Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

mispuli
29. apr 2009

Kiki:já míše dělala piškot,na něm byly piškoty a pak na to nalitej pudink,navrch jsem dala jedlej papír,kolem dokola byly cukrářský piškouty,mám ho v albu,všem moc chutnal,nebyl nějak extrémně sladkej a na to,že to byl můj první pokus o dort,tak to dopadlo i dobře.

K tej preeklampsii,já neměla typický příznaky,ještě když jsem šla na sál,tak jsem měla tlak 90/70,ale během zákroku mi vylít na 220/180 a vůbec mi ho nemohli srazit,takže jsem skončila z gynekologický jipky na interní jipce,aby si mě pohlídali internisti a malýho jsem viděla osobně až po 10 dnech ☹

kortikoidní injekci mi nestihlu dát ani v jednom případě

Vladi:Honzík taky najednom očičku má,ale odmítá spolupracovat s oční,takže je to zatím nezměřitelný,příští týden se chystáme do Tábora,pojedeme už ve čtvrtek po cvičení uKolářový,takže bych ve čtvrtek mohla mít čas,pokud by ses chtěla sejít,jinak potom v pátek odjíždíme na prodloužený víkend do Vídně

bera28
29. apr 2009

Sorbono a ve které nemocnici ležíš? Příjde mi divné, že Tě tak často vyšetřují.Mně řekli, že dřív jak po 14 dnech (nejlépe až 3 týdnech) vyšetřovat nebudou. Zbytečně hrozí riziko infekce a drážděním i otvírání. A to právě v případě, kdy je čípek tak krátký a už i otevřená jsi, je fakt riziko.

maatkka
29. apr 2009

Sorbona moooc na vas myslim a z celej sily drzim palce nech to dobre dopadne a nech nam rovnako ako Janina vypisujes - uz som v 26 tt 27, 28, 29, 30, ... 40 😉 Drzte sa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

petrach
29. apr 2009

sorbona mooc držíme pesti,at ješte vydržíte co nejdyl,každy den je dobry

mila01
29. apr 2009

Ahoj holky.

Asi tu budu vypadat strašně hloupě,ale co je to ta preklamsie,nebo jak o tom píšete?Já fakt nevim.Já jsem rodila pro apsurpci placenty ( nebo tak nějak - teď tu fakt budu za hlupáka ☹ ),řekli mi,že jsem dostala infekci a odloučila se mi placenta.

Jinak mě taky vyšetřovali skoro každý den,ultrazvukem na břicho i dovnitř,měla jsem pocit,že se vě mě šťourá i zřízenec ode dveří. 😠 😠

Kikimaruško - my jsme Káje objednali normálně dort v mlíčňáku,vzali jsme dvojpatrák,abysme nakrmili celé příbuzenstvo 😀 😀 ,malá seděla u babičky na klíně a jedla ho s ní.Nesnědla ho zas tolik,ale půlku jedné porce určitě.Máme rádi Jadran,někde mu říkaj Bohemka,takže to bylo něco na ten způsob.Teď nás čekaj druhé narozeniny a uděláme to stejně.Já hrozně ráda peču - i ovocné dorty,ale bude nás zase kolem 20 lidí,to si netroufám. 😉

Sorbona - neztrácej naději.Dokud jste 3 v 1 😀 ,tak je dobře.Každý den se počítá.Určitě to dopadne dobře,uvidíš.Všichni tu na tebe myslíme a držíme palce,pěsti,prostě všechno.No a kluci mají super váhy,na to,že jste 25tt,tak perfektní - to je dobře.

Jo,někdo tu psal o těch injekcích na plíce - já je dostala všechny 4,teď už jsou prý lepší a dávají se dvě.Malá se narodila 28+0tt a naštěstí dýchala,byla jen na CPAPu,ne,museli intubovat.Díky bohu za tyto pokroky.

maatkka
29. apr 2009

Preeklampsia je choroba vyskytujuca sa len v tehotenstve. Vlastne akoby telo matky reagovalo na dietatko ako na "cudzi predmet". Prejavuje sa vysokym tlakom a bielkovinami v moci. Mozu byt aj ine priznaky ako napr. bolesti hlavy brucha mihanie pred ocami. V tako stadiu ako som bola napr. ja je jedina mozna liecba porod babatka 😢

vladimuraz
29. apr 2009

Sorbono, držte se, my Vám s Klárkou držíme všechny končetiny, co máme!!!!!!!!!!

