Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bubu4125
13. okt 2011

maminky, prosím o radu!!!
kedy ste začali s príkrmami??? od ukončeného 4.mesiaca korigovane???
ja neviem, ale malej absolútne nestačí mlieko...vôbec ju nezasýti!!! ☹

maartinkaa
13. okt 2011

@bubu4125 ahoj moja pediatricka nikdy nekorigovala a s prikrmami sme zacali od ukonceneho 4.mesiaca,,,,,zalezi aj od zdravotneho stavu dietata, nasi boli v pohode a narodili sa 28+1 😉

bubu4125
13. okt 2011

@maartinkaa v podstate si začala s príkrmami od ukončeného 4mesiaca normálne od narodenia???
malá bude mať už 6mesiacov!!!
zdravotne je na tom v poriadku!!! dokonca som skúšala už šťavičku z jabĺčka a chutilo jej!!! tak myslíš, že by som mohla začať zeleninkou??? a čím si začínala ty???

maartinkaa
13. okt 2011

@bubu4125 ano, normalne od narodenia!!!! a komu chodis????

maartinkaa
13. okt 2011

@bubu4125 mne kazala zacat varenou mrkvou a postupne pridavat, zemiak, petrzlen atd,,,,ovocie az potom, stavy sme nepili,,,,

bubu4125
13. okt 2011

@maartinkaa chodím ku Křížkovej!!!
a ty???
varená mrkva! oki!!! tak ja to skúsim!!! asi od zajtra! a koľko si, myslím lyžičiek a ako často??? tie mliečka na dobrú noc si nedávala??? lebo aj v noci mi nespáva dobre!

maartinkaa
13. okt 2011

@bubu4125 chodim k prochazkovej, a dala so im par lyziciek mrkvicky,,,,,,oni by aj viac, ale som sa bala, zbastili vsetko a vzdy 😀 😀 😀
mne hovorila, ze volakedy sa zacinalo stavickami, pamatam si pri starsom, ale teraz sa od toho upusta, lebo ked si babatko zvykne na dobre, sladke, tak uz nechce zeleninku, ale myslim, to zalezi aj od dietata,, 😉 😉 😉

bubu4125
13. okt 2011

@maartinkaa tá šťavička bol len taký pokus...dala som jej asi 2-3krát!
jasné, však som chcela začať samozrejme mrkvičkou! a dávala si len čistú mrkvu alebo s vývarom????
prepáč, že ťa takto bombardujem otázkami!!! a tie mliečka na dobrú noc???

lucia00123
13. okt 2011

@berryvajt myslis ze mam vymenit znacku alebo staci ked papka BEBA 1 HA premium ze by som dala obycajnu bebu ta je taka sladka jejda co mam robit som zuuufala

lucia00123
13. okt 2011

@matita kupila som mu aj novu flasu , cumel , proste vsetko a on nechce tolko papkat on by si len potiahola koniec no neviem neviem ako to pojde dalej

lucia00123
13. okt 2011

@bubu4125 aj ja som sa na toto pýtala a mne kazali korigovany 4 mesiac takze nemam prikrmovat ak nechcem pokazit brusko tak neviem ja by som nedavala ak mliecko papka a ved ti mala dobre pribera

vevericka23
13. okt 2011

@juliach Miško mal 6 tt a 3d ked ho operovali, ze to zvladol bravurne a dycha si stale sam ma kyslik 1liter na den ale nieje od neho zavysli vydrzi aj bez neho len kvoli operacii ho mal. Aj Miska operovali laserom, viem ze operacia nieje narocna len ta anestezia. Tak ale tesim sa ze to zvladol tak super a uz zajtra ho mame doma v TT na JIS-ke 🙂 a aj Filipko schudol alebo ako to bolo z jeho vahov kedze skoro cely den su na infuziach? Misko mal 1430g ked ho operovali.

maartinkaa
13. okt 2011

@bubu4125 kludne sa pytaj 😉 moji pili do ukonceneho 6. mesiaca HA nutrilon, ktory nam doktorka predpisovala a potom som zacala davat aj kasicky, co su od ukonceneho 4. mesiaca,,,,,,potom uz si zmysleli, ze nutrilon pit nebudu, tak sme skusili sunar 2 a tiez v pohode 😉
@lucia00123 ak je drobcek zdravy a umelo prikrmovany, tak nevidim dovod preco nie,,,,,,nam to odobrili aj v rizikovej ambulancii v nitre 😉 a tam im vek korigovali 😉

lucia00123
13. okt 2011

@maartinkaa no ved jasne ked sa koriguje vek to ano ale nie ako sa narodili lebo korigovane maju moji 3 mesiace

saskah7
13. okt 2011

ja som sa u nas na rizikovej poradni dozvedela, ze sa ma zacinat v 6 mesiacoch od narodenia, bez ohladu na to, kolko predcasne sa narodili...kazdy hovori inak 🙄 my uz 2 tyzdne papkame zeleninku... 😉

