Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

rovni
17. dec 2010

ahojte dievcata,idem k vam po radu a psychicku podporu.Vcera sme boli s Dankom na rehab.kontrole a som uplne zdeptana.Doktorka-inak velmi neprijemna-ho chvilu pozrela,skusala niektore polohove reakcie,co sa mu samozrejme nepacilo a moc nespolupracoval,hneval sa a plakal,tak napisala uplne zlu spravu-ze "abnormalne odpovede v polohovych reakciach","bocne reakcie abnormalne bilat.","homologny vzor pri pokuse o nakrocenie". Odchadzala som od nej so slzami v ociach,proste tvarila sa akoze vsetko je uplne zle,ze tie reakcie bez ohladu na plac maju byt take ako tabulke.Pritom chodime kazdy tyzden cvicit (cvicime aj doma Vojtovku) a nasa cvicitelka,ktora ho vidi ovela castejsie (ako tato Dr.kam chodime raz za 2 mes.) a ma 15-rokov skusenosti ho chvali,ako sa zlepsuje,tiez s nim skusa tie poloh.reakcie a pekne reaguje-aj ked este nie uplne na vsetky ako by mal,povedala ze to vsetko bude dobre,uz len cas,trpezlivost a cvicenie.Uz sa pekne otaca,vselijako rotuje po zemi a skusa sa davat na kolienka a hojda sa na nich.Ja som mala z neho uplny dobry pocit,pomalicky som verila ze to vsetko zvladneme a dobehneme a teraz toto!Aj na ostatnych kontrolach su s nim spokojni,naposledy neurologicka-zase opacny extrem-napisala uplne pozitivnu spravu (ze psych.aj motoricky je uz viac ako korig.vek),aj ked ho az tak detailne nepozerala,takze to beriem trosku s rezervou.Ja uz neviem potom komu mam verit a co si mysliet.Dakujem za vase nazory pri.ake ste mali vy skusenosti.Odvcera som zase uplne hotova ako som bola ked sa Danko tak predcasne narodil a asi cele Vianoce preplacem 😢

simicak
17. dec 2010

@rovni neposlouchej kravu! Kdyz vis,ze je to protivna s blbou naladou 😉 Rehabka jak sama pises,ho zna lip a navic i ty vidis pokroky,vzdyt jsi to ted psala,co vsechno umi a na to kolik ma mesicu a je to kluk,umi to co by mel 😉 🙂
To je jak u nas,dietolog mi jednou rekl,ze je mala ok.,ze ta vaha neni hrozna,napsal zpravu,s ni jsem sla k pediatr.vedle dalsi dvere a ta jezis,to je hrozne,ona by mela byt vetsi a bla bla. Uplne me to dorazilo a sla jem zas k nasemu diet. a ten hned,at si to tak neberu,ze tomu rozumi a ze je v poradku a hotovo. Odte doby vsechny ignoruju a verim dietologovi. A stejne bych to tak udelala v tvem pripade a verila fyzio,ktera s nim civic a ktera ho zna vic!!!!
a jak jsem uz psala,nase fyzio nikdy viki nekontrolovala,kdyz nebyla v nalade a plakala. Vzdycky rekla,ze to nema cenu a ze z toho se nedaji udelat zadne zavery. Protoze rve,bojuje atd.
Danko je sikulka a kdyz se uz houpe na koinkach,tak ho za chvili budes honit po byte 😉

@petraguerra tak to je supr s teliskem 🙂 Cestovani tri hodiny nezavidim,jeste ze mate auto 😉 nam taky vcera silene chumelilo,ale neivm jestli tam je snih,jsem jeste nekoukala z okna

bera28
17. dec 2010

Petraguerra, hlavně ať máš s tímhle tělískem víc štěstí, než s minulým 😉

Rovni, a to je doktorka z RHB?? Ty jsou vždycky nepříjemný 😀 Já bych nejvíc věřila rehabilitační sestře, která ho vídá často, ale je pravda, že ty jsou zase, aspoň dle mé zkušenosti, mnohdy až moooc optimistické. Přeci jen musí rodiče motivovat v cvičení a tak většinou chválí a chválí. Ale zase pokud je i neurolog spokojený a neměl Danko žádný neuro nález, tak by to mělo být dobré, ne?

