Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

tamia
14. aug 2008

fajn,
ten pikovit sirup je na čo?

Malá dostala bronchovaxom na tri mesiace na posilnenie imunity a potom jej zvyknem dávať sirup Imunoglukán.

tamia
14. aug 2008

fajn,
dávaš jej ešte umelé mliečko alebo už papá kravské? ak ano tak od kedy?

fajn
14. aug 2008

Ahojky tamia, pikovit jsou vitamíny a mlíko už nedávám protože mi zněho blila tak sem tam dáme kravské ale už nevím od kdy

janina77
15. aug 2008

Ahojte,
chcem sa vas opytat, ze kedy ste mali pocit, ze vam uz dietatko vsetko rozumie, co mu hovorite (v akom veku dietata). Ja mam stale pocit, ze ked mu nieco hovorim, tak mi nerozumie ☹. Niektore veci ano, ale vacsinu nie ☹.

tamia
15. aug 2008

janina,
moja malá toho rozumie strašne veľa ale všetko určite nie.... Treba veľa rozprávať, ukazovať a ono to príde.... okolo roka sa už s mojou celkom pekne dalo ..... pekne rozumela mnohým veciam čo som hovorila. V roku vedela kde má nohu, ruku,....

kili
autor
15. aug 2008

mne nerozumejú vôbec nič ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

petruci6
15. aug 2008

caute baby, v kt tt ste porodili,ked vase babatka nemali ani kilo?

kili
autor
15. aug 2008

ja v 27tt+3, ale niekde na 2 strane, tuším, sa to preberalo.

tamia
15. aug 2008

fajn,
ďakujem...
ešte sa chcem spýtať či ste náhodou nemali problém s prštekami na nohe, konkrétne s palčekom. Moja malá ho má stalé zohnutý akoby s ním brzdila keď stojí alebo akurát chce postáť.

tamia
15. aug 2008

kili, čo hovvorí neurologička na drobcov?
Neboj určite ti porozumejú.... 😉 teraz s aim možno jednoducho nechce...

petruci6
15. aug 2008

idem precitat 😉

argousek
15. aug 2008

No já nevím někdy mám pocit, že rozumí všechno a jindy mu něco vysvětluju a on ne a ne to udělat a tak pak nevím, jestli to dělá schválně nebo jestli nerozumí, co po něm chci.

fajn
15. aug 2008

ahojte holky, určitě vám rozumí. Já když jsem řekla jdem žehlit tak Dianka dolezla k prknu a kdzž jsem jí řekla kde máme vysavač tak otevřela dveře na záchod. Ze začátku jsem chodila po bytě a pořád a neustále opakovala to jsou hodiny, tady světlo ,obrázek a pak jsem se jednou zeptala kde je obrázek nebo hodiny a ona se za tím ohlídla tak učit ,učit a chodit a ukazovat a ono to přijde.
Dnes mi Dianka povídala že stratila píšťalku a jsem se zeptala kde je a k mému překvapení mi odpověděla že v prd....Tak jsem zůstala jak opařená. Včera jsme byly na pískovišti a tam to jeden chlapeček použil. Tak nebojte holky vše přijde oni to drobkové doženou. 🙂 🙂 🙂

fajn
15. aug 2008

tamia s prstíkama problém nemáme

argousek
15. aug 2008

holky taky jsem se chtěla zeptat, kdy jste začaly dávat bačkůrky. Při poslední kontrole na neurologii, mi neurolog řekl, abych mu je začala dávat až když bude opravdu sám chodit, že si stimuluje tím lezením nárt. Ale Adámek už venku krásně chodí za jednu ruku (skoro ho ani nedržím) a doma se staví u nábytku udělá 1 až 2 kroky a jde zase na čtyři. My máme všude plovoucí podlahy a myslím, že mu to klouže, tak se bojí, protože venku chodí sám kolem plotu a auta, ale doma kolem konferenčního stolku ne, to pořád po čtyřech. Někde jsem i četla, že děti se kvůli plovoucí podlaze naučí o něco déle chodit, že třeba spadnou a zradí se a pak to zase chvíli nezkoušejí 🙂
Fajn taky jsem se chtěla zeptat, jestli jste ve třech letech už srovnaní s ostatními vrstevníky a jestli ne tak napiš v čem. A taky jsem se chtěla zeptat, protože jsem na fotkách viděla ještě jednu holčinu, to je tvoje druhá dcera??