4a
13. okt 2011

@bubu4125 preci a procti si tohle: http://www.provita.sk/site/node/62

Zapominate bohuzel na to, ze nase deticky prisly na svet brzo, a meli problemy. Cim pozdeji zavedete prikrmy, tim jim zjednodusite zivot, nebot jejich travici trakt musi dozrat. To plati i pro normale narozena miminka. Kdyz zavadite tak brzo, oni to deti zvladnou, to jo, ostatne nic jineho telicku proste nezbyde a vy mate pocit ze v poho, jenomze telo reaguje ale tu zmenu a problemy zaznamenate pozdeji. Az treba v puberte ci dospelosti. Treba obezitou, nesnasenlivosti potravin, celiakii, cukrovkou, zlucnikovymi problemy po ruzne alergie, ale treba i poruchami chovani a nervozitou.
Ja chapu, porad jen mliko, je to nuda, chce to zmenu v tom stereotypu. Ale premyslejte, nestoji trochu trpelivosti za to, ze jim usetrime trochu trapeni do budoucna, kdyz uz meli na zacatku takove trapeni?
Konec tretiho a zacate ctvrteho mesice je zpravidla doba, kdy deti "prehazuji" na vyssi spotrebni level. Vyzaduji proste vyssi davky. U kojenych deti to trva tak 4-7 dnu, nez mamincenajede vyssi produkce mleka. Musi to proste vydrzet a casto prikladat a za chvili se to srovna. U "lahvovych" deti je to jednodussi.

Takze si proctete Mudr. Vicianovou z Kramaru, kde ma mimo jine ambulanci pro nezralce ( predcasne narozene-prematurniky) a kde take pracuje. Proc nezjednodusit nasim detem zivot, kdyz to jde. Zalezi jen a jen na nas.

simicak
13. okt 2011

@bubu4125 vek se u prikrmu nekoriguje,jelikoz zjstili viz. @4a ze to nema vubec zadny vliv. Takze to co tady pise druha maminka uz neni pravda a dela se to zas jinak. Navic plati,ze kazde mimco je jine a s prikrmy u nedonosencu se zacina,jak je miminko pripravene,jestsi pribira atd.ne podle veku 😉 Takze si muzes vybrat vlastne,jak to chces dellat,bud starou metodou a korigovat a nebo novou a nekorigovat. A muzu te ujistit,ze to zase za dva roky zmeni 😀

simicak
13. okt 2011

@4a oni od toho davno upustili,jelikoz travici tract je zraly jako u donoseneho miminka,protoze mimca jsou na mliku od narozeni a neni jim mliko podavane az v den terminu porodu. Takze sesti mesicni miminko je na mliku pul roku stejne jako donosene, spis je problem,jestli je na to pripravene a ma zajem o prikrm,ale to plati i u donosencu 😉 Poruchy chovani nemaji s prkmy nic spolecneho,tim te muzu na prosto ujistit.

kijusqa
13. okt 2011

@bubu4125 Ja chodim do rizikovej prave tej Mudr.Vicianovej a ta mi odobrila prikrmy od zaciatku 6.mes.korigovane(normalne sme mali 9 mes.) skor ani za svet a ta sa v tom dobre vyzna 🙂 a neboli sme uz davno kojene,Nelli je tiez jak tvoja Miska v 26tt narodena tak mozno skus pockat este

matita
13. okt 2011

@simicak Ja si nemyslim, ze traviaci system o tri mesiace skor narodeneho dietata je rovnako zrely ako traviaci system donoseneho dietata, len preto, ze je presne tak dlho nuteny travit mlieko. Skor naopak, je ovela skor zatazovany travenim v case, ked este ziadnu potravu nemal prijimat. Takze by som bola opatrna..... Takze naozaj, pokial dieta dobre pribera, tak by som prikrmy prilis skoro nezaradovala.

4a
13. okt 2011

@simicak dovolim si ti oponovat. Nevhodne zavedene prikrmy maji v konecnem dusledku za nasledek poruchy chovani. Vem si sama sebe, kdyz snis neco co ti nepadne. Je ti tezko, boli te zaludek, mas prujem nebo zvracis. Ovlinuje to tvoje chovani? Jsi nevrla, nervni... Anebo se radujes z existence sveta? A dite se nedokze branit a permanentni stav nepohody se v chovani rozhodne odrazi. Extremne i tak, ze vidi li mamu, ktera prichazi s jidlem ma doslova hystericky zachvat. Protoze ma jidlo spojene s naslednou nepohodou. Je to logicky, my se taky vyvarujeme toho, co nam nesedlo.
Rikas, ze oni od toho us upustili. Kdo, kde, bud konkretni. Evropska doporuceni se nemenily za poslednich 10 let. A Amerika?.......... Ti nam asi moc prikladem nebudou vzhledem na to, jak tamni populace vypada. Ta realna, ne ta co je v televizi.
Chtela jsem jeno abychom o tom premysleli, a meli na pameti, ze dnesni pristup se odrazi v nasich detech ne hned, ale za 10,20 let. A i kdyz něame deti miminka, porad mame zodpovednost a hlavme moznost jim zlepsit budoucnost.

