Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

simicak
18. jún 2010

tak tko jsme asi meli,kdyz nam do mlika sypali nejaky prasek,ze?Ale jmenovalo se to jinak.

Petrach a proc je pozadu,vzdyt ma korigovane neco pres rok a chodi s choditkem! vzdyt plno donosenych deti v roce nechodi a ani po roce. Simonek je sikula,navic nevypada vubec nedonosene. Nase viki ma velkou hlavu ( nebo spis male telo k normalni hlave 😝 ) 😀 Muj manzel rika s tatkou,ze vypada jak rakaosnik. Tri chlupy na hlave,usi do prostoru a telo mensi nez by jsme chteli 😀 Mamka rika,ze jsme zakreni,ze jsi s ni porad delame srandu. Ona proste nechape,ze i rakosnik muze byt krasny 😉

julianna78
18. jún 2010

Simi ja tiež niekedy zíram čo všetko sa rieši v diskusiach,pomali už aj nesmrtelnost chrústa.
Holky čím mažete deti proti komárom?pozerala som,že chicco má niaký sprej,potom je náramok,ale ten by mi malá zjedla 🙂Celý večer nerobím nič iné,len zabíjam komáre máme všade sietky,len na vchodových dverách nie,náš zlatý pes by ju hned zdemoloval.

simicak
18. jún 2010

julianna,my nic,v anglii komari nejsou 😵 😵

Petraguerra,krasne fotecky,maly je kouzelny a prostredi mate uzasneeee 😵 😵 😵 Jedu k vam na dovcu 😉

simicak
18. jún 2010

holky me je blbe a neusnu. Jsem snedla 2balicky chipsu,cokoladovy dezert,hodne cocacoly a kure na smetane a ted neusnu a mury vstavaji v 5 rano 😢 😢 😢

kikimaruska
18. jún 2010

tak tak, dočítám dočítám 🙂
jooo, tak tu fortifikaci jsme měli taky, ale jen v nemocnici, pak když jsme nastoupili na Krček, tak to vysadili a podmínka propuštění mj.byla aby začali nabírat i bez toho. My jsme trochu spadli, pak stáli na váze a nakonec se to pomalu rozjelo...domu jsme šli s 2045 g. A doma už jsme nic takového neměli dávat, jen Vigantol, pak Katavin nebo jak se to jmenovalo a Maltofer na anemii.

Jinak už mám označkovaný pokojík. kubék maloval pastelkama...a než sem se otočila, zmaloval mi krásně zeď....takže tu na zelený stěně mám červené čáry o délce asi 50 cm... 😅 😀 . Zkoušela sem to gumovat, ale nic moc, jde to pak i ze zdí...tak asi koupm nějakou tu tapetu....borduru...koukala sem, že by se tam hodila třeba ta vysoká žirafa...je to totiž přímo u dvěří, tak že by ta žirafa jako koukala ven 😀

julianna78
18. jún 2010

Peti Šimi určite nie je pozadu.švagrininej malá má tiež 13m a ešte nechodí a ani z chodítkom a tolko má Šimi korigovane.O vodení za ruky ano nehovor,malá je vychcaná vie že ja jej to nedovolím tak vždy doleze za tatinom alebo babkou,hodí kukuč a jasné,že jej neodolajú.
Ja som nevedela,že fortifikátor je na predpis tak som 2krabice kúpila.

kikimaruska
18. jún 2010

@simicak : sis teda dala do sosáčku. Ale já si dneska dopřála jahůdky se smetanou... a včera jsem se opravdu nacpala mísou hlávkového salátu se smetanou (já sem na ni nemocná)...

petrach
18. jún 2010

Maruš my dodavali kalorie do mlíka c čokoláde cvo jsem já zvalila do sebe.. 😀 taky to jde na me poznat 😝 holky to byli fakt kila,..jak mi to nikdy nechutrnalo,já na sladké nejsem,tak jsem to jedla furt..po tabulkách denne a když jsem přestala odstříkavat skorto po roce..tak už mui zase nechutnají 😀

simi čoveče ty máš chute..aby to nebyla ta vysnená holčička 😉

simicak
18. jún 2010

tak ten fortifi....nebo jak se to jmenuje jsme meli urcite,ted mi to trklo jak to psala kikimaruska,ale taky jen po dobu v nemocnici a pak ji ho vzali.

