Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kili
autor
14. jan 2009

novidíš, tak nejaké úspechy sú 🙂 . možno teraz všetku svoju schopnosť sústredí na to.
myslím, že si si si odpovedala sama, a aj psychologička ti to hovorila, má sa hrať len chvíľku, ja tiež vidím, že len chvíľku sa dokážu na niečo sústrediť, takže väčšinou sa hrajú sami čo ako chcú 🙂

janina77
14. jan 2009

baby, dakujem za pochvaly, ste zlate 🙂.

argousek, podla mna je pre neho 15 minut skutocne vela pri jednej cinnosti. Ja sa pamatam, ze ked som praxovala v MS (materska skolka) tak tam bolo pre 3-4-rocne deti vyhradene 15 minutove hlavne zamestnanie, to je akoze vychovny predmet na dany den, ale jeho dlzka bola pri 3-4 rocnych detoch len tych 15 minut, nie viac, lebo jednoducho tieto deti nevydrzia dlhsie sustredit svoju pozornost. Takze nemozes od 2-rocneho dietata ocakavat ze vydrzi tiez tych 15 minut. 5 minut je podla mna akurat dost 🙂.

andulka4
14. jan 2009

Jani no to je perááádní zpráva
Killi u vás taky super
Argousku myslím že jsi na něj přísná protože kamarádka má 3letého kluka a ten ještě nosí pleny...malovat ho taky nedonutí....atd atd...oni ti kluci jsou takoví
a navíc pokud má zájem blbnout po schodech zkus mu dát hahoru na schodiště papír s tužkou a ať maluje až vyleze a pak šupajdá dolůůů a zase nahoru...něco nakreslit a šupajdá dolů

Jinak u nás jsou taky super pokroky....pořát někde stojí....dokáže si sednout 🙂 Jenže když stojí tak neumí jít ze stoje dolů...takže ho musím pořát jistit a lítat za ním

Na RHB nás pochválila že leze pěkně a dokonce nám řekla že už předběhl korigovaný věk 🙂 Umíme brmbrm na pusinku, pápá, ahoooj(natáhnout ruku) celý den klečí u krabice a vytahuje z ní věci a dává je zpět.

Cvičení nám naprosto bojkotuje :( Už necvičím asi týden :( Prostě se to nedá....ach joo

Taky hrozně pěkně mluví 🙂

Jediné co mě hrozně trápí je to jak zavrací tu hlavu.Svaly má strašně slabé v oblasti šíje :( No ale s tím už asi nic nenadělám než že mu dáme čas...

leni96
15. jan 2009

ahoj holky, moc gratuluju, samé dobré zprávy 😉

argousku ještě bych se tě chtěla zeptat, je návštěva u psycholožky povinná ? nám totiž minulá návštěva odpadla, protože na nás neměla čas 😅 ,řekla, že se máme ozvat když budou nějaké problémy a ty nemáme, takže jsme se neobjednávali. 5.února jedeme k Vacuškovi na kontrolu, k ní jsme se neobjednávali, tak snad nás nesprdnou 😅

kili
autor
16. jan 2009

ahojte 🙂
tak dnes sme boli u psychologičky, zas ich pekne vychválila 😵
S. ma tak šokol, ho posadila na stoličku s pultíkom aby nezdrhal, ukazovala všeličo, napr. jednu žabku, bola taká maličká a ako jazyk mala srdiečko a po stlačení zažabkovala (fakt neviem, ako sa hovorí tomu zvuku), no a on pochopil, že sa to má stláčať, ale teda nevedel kde a tak sa silil, že chcel stláčať, úplne úžasný. a potom mu dala 3 guličky a mal ich hádzať do nádobky s viečkom, kde bol vyrezaný kruh a celkom mu to išlo, potom medzi to dala kocky a on fakt vytriedil, že kocky tam nepatria, tie zahodil alebo ich vôbec nechytal a hádzal tam guličky 😵 Potom ešte pekne kladivkom zatĺkal také guličky, stačilo mu to raz ukázať, ale moc ho to nebavilo, zatĺkol dve a koniec. A ešte čo má takú žirafu, hore sa hodí kocka a padne cez jej telo a zahrá melódiu, tak to už suverénne vedel, predtým to ešte nevedel.
No proste fakt úžasný. A. trošku zaostával, teda skôr sa vôbec nepredvádzal, na stoličke sedieť nechcel a keď mu niečo dala do ruky, tak to zobral a zdrhol preč 😀 a tiež s tou žirafou, ani sme mu to nestihli ukázať, že čo má s tou kockou robiť, hneď ju schytil a išiel hodiť, ale on ešte nevie púšťať, má s tým nejaké problémy, ako hodiť do krabice kocky vie, ale že niečo nasmeruje a pustí, to mu nejde. preto ani kocky nevie dávať na seba, síce ju položí, ale nevie ju pustiť. Ale to je proste motorika, dôležité je, že chce 🙂