Mispuli, ve čtvrtek určitě nic nemáme, tak si dáme srazík, to bude fajn. Domluvíme se po IP 😉

sorbona13
29. apr 2009

Dneska jsme přesně 25+0, tak snad ještě nějakou dobu vydržíme, doktorka dneska říkala, že od 29tt je to už v pohodě. Moc díky všem za podporu!!!!
Bera: Ležím v Podolí a vyšetřují mě 1x za 14dní ultrazvukem, kdy měří i prcky a 1x za 14 dní pohmatem + ultrazvukem jen cervikometrie. Takže vlastně každou středu dělají ultrazvukem cervikometrii + buď vyšetření pohmatem nebo měření prcků ultrazvukem.
Co bylo u tebe příčinou přečasného porodu? Taky čípek?

janina77
29. apr 2009

sorbona, drz sa, drzim ti paste, nech to spolu dotiahneme co najdalej 🙂.

Kiki, my sme mali na oslave aj Riadnu tortu (dokonca 2) a potom este tortu len pre Domca, ktora bola z ingrediencii jedlych pre neho. Ako torta dopadla si mozes kuknut tu:

https://www.youtube.com/watch?v=K_bI0fWthkM


Ak chces, recept ti poslem.

No a tie injekcie na dozretie pluc som ja nedostala ani jednu, mala som horucky a uz rozbehnuty porod, ked ma doviezli do BB kde som rodila, takze dostal ich len Domi po porode.

bera28
29. apr 2009

Sorbono, tak pokud jsi v Podolí, tak jsi vážně v nejlepších rukou. Vždyť nebýt lékařů tam, tak prcky nemáme.
Já jsem byla do 19tt naprosto v poho, chodila jsem i do práce, gynekolog mě chválil, že takové těhu někdy nemají ani mono maminy. No a pak jednou v noci mě začalo hrozně bolet břicho a šup záchrankou hned do Motola. Tam zjistili, že se už otvírám, nasadily kapačky (magnesium střídavě s Gynipralem) a následně zjistili i infekci. A tak jsem to zvládla ještě 7 týdnů. Fakt jsme měli všichni štěstí, že mě nakonec převezli do Podolí. Nejsem si jistá, jestli jsou v Motole takoví machži na neonatologii. Tak se, holka, drž!! A věř, že i kdyby prckové vykoukli na svět dřív, tak jseš u největších profíků (a lékařů s lidským přístupem).

mispuli
29. apr 2009

bera: i v Motole jsou velký machři na neonatologii,ale spíš asi na kritický dětičky,nám tam Honzíka zachránili,společně tedy s píseckýma doktorama,spíš bych řekla,že v tom Podolí je lepší péče o matky

majucha
29. apr 2009

holky díky, Míša je fakt drak, občas jí nestíhám 🙂
k tý preeklampsii.. no nepřipouštím si to proto, že chci druhý dítě... a kdybych si to připustila, tak bych se bála předem a to by nebylo dobrý. Možnost, že se to zopakuje je prý 20%, záleží co to způsobilo, jestli je to genetická příčina nebo nějaká vnější... taky věk, zdravotní stav, odstup od prvního mimi... budu se šetřit co to půjde (což jsem poprvé určitě nedělala...) a budou mě od začátku hlídat. Věřím, že mimi donosím a pokud ne, vím, do čeho půjdu a zvládnem to všichni stejně dobře, ne-li líp 😉

kikimaruska
29. apr 2009

Holky děkuji za tipy na dortíky.
Mispuli: piškot sis dělala nějaký svůj, nebo si měla ten koupený korpus? Nevím totiž co vše do toho dávají, my jsme ještě nějak ani neměli vajíčko-tedy žloutek, když tak přemýšlím. Ale jinak lepek už dávno...a o pudinku jsem taky přemýšlela, že místo mléka dám kojenecké...ale co ten zbytek, ten práškový kupovaný pudink, jestli mu neublíží...nebo si tam dala nějaký dětský? Napdadá mě mu tam dát třeba ten dětský hogurt od Hami nebo to jogo...to má rád a když bude dortík jen pro něj...

Janina: krásně si ho Domča užíval 😀 , receptík určitě můžeš poslat, bud ráda. 😉

Mila: já měla taky 4, a pícjhalo to jako čert, mě pak uplně vždycky ochrnula skoro noha (podle strany km ji ďobly)...si ze mě dělali srandu, že to není možný, ale je...já pak musela tak 5 min.ležet na posteli, protože bych nikam neodešla...

12.5 nás čeká oční, 2 dny po narozeninkách, tak pak zajdeme na JIRP, pochlubit se jak jsme vyrostli...