kikiimaruska,umelec,krasneee. Si to chce udelat ke svemu,kdyz to je jeho pokojik,ne? 😀 Nam Verunka fixem pomalovala pred rokem cely obyvaci stul,byl to ten fix na CD co onejde umyt 😝 A segra jako mala se pravidelne pokadila,rozbalila se z pleny a malovala po zdech hovnama ( do ted krasne maluje a i s hlinou u mi pracovat ) 😀 Tak treba bude Kubik jako moje segra a pujde pak na umelecko jednou a ta cara bude hooodne draha 😝

kikimaruska
18. jún 2010

jé, koukám na fotečky...jak se nám to tu množí 🙂 ...já nějak vubec nestíham reagovat....tak mě omluvte. prosím, co je to to očkování MMR? Jinak my jsme měli živé vakcíny už také a musím zatukat, protože reakci jsme měli mnohem lepší, jak leckteré donošené dítko, takže se toho určitě nebojte. Že máme prcky nedonošené ještě neznamená, že budou mít ty nejhorší komplikace co jsou 😉

simicak
18. jún 2010

petrach to neni holcickou,to ja jsem prase od mala. Prave kdkyby to bylo tou holcickou,tak nejim 😉 Manzel rikal,ze takove kombinace nikdy u nikoho ne videl napr. gulas s mlikem,sardinky s cibuli a mlikem, chipsy s cokoladou.......Me spis kofein zabiji,tak z te koly tady budu cumet do noci.

kikimaruska,jak delas salat se smetanou??? ja vubec neumim delat salaty,neumim to ochutit nikdy

simicak
18. jún 2010

MMR je rubella,mums,pneumokok ( tusim,ze tady ty tri )

kikimaruska
18. jún 2010

@petrach : no já dávala zprvu taky do mlíčka...pila sem ty nápoje pro kojící a ještě brala vitamíny...ale pak jsme začli dokrmovat, až uplně přešel na nedonošeneckou UM. A jinak já sem v těhu jedla až na vyjímky každé ráno a někdy i večer krupicovou kaši. S kakaem...já ji teda ráda od malička, ale v těhu jsem ji jedla pořád a i ted ji mam často na jídelníčku 😀

@simicak : jejda neděs mě 😀 ...takhle umělkoval i muj mladší brácha...uplně doslova, jako tvoje sestra. To byl divoch.. Mamka ho prej třeba dala do ohrádky, a on během chvilky vyndal šprušli a začal mamce schazovat hrníčky z poličky v kuchyni......

simicak
18. jún 2010

MMR - measlel,mumps,rubella ,pneumococ. Ted jsem se sla podivat

simicak
18. jún 2010

holky a ockuje se MMR v cesku i ve 3 letech? TAdy je jeste druhe ve 3 letech a tam je v tom measles,mumps,rubella

kikimaruska,no segry dcerka sdedila kreativitu po ni. Ta se pokadila,sundala si plenu a ty hovna sezrala prase,byli tenkrat u tety a vsichni se zblili a nikdo ji nechtel umyt 😀 Maji ty hovna asi v genech 😝

kikimaruska
18. jún 2010

@simicak : zrovna ten hlávkový je uplně nejjednodušší. Ten si zásadně dělám jen se smetanou. Omyju a natrhám salát, posolim a zaliju celým kelímkem koupený smetny ke šlehání. Té 30 %, ta je nejvíc výrazná, taky tučná a někoho muže prohnat, ale já sem zvyklá, piju ji snad denně 😀 . No a promíchám a je to, max.dosolím..ale když děláme velkou mísu třeba pro 5 a smetany je málo, trochu naředím mlíkem. Ale fakt kdo není zvyklý, tak si asi posedí...ale já to můžu, já vypiju i čerstvý mlíko od krávy, když je náhodou k dispozici, na to si vezmu třešně a je mi ok...a zbytek rodiny se handrkuje o wc 😅 . Aha, tak trivivac neboli priori tetra či jak je ten 4 složkovej, ten máme už za sebou a jak sem psala, zvládli jsme to dobře, tak se nebát. Jen 10-12 den byl mrzutej, moc nejedl...měl trošku zvýšenou teplotku, jinak nic. Vím o horších reakcích a to byly uplně zdravé donošené děti...takže opravdu každé mimi je jiné. měli jsme ji ted v unoru, takže ve21 měsících.

kikimaruska
18. jún 2010

oprava, očkování bylo už v 18 měsících, koukám do očkováku...(tedy v 15,5)

kikimaruska
18. jún 2010

@simicak :určitě bude ještě druhé, to jsme měli mít ted v květnu ve 24 měs.ale Tuberkuloza byla přednější, takže tu další dávku budeme mít až někdy v září.