adra22
14. okt 2011

Ja teda súhlasím s @kijusqa nám tiež nedoporučovali dokrmovať ako v korigovaných 6 mes. A myslím že mu nič neušlo. Ja by som teda tiež počkala na ten korigovaný vek. Ale samozrejme to je na každej maminke, je to jej rozhodnutie.

juliach
14. okt 2011

pokiaľ ja viem, tak prikrmovať sa ma po 6. mesiaci korigovaného veku a pokiaľ je babo na umelom mlieku na po ukončenom 4. mesiaci korig. veku, tak je to uvedene aj v knizke "Narodili sme sa nezreli..."

juliach
14. okt 2011

@drtka ahoj, este ste v nemocnici? Ako sa mate? Mne vcera povedali, ze buduci tyzden by sme mali ist do Biskupic, len nevedeli presny den. Som sa pytala, ze ci tam pojdem s nim a ako to tam chodi a nic nevedeli. Moj drobec uz 4. den pije z cumlike, sice dlho a na pokracovanie ale snazi sa. No stale ma vypadky dychania a potrebuje kyslik, tak snad nam v tych Biskupiciach pomozu.

juliach
14. okt 2011

@saskah7 prosim ta, co ste take potrebovali do nemocky v Biskupicia - myslim veci pre babo, nejake nevyhnutne veci a tak. A ako to tam bolo zo stravou, dala sa objednat v nemocke? Rada by som sa dopredu pripravila, byvam od BA 250 km, tak ak by som na nieco zabudla, tak by som mala problem. 😒

juliach
14. okt 2011

@vevericka23 Filipko po anesteze praveze pribral na vahe, bol riadne napuchnuty, ale tak po tyzdni sa odvodnil a vaha klesla dole na povodnu

simicak
14. okt 2011

http://www.bliss.org.uk/page.asp?section=584&se...

@4a my zijem v Uk,taky evropska unie a nazaro nato je zmeneny uz dobre tri roky,jelikoz moje dcera ma 2,5 a uz to nebyla novinka,tady mas organizaci nedonosenych deti a prikrmy a info o tom,ze se zacina 5-6 mesicu od doby narozeni,kdy se dite narodila a vek se nekoriguje,jelikoz je prokazano,ze to nema zadny vliv. A jak jsem uz psala,tak samozrejme s timze se bere ohled,jestli je nato dite psychicky pripraven a ma zajem,jsem jeste nikoho nevidela,ze mi mimcu tlacit nasilim jidlo do pusy,takze zadne trauma a ani stres. S prikrmy se totiz zacina tak,zz se mu da lzicka s necim a mimco si s tim hraje,takze tu lcizi oblizuje,matla to atd. coz je prirozene metoda..........netvrdim jeslti to je spravne,jen jsem napsala,co se ve svete a i v Evrope dela,pak zalezi od doktora,co radi svym klientum,pacientum. Jak sis vsimla,tak i v Cr uz pediatri nekoriguji vek,samo ze nekteri stale jo. 😉

simicak
14. okt 2011

@4a nicmene tady se zacina tak a i v jinych zemi a je to prokazaneze to na travici trkat nema vliv ( to co jsi psala,to bylo prokazane predtim) 😝 A jak jsem psala ja,tak za dva roky objevi zase neco jineho. Rozhodne mi zacinali 6m od narozeni,mala je o 11tydnu driv a nez zacla poradne papat,tak to vzalo dva mesice,proste se ji dal cas nato aby se s jidlem seznamila a jak k tomu dozrala,tak zacla jist, od kamradky mala ( nedonosena) treba zacla papat krasne hned,protoze mela vetsi zajem. Kdyz jsem se ptala na streva atd.,,tak mi bylo jasne lekari vysvetleno,jak to funguje a proc to vliv nema........kdo ma pravdu nevim,ja jak jsem uz psala,jen napsala,ze se vek na prikrmy nekoriguje uz

simicak
14. okt 2011

@4a a jeste k tem americaum,Cesi si zrovna nemaji co vyskakavat,jelikoz maji nejvetsi vyskyt rakoviny strev ve svete,diky strave a obezitou jsou ctvri nebo kteri??? Akorat ze misto hamburgru ji omacky,knedliky,buchty - stejne nezdrave svinstvo a kdyz se podivas,kdo vede nejvetsi vyzkumy atd.tak to jsou britove, americane ( samozrejme ve vyzkumech dela plno cizincu ) jelikoz nato vkladaji nevjiv penez a maji nejvetsi strediska, ostatni mensi zeme se tim pak jen ridi a nebo neridi

simicak
14. okt 2011

a kdyby jsi mela zajem,tak ti klidne najdu i australii a jine zeme,ktere potvrzuji ze se vek uz davno nekoriguje,ale souhlasim s tim,ze to je na nektere miminka velice brzo,myslim si,ze ohledne prikrmu se ma pristopovat individualne,nekdo je pripraveny v pull roce nekdo az v 9 ti mesicich 😉 To musi poznat maminka