fajn
15. aug 2008

arg určitě srovnaní nejsme. a ta druhá je moje dcera je jí 12 . a boty jsem dávala hned jak stoupla aby měla pevnější nohu

sylvar
15. aug 2008

ahoj holky, my k vám sice nepatříme(narozená větší), ale k těm botkám arg, co se malá začala stavět, jako obcházet nábytek atd., dala jsem jí botky, co měla na capání venku a máme ještě asi dvoje, tak to střídám, nemám ty klasické bačkůrky, pač se mi nelíbí a taky na plovoučce kloužou 😒 měly jsme je půjčené a klouzala pomalu jak v ponožkách
jinak doma ji necháván sem tam bez botek v protiskluzových ponožkách, ale ona už fakt jen po nohách,tak má docela často botky, máme kotníčkové a pak adidasky

andulka4
17. aug 2008

Holky jsem moc ráda že jste založily toto téma 🙂
Myslím že na nedonošence chodí spousta holek co se jim narodí děti 34tt a výše a to je trochu o něčem jiném 🙂

Četla jsem nějaké příspěvky hned ze začátku, jak měla Kili obavy jestli kluci prospívají mentálně 🙂

Já mám pocit že David taky trochu pokulhává :( Tak trochu se stím už smiřuju 😔

Mám dotaz... Davídek má 4,5měsíce korigovaně a ještě neudrží v ruce hračku a ani nemá to tzv.OKO-RUKA-OKO
Jako že si neprohlíží vlastní ruce :( Když mu hračku držím tak na ní sahá....oběma rukama ale pokud jí pustím pustí jí taky :( Lehké kroužky samozřejmě udrží ale je to takové to nevědomé držení. Vím že to postupně dožene, ale zdá se mi že by to měl už dávno zvládnout.Co myslíte, vy? Přece jen má 6,5měsíce....
Kdy drželi hračky a prohlíželi si ruce vaše děti?

janina77
17. aug 2008

andulka,
tak ja si to nejak nepamatam, ale som sa prave prehrabala vo fotkach, a nasla som tuto - https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage... - tu mal domi 6,5 mesiaca (3 mesiace korigovane) a uz drzal hrkalku. Pisem tam, ze aj hrka, ale to bolo teda fakt nevedome hrkanie, to skutocne prislo ovela pozdejsie. A zo zaciatku drzal v rucke len lahucke hrkaly, asi 3 kusy co sme mali, ine tazsie voobec. Ta, co je na fotke, tu mal najradsej, ta je lahunka a dobre sa da uchopit aj malickou rucickou. Akekolvek tazsie nechcel drzat.
Prezerat si ruky- to si nepamatam, ale do ust si ich daval ako 5,5 mesacny (2 mesiace korigovane), odvtedy sme mysleli, ze mu uz pojdu zuby a dockali sme sa az v 10. mesiaci 😀.

Neboj, pride to, len mu najdi co najlahsiu hrkalku, tieto"zicherky" su super, to je asi najlahsia hrkalka co existuje, neviem, ci sa este predavaju, ja to mam po sestrinych detoch. Co sme teraz kupovali - vsetko otrasne tazke, s ktorymi sa hra vlastne az teraz ☹.

janina77
17. aug 2008

kili,
pozearala som ti do alba, mate krasne nove fotky, samko je frajer!!! Chcem sa opytat - kde by som na nete zohnala to choditko, s cim ho mas odfoteneho? Je uzasny!

kili
autor
17. aug 2008

janina, kúpila som ho cez bazar za 300,- a je fakt super, má aj super hracie pole, aj keď s tým sa ešte moc nevedia hrať, ale aspoň to nebud len na chvíľku, kým sa naučia chodiť, ale aj potom. Je to z quelle, ale čo som pozerala, tak už som ho na stránkach nevidela. Skús vyhľadať cez google, možno ho niekto bude predávať v čechách.
A musím povedať, že sa mi aj viac páči, ako tie všeliaké drahé, to hracie pole má vkladanie písme ABC a čísel 123, potom vytáčanie telefónu a vtedy to cinká, hodiny, kde ručičky rapkajú, pískacieho macíka, počítadlo, ozubené kolieska a ešte tuším barometer, či čo to chce byť, a aj to rapká. Ale na tieto veci ešte nedošli.

andulka4
17. aug 2008

Jani dík 🙂
Ty vždy poradíš 😅

Právě že mě se zdá že by to už měl zvládnout a Davídek pořád nic :( Máme taky spoustu lehounkých hrkaček a on jen mává rukama vzrušením a hned je pustí :( No jen jsem chtěla vědět kdy to začali dělat vaše děti.

