Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
18. aug 2009

Denise moooc blahopřeju k sezení

Kili u nás byl opačný problém. D byl na svůj tt strašně velký a v termínu porodu měl přes 4kg. Hlavu jsme měli taky strašně velkou a proto si myslím že má problémy s těma zádama :(

holky ktreá z vás dostává ty botky proplacené od pojišťovny? písněte mi IP

argousek
18. aug 2009

andulko ty botky máme my, poslala jsem ti vzkaz do IP 🙂

Denise také moooooc gratulujeme k sezení 😉 😀

maatkka
18. aug 2009

No a inak je sranda ze MM ucil v poslednej dobe Lili ako robi konik a teraz ked chce uputat jeho pozornost tak na nho nekrici "tata" alebo tak ale robi na nho konika 🙂
A konecne ju uz nieco bavi aj dlhsiu dobu napr. ma v takej taburetke nejake hracky ona k nej prilezie zhodi z nej ten vrchnak sadne si k tomu alebo si klakne na kolienka a tam sa hra a vyhadzuje odtial tie veci. Alebo po kupani prilezie k vanicke a tam sa aj pol hodiny clapka s hrackami.
A dnes sme uz stihli trhnut rekord v samostatnom stani - vydrzala sama asi 5 sekund. Ale celkom dlho vydrzi stat tak ze sa nedrzi len je o nieco opreta.
No a reaguje aj na "No no nesmies!" Len nie vzdy to prestane robit - niekedy sa snazi to spravit rychlo aby som jej nestihla zabranit 😀
A skoro vzdy sa ku mne priplazi ked ju zavolam aj z inej miestnosti (no ak prave nerobi nieco dolezitejsie 😀)
A ked ideme papat tak dopredu strasne mlaska 😀
Uz ma nenapada za co by som si ju pochvalila ale kazdy den spravi nieco nove 😀 😀 😀

adajar
18. aug 2009

kiki ty jo tak to asi mame fakt stesti tady naopak chteji abychom tam spis byli kdyz se prebaluje a tak abychom ho videli celeho. A proste se snazi o nejvetsi kontakt ditete a matky. Muzu se zeptat kde jste lezeli??? Ja ani nesmutnim pac jsme porad snim co to jde a vsechno co mi dovoli to delam a vsechny ty sestricky nechavaji prebalovat a tak. Coz jsem moc rada a doktori vzdy hned informuji co a jak malej a tak i se venuji vysvetluji ptaji se co laktace jestli se spustilo mleko a tak.

adajar
18. aug 2009

maatka i ty jsi silna osobnost protoze zvladnout celou tuhle situaci chce vnitrni silu a ikdyz jsi doma smutna tak to nevadi to obcas kazdej.Holky ja si obcas treba vycitam ze zato ze mel infekci muzu ja a ze prisel na svet takhle brzo, ale pak si vzpomenu na nej jak na me haja a je mi moc fajn.

andulka to jsem nekde cetla na nedoklubko.cz nebo nekde ze mel taky velkou hlavu neci syn a proto zacal chodit pozdeji az skoro ve 2 letech.

dracekmracek
18. aug 2009

ahoj holky,moc obdivuju vaše miminka a vás že jste to zvládli,my se naštěstí zatím držíme,ale chci se zeptat není málo 680g na 24+5tt?Včera jsme byli v nemocnici a když mi primář hrozil předčasným porodem a řekl mi váhu miminka zhrozila jsem se 😒

kikimaruska
18. aug 2009

Holky mám novinku-dneska jsem se poprvé postavil jen držením se zamoje ruce (před tím jsem se bál, vstáv pouze když se držel o něco pevného) a rozešel se za mnou po pokoji 🙂,samozřejmě se držel ručiček. Do té doby než aby šel, tak raději padl hned k zemi, dal si nohy pod zadek a odlezl....do prostoru se bál. A sám od sebe si vykročil, mám hroznou radost. 🙂
adajar: v Ústí nad Labem. Sestřičky i doktoři jsou hodní (až na jednu vyjímku), ale ty předpisy tam tak mají, že když je péče o miminka, tak se tam být nesmí. ☹ ...

