Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
22. jan 2009

jojo to máš pravdu 🙂 ale kojím stále v noci co 2hodiny :(

mispuli
22. jan 2009

Pamatuju si,že jsem Honzíka taky krmila co dvě hodiny,vždycky se trošku napil a usnul 😒

kikimaruska
24. jan 2009

Ahojky, tak hlásíme v 8,5 měsících (6 měs) váhu lehce nad 6 kg, 62 cm...a týden se přetáčíme na bříško, konečně.

vladimuraz
25. jan 2009

Ahoj holky, po dlouhééé době zdravím, nakukuji pořád, ale nějak jsem dlouho neměla co psát, páč u nás nebylo nic nového, od srpna pokroky minimální. Ale přes svátky se Klárka hodně rozjela, takže v novém roce máme novinku - chodí 😉 . Docela jí to jde, zastaví, když potřebuje, sebere si hračku a vykračuje dál. Akorát mně trápí pár věcí - mispuli mi teda nasadila brouka do hlavy - Klárka je taky pořád prohnutá, spí jak luk, nic nám nepomohlo, cvičení je u nás spíš mučení, malou nezmůžou ani sestry na rehábce, natož já. A taky občas hodně vtáčí jednu nožičku dovnitř. Co s tím? Jaký cvik, nevíte? Naše Dr. tvrdí, že nám pomůže jedině celá sestava Vojtovky, ale mně se to nezdá a taky to nezvládám.
Další věc: na kontrole na neurologii po nás chtěla Dr. 20 slov - není to nějak moc, při korigovaném věku 12,5 měsíce? Klárka kromě máma, táta, ňam a spousty blábolů neříká nic... Taky skládání kostek, kelímků, kroužků atd. jí nebaví, radši pořád někam šplhá, houpe se na koni, blbne na odrážedle, vozí kočárek, dává pít všem panenkám a medvědům, ale skládání to teda ne. Taky ukazovat nám nejde, Kili to tu jednou psala, Klárka taky kouká spíš na ruku než na to, co jí ukazuju. Kili, Tvojí chlapáci už ukazují, když něco chtějí?

Argoušku, malá taky chodí spát kolem 21,30 hod. Sice jí dáváme do postýlky kolem 19,30, ale ona si tam buď hraje a usne stejně mnohem déle, nebo řve a chce být ještě s námi.

Andulko, to sedání ze stoje snad ani naučit nejde, Klárka spadla snad milionkrát. Ona je naštěstí hrdinka, takže moc neplakala, a pak jí chránila ta helma. Nevím, jestli jsi to minule četla, ale ta helmička je z pěny, děti jí na hlavě vůbec necítí (teď vypadám jak dealer, jak to pořád propaguju 😀 ), Klárce vadilo to zapínání pod krčkem, tak si začala sundavat.

Zatím se mějte, díky za případné odpovědi, všem dětem pohlazení posílají V+K

argousek
25. jan 2009

Vladimuraz myslím si, že je to blbost, aby Klárka v korigovaném věku 12,5 měsíce říkala 20 slov. Buď v pohodě, každé dítě má jiné tempo. Navíc si myslím, že je Klárka moc šikovná, když už začala chodit. Adámkovi budou za chvíli 2 roky a 3 měsíce (korigovaně 2roky) a říká jen máma, bába, táta, děda, bác, brmbrm (jako auto) a nene jinak nic a nikdo nám nic kvůli tomu neřekl. To skládání kostek a kroužků ho taky dlouho nebavilo, dlouho pořád jen boural. Psycholožka mi říkala, že k tomu musí dozrát, aby měl touhu něco postavit (jeho chování bylo dlouho spíš destruktivní jakože jen všechno boural). Jinak s tím ukazováním si taky nic nedělej. Adámek taky dlouho neukazoval a už to taky dělá a začal s tím teprve nedávno. Oni k tomu všemu opravdu potřebují víc času. Může nám být oporou, že se to všechno určitě doženou a je jedno kdy. Hlavně, že nemají třeba nějaké nevratné postižení, s kterým by nešlo nic dělat, jinak se všechno dožene. Jo a ještě k tomu vtáčení nožiček, Adámek to taky jeden čas dělal, ale kamarádka, která má donošené mimčo mi říkala, že je to normální, že je to určitá fáze vývoje chůze, říkají tomu palečkování a mělo by se to ztratit. Každopádně brzy pojedu za naší rehabilitační sestrou, aby zkontrolovala Adámkovi chůzi, jestli je vše v pořádku, tak se jí na to zeptám a dám vědět. 😉 😉

janina77
25. jan 2009

ahojte,

kiki, blahozelam k pretacaniu!