kili
autor
17. aug 2008

janina, máš pravdu, čo ja som sa nahladala nejakých ľahkých hrkáliek, a napokon, čo sme zohnali boli len tie, čo sme ukradli 😅
ale tie zicherky som napokon objavila v Hypernove, tak skúste kuknúť tam.
Adamko mal jednu takú maličkú (pravdepodobne pre bábiku, lebo Samko bol tie maličký a ten ju ohol, akoby nič), čo som šlohla v čakárni na nedonoseneckej poradni, malo ju v ruke jedno asi 10r dievčatko, mne sa až rozžiarili oči, aj som sa chcela spýtať, že kde ju kúpili, som myslela, že je ich, ale napokon ju vrátila medzi tie hračky, čo tam boli. Potom som už len tŕpla, že či všetci z tej čakárne vypadnú skôr ako príde pre nás sanitka (Admako bol v tedy na kyslíku), napokon vypadli a ja som ju schmatla a vtom sa otvorili dvere, že už je sanitka tu, až mi srdce vyskočilo, ako som sa zlakla 😀
Od kedy hrkali, tak to už si moc nepamätám. Viem, že keď som šlohla túto, tak to už Samko hrkálkoval, bol to október, keďže vtedy bol A. na kyslíku. T.j. im boli 3-4m korigovane. A. začal asi o mesiac, možno viac, neskôr. Vlastne nie, boli to asi 2t, lebo si pamätám, že potom skončil zas v nemocnici, a tam povedali, že hrkálkovať nevie, som sa divila, lebo predtým to už vedel.

janina77
17. aug 2008

kili, a je na nom nejaka znacka, nazov alebo nieco podobne? Lebo hladam, hladam, a zatial som nasla len Chicco, ale to je ine, zda sa mi take nestabilne ☹.

andulka, tak len trpezlivost a skusat, ktoru chyti. Ozaj, skusala si stipce? Take normalne plastove co sa s nimi prichytava pradlo. Neviem, ci sa to tak povie aj po cesky. Lebo to je takelahucke a ma to nepravidelny tvar, pamatam si, ze este ked maly poriadne nechcel drzat hrkalky, tak mu moja mama davala stipce a tie drzal. Ale mozno to bolo len tym, ze sa mu to nejak zakliesnilo medzi tie male prstiky 😉

kili
autor
17. aug 2008

jo, tak je to značka ABC, ma to nenapadlo, že to nie je značka quelle 😅

andulka4
17. aug 2008

No já těch malých lehkých hraček mám hodně....rúzná kolečka, hrkalky a jiné....ale on to chytne, buďto jednou rukou nebo oběma a pokud to pustím tak on okamžitě taky

Vůbec to neudrží sám...a pokud ano tak o tom neví a je to nevědomé držení hračky.Začne pádlovat rukama a hračka vyletí z ruky :(

kili
autor
17. aug 2008

ináč janina, ak máš peniaze, čo my teda nie, tak sa mi strašne páčilo toto: http://www.malvik.cz/Detske-hracky/choditka-a-o...
že sa potom, keď už dieťa chodí zmení na vozík na hračky 🙂 , deti radi pred sebou niečo tlačia a keď máš chalana, tak aspoň nebudeš musieť vymýšľať, čo namiesto kočíka alebo kosačky (čo sa mi zdá dosť divné) 😀

kili
autor
17. aug 2008

andulka a keď je hračka zavesená na hrazdičke? skús mu tie ľahké hrkálky dať na hrazdičku, možno ich chytí a ako s nimi bude hýbať, tak ich bude aj sám držať, myslím, celú ich váhu

andulka4
17. aug 2008

Když zavěsím kroužky na hrazdičku tak si je chytne, ale nemůžou být příliš vysoko.Když je drží tak má ruku v hrozné jako by křeči a má šílený výraz ve tváři :( Jako že se šíleně soustředí na to co dělá a nejde mu to!!!!!Ruku po hračce natáhne ale pokud hračku chytne ruku okamžitě přitiskne k tělu.
Nevím jestli to tak má vypadat:(

maaja
17. aug 2008

kili, nesmut za tym vozikom co si dala link ...
my to mame, ale Marek s tym nechodil - ked sa len ucil chodit, tak sa mu s tym zle islo, lebo mu t uchadzalo a teraz ho to uz ani nebavi ....