Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

argousek
2. sep 2010

Ahojte holčinky 😉 vy jste toho nakecaly, musím to zase dočíst a pak budu reagovat 😅
Jen mi to nedá a musím si k vám dojít vylít srdce, teď jsme se vrátili z toho vyšetření v tom speciálním pedagog. centru a mám z toho docela smíšený pocity. Klasika, Adámek nechtěl vůbec spolupracovat, pořád lítal ke dveřím a chtěl jet výtahem, protože jsme mu to slíbili. Kdybych to byla věděla, tak jsem byla zticha a možná něco předvedl, takhle pořád jen mlel o výtahu. Ona se ho na něco ptala a on pořád pojedeme výtahem ☹ Hmm tak nevím, čím začít. Vyšlo nám z toho opět lehká mentální retardace nebo lehčí forma autismu, nevím, co je lepší. Každopádně jsme se domluvili, že do papírů napíšou podezření na autismus i kdyby se to nepotvrdilo, že tak bychom jedině dostali toho asistenta, že pouze na opožděný vývoj by jsme to neuhráli, tak jsem souhlasila. Každopádně ta terapie, co je sestavená pro autisty by mu neuškodila, protože se prý dělá všechno krok po kroku a že by se víc orientoval a začal dělat rychlejší pokroky. Tak zase s manželem uvažujeme nad těma lázněma, protože tam jsme viděli velké pokroky. Musím tam zítra zavolat a zeptat se, jestli by to šlo i se Štěpánem, když je kojenej a nevyžadoval by tam stravu. Neozvala se pavcik? No ale s tím autismem nevím, jestli má ta paní pravdu. Jisté prvky tam jsou, jakože špatný oční kontakt, je nepřízpůsobivej (musí být všechno po jeho), rovná třeba tužky do řady (ale nelpí na tom, že by to tak muselo být, navíc to nedělá třeba nevím hodinu v kuse). No nevím, já bych hlavně chtěla, aby jsme s ním nějak pracovali a dělali pokroky. Takže bych to vlastně měla brát pozitivně, protože asistenta asi dostaneme a o to nám celou dobu šlo. Mispuli a co vy máte za diagnózu?? A jak jste s tím asistentem spokojení.
No a jinak jsme i s manželem uvažovali, že by jsme na podzim možná ještě vyrazili k moři, že by to taky Adámkovi pomohlo a i nám by asi změna prostředí prospěla. No ale nevím právě jak je to s očkováním, jestli může Štěpán vůbec jet, jestli nemusí mít odočkované všechny hexavakcíny. Ach jo holky, jsem z toho zase špatná. Navíc mám pocit, že to prostě nemůžu ukormidlovat, jestli mi rozumíte. Já jsem měla vždycky ráda všechno ve svých rukou a jak jsem si to udělala takové jsem to měla. Ale s tím Adámkem jak dělám co dělám, tak nechci říct, že je to zbytečný, protože dělá velké pokroky, ale není to prostě tak jak bych si to představovala. Končím, je tady blázinec, snad se ještě večer dostanu k počítači tak pa

bera28
2. sep 2010

@maatkka, důležité je, že jste zvládly noc 🙂 Jinak s laryngitidou zkušenosti nemám, tak neporadím. Ale na afty mám vyzkoušený nový gel, doporučili mi ho teď v létě, je s aloe vera a pomohl. Nikdy jsem afty neměla, až teď se mi udělaly. Jmenuje se Aloclair, je bez alkoholu, nepálí a vhodný i pro děti (tuším od dvou let).
Kubík spadal do rizikové skupiny kvůli poporodním komplikacím. Netuším, zda hrálo nějakou roli i krvácení, myslím spíš, že ne. Ale měl zápal plic, sepsi, opakované infekce,... Takže prý i oslabenou imunitu (což se ovšem z krevních testů v Podolí nepovrdilo). V té rizikové skupině jsou děty např. po chemoterapii, které mají také oslabenou imunitu a průběh neštovic by mohl (ale nemusel) být komplikovanější. Tak takhle mi to Dr. vysvětlila. Přiznám se, že kdybych očkovala až teď, po těch testech na imunitu, tak bych trvala na neočkování neštovic. Anetka do rizikovky nespadala, takže to fakt není podle nedonošenosti, ale spíš následných komplikací. Jinak já jsem s naší Dr. nadmíru spokojená, neočkuje zbytečnosti, antibiotika dává až v nejnutnějším případě, vitamíny skoro úplně zavrhuje,...takže jsme si sedly🙂