argousek
18. aug 2009

dracekmracek 24+5 je docela málo, snaž se vydržet, ale když to nepůjde, tak to nepůjde. I takový děti tady jsou a zvládily to, samozřejmě každý den navíc pomůže

maria1610
18. aug 2009

Ahojky holky, hlasim prichod z dovolenky - prvej, ktoru sme si po narodeni nasich chlapcov dopriali 🙂 Gratulujem ku vsetkym pokrokom 🙂
Maatka, Ty si sa pytala na to krvacanie do mozgu, takze Filipko mal krvacanie III. stupna, krvacanie nastalo do mozgovych komor - upchali sa mu drenazky na odvod mozgovo-miesneho moku a rozvinul sa mu hydrocefalus. Zaviedli mu externu drenaz, aby zabezpecili odvod mozgovo-miesneho moku a aby mu nerastla hlavka. Tu mu po 3 tyzdnoch zrusili pre riziko infekcie a bol sledovany sonograficky - najskor kazdy druhy den, neskor kazdy tyzden, mesiac - takto sme chodili na kontroly do asi roka, kym sa mu neuzavrela fontanela, vzdy mu vysledky vyhodnocoval neurolog i neurochirurg. Kedze nalez bol bez progresie, resp. sa dostal do sirsej normy, sledovali neskor uz len klinicke priznaky - ci neplace privela (to by signalizovalo bolesti hlavky), ci nevracia a pod. Zmeny na mozgovom tkanive neboli zaznamenane ziadne. Nastavili ho na liecbu Encephabolom, ktory spociatku velmi dobre znasal a robil uzasne pokroky - ako 5 mesacny (nekorigovane) cize 3 korigovane sa pretacal na obe strany, potom trosku zaostal - no a v 9 mesiacoch mu vyradili Encephabol - pretoze sa neurologicke zdal psychomotoricky vyvoj v norme - a vtedy nastal zlom - bez Encephabolu co den, to akoby sa vratil tyzden dozadu.
Zmenili sme neurologa a nastartovali Cerebrolisynove kury a pokroky sa znova dostavili, ale vsetko islo moc pomaly, zacal sediet ako 15 mesacny, vtedy ale uz plazil, stvornozil asi 20 mesacny a sam zacal chodit az v 35 mesiacoch.
Takze tak...

denisee
18. aug 2009

kiki: Kubík je borec!!!! Blahopřeju 😉 . Koukla jsem do alba, máte stejný kočárek jen jinou barvu 🙂 a takovou houpačku bych taky chtěla Vojtovu koupit. 🙂

maatkka: Už se zase opakuju, ale prostě Lili je fakt skvělá, šikovná holčička 🙂 takové pokroky!! těším se na fotky z oslavy.

Jinak, já na Vojtu musím pořád koukat, jak na zjevení, když sedí a hraje si 😀 😀 jsem jak ve snu 😀 Je to nádhera co budu povídat, vždyť to znáte, takhle jsem snad v šoku nebyla ani z toho, že se začal stavět. Ale ona mě mudra na rehabce zase zchladí 😒

petrach
18. aug 2009

Adajar jsi hrozne silná maminka 🙂 prcek to ví 😉 krasne to zvláda prdolka,uplne hledím kak je šikovnyyyyyyy 🙂
Milo Kaji velikanskaaaa gratulace k odplenkovaní 🙂
Denise vy jste šikovní,mam hroznou radost,i z Julinky od Mattky...prdolky naše šikovnyyyyy 😉

petrach
18. aug 2009

holky tak dneska jsme meli neuroložku..nejdřív nam teda řekla,že paseme špatne koniky,neleži celou plochou na lokktech,musime formou hry cvičit a učit ho to,no a pak mi řekla že bude v pořadku,jen to nemužu chtit hned,že to chvilku potrvá...tak jsem s tama šla uplne mimo a štastná,no ted už zas přemyšlim,jestli to vubec řekla a jak to myslela

rhb nam dala další cvik,už 4ty 😒na to točení na bok a bříško a pry si myslí,že tak do 3tydnu udelá pokroky a bude se točit
ve finale jsme byli u detske..vaha 5800g a pry mame davat zeleninku..už se tešim na tenjeho vyraz 😀

jecidlo mam dotaz..s tema golfkama jezdíš pořad,nelitají ti v nich prckove?? jestli by třeba nemohli vypadnout??
mam zajemce o naš hluboky a mam jen sporták,tak přemyšlím jestli ho už dat pryč

bera28
18. aug 2009

Ahoj holky,
tak už jsme se vrátili do Prahy a vuuuubec se mi sem nechtělo. Prolétla jsem vás letem světem. Za ty 3 týdny jste se zase rozepsaly.
Vítám nové mimčo a přeji hodně zdraví a pokroků.
Také jsem se dočetla o nějakých hospitalizacích a nemocech, tak snad už je vše OK.
Zarazilo mě, že tu někdo psal o tom, že by prckové neměli lítat letadlem. Argousku, ty jsi mě uklidnila, že jste letěli a bez problémů. My se chystáme v listopadu na 14 dní do teplých krajin. Z letu strach nemám, je to cca 5 hodin, ale spíš se bojím, aby nebyla zrovna vlna prasečí chřipky☹

