Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

merj
26. aug 2009

adajar, kazda z nas vi jake to je odejit z porodnice bez prcka a pak kazdy den travit nekolik hodin na cestach a v porodnici a jen cekat. A k tomu splasene hormony, je to doopravdy darda, kdo si tim neprosel nepochopi, a to co citis je neprenositelne. Musis si najit nejake vypnuti nebo az nastane den, kdy si za nim pujdes lehnout a pak si ho budes odnaset domu, tak nebudes mit silu. A nebo ti, promin, z toho hrabne. Mne pomahalo v dobe,kdy jsem za mysackem chodila do porodnice a on pres den usnul se jit na chvili projit. A pokud si pamatuji jeste ze skolnich let, tak okolo Apolinare jsou take hezka mista. Asi nejbliz je zahrada u neurologicke kliniky, moc lidi o ni nevi, takze je tam klid a clovek si tam muze nekde sedet na lavicce a relaxovat a nebo se courat. Vim, ze clovek chce byt kazdou chvili z prckem, ale aspon hodinu kazdy den zkus venovat sobe a nejakemu relaxu, pak uz to moc nepujde. A i kdyz jsou to nase svehlavicky, tak jsou hrozne empaticti a vyciti, zda je clovek v pohode a nebo ne, a odrazi se to na nich. Takze pohoda, klidek a treba si dej neco dobreho na obaleni nerviku. Zda bude pujde kilo nahoru nevadi, prcek to neoceni, zda mama ma o kilo vic nebo min, ale ze je mama v pohode, to pozna.

denisee
26. aug 2009

adajar: nesmutni. A manžel jezdí s tebou za maličkým??? nebo jak to děláte? Já si vzpomínám, že mě tenkrát držel nad vodou hlavně manžel, měli byste asi být víc spolu. Ale chci jen dodat, že pak už byl na prvním místě Vojtík a občas je mi líto, že už to mezi námi není takový jako to bylo když byl malej v nemocnici...... Došli jsme za malým, pak si dali někde dobrý kafčo, dortík, no manžel spíš pivko 🙂 a povídali si o Vojtíškovi, jak je nádhernej a tak.

maatkka
26. aug 2009

Merj to si moc pekne napisala. Mne je stale strasne luto ze som tuto stranku nenasla hned ako sa Julia narodila. Velmi by mi to vtedy psychycky pomohlo. Adajar mas v tomto vyhodu 😉 Tak len sem pis pis pomozem ti vo vsetkom v com budem moct.
K tomu ze je lepsie ked sa dieta narodi v 7. mesiaci ako v 8... Kto vie preco to niektori ludia tvrdia - ved to nedava ziadny zmysel... Ved je jasne ze cim je babo v brusku dlhsie tym dlhsi cas na vyvoj maju vsetky organy srdce pluca mozog... a jasne ze s cim zrelsimi organmi sa narodi tym lepsie...
Ja tiez nemam rada nazor ze predcasne narodene deti su len mensie a chudsie a staci ich dat do inkubatora oni dorastu a vsetko je o.k. Akoby sa niektore deticky potrebovali v bruchu vyvijat 40.tt. a inym staci 25 30... A potom cakaju ze v piatich mesiacoch (ked maju korigovane napr. 2-3 mesiace) sa pretoci na brusko atd. Ved to je taka blbost ked si zoberiame ze normalne narodene deti si uz od prveho mesiaca posiluju svaliky a tak zatial co predcasne narodene bojuju s kadejakymi problemamy niekedy aj o zivot v inkubatore. Akoby mali nejaky naskok alebo co. Bodaj by to tak bolo... To by nemalo tolko predcasne narodenych deti problemy s fyzickym psychyckym vyvinom s ockami s krvacanim do mozgu. Strasne ma vie nastvat ked niekto nedokaze ocenit ake su to uzasne sikovne deti a ked niekto berie ako samozrejmost ze su take ake take su.
Prepacte ze si tu vylievam srdce ale je mi nejako tazko odkedy som si precitala ten jankyn prispevok. Asi som strasne sebecka je mi hrozne hrozne hrozne luto co sa jej stalo ale ja nejako nemozem prestat mysliet na tu podobnost nasich pripadov... 😢 😢 😢 😢 😢