Holky, ti moji cvoci si, zatímco jsem telefonovala, sundali sandálky, nazuli sněhulky, vzali mikiny, vytáhli sáňky z komory a ža prý jdeme sáňkovat 😀 😝 No to fakt nevím, s kým chtějí jít, ale mě dopol nikam nedostanou.

rovni
17. dec 2010

dakujem za povzbudive slova @simicak
@bera28 ano,je to Dr.z RHB.ja viem,ze je lahsie verit tomu pozitivnemu,Danko nemal ziadny neurolog.nalez,viem,ze este mame pred sebou dlhu cestou a nemyslim ze by bol na tom az tak zle aky zaver urobila RHB doktorka

maatkka
17. dec 2010

argi a peti straaasne sa tesim z pokrokov vasich chlapov 🙂 😉 🙂 su super!!! 😵 😵
@rovni kedysi daaavno 😀 som tu pisala celkom podobny prispevok ako ty 😉 pamatam aka som bola strasne nestastna z toho ze k primarke z RHB som prichadzala takaaa pysna na Lilinku a odchadzala som od nej uplne znicena... (my sme navyse mali velky dovod na obavy kede Lili mala neur. nalez - krvacanie do mozgu)...
islo ma tiez casto porazit ked som si potom citala niektore spravy od dr. a tam boli popisane veci (napr. co ma teraz tak narychlo napadlo len ako priklad - ked jej dr. do spravy napisala ze "usmev neopatuje" len preto ze sa na nu (nasilu zobudena) neusmiala za tych "10 sekund" co ju pozerala 😠 ani sa ma na to nespytala a to sa pritom Julinka uz davno vedome usmievala...)
Danko je supersikovny 😵 urcite si tym nekaz Vianoce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😉
bera 😀 😀 😀 zlatiiii 😀
u nas tak krasne svieti slniecko... a my musime trcat doma ☹ a nudit sa... asi ideme aspon stavat stromcek 🙂

akdar1
17. dec 2010

Ahoj maminky. Mohu se zeptat, jak se vyvijel krevni obraz Vasich deti po transfuzi? Mam mirne nezralou dcerku, ktera dostala prvni transfuzi jeste pres pupecnik, pak korekcni po porodu a pred 14 dny dalsi. Nova lekarka mi vsak vysvetlila, ze transfuzi se dostavame do bludneho kruhu, kdy telo cerpa cizi darovanou krev a neni nuceno si tvorit svoje vlastni nove cervene krvinky!?! U nas byl problem v rozdilnosti Rh faktoru a vysoke hladine protilatek... Mala je po transfuzi takova ruzovejsi a postupne mi vzdy bledne... ☹ Vcerejsi obraz je opet mirne nad hranicnimi hodnotami a dalsi odber az pred Novym rokem ☹ Muzete mi pisnout Vase zkusenosti? Dekuji.

rovni
17. dec 2010

@maatkka si zlata!ja som presne tiez isla na kontrolu pysna ze Danko sa krasne otaca,hojda na kolienkach-ako nas pochvali (ked sme tam boli naposledy-to mal 5,5 mesiaca korigovane,este sa netocil,tak povedala ze "este ma na to 2 tyzdne"-oni to beru akoze sa ma v polroku otacat),no a tiez som odchadzala uplne zdrvena!fakt nerozumiem ako za 5 minut vysetrenia mozu s takou istotou urobit zavery.
okrem cvicenia napisala odporucenia aj na vodoliecbu a magnet.Mate s tym niekto skusenosti?hlavne ten magnet-to je co?na co je to dobre?

irsina83
17. dec 2010

@akdar1 predcasne narodene deti si nevedia sami vytvorit cervene krvinky lebo kostna dren je nezrela 😉 my sme mali tri transfuzie a malicka po nich bola pekna cervenucka 😀 a po prepusteni z nemocnice sme uzivali maltofer az do doby kym sme nezacali papat masko 😉 hodnoty si uz nepamatam 😔 ale malickej to len pomoze, neboj sa 😉

zuzka72
17. dec 2010

Zdravím Vás děvčata, náhodou jsem na Vás narazila a moc vám všem držím pěstičky, máme u nás v diskuzi taky pár nedonošeňátek a nejmenší je Lenička 24tt s 480gr, už je jí 9měsíců. Všem přeji hodně zdravíčka... 😉

