Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

simicak
26. aug 2010

petraguerra,tak to gratuluji k pochvale a teda se nedivim,ze blib. Hlavne i ta kombinae zeli a pohar s jahody a jogurtem a tkay toho fakt hodne snedl 😉
My taky delame takove jakoby halusky,ze to delame s stestovim 😀

Holky,jste ze ja nemusim hubnout,ale uz ani pribirat,kdzy jsem oficialne normalni 😀 😝
Trener se chlamal,ale ja vubec tady bavim vsechny svym sakrastickym,cernym humorem. Taky mi Veru slohla snurku z kratas,takze jak jsem behala a tom pase,tak jsem si musela drzet kalhoty bo mi padaly celou dobu,jsem vypadala jak dement. Pak jsem mu to ale vysvetlila,ze mi chybi snurka.
K tomu mi to blbe vyslo,ze jsem to dostala...........tak to zas do me rypal manzel doma,ze aspon trener dostane pridano jak potim krev 🙄 Nastesti jsem to prezila ve zdravi
Zitra mame s Vikousem odbery kreve 😢 To zas bude rachot,si nekdy pripadam jak tyran,co ji porad bere nekde na muceni a jeste ji u toho drzi

petra53
26. aug 2010

Ahojte 🙂 ja do tejto témy síce nepatrím, ale rada by som vám napirek tomu niečo povedala.
Môj Peťko mal pri narodení 3200g a zdal sa mi taký maličký... Bála som sa ho aj dotknúť 🙂 Od chvíle kedy so ho uvidela som ho milovala viac ako čokoľvek iné na tomto svete a bez váhania by som pre neho urobila čokoľvek. Tak ako vy všetky.
Napriek tomu musím povedať, že si neviem predstaviť čím ste si prešli... Prečítala som si pár príspevkov ešte zo začiatku témy (prevdupovediac dosť 😀 ) a pri niektorých mi tiekli slzy 😢 😢 😢 Rada by som vám vyjadrila svoj obdiv a podporu. Je úžasné ako bojujete o každý "maličký" úspech, ktorý je pre iných prirodzený. Máte v sebe toľko lásky, trpezlivosti, porozumenia a sily, že by ste ju mohli rozdávať 😉 Všetky ste úžasné, skvelé maminky, pre mňa osobnosti!!! Držím vám palce, aby Vám detičky napredovali pred očami. A verím, že stále budú - predsa majú gény po skvelých maminkách... A kto vie? Možno o pár rôčkov bude mať konkurencia čo robiť aby sa im vôbec dokázala vyrovnať 😀 to by som vám aj želala, aby boli vaše detičky už vždy iba zdravučké a šťastné, aby sa im darilo vo všetkých sférach ich života... pretože toto by ste si vy všetky za vašu lásku a starostlivosť zaslúžili... 🙂 🙂 🙂

zabka85
26. aug 2010

Jo tak to je přesný jen nevím co stim
jinak gratuluju ke klokánkovíní,váhám krevním testum,klidným nocím a ostatnímu co si už nevzpomenu....je toho moc ☹ Simičák - dobrý... 😉 Bera gratuluju k práci
Jinak k neonatologický poradně tak tam nechodíme vubec ani nikdo z holek z nemocnice a sme dost rozházený.Chodíme jen k normálně k dr.

zabka85
26. aug 2010

@petra53 Určitě děkuji za všechny tady 🙂 😉

zabka85
26. aug 2010

@simicak Jo a koukám že i manžel je veselá kopa vid? 😀

argousek
26. aug 2010

petra53 díky taková slova vždycky potěší, ale ono člověku nic jiného nezbývá než se s tím nějak poprat 😒

bera ten článek je docela síly, vůbec si to nedovedu představit, je to opravdu zázrak. Snad nebude mít klouček nějaké postižení, když byl tak dlouho bez kyslíku

petraguerra jojo tak příště něco natoč. Jinak cvičení na gymnastickým míči moc doporučuju, my cvičíme od malička a Adámek to má moc rád, já mu o toho pouštím ještě muziku, tak to miluje. Jen řeknu přival balón, pustíme si muziku a už pro něj letí 😀 Doporučuju Knížku od Ivy Dolínkové Cvíčíme s kojenci a batolaty http://www.knihcentrum-opava.cz/iva-dolinkova-c... tam je i dost cvičení na míči i s obrázkama a radama, co jak cvičit a čemu se vyhnout.

