Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
28. sep 2008

Jani užíjte si to tam 🙂

Já se na to ptala a v Čr nic takového už 15let není :(

tamia
29. sep 2008

nooo, neviem či si to tam užijú ale hlavne nech to pomôže 😉

argousek
30. sep 2008

Tamia a co tam s těmi dětičkami dělají a jak to probíhá? Napiš nám o tom víc ať si uděláme trochu představu dík 😉

tamia
30. sep 2008

ahoj agrousek,
je to rehabilitačné centrum kde sa s detmi intenzívne cvičí. Chodí sa 2x denne na cca 15-20min (aspoň tootak bolo, ked sme tam boli my) cvičiť vojtovka a potom k tomu majú podľa rozhodnutia lekára nahrievanie biolampou, zväčša tiež 2x denne a okrem toho je tam aj vodoliečba a ešte aj iné cvičenia ktoré sme našťastie neabsolvovali. Je tam taktiž taký "pás" na nácvik chodze. Chodí sa tam na 2 týždne. my sme tam boli 2x a som velmi rada, že tam už nemusíme ísť (aspoň zatial). Ja som to znášala velmi zle, lebo tam je celý deň plač, ked sestričky s týmid etmi cvičia.
Ale koniec koncov janina bude vedieť podať aktuálne info, že čo všetko tam je, ked príde domov. My sme tam boli po 1x 1,5týždňa a potom sme putovali do nemocnice pre nechutenstvo a dehydratáciu, a 2x sme tam boli 3 dni a pre veeeeľku nádchu sme radšej prišli domov.
tak asi tolko...

gabinka77
1. okt 2008

Ahojte baby.. nedavno som pisala, ze mame problemy s papanim.. noo, tak zatial sa to nezlepsilo, prave naopak ☹ .. krmime iba v spanku, inak to nejde.. uz sme vyskusali vsetko, vratane novych cumlikov aj mlieka, nezabralo nic.. tak ma napadlo, ci este nie je cas zacat prikrmovat.. maly bude mat 6 mesiacov, ale regul.veku len 2,5.. ale realne papa uz 6 mesiacov Nutrilon, tak mam vazne podozrenie, ci ho uz nemoze mat "plne zuby".. Chcem sa vas spytat, kedy ste zacali prikrmovat a ci ste brali do uvahy skutocny alebo regul. vek.. A este sa chcem spytat, ci ste po ockovani Synagis nemali nejake reakcie a kedy sa vlastne ockuje, lebo nam povedali v Pod.Biskupiciach, ze od novembra, tak cakame.. my este nemame ani povinne ockovanie - ideme o 2tyzdne - presviedcali nas sice, ze netreba cakat, ale my sme sa rozhodli, ze pockame na "skutocne" 3 mesiace.. tak uvidime, ako to zvladneme.. pozdravujem vas vsetky a zelam vsetko dobre vam aj vasim drobcekom 🙂
PS.este ma napadla otazocka - od akeho veku dietatka sa da ist cvicit do Dun.Luznej? chceli by sme cim skor, aby sme nieco nezanedbali... dakujem vam

andulka4
1. okt 2008

Gabi já jsem začala přikrmovat v 7měsících korigovaných/5biologických a myslím že jsem začala zbytečně brzo. Hrozně mi se zeleniny zvracel a ty skleničky prostě nesnáší. Dneska jsme na tom tak že mi nechce vůbec otevřít pusinku když vidí lžičku. Musím mu vařit....to je jediné z čeho neblinká.Takže stále jen kojím. Možná záleží i na tom kolik vážíte?

Jinak v ČR žádné takové lázně jako u vás už prý nemáme :( Takže to si určitě vyřiť doporučení od Neuroložky a jeďte.