irsina83
17. dec 2010

@rovni mozem ti dat kontakt na jedneho super rehabilitacneho, je z TT ale ordinaciu ma v Ba. malu mi dal dokopy 😉 mame osem mesiacov a jeden tyzden, korigovane 6 mesiacov a nemusime teraz cvicit vojtovku, mame na mesiac a pol pauzu lebo sa dobre vyvija a potom sa uvidi. ale je to sukromnik a plati sa 10 eur, my sme chodili raz do tyzdna. bol aj v reflexe a aj v novinach. je velmi dobry a s jeho specializaciu jediny na slovensku 😉 a ked sa ti maly neotaca tak pri jeho rehabilitacii bude. ked vidi dieta prvy krat tak ho zdignostikuje a povie to co a ako a na prvy krat si ani peniaze nepyta 😉

bera28
17. dec 2010

rovni, s vodoléčbou ani magnetem zkušenosti nemám, ale když to napsala, tak proč toho nevyužít, ne? Rozhodně mu to neublíží, spíš posune dál.

akdar1, nevím, jak se tvoje dcerka narodila malá a ani kolik jí je teď, ale u nás kluk musel dostat ještě jednu transfúzku i 14 dní po propuštění z porodky. Než se hladina stabilizuje, tak to holt u někoho trvá déle. Holčina měla jen 2 transf. v porodnici a byla dobrá.

@zuzka72 a nechceš mamku Leničky nasměrovat k nám do diskuse??? Koukám, že máš 4 děti z toho i dvojky. tak to tě teda obdivuji 😉 🙂 Já šílím z těch dvou predátorů a nedokážu si představit žádné další dítě (nejlépe tak v okruhu 1 km) 😀

simicak
17. dec 2010

My jsme byli bobovat 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 Sice jsme podreli bobama chodniky a rozryli park,ale jelo to 😝 😀 😀 Veru nadsena,jela kopec poprve 🙂

rovni
17. dec 2010

@irsina83 zatial chodime k rehab.sestre,kde je to platene zo zdravot.poistenia ale kazdy kontakt sa zide,tak ak ta mozem onho poprosit 😉

maatkka
17. dec 2010

@akdar1 u vas je dovod transfuzie asi aj iny ako u nasich deti... u nas bola potrebna kvoli nezrelosti a preto nedostatocnej tvorbe cervenych krviniek - anemii... u vas ak som to spravne pochopila to bolo kvoli odlisnym RH faktorom teba a tvojho muza? neozumiem tomu lebo co ja viem tak ak je mamina RH negativna tak sa tie protilatky velmi sleduju este pocas tehotenstva a ak si telo matky tvori protilatky proti plodu mala by byt zena zaockovana ockovacou latkou ktora zabrani tvorbe tychto protilatok... myslim ze sa to ockuje aj po porode (alebo aj po potrate alebo napr. po amniocenteze...) ako prevencia prave proti dalsim problemom sposobenymi odlisnymi RH faktormi... tebe tu injekciu nedali? alebo aj napriek tomu sa to moze stat?

argousek
17. dec 2010

@bera28 tak co zmermomocnili tě svišťáci na to bobování ?? 😀
Chtěli jsme jít ven ale je tam -8°C tak jsme si šli jen na chvilenku lehnout a Adámek spí doteď 😀

@rovni určitě bych se tím nestresovala, třeba se blbě vyspala. Vzala bych tu zprávu k té rehabilitační a probrala bych to s ní, co si o tom myslí. Já nevím, jak si jinak s tou doktorkou spokojená. Třeba zkusit někoho jiného, aby sis mohla porovnat, co by na to řekl jiný doktor. Každopádně týden před Vánoci se s tím nezatěžuj, cvičíte Vojtovku, víc udělat nemůžeš. Věř a on tě překvapí 😉

rovni
17. dec 2010

@argousek urcite to najblizsie na cviceni prekonzultujem s rehab.sestrou,ktora je velmi fajn 🙂 s touto Dr.teda nie som spokojna vobec,hlavne s pristupom,len keby som ju zmenila,neviem ci by som potom mohla dalej chodit cvicit k tej sestre,kam chodim,lebo tam nas odoslala prave tato Dr.