petraguerra
26. aug 2010

Simicak ja myslim,ze se na tebe uz tesi na pristi tyden 🙂 A ten tvuj chlap je tedy srandista 😀

Petra 53 moje trpelivost je u konce uz davno-ale urcite tady je hodne trpelivych maminek 🙂 Taky by jsme radeji vsechny meli deti bez problemu ,starosti a zdrave...ale pereme se jak se da.Ja by jsem moje zkusenosti neprala nikomu-tak at se rodi same deti nad 2.5kg a bez problemu!!! 😉

Bera ten clanek je moc hezkej-meli stesti myslim si,ze ten kluk vsem jednou ukaze-sikula,ti rodice musi byt stastni.

Jeste jsem zapomela napsat jak jsme prijeli dnes do centra tak vylezu z auta a vedle nas bylo jeste jedno zaparkovane.Vylezla z nej zenska a hnala se ke me-normalne se zname z nedonosencu,rodila skoro stejne jako ja -ten jeji malej ma obrnu a chodi v centru do skolky.Ona ma uz druhyho kluka tomu jsou 2roky-nemeli jsme moc casu pokecat tak ji chci napsat at prijede pristi tyden o chvili drive ,ze taky prifrcime driv a muzeme chvili popovidat 🙂

bera28
27. aug 2010

Ahoj holky, koukám, že dneska je tu mrtvo.
Argousku, tu knížku jsem měla taky půjčenou, je fakt bezva.

Simi, jak jste zvládly odběry??

Dneska je u nás hnusně, vítr, déšť, tak jsem zahájila akci "nočník" 😎 Po snídani jsem jim sebrala plíny a vysvětlila, že se dneska chodí na nočník. A výsledek - Kuba 2 nehody, ale potom hned letěl udělat ještě zbytek na nočník 🙂 , 3x normálně do nočníku. Aneta 1 malá nehoda a hned letěla na nočník a asi 4x jen do nočníku. A to dokonce na povel i před odpoledním spánkem. Ale na spaní jsem jim teda plínu šupla. Uvidím, jak se bude vyvíjet odpoledne. Každopádně na začátek dobrý, ne? 😉 Oni si totiž minulý týden občas sami sundali plínu a běhali po bytě nahatí. A přitom se párkrát do nočníku vyčůrali. Večer dám vědět, jak pokračujeme.
Jo a ještě dotaz - jak jste to řešili venku?? To s nima asi budu muset chodit bez kočáru, když nechci, aby mi ho pročůrali, co? 😖 😖 A s sebou zásobu oblečení. Ach jooo, to mě taaaak nebaví...

simicak
27. aug 2010

Bera tak to drzim palce!!! Venku jsem to mela lehke,ja zacala odnaucovat jak bylo pekne a venku Verunka nosila saty a pod niima nic,takze kdyz se vycurala,jen to zteklo po noze a ja to utrela ubrousky 😉 A davala jsem ji capet asi co hodku a porad se ji ptala. Spis krize byla v autobuse apod.

Odbery hruza,brali nam to na 3x,zas ji nic neteklo,chuderce male. Tak ten posledni bral jiny doktor a dali ji pet minut pauzu mezi tim. Rvala jak tur a ted je zalepena jak cednik. Vysledky nam zavolaji odpoledne nejak,tak jsem zvedava. NO hlavne mi vysvetlili,co to vlastne je v te jatre,tak jsem klidna.