maatkka
26. aug 2009

Hanbim sa ze sa tu lutujem ked zatial mozem akurat tak skakat meter aj pol nad zemou ze je to vsetko tak ako to je. Mam pocit ze sa mi vnoci nieco zle snivalo ale nepamatam co lebo uz rano som sa zobudila so strasne smutnou naladou. Myslite ze by to mohlo byt tym ze sa blizi ten den Lilinkynych narodenin a mne sa to tak trochu vracia tie pocity spred roka alebo mi uz vazne sibe... Napriklad som vynadala MM ze mi kupil ten sprchovy gel co som pouzivala v nemocnici pritom on to ani nemal ako vediet ale slubil ze uz mi ho nekupi - chudiatko moje... Mne je taka neprijemna ta vona toho sprchaca asi ako ten nemocnicny pach a to bol pritom moj oblubeny kedysi. No a vcera som ako naschval nasla tu nocnu koselu v ktorej som spavala v nemocnici tak som ju hned bezala vyhodit. Ale nie do kosa ale vonku do kontajnera som vybehla s jednou nocnou koselou a smarila ju tam a bolo mi lepsie...

adajar
26. aug 2009

Holky dekuji st moc zlaty opravdu a ja se obcas stydim. No dneska je natom malej s dychanim trosku hur, ale jak jsem rikala cekali jsme to jen u me vydrzel na chovani jen pul hodiny no a to celou dobu houkal mel malou saturaci hold to neudejcha a tak jsme se s manzelem sebrala a jela domu a je mi tu lip spadlo to tu nejak ze me a chci manzelovi pomoct malovat decky pokoj. Jinak manzel jezdi za malym kazdy den bud odpoledne nebo dopoledne zalezi jak kdy ma cas no. Jinak opet vsechno urovnano jen jsme se nepochopili no normalka. A vypust ja mam pro sebe vzdy hodinku bud usnu a nebo jsem u mamky a relaxuju ctu knizku nebo tak. Jinak ani nevime kolik malej vazi protoze mel skakavou tu saturaci hodne, ale ted uz je lip.

maatka je hele nejsou fakt skvrny na slunci??? Ale oni to ti chlapy zvladnou neboj se. Ja kdyz to vidim na tom svem chlapovi.

sorbona13
26. aug 2009

bera: oni mi kluci spí v kočárku skoro celý den, po kojení s nimi chodím ven a pak se mi je nechce už přendavat do postýlky, když spí. Ty respinse jsem nakonec koupila, příští týden totiž budeme na chatě, protože ještě není hotový barák a tam budou spát kluci v noci v jedné postýlce.

Jinak kontrola dnes OK, pochválili nás, jak kluci hezky přibírají a neurologicky zatím v pořádku, cvičit nemusíme a další kontrola za 6 týdnů. Zítra mám volat na výsledky krve, tak jsem zvědavá, jestli se té transfuzce nakonec vyhneme.
To kojení bez kloboučků je super, měli jsme v Podolí sraz s kamarádkou, co se mnou ležela na pokoji při rizikovém těhotenství a pak jsme spolu 2 měsíce dojížděli za dětma, narodili se jí kluci v 26tt a naprosto bez problémů, další neurologickou kontrolu mají dokonce až za 3 měsíce. Došli jsme si na oběd a já tam kluky v pohodě nakojila, žádná sterilizace, fakt super. Navíc se kluci napijou bez kloboučku mnohem rychleji, za 10-15min. jsou nakojení a spokojení, tak je možná budu kojit zvlášť, je to pohodlnější. Jenom mi Honzík rozhryzal pravou bradavku a vždycky ze začátku je to šílená bolest, než tu bradavku vytáhne, kroutěj se mi i palce u nohou 🙂
Snad se to časem zatáhne, mažu bepantenem a je to lepší. Jo a udělal se mi na té bradavce takový puchýř, nevíte, co s tím?

sorbona13
26. aug 2009

bera: a pracuju doma na PC, překládám návody, vyřizuji zahraniční objednávky a vůbec všechno, co je potřeba. Strašně mě to baví, jinak bych ten zápřah asi nemohla vydržet 🙂

jana.jaro
26. aug 2009

Ahoj,jsem sem zabředla,ale malá neměla pod 1kg.Narodila se z váhou 1880g.Obdivuji Vás jak jste silné a statečné,je to stešnej nápor na nervy to všechno ustát.A chtěla jsem poradit Sorbonce.....ten puchýřek musíš špendlíčkem narušit kůžičku a nechat malýho vysát mlíčko.Je to ucpanej a zarostlej kanálek.Chodím s malou do kurzu,tak se to tam taky řešilo 😉

julianna78
26. aug 2009

Ahoj,kamoška už ma prckov na svete,sú to krásne a velké miminá 1400 a 1600g.
Tie kapky dávate na bruško namiesto ingacolu alebo môžem aj to aj to.
Petrach malá mi cez den krásne spí,ale okolo 18tej sa zobudií napapá a sme hore do polnoci,maximálne si trošku podriemka na sedačke v obývaku,ked ju chcem dat do postielky reve jak pavián.Dnes sme šli spat o pol duhej v noci.Neviem jak by sa jej to dalo prehodit.Snád sa to časom upraví.
Adajar to je super,že máš viac mliečka a nebud smutná zachvílu budeš aj ty kojit.Kým sme šli domov my,tak sa vedlá nás vystriedali dve party detí.....ale aj my sme sa dočkali.

