Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

tanav
31. mar 2011

Didke, Anetke a Kubíkovi k včerajším narodeninkám všetko najlepšie, veľa, veľa zdravíčka, šťastíčka a veľa lásky želajú Táňa a Alexík.

kijusqa
31. mar 2011

@leeenka26 drzime siiiilno neboj,nas ked prepustali museli tiez operovat(ale pruh)ale tiez som mala hrozny strach a potom to male babatko vidiet po operacii bolo hrozne,aj ked spinkala ale mne bolo tazko,drz sa zachvilu budete mat po tom

denisee
31. mar 2011

leeenka26: držím pěsti!!!

irsina83
31. mar 2011

@leeenka26 ahoj lenuska, tesim sa ze malinky je na tom lepsie a uplne ta chapem ze sa bojis operacie..ved si mamicka co lubi svoje dietatko...mne tiez vselico prebehlo myslou pred zakrokom..nebojkaj sa ver Samkovi. pozerala som fotky a je nadherny, ako take male vrabciatko 🙂 drzime vam palce, budeme na vas mysliet. a o kolkej vas caka operacia??

irsina83
31. mar 2011

@kijusqa ahojte ako sa ma nellinka?? to uz je riadna kocka 😀 krasna je, take chutne kuriatko 🙂

kijusqa
31. mar 2011

@irsina83 dakujeme no to uz je velka baba uz ma 4120g tak sa nam to zas trochu rozbehla lebo jak sme presli na umele mlieko sa jej vaha strasne spomalila lebo vela kakala a grckala ale uz to zas ide ako ma 🙂 uz vie normalne sama (samozrejme ked jej drzim za ruky) sa postavit,vies tak zo sedu rovno na nohy a stoji pevne perfektna je-a to ze ma slabe kosti 🙂 ale okrem tej malej fontaneli sme stastni a strasne si ju uzivam

leeenka26
31. mar 2011

@kijusqa
@irsina83 ahojte, dakujem, ste ma povzbudili, aj ja sa stale utesujem ze to bude dobre amozno je aj lepsie ze ho budu operovat, mozno to strasne vela veci poriesi, ja mam mozno len hrozu z toho, ze po tej prvej operacii potom nastali komplikacie (sepsa atd.) takze to bolo veeelmi tazke a bala som sa ze to neprezije. Takze preto mam mozno strach. Ale mozno ho len otvoria, pozru, zavru. Neviem, ale tak snad to uz bude len dobre, musim tomu verit, ked sme dosli az tak daleko..Dnes jak doktor hovoril, ako prekonal vtedy tu obrovsku krizu (ked nam povedali, ze sa s nim mame ist rozlucit) tak vtedy fakt ze sa vsetci lekari zhodli ze nedozije do rana. To bolo 21.3!!! A dnes zije a je zlepseny, co sama nechapem, okrem toho bruska samozrejme ale podla mna to uz nebude taka katastrofa, ved aj vcera uz kakal prvy krat po operacii, dnes sice nic, ale to este nemusi nic znamenat. Drzte palceky, zevraj pravdepodobne okolo 10:00 rano ho budu operovat. Dobru noc baby a dakujem. Myslite na nas velmi rano. pa

andulka4
1. apr 2011

Oslavenečkům přejeme všecičko nejlepší.....jsou to pašáci 🙂

maatkka
1. apr 2011

@leeenka26 ako??? uz je dbobcek po operacii? ako je na tom? je mi luto ze ho otvarat museli... skoda ze sa to nedalo vysetrit sonom alebo tak... je pravda ze pre taketo malicke babo je kazda operacia velke riziko infekcie 😔 moooc drzim palceky!!!