simicak
18. jún 2010

tak my ted mame to MMR a hned k tomu hip a meninokoc C,tusim ze mi daji mesic odstup od tech vakcin - je to tak uvedene v ockovani knize.
Tuberu ockovanou nemame,protoze anglie tuberu neockoju,zvlastni 😖

kikimaruska
18. jún 2010

@simicak : myslím že beruška tu psala, že tu v ČR už prý není povinná...já ji teda nechala naočkovat, co vidím tak všude tu i novorozené mimi hned očkují, a hlavně jsem se bála, loni se v Ul vyskytlo prý dost nových případů TBC a i u dětí...takže jsem ani nepochybovala, zda dám či nedám. Ted navíc když vyjde ta práce, tak tam je docela slušná pravděpodobnost se s otevřeným tbc setkat, takže jsem ráda, že to už máme píchnutý

kikimaruska
18. jún 2010

@kikimaruska Jinak už máme 3 dávky prevenaru a ještě další myslím ve 4 nebo 5 letech...to nevím přesně...a jakmile to pujde a bude schopný, ještě chci určitě žloutenku....nedej bože kdybych t přinesla domů, tak aby to nechytil,,,já už očkovaná napul jsem (nemám poslední dávku, byla sem těhu)...tak uvidím zda se bude muset znova všechny dávky, nebo jen ta jedna...

simicak
18. jún 2010

kiki,tak kdyby mi ji nabidly,tak nevaham a ockuju. Tady se ockuje jen pokud nekdo z rodiny s tbc prisel do styku a nebo zijou nekde,kde se vyskytuje.Takze mame smulu. Ale zas ockuji 13ti lete proti rakovine cipku a to si mi moc libi. To vim,ze v cesku to je silene drahe to ockovani.
Kde mas pracovat,jestli se muzu zeptat? Nekde v cizine? Nebo zdravotnictvi?

kikimaruska
18. jún 2010

Holky ukážu vám našeho gurmána...pijeme stále ještě kojenecký mlíčko, ale když někam jdem vezmu občas už dětský krabičkový...tak vám ukážu labužníka 🙂

kikimaruska
18. jún 2010

@simicak jsem u Policie, ale u cizinecké, v záchytném táboře pro uprchlíky...je to vicemeně taový vězeňský režim...a jakmile je přivezou, třeba z letiště atp, dělají se prohlídky, vozí se pak do nemocnic, právě vždy na testy zda nemaj TBC a občas samozřejmě z tech zemí s menší soc.zázemím se vyskytnou....

simicak
19. jún 2010

kikimarusk,no tak to bych se bala i ja,ze muzu domu neco pritahnout. Mas ale moc zajimavou praci!!
Maly teda je dobry labuznik 😀
Holky v cesku nemate sunar v krabich? Tak jak ten lipanek??? Tady jsou sunary v bednach na doma a pak kdyz jdes ven,tak to mas v tom jako lipanek,ale musuis to teda prelit do lahve nebo neceho,neni tam dirka na slamku. Ja ted co dostavam na predpismliko,tak je v tech malych krabickach po 250ml,takze vsude vozim s sebou.

mila01
19. jún 2010

Teda holky - nemám šanci dočíst. 😀 😀 Jak to,že nespíte,ale krafáte? 😀 Hrůza s vámi. 😀 😀

Petrach - naprosto s tebou souhlasím.Když se nám přihodilo to,že se malá narodila předčasně,člověk byl takový bezmocný,nemohl nic dělat.Jediný,co jsem mohla udělat,připravit jí co nejlepší start do života,i přes ten handicap předčasného narození.Nikdy bych si neodpustila,kdybych kuli svému pohodlí zanedbala nějakého doktora nebo cvičení.Hrozně jsme jí chtěli pomoc,takže tohle bylo to nejmenší.Představa,že malá nechodí jen proto,že já jsem nechtěla cvičit - no to je nepředstavitelné.

Bera - také s tebou souhlasím.Vím,že si sem chodí maminy počíst a myslim si,že každý rozumný člověk ocení,co jsme všechno dokázali.No a pokud sem chodí nějaká hlupaňa pro senzace - tak je mi jí líto,asi si zapomněla dojít,když rozdávali inteligenci.

Koukala sem,že řešíte očkování,já se přidávám k někomu ze včerejška ( tuším že Petraguera - ale nejsem si jistá ),taky jsem to neřešili,když nám vyšlo očkování,šli jsme a nepřemýšleli o tom.Ale v žádném případě neodsuzuju to,že máte starosti - chápu to.