petraguerra
17. dec 2010

Ahoj holky Rovni ja osobne by jsem se drzela spis toho co rekla tvoje rehabilitacni ke ktere chodis-nemyslim,proto,ze dava vic nadeje,ale proto,ze maleho lip zna.Rozhodne pokud se tobe zda vse ok tak se toho drz,myslim,ze si Danecek vede skvele.Ja jsem mela vrchni physiotherapeutku pres deti a ona vzdycky byla pozitivni a ukazala cviky co a jak delat+taky upozornila na co se zamerit...atd.Ja fakty nemuzu rict krive slovo.Ona uz chodila na nedonosence cvicit deti v inkubatorech a malej ji mel rad a taky se vztekal a brecel,kdyz s nim cvicila ona chtela vzdycky vic a vic nez delal tak protestoval 🙂 A potom se u toho zase chechtal jako cvok coz zase ji pobavilo,protoze rikala,ze vetsina deti u ni jenom rve.Moc drzim palecky a Vanoce si nekaz malej bude v pohode 😉 A k tomu jak jsi sla domu jako spraskanej pes.To znam byli jsme na 2lety a ja si pysne myslela jak nas nepochvali ,protoze byl malej kon ecne bez kysliku+chodil-no a misto toho prisla sprcha s autismem.Ted uz jsem od te chvile spis cekatelka spatnych zprav a zase uz me nic moc nerozhodi .🙂
Bera jsem se pobavila s detma sikovny jsou oba dva 😀
Simco jak jste odreli chodnik to nechapu? 😕My mame zase asi 5cm snehu a brzy bude padat dalsi 😒

simicak
17. dec 2010

@petraguerra jako vtipem,ze bylo tak malo snehu,ze to boby drely 😀
Vzdyt je Matysek sikovny!!!! Sama rikas,ze se lepsi 😉 Jo a cislo posli,nemam zadne.

Ted tu manzel prohodil vetu,ze zas skoncime v nemocnici na vanoce 😖 Vikous ma kasel,dnes byli u doktora,ale vse ma ciste,jen ucho chycene,tak dala antibiotika,ze kdyz dostane tepltoy,tak mame nasadit ( napsala je ted,kvuli toho,ze je vikend pred nama). NO ale vpada to,ze je pouzijem,protoze je cim dal horsi. Snad nelehnem vsichni pres vanoce

@rovni a co se nelibi doktorce? Vzdyt se pretaci,stavi na kolinka,houpe se a korigovane ma 8mesicu nebo ne? Co by chtela? Vzdyt plno donosenych tady to dela ve stejnem veku! A nalez zadny nema neurologicky........moc nehcapu,co se ji nelibilo. Tady je dobre,ze dok.nekeca rehabce do prace,dietologovi.........kazdy si dela to svoje a jen si davaji zpravy a pak pediatr to jen shodnoti jak moc jsme sikovni a nebo jestli se mame vic snazit a hotovo. Ale kdyz fyzio rekne,ze je dobra,tak uz to dok.nestuduje a kdyz dietolog rekne,ze se mu vaha libi,tak hotovo.

zuzka72
17. dec 2010

@bera28 jo tak to já klidně i 10dětí, mě to nevadí...a tvoje už chodí do školky??? To berou takovy maluchy?? Jsem myslela až od 3let. A Míša, mamka Leničky je milovník spíše FB-nejste tam některá bych vám na ni poslala odkaz 😉

rovni
17. dec 2010

@simicak konkretne sa jej nepacilo,ze ked ho skusala drzat za pravu nohu+pravu ruku (a opacne) nad podlozkou,tak by mal volnou rukou a nohou sa akoze opierat o podlozku a on to nerobil,lebo sa mu ta poloha nepacila a plakal.Dr.povedala,ze bez ohladu na plac by to mal robit ako to mala nakreslene v tabulke polohovych reakcii na stene.A skusala ho drzat zvislo nad podlozkou,ci akoze nakroci nozkou akoby chcel chodit,ale on ma vraj uplne "homologny vzor"!on chcel hopsat na oboch nozkach.Potom este napisala ze ma hypertonus-to ma pravduJa si tiez laicky myslim,ze na 7,5 mesiaca korigovane je vsetko uplne v pohode-pretaca sa,hojda sa na kolienkach,je vnimavy,smeje sa,reaguje