Jinak holky at rodíte kdekoliv v neonatologickým centru, četla sem několikrát, že ČR je ohledně neonatologie na veeelmi vysoké úrovni, a samozřejmě každý udělá pro záchranu miminka i maminky maximum..., přestože někteří doktoři jsou takoví pavouci, co ale ví co dělají...

mispuli
30. apr 2009

majucha:přesně stím jsem šla do druhýho,takže když už se to bohužel stalo,tak jsem to samozřejmě ořvala,že malou nedonosím,ale zase jsem byla v podstatě v klidu,protože to byl už 33.tt a věděla jsem do čeho jdu,malou vyndali,slyšela jsem ji zabrečet,přinesli mi ji ukázat a pak ji teprve odnesli do inkubátoru

Kiki:dělala jsem normální piškotový těsto,myslím si,že ublížit by mu nemělo a s tím jogurtem to není špatnej nápad,když mu ten vršek tím pomažeš nějak nazdobíš 😉 ,já dávala normální pudink,ale ona stejně jedla to těsto,nevím jestli máš zkušenost s tím jak chutná pudink,když mlíko nahradíš tím jejich,zkusit to taky můžeš pokusím se někde ten recept najít a pošlu ti to

sorbona13
30. apr 2009

bera: díky za uklidnění, já taky doufám, že to ještě nějakou dobu vydržíme, nejhorší je ta bezmoc, když i přes poctivý ležení se nález zhoršuje. U mě se infekce neprojevila, jen mi tvrdne břicho, což ze začátku na čípek vliv nemělo, teď už asi má ☹ Navíc je "áčko" úplně dole a tlačí na čípek, ten už se otevírá zevnitř a prosakují tam plodové obaly ☹

petrach
30. apr 2009

sorbona vy to zvladnete a vydržíte,určite,kluci budou bojovat a ješte vydrží 😉
holky mají pravdu,snad nikdy v živote jsem se nesetkala s tak přijemnyma a hodnyma lidičkama,jak doktoři,tak sestry by se rozdali,byli velice přijemní na maminy a vše vysvetlili a o prckach ani nemluvim,sestřičky jim vykladají,ty co už mužou i pestují,fakt krasny přistup..doufam že ho nebudeš potřebovat
ale určute delají všechno co jde a strašne do toho davají..

me se maloch v noci otočil z boku na břicho,sem seřvala manžu že ho cv noci na břicho nema davat a on na me hledel 😲
to cvičení mu jde nekdy raz dva,ale včera a dnes stavkuje a nechce a řve,dlouho třo trva a stejne si nejsem jista,že je to uplne dobře 😒

kikimaruš budete slavit,že? Kubik je fakt hrozne šikovny,jak to zvladl všechno
andulko nevím proč jsem si na vas v noci myslela,s tema prvníma kručkama 😉

argousek
30. apr 2009

petrach já jsem si taky někdy nebyla úplně jistá, jestli to cvičím správně, ale rehabka mi říkala, pokud vidíš tu reakci, co by mělo dítě udělat, tak by to mělo být správně 😉

maatkka
30. apr 2009

Ahojte tak nas dnes tak vychvalila rehabilitacna ako asi este nikdy. Vraj musime pekne cvicit lebo kyfoza na chrbatiku je uplne upravena 😀 A vidi to tak ze ked zacne mala stvornozkovat nebudeme uz cvicenie potrebovat 😀 Uz aby to bolooo! Kazala nam cvicit uz len dvakrat denne. Potom sme boli v rizikovek poradni a vraj je vyskou vahou aj vo vyvoji tak na sedem mesiacov. A kedze este len teraz zacala osmi mesiac tak to krasne dobieha!!! (korigovane ma 5,5 - 6 mesiacov) A nakoniec jej brali krv z hlavicky a ona ani nemukla. Doktorka so sestricou na nu pozerali ako na zjavenie a my s manzelom sme sa (po tom co pri poslednom odbere chudiatko moje predviedla) pripraveni na najhorsie drzali za ruky a ona nic. Zobrala som ju rozklepana na ruky a ona sa usmiala 😀
Ked pisete o tych tortach som si spomenula ako sme boli sesternici na oslave 15. narodenim a jej 8 mesacnu sesternicu tam krmili jej tortou v ktorej boli samozrejme cele vajcia muka cukor kakao a ked som si dovolila nieco na to povedat tak ze ved je domaca a chuti jej!?!?!?!? Este jej ju davala vlastne jej teta tak ze tu lyzicku najskor oblizla aby to nemala velky kus asi a potom jej to strcila do pusy!!! 😲

petrach
30. apr 2009

mattka Julinka je hodna po Tobe 😉
a gratuluju k dobrym zpravam 🙂

tady je to sama dobra zprava a pokroky 🙂

tamia
30. apr 2009

baby, čo ste mali preeklampsiu: Znormalizoval sa vám krvný tlak? Lebo mne nie, stále mi lieta a pravidelne beriem lieky na tlak... každý mi hovoril, že po šestonedelí sa to upraví a "prd" neupravilo sa ☹

samé pozitívne správy, všetkým gratulujem k pokrokom 🙂 !!