argousek
16. jan 2009

leni96 to nevím jestli je ta návštěva povinná, kdyžtak jí to takhle řekni, že ti řekla, že se máte objednat jen při problémech, že jste si teda asi nerozumněli, kdyby měla nějaké poznámky a je to
kili super zprávy 🙂)
Jinak holky my jsme dnes zkoušeli dopoledne bez plenky a měl jen spodky a vydržel celé dopoledne (asi 2x si řekl, že chce) ale kolem poledne se asi nějak zapomněl a pustil to bez varovaní 😒 ale co nějak se to naučit musí takže bez nehod se asi neobejdeme. Alespoň si uvědomí co se stane když si neřekne 😀 Jinak dneska mně hrozně překvapil, protože jsem ho vyndala z postýlky a byl bez bačkůrek a já jsem mu říkala, že bez bačkůrek chodit nemůže, ale dál jsem si dělala na počítači a on za chvíli přišel a obě bačkůrky mi přinesl a dával mi je, abych mu je dal 😀 Byl tak sladkej 🙂 Jinak jsem si říkala, že ho odpoledne zkusím nedat spát, protože teď usíná až ve 21:30 a to se mi zdá dlouho. Tak jsem myslela, že bych ho pak dala spát dřív večer, ale bohužel vytuhnul, takže nic 🙄 A jak to děláte vy?? Dávate děti spát odpoledne?? A na jak dlouho?? A v kolik vám večer usínají??

kili
autor
16. jan 2009

arg, tak to je super 🙂 ono nezúfaj, nehody sú aj u starších detí, čo sú 100% odplienkovaé, oni sa proste niekedy tak zaboria do hry, že zabudnú. Tých nehod ale bude čoraz menej 🙂
my ako sme dnes išli k dr., tak sme vstávali skoro, tak som ho nakŕmila a dala na nočník, vyčúral sa a chcel ísť preč (vždy ráno aj kaká, ale často ho musím presviečať, že má ostať sedieť), tak aj teraz som ho tam ešte nechala a mám takú básničku, pri ktorej tlieska, tak to som hovorila, ale furt chcel ísť preč, tak ma napadlo, že asi bude kakať neskôr, lebo dnes vstával skôr. no a potom som išla niečo do kuchyne a o pár minút idem skontrolovať S. do postielky a A. v kúpelni, zložil si nočník zo záchoda, tak idem k nemu, že ho od tiaľ odvediem a on pri ňom stojí a tlačí, tak som ho vyzliekla, v plienke jeden boban, ale to ani plienku nestihlo zašpiniť, tak som ho naň posadila a pekne sa hneď vykakal 😵 zlažíčko
len keby som nechala nočník v dosahu, že tak bude značiť, tak je to najlepšia hračka a S. určite aj do pusy, takže aj tak by som nevedela, kedy sa mu chce, že by tan značil.

naši chodia spať už po desiate, je to ale vždy inak, to podľa toho, kedy vstaneme, čiže rozpetie je tak od 11-13tej idú spať, potom spia 2-3h a večer podľa toho, kedy bol obedňajší spánok idú spať od19.30-21.00

andulka4
16. jan 2009

Super pokroky 🙂

U nás se vstává v 8 a dopoledne spí max 30minut a odpoledne spí od 15.00 do 16.00 a chodí spát v 21.00

kili
autor
16. jan 2009

arg, tak ma napadlo, že on ti spí ešte 2x denne? lebo asi by si nerušila jediný spánok tak skoro 😕

argousek
16. jan 2009

kili nene spí jednou denně odpoledne tak od 13h do 14h takže bych mu tím zrušila spaní přes den vůbec Psycholožka mi říkala, že spát přes den už nemusí, ale měl by se dát do postýlky, aby byl chvíli v klidu a odpočinul si

fajn
16. jan 2009

arg. Didka už taky nespí ale večer je to mazec tak kolem 5 je otravná jak prd.. ☹ 😀 . Ale dám ji do postýlky asi tak v jednu a půltřetíji vytáhnu . Někdy chce pustit písničky a někdy si tam hraje s kočkou (plyšovou) 😀 . Dnes jsem ji ale vytáhla brzo protože venku bylo krásně tak by to bylo škoda v postýlce.
Jinak jsme dnes byly na kontrole na cvičení a zase nemusíme cvičit je to bomba bez cvičení.