adajar
26. aug 2009

juli my prej mame smulu ted se tam za 14 vystridalo hodne deti, ale uz je lip jsem chvilkudoma a super.

sorbona13
26. aug 2009

jana.jaro: moc díky za radu, hned jdu na to 🙂
julianna: tak to jsou super váhy na 30tt 🙂

fajn
26. aug 2009

juliana to jsou nádherné váhy

Dnes jsem si to s Didkou užila dnes byla hrozně hodná . Tak nemám ani depku a ani chlapa doma a ani Andreu tak je klid. Dáme večeřu a jdem do hajan,teda nekteří.

Sorbono gratulujem ke kontrole

Musím víc ťukat ať je peťka spokojená 😀 😉

adajar
26. aug 2009

juli covece jsem byla asik utahana tak prej kamosce hodne stesti a hlavne zdravi pro prcky a jsou to co za pohlavi,?? Holky jsem se rzhodla musim aspon 1-2x tydne domu jinak se u mamky zblaznim. A vzdy neco malo udelat.

julianna78
26. aug 2009

Adajar je to párik 🙂 Váhy majú super,však my sme šli domov 1700gramoví.
Sorbona gratulujem ku kontrole chlapci sú strašne šikovný.My tiež nemusíme cvičit,na velkú kontrolu ideme v stredu tak som zvedavá čo nám povedia.V piatok ideme súkromne k rehabke,chcem aby sa z malou trošku cvičilo,len tak stymulačne.

blinky
26. aug 2009

Ahojte holky,mozem medzi vas nakuknut?Citam vas odkedy sa mi narodil maly a ani netusite ako mi pomahate uz len tym,ze viem ze aj ine maminy prezili to co ja a teraz to preziva adajar. mimochodom,drzim Danielkovi vsetky palceky na rukach aj na nohach,aby bol cim skor doma.Este mam v zivej pamati ako sme pred 3mesiacmi chodili s placom do nemocnice a cely vystraseny cakali co nam povedia lekari a ci bude Adrianko na svojom mieste a ci mu nepribudla nejaka hadicka.......
Ale to uz je nastastie za nami 21.7 nas pustili domov z vahov 2500g a dnes mame 3600g a sme stastny ze ho mame aj ked som sa od vtedy nevyspala 😀

bera28
26. aug 2009

Sorbono, gratulace ke kontrole.
Juli, jak už psaly holky, váhy naprosto suprový.
Blinky, jsou to bojovníčci, tak naši prckové, co?!
Nám dneska přišly nové autosedačky, tak mám radost. Jsou nádherné. A pozor - byli jsme s prckama poprvé u kadeřnice. Anetka už to měla dost dlouhé a Kubíkovi, aby mu to nebylo líto, jsme nechali ustřihnout trošku ofinu (asi tak 2 pramínky🙂. Řval jak tur, zato Anetka, jako správná ženská, se pořád prohlížela v zrcadle a okukovala vybavení salonu🙂
Jdu balit, zítra mizím na 4 dny ke švagrové. Krásnou dobrou noc.

adajar
26. aug 2009

Juli je parecek ty jo to je taky pekny neboj oni to zvladnou budou statecny jako vsechny deti tady. 😉 😉 😉 Jinak ti budu drzet ve stredu palce.
Blinky je dekuji no on je statecnej a nastesti jsem zatim brecela jen jednou no. A dneska se mi chtelo podruhe pri chovani, ale ted vecer uz byl lepsi zase. No obcas dostane kyslik do CPAPu, ale to treba jen na 20 minut rikala sestricka no. NAstalo to co rikali ze hold plice rostou pomalu a tou infekci je to tak no. 😀 😀 😀 Ale jsi statecna jako vsechny ostatni a uz mas kus cesty zasebou asi ten nejhorsi z toho vseho pak to bude taky tezke, ale jste uz doma vsichni. A nato ja se tesim a docela to utika jen vcera byla trosku krizicka.

