Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

tamia
5. mar 2009

ahojte,

baby mám chorú malú a má teploty cez 39 stupňov a nezaberá panadol, ani zábaly ani nurofen ten mi vygrcká. Čo mám robiť? Je taká zničená, plačlivá, nehcce odo mna poriadne ani čajík, lebo sa bojí, že jej dám nejaký liek. Bojím sa takejto vysokej teploty aj kvoli febrilným krčom. Pre prípad mám pripravený diazepam do zadočku ale nehcela by osm jej ho dávať ked netreba. Poradíte mi, prosím niečo...? pre ňu aj pre mňa na psychiku... ☹

fajn
5. mar 2009

ahoj ,tak ten diazepam bych ji určitě dala. Já jsem teď byla s Didkou v nemocnici a dr říkala že některy děti ty křeče mají už i při 38,5 . Záleží ale taky kde tu teplotu měříš. Zkus ji dát čípek a poloviční dávku nurofenu zaráz ,neboj mám to taky od dr. Nenapsala bych nic neověřeného. Didka měla takovy horečky teď a trvaly 3 dny už jsem myslela že to nezkončí. Dávej to co 5 hodin a zkus třeba studenej kapesník na čelo,Ta naše to moc nechce ale já to tam přidržím a hotovo sice řve jak tur 😉 .
A pro tebe nevím jedině ti můžu držet pěsti ať to zvládnete co nejlíp a nejrychleji. Já bych sama potřebovala tu náladu zvednout. Sice dnes byla noc klidná tak doufám že už ty kašle máme za sebou. Tak dej vědět jakválčíte a jestli to pomohlo

tamia
5. mar 2009

fanj, moc dakujem....
možem otázku? ako si to myslela, že čípok a pol dávky nurofenu.. to sa može? mne hovorila dokina, že odstup musí byť minimálne tri hodiny od týchto dvoch liekov.

ty dávaš ten diazepam?

tamia
5. mar 2009

fanj,
moja si ten kapesník z čela zoberie /inak pri tom tiež plače ako tovjadianka/ a stále si utiera pusinku až ju má celú vyšúchanú a červenú. Nerobí to od smädu.

tamia
5. mar 2009

píšem ako tatar na 100 krát....

fajn, a všetky mamičky chorých detičiek... prajem im skoré uzdravenie, aby sa nám netrapili vo vysokých horučkach, kašloch a soplíkoch 😉 ...

fajn
5. mar 2009

jo můžeš to tak dát ,dáš čípek a hned k tomu půl dávku sirupu Nurofen. A hlavně musí pít ,když nebude papat nevadí ona se potom dojí až bude bez teplot

petrach
5. mar 2009

tamia ja jsem naši male davala diazepam pokažde u tak vysokych hoteček,dr to doporučila,toho se neboj,jen ji ho dej čtvrtku..
jinak jsme ješte davali do vany vlažnou vodu,ne studenou a nech ji si tam hrat,klesne to tak lip jak zabalem
dobře si na tyhle stavy spominam,meli jsme je rok a pul pořad dokola..takže držim palce at se maličke uleví

fajn a jak u vas? doufam že už je lip,potřebujete se obe vyspat 😉

naš Šimonek už je lepši,mam hroznou radost,začina zas mit mličko,dneska ma 9 ml,pujde to pomalu,ale antibiotika zabiraji,to je duležite,krevni testy už jsou lepši,večer mu budou delat nove.budu si zas volat a přibrali jsme na 1270g!!!!!!!!!!!!!!

