Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

janina77
18. dec 2008

tamia, blahozelam tvojej dcerke k 2 rockom!!! No a super s tym rozpravanim! Je to sikulka.

tamia
18. dec 2008

janina,
dakujeme krásne!

musím sa priznať, že ťa obdivujem, že si sa dala na druhe tehu... ja by som sa bála, že by sa mi to mohlo stať aj druhý krát, a..... atd.

andulka4
18. dec 2008

Tami obrovské blahopřání a posíláme pusinku 🙂

Kili no to je úžasné....a pak ať si někdo troufne říct že jsou opoždění.

kili
autor
18. dec 2008

and, no ono si to trúfnem povedať aj ja, ale ako hovorí psychologička, že oni sú "zaostalejší" a nie "zaostalí" 😉

kili
autor
18. dec 2008

argousek, sa ťa spýtam ešte raz, neviem, či si to neprehliadla otázku, alebo si tu ešte nebola. kedy ti asi malý začal rozumieť? ako tak, že reagoval, keď si niečo pomenovala, proste to na ňom bolo vidieť, že už to chápe. a kedy reagoval na ukazovanie?

argousek
19. dec 2008

ahoj kili promiň, že jsem ti neodpověděla dřív, ale opravdu jsem tu nebyla 😅 Takže já už si to přesně nevzpomínám, kdy se to stalo. Každopádně jsem do něj pořád hučela, všechno do úmoru opakovala a pak se to z ničeho nic stalo. Prostě jsem mu pořád ukazovala v knížce na obrázky a pojmenovávala a on z ničeho nic pak začal ukazovat taky a když jsem mu řekla "Kde je sluníčko, tak ho ukázal". Ale pamatuji se, že u nás v létě byla kamarádka s nedonošencem a to jsem viděla opravdu rozdíl. Já jsem to tady možná psala i do diskuse, on je ale 31týden a Adámek 26. týden ale jinak jsou stejně staří a ten rozdíl mezi nimi byl opravdu vidět.. Protože ona mu třeba řekla polož to na stůl, sedni si a on jí rozumněl a udělal to. Já jsem byla úplně uvytržení. Nebo třeba řekla, hele támhle je letadlo a on na něj prstem ukázal. Kdežto já jsem Adámkovi něco řekla a on vůbec nevěděl co po něm chci. Na věci okolo začal ukazovat až teď a že mi víc rozumí jsem měla pocit tak v září a 11. listopadu mu byly 2 ročky. Takže tak všechno začal dělat až kolem toho druhého roku. Teď mu řeknu hají, hačí, zatleskáme a on to udělá. Nebo ho třeba učím něco nového a on mě pozoruje a zopakuje to po mně. Třeba ukážu něco rukama a říkám říkanku a on to po mně udělá. On teda ještě nemluví, jen baba, děda, mama, tata, nene a že na kočičku děláme číčí. Ale říkají, že holky jsou ve všem rychlejší, takže to nehrotím.

tamia
19. dec 2008

andulka,
dakujeme!!

kili
autor
19. dec 2008

arg, júj, si ma tak ukludnila 😵
ešte by som poprosila preložiť časť: v září a 11. listopadu 😀 😀 😀 fakt netuším

andulka4
19. dec 2008

září....10měsíc
listopad...11měsíc

Kili někde jsem četla že měsíc nedonošený...dožene to do roka, 2měsíce dožene do 2let a 3měsíce do 3let 🙂

kili
autor
19. dec 2008

andu, mne ešte ja JIRSke povedali, že sa to vyrovná tak v 6r., ono je to asi individuálne 🙂

argousek
19. dec 2008

Kili myslela jsem tím, že jsem si poprvé všimla v září, že začíná vnímat a 11.listopadu oslavil druhé narozeniny. Já si taky myslím, že to srovnání je individuální, záleží to asi i na temperamentu a genech dítěte. Ale to co píše Andulka by tak odpovídalo. Protože já jsem si pořád myslela, že se srovná do dvou let, ale on byl pořád pozadu. A při poslední návštěvě mi pedopsycholožka říkala, že je přesvědčená o tom, že se to srovná do třech let. A to by odpovídalo, protože je nedonošenej o 3,5 měsíce. A jak to holky vlastně počítate?? Jako myslím, že třeba Adámek se narodil v 26. týdnu. Takže to znamená o 14. týdnů dříve. Ale říká se, že je žena těhotná 40. týdnů ale 9. měsíců. Jak to tedy počítáte, když se vás někdo ptá, o kolik se vám dítě narodilo dřív??

argousek
19. dec 2008

Takže to znamená, že jsem rodila o 3,5měsíce dřív, takže v 5,5 měsících Je to tak správně??

kili
autor
19. dec 2008

arg, ja som pochopila tú vetu, len som nevedela tie mesiace, ale andu mi odpovedala 🙂 . Ja si tie české mesiace nie a nie zapamätať.
ja hovorím, že o 3m, lebo termýn som síce v knižke mala 24, ale podľa MS som mala 32 DC a tak to vychádzalo na 28.6. ale narodili sa 28.3., tak to mám celkom jasné. By som sa asi riadila dádumamy a nie týždňami, keďže mesiac netrvá presne 4 týždne ale viac.