bera ty jo no Anetka je frajerka v tomhle, ale Kubik je chlap no co by jsi chtela a svehlavicka. 😉 😉 😉

julianna78
26. aug 2009

Ahoj Blinky a vy ste kde ležali?Mne sa malá narodila 12.5. tak možno sme sa aj stretli,ked ste boli v BA.Inak ste už parádne velký.Kolko vážil Adrianko?
Adajar už žiadne depky,Danielko je pašák a všetko krásne zvládne,no čo že si semtam dá kyslík,náhodou dnes je to in,ved sa odtvárajú kyslíkové bary som niekde čítala,holt chce držat krok z dobou 🙂
Neboj raz dva ti to ubehne,mne sa odchod domov tiež zdal byt v nedohladne a teraz sa mi naopak zdá,že sme boli v nemocke strašne dávno.
Bera vyzerá to tak,že Anetka bude velká parádnica,pekne skoro začína zo salónmi a Kubík je typický chlap 😀

blinky
27. aug 2009

julianna,my sme lezali v NZ tak to sme sa asi nestretli.Mali sa narodil 16.5 a vazil 900g

adajar
27. aug 2009

juli jo tesim se az za nama bude ta doba v nemocnici a budem cela rodina pospolu

fajn
27. aug 2009

holky včera jsem ve městě potkala učitelku z MŠ a všechno jsem ji řekla jak nás dr nechce pustit. Tak říkala že zrovna mají odpoledne poradu tak se nějak domluví. Ráno jsem tam volala tak jak dopadlo jednání a učitelka mi řekla že ju mám 1 dovééééééééééééééééééééééééééést .akorát kdyby měla kontrolu tak by musela zůstat doma.
Tak teď jak to zjistí doktorka tak nevím co budu dělat. Ale myslím si že já už ji doma toho moc nedám že potřebuje trošku mezi děcka a tam se přece jenom naučí víc.

Bera jakou sedačku máte,potřebuju koupit Didce a pořád nevím co vybrat

adajar
27. aug 2009

fajn tak to je super ze ti ji vezmou i tak a urco vam to pomuze a bude mezi deckama stastna no.

maartinkaa
27. aug 2009

ahojte baby, co znamena, ze chlapci maju lahky hypotonus?
a este nam prisla pozvanka do detskej pneumologickej ambulancie, co im tam budu robit?

andulka4
27. aug 2009

Fajn no tak to je vážně perfektní 🙂 Prosím tě a proč jí dr nechce do té školky pustit????

Maartinka znamená to snížené svalové napětí a budete cvičit Vojtovku

fajn
27. aug 2009

andulko protože prej bude furt nemocná. Já to nechci lámat přes koleno chci to jenom zkusit jestli to vydrží Didka a hlavně učitelky

jecidlo
27. aug 2009

fajn: ja myslim, ze je to super, ze ti ji vezmou a ze ti takhle vysli vstric. Uvidis jak to bude Didka zvladat, ale kez by se tam chytla, ty by sis odpocala a ona mela milion novych veci na uceni se

julianna78
27. aug 2009

Jéé Blinky ja som z NZ,ale malá bola v BA a narodila sa 12.5.965g
Martinka my chodíme do Byskupíc do pneumol.amb.raz mesačne a malú len prezrú a v zime dostane synagis,to je niaké špeci a velmi drahé očkovanie proti respiračným ochoreniam.
Fajn to je super,že Didku vezmú do škôlky,za pokus to určite stojí a keby náhodou ochorela tak ju vyberieš,ale kolektív už v tomto veku potrebuje a naučí sa kopec nových vecí a spozná kamarátov.Aby ti z tej škôlky potom chcela íst domov 🙂

blinky
27. aug 2009

No super,keby si"nezdupkala" do BA mohli sme sa stretnut.Mna tam priviezli z TO 😉

julianna78
27. aug 2009

Už som sa potešila,že si tiež y NZ.Inak jak si bola spokojná,mne tam má teraz kamoška prckov.Prečo si rodila prečasne?V zámkoch musí byt váha 2500g aby ta pustili domov?Vy ste už pekne velký 🙂

petrach
27. aug 2009

ahoj holky,
vitam tu nove maminky,me tahle diskuze taky hrozne pomohla v začatku a ted snad ješte víc,kdo nezažil,nikdy nepochopí co proživame

mattka ja te plne chapu,že maš strach ☹ i když v srdíčku víš že je v pořadku,tak mozek pracuje a přemyšlí co kdyby 😒 me ted hrozne vzalo,když mi kamaradka řekla že jejich chlapečkovi ve 26tt narozenemu v roce diagnostikovali nejakou retardaci ☹on to teda zvladnul podle me na jedničku,ale podle dr je pry pozadu,.předčil všechny jejich prognozy,a ted si říkam co kdyby i nam se to stalo ☹
budem pořad ve stresu a strachu než vše doženou a vyřadí nas ze sledovaní..