Jinak dovča tradičně úžasná, prckové si ji vychutnávali. Anetka se výborně rozchodila, teda spíš rozběhala a Kubajz zase rozpovídal. Miluje kytky, takže pořád jenom ukazoval na kdejakou sedmikrásku a vykřikoval kytí. Zato místo Kuba říká Kuga🙂
Svišťové byli ve svém živlu, protože měli kolem sebe kvanta dětí. Kubajze si zvlášť oblíbily 6leté holčičky, pořád s náím laškovaly, on se na ně usmíval a všichni byly spokojení🙂 Já samozřejmě taky, protože jsem měla aspoň chvilku klidu. Akorát byla prča, když je tam tahaly jak kočka koťata.
Kubajz tam ukradl z kočárku jednomu chlapečkovi rohlí a celý ho snědl. Jinak do něj samozřejmě žádné pečivo nedostanu. Tak jsem se hned ptala, co je to za zvláštní rohlík, že bych ho kupovala, když mu chutnal. No a dozvěděla jsem se, že je 2 dny starý a patřil před tím ještě někomu jinému, takže byl patřičně ožužlaný🙂 Prostě čím větší prasárna, tím lepší😀 Taky jim samozřejmě chutnala tráva, kamínky, bláto a obzvlášť šišky. Naštěstí jsem byla mezi samými lékaři, tak jsem byla v pohodě. Navíc mi vysvětlili, že čím víc patogenů se do dítěte dostane v době, kdy se vyvíjí imunitní systém, tím líp. Pokud by se drželi v přílišné čistotě, je to jenom na škodu. No u nás to stejně nehrozí, ty si ty svoje čumáky strkají i do misky s psí vodu.
Akorát mě štve, že pořád zarytě odmítají pít. Tak jsem je tahala ke každýmu dítěti, které pilo, aby to viděli a oni prostě nic!
No nic, jdu zase něco dělat. Tady už sice všichni spí, ale když vidím tu spoušť kolem sebe, tak na spaní ani nemám chuť. Jojo, to jsou ty návrahy z dovči...

Jestli chcete, jukněte na fotky:

http://bera.rajce.idnes.cz/Dobronice1/
jméno: bera
heslo: dobronice

http://bera.rajce.idnes.cz/Blatna/
jméno: bera
heslo: blatna

http://bera.rajce.idnes.cz/Dobronice2/
jméno: bera
heslo: dobronice2

petrach
18. aug 2009

Bero krasne fotečky 😉 co jste to nacvičovali v te posledni složce za tance 😀
dvojčatka jsou nadherne 🙂 maš krasne a moc šikovne detičky

bera28
18. aug 2009

Petrach, to byla hawajská party🙂

andulka4
18. aug 2009

Petrach no vůbec se neboj 🙂 D vlastně nikdy nepásl koníky dobře a vidíš v 15měsících přesně na den chodil 🙂

Kikimaruško to jste moooc šikovní že vám to tak jde 🙂 Jen trénujte....

adajar
18. aug 2009

kiki ty jo moc gratuluji k postaveni. No skoda s tou peci dneska jsme i utirali ouska a brisko a tak. No vzdycky sestricka rekne si udelejte toto takze delame co jde. Az upravim fotky dam tam obrika. Jinak jsme opet pribrali dneska uz mame 840 a vcera jsme meli 815.

maria koukam taky jste to nemeli jednoduche.

denis jen si uzij ten pocit kazdej pokrok je krasa.

petrach hele on se snazi Šimonek a proste zazraky jsou jake koliv pokroky a oni to dozenou jen ne hned. Jsou to vsichni sikulkove velky. 😉

bero no krasne fotecky a koukam ze prckove jsou sikovny a moc hodny.

petrach
18. aug 2009

Adajar tak mu posilej same dobroty at mu pořad tak chutná 😉přibral hodne za jeden den,supeeeer 🙂
Bero vy jste byli velka parta že? vypada podle foek,muselo to byt suprové

taky koukám že se ti nechce ani spat ani uklizet 😀

adajar
18. aug 2009

ptrach neboj se posilam same lepsi papkani. ale on ma jeste nitrozilni vyzivu takze dvojmo. 😀 😀 😀 😀

jecidlo
19. aug 2009

petrach: ty golfky jsou jakoby kolibka neni to pevne dno, takze tam nelitaji a navic jsou priksirovani, jinak by se mi uz asi sesunuli.
No a koukam teda ze uz budete zacinat se zeleninkou!!! Ja uz jsem taky nahlodana zacit, ale chci se jakoze poradit s tou novou doktorkou prvne. Zatim to vypada, ze nestradaji, tak jsem jaks taks v klidu, Matej pribral zase 100g za tyden Maruska dokonce 160g, se ale nedivim, ze Matej uz se otaci tam i zpatky, sice jeste kouka prekvapene obcas, ale uz tomu asi prisel na chut, Maruska, ta jde jenom na bok a myslim, ze s jeji stavbou tela a hmotnosti to jeste chvili potrva 😅