Nám dneska k ránu přijel taťka - pár minut před šestou,jel celou noc a vůbec nespal,tak jsem ho zahnala do postele,těšila jsem se,jak se k němu aspoň na chvilku přitulim - no a v 6.05 se z pokojíčku ozvalo - mamííííí.Tak jsem tátu zavřela v ložnici,dospává a já tu válčim se škodíkama a zívám jak blázen. 😀

bera28
19. jún 2010

Peti, proč myslíš že je Šíma pozadu?? 😕 😕 Mně teda nepřipadá. Vždyť mu akorát zbývá samostatné stání bez opory a chození. A na to má čas do 18 měs. korig. Schválně se jukni do tabulky, kdy začal Kubajz obcházet nábytek a pak samostatně chodit. Taky jsme se teda načekali, ale stihl to ještě v limitu 🙂 A není kam spěchat, až se na to bude cítit, tak začne. Teď už je z nejhoršího venku, to není jako ze začátku, kdy sjme se bály, aby se začaly děti přetáčet, lézt, sedět...
Já taky čtu i jiná témata, ale přispívám jen do těch, kde se ptají na radu nebo zkušenost. Nikdy by mě nenapadlo jen tak někomu psát do IP svoje názory, když by se mě na ně nikdo neptal.

Kiki, teda ty máš docela adrenalinové povolání. To se vůbec nenudíš, co? A já bych tedy na Tvém místě určitě očkovala žloutenku i TBC. A Kubík bude fakt asi umělec🙂 A pořád lepší pastelkama než ho...ma😉 A labužníka ti závidím, u nás se mlíko nepije už víc jak rok. Včera jsem si řekla, že vyzkouším uvařit kakao. A co myslíte? Aneta si s ním radši polila triko, než by ho vypila a Kubajz si srknul, zakřenil se a prý fuuuuuj😝

Simi, tak teď jsem se fakt nasmála rákosníkovi 😀 😀 😀 My si děláme taky srandu z Kubajze a jeho křivulí 🙂 🙂 A z obou, když si lehnou a zatáhnou břicho, to jsou jak reklama na hlad 🙂 Jednou jsem to chtěla vyfotit a hodit vám to sem, ale neudělám to, protože by mi je odebrali, že je týráme hlady 😉
Simi, můžeš mi vysvětlit, jak to, že jsi tak hubená, a přitom dokážeš stláskat takové množství jídla??😀

Juli, já jsem koupila proti komárům a klíšťatům OFF pro děti, vyzkoušela jsem ho na chatě a nevím, nevím - Kubajze pokousal v noci pavouk na noze a Aneta měla štípance na obličeji. A to tam teda standardně ani moc komáři nejsou, já se bála spíš klíšťat.

Milo, tak si krásně užijte s taťkou víkendík😉

Holky, nevíte, prosím, kde se dají sehnat spoďáry a slipy pro prťavce?? Já se dívala v Tescu a tam měli až od 3 let
😕 😕 Tak nevím, jak to vymyslet na to odplenkování. To by měli přeci spodní prádlo nosit, ne?

kikimaruska
19. jún 2010

Ahojky holčinky.
@bera28 : ty slipečky jak povídáš, já koupila vzrovna v Tescu, balení po 7 ks, čistě bílé za 115 Kč. barevné jsou o dost dražší, ale ty bílé stačí. Jinak já vzala vel.2-3 roky, je tam udáno. Kubík je hubeňule tam jak se nosí plenky a jsou mu ty kalhotky dobře. porovnávala sem ještě maj vel.myslím 1,5-2 roky, ale zdají se mi ty kalhotky-spipky jen o kousinek menší, tak sem vzala rovnou ty 2-3 roky 😉 .Jo a repelent taky budu řešit, jaký prckovi koupit, to netuším...jinak víte co? Včera jsme Kubovi vyndavali klíště, maličkatičký, přisálo se mu na stehýnko zezadu u zadečku. Asi zustalo v tepláčkách a ráno když sem mu je oblíkla, tak se šlo nasvačit 😠 . Tady Liberecký a Ústecký kraj je vyhlášený každoročně jako překlíšťovaný kraje 😒 .