Ohledně očkování....máme jen TBC a na Hexu nás pro špatnou reakci z TBC ještě nepustili. Počítám že nás budou prvně očkovat až tak v 9ti měsících.

kili
autor
1. okt 2008

gabinka, mne tiež kázali prikrmovať podľa skutočného veku, ale napokon kôli okolnostiam sa to u S. posunulo na 4m KV a aj to najprv cez flašku. U A. sme museli počkať až na sondovanie, čiže s príkrmamy začal až keď mal rok a potom začal robiť riadne pokroky vo vývoji (v priperaní ani náhodou). Ale vy máte ešte čas. Jedine možno ak silou mocou chceš, tak mrkvovú šťavu kôli železu, ale to sa spýtaj doktorky, ja sa v tom moc nevyznám.
k tomu jedeniu som ti písala, keď si sa pýtala, prečítala si si? 😔 tiež to u nás tak prebiehalo a skončilo to sondovaním.
Sinagys: reakcia žiadna, mali to 5x a nikdy nič, len slzičky 🙂
DL: na cvičenie ti musí dať odporúčanie neurologička, takže sa na to spýtaj v nedonoseneckej poradni.

gabinka77
2. okt 2008

dakujem dievcata.. jasne kili ze som si citala, co si pisala o papani.. obdivujem ta, chce to poriadnu davku trpezlivosti.. a to si mala naraz dvoch, klobuk dolu 😉 Aj ked problemy boli asi iba s jednym.. zaujimave, ake su deticky a dokonca dvojcatka rozdielne... Ja sa s tym prikrmovanim nechcem ponahlat, len uz neviem co vymysliet.. myslela som si, ze maly ma uz dost Nutrilonu za tych 6mes. zivota a ziada sa mu nieco ine.. ved sa skusim s lekarkou poradit, len som chcela vase nazory a skusenosti, lebo lekari su casto iba teoretici a kazde dieta je uplne ine, tak to chce individualny pristup... moj maly ma teraz 4900g a 56cm, vcera sme boli v poradni, vraj ideme pekne podla tabuliek, takze v podstate sme ako riadne donoseni.. aj na tomto fore som si pozerala orientacne vahy 2.5mesacnych babatiek s por.hmotnostou okolo 2,5 - 3 kg a podla toho sme v norme, dokonca aj nad normu. V termine porodu mal maly skoro 3kg, takze priberie necele 1kg za mesiac, ale viem, ze teraz to uz pojde pomalsie. Mne vlastne nejde o vahu, lebo v tom sme zatial ok, ale o tie cirkusy pred jedenim - bojim sa, aby sa mu to takto nezafixovalo aj do buducnosti (ak sa uz nestalo...), ze bude odmietat jest.. musim ho vycerpat cvicenim, alebo v spanku nakrmit, inak nemam sancu... zatial si skoro vzdy svoju davku spapa, takze na vahe neklesa, ale neviem, co bude dalej.... zatial som aspon spokojna, ze aj ked po hodine trapenia, ale nakoniec sa predsa napapa.. lekarka nam poradila, aby som ho skusila nechat vyhladovat, nech si sam pyta papat (lebo on to nikdy nerobi, ze by plakal od hladu), tak sme to v noci skusili - naposledy jedol o 8mej vecer vcera a dnes rano sa zobudil o 5tej, iba trochu mrncal, ale jest nechcel takisto, a to preslo 9hodin!!!! tak to by uz hadam mal byt hladny 😒 S tym Sinagysom si ma potesila, lebo mam hrozu z tychto vsetkych ockovani, co som si o tom precitala....
Andulka, nas TBC neockovali - u nas - aspon co ja viem - nedonosene deticky neockuju, vraj najskor v 1roku.. ale to asi zavisi od stupna nedonosenosti a potom vraj aj od toho, ci dieta dostalo transfuziu..

fajn
2. okt 2008

Gabinka . Jak už psala i Kili že krmila při spaní tak i já jsem Dianku takhle krmila co byla na mlíku. Vždycky když měla jíst a spala tak jsem jí šupla flašu a celou ji vypila ,ale jakmile byla vzhůru tak to byl děs prostě nechtěla sát a řevu bylo plno. Já jsem taky krmila tak že jsem jí to tím dudlem stříkala do pusy a ona jenom polykala a nebo taky lžičkou ale to byla hodina. Už jsem ráda že to období máme za sebou. Ale teď krmíme u počítače ona se dívá na pohádky a jenom otvírá pusu a ani nesleduje že jí. Kolikrát se podívá do talíře a pak řekne už spapala celej talíř . To ju musím pochválit že je šikovná a že za chvíli bude jezdit tím tátovým autem že dosáhne na ty pedály a někdy si řekne že chce ještě ,ale to je jednou za půl roku. 🙂 Já si myslím že tady ty děti prostě jíst nepotřebují oni prostě to potřebu nemají. Já jsem si myslela že když ju nechám vyhladovět že se přihlásí ale ona nic vydržela celou noc a jídlo jí nechybělo 😒 . To já kdybych si to tak dokázala říct někdy se stydím někam sní jít vypadám že jí všechno sním a jí nic nedám 😖 😢