simicak
17. dec 2010

@rovni no jo,to jsou ty jejich hloupe tabulky. To ze ji to nedelal,kdyz plakal se nedivim,protoze co vim od mojich holek,ktere ani jedna nemeli zadne problemy,tak kdyz rvou,tak nespolupracuji a asi by koapli a mavali rukama,kdyby tak viseli. A s tim ze hopkal,vim asi co myslis,to delal od kamosky kluk,ze kdyz ho tak postavali,tak skakal jak kralik a desne se mu to libilo a chlamal se jak pako. Ja jsem si uplne jista,a to nejsem dok.,ze to co umi na svuj korigovany vek,umi uplne vsechno co by umet mel!!! Jestli ma hypertonus atd.tak tomu nerozumim,ale vyvojove odpovida,takze se vubec neboj a nekaz si svatky. Navic hyp.se cvicenim zlepsi,ne?Odtoho je rehabka 😉
Nase Viki do tusim 7mesice korigovane nedelala nic a v pak nejak zacatkem 7m.se poprve pretocila,zacala se stavet na kolena,plazit,lozit,vstavat o nabytek 😉 Me vzdycky moje rehabka rekla,kdyz jsem stresovala,ze jen lezi jak placka a nechce ani past konicky,ze vse dozene casem a mela pravdu. Behem mesice a pul zacla delat vsechno. a jak sjem psala,od sestrenky mala donosena,v roce zacala teprve lozit po 4 a pediatricce to vubec nevadilo a taky vsehcno dohnala. Vubec se neboj,Danecek je sikovny a umi to co by mel a se cvicenim se spravi i hepertonus. Ono to je fakt na prd,jak jdes k tem dok. a oni ty deti vidi jednou za mesic nebo za tri a b ehem deseti minut delaji zavver. Meli by brat v potaz,ze kdyz dite nema naladu,tak se s nim nic delat neda,ze plno deti s cizima nemluvi a kazde reaguje jinak na veci. Sama vis,ze Danko je sikula a umi vse co ma a rehabka je spkojena a ta cvici s nekolika detmi kazdy den nekolik hodin!! Takze neni blba krava a vi co mluvi. Me dnes prijde,aspon tady,ze doktori maji 10min. na pacienta,rychle udelaji nejake vysestreni aby mohli neco n apsat do karty a hotovo ☹

simicak
17. dec 2010

@rovni a jeste jak to delala nase rehabka a co mi vzdycky rikala. Pokud dite place nebo je nemocne,nema cenu delat zadne vysestreni,protoze jsou pak z toho n espravne zavery a neda se nic poznat!!!! My sli tolikrat na rehabku,jak byla Viki malicka a nikdy s ni nic nedelala,protoze chudak tak brecela,kdyz ji treba dala na brisko,jestli pase a jake ma napeti ve svalech,ze to vzdycky vzdala po chivlince a rekla ze to ne ma cenu a zeptala se me,co dela apod. a co mam s ni delat doma. Jen jednou byla hodna a spolupracovala s nema 5min.tak ji hned vse odzkouseli a jak zacla plakat,tak mi ji dali hned do naruce a sledovali ji,co dela u me ( jak chyta hracku,jak se me chyta,jak si seda na muj klin). Takze si myslim,ze ani tvoje dok.nemuze udelat zaver nejaky,kdyz maly tak plakal. Aspon tady to tak rikaji 😉 Me i rehabka,kdyz mala mela pres zimu bronchitidy,rikala,ze kdyz se ji n elibi na brisku,ze ji nemam davat a ze se mam na vse vykaslat,dokud ji nebude zase dobre,ze se s ni mam mazlit,at je psychicky v pohode a netrapit ji. Ze stejne to co ma umet bude a ze vse dozene svym tempem a neni proc spechat nikde.
A ja nasi rehabku mam desne moc rada,protoze jsem nikdy nepotkala zadneho tak empatickeho cloveka,citliveho jako je ona. Desne brala ohled na Viktorku,jejij pocity,plac..........byla uplne uuuuuzasnaaaa 😵

petraguerra
17. dec 2010

Simco v tom jsme za jedno nase rehab.byla taky skvela a my se k ni vzdycky zastavime na drb a na pochvalu jakej je Mates sikula.Nam se zase dr docela venuji,myslim,ze nikde nejsme jen 10minut asi je to od ditete a jake problemy ma.Min ule byla pred nami kamaradka z nedonosencu,malej ma DMO a ti tam byli asi 45minut.My asi okolo 30.

