi zubna povedala, ze tie ostatne sa mu rastom poposuvaju, a potom pri trvalych to dosledujeme aby boli na svojom mieste.

andulka4
26. sep 2008

Jani já jsem si v 9ti letech vyrazila přední zub o schody :( Tydle věci se prostě stávají.No jenže mě už nový nenarostl :( Tak mi ho dolepili a vůbec nic nejde poznat 🙂 Prostě hlavně že si nevypíchl oko nebo tak něco 🙂

janina77
26. sep 2008

tak s tym okom to mas pravdu. Boze aj to sa moze stat!
Ja potrebujem nejaku nafukovaciu gulu, kde ho umiestnim na 12 hodin denne, a tych zvysnych 12 uz prespi. Snad sa mu tak uz nic nestane.

gucz
26. sep 2008

😀 , janina môj brat si ako ročný tiež spôsobil úraz v pusinke. Utekal s fľaškou od šampónu a spadol s ňou. On si však zúbok nevybil, ale vrazil si ho späť do ďasna. Tiež to hodne krvácalo a bolelo, lietali k zubárke, na rentgen... no a zúbok mu vyrástol na novo, potom aj trvalý zub a ten mliečny nie a nie vypadnúť, tak mu ho museli trhať. No ale čo som tým chcela povedať, že detičky sú riadne šidlá a ustriehnuť ich na 100 % sa nedá. Moja má aj modriny a tiež nič iné nerobím, len za ňou behám. Neboj, trvalý zúbok mu vyrastie a kým bude dospelý tak si ani nebude pamätať, že predný zúbok v detstve nemal

argousek
26. sep 2008

holky to se stává, nám se třeba nedávno přihodilo, že jsem byla s Adámkem v řezáči (tak tomu tady říkají), kde tchýně má seno pro králiky a Adámek jí ho tam chodí přebýrat 🙂 No a já jsem tam byla s ním, stála jsem těsně vedle něho a on z ničeho nic zabalancoval a svalil se na stěnu (takovou kamenou zeď) a tváří sjel po té stěně, umíte si asi představit, jak vypadal ☹ Tak jsem mu to namazala fenistylem a ono mu to stejně zmodralo a oteklo, ale do večera už to bylo lepší, tak jsme s tím nikam nešli. No a kamarádka má stejně starého kloučka a ten zase padl na konferenční stolek a rozšmiknul si obočí, stáli u toho tři a ani jeden nestihl včas zareagovat. Prostě si obrňme nervy a doufejme, že se nich horšího nestane 😉

kili
autor
26. sep 2008

tak naši našťastie ešte nič vážneho nemali. aj keď ich nechávam samotných, keď napr. na balkóne vešiam prádlo al. sa sprchujem. U nás sa ani nemajú moc o čo zraniť, v obývačke u prostred je veľká plocha, kde sa môžu hrať a okolo stien sú postel, gauč, televízor, ale všetko v podstate bezpečné.

argousek
26. sep 2008

No já mám v obýváku cestovní postýlku a když si potřebuju dojít třeba pověsit prádlo, jak píšeš, tak ho dávám raději tam

kili
autor
26. sep 2008

ja také nemám a keby som ich dala do izby, tak by to prejačali. ale aj keď mali postielky v obývačke, tak som ich tam nedávala, takže to je v podsate jedno. oni sa vždy pekne hrajú 😎

tamia
27. sep 2008

jani,
to mi je veľmi ľúto, zúbok bude určite chýbať, ale ešte že sa nestalo nič horšie. moja malá má tiež odrazené z predného zúbku a ani neviem kedy sa to stalo, vôbec neplakala iba večer som to zbadala. No a včera sme boli v lidli a vyšli sme z obchodu a ona šup naspäť druhými dverami do obchodu a kým som stihla prísť za ňou tak už ležala na zemi s prerezanou perou 😢 . Nešťastie sa tak rýchlo stane, tiež si to vyčítam, že čo som tam nemohla byť skor...

kili, myslíš to vážne, že nedostanete ked ste nemuseli inhalovať? tak to potom čaká aj nás ☹

inak kúsky jedla sa nám stále nedarí papať ☹ , ale za to si vie odhryznúť arašidu, ale to jej hned beriem. Manžel skúšal....
začala hovoriť slová kde je "i" lebo do teraz hovorila iba slová s "a". takže ja som mamia, povie babi, gabi, ked veľmi chce tak aj babika sa podarí. k zvukom zvieratiek sme pridali ako robí kohútik - kikikiki, kuriatko - pipi. tak sme trochu poskočili...🙂

ked idem volačo robiť, samozrejme ju odložiť do postielky nemožem, ona ide so mnou a so všetkým mi pomáha takže mi všetko trvá raz tak dlho 🙂

tamia
27. sep 2008

kili,
mala som na mysli sinagis.. nejak mi to slovo vypadlo

andulka4
27. sep 2008

Holky máme první zub 😀
našla ho moje mamča....a představte si že mu lezou první horní

janina77
27. sep 2008

baby, tak ja sa na 2 tyzdne lucim, ideme zajtra do Luznej na 2 tyzdne. Dufam, ze sa zas posunieme dalej, a ze si tam Domco nesposobi zas nejaky uraz. Majte sa pekne, dakujem vsetkym za podporu, papa.