Petraguerratak treba budes mit s kym drbat konecne 😉

Jo a my tu meli ted takovou kosu,ze jsme vcera museli zacit topit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Normalne jsem spala ve flausovem pyzamuu,ponozkach,deka a na tom jeste perina!!!!!!!!!!!!! Co budu delat v zime?????? ja urcite umru na podchlazeni a omrlziny 😢 😢 😢 😢

simicak
27. aug 2010

tak zrovna volali z nemocnice a uz mame vse v normalu 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

bera28
27. aug 2010

Simi, bezvaaaaaaaaaaaa 😵 😵 😵
Tady teda zatím kosa není, ale vypadá to, že se podzim hlásí 😖
Jinak Anetka teď odpoledne bez nehod, akorát teda čůrá na nočníku i se spoďárama. Vždycky mi ten nočník vítězoslavně přinese a hlásí "vyčůrala". Kubajz 2 nehody mimo, ale zase mi sám přinese ubrousky a řekne" kaluž, maminko utřít" 🙂 A pak když vidí, že má Anetka plný nočník, tak do něch taky pár kapiček vypustí😀

mispuli
27. aug 2010

@bera28 Míšo my tejden chodili ven bez plíny,ale Míša se mi 4x pokadila,malou hlásila,ale velkou ne,od tý doby jí na ven ještě dávám natahovací plíny od huggies a malou si normálně hlásí,takže když mi ji nepokadí,tak přijdeme domů,já jí sundám suchou plínu a dám jí ji opět další den,když jdeme ven 😉 ,doma když se mi to podaří,tak má kalhotky,když ne,tak tu lítá s nahým zadkem 😀 😀 a už začala kadit i na záchodě,tak snad dobrý

tady sprchlo a je venku příjemně,přijeli mi naši,protože zítra jsou tady slavnosti a program v zámeckém parku,od půl druhý zpívá Šuláková s Fleretem a večer Mišík a HUdba Praha,tak se chceme jít podívat,snad nebude pršet,do toho jdeme ještě na oslavu kamarádových narozenin,takže nabitý program

simicak
27. aug 2010

holky,vy jste teda sikovni s tim odplinkovavanim. Jde videt,ze za chvili bude zari a zacne skolka 😀 😀 😀 😉
Ja se budu ptat fyzio,na konci zari mame kontrolu,tak bych s ni mela taky mluvit, jestli je vse ok. tak jako u donosenych a zacnu pomalu taky. Chtela bych,aby na jare byla bez plen

My jsme ted spali 2 hodky 😵 Jsem jak ta ruzenka vyspana!

Bera,tak je nech doma bez kalhotek a slipu s holym zadkem. Treba Anetka beha na posledni chvili a uz nestiha domyset ty kalhotky 😉 Za chvili to budou mit zmaknute uplne

kikimaruska
27. aug 2010

Ahojky holčinky...zběžně pročítám, že už nočníčkujete a odplínkováváte...my s tím bojujeme stále...zkoušíme, ale výsledky nic moc 😖 😒 ...evidentně mu ani nevadí, když má kalhotky pročůrané a bohužel ani to víc....donedávna mi i nepřiznal, když měl naděláno v plence, ted když se zeptám, tak řekne že ano...ale sám si nepříjde...Občas si chce sám sednout na nočníček, ptám se stále, ale sedí asi 3 vteřiny a letí zas pryč...anebo si sedne oblečený a jakmile svlíknu, tak už ne ne...Když jsme venku, tak si uvědomuje třeba to, že do bazénku se nečurá, vyleze z něj a jde na trávu...ale tot vše. Doma se bez kalhotek klidně počůrá...a i do nich a nevadí mu to. Vaše dětičky jsou oprvadu šikulýnkové 🙂. já jsem zvědavá 2.9, kdy jdem na kontrolu na neurologii, tak jak si stojíme...