andulka4
19. dec 2008

já vím přesně kdy jsem otěhotněla a D.se narodil 28.1 a měl 4.4....takže je víc jak o 2měsíce ale říkám o 2. Vím že jsme měli vyšší váhu než je v tématu tak snad nevadí že tu chodím....nemám pocit že by jsme na tom byli tak super jako jiní nedonošení.Snad se holky s nedonošených neurazí :(

Kili mě se září-prosinec taky plete 🙂

kili
autor
19. dec 2008

nad, no a to si češka 😀

kili
autor
19. dec 2008

andu, v pohode 😉 , ja len, že tam som sa proste stratila, nemohla som to porovnávať a oni to porovnávali, som mala z toho debku 😅

janina77
19. dec 2008

ja ten cas o kolko sa maly narodl skor pocitam tiez podla datumov. My sme 24.tt a pocitam 3,5 mesiaca skor. Ale na rizikovej to pocitali aj ze je to vlastne -4 mesiace.

A co sa tyka toho zrovnania, nedavno som sa rozpravala s mojou byvalou triednou. Hovorila mi, ze jej syn sa narodil v 8. mesiaci, a este ani v 6 rokoch nebol zrovnany s rovesnikmi. No a dnes studuje medicinu. Takze zrovna- nezrovna, kazdy ma svoje tempo 🙂.

andulka4
19. dec 2008

Jani tomu se mi nechce věřit že by jen o měsíc dřív narozený doháněl tak dlouho
ale stejně je to jedno 🙂 každá máma miluje své dítě takové jaké je....a řekněme si upřímě komu záleží na tom jestli ukazuje na zvířátka v knížce.Třeba umí něco jiného....

kili
autor
19. dec 2008

janina, oslavovať budeme, až keď vyštuduje, dobre? 😀 😀 😀

katako
19. dec 2008

Zdravím maminky dříve narozených dětí a moc vám fandím a hlavně ať se daří dětem.

K tomu narození o měsíc dřív - tak se narodil Ondra, ale naštěstí byl bez problémů, nikoho nedoháněl, natožpak několik let... Ale každé dítě je jiné...Rozhodně se to nedá srovnávat s vašima předčasně narozenýma dětma. A je fajn, že tu máte zvlášť téma.

leni96
22. dec 2008

Ahoj holky, moc vás tu všechny zdravím. Moc často se na net nedostanu, ale máme pár novinek, Lenička už začíná pomalu chodit, když se jí chce tak zvládne přejít sama celou kuchyni, ta má asi 5 metrů, jsme z ní hotový, protože se u toho tváří strašně důležitě. Jinak pěkně ukazuje na všechno kolem sebe a když jí ukážu já, tak se tím směrem podívá, všechno zkoumá. Krásně reaguje na to, když jí řekneme ať udělá hají, tak si lehne a moc krásně dělá pacičky, jak je veliká i jak se má 🙂. Dělá nám opravdu radost.
A s tím srovnáním, říkám si, že jí nic neuteče 😉 .

Ještě bych vám všem chtěla popřát příjemné vánoční svátky, hodně zdravíčka a samozřejmě spoustu dárečků pod stromeček 😉 .

andulka4
22. dec 2008

Holky tak a je to tu 🙂 Lezeme...sice kostrbatě a jen pár temp ale leze 🙂

janina77
22. dec 2008

andulka, tak to mate ten najkrajsi vianocny darcek!!! Blahozelame!

leni, to je super, ze uz chodi, Domi este urobi len jeden krok, sem tam postoji, ked zabudne a drzi nieco v ruke 😀. No a s tym rozumenim a ukazovanim to je naozaj velmi sikovna, len tak dalej!

kili
autor
22. dec 2008

leni, malá je moc šikovná 🙂 , moc gratulujem.
no ešteže mi argousek napísala to o jej malom, ináč by som mala depku 😅

andu, tiež gratulujem 😎

kili
autor
22. dec 2008

ináč, mám pocit, že S. síce nerozumie ukazovaniu, ale na knižky a niekedy aj iné veci sa snaží ukazovať, ale len tak prstom a nič neukazuje, nič tým nemyslí, ale proste napodobňuje to ukazovanie, čo robíme my 🙂

fajn
23. dec 2008

děvčata přeju všem krásné vánoce a prožijte je v pohodě a hlavně ve zdraví a lásce

andulka4
23. dec 2008

přejeme všem krásné prožití Vánočních svátků

http://www.youtube.com/user/andulka4

fajn
23. dec 2008

andulko je moooooooooooooooooc šikovnej hodně štěstí všem ať vám dělá radost

argousek
23. dec 2008

Tak holky já jsem dostala ten nejkrásnější dárek " Adámek už konečně začal pít sám " Byli jsme z toho úplně hotový. Sice si dal načas ale už konečně 🙂)
Přejeme vám krásné prožití zítřejšího dne, ať si to užijete s dětičkama v pohodě a spokojeně 🙂) A do nového roku hoooodně zdraví a dalších pokroků 🙂)

janina77
23. dec 2008

Prajeme všetkým pokojné a radostné Vianoce, nech sa vám splnia vaše priania!
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...