maatkka
1. apr 2011

ja som dnes bola u zubarky a stretla som sa tam s babou co sme mali spolu deticky v nemocnici po porode... tak sme pospominali... a pochvalili si nase sikulky 😵

maatkka
1. apr 2011

a musim sa pochvalit ze uz mam za sebou aj jarne upratovanie... uz len okna umyt... dokonca som aj nachystala najmensie babatkovske vecicky pre sesternicinu tehotnu dceru - bude mat chlapceka tak som si myslela ze jej poriadne nebudem mat co dat lebo sa mi tam zdalo vsetko ruzove 🙂 ale nakoniec mam 2 vrecia veciciek co moze nosit aj chlapcek 🙂

leeenka26
1. apr 2011

@maatkka no ved to, sa bojim aby zase nechytil sepsu :( som tam volala o 13:00 a povedali mi ze je este na operacii a este taku hod tam minimalne bude. Az o 16:00 ho ideme pozriet, skor nemozme a iba na chvilu. Predbezne nam doktor povedal ze tam mal minimalne jednu dieru ale zrastenu. O 16:00 budem mudrejsia a dam vediet. Drz palce.

maatkka
1. apr 2011

@leeenka26 velmi drziiim!!!

@denisee a vy ste ako dnes dopadli? aj na vas od rana myslim... dufam ze nie si v nemocke!

denisee
1. apr 2011

leeenka26: budu čekat na zprávy.

Zatím napíšu zprávy z dnešní kontroly já ☹ Takže malej má 2100g, rozměry bříška už zaostávaj o 4 týdny, celkově těhotenství cca o 2-3 týdny. Průtoky , monitor OK. Doktorka mě chtěla uložit už po víkendu v pondělí, ale já mám jít s V v úterý na gastro, tak jsem jí řekla ve středu, ale moc se netvářila, podepsala jsem reverz a ve středu si jdu lehnout, budou mi prostě poslouchat ozvy a dělat monitor. A pravděpodobně za 14 dnů tedy ve 38tt by ho vyndali, ale jestli bude takhle málo přibývat odhaduju to na 2,3-2,4kg. Tak tady řešíme, kombinujem hlídání. Ach jo, jsem z toho hotová ☹ už ho chci mít u sebe a vědět, že je v pořádku. Doktor se na UZ se mě ptal jak chci rodit, řekla jsem přirozeně, tak uvidíme jak to pak dopadne jizvu po císaři mám silnou 4,2mm to nevím co znamená.

denisee
1. apr 2011

Tady slíbené aktuální foto

leeenka26
1. apr 2011

@maatkka
@denisee
No ahojte, takze operacia dopadla dobre, samko mal prekazku (smolku) v tom mieste, kde mu vtedy spajali crevo, takze to odstranili, nechali mu otvorene brusko, nezasili ho, ale dali tam nejaku umelu kozu a sietku aby to odkrvacalo plus aby to sledovali. Inak tam nic take nebolo takze celkom fajn. Davaju mu transfuzie, lieky na tlak, ale to je normalne to dostaval aj predtym okrem tej transfuzie, ale po operacii takeho maleho cloiecika to je bezne. Teraz nam zase aj trosku pripuchne s najvacsou pravdepodobnostou, pretoze stratil pocas operacie aj trosku tekutin, takze mu to museli nahradzat, takze ma viac tych tekutin v tele, dostali sa mu aj do pluc ale vraj to nie je nic take vazne, ani umelu plucnu ventilaciu nemuseli zvysovat, to sa pekne zase dostane von cikanim. Dufam, ze toto je uz posledna taka operacia, a uz mu to len potom zasuju to brusko a bude pokoj uz dufam 🙂 Inak co vam poviem mama mi hovorila ze niekde v tv dnes ukazovali ze zachranili nejake 400 g !!!!! dievcatko a dnes ma uz 8 mesiacov. Tak to je fakt ale malo.
@denisee citala som tvoj prispevok, dufam ze vsetko dobre dopadne, velmi ti drzim palceky aj babatenku, inac krasne foto aj brusko zlate 🙂) a ten chlapec vedla to vojtik????? prekrasny chlapec, baby ho budu dobre uhanat ked vyrastie 🙂

maatkka
1. apr 2011

@leeenka26 tak aspon uz ma bobacik po operacii... je mi tak velmi luto co uz ma vsetko vas chlapcek za sebou... strasne vam zelam nech je uz vsetko to zle za vami... a kraaasny je drobcek!!! 😵

