Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bera28
18. okt 2009

Andraa, to chápu. Neboj, je to šikula, zvládne to. Ještě mě napadlo, zkus se podívat na www.cpapik.cz, tam jsou příběhy nedonošenců a mám pocit, že tam některý z nich operaci střívek prodělal.

maatkka
18. okt 2009

Andra je mi strasne luto zlych sprav a komplikacii ☹ A to vas na tu operaciu nikto nepripravil? Ci to bolo take nahle? Co sa vlastne stalo? Petrach nie je nieco podobne spomenute v tej knizke? Moc na vas myslim a drzim Maxikovi siiilno paste aby aby to rychlo a hlavne vporiadku zvladol a nech je uz len dobre...

jani2
18. okt 2009

Andraa -tak takú operáciu sme mali aj my, neviem, či aj u tvojho maličkého išlo o zápal črievka a následnú perforáciu. Janka to tak mala, tak ju museli operovať a následne mala skoro na 3 mesiace vyvedenú stómiu. Bohužiaľ stómia bola vyvedená dosť vysoko, takže čo spapala, jej prešlo cez žalúdoček a aj stómiou von. Takže po celý čas musela byť na infúzkach a to nebolo bohviečo ☹ . Predsa len takto ľudský organizmus nemá fungovať! Takže sa jej postupne ničila pečen, odmineralizovali kosti (mala 2x zlomeninu)....ale nechcem ťa týmto ľakať, boli tam aj iné detičky ktoré mali stómiu a ak ju mali nízko, tak len pekne papali a nemali infuzky...a nakoniec sa aj moja Janka z toho krásne dostala. Po 3 mesiacoch(keď sa črievko zahojilo) stómiu uzavreli a všetko sa do 2-3 mesiacov upravilo, aj pečen, aj kostičky.....a teraz má len maličkú jazvičku na brušku. Tak neboj....a ak operovali malého len na pruh, tak toho sa už vôbec neboj, to býva úplne v pohode....tak žiaden strach, bude to dobré 🙂 ....i keď viem, ako sa o neho teraz strašne bojíš!

adajar
18. okt 2009

Andraa my ne,ale nezoufej bude vse ok. No u nas se cekalo jestli streva budou fungovat tak jak maji docela dlouho a blbli dyl no a dokonce se nam jednou vratila stolice do zaludku. Ale ustali jsme to. A ver ze Maxik je sikulka a se vsim si poradi.

petrach
18. okt 2009

andraa my operaci nemeli,ale četla jsem že je to hodne časté..zaleží taky co mu operovali,ale je to bojovníček a dostane se z toho,uvydíš..držím ti pesti,ten strach je hrozny...drž se,myslím na Tebe a Maxičkovi posílám do domečku pusinku

fajn
18. okt 2009

Ahoj

Andraa Didka to naštěstí taky neměla ,ale pořád s tím měla problémy. Tak ju přestali krmit a když se ji to trošku upravilo tak zase začali krmit. Někdy se to stane že to střívko praskne,ale uvidíš že to Maxík zvládne . Je to pro tebe hrozny ,vím jak jsem to všechno prožívala sama. Máme toho hodně za sebou ,jestli budeš chtít tak ti písnu i do IP. Jeli jste za ním? Škoda že je tak daleko. Jenom dávejte pozor ať mu tak nezanesete nějakou infekci. Pořádně umývat ruce.Já jsem asi hrozná ale tohodle jsem se strašně bála a než jsem se odvážila na ňu chytnout tak to mi dlouho trvalo. Ze začátku to nešlo kvůli tlaku a pak jsem se bála já. Držte se a písni jak je na tom malej.

Jinak včera jsem byla pařit,měli jsme sraz ze základky po 25 letech a přišla jsem až v jednu ráno. Od třech odpoledne a bylo to super. Bylo veselo,tanečky (když jsem rozhoupala své 90kg tělo) tak to bylo vlnobití. Ale co sranda musí být. Bylo to jako kdyby jsme tu školu opustili včera. Šli jsme se tam i podívat a všem nám to tam připadalo strašně malinkaty. Asi jsme hoooooooodně vyrostli.Byly tam i učitelky a i si nás pamatovaly. Ráno se mě Didka ptala kde jsem byla tak jsem ji řekla že ve škole a v hospodě. No a ona : já sem tě potřebovala a chtěla jsem jít stebou .andrea zvládla hlídání na 1s hvězdičkou. I prej ju okopalaa dala ji večeři. Manžel prej jenom dohlížel(on je fakt hroznej) Ne okopala ale okoupala 🙂

Adajar a vy co kdo jdete domů? Už je to naspadnutí nebo ještě chvilku si to chceš užívat v nemocnici?

