Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maatkka
3. apr 2011

Deniska najnajnajvacia gratulacia k syncekovi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😵 😵 😵 (aj k prirodzenemu bezproblemovemu a rychlemu porodu 😉)
Nech je mu na svete krasne 🙂 Nech je zdravucky!!! A nech ste co najskor vsetci pekne spolu domka 🙂 Gratulujeeem!!!
A tesim sa na fotecku 😉 🙂

mila01
3. apr 2011

Psala Denisa,že Daníkovi se vede dobře,jen co si udrží teplotu,tak půjde do postýlky a budou čekat na váhu.Hezky saje mlíčko ze stříkačky,chutná mu,tak snad bude vše ok.A taky psala,že je nádhernej 🙂 😉 🙂 😉 .O čemž vůbec nepochybuju.

leeenka26
3. apr 2011

@duracelko aha, no tak to prajem vsetko dobre, aby bol malinky aj ty v poriadku, drzim moooc palceky 🙂
@mila01 ze gratulujeeeem 🙂)

jecidlo
3. apr 2011

denisee obrovske gratulace 😵 😵 😵 😵

leni96
3. apr 2011

denisse - i já se přidávám s obrovskou gratulací a přeju hlavně hodně zdravíčka vám oběma, šikulky jste 😉

tanav
3. apr 2011

@mila01 prosím Ťa odovzdaj môj pozdrav Deniske k narodeniu Daníka srdečne, blahoželám a prajem veľa zdravíčka.

bera28
4. apr 2011

@denisee, Daníkovi přeji do života štěstí a zdraví. Vás ať nezlobí a dělá vám jen radost 🙂

My jsme měli v sobotu oslavičku narozenin,svišti nadšení z cykloodrážedel a balonků 😵 Fotky máme tady:
http://bera.rajce.idnes.cz/3._narozeniny/

kmoor
4. apr 2011

@mila01 jeje, tak koukám, že se tady řešilo co, kdy a jak, a prcek je venku! 🙂 takže moc pozdravujem a ať se malému daří a pěkně prospívá, váhu dožene 😉

@leeenka26 holka, teda, ty a malý to vůbec nemáte lehký, dočítala jsem příspěvky za skoro celý týden a nestačila jsem se divit, že malýho znovu otevírali, je to strašný riziko..kolik maličký vůbec váží? já třebas vím, jaxe cítíš a dej tomu průchod, když to chce jít ven. já si pamatuju, že to tenkrát se mnou prožívaly všechny holky z oddělení, bulely jak želvy se mnou, ale strašně mi to pomohlo, páč tam ta podpora byla, když můj chlap byl 200km od nás. a naopak, z každý maličkosti jsme se strašně radovaly...držím palečky, ať má Samík pořád takovou sílu bojovat, ať se drží a dej mu za nás pusinku, i jen takovou přes sklo 😉

kmoor
4. apr 2011

@irsina83 ještě k tomu jídlu...páč měl malý dost dlouho problémy s kouskama v jídle, taxem mu jídlo hodně mixovala, úplně do hladka, on sice už mohl jíst příkrmy od 8.měsíce,ale jakmile tam byly třebas kousky rýže, tak se mi během jednoho sousta málem 4x udusil...a to není tak dlouho...no ale postupně se nám to podařilo odbourat, v jogurtech jsou ty kousky přece jenom taky a když zvládl to, taxem mu zeleninu už nemixovala tolik a už to taky je v pohodě...teĎ má zrovna vepřový s bramborem a špenátem a jak mu to chutná 😀 na rohlík to sice ještě není, páč to by se mi asi udávil, ale u nás to chce čas a tak nikam nespěchám 🙂 jinak jí snad všechno, přesnídávky, jogurty, kaše i to mlíko už jí víc, no a k obědu mívá zeleninu s masem, já to nekupuju, já to radši uvařím... 🙂

kikimaruska
4. apr 2011

Ahojky
Denisee- Všechno nejlepší a hodně zdravíčka a štěstíčka malému Danečkovi 😵 😵 😵

leeenka26
4. apr 2011

@kmoor malinky vazi priblizne okolo 1100-1200 g, moc sa na to nepytam, pretoze nie je v moc dobrom stave, ako stale myslim, a sestricky nemaju tieto otazky moc radi, vzdy na mna pozeraju ako na zazrak ked sa to spytam. Zial museli ho otvorit, pretoze mal upchate crevo a to by nemusel prezit, keby mu to neuvolnili. Ale drzi sa pekne, je to viking 🙂

argousek
5. apr 2011

Ahojte holky, tak já jdu nakouknout, co je nového, už jsem tu dlouho nebyla a denisee už porodila
@denisee Deny všechno nej nej malému Danečkovovi, ať je zdravý a dělá vám jen samou radost 🙂