gabinka77
2. okt 2008

FAJN, dakujem, trochu ma ukludnuje, ked vidim, ze taketo spravanie je "normalne" resp. ze nie sme jedini, co maju tento problem.. asi sa s tym len treba zmierit a casom sa na tom dufam uz len zasmejeme 🙂 Na nedonoseneckom u nas mi nevedeli poradit, zrejme sa s tym nestretli, comu sa cudujem, lebo mame najlepsich neonatologov na Slovensku a kopec deticiek im uz preslo rukami, tak je zvlastne, ze nikto doteraz taky problem nemal. Este chcem vyskusat namocit pred papanim cumlik do glukozy, mozno ho tym oklamem 🙂 Ved dam vediet, ci to zabralo...

kili
autor
2. okt 2008

gabinka, tak to má parádnu váhu, naši v termíne mali S. 2150g a A. okolo 1200g a keď mali pol roka, tak S. 4140g a A. 2580g. U neho sa fakt nedalo dovoliť ho vyhladovať. Ale A. si jesť pýtal, ako hodinky každé 3h, plakal od hladu, ale jesť nechcel.

fajn
2. okt 2008

Gabinka ještě existují kaše a jsou už od 4 měsíce dávají se buď do mlíka nabo do vody tak se zkus podívat v lékárně. Já jsem to Diance přidávala na zahuštění mlíka aby tak pořád neblila protože když dostala jenom mlíko tak to letělo všechno ven. 😖

susika
2. okt 2008

ahojte.konečne som tu.vobec vás nestíham.malá cez den ako výchor a večer do deviatej až pol desiatej nezaspí. a to ešte si možem gratulovať, ak vypije večerné mlieko.už takto protestuje do pondelka.asi to bude šokom, vidí si otca po 6 týždnoch.a čumím, že si ho pamätala, je na nom doslova nalepená🙂

boli sme na kontrole ne rehabke a vrátili sme sa k cvikom, ktoré cvičila, ked mala asi pol roka, koli tomu, že pri stavaní sa stavia na vnutornú stranu chodidla, kýms a celkom postaví. asi som jej to pokazila topánočkami z obuvi. chcela som ušetriť na ortopedákoch. aj ked tieto sú tvrdé, certifikované a aj majú klembu.tak sa pekne krásne vyberiem do lekárne. dúfam, že sa to skoro spraví, lebo pri cevičení ich má OK, len pri stavaní....

killi - a malý sú OK, pravda, aju ked si začala prikrmovať neskor. ja stále čakám na tie výsledky na lepok a kr. bielkovinu, a vyčítam si, že som nezačala s lepkom podla normálneho veku v 8.mesaici. začala som až niekedy okolo roku.vraj to býva dovod na celiakiu, ale čo som počula, tak dosť mamín začína až po roku.no ale to moje dieťa zje asi za troch rovesníkov 😀

fajn
3. okt 2008

ahojte holky musím se s váma podělit o mou velkou radost nemusíme až do konce roku cvičit . Mám takovou radost protože to je šíleny ,a doufám že se tak spraví že už nebudeme muset vůbec. Hezkej víkend 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

argousek
4. okt 2008

Fajn no to je úžasná zpráva, Dianka je moc šikovná a určitě to už nebude potřebovat. Byla to veliiiiiká úleva, viď 😉 Mějte se kráááááásně a užívejte si to 🙂

tamia
8. okt 2008

ahojte maminy,
no nikto nič, už som našu tému našla až na druhej strane...

andulka4
8. okt 2008

Fajn to je naprosto neuvěřitelná zpráva 😀
Moc vám to přeju 😉

Tamia u nás je toho nového docela dost.Za týden nám vylezlo 5zubů, začal pivotovat a otáčí se z bříška na záda....ale zatím nevím jestli to dělá dobře 🙂 Taky si cucá palce na nohách.