bera28
27. aug 2010

@mispuli, tak já taky vyzkouším ty natahovací plíny. A jsem zvědavá, jak dopadneme venku. Jinak do večera jsem je nechala lítat s holým zadkem a všechno bylo v nočníku 😵 😵 Buď na něj jdou sami nebo když vidím, že se kroutí a už třeba hoďku na něm neseděli, tak řeknu šup na nočník a hned se vyčůrají. Tak myslím, že moje předešlá teoretická průprava a vysvětlování k čemu nočník slouží, zabrala 🙂 Ale je pravda, že zatím do něj nedělali bobek. Kubajz dneska vůbec nekadil a Anetka hlásila bobeček hned, jak jsme jí dali večer spát. A to samozřejmě už plínu měla.
No je mi jasné, že mě čekají ještě krušné chvilky. Fakt jsme zvědavá, co budou dělat venku, když nebudou mít nočník stále na očích 😕 😕 😕
Užij si víkendovou zábavu, snad vám bude přát počasí!

@kikimaruska, můžeš vyzkoušet to, že dáš Kubíkovi na nočníku pít. To jsem dělala dopol a jak pili, tak hned čůrali. Pak už to šlo samo.
Oni se hlavně po sobě dost opičí, takže když jeden vidí, že mi ten druhý nese načůraný nočník, tak si taky sedne a aspoň těch pár kapek upustí 😀

A kdepak se všechny touláte????

kikimaruska
27. aug 2010

@bera28 : jo, vidíš, to jsem ještě nezkoušela...zkusila sem třeba pouštět vodu...ale pít ne 😅 . My se zítra chceme vypravit do Dvora Králové na Safari, tak snad nám nebude moc pršet...plánujeme to dlouho...no kdo ví. Jinak jsme v úterý byli po poslední hexe a prý máme vše doočkováno a další máme až kontrolu ve 3 letech...(pokud nebudeme nemocní).

simicak
27. aug 2010

tak ja budu chodit capet s Viki na kyblik at vidi 😀 To je pravda s tim opicenim,Vicki napodobuje verunku,takze chape uz hru na shovku,dava medvidka do kocaru,nebo dneska zrovna napodobovalal jeji hru a vozila ho na motorce,tak samo vi,ze se s pastelkama cmara na papir,protoze to vidi u ni. Tak asi ji budu davat na nocnik s Veru na zachode.

To by me taky zajmalo,kde se vsichni flakaji!

Marusko,maly je sikovny,urco to bude na neuru pochvala!!!! A kdyz si rika v bazenku a chodi na travicku,tak urcite citi,ze se mu chce curat i kdyz ma katata 😉

kikimaruska
27. aug 2010

@simicak : to asi ano...protože to něudělal jednu, ale několikrát a ikdyž byl ve velkém se mnou, tak se sápal ven, ale neřekl proč a šel se pak vyčurat ven...takže to snad časem zvládnem. Zkusím i to s tím pitím a že se děti opičí je svatá pravda, kdykoliv někam jedeme s většímy dětmi, tak se něco nového naučíme. Ted se během týdne hodně moc rozpovídal, až si toho všimli i zmámí, co ho vídají častěji...skoro každý den, že mluví víc a víx, maximálně ted opakuje a teda vymýšlí si svá s...třeba ryba řekne Byja......snaží se tedy pak i říkat správně a něco už i umí....hodně se snaží ted pojmenovávat a říká co kdo dělá...ale nějak pořád ám nejdou tedy barvy. Rozumí tedy snad skoro všemu a jde to udělat, když po něm něco chci. Nejvíc se musím smát, kdykoliv mi pípne mobil, tak běží a hned mi ho přinese, at dělám halo ....kamarádka mi říkala, že ho mám dobře vycvičenýho 😀 . Konečně říká jo nebo ano když chce neboi nechce....dlouho na vše jen kroutil hlavou a že ne a když něco chtěl, tak koukal a nevděl co.

