Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maatkka
15. nov 2009

vonku sa doteraz kym sama nechodila skoro stale len vozila alebo nosila a mala len capaciky. teraz kusok prejde ale len za ruku ked ju pustim ide na styri. hm... uvidime... este je len chodec-zaciatocnik 😀

petrach
15. nov 2009

mattka dyt ma rok,korigovane,to mi nechodila ani Eliška 😉 pry začatečník...ale moc šikovný 😀

bera28
15. nov 2009

Ahooooj holky,zdravim z dovci. Let byl hruza,pro sviste strasne dlouhy,ale jine problemy s nimi nebyly. Je tu nadherne pocasi, pres den 28 stupnu,v noci 22. z balkonu mame vyhled na ocean a uy jsme se v nem i dneska koupali.Prckove jsou tady spokojeni, Anetka chce`porad chodit a ne byt v kocarku,takze pro nasdost narocne,ale jinak to stoji za top. Kez by jimtoydravotne pomohlo. Taksemejte vsechny moc krasne.

maatkka
15. nov 2009

no tak bera teba som tu teda necakala 😀 az som sa zlakla co sa stalo ked som zbadala tvoje meno 😀
musi to byt super!!! tak uzivajte 😉

petrach
15. nov 2009

bera zavydím a fotte všechno co se dá 😉 tak si užij koupaní a sluníčko a zase se ozvi 🙂

tinuskaha
16. nov 2009

dobre ranko dievcata,mna teraz z rana napadlo 🙂 ze uz 2meisiace cvicim s malym stale tie iste cviky(2)Nemala by nam dat uz nove?Nieco ine a viac ucinnejsie?Ti stare uz mi nechce cvicit.Len lezi a place,nie velmi.Rozbehne sa az po 2 az 3minutach a zacne cvicit.Dakujem za rady.Zatial sa majte.Drobci nech robia radost 😉

sorbona13
16. nov 2009

bera: užívej dovču a pořádně si odpočiň 🙂
adajar: to je super, že jsi to kojení nevzdala, za pár dnů už budeš kojit plně 😵 😵

adajar
16. nov 2009

Ahoj holky uz jsem od doktorky tak malej ma 3300g a 48,5cm. a vysledky krve budou ve stredu. Ale mame smutnou zpravu umira nam morcatko ach jo. jsem z toho smutna nechce zrat,

jecidlo
16. nov 2009

bera: to je super, ze mate krasne, ale hrklo ve me jak jsem te tu videla, ze jste nakonec neodleteli. Krasnou dovcu!

adajar: tak znovu a znovu gratulujeme ke kojeni, jestli to teda pomaha 😉 a nedes me smutnyma zpravama ja nez jsem se docetla, ze je to morce, tak jsem se fakt lekla, co se nestalo ( i kdyz chapu, ze i k morceti muzes mit vazbu)

adajar
16. nov 2009

jecidlo no uz to nechavame na nem co si vezme jen mam jeste tak tyden psat kolik vypije a pak uz je to jen na malem. Jinak morcatko bylo hodne a zvladlo s nama veci a je uplne vyhublej a slabej a nezere a ani s nim nemuzu k veterinari. Manzel rikal at na nej nesaham kvuli malemu ( muzou mit nemoci prenosne na cloveka no) a manzel prijede az vecer. ach jo.

sorbona13
16. nov 2009

adajar: to je mi líto, taky mi umřelo morčátko, ale to jsem byla ještě malá 🙄 😢

adajar
16. nov 2009

sorbona no tak dnesni karamboli nejsou za nama moje svagrova ma nador fuj to je zase jednou den.

sabs
16. nov 2009

Ahoj Jarko,

moooc gratuluju Dan je kouzelny.Koukam,ze uz jste doma, to je parada!! A co jak to zvladate?

adajar
16. nov 2009

Ahojky Sabrino.
No zvladame dobre Danysek je moc hodnej a sikovnej. Jinak jsoum koukala ze mi vecne veku volas, ale pak nemluvis tak jsem usoudila ze uz ti to nebudu zvedat protoze to jen vytacis moje cislo. A co maly???