Jani 2 vítám tě tady.

mispuli
18. okt 2009

andrra:honzík sice neměl operaci střev,ale zase hlavy 😔 ,takže jsme si taky moc užili,proto na vás moc myslím a držím palečky,určitě to bude dobrý 😉 😉

fajn.my si vyrazili v pátek,byli jsme se známejma na večeři,bowlingu a dýze a přišli v půl čtvrtý ráno 😀 😀

argousek
18. okt 2009

andrra držíme palečky ať to Maxík všechno zvládne 😉 Je to velkej bojovníček. Držte se 😉

adajar
18. okt 2009

fajn no vc utery se dozvime kdy jdeme domu snad uz ve stredu. Holky ja tu brecim mam tady hroznou spolubidlici co nas holky co cekame na mimco hodne dlouho.

maatkka
18. okt 2009

Adajar preco places???

adajar
18. okt 2009

maatka tak nejak vsechno hlavne psolubidlici me stve a docela nas urazi holky co jsme tu cekali dlouho na mimco a dojizdeli a tak. A ze mam takoveho sikulu trosku uleva a trosku sok zmatener pocity porad.

adajar
18. okt 2009

A asi zacinam mit depku.

maatkka
18. okt 2009

Na taku spolubyvajucu sa mozes z vysoka ... Uz to tam predsa vydrzis tych par dni... A doma bude vsetko znesitelnejsie uvidis... Ty najlepsie vies ze je Danielko sikula tak si nenechaj kazit radost z neho... Tak krasne to zvladate... Tes sa domov 🙂

adajar
18. okt 2009

maatka ja vim vsechno vim a presto slizi nedokazu zatlacit proste se potrebuji vybrecet.

jecidlo
18. okt 2009

adajar: vydrz to jeste par dni, pak uz budete doma 😉

andraa: drzime Maxikovi palce at je mu brzy lepe 😔

Bera: krasny video, prcci jsou fakt sikulky 😉

petrach
18. okt 2009

adajar to jsou nervy,stres,strach..až ted se ti vrací co máte za sebou,když už je líp tak se to teprve vynořuje ven..a strach co bude,jak to zvladneš..mam pravdu??je to naprosto normální se takhle cítít,ja to mívam ješte i ted,depky z toho všeho..
neboj jsi ta nejlepší máma pro Danyska,lepší si nemohl přát 🙂
všechno zvládneš a doma bude fajn..ješte par dní vydrž,za chvilku budeš balit a povezeš si poklad domu 🙂

petrach
18. okt 2009

andraa jak je Maxičkovi? myslím na Vás,drž se..doufám že už je líp

fajn,mispuli teda vy pařmenky 😀 ja bych vytuhla nekde za stolem 😀
občas vypadnout se odreagovat neuškodí,ba naopak 😉
fajn a co ta vaše střecha??už ji máte,jsem si na te spomela,že je venku taková kosa.. 😒

argousku jak je Adamkovi,už je líp? a co ty mamino 😉 opatruj mimíska..

ješte adajat to hlavní....spolubydlíci pošli nekam,normalne jí to řekni natvrdo,neber ohledy,jde o tebe a tve díte a musíš byt v pohode,ne se nervačit..a pokud to nepomuže řekni vrchní,at to vyřeší ona,šupne ji nekam jinam..je to její prace a určite ti vyhoví,me stehovali 2x 😉 tak se drž

maatkka
18. okt 2009

Petrach a vy ako co mate nove? Kazdemu tu pises nieco a o vas nic 😉 My uz napriklad stojime sami a tak dlho ako sa jej chce. Prejde par krokov ale potom ju hodi do strany ale snazi sa 😀 A hlavne sa uz neboji kludne sa pusti od jedneho kusu nabytku k druhemu alebo ku mne 😀
Denisee dakujem za pochvalu a za ten link - Vojtik je sladkyyy sikovny chlapcek 🙂
Adajar ako pise petrach mna taketo depky prepadnu aj teraz hocikedy aj ked uz je to v poslednej dobe lepsie... to bude z toho psychyckeho vypatia - to nie je len tak...
Andraa mate nieco nove? Ako drobcek???