@petrach: já si taky vubec nemyslím, že je Šimonek pozadu! Vždyt Kubík na roce pouze stál v postýlce a ješt ani sám neseděl, sedl si ve 14, v 15 udělal prví krok dopředu vubec a rozchodil se po vánocích, tj.v 19 měsících....do té doby obcházel nábytek...ale dost obezřetně...Šíma je šikulka, jako všechny dětičky tady a nepřipadne mi pozadu 😉

@simicak : tady v krabičce prodávají jako přímo mlíčka jen Lipánk, Bobíka, Kravíka a nějaký jiný značky (ty se mi ale zdají děsn přeslazené, Lipánek právě ne, pila sem ho i jako těhule i ted si dám a maj bez příchuti, vanilkový, kakaový a jahodový. Jinak je k dostání Hipp mlíko, ale v lahvičce a Sunar jsem taky viděla už občas, ale taky je v lahvičce plastové a jsou to jen bez příchuti myslím. My děláme na noc a ráno už Sunar 24 jahodovej, kakaovej...škoda že 24 už neni vanilka, nevim proč. No a tyhle mlíčka když jedem třeba na celej den na výlet, tak že si zasosá a ještě se zabaví. Přeci jen mlíko (polotučné) už je zvyklej pozřít, třeba když se dělá bramborová kaše a tak...takže mu občas dám tohle dětský mlíčko (ne kojenecký).

Tak já jdu na obídek...zatím

mispuli
19. jún 2010

Bera já kupovala spoďáry právě v tescu,některý máme 2-3 roky,některý 3-4,však oni jm budou neboj 😉 😉 ,jinak měli malý i v Kiku a občas se natrefí v Lidlu,ale to spíš,když dělaj akci,jo a ještě vietnamci mívají taky malý kalhotky,tam jsem jich taky nakoupila dost 😉

u nás je reklama na hlad Honzis,ale já bývala taky,a přitom,tak jak se tláská H teď,to dřív vůbec nebejvalo,mlíko už nepije,kakao mu taky nechutná a nejí mi šunku,salámy a sýry ☹ ,zato Míša ta je zase masová,nejlepší je,když jdu dělat zapečený brambory nebo těstoviny a koupím do nich obyčejnej drůbeží točeňák,tak jí musím ukrajovat a dávat do pusy,protože jinak by mi byla schopná strčit prsty pod nůž 😀 😀

já taky koupila off pro děti a otestovali jsme ho,když jsme šli v horku lesem a nikdo neměl nic,Míša tedy vlastně dva štípance na tváři,ale k nim přišla ještě než jsem jí stačila postříkat

jinak k nemocnici,po prvním porodu,měli doktoři co dělat,aby zachránii mě a chovali se ke mě suprově,z dětskýho mě chodili 2x denně informovat,jak na tom H je,když mě pak pustili domů,tak jsem za ním denně jezdila,ale jenok koukat přes inkubátor nebo držet za ručičku či hladit,klokánkování nehrozilo,vzhledem k jeho kritickýmu stavu,domů šel přesně po 4 měsících,no a u m9ši to bylo obdobný,akorát že to jsem ležela na porodnici a chodila za ní o patro níž na nedonošenecký a to jmse mohli kdykoliv,sestřičky byly hodný,i když je jasný,že občas se některá najde,která vám nesedne,a doktoři byli v pohodě

jo a očkování,H byl na TBC očkovanej až v 5 letech a na MMr až v 5,5 letechteď jsme měli jít na přeočkování,ale vždycky nám do toho něco vlezlo,tak čekám ,jestli nás ještě přeočkujou do prázdnin,na 1. dávku neměli reakci ani jeden z nich,i když u H jsem se jistila tím,že jsme mu dávala diazepam,a mám pocit,že M se zastavila v mluvení a rozjela se až tak před měsícem,ale mám z ní radost,začíná se snažit opakovat a už s dopomocí odříká celý Mámo,táto,v komoře....

a taky se shodnu se všema váma,nedám na vojtovku dopustit,nebejt jí,tak H nikdy není tak daleko jako je teď 🙂

užijte si hezký,i když studený víkend,aspoň tady je zase jen necelých 14 stupňů 🙄 🙄

maatkka
19. jún 2010

Ahojte babyyyy
tak nemam vooobec sancu reagovat lebo ste toho teda "nakecali" 😀 Ale som docitala - nasmiala sa aj si skoro poplakala (nad niektorymi zazitakami)...
A velmi pekne ste to popisali...
Sa mi velmi paci ze sme kazda taka ina ale vlastne take podobne...
Takato "internetova komunikacia" je niekedy tazka na to aby ste uplne spravne pochopili ako som co myslela ale ja mam pocit ze by sme si rozumeli aj "nazivo" 😀 😀 😀