@fajn, jj, dobrý pořadí - zadek - pusa. I když se koupou, tak si vezmou žínku a komentují : táááák, nožičky, zadeček, bříško, pusinku😀 a Všechno na jeden zátah. A můžu do nich hučet horem dolem, že se nohama nezačíná, ale končí 🙂

@denisee, tak to upřímně závidím, u nás to plavčo bylo v pondělí fakt hrůza. Jsem zvědavá na další hodinu. A to jsem to původně vůbec nechtěla na tento semestr objednávat, ale pak jsem si řekla, že to bude poslední kurz, tak ať si ještě užijí. Jenže Kuba jak se nepotápí, tak ho to nějak nebralo 😖

@argousku, lázněma nic nezkazíš a ta možnost jezdit každý rok je, tak toho využij. Navíc když vidíš pokroky!! Přeci jen jsou tam odborníci a dostane takové procedury, které bys asi sama těžko zajišťovala. Tak moooc držím palce, ať se zadaří. A co se týká autismu, nemáš možnost navštívit APLA centrum tady v Praze?? Jsou tam prý šílené objednací lhůty (asi půl až třičtvrtě roku), ale prý nejsou nikde lepší odborníci na diagnostiku autismu. Kámoška mi o tom vyprávěla, měla problém s dcerou a naštěstí se to tedy nepotvrdilo. Všichni lékaři říkali, že autismem trpí a až tam řekli, že ne. A skutečně, časem se vše upravilo 🙂 Dobré je, že máte nárok na asistenta. Pokud by to bez něj Adámek ve školce nezvládal, bylo by to blbé, aby musel být doma, než mezi vrstevníky. Jo a k tomu, jestli bys mohla mít Štěpánka s sebou, tak to úplně v poho. Sourozenec mladší určitého věku má nárok být tam s vámi 😉
Víš, u těch našich prťavců nemusí a není vždy všechno tak, jak u normálně narozených dětí. zase ale na druhou stranu není nikde dáno, že se z většiny postižení nemohou dostat. Ale to riziko komplikací tady prostě bude vždycky. Ty nejlíp víš, že pokroky dělá, tak pro něj dělejte maximum (což vy už děláte!!!!) a nic si nevyčítej. Jsou matky, které mají postižené děti a nedělají ani polovinu toho, co ty. Buď se s tím smířily nebo jsou líné a myslí si, že "to samo" - ony by mi sice tvrdily něco jiného, ale já tenhle postoj nechápu. To by ale bylo na delší debatu 😉

simicak
2. sep 2010

ahoj holky,tak se hlasime
let byl v pohode,viki na letadlo brm brm a jak zvedl kola ze zeme,tak usla a vzbuidla se pred pristanim a v aute tak samo,probrala se asi hodku pred koncem. Veru jelikoz blije v aute,tak jsem konecne zjistila proc,nesnese autosedacku abyt pripasana dlouho,takze po pul hodce ze ji boli brisko atd. tak nakonec jsme ji odepli a poprve to zvladla bez bliti,tak s vikousem mavali na auta a viki pri kazdem brm brm. Nasi maji za sousedy stado krav z jedne strany,takze holky nadsene hlavne viki,porad tam chce chodit a mucet a pak jim mava. Slunicko mame a je teplo,ale ol zitrka ma prset tak snad ne. Cely den jsme na zahrade,je tam hromada nejakych sutru a cerneho prachu v tom,tak mame dva kominiky bo jsou porad na te halde NO nic nasi prudi,jedem do obhcodu,tak pisnu a doctu pozdeji.