fajn
5. mar 2009

zkus třeba ze stříkačky když ti nechce z hrnku nebo z flašky ,myslím pití. Nebo po lžičkách. Já vím je to těžky když oni nechtějí nic ☹ jsou to pr´dolky ale musí pít aby nebyla dehydrovaná . A taky ju moc neoblíkej jenom třeba tričko a punčocháčky ať se chladí aspoň tak

tamia
5. mar 2009

fajn, petrach
dakujem vám srdečne za rady....
petrach, to je naozaj pekné, že malý priberá.... 🙂 nech sa drží a veľa papká

mila01
5. mar 2009

Tamia - já mám zase od doktorky,že kdyř má malá takle vysokou horečku,mám dávat dávku nurofenu a za 2 hod.dávku paralenu.A takle to pořád střídat po 2 hodinách,aby ta horečka neměla šanci vylítnout zase moc nahoru,ale musí to být léky,které nemají stejnou účinnou látku,aby se dítě nepředávkovalo.Já mám naučený nurofen a paralen sirup a zatim nám to vždycky zabralo a to Andrejka má běžně přes 40.

S tim pitím je to problém,vždycky zkoušim,co se dá a co se chytne - lahvičku,hrneček,skleničku,stříkačku - čaj,šťávu,džus.

Držim palce,ať to rychle zvládnete.Všichni.

Petrach - to je super,mám z vás ohromnou radost,jen tak dál a všechny problémy už pryč.Přeju jen samé dobré zprávy.Už máte naší porodní váhu 😀 😀 😀

petrach
5. mar 2009

mila skoro i tu naši
tamia skus ji koupit detskou colu,to mi taky radila moje doktorka,na tu se taky chyti,maji ji radi,neni to sice moc zdrave,ale občas to neubliži a učel to splní

tamia
5. mar 2009

dakujem za rady...
petrach, colu - ja by som dala aj modré z neba len to moje dietko je velmi prieberčivé a nič nové nechce... takže dávame len čistý čaj.

inak baby, teplota jej velmi neklesla, ani po zábaloch, ani po nurofene.... dala som jej pred spaním čípok tka uvidíme... malá 39 teplota a veselo sa smeje a robí šašoviny a grimasy. už keby zatra nebola teplota bola by som šťastná ako blcha...

ako podávate antibiotiká?

petrach
5. mar 2009

tamia tohle mi delala i Eliška,jako by byla bez teploty,litala po byte se 40tkama,ty antibiotika už jsem do ni nemohla dostat,doted nesnaší sladke sirupy,mame vše v praškach

mila01
5. mar 2009

tamia - já dávám všechny léky tou stříkačkou z nurofenu - obě holky si na to zvykly a když jí viděj,už otvíraj pusu. 🙂 Vědí co přijde.Myslim si,že když je chceš oblbnout lžičkou nebo něčim jinym,nemají pak důvěru a nechtějí pak třeba ani jíst - bojí se,že na lžičce není jídlo,ale zase medicína.Ale u každého funguje něco jiného.

A už víš,proč má takové teploty?( pokud jsi to už psala,omlouvám se,přehlédla jsem to ).

kikimaruska
5. mar 2009

Ahojky holky, krásné pokroky dělají všechna Vaše miminka... 🙂 , at ty lezoucí nebo ještě v nemocnici. My jsme už 4 den konečně sami na 4 a pérujeme dopředu dozadu...už se i pokouší lézt, ale ještě to nejde. Ale chytá se postýlky a chtěl by vstávat...tak snad se rezleze...aby to nepřeskočil. Jinak dnešní noc byla příšerná. Kuba měl hrozný průjmy a vyzvracel všechno co pozřel. Na včerejším očkování Synagisu nám dr.doporučila dietu, čaj a pak rýžový odvar, ale on stejně pak vyzvracel i to. Celou noc brečel, tak jsem pak šla k dr.dětskýmu a teplotu neměl a nemá...dal nám Hylac kapky, dietu - černej čaj slazený glukopurem, speciální mlíčko bez tuku- Low lactose, a žádný štávy, čerstvý ovoce krom banánu, piškoty a jídla s tukem... Slítala sem celý město, ten Nutrilon se už nevyrábí a dali mi poslední... 😝 . Ale musím zaklepat, že už nezvracel a i ta stolička se po banánu upravila...ale byla to hrůza ☹ ☹ ☹

petrach
6. mar 2009

kikimarusko to je Kubik fakt šikula,začal brzo,dyt korogovane ma teprve pul roku,to naše Elin ješte nechtela 😉
hlavne at se vam holky deti brzo uzdraví,je toho ted nejak moc ☹

my jsme ješte večer volali a jsme bez kysliku,tolerujem mliko a zanet v krvi klesa,doufam,že už to špatne mame vybrane na roky dopředu!!!