adajar
16. nov 2009

ty jo Sabrino malej na bobech je hustej nez mi doslo ze tam ma dudlik tak jsem resila co to ma. 😀 😀 😀

argousek
16. nov 2009

Ahoj holky, tak vám píšu v úplné euforii. Dnes jsme byli na tom podrobném utz a prý je podle něj všechno v pořádku. Když jsem se ptala, co si myslí o té amniocentéze, jestli na to mám jít, tak mi řekl, že mi tam nic nového než co mi řekl on neřeknou, ale že je to na mně. Tak jsem nadšená, že je to všechno v pořádku. Jo a máme pinďíka, takže Áďa bude mít brášku 😀

fajn
16. nov 2009

arg. jééé tak velká gratulace .Jsem ráda za tebe že je to tak jak má být,no taky to mohla být holka ,ale je to fuk hlavně ať zvládnete 40 týdnů a jste v pohodě.

Jinak chlap jel do nemocnice asi má zápal plic ,mě fakt klepne .Celej týden požírá antibiotika a furt nic tak jsem ho dnes poslala znovu a prej se ji nelíbí pravá strana tak ho poslala na rentgen. Doufám že to není infekční protože Andrea chrchle taky jak ze sklepa .Já chci jarooooooooooooooooooooooooooooooo

maatkka
16. nov 2009

argousek gratulujem gratulujem gratulujem gratulujem gratulujem gratulujem gratulujem gratulujem gratulujem gratulujem... gratulujeeem... 😀
joooj az si ma dojala 😀 to je ta najkrajsia sprava strasne sa tesim z tebou a z chlapceka 😉

adajar
16. nov 2009

agrousku velka gratulace. Ja to vedela ze to ma dobre reseni. jupiii.

jecidlo
16. nov 2009

argousek: moc ti to preju! uzasne zpravy!!! 😵

fajn: vas se ty nemoce teda drzej, porad neco! at se brzy uzdravi a hlavne vas nenakazi!

adajar
16. nov 2009

holky tak nam prisla pozvanka na ockovani proti RS virum z nemocnice.

andulka4
16. nov 2009

Argousku super....moc blahopřeju
já byla dneska na NT screeningu a taky vše ok

argousek
16. nov 2009

holky jste zlaté díky

andulko jsem ráda, že to máš v pořádku 😀 😀 😀

ten Nt screening je hodně přesnej, ten Vlašín mi říkal, že se od tripple testu pomalu upouští a dělají hlavně tenhle NT screening. Škoda, že jsem ho díky těm lázním nestihla, mohla jsem si ušetřit nervy.

Tak nevím ten Vlašín mi říkal, že je vše v pořádku a že mi plodovka nic jiného neřekne, ale nechala jsem si ty tripple testy na svoje přání zopakovat. Pokud by vyšly zase pozitivní, tak mně to asi rozhodí. Ale jsem tak nějak rozhodnutá na tu amnio nejít 😒

andulka4
16. nov 2009

Argousku a jak dlouho jsi doma? já myslím že bys ho stihla, né?

u amniocentézy je riziko potratu 1% což pro nás předčasňáky je teda dost....když předčasných porodů bývá 6%
rozhodně bych na to nešla

argousek
17. nov 2009

andulko bývala bych ho nestihla, protože mi to vyšlo na 13+5, ale kdybych to fakt bývala věděla, tak bych snad přijela o týden dřív 😉 Ale nic, je to tak jak to je, nemá smysl si říkat kdyby
Ale je pravda, že ty dvě čísla, jak si je napsala vedle sebe, vypadají docela hrozivě a pro nás, který v těch 6% byly je to nebezpečí docela reálný, že
Tak já opravdu pochybnosti nemám, ten doktor vůbec nepochyboval, kdyby mi třeba sebemenším náznakem řekl, že si není jistý, tak bych o tom přemýšlela. Ale on byl jistý jako skála, že tohle mimčo je v pořádku, tak mně to opravdu uklidnilo. A jsem ráda, že jsi mně uklidnila taky ty, že bys postupovala stejně, to člověka vždycky povzbudí. A je tedy pravdou podle těch procent, že u nás je reálnější nebezpečí nějakého problému než té 100% z plodovky.