Adajar: jste fakt obrovske sikulky a hlavne je teda super ten pristup sestricek tam 😉 Drzim moc palce a hezke video 😉

denisee: gratulujeme k sezeni 😵

kiki: vam obrovska za prvni krucky! 😵

bera28
19. aug 2009

Petrach, tak jsem nakonec ještě fakt uklízela i vybalovala až do půlnoci.
Do Blatné jezdíme parta 13 lidí a ty Dobronice, to jsou v červenci LVK pro studenty medicíny a v srpnu rekreace pro zaměstnance lékařské fakulty UK. To je vždy tak ro 130 lidí. No a protože tam většina lidí jezdí každý rok, tak se znají a je to vážně velká parta 😀

Adajar, moji prckové jsou taky 26+0. Počkej za rok, to už budeš s Danečkem řádit někde na dovče😉

Hoky, poradíte, prosím, jak si změním fotku tady v tom pasu?? Díkes.

merj
19. aug 2009

Ahojte vsechny, mysacek spinka a ja mam chvili pro sebe, tak zase ctu.

Bero, s fotkami z Blatne jsi mi pripomnela super dovolenou pred 4 roky. Je tam doopravdy krasne. Ty barevne domecky neni to Mackov? A kde jste narazili na tak super detske hriste? A kde jste narazili na staje? Omlouvam se na vsetecne dotazy, ale jeste chceme vyrazit na prodlouzeny vikend a oblast - Strakonicko - Blatensko - Horazdovicko prisla take na pretres.
A k tomu letani. Nam pri propousteni z porodnice take rekli at nas minimalne do dvou let nenapadne letat. Je to z duvodu tlaku vzduchu v kabine. A prckove by to nemuseli udychat. Pokud chodite do rizikove poradny nebo na pneumotologii, tak se zkus zeptat. Tak budou znat aktualni stav deticek a reknou ti. Podle mne to bude dost individualni, ale pro jistotu to zakazuji.

Hezky den vsem.

adajar
19. aug 2009

jecidlo ty jo koukam ze tvy brouckove taky jedou pekne co??, teda jak se snazi.

bera a kde jste lezeli??? Taky u Apolinare nebo podoli??? Jen me to zajima. Jinak jsou to berusky taky. No vy uz to mate za sbou ja jeste kus cesty pred sebou, ale jinak jak dobre to nedopadne urcite. 😉 😉 😉 😉 Dneska se zse budem asi chovat jestli nebude moc unavenej po vcerejsku. Bery a fotku zmenis v nastaveni nahore vedle IP. vlozis novou fotecku je to hned na zacatku.

bera28
19. aug 2009

Merj, jasně, to je Mačkov🙂 A to hřiště je tam od podzimu nové. My tam jezdíme každý rok, přítel už 15 let. Hrozně si to oblíbil. No a jsme ubytovaní přímo v tom domově v Mačkově. Takže tam využíváme i koně a bazén, vířivku atd.
Nám moře doporučili právě na neonatologii, tak předpokládám, že nepočítali s tím, že bychom tam jeli autem🙂
Švagrová má také nedonošence, nyní 7,5 roku. Měl při porodu velké problémy, křísili ho a nakonec s ním letěli v jeho 4 měsících. A úplně v poho. A lítají od narození tak 8x ročně. Tak pak si vyber 😉

Adajar, já rodila v Podolí a naprostá spokojenost (teda kromě sester na OPN, ale ono všude je něco). Díky za radu, hned to jdu vyzkoušet.

jecidlo
19. aug 2009

adajar: no snazi se hezky, ja doufam, ze jim to vydrzi 😵

no a s tim letanim me teda dostavate, my chteli v zari- rijen letet do Skotska, je to jenom 2 hodinovy let, ale ted jsem uplne na vazkach! Poradim se s doktorkou, uvidime co rekne 😒

adajar
19. aug 2009

bera no me meli prevezt bud do podoli nebo k Apolinari, ale jsem spokojena u Apolinare pac vsichni se chovaji super i predtim na riziku a tak no.