argousek
6. mar 2009

ach jo ty nemoci to je opravdu hrozný, tak ať jsou všechny dětičky zase brzy zdravé 😉
kikimaruska a vy cvičíte Vojtovku a chodíte k nějaké rehabce?? Mně se to zdá taky brzy, možná toho po něm chceš moc. 😅 Adámek se v 6-7 měsíci korigovaným začal teprve otáčet ze zad na bříško a zpět a na čtyři se stavěl v 8 měsící korygovaném a lézt začal tak v 11měsíci. Některé děti jsou opravdu rychlé, takže možná bude šikovnější. Nemáš tam tedy teď vložené aktuální fotky, ale tu co tam máš, jak je Kubík na čtyřech si myslím není ideální. Neměl by mít zaťaté ruce, ale volné a neměl by být prohnutý v zádech. Nejsem rehabka, takže tomu rozumím,jak koza petrželi, ale pár postřehů, co by dělat děti neměli mám, protože to Adámek dělával taky 🙄 Ale pokud chodíte k rehabce a je vše O.K, tak je asi opravdu tak šikovnej 😉

tamia
6. mar 2009

mila01,
asi to bude tá nešťastná chrípka... ☹ , má zapálené mandle a trochu soplíky.

kikimaruska,
malý je velmi šikovný, moja sa začala otáčať v 7-8 mesiacoch korigovane a liezť okolo 11-12 mesiaca korigovane, aj to nie správne akoby mala, správne začala až okolo 14 mesiaca korig..
a tou hračkou pozor aby malý nezostal dehydrovaný. Nám vždy dokina dá taký prášok na zarobenie do vody taký rehydratačný, obsahuje mylsím nejaké minerály, glukozu,... no a mliečko by sa malo vynechať aspoň na jeden deň.... to mám zase z nemocnice lebo sme tak kvoli tomu ležali v rovnakom veku ako je teraz tvoj. mlieko mala zakázané na týždeň, to boli hrozné časy, malá ho stále vypytovala ale nemohlas om jej ho dať.... tak papala mrkvu, ryžu, ryžovú kašu... ovocie žiadne lebo nechcela, ani banán.... potom po hnačke prišla zápcha lebo málo papala... to bolo na dlho...

petrach,
super správy.... len tak ďalej....

fajn
6. mar 2009

peti to jsou dobré zprávy hlavně ať už jsou jenom takové. Didka vždycky přibírala 2 dkg denně ,to už sestřičky říkali že už nemusí vážit že je to každej den stejně. Ale to bylo až už byla v pohodě a nebylo to jak na houpačce každej den jinak. A je taky fajn že už není na kyslíku

tamia
6. mar 2009

malá dnes vstala s teplotou 37,3 tak somsa tešila, že bude ok, a ono jej to vystúplo na 38,1. ☹ je trochu živšia ako včera, ked nerátam včerajší večer... ale aj tak mám strach, že či jej zaberajú atb. Máme sumamed, nemáte náhodou skúsenosti?

fajn
6. mar 2009

antib.zaberou až tak zítra. Říká se tak 3 až 4 dávka a teplota to už je v pohodě. Jak to neletí přes 39 tak už je to skoro ok 😉 . Ale Didka i když má 38 tak jenom spí a leží,za to teď už je jí zase všude asi to co zameškala potřebuje dohnat 😀

tamia
6. mar 2009

fajn, dnes sme mali 3. dávku...
ešte by som sa ťa chcela spýtať, Didka navlieky korálky? Ak ano, kedy začala? a aké velké korálky navlieka?