argousek
17. nov 2009

chtěla jsem napsat té 100% jistoty z plodovky 😀

tinuskaha
17. nov 2009

argousek blahozelaaaaaaam 🙂 drzim prsty

argousek
17. nov 2009

Holky vkládám zajímavej článek 😉

A jaké jsou výsledky prenatální diagnostiky? V posledních letech je v Čechách v zákonné lhůtě do 24. týdne těhotenství pro prokázání závažné vývojové vady ročně ukončeno 500 - 700 těhotenství, což je přibližně 0,6 % ze všech chtěných těhotenství. O jaké se jedná vady uvádí tabulka s výsledky roku 2006, která zároveň udává počet živě narozených s danou vadou - buď screeningem nebyli zachyceni, nebo se rodiče rozhodli si dítě i přes pozitivní vyšetření ponechat. Pokud porovnáme skutečný počet zásadních vad nalezených prenatální diagnostikou (0,6% ze všech těhotenství) a počet vyšetření amniocentézou (17% všech těhotenství), která navíc detekuje zhruba jen asi třetinu z nich, dá se bez nadsázky říci, že celý český systém honu na vývojové vady je značně nadsazený, málo efektivní a zcela jistě velmi drahý. Náklady na amniocentézu lze předpokládat v řádu několika tisíc a vzhledem k tomu, že je prováděna většinou soukromými subjekty, je zde vždy zájem vyšetření spíše provést než neprovést, někdy i za cenu psychologické manipulace za hranicí lékařské etiky. Amniocentéza přináší i značné vedlejší poškození - při 100.000 gravidit ročně a oněch 17 % testovaných je při riziku potratu 0,5 - 1 % nechtěně ukončeno 85 - 170 těhotenství Výsledky biochemického screeningu (tiriple testy) často vedou vedou k vysokému stresu a zátěži matky a následně i plodu, tento stav jim zcela jistě neprospívá, a ve většině případů je to stres zcela zbytečný, protože pozdější podrobné vyšetření ukáže, že je dítě velmi pravděpodobně v pořádku. Tomuto stresu je vystaveno minimálně 17% všech těhotných, (ty, které podstupují amniocentézu) a pak ještě další část, které amniocentézu i přes naléhání lékařů odmítnou.

Takže pokud se ze 17000 vyšetřených doporučí amniocentéza 500-700 ženám, to je docela mazec, že. Navíc do 30let je pravděpodobnost downova syndromu 0,05%

argousek
17. nov 2009

Amniocentéza však potvrdí přítomnost vady jen u 3 - 5 % těhotných, které ji na základě doporučení lékařů absolvují, tudíž lze celkem jednoznačně říci, že toto vyšetření je doporučováno na základě značně nespolehlivé indikace - ročně ji podstupuje 17 - 18% všech těhotných tj. cca 17.000 žen. Jedná se o metodu spojenou s rizikem potratu (obecně 0,5 - 1 %, pracoviště s erudovaným personálem udávají vlastní riziko i nižší) a dalších komplikací, o kterých se často neinformuje - únik plodové vody (1%), krvácení, zvýšení rizika předčasného porodu a plicní nedostatečnosti plodu, deformity dolních končetin (amniocentéza v časném stádiu), také může zvyšovat riziko preeklampsie, pokud je spojena s penetrací placenty. Velmi vzácně se stává, že vyšetřující jehla poškrábe nebo propíchne plod a následky, někdy i velmi závažné, se mohou objevit až při porodu

argousek
17. nov 2009

Ufff sorry chtěla jsem napsat na konci toho prvního článku, že doporučí ukončení těhotenství 500-700 ženám ze 17000 těch, které podstoupily amiocentézu 😀