vladi, vy mate teda nejaku divnu neurologicku. Nas Domi je o 3 mesiace starsi, a ziadne slovo okrem "hen" - to je na vsetko co chce, "ham-am-ma-ma" - to je na jedlo, a potom bez zmyslu "ňaj, pa-pa-pa, kajik-kajik" a podobne nehovori nic ine. No od 2é slov sme pekne daleko. A nasa neurologicka nam teraz napisala, ze rec je na spodnej hranici normy, ale povedala, ze to je vpohode. Kocky nesklada, ani kelimky, ani kruzky, vlastne ma problem aj pustit kocku z ruky, hoci do krabice ju da. Ale zatial to neriesim. Klarka je sikulka, ked uz chodi a vie vselico, co si popisala.

andulka4
25. jan 2009

Vladi u mne teď byly kamarádky a jedna má 12m holčičku a ta umí ukazovat snad vše(kde je světlo, jak je veliká, paci paci atd) a druhá kámoška má kluka a ten neumí naprosto nic 🙂 a jsou stejně narození...

roční dítě by mělo zvládnout tak max. HAF, BRMBRM....nebo tak něco

vladimuraz
25. jan 2009

Holky, děkuju moc. Já doma nemám žádné chytré knížky, abych se nestresovala, takže spoléhám na to, co nám řeknou doktoři a nebo Vy 😉 . Víc hlav víc ví 🙂 O rehábce vím, že máme snad tu nejpřísnější, co může být, tak si z toho hlavu nedělám, ale neuroložku máme právě takovou hodnou a přesto nás teď pěkně zchladila. Rehábce jsme předvedly chůzi, ona se na malou podívala a prohlásila, že tleskat jí nebude, páč sice chodí, ale záda má jak dinosaurus 😕.

Jani, Klárka taky nechce dávat moc věci z ruky, ona třeba kostku položí do krabice, ale okamžitě si odsud vytáhne jinou 🙂 .
Andulko, tak zrovna na "haf" se nás ptala, to neumíme, i když máme doma psa. Na psa se každé ráno dělá "ééééééééééé" a buší se do něj pěstičkou 😀

andulka4
25. jan 2009

Vladi dívala jsem se na album Klárky a vážně o ní nemusíš mít vůbec strach 🙂 je nááádherná (věř mi 😝 )

maria1610
25. jan 2009

Ahojky kočky, tak sa ozývam po dlhoooooooooom čase a mám fakt super správu - náš Filipko 2 týždne pred Vianocami začal chodiť. Normálne som už ani nedúfala, že sa rozbehne. Tá tretia injekcia Botoxu nám skutočne pomohla. Minulý týždeň sme oslávili 3 rôčky. Matúško začal chodiť do škôlky a s Filipkom som doma na predĺženej materskej.

andulka4
25. jan 2009

jo a jen pro zasmání.....ony ty děti se nejprve naučí co nemají a pak až to co po nich chceme my 🙂
já chtěla minulý týden volat opraváře pračky,že mi to nějak blbne a mění se mi programy....no a dneska jsem zjistila že mi je prcek přepííííná

viz video(no tohle jsem musela potají nahrát)

https://www.youtube.com/watch?v=htcn2WiTUUk
kili
autor
25. jan 2009

andulka, šikulka 😀 táto jeho dovednosť vás mohla výsť pekne draho 😝
my máme našťastie práčku plnenú z vrchu (najprv som rozmýšľala, že ako to ten tvoj prepína, ma nenapadlo, že z predu majú gombíky inde)
náš A. sa naučil ukazovať nonono, mi mu hovoríme, keď niečo nesmie, že nonono a ukazujeme prstom a on začal tiež tak, ukazuje oboma ukazovákmi, pozerá si na ne a rozčuluje sa 😀 😵 . nám to normálne dosť dlho trvalo, než sme si uvedomili, že čo to robí.

fajn
26. jan 2009

andulko je fakt rozkošnej u té pračky. Didka tak ta už dává prádlo do pračky sama a už ji dokáže i sama pustit a nastavit zkrácený program a lehčí žehlení 😀 . No aspoň víme že když se nám něco stane tak za nás už někdo vypere 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mispuli
26. jan 2009

