Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kikimaruska
20. mar 2011

@sisstin snad taky do 3,5 roku vykristalizejeme 😀 ...on je v pohodě, jde, ok, jsou tu auta, musí se mě držet, když jdem, že tolik nejezdí, i ho pustím samotného na chvilku...ale pak už prostě nechce, sám...a je mu to jedno. Neposlouchá a klidně se skácí k zemi a vzteká se na zemi. Tady doma mu to ignoruju a už mi to nedělá, sem si ho nevšímala...ale babička, ta mu to vše baští a vždycky mu dala co chtěl, že si to takhle vyvztekal..a jakmile je ona doma, tak to na ní hned zkouší, na mě už ne...ale když chce něco opravdu hodně, tak to zkusí i na mě... To víš, že se cejtim jak nevim kdo, když mi takhle hysterčí,lidi se otáčejí, ale já už sem si za ty roky zvykla.On jako malý mimi neustále plakal a plakal...hodně moc...a lidi na nás jen koukali divně, že mu snad nedám najíst, nebo že není přebalený...a měl vše, ale byl prostě hodně uplakaný. Když ještě neuměl chodit, tak dělal hrozný výstupy v kočárku, nechtěl v něm být, vše trhal, vyhazoval (ale nechodil)...a když byl unavenej a chtěl spinkat, tak dlouho, až do dvou let usínal stylem,že řval, brečel, vztekal se...až se umlátil a usnul (ale spal jen v kočárku, přes den mi v postýlce nespal...)Takže sem si na blbý pohledy už zvyklá...Ale to poslouchání musím dopilovat, v rámci jeho bezpečnosti určitě...

andulka4
20. mar 2011

D avid byl po dobu mého těhotenství/poslední 2měsíce u našich na zahradě......bylo to šílený ale nnemohla jsem se o něj starat

jinak D ví kde má části těla včetně mozku, střev a srdce ale jak jsem psala zase jsme ADHD a když nás maminky vidí raději už od nás prchají

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 na to žádný cviky nejsou... tam je to právě opět v tom mozku 😉 tam to není o tom, že by měl třeba slabý svalový tonus nebo něco takovýho (prostě problém ve fyzičnu)...tam ten mozek nespojí to, co má... dysfatici obecně mají problém s chůzí do schodů, trvá jim dýl, než začnou nohy střídat 😉 on do schodů i ze schodů vyleze, ale prostě nestřídá nohy...posouvá se přísunem 😉

takže prostě klasicky chodíme po schodech nejvíc, co to jde...jezdí na odrážedle...skáčeme na trampošce a tak...to chce prostě čas a tréning 😉 on je problém, že prostě on nechce..bojí se jít třeba na ten Firstbike...nesedne si na to..radši si bude jezdit na Enduru klasickým 😉

@kikimaruska on může být víc dráždivé dítě vzhledem k tomu, kdy se narodil....nebo může mít opravdu i rysy ADHD 😉 já už dávno cizí děti neřešim, když do toho nevidím....tyhle "chytráky" fakt žeru, co všechno vědí nejlíp 😝

kikimaruska
20. mar 2011

Kuba je pořád takový mouchy sněste si mě. Když mu někdo chce vzít hračku a třeba i jeho, tak se tváří smutně,, vyplašeně, ale dá mu jí. Nepere se, není dominantní. když má ale sobě rovného, že jeden kamarád k němu jde, pohladí ho, pujčuje mu svoje hračky atp, tak strašně rychle spolu začnou řádit, vycházej spolu, kujou pikle i Kuba pujčí sám svoje. V pátek se mi hrozně líbilo, strejda(brácha) řekl, že ta jeho přítelka si usmyslela, že chce koupit želvu, ale že stojí moc a že by se o ni neuměla starat, že ji to musíme rozmluvit. Kuba se sebral, šel do patra do pokojíčku a donesl mu svoji svítící želvu, a říká: Pé´to, dej Anule (Alence) moji želvu 😅 😵 , to bylo tak krásný...