rovni
18. dec 2010

@simicak dakujem ,si uzasna!po precitani tvojich riadkoch mi trocha odlahlo.aj nasa rehab.sestra je super,som fakt zvedava co nam povie v stredu na cviceni k tejto sprave od Dr.

simicak
18. dec 2010

Holky,ted mi psal tatka,ze synovce odvezli v noci do nemocnice. Ma vysoke horecky,pry je cely osypany a natekly 😢 Nikdo nevi co se deje,segra ma vypnuty telefon,jen vime s cim jeli,to psala druha segra. Bobek maly,snad to neni menigitida. Vcera byli u dok. a dok.rekla,ze zacinaji angina,ale to mel jen vysoke horecky a nebyl jeste osypany. Je stejne stary jak Viktorka. Snad se segra brzo ozve a daji vedet,co se deje

adajar
18. dec 2010

@simicak budem drzet palce at to neni nic hrozneho. A treba to je jen alergicka reakce na ATB. Moc drzime palecky.

jecidlo
18. dec 2010

bera28: s laznema nic noveho, volala jsem tam v patek a jeste to nemeli ani v pocitaci ze by ta zadost uz prisla od doktorky!!! Na schvaleni maji pak mesic! ale rikala, ze to byva tak 14 dni. No tak budu tam volat znovu mezi svatka a beda jestli to tam nebude!
no jinak ne teda neni vubec spatne, nemusim teda vsechno, klasika maso je takove ozehave, ale nezvracela jsem zatim ani jednou, to jak jsem byla s tema dvema tehu, tak sjem blila uz davno. Tak doufam, ze to ani neprijde. Jsem akorat vic unavena, vzdycky vecer, kdyz je jdu uspat, v tech 7, tka pravidelne usinam s nima. Pro jistotu jsem si delala dalsi testik a porad je totam,mela jsem skoro strach, jestli se neco nestalo, kdyz mi neni spatne 😅

argousek
18. dec 2010

@jecidlo mně nebylo špatně ani u jednoho kdyby to nebylo plánované a nedělala bych si test tak bych ani nevěděla že jsem těhotná

@simicak držíme palečky ať je to dobrý, to je teda blbý a takhle před Vánoci, hlavně aby bylo všechno v pořádku

simicak
18. dec 2010

Tak uz nasi mluvili se segrou a maly uz skace na posteli a zatim cekaji na vysledky krve,tak nic moc nevi. Ale pry to muze byt od zubu,on ma horni predni uhnile a zubar je nevytrh a to pry mel udelat,tak snad to bude temi zuby 😖 No fakt blbe pred vanoci,snad je pusti domu brzo.
My ted byli bobovat a sli domu s brekem,chudak Verunka promrzla 😀 😀 No ale ani se ji nedivim,tady deti bobuji v gumakach a teplakach nebo riflich,nikdo tu nema obleceni na snih 😖 Takze je hned mokra. Ale stejne to je supr,bylo na kopc vic lidi 😵 😵 😵 Vy asi nechapete me nadseni,protoze mate snih kazdy den,ale tady i 15ti letym sviti ocicka a vsichni to moc prozivaji,hlave od vcera jsou zimni prazdniny,tak to krasne vyslo. Jen je blbe,ze nikde nejde sehnat boby,tak jsme dvou klukum na kopci pujcili ty nase.

@jecidlo nesmutni,ja vzdycky zacla blit az od 9tt 😝 Problila jsem tehu do 4mesice u obou holek,tak vim o cem mluvis. Snad to budes mit bez zvraceni a vic si to uzijes. Ale jstli te potesim,tak druhe tehu jsem blila min nez pri prvnim 😉

simicak
18. dec 2010

Jo a jedna maminka na kopci zouvala sve jarni kkozacky a daval ponozky sve dceri do gumaku,taky byl apromrzla,to vypadalo fakt vtipne 😀 😀 Ja taky mam jen jarni kozacky,ale mela jsem zimni silonky a teple ponozky,tak mi to tak nepromoklo.
@petraguerra Skotsko ma s nih kazdou zimu? Ma maly snehule a kombinezu?