Ahoj Vladi,myslím si,že dvacet slov je fakt přehnaný požadavek,každý dítě je jiný aje to jen na něm,kdy se to svoje naučí.I když je pravda,že jednou mě spražila neuroložka v Praze,Honzík měl ve 3 letech těžký úraz hlavy a vlastně se všechno musel učit znova,naštěstí máme velikýho bojovníka,a když jsme po 14 dnech od propuštění z nemocnice,kdy si s ním ještě měsíc před tím nevěděli rady,byli na kontrole u teto Mudr.,tak ji vůdec nezajímalo zlepšení,ale pouze to jestli řekne 50 slov,tak to mě fakt dorazilo,říkám jí,že asi ne,ale že mu to nepočítám 🙂 ,tak se ještě zeptala,jestli umí jezdit na tříkolce,když jsem řekla,že ne a to to neuměl ani předtím a neumí to dodneška,tak ho zaškatulkovala,že je silně opožděnej a tím jsme u ní skončili.Ještě tam na Honzíka,řvala,že jí bere papír ze stolu.
Že malá nestaví kostičky 😲 ,Honzíka to taky silně nebavilo a byl taky destrukční typ,jenom ty komíny rozbíjet,stavět ho začalo bavit asi tak před rokem,radši jen tančil a poslouchal písničky.K tomu cvičení,taky jsem to nezvládala sama,teď už musí cvičit taťka,ale většinou držíme oba.
Tak si ztoho nic nedělěj,malá je skvělá a šikovná a všechno dožene 😀

kili
autor
1. feb 2009

no, som nás vyhrabala až na 4tej strane 😕

S. už ako má tú stoličku a rašia ďalšie, tak krásne kúše. Už zjedol na raňajky nejakých 1,5r so šunkou a vajíčkom. alebo už kúše aj surové jablko, to mu ide pekne, uhorka mu trvá večnosť pokúsať jeden malí kúsok, ale keď vidí jesť mňa, tak proste neodolá. je fakt pažroš 😀 . A zjedol aj jeden mesiačik mandarinky 😎

janina77
2. feb 2009

kili, super, po tych jeho problemoch s jedenim toto znie velmi optimisticky 🙂 .

Ja vas asi nepotesim, ale co uz. Pisem vam z nemocnice, lebo moje tehotenstvo nie je az take bezproblemove ako som si na zaciatku myslela ☹ . Zacalo mi tvrdnut brusko a skracuje sa mi krcok, tak ma tu zatvorili, a ked sa tvrdnutie ukludni, caka ma serklaz. No, vzdy lepsiie ako mat druheho drobca zase extremistu, nie? 🙂 Za malym mi je smutno, ale musia si s ocikom nejak sami poradit. Tak mi prosim drzte palceky, nech to dobre dopadne 🙂 . Majte sa pekne 🙂 .

kili
autor
2. feb 2009

jani, júj, to mi je ľúto, dúfam, že teraz na teba už dajú dobrý pozor

a ten, kto je tie kúsky je S. a nie A., neviem, či si to náhodou nepochopila opačne 😉

janina77
2. feb 2009

aha, mas pravdu, myslela som, ze pises o Adamkovi 🙂

kili
autor
2. feb 2009

no u neho je to ešte na dlho. teraz riešim škôlku, to je des. a k tomu ešte neviem, či by ho zobrali o rok, ako bude na tom z jedením ☹ . ale vybavujem a týmto sa zatiaľ nezaťažujem a neriešim a nikde to ani rozprávať nebudem, lebo by ich určite nikde nezobrali.

fajn
2. feb 2009

jani to je mi taky fakt moc líto. Hlavně aby to zašití pomohlo a drželo co nejdýl . A co ti dávají na to tvrdnutí břicha ,já jsem dostávala magnézko a taky Gynipral ale to bylo v kapačkách . Tak se hlavně držte s mimišákem co nejlíp to půjde. Pořád na vás myslím ,zrovna včera jsem si říkala že už seš v polovičce a už ti to bude jenom utíkat . A co pohyby už kopete . Mě Didka začala kopat v 18 tt a to bylo vždycky skoro celej den . Ona ani dnes neposedí a to bývá vzhůru od 8 hodin a je večer 8,30 a nechce jít spát. To už ani nespí v poledne jenom je zavřená v postýlce aby byl chvilku klid a ona si odpočinula. Tak se drž a piš ať ti to utíká my ti budem taky psát a to by v tom byl čert aby to nedopadlo dobře 😀

janina77
2. feb 2009

fajn, dik, si zlata.
Davaju mi magnezko v tabletkach, aj do zily cez perfuzor, aby mi to preslo. Okrem toho este nejake zelezo a este cosi, to ani neviem na co je, ani neviem ako sa to vola 😉. Kope ma uz statocne 🙂. Ale dnes mi aspon tak netvrdne brusko, uz sa to asi ukludnilo, klop, klop, dufam, ze to vydrzi bez tvrdnutia co najdlhsie. Tak ked budem mat zas dake novinky, tak vam napisem 🙂.