petrach
18. okt 2009

matkaa točí se na bříško,ale moc to nepřehání 😀 on se totiž točil jen na jeden bok-levy a na pravou stranu jen ručičkama,ale nožky ješte nepřehodil a ted začína konečne používat i ten pravy bok..dnes se stekal v postylce,šprajcl se o šprušle a nešlo to dotočit 😉
po očkovaní to bylo des a hruza,pořad plač a bolení bříška..to nechápu jak to s tím souvysí 😲
dnes už byl konečne lepší,to už se nedalo vydržet..
přemyšlím skusit espumisan kapky..skoušeli jste je nekdo?

Julinka je fakt dobraaaa.. 🙂 🙂 dyt nemá korigovane ješte rok 😲 to máš za tu všechnu hruzu a starost..ted se ti to vrací v dobrem 🙂 už necvičíte že jo???

to akorat denise rhb pořad mučí 😒

ješte jsem chtela se zeptat jecidla,kolikrat denne ti bobíšci jí? my 5x a ted už se parkrát stalo,že i 6x,jinak mel svuj režim a podle toho jede,tak nevím jestli dat už kaši..davate ji?

andraa
18. okt 2009

Maxíčkovi museli vzít kousek tenkého střeva, ale nevím přesně kolik, protože začal ublinkávat a taky se mu zvětšovalo bříško a tak museli hned operovat. Zítra budu vědět víc, protože budeme mluvit s ošetřujícím lékařem a chirurgem.

adajar
18. okt 2009

petrach mas pravdu jak se citim a spolubidlici jde zitra domu se sem jen na sackovala ze se ji stejska po miminku a nam asi ne vyvolala ve me pocit menecenosti no ze nejsem dobra mamka kdyz jsem tady snim nechtela zustat od zacatku ani jsem tu moznost nemela.

andraa budu drzet palce a cekat na dalsi zpravy.

petrach
18. okt 2009

adajar tam bys mu nepomohla a stejne jsi tam byla pořad..neřeš ji kozu,takové mám nejradši 😠
jsi ta nejlepší,ne jen dobrá 😉

andraa doufám že budou už jen dobré zpravy..drž se,vím že je ti hrozne zle,on to zvládne,je šikulka od začatku,jak to krasne valí,uvydíš že bude dobře,je to malinkatej bojovníček..moc ho pozdravuj a ty se drž

andraa
18. okt 2009

petrach: to je hrozně těžké se držet. Dnes jsem skoro celý den probrečela a teď mi třeští hlava na prasknutí. Kéž byste měly všechny pravdu a byly už jen dobré zprávy. Jsem hrozně vyčerpaná a vynervovaná. Jsem unavená, ale myslím, že ani nebudu spát.

adajar
18. okt 2009

petrach no ted uz dusno povolilo me totiz nejvic nadzvedlo ze tady se zacala vonet v te mistnosti kde bylo zavreno a spali tam deti a poprosila jsem ji aby to nedelala a zacala se hadat no.

andraa jo tenhle pocit si dobre pamatuji dneska jsem taky vycerpana. A ver ze bude lip prece mas uzasneho bojovnika co ho mas moc rada. A jsi moc sikovna a zvladas to uzasne.

maatkka
18. okt 2009

Petrach gucz radila deine v teme Nedonosenatka... Espumisan kvapky ze im velmi pomohli. No a dakujem za pochvalu a vojtovku uz necvicime asi 2 mesiace...
Andraa slzy sa mi tlacia do oci ked to citam... je mi luto ze to musi Maxik absolvovat a je mi luto teba ze sa tak trapis ☹ naozaj.

merj
18. okt 2009

Ahojte vsechny,

Andraa, nasemu malemu mam operovali kylu, ale ten strach byl hrozny a to ho rano odvezli do jine nemocnice a v poledne byl uz zase zpet. Preju tobe i tve rodine hrozne moc sily podporovat Maxe a jemu moc chuti bojovat.