kikimaruska
20. mar 2011

@sisstin jo, to dráždivý je...on se díky tomu i narodil, že byl v bříšku moc aktivní, zamotal se komplet všemožně do pupečníku, až se dusil...a čím víc se chtěl vymotat, tím víc se škrtil...Dr.mi řekl, že je to malej sebevrah. Ty mimi tam pak klidně ležela, občas plakala a Kuba pořád brečel, brečel, vztekal se, rval si hadičky, pochodoval po inkubátoru...a vybrečel si i větší pozornost sester,které si ho braly ven, častěji krmily...protože pořád brečel, pak padal s dechem, že to neudýchal...no byl slyšet přes dvje dveře a chodbu víc, jak zdravý novorozenec 😅 ...pak byl známý...kdykoliv byl slyšet pláš, tak..jo, to je malej Veselý, že jo... 😅 ,vybrečel si pak příšernou kýlu...

sisstin
20. mar 2011

on má problém i s tou lateralitou, nemá ji pořád vyhraněnou...možná ji bude mít i zkříženou nebo tak ( to se zatím nedá poznat ještě)...takže to je další věc..co tu hrubou motoriku narušuje 😝 jako viditelný to na oko není...ale když vidím, jak jný děti skáčou, lezou po prolízkách atd, tak to u nás těžce nehrozí...on by na to ani nešel 😝

andulka4
20. mar 2011

David je právě že dominantní až moc a své vrstevníky převálcuje takže se strašně těší do školky na starší děti
on zas nechápal třeba v těch 2letech že on mluví a jeho kamarádi né
to bylo hrozné období

ale už je to ok a docela se i sklidnil

ale v pátek očařka opět dodala že bych pro něj měla okamžitě zajistit psychologické vyšetření

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 no co ho takhle popisuješ, tak je mentálně opravdu hrozně napřed 😉 to by fakt asi to vyšetření chtělo, aby ti Dr. udělala vývojový profil, a pak se podle toho zařídit 😉

andulka4
20. mar 2011

tady měl 18m korigovaně tzn 20měsíců
http://www.youtube.com/user/andulka4?gl=CZ&hl=c...

andulka4
20. mar 2011

mě dr řekl aže mám počkat na 4rok protože to ty děti už klidněji sedí a spolupracují

on zřejmě má ADHD s impulzivitou
nedokáže čekat v řadě, nadměrně mluví, neuznává autority,

musím přiznat že mne to trápí ale beru to jako malou dań za to že je tak brzo narozený a čím jsme si prošli

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 ono to taky je pak problém, když dítě vysoce převyšuje vrstevníky...pak je vyčleněné z kolektivu, ale třeba starší děti ho zase taky neberou..protože v těch jiných věcech zas na ně nemá ( třeba sporty a tak)...je to těžký i opačně 😉 ono prostě být průměr je nejlepší 😉

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 taky by mohl vykazovat jistý rysy Aspergerova syndromu.... 😉

kikimaruska
20. mar 2011

@sisstin lateralitu mi zatím vyhraněnou zaky ještě nemáme. Jí třeba převážně pravou, ale střídá to...Prolízačky tu nemáme, ale je to horolezec, leze všude, i po oknech atp...všude si přiveze židli a do chvilky vleze všude 😅 , proto se vubec nebojim, že by nezvládl lézt na tu novou postýlku...je i jen malá...a to lezl i na tu velikou...ale tu bych si s ním nelajzla..Vylejzal mi už z postýlky a prováděl tam ve visu všechno možný...to tyhle blbinky zase jo..