kikimaruska
27. aug 2010

se omlouvám za chyby a překlepy...mám to tu tak v šeru, že moc nevidím na klávesnici

berryvajt
28. aug 2010

Ahojte.Mám otázku.Sofii urobili po dvoch týždňoch ultrazvuk mozgu. Mala pri narodení krvácanie do mozgu. Lekárka nám povedala, že stav sa nezmenila - neni to horšie (čo je dobré),ale neni ani lepšie. .Ja viem, že sa to nezmení do dvoch týždňov, ale veľmi sa o ňu bojím..má z vás niekto s tým skúsenosti? len na ukludňenie...koľko trvá, kým sa to vstrebáva,na čo si mám dať pozor,čo treba na nej pozorovať a tak...ona mala také nekontrolovateľné pohyby- lietali jej ruky nohy ako ventilátor(to ešte aj v pondelok), ale od utorka(keď mi ju dali) sa to zlepšilo a vidím zmeny každý deň, že je kludnejšia, občas ešte má, ale už je to lepšie. Súvisí to aj s tým krvácaním do mozgu?babenky už sú spolu vedľa seba a pekne priberajú, takže to je v poriadku.Určite budem mať ešte všeliaké otázky aktuálne čo ma trápi, takže vopred ďakujem za rady,za všetky odpovede..pekný víkend prajem.

bera28
28. aug 2010

Julince vše nejlepší k dnešním narozkám, hlavně zdraví a pro maminku dobré výsledky vyšetření, ať už se konečně může zbavit strachu 😉 🙂 🙂 🙂

berryvajt, Kuba měl 14 dní od porodu slabé krvácení do mozku - 1. st. Během pár dní se mu vstřebalo a zůstaly jen cysty, ty se nejprve zvětšovaly (ještě v porodnici), ale na UZ 14 dní po propuštění (týden korigovaně) už byly jen poloviční a za další měsíc zmizely úplně. Žádné následky mu to nezanechalo, ale museli jsme poctivě cvičit, protože zasaženo bylo centrum pohybu DK.
Záleží na tom, jakého bylo krvácení stupně a v jakém centru mozku. To, co je krvácením "zničeno", tak se samozřejmě neobnoví, ale funci může převzít jiná část mozku. Takže uvidíš, co ti budou lékaři průběžně říkat. Jinak co se týká těch pohybů, tak to by mohlo souviset s nezralostí CNS, svišti taky ještě i doma občas mlátili rukama nohama, ale jak dozrávali, tak vše vymizelo. Je fajn, že jsou holky takové šikulky a přála bych ti, aby vše šlo už jen dobře. A pokud ne, tak se nelekej, to je totiž normální stav - jako na houpačce 😉

julianna78
28. aug 2010

Dobré ránko 🙂
Julinke prajeme všetko naj naj naj k narodkám 😀
Simi gratulujem k super výsledkom a na tú kozu sa vykašli,švagrininej malá pije cca 100-150ml mlieka a ešte k tomu ani neje poriadne,za to má 12kg.Ked dieta nechce tak to do neho určite nedostaneš,my teraz striedame obdobie normálneho jedenie a potom má dni ked chce len mlieko.
Bera svištovia sú šikulky s nočníkom....už sa blíži škôlka,čo.Tak aby to stihli 🙂
My sme boli minulý týžden ešte vela vonku,využili sme dobré počasie.Mne trhali osmičku,ešte ju museli aj rezat mala som krivé a stočené korene tak som sa pár dní trápila.
Baby kedy ste menili vajíčko za sedačku 9-18?Bera myslím ty si raz písala,že máte roemerky.Si spokojná?ja mám vajco roemerku a chcem aj tú dalšiu,len sa mi nepáči,že tieto sedačky už moc klopit do lahu nejdú a malá rada spí v aute.

tanav
28. aug 2010

Lilinke, všetko najlepšie k druhým narodeninkám, veľa veľa zdravíčka a šťastíčka praje Táňa a Alexík. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

simicak
28. aug 2010

Julince taky prejme vse nej nej k 2. narozeninam!!!!!! Hlavne moc zdravicka a stesticka!!!

berryvajt,ja neporadim s krvacenim,ale s temi pohybu jak psala bera......je to nevvyzzrala CNS a casem to zzmizi,je to normalni 😉

Maatka,pak napis jak jste to oslavili a jak moc sis to oplakala 😀 😉 😵

bera28
28. aug 2010

Juli, my jsme měnili sedačky loni po prázdninách. S Römerkama jsem spokojená, hledali jsme sedačky s Isofixem a bez takové té nohy. No a taky jsem se dívala na testy bezpečnosti. Polohy má asi 3, do lehu to fakt nejde (to myslím nejde ale u žádné takové větší), ale svišti spí klíďo i v sedě. Máme Römer Safefix plus TT.