mispuli
2. sep 2010

@argousek naprosto chápu,jak se cítíš,tyhle pocity bezmocnosti mám po návštěvách psychologů taky,věčně tam nepředved to,co umí,za chvíli je unavenej a přestává spolupracovat,navíc vždycky vytáhnou nějakou tu příručku a jedou dovednosti podle toho,dělá si + nebo - a já jsem z toho nervozní,a vyšlo nám střední mentální retardace,ale rok od roku je to lepší,s asistenkou maximální spokojenost,ale zatím jsme na začátku a jáí nevím,jak to v tý školce probíhá,ale prej v pohodě,tak uvidíme za čas,s lázněma bych s tebou souhlasila,dneska mě mrzí,že jsme znovu nejeli,ten pokrok potom byl fakt znatelnej a když je Štěpánek takhle malej,tak by to nemusel být problém 😉

petrach
2. sep 2010

Ahoj holky,
matka no zítra sem zvedavá co vám řekne vaše dr..ješte jak píše fajn že by to mohlo byt že se dusila z tech aft..ale nejsem doktor..bolet to teda musí desne berušku 😠 já si říkala že ses dyl neozvala a vy jste tak marodní..a je mi to vážne líto,vím jak me bere když deti marodí..tak se držte holky a pfuj pfuj..at jste brzo zdraví♥

Denise a jak se jinak máte? co Vojtíšek? nepsalas už dlouho,tak se pochlubte a jak prázdniny?
Fajn to má neteř teda brzo..ježíš to musí taky bolet..a jak zvládli školu?

no dnes to bylo o kapku lepší..dnes davala koule zrovna rodičum,za to že na neco zapomeli nachystat..Elin mi v šatne tvrdila že má 5tku..tak už jsem za ní šla a jen tak se ptala,jak to dnes šlo..a pry vše v pohode..no a já že Elin říkala že má 5tku..a ona pry né ona,to maminka..samo teda ustne,ale naší slečnu to i tak dorazilo..tech 5tek dala teda plno..a nakonec z ní vylezlo,úpry sem zapomela na vypsaný formulář-a pecka je že ho mela ve složce.. 😝
tak jsem jí zdelila že Eliška si to hodne zabírá a to hodnocení ji deptá--a pry to je sranda..no asi i je..ale deti slyší co slyší a tomu i veří..tak snad si dá pozor..jinak nevím nevím..ale meli jsme pak před školou poradu s maminkama a je nás teda vetšina už naštvaných po prvním dnu.. 😠

bera28
2. sep 2010

Peti, myslím si, že jediný, kdo z toho má srandu je ta učitelka. Nebo si myslíš, že 6leté dítě dokáže odlišit, že se jedná jen o legraci?? Ta ženská je fakt divná 😠

petrach
2. sep 2010

argi až ted to čtu..vykašli se na diagnozy,tech už bylo a sama vydíš jaky je..ty lázne proč né,skusit se má všechno,posledne pomohli a deláš pro nej maximu..chápu že to vydíš černe a cítíš se že to nemužeš ovlivnit a to te štve..až se tak budeš zas cítit,tak se kukni na fotky z inkubátoru a říkej si..a dnes už ten náš bojovník umí tohle a tohle..že nejede podle tabulek no a co..a že má svou povahu..není sám..takovích detí je a i nás dospelích,až bude vetší,bude to zase jiné,bude se víc ovládat..nenech se deptat 😉

simi zdravím skotsko 🙂
bero no práve,ten její styl necxhápeme ani my..třebas včera nám řwekla..deti nebiju a když už,tak málo..a ty decka to berou vážne a já doma vysvetluju a hučím,že to tak nemyslí..

jinak teda s tím odplenkováním jste užasní..i ty..jak jsi to dokázala..
a chlámu se tem ruzným stylum.. 😀

petraguerra
2. sep 2010

Ahoj holky snazila jsem se vcera neco napsat,ale byla jsem totalne ko.Dnes jsem bez predniho zubu!OPET...kousla jsem do bagety k snidani a zustal me v ni zub.Navic me Frana vyhodil to lepidlo na ty zuby,ale snad sezenu dalsi....ja jsem tak nastvana!!! 😒

Argousek my mame Matese v autistickym spektru taky.Jak me doktorka rekla ,ze si mysli,ze by mohl byt autista tak jsem to odpoledne obrecela-taky me prislo ,ze se clovek snazi a stejne to neni k nicemu.Vzdycky se objevi neco noveho.... 😒 Ale myslim si,ze je dobre,kdyz ty nase kluky budou mit vic pod kontrolou,protoze se s tim da dost pracovat.Proto my porad mame spoustu doktoru a je pravda ze od ty doby jsem vystavena jeste mnohem vic nez predtim.Ja si tedy nemyslim,ze by byl uplnej autista-nepoznal kdo je mama atd,mozna jen bude mit nejakou mirnejsi formu.U nas je take maly ocni kontakt-zvlaste pokud neni doma tam lita porad po ordinaci a nikdy nic moc neukaze.Doma dela mnohem vic veci-ale neposloucha tedy,ale pokud je neco co ho bavi tak je v pohode a rad si hraje a spolupracuje a posloucha.Kazdopadne je to opravdu dobre,ze nas budou hlidat 😉