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 to AS se může mylně zaměnovat za ADHD...Davídek mi na to trošku odpovídá - ty jeho nevšední zájmy ( dinosauři, zná složité části těla atd.). Jak je na tom sociálně jinak? 😉

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 jinak dobrý psycholog umí vyšetřit fakt každé dítě... Krejčířová diagnostikuje kojence už od 9 měsíců..ten kámošky kluk tam byl jak anděl, přitom jinak moc spolupracující není 😝 ona je v tomhle fakt úžasná.... 🙂

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 takže jestli chceš, tak ona ted bude objednávat na začátku dubna na prázdniny a na podzim dana.krejcirova@ftn.cz 😉 určitě by mu vyšlo nadstandartní IQ, ona poradí, co dál...výchovné metody, typy...atd. AS se takhle brzo neurčuje, to by musel mít silné AS..a to určitě nemá.... 😉

andulka4
20. mar 2011

o AS jsem už taky slyšela a taky jsem si myslela že to asi má, ale pár věcí mi tam nesedí
po soc stránce je D neuvěřitelně pozadu a to je právě dané tou jeho nezralou CNS, taky jeho dominantní povahou

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 on je fakt malej na to ještě, aby mu ho mohli diagnostikovat...to fakt může být tím, že je extrémní nedonošenec 😉 ale právě Krejčířová by ti řekla přesně, na jaký úrovni se ve všech složkách nachází...jestli je tam třeba nějaký možný podezření na AS, jestli je to třeba sledovat a tak 😉 ten vývoj je určitě nerovnoměrný...v něčem je absolutně nad svoje vrstevníky, v něčem ne...a to tam pak dělá neplechu....určitě je hrozně moc inteligentní, ale právě když je to v nepoměru k té sociální složce...tak může být problém...může, ale nemusí...ale chce to hlídat 😉

simicak
20. mar 2011

Teda holky,vy jste tady toho nekecali!!!!! Cetla jen zbezne,tak taky neco pridam.
Verunka je vez kocaru od 2,5roku uplne a od roka proste chodila i hodinu,kdyz jsme nekde sli. Az kdyz byla unavena,tak jsem ji trochu svezla. Viki taky chodi vetsinou na kratke trate bez kocaru,ale je desne malicka,tak ji za chvili boli nozicky,tak se vozi. Ale do skoly jdem pul hodky a to slape cele sama. Ja ani jednu na kocar moc neucila.Je to lepsi,pak kdyz jsme na dovolene nebo nekde chce jit,tak proste Veru sla a hotovo. Od kamaradek deti nic neujdou a to je horor,zlvast kdyz uz ma druhe,tak pak ma problem dojit do parku se dvema detma,psem a jednim kocarem. Proste lenosi. A hlavne vsude chcou autem 😖 Jen vylezou ven a jak zjisti,ze musi jit pesky a auto zustava doma,tak je kraval jak prase.
S tou reci souhlasim co jste tu psali,tay si myslim,ze by dite v roce melo zvladat slova jako papa,bum,paci paci. Ale zas nektere nemluvi,protoze proste nechcou a maji vyvoj reci v poradku. Napr.ja,ja jsem nemel potrebu a nemluvila a mluvim ted krasne.
U nasich holek se nebojim,protoze kazda v 18mesicich mluvila v jednoduchych vetach,obe to jsou typicke ukecane baby. Verunka ve 4 letech mluvi plynule anglicky,cesky se domluvi zakladove a par slov umi spanelsky a japonsky umi pozdravi 😀 To umi z Tv 😝 Viki mluvi anglicky ve vetach a nekdy sklad cesko anglicke vety,ta jeste nevi,ze mluvi dvema jazyky. Jsem zvedava po dovolene v Cesku,jslti tam pochyti vic cestiny. Verunky je vyvojove rok popredu od malicka a Viki je recove rok popredu ( nekorigovane). Zazpiva uz nekoli pisnicek a proste mele a mele,pocita do 10ti a uz mame obdobi "proc"a to nema korigovane jste ani 2 roky. Ale je pravda,ze ona vsechno chyta strasne od Verunky. Vidim to na nich,jake je to dulezite mit soureozence,obema to v necem pomohlo.