jecidlo no urcite jim to vydrzi proc by nemelo oni jsou sikovny vsechny tyhle deti jen to chce svuj cas teda aspon me nato upozornovalu ze nemuzu srovnavat s jinejma detma. takze vse ma svuj cas.

merj
19. aug 2009

bero, presne tak, vyber si 😉 . Co doktor to nazor a obcas mam pocit, ze nekteri delaji opatreni "pro jistotu". Asi rada prcku bude mit v letadle problem, protoze obcas se blbe dycha i nekteremu dospelemu. Vse zalezi na stavu plic a srdce, proto bych zakladala na aktualnim rozhodnuti osetrujiciho doktora. Na druhou stranu rada lidi bezne jezdi uz s 1/2rocnimi mimci autem k mori do Chorvatska.

petrach
19. aug 2009

dracekmracek promin nejak tvuj dotaz zanikl 😒 ja myslim že na 24 tt je to jak ma byt,znam i menší a zvladli to..
hlavne se nestresuj,nemysli na porod..řekni že ješte rodit nebudeš,psichika delá divy
drž se i s prckem,at vydržite co nejdyl 😉

jecidlo taky jsem přemyšlela skusit upoutat,zda se mi moc kratky,pujdu vyskoušet diky za odpoved
my taky přibirame hezky,ted 600g za mesic,prave přemyšlim,když gestačne nemá 4 mesice a přibira,jestli to není brzo,hlad nemá,když spí skoro celou noc.,to nam řekla že na noc už i kaši by jsme mohli,kdyby se moc budil---
taky řikala že higiena už neposila ty vakciny na očkovaní jako dřív,tak bude volat na pojištovnu,jak s tim prevenarem..dam ti pak vedet co a jak..
kolik ted prdolky meří prosím te? nam nameřila sestra jen 59cm 😲 doma 62

maatkka
19. aug 2009

Dracekmracek - podla mna ta vaha je normalna. Ja som v nejakej knizke o tehu citala ze v 25.tt. je vaha dietatka asi 700 gramov. Inak tie utz nemeraju presne tak to musis brat +/- Inak v tej sekcii "tehotenstvo" som raz citala temu presne o tomto ale neviem to teraz najst skus si to pozriet. A nad predcasnym porodom ani nerozmyslaj to mas dost casu riesit keby sa to stalo. Drzim palce nech to riesit vobec nemusis...
Adajar - take nezmyselne vycitky svedomia ma chvilu skoro kazda mamina ktorej sa babo narodi predcasne (vratane mna). Ked sa nad tym ale zamyslis je to pekna blbost 😀 - ved je jasne ze keby sa dalo spravis vsetko preto aby sa to nestalo...
Maria - dakujem pekne za info. My sme tiez brali encephabol aj pichame cerebrolysin.
Denisee petrach tak veeeeelmi pekne vam dakujem. Vasa pochvala ma vzdy tak potesi 😉 Inak perach ty si v tomto presne ako ja. Ked prideme z nejakeho vysetrenia tak doma cely den rozmyslam ako to ten dr. povedal ako to myslel a ci som to pochopila spravne a na co som sa este mohla spytat... A gratulujem k dobrym spravam a napis ako vam chuti 🙂
Bera - krasne fotky a som sa nasmiala na tych vasich zazitkoch. Hlavne na tom rozku 😀
O tom lietani to podla mna radsej vravia preventivne ak by mali deticky neskor problemy ale potom to uz zalezi asi od momentalneho konkretneho stavu. No my takyto problem riesit nemusime lebo mna by do lietadla nedostali asi ani parom volov 😀

maatkka
19. aug 2009

No petrach si ma predbehla 😀
Inak nam tiez namerali v poradni len 73 cm a ja doma 80 cm. Som ju dala pomerat aj MM aj mame 😀 a aj oni namerali 80 cm tak neviem...
Inak s tymi prikrmami zacat mozes aj nemusis. My sme zacali az v 7 mesiaci - prave preto ze Lili pekne priberala prespala celu noc a nic jej nechybalo. A dovtedy ani nejavila zaujem o jedlo napr. ked sme jedli my ani nepila viac ako liter mlieka denne ani nesedela stabilne s oporou ani nemala podla nasej dr. dostatocne vyvinutu svalovinu jazyka ci co to - takze na prikrmy nebola pripravena. A vlastne jej nic neuslo - teraz uz krasne papa skoro vsetku zeleninu ovocie polievky presnidavky biely jogurt pecivo maslo lucinu syr maso zltok detske susienky kukuricne chrumky... len v poslednej dobe odmieta vsetky kase.