janina77
8. okt 2008

cavte, ja som vcera vecer tiz hladala temu... uzivate si pekne pocasie? 🙂

My sme sa predcasne vratili z Luznej. Ochoreli sme ☹. Maly aj ja.
Niekto ste sa pytali, co sme tam robili:
1x denne sme mali vojtovku s rehabilitacnou sestrou - hroza, maly jacal akoby ho drali, ale aj ona mala problem s nim odcvicit, vecne sa jej vysmykoval, vyskusala na nom hadam 10 roznych poloh, nakoniec mi povedala, ze ona ho nejak udrzi a ze ja aby som doma cvicila s nim len ten jeden cvik, v ktorom ho viem udrzat (niekedy 😔 )
1x denne sme mali cvicenie na lopte, to bolo fajn, a
1x denne hydromasaz vo vani.
Nic ine nam nedali, lebo je neudrzatelny v akychkolvek procedurach, ked ma len tak lezat 🙂 . No a doktorka nas pochvalila, ze je dobry (psychomotoricky), ze vojtu uz cvicit velmi nepotrebuje, ale na poltach alebo nejak inak aby sme doma cvicili hlavne kvoli tomu chrbatiku.

Inak ten pobyt tam tamia vystihla celkom presne, ja tam mam tiez zmiesane pocity... Uz sme boli 3. krat, a dufam ze naposledy, Domimu tam urcite pomohli, ale je to psychicky velmi narocne.
Najhorsie to bolo v lete, vsade pootvarane okna a ten plac bol skutocne vsade 😢

tamia
9. okt 2008

ahoj janina,
tak už máte pobyt za sebou, huráá, však... už ste v poriadku?
chcela osm sa ťa spýtať či budete očkovaný sinagisom?

andulka,
srdečne gratulujem k pokrokom.... 🙂 ste šikovný. Ešte otázočka čo je to pivotovať - otáčať sa?

fajn,
super, že nemusíte cvičiť, dúfam, že to už tak aj zostane...

tiež máme novinky 🙂
trochu papáme kúsky, ale iba naozaj málo, kúsok keksíku, vaj. bielko, proste iba to čo chce malá. a taktiež sa trochu rozkecala, všetko komentuje tou svojou hatlanikkou, ukáže ako padla - to je celkom sranda a ešte to aj okomentuje a ukáže že nono padať... hovoríme zopár slov s "i" a k ostatným zvieracím zvukom nam pribudol moriak - dududu.... neviem prečo práve ten, ale asi sa jej páči na obrázku 🙂

susika
11. okt 2008

ahojte. tiež som temu hladala, či nie je založená niekde na batolatách....

Janina-tak ste to chytili aj vy...nás zatial choroby obchádzajú.ale začínajú nám vyliezať zuby🙂)malá je OK, len je viac umrnčaná a chce sa nosiť.ale aztial pohoda...tak konečne vám niekto uznal, že je malý neudržatelný. mne tao zatail nikto a mordujem sa ako sa dá...malá je hrozne živá a ked ju mám udržať v jednej polohe, no hroza. a reve ako by ju drali.a aj tak neviem, či necvičím zbytočne, lebo sa mi vyšmykuje z poloh a držím ju len tak, aby som ju držala...

fajn.-v kutiku vám závidím🙂

andulka4
11. okt 2008

Tamia pivotovat znamená že se dítko dokáže na bříšku otáčet kolem své osy o 360 stupňů ale to vy máte už dávno za sebou 🙂

janina77
13. okt 2008

no, tak mi po tyzdni hnackovania dnes uz konecne trosku lepsie, ale este to nie je celkom idealne. Sopliky nas trapia dalej, snad aj tie co chvila skoncia.

susika, s Domim mala pri cviceni v Luznej problem poradit si aj rehabilitacna, a nemyslim si, ze by bola nejaka neschopna. Doma som este necvicila odkedy sme prisli (kvoli chorobe) a nejak stale odkladam kedy uz mozeme zas zacat. Ani neviem, ci este idem s nim cvicit vojtovku, alebo uz zostaneme len pri loptach. Asi este vyskusam, a ak ho fakt nebudem vediet udrzat, tak s tym uz skoncim. Dufam, ze vsetko pojde ako ma 🙂.

andulka4
13. okt 2008

Holky dneska mi Dr řekla že až příjdem na 9ti měsíční prohlídku ....měl by udělat na Dr Pápá....ručkou

No není to brzo? Se zblázním fakt.....jak může dělat ručičkou pápá když je hypotonik a sotva drží hračku :(

janina77
13. okt 2008

andulka, nic si z toho nerob. Mas asi fakt nejaku svihnutu doktorku. Domi kyval prvy krat papa asi ked mal 13 mesiacov, robil to 2 tyzdne a prestal, teraz pomaly zas zacina, ale len ludom ktorym on chce. Tak sa vobec na takych blbostiach netrap.