Jinak Anetka už chodí suverénně na nočník sama. Ráno měla jednu nehodu, ale to jen díky chlapovi, který nepochopil, že když na něj volá, že chce čistou plínku, tak to znamená, že chce čůrat 🙂 Od té doby úplně v pohodě, sama si sundá spoďáry, vyčůrá se, oblíkne a jde mi to nahlásit 😵 😵 Takže tu už mám, doufám, z krku - teda co se týká čůrání doma. Ale co mě teda mate je, že čůrá snad co 10 minut a vždycky něco 😕 Na to, že skoro nepije, tak nechápu, kde se to v ní bere. Zato Kubajz, ráno čůral do nočníku, pindíka měl nějak dině, tak byl celý počůraný, všude potopa a od té doby na nočník nechce. No bylo mi jasné, že s ním to bude komplikovanější.

argousek
28. aug 2010

Julince takééé vše nej nej hodně zdravíčka, lásky ať dělá mamce a taťkovi jen samou raost 😉

bera tak to je teda Anetka šikovná 😉 Kluci to maj složitější, že si ještě musí držet toho piňďu. Já ještě pořád s Adámkem na záchod chodím, on zahlásí a já s ním dojdu. Kdyby si měl pinďu sám držet, tak máme načuráno všude včetně Adámkovýho oblečení.

Juli mně se nejlepší zdá Starlight od Storchenmuhle 😉

petrach
28. aug 2010

Julince všechno nejlepší,hodne zdraví,štrstí,lásky,kamarádu a hlavne..brzo bratříčka,nebo sestřičku 😉 krásne to oslavte holky,máte byt na co pyšné,dokázali jste toho za ty 2 roky hrozne moc společne 🙂

Juli my ted dalůi Š vetší sedačku a spí se mu tam dobře 😀 a hlavne vydí víc ven a neřve kdyýž se snažím řídit já 😀
berywajt kukni do alba mattky,Julinka mela krvácení 3 stupne a jaká je šikulka,moc te to povzbudí..jinak zaleží jak píše bera,kde to krvacení bylo..ale zatím se tím nedes,deti se hrozne rychle regenetrují,a maličká Te překvapí..jak princezny s mlíčkem a váhou,přibírají?

argousek
28. aug 2010

Juliana tak to si měla teda hrozný s tou osmičkou. Mně vyrostly všechny osmičky po dětech, tři po Adámkovi a jedna po Štěpánovi. Doktorka říkala, že pokud mi to nebude dělat nějaké problémy, tak to zatím trhat nebudeme. Ale nevím, protože je mám hodně vzadu a v dásni, takže je asi zas tak dobře nevyčistím, tak doufám, že se mi nebudou kazit 🙄

berryvajt ještě k tomu krvácení. Adámek měl po porodu krvácení I. stupně, po propuštění z nemocnice nám dělali ještě sono přes fontanelu a říkali, že se to vstřebalo. Já osobně si myslím, že ty trhavé pohyby a rozhazování ručiček s krvácením nesouvisí. Je to určitě nezralostí nervového systému a do porodu bylo dítě v omezeném prostoru a teď najednou má kolem sebe spoustu místa a neví, co si s tím počít. Jinak Adámek jako malej ručičkama kolem sebe mlátil pořád, některý chrastítka byly doslova nebezpečný jeho rukou. Proto jsme měli asi i problémy s jemnou motorikou, ale jak píše bera dozráváním CNS se to srovná 😉

maatkka
28. aug 2010

Ahojte
dakujeme vsetkym za blahozelania 😵 a pripajam par fotiek z oslavy 😉

maatkka
28. aug 2010