@denisee je mi luto ze sa tie tyzdne zaostavania takto nabaluju... verim ze uz to nie je nebezpecne ked je to takto pri konci tehu... viem si predstavit ako uz by si chcela mat drobceka pri sebe a vediat ze je o.k. ja "tajne" dufam ze merania nie su uplne presne a ze budete mat predsa len viac ako 2500 gramov 😉
to uz teda v nemocke nebudete dlho... aj ked asi ti to tak bude pripadat bez Vojtika 😔
no a drziiim velmi palce aby bol porod prirodzeny a aby si si ho - v ramci moznosti 😉 - uzila!!!
no a krasne fotky - moooc ti to pristane!!!
joooj uz sa tesim na chlapciatko 😵

jecidlo
1. apr 2011

leeenka: tak hlavne ze to zvladl, snad to bude dobre 😵

denisee: no ja myslim, ze mam vetsi bricho uz ted 😝 pribrala jsi vubec neco? miminko bude asi male,ale jaka jsou rizika co hrozi tem hypotrofnim novorozencum? nebo jde spis o to ze nevi proc strada a proto te budou hlidat ve spitale? tak 2,5 kila je malo,ale jestli bude jinak o.k., nestresuj se

denisee
1. apr 2011

@leeenka26 : to jsou dobré zprávy 🙂 jsem moc ráda, vypadá to opravdu dobře. Budu z nemocnice dávat info a taky se na vás ptát. Mám číslo na mila01.

@maatkka ,@jecidlo : bříško mám opravdu malý, přibrala jsem zatím 6 kg. Ale mi to budem mít asi dědičný, mamka byla prý stejná. A v nemocnici mě chtějí mít pod dohledem, pravidelný monitor, ozvy. A pak řekla, že by ho asi za těch 14 dnů vyndali. Hledala jsem na porodnici.cz a MUDr. Koucký tam reaguje na podobný případ a prý to na hospitalizaci skutečně je. A příčina je nejesná buď dědičně malý plod nebo bude problém v placentě-to teď nejsou schopni říct a pokud dítě přibírá sice málo, ale přece není důvod vyndavat třeba už teď v tom 36tt, pokud by přestal růst, tak potom ano.

jecidlo
1. apr 2011

denisee: no ale chapu to spravne ze se o maleho boji dokud je v brisku,ale po porodu by mu nic hrozit nemelo ne? to uz si ho doma hezky vykrmis 😀

leeenka26
1. apr 2011

@denisee mas cislo na mila01? nerozumiem 😅

leeenka26
1. apr 2011

@maatkka dakujem, ja tez dufam pevne, ze uz to bude ok, a ze okrem malych problemov nebudu uz velke. 😅

oktavia
1. apr 2011

Ahojte, chcem sa spýtať, nechodí niektorá z Vás k doktorke Oblúkovej do Martina? Nás poslala k nejakej pedagogičke Vrabcovej v Martine, vraj mi ona vysvetlí ako sa z malou hrať a aké hračky v akom veku jej kupovať. Nemáte niektorá s týmto skúsenosť?

irsina83
1. apr 2011

@kijusqa fiha bambulka je aka velkkkaaa o chvilu nas predbehnete 😉 my mame 7450g, dnes sme boli na poradni 😉 sa tesim opat sme pribrali..len dnes mala akosi viac kaka a dr. nam povedala ze malej idu horne zubky tak uvidime ze kedy sa prerezu lebo ja tam nic nevidim 🙂
@leeenka26 leni som rada ze uz ma malinky po operacii a ze dopadla dobre...joj ani nevies ako sa s vami tesime. neboj postupne prekonate toto obdobie a bude dobre...moja musite to vydrzat 😉 maly je paradny, vsak si zober ze ako paradne zabojoval 😉 obdivujem ta ze to tak hrdinsky zvladas, klobuk dole, si super mamina 😉