Opožděně Diance, Anetce a Kubíkovi všechno nej nej k narozeninám 😀 😀 😀

simicak
5. apr 2011

Ahoj holky,tak mi v noci dorazili domu,privezli jsme si virus,tak Veru od noci blije a ma krece 😖 Ale jinak jsme se meli nadherne 😵 😵 😵 😵 Vubec se nam domu nechtelo ☹

@denisee gratuluji k malickemu 😵 😵 😵 😵 Preju hlavne to zdravicko a at jste brzo doma vsichni pohromade!!! Uz se tesim n fotecky 🙂

Diance,Anetce a Kubajznovi taky vse nej k narozeninam 🙂 🙂

irsina83
5. apr 2011

@leeenka26 jaj maly bojovnicek zlaty, dufam, ze mu je uz lepsie...krasne pribera, len tak dalej drobacik krasny...aj ta k malinkemu pustaju teraz po operacii?? ako sa mu dari???

irsina83
5. apr 2011

@kmoor u nas to bolo tak a sem tam sa j teraz stane ze ked malej zavadi nejaky kusok tak sa pogrcka...ja jej jedielko robim tak ze cast zeleniny rozpucim vydlickou a zvysok vymixujem a potom zmiesam do hromady a tak si pomaly zvyka...len teraz druhy den mixujem do hladka lebo drobec ma sopliky take odnate a cire ze jej zatekaju di zaludocka a velmi ju z nich napina tak to nechcem silit lebo mi kazdy vecer, uz treti grcka hlieny...dufam, ze to coskoro ustane... my sme mali tiez problem s ryzou ale nie ze by sa dusila ale grckala mi z nej, tak som jej ju vysadila a teraz po dvoch mesiacoch som jej ju dala opat ale viac rozvarenu a pomixovanu a zatial v pohode, mala ma rada aj tarhonu a aj slovensku ryzu ked ich dobre uvarim a pomixujem tak tie kusky jej nevadia... jogurty este nedavam, iba biely aj to len 3 male lyzicky so vyzivky...aj ja vsetko malej varim alebo parim v parnom hrnci vzdy cerstve pre malu...je to zdravsie ako poharikove...ja ich tiez nemam rada...mala moja velmi lubi masko a aj zeleninu, nemame s nicim problem len ovocie jej velmi nejde ale tak postupne sa nauci na vsetko....
malinky je zlaty, je dobre ze mu chuti, vsak musi z neho vyrast riadny chlap 😉 😵

argousek
5. apr 2011

Koukám, že tu máme nové maminky, už se tady přestávám orientovat 😀

@leeenka26 Přeji Samíkovi ať se mu daří a všechno brzy překoná a je z něj zdravej krásnej kluk 😉

leeenka26
6. apr 2011

@irsina83 ano pustaju nas tam, stale ma otvorene brusko, co mi samozrejme nevidime, lebo to ma prekryte sietkou a plienkou, ale nevyzera to moc dobre s nim, vcera sme hovorili s doktorom, zas bol skepticky. Velmi sa o Samka bojim, ja viem ze sa opakujem, ale take depky u mna prisli ze sa normalne bojim ze stratim mlieko. Strasne ma to dostalo. Aj hydrocefalus ma zase, takze operacii sa nakoniec nevyhne. Doktor mi povedal ze sance su male a ak to nahodou toto cele prezije, tak mame ratat s neurologickym postihnutim (pritom zakrvacanie do hlavicky nove ziadne, vsetko co mal este davno po porode sa vstrebalo ) tak ja nerozumiem. Neskutocne ma to zlomilo, ja som vedela od zaciatku aj viem, ze to nie je dobre, ale ze az takto. Ja som bola v tom, ze sa to pomaly lepsi, ved uz je aj starsi, a operaciu zvladol, len tie crievka sa nehybu stale a povedal ze ked sa nerozhybu, tak uz mu nebudu mat ako pomoct. Este aj nejake blede flaky sa mu tam objavili na crevach. Tolko problemov, tlakovo stale hapruje, krvny cukor raz hore, raz dole, takze berie inzulin. Ja uz nevladzem, mam pocit, ze uz je na mna toho vela. Som strasne z toho smutna. :(