Jinak j ted moc nemam cas,vcera byla nakupovat darky a v utery letime,tak se desne mooooooooc tesime. snad nam vyjde pocasi taky.

simicak
20. mar 2011

Jo a musim se pochlubit,ze Vikous se uz sama nakrmi,takze uz ji jen dam jidlo,i polivku a sama se napapa,nehazi to,nehraje si s tim nic. Proste se krmi a jak uz nechce,tak polozi lzicku a jde pryc 😵 😵 😵 A uz jsme jisti pravaci,uz vse dela pravou rukou,ji,maluje,cisti si zoubky. Zas mame dobre obdobi na jidlo,tak snad neco naberem i do priste. Ted jak jsme meli kontrolu,tak tam byla jina doktorka,dietolog a taky rikla,ze tu vahu nema tak hrozou,ze je drobna celkove,takze bude malicka i vzrustove. To uz mi rikala i nase pediatricka z neonatalogie. Meli jsme odbery a jelikoz nikdo nevolal,tak je asi vse v poradku 🙂 A zcina jezdit na odrazedle,i kdyz to je spis chuze a obcas jede. Po schodech ani nahodou nechodime,jelikoz je ma nad kolena 😝 Mame 75cm,takze jsme fakt pidi na toz e mame skoro 2 roky. Jinak je desna frajerka,jak ji oblecem a jdem ven,tak pak chodi a na kazdeho at se na ni podivame,ze je pekna 😀 Porad predstira pred zdrcdlem ze se kremuje a dava si rtenky 😀 A vecne si cpe slunecni bryle na hlave,ze je krasne.
Minule jsem ji rikala,at je hodna a ona "proc?" A pak se me ptala,co delam a ja ze uklizim a ona "proc?" "protoze" si odpovedela 😀

maatkka
20. mar 2011

Ahojte baby tak sa aj my hlasime po vikende stravenom u nasich... Nakecali ste toho teda dooost 😉 Ja k tejto teme ani nemam riadne co napisat - ja si myslim ze Lilinka je taky ten priemer skoro po vsetkych strankach (za co ani nedokazem napisat aka som vdacna kedze asi vsetky viete ze prekonala silne krvacanie do mozgu)... Zda sa mi celkom inteligentna 😵 😀 Uz davno pekne ( a veeela 😀 ) rozprava ( akurat nevie povedat "r" a "ch" ) recituje spieva... take veci v ktorych sa uz vobec nemyli su napr. ze daaavno pozna zvierata a ake zvuky vydavaju pozna farby a tvary casti tela pocita ( pismena sme ju este vobec neucili) a vela takychto veci... ma dobru pamat - napr. na mena a tvare ludi asi lepsiu ako ja 😀 Vie ako sa vola (meno priezvisko) aj mena a priezviska vsetkych clenov rodiny... kde byva a pod. Vyzlecie sa sama uz strasne davno aj sa oblecie a obuje (to sme trenovali naposledy kvoli skolke) uz aj take tenisky ktore sa aj mne tazko obuvaju 🙂 Skakat behat cuvat a vsetky tieto veci vie uz tiez davo... Aj by sa sama najedla - keby mala o jedlo zaujem... vie sama jest tiez vsetko (vratane polievky) ale malokedy chce - takze ju tiez v prevaznej vacsine krmim lebo to by mala stale 10kg... Inak ma okolo 15-16 kg a 95cm. Kocik nepouzivame asi tak od dvoch rokov a donedavna to nebol ziadny problem (odkedy sa naucila chodit chodila uplne ukazkovo za rucicku) - az na to ze nas anjelik sa tiez pomaly dostava do obdobia vzdoru 😀 Dokonca aj ten strach z deti sa mi zda sa trochu upravuje ( synovec ktoreho sa bala najviac je v poslednej dobe jej idol 😀 a najlepsi kamos - musi robit to co robi aj Danko a mat co ma aj Danko...) a je taka odvaznejsia - napr. ked bola naposledy chora si sama vypytala u dr. lizatko - co vzdy chcela odo mna aby som jej vypytala - dokonca jej jedno nestacilo a chcela aj do druhej ruky 😀
Nemame plienky cumel kocik postielku... flasu uz len vecer pred spanim... Myslim ze vie proste zhruba vsetko co by malo vediet 2,5 rocne dieta 🙂
@sisstin teda ja sa snazim Lilu tiez dost venovat ale na teba nemam ani z casti... mas teda moj obdiv a veeelmi sikovneho synceka - co je hlavne tvoja zasluha ( ale to ti urcite pisat nemusim 😉)...
celkovo baby na ten start do zivota ja si myslim ze mame taaak sikovneee deti!!! 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