leeenka26
1. apr 2011

@irsina83 dakujem, si zlata. Ja som tiez z neho velmi prekvapena aky bojovnik to je, viem ze este nemame vyhrate ani nahodou, ale zatial sa krasne statocne drzi a to je podstatne. Bojim sa, co sa zase zajtra dozviem, ale co uz, musim to nejako vydrzat cele, aj ked mam uz niekedy pocit, ze uz to nezvladam, ale to su pocity asi kazdeho kto si toto prezil. Ci to hrdinsky zvladam neviem, raz je lepsie, raz horsie. Niekedy mam depky, niekedy som pozitivna, to je tak no, ved to urcite poznas. Ale fakt dakujem za podporu, fakt ste skvele baby velmi si to vazim a nie su to len slova. Velmi mi pomaha ze sa mozem s vami o toto podelit a ked sa zacinam lutovat, tak sa hned stopnem, ze aha, ved nie som sama co to prezila, je tisicky dalsich a tu na nete aj zopar takych, ktore su na dosah este viac 🙂

denisee
1. apr 2011

@leeenka26 : mám telefonní číslo na mila01(Mílu) tady z koníka, takže mi podá info smskou, jak se vám daří a popř. jí napíšu já, jak jsme na tom vy, aby vám mohla podát zprávu. Připojení na internet mít v nemocnici asi nebudu.

@jecidlo : to nevím jak si vedou děti z takhle nízkou porodní váhou po porodu ☹ já doufám, že to bude OK

kijusqa
1. apr 2011

@leeenka26 No ahoj tak gratulujem zatial k uspesnej operacii a tebe ze si to s nervami vydrzala 🙂 to mi odlahlo ze to dobre dopadlo,som na vas myslela a pozerala pocas dna kedy napises ze je vsetko OK,som stastna s tebou ze tvoje babatko bojuje a ide dalej a uz ked toto vsetko zvladol a dokazal tak uz bude len lepsie,a aj keby este prislo nieco necakane tak uz vies ze vy dvaja to zvladnete 🙂))))

irsina83
1. apr 2011

@leeenka26 leni presne takto som to prezivala ja, raz som plakala a raz som verila ze bude vsetko ok...raz hore a raz dole...ten pocit napatia je strasny, utesujes sa a potom zas bojis a ides zosaliet od smutku a bolesti ze preco prave tvoje dieta... pozname a preto vam strasne drzim palce 😉 treba vydrzat a verit 😉 ked mi sestricky povedali ze o rok im pridem ukazat malu tak som im neverila lebo to bola pre mna nepredstavitelna dlha doba...no a vidis, malu som bola ukazat minuly tyzden...neboj prejde to...

leeenka26
1. apr 2011

@denisee ahaa rozumiem uz 🙂
@kijusqa Dakujem 🙂 Ja to uz tiez tak beriem, ze doteraz bojoval, tak aj bude bojovat.
@irsina83 to je zlate, ten cas fakt leti, sama to vidim, a velmi som sa bala, ze prave cas bude najhorsi, teda ze sa to bude vliect strasne moc, ale opak je nastastie pravdou. Presne viem o com hovoris, tie pocity su strasne. Ale priznam sa, ze zaciatky boli este tazsie, teraz je to uz o nieoc lepsie, hlavne ked vidime, akeho bojovnika mame. Inak ani som nevedela ze meno Samuel znamena bojovnik, a to meno sme mali vybrate, teda skor ja 😀 este predtym nez som vobec vedela ze to bude chlapec. Aka nahoda ze? 🙂

kijusqa
1. apr 2011

@leeenka26 aj ja som mala pre chlapca Samuel ale mne sa zas splnil sen a bola to baba-sice uz druha ale chcela som dievcatko