leeenka26
6. apr 2011

@argousek dakujem pekne, nic viac na svete si neprajem:(

leeenka26
6. apr 2011

Najhorsie na tom vsetkom je ze priatel uz dnes nastupil do prace a ja som sama doma a rozmyslam nad hovadinami, trapi ma to cele, spominam co bolo, ake bolo vsetko pekne a teraz sa mi zivot totalne obratil hore nohami. Toto je to spominane, ze uz mi to zacina cele dochadzat? Ja som to doteraz celkom zvladala ale teraz uz moc nie. zacinam rozmyslat nad najhorsim. Co bude ak...

froschka
6. apr 2011

@leeenka26 moc ma mrzi co sa vam prihovorilo, no musim ta trosku povzbudit. Ano lekari dokazu zazraky, take skoronarodene mimi prezije, dokaze zit ale zial nie plnohodnotnym zivotom....ja viem ze to nechces pocut, ze mnohe ma ukamenuju za to, ale pre tvoje babetko to bude vykupenim ak si ho pan boh vezme ☹ mam znamu co rodila ako ty, ono to nik nechce pocut ale jej zachranili potrat....prosim vsetky neberte ma za slovo ja viem ze mnohym je to sudene, mnohe to beriete ze pan boh to tak chcel aby som sa starala o take dieta....ale mnohokrat je prave pan boh nespravodlivy 😔 no spat ku kamaratke....jej syncek ma uz azda 8 rokov, nevie chodit, plazi sa, nerozprava, ma poskodenu rohovku, nevidi, nevnima, len huhne, susle, huci vydava pazvuky....to nie je zivot ☹
Ak ma tvoje babetko prezittak prezije, bude to tvoj osud a tak to asi malo byt, ale ak si ho pan boh povola tak ver ze to bude tak lepsie...
nechcem ani aby to vyznelo sebecky, ale ta kamoska nema cas na nic, na seba, nikam nevie z domu ist, nik jej maleho strazit nechce lebo ruci hryze skrabe, nechodi s nim von bo sa to neda proste...vazne babulky nehnevjte sa na mna, ja som sa strasne bala ze porodim pod 29tt a vtedy som sa pytala lekara ci je mozne aby som podpisala taku spravu ze si nezelam aby bolo dieta udriavane na pristrojich.....no mame silnu politiku, a mame aj lekarsku prisahu, toto nie je mozne....ale len na porovnanie, preco je mozne a matka 20 rocneho syna co sa takmer zabil na motorke rozhodne o jeho odpojeni? c
ja dufam ze si s tohto vezmete len to pozitivne, nikomu nechcem diktovat a to sa ani neda , co ma robit
kazda ste svojska osobnost a mate ine hodnoty....
drzim vam preto vsetkym palce nech ste sa akokolvek rozhodli a zmierili so svojim osudom aby sa vam darilo a aby vase deticky boli co najstatnejsie a najzdravsie, naozaj uprimne

kmoor
6. apr 2011

@leeenka26 holka, mě je tě tak líto, že jsi na to sama! ty bys v těchto chvílích potřebovala mít pořád někoho u sebe, jinak budeš mít pořád takovýhle špatný myšlenky...a na to prostě myslet nesmíš, jinak se udeptáš a ten malej to z tebe ucítí, on potřebuje teď nejvíc tvoji energii!!!! je mi jasný, že přítel musel jít do práce....a s hydrocefalu si nic nedělej, můj malý ho má taky, ten nejhorší, 4komorový, dr. mi řekli, že bude ležák, nebude chodit, mluvit nic, a dneska se na něj člověk podívá a vypadá jako normální dítě, sice jsme o rok pozadu, ale na to má ještě čas to dohnat, já jsem řekla, že si ho prostě vypiplám, hlavně, že je se mnou a milujem ho takovýho, jakej je...prožila jsem si to samý, co ty, takže říkám, hlavně, že žije! samozřejmě, že je důležitá i pro to dítě ta kvalita života, ale ty budeš taky skvělá máma a sneseš mu modrý z nebe, jenom vydrž a nevzdávej to!