argousek
16. jan 2009

fajn to je super Dianka je šikulka 😉 🙂

kili
autor
16. jan 2009

arg, no zrušiť spánok úplne 😝 no zbohom, to je svetlý okamžik dňa, sa na to teším jak malá 😀

argousek
16. jan 2009

kili to já se na to taky vždycky těším 😅 Ale zase nevím jestli je O.K aby usnul v 21.30 zdá se mi to dlouho. Ale neudržela jsem ho usnul, byl unavený, asi ten spánek přes den ještě potřebuje. Snad je to jen přechodné a bude usínat dřív.

kili
autor
16. jan 2009

arg, tak mu ho proste nechaj, ja si tiež myslím, že to je ešte skoro, však deti v škôlke tiež spia cez obed

argousek
16. jan 2009

Holky tak Adámek dnes usnul v 20:30 ufff to jsem ráda 🙂

fajn
20. jan 2009

kili prosím tě někdy jsem vás četla na ,,dvojíčkovo" ale je to uzamčené a druhé téma jsem nenašla můžeš poradit nebo ještě nic nemáte díky

Jinak jsme dnes byly na gastru a endokrinologii a chtějí nás vidět až za dva roky. Už nám ty poradny docela ubývají tak jsem ráda. Ani cvičit zase nemusíme byly jsme v pátek a že prej je šikovná tak nevím . Teď má takovy padací období je furt na zemi. Když spadne tak zahlásí do prkna pořád padám 😀

kili
autor
20. jan 2009
kili
autor
20. jan 2009

fajn, 😀 tak ju oprav, že nepadá do prkna ale NA prkna 😀

andulka4
20. jan 2009

Ahoj holky nějak nestíhám :(
včera jsme byli na oční kontrole a máme to OK
dneska na 10m kontrole a taky super 🙂 má 80cm a 9200g no a vlastně na tu roční kontrolu půjdeme až podle korigovaného roku

jinak už se pěkně sám posadí v prostoru bez opory ale sedí jen na patách...do klasického sedu se mu nechce 🙂

Ještě mám dotaz 🙂 on se stále někde staví ale neumí dřepnout doluuu :( Měli to vaše děti taky tak a jak jste jim pomáhaly to naučit?

janina77
20. jan 2009

andulka, tak to mate teda riadne miery! Ja som bola s Domim na ockovani pred vyse 2 tyzdnami, vazili ho, a teda nemal este ani celych 8 kg 🙂. No a k tym uspesnym kontrolam blahozelam 🙂.

Aj u nas to bolo podobne - vsade sa staval, vzdy sa vytiahol, ale nevedel ist dole. Bud nejak spadol, alebo som ho musela dat dole ja. Hadam az po dobrom mesiaci, mozno aj viac, to zvladol. To bolo padov!!!

My sme sa konecne dostali z tych horucok (trvali 6 dni, to bola hrôza!!!), za tym sa vyhadzal, a tym to skoncilo. Dokina to oznacila ako normalnu reakciu na to ockovanie. No, normalna ako normalna, islo mi to pekne na nervy! Ale uz je spat dobra nalada a spokojne dieta.
No a zvladne uz sam prejst 10 - 12 krokov, dlhsi priestor doma nemame, a zatacanie mu este moc neide 😀. Ale zaujimave je, ze sa rozhoduje podla toho, kto je na druhom konci, k niektorym ludom ide pekne po dvoch, ale k niektorym ani za svet, hned sa spusti na 4 a neprejde po dvoch ani za nic (napriklad k svokre 😀)

Vo stvrtok ideme do BA na ocne a neurologiu, tak uvidime, cim nas teraz prekvapia 🙂.