chcela by som totiž vyskúšať a kupiť malej koralky len neviem č i by to vedela... také tie cca 3cm velke

fajn
6. mar 2009

jo navlíká napřed jsme zkoušeli větší asi tak jak píšeš ty 3možná 4 cm a teď máme trošku menší ale takovy aby je nesnědla . Ona to někdy vaří a má to jako maso 😀 . A kdy začala ? Myslím taky tak po tom druhym roku ale už to nevím přesně . Je toho hodně a já to nikam nepíšu ,protože ze začátku jsem na to neměla vůbec čas a teď už si to nepamatuju. Akorát si to vždycky dám do souvislosti z něčím a to su tak přibližně vzpomenu. Ale asi bych si to měla nějak dát dohromady že 😉
Já jsem ji ty korálky ze začátku držela a ona strkala šňůrku

tamia
6. mar 2009

fajn, dík takže možem skúsiť... ide sa na to.... objednať a už nech je to tu 😀

kikimaruska
6. mar 2009

Ahojky. Aktuální fotky jsem dala dnes, jsou na: https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage... (Jakoubekodkiki). Už máme plné albumy. Chodili jsme na rehabilitaci měsíc, kdy se dlouho nechtěl přetáčet na bříško a ani na bok. Poté co se přetočil na bříško sám rehabilitaci ukončila neuroložka, že se cvičit už nemusí...že odpovídá (měli jsme jeden cvik). Rehabilitační nám také říkala, že by ho cvičit ani nedávala, i kdyby byl donošený, že se jí líbí...takže jsme toho moc nenacvičili. Naše kamarádka se narodila jako my, jen o týden víc...a je dopředu hrozně moc. Ona byla na čtyřech v 7 měsících (5 měsících) a od ledna už leze jako drak a dokonce se přitahuje a staví. Je hrozně moc napřed....a to se narodili stejně.
😅 . Jinak s tím postojem na čtyřech, je to vidět i na fotkách, že pravou ručičku už má povolenou, ale tu levou má převážně pořád zaťatou. Když jsem to říkala dr.tak to chce všechno čas...že to přijde samo...v papírech má ale stále psanou lehkou hypotonii.

kikimaruska
6. mar 2009

A co vaše miminka, už je jim lépe? Posíláme moc pusinek...Nám už je taky lépe...ale pořád ještě málo jíme. Pije hodně čajíku taky, máme černý pro děti a sladíme ho tím glukopurem, je to nějaká glukoza...Pak ty Hylac kapky a své běžné léky- Vigantol a Maltofer na anemii.

argousek
6. mar 2009

kikimaruska krásné tak to je opravdu šikula, tak to předběhne tímhle tempem i donošené 😉 Tak to my jsme tedy takhle neválely 😀

argousek
6. mar 2009

chtěla jsem napsat neváleli 😀 😝

andulka4
6. mar 2009

Kikimaruska já ti to věřím že je na 4ech 🙂 David je 30tt a na 4ech se začal houpat když mu bylo 9,5měsíců bio...tedy asi 7m korigovaných 🙂 a nám řekla Dr že je pomalouš 🙂 a v papírech máme silnou hypotonii trupu 🙂

prostě každý je jiný....a všichni tady jsou skvělííííí 🙂
nakonec se srovnají a vše bude ok

andulka4
6. mar 2009

Jooo až teď jsem si všimla že Argousek psal že se jí ty zaťaté pěstičky nelíbí....no tak to by u nás na RHB naprosto neprošlo ale já věřím že některé RHB jsou až drasticky přísné 🙂 a vy máte holt štěstí...takže ti Maruš přeju že nemusíte cvičit

No a další plus máte taky to že je K. strašně maličký....takže bude určo mrštný 🙂 🙂 🙂 a pohyb mu půjde snáze....prostě NO STRES 🙂