sisstin
20. mar 2011

@maatkka no zas tak horký to nejni 😉

já sem vlastně vůbec nepatřim, ale znám odsud nějaký holky..a občas ty problémy nedonošenců jsou podobný jako naše v něčem 😔

maatkka
20. mar 2011

@sisstin ja viem ze ty nemas predcasniatko... trosku vas "poznam" z inej temy 😉 kde chodi aj argousek 🙂

kikimaruska
20. mar 2011

Mě Siis taky inspiruje...líbili se mi její odborná albíčka a pak jsme se sešly nakonec v soukromé diskuzi pro maminky 🙂 , je to rádkyně ohledně rozvoje řeči, her,učení a poznávání pro malého. 🙂

sisstin
20. mar 2011

no holky, já bych byla nejradši, kdybych nic takovýho vědět nemusela 😔

leeenka26
21. mar 2011

ahojte, vcera sme sa dozvedeli, ze samko nam prestal cikat...:( velmi sa onho bojime, lekari tvrdia, ze lieky zatial ezaberaju a skusaju este vselico mozne, ale vraj stav je velmi kriticky..ja uz fkt nevladzem, nechcem aby nam zomrel, som hotova... :(((

simicak
21. mar 2011

@leeenka26 strasne mooooc,mooooc drzim Samuelkovi palecky na rukou i na nohou!!!!!!!!!

deina
21. mar 2011

Ahojte. 🙂 Dlhsie som sa v nedonoseniatkach neukazala, ale toto, o com tu teraz debatuje, ma velmi zaujalo, lebo niecim podobnym sa uz dlhsiu dobu trapim - s Miskom. Nerovnomerny vyvoj, na jednej strane vie nieco, co v tomto veku by vobec nemusel a na druhej strane je v urcitych veciach velmi pozadu... podozrenie som uz mala na vselico, ci uz ten spominany Aspergerov syndrom alebo aj nieco ine. Su dni, ked sa mi zda, ze je uplne vporiadku, ze teraz je trosku rozhadzany (stahovanie do zahranicia ho velmi rozhodilo a vsetky tie jeho "divne stranky" su este divnejsie), vsetko je prenho nove, nezname... a potom su dni, ked som presvedcena o tom, ze autisticke crty ma, aj ked o klasicky autizmus urcite nepojde (preto skor myslim na AS). Neviem, co s nim, zatial som si povedala, ze uvidime, ake to bude, ked bude v skolke - mozno sa tam nejako obrusi a prisposobi alebo sa tieto jeho strany este viacej zvyraznia a vtedy to ozaj bude treba riesit.

@leeenka26, velmi drzim palce. ☹

@andulka4 a vidim, ze aj vy sa trapite? To uz ma diagnostikovanu tu ADHD poruchu?

Chcela som temu podobnu tejto nacat v druhych nedonoseniatkach, ale ked uz o tom hovorite tu, pridam sa, ok?

leeenka26
21. mar 2011

@deina
@simicak dakujem vam velmi pekne, za chvilu odchadzam do nemocnice dufam ze mi uz povedia ze zacal cikat ak nie, tak a neviem :(( bojim sa ze mi ho pan Boh zoberie navzdy do nebicka :((((

mila01
21. mar 2011

Leeenka - strašně strašně držím palce.Nevzdávej to,stav u těhle miminek se strašně rychle mění,vše může být dobré.Moc na tebe myslím a doufám,že tu večer budou dobré zprávy.Jsme s tebou a s malým.Držte se.