Matka to musel byt horor s Lili,doufam,ze ji je uz lepe 🙂

Denisee taky at je to uz lepsi muj malej taky obcas hvizda a nic mu neni,myslim ,ze ma holub v nose... 😕

Peto to ma tedy Eliska pani ucitelku-kolik ji je prosim te?Ta musi byt padla na hlavu!A s tim podepisovanim koukam 😕 😕 😕

Bera to jsou sikulove s tim zachodem my tedy nic,ale koupila jsem sedatko a zkusim primo zachod jestli to nebude lepsi 😉

petrach
2. sep 2010

peti je mladá..tak 35 myslím..max 40..ale spíš mín..a znamí ji meli ted před nama 2 roky a pry ze začatku to bylo drsné,ale pak ji deti milovali..než se toho dočkám,budu šedivá 😝

kikimaruska
2. sep 2010

Ahojky všem
@nanya : no vidíš, to jsem netušila, že když Kuba prodělal neštovice, tak je náchylný na pásový opar 😕 . Skorothyně ho loni měla a strašné problémy...to jsem tedy ráda, že jsme dostali naočkováno Priorix tetra...a tedy zdarma, protože nebyly vakciny -ty hrazené pojištovnou...
Žloutenku zatím neplánuju, ale kdybych nastoupila do té práce, jak stále čekám, tak bych pak dala...kdybych to přinesla domu, ať to nechytne pak Kuba...
Jinak my byly dnes na neurologii...a neuroložka měla radost. Pochválila nám kotníkový botky, už nechodí po špičkách, jako na jaře. Ptala se třeba, jestli chodí po schodech a zda střídá nohy..., zda spojuje slova...další kontrola za pul roku. Popovídali jsme o tom nočníku a prý by se to už mělo ted někdy samo zlomit...a když nechce sedět, at zkouším spíš na wc rovnou (když ve školce mají taky)...ikdyž on má asi strach z té velké díry...tak musím koupit tu redukci na wc....snad to pomůže.
@petrach: tak jak probíhal druhý školní den, bylo to lepší?

kikimaruska
2. sep 2010

@argousek : argousku nemužu radit ani posuzovat, ale lázně by určitě byly dobré. Kamarádka také vždycky vidí pokroky svého klučíka a my též. Už jsem párkrát psala. je mu 6, a zrovna jsme se bavily, jak ji přišlo líto, že včera nemohl jít do školy, jako ostatní prvňáčci. Za tu dobu 2,5 roku, co ho znám udělal velkej krok dopředu...přestože je to ještě běh na dlouhou trať. 😔

argousek
3. sep 2010

petrach já jsem teda v úžasu z té učitelky, taky mi to nepřijde normální, takhle malé děti stresovat pětkama. Navíc když tam někteří prvňáčci jdou v očekávání, že uspějou a ona místo toho, aby je povzbudila, tak je sráží 🙄 Nevím, jestli to bude pokračovat, tak bych se domluvila s ostatníma rodičema a stěžovala bych si 😖

maatka teď tady dočítám, co jste měly za ten zážitek s Lilinkou a jde mi z toho mráz po zádech, taky bych asi volala záchranku, lepší než by si pak litovala, žes jí nezavolala. Snad to budete mít dobrá, bohužel s laryngitidou taky nemám zkušenost, ale z nedonošeňátek jí tady na koníkovi někdo měl. Teď si nejsem jistá už kdo, možná právě gucz, jestli se nepletu, ale ta už tady na to reagovala

nanya vy to máte taky pěkný, pořád něco, že. Tak ať to máte dobrý a žádná alergie se nepotvrdí