simicak
6. apr 2011

@leeenka26 moc drzim palecky!!!!! Jak pise kmoor,jeste neni boj prohrany,zatim zije a to je ta nejdulezitejsi diagnoza pro vas. 😉 A rodice nemas doma nebo nekoho ke komku muzes jit? Doma se budes fakt jen trapit a premyslet nad nejhorsim. Snad to Samik cele vybojuje. Jak jsem odjizdela na dovcu,tak uz mel umirat a 2 tydny pozdeji porad bojuje. Prognozy dok.zatimi moc neposlouchej,je to jen prognoza a tech uz tady padlo a nevyplnili se. Moc na vas myslim a preju vam,at to cele vybojujete s temi nejmensimi problemy!!!!!!

@froschka ja porodila ve 29tt.,moje dcera ma korigovane 19 mesicu a mmluvi ve vetach 2 jazyky a je naprosto zdrava,velice inteligentni,sama se naji,pije z hrnku,napocita do 10 a umi 6 pisnicek zazpivat. Takze ja jsem rada za to,ze se deti zachranuji. I kdyz rozumim i tvemu nazoru. jenze ten kdo si to neprozije,tak nevi jake to je

froschka
6. apr 2011

@simicak ved aj v rakusku sa narodili 5torcata v 29tt a su uplne fit, no 25-26tt neviem....ale nechcem rozvijat temu este viac
drzim palce tym ktore ste to zvladli a achcete zvladnut 😉

leeenka26
6. apr 2011

@simicak dakujem ti strasne moc, si mi neskutocne pomohla svojimi slovami fakt,
@froschka ja beriem tvoj nazor, v niecom mas pravdu, v niecom mozno nie, ale neocitla si sa v takej situacii, (co ti samozrejme ani neprajem) ked som este nebola tehotna, to iste som si vzdy hovorila, ked som videla postihnute deticky na ulici, alebo v telke, proste to je jedno, ale vzdy som si hovorila, to nie je zivot, ale teraz mi to jedno, je to proste moj syn, vzdy bude, a keby mal byt akykolvke ja ho budem lubit a v zivote mu obetujem vsetko a proste inak to nebude, ja viem ze proste co ma byt, bude, nehovorim, nebude to super, nebudem mat cas na kamartaky, a normalny zivot, ale mne to je jedno, to uz pre mna nie je podstatne a to nie su len slova, proste ta bezhranicna laska, ktora nas spaja, to puto, to nerozdeli nikto, ziadna diagnoza a nedokazem to tak brat, ze vsak nech zomrie, to bude prenho lepsie, ze vsak budem mat dalsie!!! To nejde!! Uplne som na to zmenila pohlad odkedy som matka. A ty mas deticky dve a tretie cakas. teraz si predtsav, ze by si musela nieco podobne prezivat...nie to sa neda, ten kto to nezazil, ten nepochopi ale to nie je tvoja vina. Dakujem ale za nazor, ale dovolim si nesuhlasit, ze deti az v nejakom 29. tt su zivotaschopne.

leeenka26
6. apr 2011

@kmoor a dakujem aj tebe, ste zlate moc.

leeenka26
6. apr 2011

Zial, som doma sama, vsetci pracuju. A ja som na to teraz sama, s kamaratkami ani kolegynami sa nemam chut stretavat, a mamina tiez v praci...najvacsia utecha asi

froschka
6. apr 2011

@leeenka26 mas pravdu, nezazila som a nemozem sudit 😔 nik nevie ako by som reagovala ja...stat sa moze aj mne cokolvek este, len ked mne je to tak strasne luto ze to lekari dovolia, ze sa to neda nijak inak oddialit ten predcasny porod .....