nikollette
2. feb 2009

ahojte mozem sa opytat, viem ze asi odveci, ale neviem kde sa to mam opytat..ak mate v albume, napriklad takym pekynm banerrom meno vasho dietatka alebo podobne, ligotave pisemnka, ci obrazky, ako ste si to tam dali??? Vdaka.. Najlepsie IP.. cakam 😀

argousek
2. feb 2009

jani tak to mně moc mrzí, že jsi musela do nemocnice. Ti tvoji chlapi to určitě doma zvládnou 😉 Teď mysli hlavně na to, aby ty a malé jste byli v pořádku 🙂 Moc držíme palce ať jste brzy doma a v pořádku 😀
Adámek začal o víkendu stonat, začalo to jen pokuckáváním a teď docela obstojně chrchlá, včera jsme se vůbec nevyspali. Dnes jsme byli u doktorky a na průduškách to nemá. Teď jsem ho měřila a má 37,8, ale vůbec by jste to na něm nepoznali. On pořád lítá a když ho dám do postýlky, aby se uklidnil, tak tam pořád jen skáče. Hrůza.
Fajn Adámek bude asi něco jako Dianka, dnes jsem ho v čekárně u doktora nemohla vůbec udržet na místě, pořád chtěl chodit k výtahu a jezdit 😅

kikimaruska
2. feb 2009

Ahojky, tak jsem koukala, jak jsou ty vaše dětičky šikovné. Věta paní rehab.že chodí jak dinosaurus, to jsem nevěděla jestli se mám smát nebo něco jiného. Mě se zdá, že někteří dr.vůbec neberou v potaz co si které dítko prožije...to se týče i těch slov na jednom roce. Kamarádka má holčinu rok a půl, zdravá, donošená a povídá slov tak 5 a zbytek nějaký splácaniny...mamce donynějška říká jen Mam mam...

fajn
2. feb 2009

argoušek ta to Dianka stojí u toho výtahu a pořád pozoruje jak se otvírají a zavírají dveře. Pro ni je všechno pořád jak když to viděla poprve a přitom to zná už dlouho. Je to strašně náročné a otravné. Některy věci chce vysvětlovat furt dokolečka ,třeba onehdy uviděla v knížce přeškrtlou dopravní značku křížkem a jak vidí někde křížek tak to je halo. Dnes jsem vytáhla žehlící prkno a to když se rozdělá tak je to taky kříž ,no a na sušáku taky a je to stokrát za den. Večer jsem vycuclá jak citron z těch milion otázek a poznatků.
V neděli šel manžel ze sprchy a ona si všimla něčeho čeho neměla 😀 a povídá tata má pipinu jinou než já ,já takovou nemám. Tak jsem ji řekla že tata má šilunka a ona pipinku. No a ona hned tata má šulinku a já pipinku . Kluci mají šulinku protože šulijou 😀 😝 a tak to u nás funguje. Nevím jestli moje psychická stránka vydrží někdy mám pocit že už ne . Že už nic nedělám než odpovídám na otázky a pořád říkám dávej pozor aˇˇt nespadneš ať nezakopneš ☹ .
Dnes ze mě udělala kočku a ona že je koťátko 🙂 tak jme celej den mňoukali ,ještě že jsem nemusela chodit po 4

fajn
2. feb 2009

jani jinak nemáš zač hlavně ať jste v pohodě a dobře to dopadne. Chlapi to určitě doma zvládnou to neřeš a muchlat se budete potom. 🙂 😀 😝

Kili to je fajn že už Samko tak hezky baští 😀

andulka4
2. feb 2009

Janinko moc na vás myslím....určo bude vše OK 🙂

Fajn tak od srdce jsem se už dlouho nezasmála 🙂 Děcka jsou v tomhle bezkonkurenčně nejlepší baviči 🙂

JInak u nás nového to že po tom měsíci stoupání se naučil pěkně kleknout dolů....jupí
Taky se naučil pěkně sedět v prostoru bez přidržení 🙂 a pomaloučku obchází nábytek...záda má ale stále slabá
manžel ho naučil že když má balon v ruce dá ho oběma rukama nad hlavu a hodí(no spíš pustí) 🙂
Ve středu jedeme na neurologii...tak na nás myslete

kili
autor
2. feb 2009

jo baštíííí. je podarený, furt by len jedol, keď jem ja 😀 . vonku sme jedli jablko a tak sa držal pekne pri mne, predtým chodil kade tade 😀

andulka4
2. feb 2009

Kili super že vám ty kousky takhle jdou 🙂 A neboj než půjdou do školky bude vše naprosto OK.Jo ale nic bych jim tam zatím neříkala....nikomu po tom že jsou napřed nic není

kili
autor
2. feb 2009

keby boli napred, tak to im fakt môže byť jedno, ale oni sú pozadu 😀