jinak holky já ještě musím napsat k tomu mýmu příspěvku. Ona se mně ta psycholožka pořád snažila vmanipulovat do toho, že on nerozumí obsahu slov, v tom že vidí ten autismus. Ale to já teda nemůžu souhlasit, protože když čteme pohádku a pak se ho na něco zeptám, tak tomu rozumí. Ona že by taky mohl mít jen naučené různé povely a příkazy, ale že obsahu nemusí rozumět. Protože když jsem jí řekla, jak je šikovnej, co umí za říkadla a tak, tak si myslela, že se to jen napapouškoval, že to jsou autisti schopní se naučit, ale že nerozumí významu. Tak mně to mrzelo, protože jsem měla radost, že to umí. No uvidíme přijedou v listopadu k nám domů, aby viděly, jak se chová doma ve svém prostředí, tak sna se předvede líp. On je pokaždé takhle někde v ordinace takovejhle, podle je tam pro něj moc nových podnětů a nedokáže se soustředit. Navíc jak jsem psala, navnadili jsme ho, že pojedem tím výtahem a on se na to tak těšil, že nedokázal myslet asi na nic jinýho. jo a mispuli to jsi docela vystihla tím slovem bezmoc, když vím, jak je šikovnej a jaký udělal pokroky ale tam to vypadá, že si to člověk snad vymýšlí, protože to dítě tam na to vůbec nevypadá 😕

petraguerra
3. sep 2010

Argousek u nas tedy byla jen OT a ta pres mluveni,ale videly nejake pokroky taky ,i ze se chova jinak doma.Ze dela pokroky i kdyz pomalu.Urcite to Adamkovi prospeje,ze se na neho prijdou kouknout domu.A sikovnej tedy je vzdyt mluvi a zna basnicky,muzes s nim komunikovat normalne-urcite se to neprokaze.

Peto to jsis nemyslela,ze dostanes jeste ve tvym veku kuli vid 🙂A pi.ucka by me nerozhodila sediva uz jsem 🙂

Kiki a to uz mel Kubik nestovice?Myslim ,ze rikaji ze je to lepsi v mladi.Jeste ti chci rict,ze mate krasny bydleni s Kubikem moc se me libi 😉

petraguerra
3. sep 2010

A my jedeme dnes na piknic s kamaradkou a jejim synatorem na Loch Muick-je tam jezero potok hory,kone,jelenu stada hned u silnice-doufam,ze je zase uvidime ,ale jedem pres obed tak nevim 100%.Snad si to uzijeme+mame krasne slunecne pocasi-parada jdu pripravit chleby a upect buchty 🙂

mispuli
3. sep 2010

@kikimaruska už jse to sem asi vkládala,já koupila tohle prkýnko http://www.popron.cz/detske-toaletni-prkenko/s-... a fakt super,Míša chodí jen na něj,občas i bez něj,k našim jsme ho museli pořídit taky,tak přeju,abysteměli úspěch,jinak H taky ve školce zatím na záchod nechodí,přitom na něj chodí bez problémů,tak si bude muset zvyknout,včera večer a dneska ráno tvrdil,že do školky nepůjde,že jen pojede na plavání,tak jsem zvědavá,co bude říkat po 😀 😀

maatkka
3. sep 2010

Ahojte babenky
tak vasa diagnoza bola spravna - aj podla nasej dr. to bola laryngityda. Vravela ze ked sa uz objavil prvy zachvat tak ze sa to u nas bude asi diat casto 😔 az do 5-tich rokov kedy z toho deti "vyrastu"... Ze si na to musime tak trochu zvyknut. ☹ Povedala nam co v tedy robit - ist s nou na chladny vzduch a ak nebude chladno vonku tak pred otvorenu chladnicku dat na krk suchy studeny obklad a tak. Dala nam Rectodelt cipky (presne co pisala gucz a mame ich nosit zo sebou aj keby sme prespavali mimo domu) a fenistil.
Na dasna povedala ze ich ma fakt strasne zapalene (neviem aky to povedala odborny nazov) a dala nam tabletky co sa rozpustia vo vode a tym sa vytiera pusinka a Mundisal gel (presne ako pisala fajn). Skusala som uz aj cucoriedky (dakujem za tip) tak uvidime. Ten zapach z pusy je kvoli tym dasnam. Len som sa zabudla spytat z coho to mohlo vzniknut... neviete? Ved zubky umyvame poctivo pravidelne makkou detskou kefkou... ☹

Peti ta Eliskina ucitelka ma normalne vytaca 😠 Je mi luto tych deticiek... ved niektore take zodpovedne si to mozu fakt zobrat k srdcu ako Eliska a je im to luto 😔 ... Inak s tym "novym" dievcatkom to je od nej moooc pekne 😵 je velmi mila a empaticka... dufam ze budu dobre kamosky 😉