Bera, diky za info. ¨
Vladi, bohuzel my jdeme ze skupiny, ktera jsme byli na ARu, JIPu apod. prvni na psychologii, tak se nechame prekvapit. Spise mne to jen zajimalo. Vidim, jak maly reaguje a co vse umi a taky vim, ze diky tomu, ze je jen se mnou a muzem, tak pred cizimi lidmi se moc nepredvadi a hlavne trva delsi dobu nez se rozkouka.

andraa
19. okt 2009

Holky díky moc za podporu. Doufám, že máte pravdu a malý bude opravdu velký bojovník. Teď po té operaci nám zase shodil a váží myslím jen 996 g nebo tak nějak. Měla jsem včera oči plné slz a doktora jsem si vnímala jen napůl.
Jani 2 díky za tvoji zkušenost, sice nevím co je to pruh a taky nevím jak myslíš nízko. Stomiu má vyvedenou někde v úrovni pupíčku a operovali ho asi proto, že mě to střívko neprůchodné.

jani2
19. okt 2009

Andraa - pruh je hernia, prietrž, ale ako píšeš o to sa teraz nejedná. Maličký má presne to, čo mala aj moja malá. Tiež jej zobrali kúsok črievka, mala v ňom až tri dierky, ktoré zápal spôsobil. Ale chirurg vravil, že nevadí, keď trochu tenkého črievka zobrali, vraj to chýbať nebude a u takto malých detí časom ešte trošku aj dorastie. Takže žiaden strach (aj keď doslova cítim na sebe ako ti asi je, všetká tá obava a nešťastie sa mi vrátila, stáčí že čítam tvoj príspevok), neboj. Maličký to zvládne, dôležité je teraz, ako vysoko tú stómiu má. Ako by som to vysvetlila???
Či tenké črievko prerušili niekde na začiatku (hneď za žalúdkom) alebo až na konci, čiže niekde skoro pri hrubom čreve. Keď totiž vypije mliečko, v žalúdku sa naštiepi a práve v tenkom čreve sa vstrebávajú živiny a ak mu za žalúdkom nechali malú trasu tenkého čreva a mliečko bude nestrávené tou stómiu vytekať von, tak mu tie živiny budú chýbať a bude musieť byť na infuzkách až kým mu stómiu nezrušia (čo zvykne byť 2-3 mesiace). Ak má ale dosť tenkého črievka za žalúdkom a stómia je teda nízko, tak sa v pohode mliečko v črievku strávi a netreba infuzky. vtedy je aj čas so zrušením stómie a so stómiou pustia malého aj domov...a potom ako 4-5 mesačný pôjde na operáciu, kde stómiu zrušia a všéééétko už bude v poriadku.....ja som si zažila s malou ten horší prípad, stále mala infúzky, z nich asi 4x sepsu a stále nejaké problémy...ale aj tak sa všetučko upravilo, na kontrolu na chirurgiu chodíme len tak na výlet....ešte raz neboj, bude dobre!

fajn
19. okt 2009

Andraa ,pruh je česky kýla . Zvládne to neboj se 😉 je to teď strašně vyčerpávající a těžké,ale když ti manžel nebo přítel pomůže tak to zvládnete. Já když jsem to včera četla tak jsem taky brečela a dnes taky. Včera jsem se trochu chytla s manželem a tak to zase na mě všechno spadlo.
Držím pěsti ať je už líp,ale uvidíš že až se to přehoupne trošku přes kilo a bude si to mlíčko víc tolerovat tak to bude potom fofr.A kdy za ním jedeš?

Peti a střechu už dnes dodělají a hotovo. Ještě dnes přišli dát hřebenáče a okýnko a už je hotovo. A už nikdy nic takovyho dělat .No nic jdu vařit . Didka je ještě doma protože má furt rýmu a kašle . V noci se kašlem vzbudila a pak vyblila aspoň 3 polívkovi lžičky soplů. Ale pak spala až do rána do čtvrt na 10 😀 .jo a představte si když jsem byla v pátek u dr. s Andreou tak mi dr. říká jestli nechcu zkusit školku ?Tak jsem myslela že ju pošlu někam. Tak jsem ji řekla že tam chodíme odpoledne jak loni ,no lhala jsem ale ani jsem se nezačervenala. Říkala že by si na ty bacily měla pomalu zvykat . No nic jdu a zase kuknu. A ty se Andraa drž jsme stebou i když jen na dálku ale jsme. 😉 😉 😉

adajar
19. okt 2009

andraa drzime tobe a Maxikovi z Danyskem palce.