No a mimochodom - ked to v 9. mesiacoch robit nebude tak co? Akoze mu da doktorka do zaznamu "cerny puntik", alebo nedostatocnu, alebo co?

Vsetko ma svoj cas, o rok-dva sa ti budu zdat tieto veci len uplnymi blbostami a teraz by si sa kvoli tomu zbytocne trapila 🙂.

andulka4
13. okt 2008

Jani jsem se od srdce zasmála 😀 Jo asi to do příští návštěvy nenacvičíme a dostaneme černý puntík 😀

janina77
13. okt 2008

😀

vladimuraz
13. okt 2008

No tak nás se zas doktorka na roční prohlídce, kterou Klárce udělala o 3 týdny dřív (my máme prostě všechno dřív 😉 ), ptala, kolik slov už říká... Mudr. jí žádné 3 měsíce neodečítá, takže se děsně divila, že Klárky slovní zásoba je velmi omezená- nějaké to be,be, de, de, te,te, me, me... jí neuspokojilo a zapsala si do počítače " nemluví!!! 😝

kili
autor
14. okt 2008

že mávať, to nevedia naši ani teraz 😔 .
janina, ako často si to s malým drilovala, než to začal robiť?
naši konečne začali robiť aspoň ťapi ťap, tak sa teším s toho.
a ako ste sa tu dávnejšie bavili o sedení na kolienkach, že dieťa by malo mať nožičky pod zadkom, tak u nás takto sedia pekne obaja 😵 , kedysi S. sedel, že nožičky rozčapené, ale už sedáva pekne.

janina77
14. okt 2008

kili, nejak moc som to nedrilovala. Len vzdy ked sme sa s niekym lucili, tak som mu povedala - daj pa-pa, zakyvaj, ukazala som mu, a potom som chytila jeho ruku a kyvala s nou. Pustila som a niekedy kyval aj on sam dalej, niekedy nie. Takze az den tak 3-4x. No a po case stacilo povedat zakyvaj, daj pa pa, a kyval. Ale teraz ked nahodou kyva, tak nie celou rukou, len prstekmi 😀.

argousek
14. okt 2008

Ahoj holky, nic si z toho nedělejte, to tak prostě je. Ono se to srovná, ale chce to čas. Meleme to tady pořád dokola a opravdu to tak je. Adámek dělá krásně jak je velikej a tleská paci pacičky, ale dlouho ťukal jen ručkama o sebe a netleskal. Teď mu zase nejde pořádně stavit komín, on dává ty kostky z moc velké výšky a ono mu tu vždycky spadne. Nebo dává takové ty navlékací kroužky na tyč a ne a ne se trefit. Mentálně chápe co má udělat, ale je hrozně nemotornej. Neurolog mi říkal, že to tak je a že se to srovná. On si třeba vůbec nechce držet sám flašu, a když někde jsme a někdo vidí, jak takovýmu velkýmu klukovi držím flašu, tak dává oči v sloup. No co, no. Prostě se z toho nevoseknem 🙂 To je to nejmenší. Brzy půjdeme na oční, tak jsem zvědavá, jak nám to dopadne. Dneska jsme byli na očkování a doktorka říkala, že to je snad jediný dítě, který jí tam při očkování nebrečí. Já se snažím na něj mluvit klidným pomalým hlasem a říkám mu, že to nic nebude, že to jen trochu štípne. A on nic ani snad neví, že mu to píchla. On vlastně nikdy na očkování nebrečel a ani při odběrech krve, když byl anemickej. Myslíte, že je to tím, že je zvyklej od malička? Nebo že z toho nic nedělám a říkám mu, že to nic nebude? Taky vám při tom děcka nebrečí??