sorbona, drž sa, dobrý je každý deň! Nepýtala si sa náhodou na prietoky a či babo zodpovedá danému týždňu tehotenstva?

tamia
30. apr 2009

maatkka, keď si pri tom plizovaní lyžičky, videla osm to už mnohokrát, že ked maminy krmia deti tak lyžičku oblížu... neviem prečo. Ja som to nikdy nerobila, nevidím dôvod... 😉

Olyzujete niekto lyžičku...?

maatkka
30. apr 2009

Tamia mne to tiez kazdy hovoril a tiez "prd" 😀 Od vtedy beriam magnezko a coronal a doktorka mi povedala ze sa asi budem musiet zmierit s tym ze budem hypertonicka... no az na to ze na predposlednej kontrole som mala tlak nizky a na poslednej 120/80 😀 Dnes mi volala mamina ze mi kupili tlakomer tak budem vediet presnejsie ale dlho po porode som musela ostat lezat na JIS-ke lebo som ho mala aj napriek infuziam a magneziovym injekciam hrozny...
Inak - preto sa ja desim dalsieho tehu 😢

maatkka
30. apr 2009

No ja to teda s tou lyzickou tiez nerobim nikdy ale na tom by som ani nevidela nic strasne keby to robila jej mama ale nie "cudzi clovek".

sorbona13
30. apr 2009

tamia: průtoky mi neměřili a podle váhy na ultrazvuku jsou na spodní hranice normy ☹

mispuli
30. apr 2009

tamia:po prvním porodu to mýmu tělu trvalo přes půl roku než se tlak jakž takž stabilizoval,ale měla jsem zhuntovaný celý tělo,chodila jsem na nefrologii,měla problémy s cholesterolem atd...,brala jsem nějaký prášky už si ani nepamatuju,jak se jmenovaly,po druhém porodu jsem se srovnala rychlejc a po 3 tejdnech přestala brát prášky,měla jsem dopegyt,občas cítím,že není tlak akorát,ale nechá se to vydržet
kamarádce po 1.porodu zůstal tlak vyšší,i když bere léky a druhý těhotenství taky zvládla 😉

já lžičku olizuju,myslím,že vlastnímu dítěti tím neublížím,cizí to nedělaj

sorbona držte se

petrach
30. apr 2009

me se tlak upravil i poprve i ted,brala jsem leky asi 2 tydny,jedine co jsem musela si pichat na sražení krve injekce 😝
s tim olizovaním je to težko,protože v puse je hruza bakterií,u Elin jsem to delala,ted se budu víc bát,ale cizí by to určite delat nemel

sorbona me ty prutoky delali každy den,možna to delaj až je vetší riziko porodu a ty ješte nejdeš,tebe si hlídají.. 😉

sorbona13
30. apr 2009

Ptala jsem se dneska doktora, jestli jsou ty váhy v pořádku, když jsou na spodní hranici normy a jestli pro to můžu něco udělat, aby víc přibývali a prý se pro to nedá dělat vůbec nic. Placenty jsou podle ultrazvuku v pořádku a za 10 dní zase kluky změří, jestli přibrali. Taky jsem se ptala, jestli se může ta nálevka ještě zatáhnout a prý už se nezatáhne 😠

fajn
30. apr 2009

sorbona a nezkoušeli tě zašít,někdy to pomůže. Nebo se dával taky a teď nevím jestli to napíšu správně a myslím to byl peasar

kili
autor
30. apr 2009

zdravím,
dnes sme boli u psychologičky a tá ich vychválila až do neba, teda hlavne S. A. vôbec nechcel spolupracovať, len ukázal, ako pekne robí kolo kolo a že už hovorí auto. Ale S. bol bohovský, tak dlho sa na všetko sústredil, triedil kocky od guličiek, aj malé guličky od veľkých guličiek a aj iné veci. takže teraz stačí prísť tak o tri mesiace. a že netreba s nimi nič zvláštne robiť, stačí to čo do teraz, že super napredujú, síce pomalšie, ale idú.

tamia
30. apr 2009

kili,
dobré správy 🙂 , vy tam chodíte nejak často, nie? A čo všetko tam robí dokina s malými? my ideme tiež, objednala som sa a už mala plno, tak nás dala na júl...