leeenka26
6. apr 2011

@froschka ja som bola presne taka ista, ako kazda bezproblemova tehulka, ja som nic netusila, vsetko bolo krasne, 3.3. ma s usmevom gynda vypisala na PN, ked som jej povedala ze uz v praci velmi nevladzem, tak ma poslala oddychovat. Absolutne nic mi nebolo okrem mensej nadchy bez teploty, ktora nie je nijako nebezpecna pre dieta ani zenu. 6.3. vecer som trosilinku a len sem tam spinila, aj to je asi silne slovo. No a rano 7.3. sa to trosku zhorsilo, tak som hned bezala ku gynde ze co to je, lebo mi povedala viackrat ze mam placentu praeviu, jasne ze sa mylila krava, a to si hovori doktorka, a aj som jej povedala ze mam ten vytok a bolesti bedroveho klbu a slabin, na to len prikyvla, aj ten vytok sa jej nezdal nejako vyzny a poslala ma domov. Kolegyne co boli tehotne mi povedali ze je normalne u niekohobolest klbov, ze to sa roztahuje panva....ha ha omyl, ja som ine boesti ani nemala, niekolko hodin som lezala doma v posteli jak blba a trapila sa v bolestiach, ze vsak to je normalne, niekoho to boli viac, niekoho menej. uz ani vytok som nemala a brucho stale nebolelo vobec, akurat som zistila, ze maly sa otocil asi hlavickou dole (to boli asi tie bolesti) no a vecer okolo 17:00 uz som utekala do nemocnice nech mi nieco daju na tie bolesti, ze to nie je normalne, a uz som bola otvorena, mala som infekciu. chceli mi nasadit atb a udrzat tehotenstvo ale za chvilu som uz bola tak otvorena ze som isla rodit. Mame ked som to volala tak ta chudera skoro dostala ,,mrtvicu,, no proste absolutne by ma to nenapadlo ani vo sne ze toto sa stane, a potom som sa dozvedela ze ta moja gyn uz musela vidiet ze sa otvaram rano, pretoze u prvorodiciek su priznaky aj 24 hod pred porodom, cize totalne to zanedbala.Takze lekari v nemocnici uz nemali ziadnu sancu, velmi chceli zastavit, ale nedalo sa.

mila01
6. apr 2011

ahoj,zdravím všechny.

leeenka - nevím co napsat,opakovala bych co už bylo napsáno.Každý den na vás myslím a modlím se,aby se vše v dobré obrátilo.Bojujte,nic jiného není.Chápu že na tebe všechno padá,zkus se nějak zabavit,máte třeba nějakou zahrádku?Musíš se něčím zaměstnat.

Simicak - ahoj,ty už jsi zpátky?Psala jsem ti sms,chodily mi doručenky,ale nevím,zda ti opravdu došly.Tak ať jste brzo fit.Chceš se zasmát?Já pořád marodim - včera mi pro změnu našli zánět dutin,tak mám už třetí ATB během měsíce.

Froschka - já bych se do takových úvah nepouštěla,to nám nepřísluší.Pro nás je to opravdu hodně citlivé téma,žádná z nás by své dítě nedala.Ptala ses třeba někdy té kamarádky,jestli lituje?Jestli by měla radši " svůj " život?Ty bys nechala odpojit své dítě,kdyby se narodilo před 29tt.Já mám holčičku narozenou 28tt,ve svých skoro 4 letech chodí už přes rok do školky,je tam jedna z nejšikovnějších - fyzicky i mentálně a je to naprosto zdravé dítě.A ty bys jí odsoudila k smrti - bez šance.Na to mi přece nemáme právo.Znám spoustu dětí ( moje sestra pracuje v ústavu pro mentálně a fyzicky postižené děti - denní stacionář ),které ač naprosto donošené,jsou na tom špatně.Přesně jak píšeš - práce s nimi je těžká a matky se jim naprosto objetují.Oproti tomu - podívej se svišťáky ( 26tt od Bery ),na Dianku ( 24 od Fajn),na Vojtíška ( 26tt od Denisy ) a plno dalších.Nádherné a zdravé děti.Nikdy nevíš,jak to dopadne.Nesoudím tě,jen píšu svůj názor.
Já vim,žes to myslela asi tak,kdyby ten stav miminka byl beznadějný a při životě ho udržovaly jen přístroje,ale to je právě to,že to nikdy nevíš.Nám taky říkali hrozné diagnozy,malý Samuelek už tu podle doktorů dva týdny neměl být.A podívej se teď,to je naše předčasně narozená Karolína.

simicak
6. apr 2011

@mila01 jo dosla mi jedna sms,moc dekuji za info 🙂 Ale nemala jsm dobity mobil,tak jsem nemohla odepsat. TEda tak to si uzivas,jak to ze jsi porad tak nemocna??????????? Tak at je brzo lip a at to mas vybrane aspon na tri roky dopredu 😉