kili
autor
20. jan 2009

andulka, tak to máš riadneho valibuka, naši nemajú ešte ani tých 80cm.
a jasné, že ešte nevie zísť dole, to sa proste musí naučiť a ako inak, než pádmy 🙂, takže teraz toho bude dosť 😀 tiež som niekedy dala dole, ale väčšinou nejak spadol, mal z toho aj prvý tiplík 🙂 a naučil sa zliezať asi po dvoch týždňoch

mispuli
21. jan 2009

ahoj holky,koukám,že diskuze trošku utichla,tak jste na tom asi všichni relativně v pohodě.Omlouvám se ale nestihla jsem přečíst úplně všechno,ale chtěla bych vám alespoň trošku vlít optimismu do žil.Taky jsem rodila předčasně v 28 týdnu kvůli preeklampsii,která něměla typický průběh a přišlo se na ni pozdě.Malej měl 737g a spadnul na 700g.Má voperovanej shunt,kvůli hydrocefalu,dlouho se to nemohlo chytit,ale nakonec se podařilo.Domů jsme šli přesně po 4 měsících,cvičili jsme 4x denně vojtovku a neskutečně mu pomohla,když začal chodit,tak jsme přestali a byla to obrovská chyba,ve 4 letech jsme museli začít zas,protože špatně mluví.Ani se nechce věřit,že už mu bude 5 let,prošli jsme si peklem,ale Honzík je báječnej.Jak jste psaly,občas je vzteklej,je hypermotorickej,občas nechce jíst,ale je náš.Chodí,běhá,všemu rozumí,tak co víc bysme chtěli.Všem vám držím palce,nechtělo se mi psát o všem,ale ráda zodpovím jakýkoliv dotaz.

kili
autor
21. jan 2009

ahojte, tak dnes S. naskladal 3 kocky na seba (teda presne tri, čiže jedna už ležala na zemi) a A. pekne dve, mal problémy s púšťaním kocky, furt síce má, ale už sa mu to aj niekedy podarí. on sa totiž tak strašne snaží 🙂 že mu to nejak nejde. vždy tú kocku súúúúústredene položí, pustí prstíky ale dlaňou tlačí na kocku a tak sa mu niekedy nepodarí tú ruku dať preč tak, aby tú kocku zas nezhodil 😀 😵

janina77
21. jan 2009

kili, super, su to sikulkovia. A vies to super opisat 😀.

mispuli, super ze si sa ozvala. Chcem sa ta opytat, ci sa aj zo zaciatku - okolo roka-dvoch nejako prejavovalo to "nerozpravanie", ci pouzival nejake slabiky alebo vobec nehovoril, a ako to vlastne teraz riesite pomocou tej vojtovky - to nejak trenujete rec alebo co?

kili
autor
21. jan 2009

janina 🙂 , on je pri tom taký zlatý, že som proste chcela, aby ste to presne pochopili 😀 😎

kili
autor
21. jan 2009

a už vedia obaja suverénne hrať sa s tou korytnačkou, A. si tam rád púšťa tie melódie 🙂
a tiež sú bohovskí, keď sa hrajú s tou prevliekačkou, to pri tom tak pekne vedia sedieť a hrať sa, si ju točia pred sebou, keď chcú k niečomu dočiahnuť na miesto toho, aby ju obišli, leniví budú po mamine 😀

mispuli
22. jan 2009

Ahoj janini,v tom období,na který se ptáš,používal nějaký slabiky,uměl takovou tu klasiku,máma,bába,táta,gol..,ale samozřejmě nemluvil ve větách,spíš ukazoval a snažil se ze sebe dostat nějaký to slovíčko.K vojtovce jsme se vrátili proto,že všechno souvisí se všim,ještě pořád u něj totiž dochází k určité tenzi a napětí,takže má prohnutý postoj a občas špatně chodí.Teď jsme dostali cvik,který by měl přímo podporovat mluvidla,zase se tam stlačujou určitý body,tak uvidíme

andulka4
22. jan 2009

Holky o té váze a výšce to není 🙂 D. se narodil velký protože jsem měla cukrovku :(
kamarádka co semnou byla v porodnici rodila taky v 30tt a malý měl 2500g!!!!!Měli ale tolik problémů že ani kdyby jsme sečetli všechny ty naše dohromady tak je nedoženeme :(

kili
autor
22. jan 2009

andu, no ale potom už priberá a nie kôli cukrovke, však to už s tým dávno nesúvisí 😕