Argousek ja si viem tiez uplne predstavit ako si sa citila... presne to ze sa snazis robis vsetko co je v tvojich silach a aj tak su veci ktore sa nedaju ovplyvnit...
To je aj u nas klasika ze akonahle sme s Juliou v ordinacii "nepredvedie" vobec nic. Ona je zase hrozny bojko v tomto kym sa rozkeca a vsetko... Nam tiez vzdy uz od zaciatku pisala dr. take spravy ze ma islo porazit ked som si to doma citala... napr. ked bola este malicka a uz sa krasne vedome usmievala tak jej do spravy napisala ze usmev neopatuje... preto ze sa na nu (cudziu osobu) neusmiala za tych pat minut co sme tam boli? Ani sa ma nespytala... a tak to bolo skoro so vsetkym. Raz sa jej tam nahodou postavila na spicky - tak uz bude urcite spickovat a pod. Podla mna mi doteraz poriadne neveri ako Lilu rozprava lebo v ordinacii povie maximalne "nejdu bo?" (ci jej nejdu robit bo) a to je vsetko...
Ja si myslim ze my - ktore sme s detmi pomaly 24 hodin denne - vieme casto vela veci ovela lepsie posudit ako dr. ktori to sice maju vystudovane ale vidia ich "raz za sto rokov na pat minut". Navyse tie pokroky co robia - aj ked mozno pomalsie - ale ako velmi ich to zmeni rok po roku... To sa neda ani predvidat co vsetko sa naucia (hlavne teraz v predskolskych rokoch) za rok... nie to za dva tri...
A uplne suhlasim s tym co pise petrach - to ze ma nejaku povahu predsa este nie je choroba... ak chcel ist vytahom proste teraz a hned... a tesil sa... ved je to dieta. Julia je zase bojko kym sa neosmeli lenze na to tam nikdy nie je cas takze len sedi a pozera - no podla toho by tiez mohla kadeco na nu najst... A to by videla ten tajfun keby sa tam dlhsie otukala 😉
Podla mna to bude urcite lepsie v domacom prostredi - to je dobre ze pridu k vam. A hlavne!!! ty vies co vsetko vie - aky je sikovny - to ze to nerobi na povel na tom nic nemeni...
Myslim ze to beries super s tym ze ziadna terapia mu neuskodi len vdaka tomu moze robit pokroky a este vam odobria aj toho asistenta - tak aspon na nieco to bolo urcite dobre 😉

kikimaruska
3. sep 2010

Ahojky holčinky.
@petraguerra : jo jo, Kuba dostal neštovice loni v puli srpna, od kamaráda, který je chytil na kurzu cvičení pro děti...ale mamka o tom nevěděla...a měli je oba. Následky žádné nemá-jizvičky atp, má jen vyditelné jizvičky po drenech u prsíček, ale to když se na to soustředím a že vím, kde to je. Měl tedy zvýšenou teplotu, hodně pil, nechtěl skoro jíst a byl mrzutý a hlavně hodně spavý...a oblečený od hlavy k patě, aby si to nedrápal, ale přežili jsme. Horší bylo, že jsem byla tenkrát sama doma, 3 týdny jsme měli karanténu a já pak doma neměla jídlo, ven jsem s nim nesměla, rodina bydlí 60 km daleko a sousedy jsem neznala....takže mi pak kamarádky manžel vezl domů nákup a ještě mi ho nakoupil 😀 ...taková blbost...když je ženská s dítětem sama a nemá u sebe rodinu...a přitom s dítětem nesmí ven. Jinak pak asi 2 měs.na to jsme si "užili" 10 dní na infekčním tu rotavirovou infekci...a koukám, že už je ten Rotarix i hrazen pojišťovnama, tak bych ho časem druhému mimču určitě nechala dát, vubec není o co stát 😒 .
@maatkka : tak aspon, že už víš, co dělat a hlavně co to je...Já dávala na doporučení Mundisal gel i když se Kubovi klubaly zoubky. Je dobrý.

Jinak dnes v 8 jsem dala Kubu do školky, učitelky si ho odvedly, jen po mě koukal a pak se prý ptal, kde je máma...tak mu řekly, že jsem šla nakupovat. Po pul hodce jsem přišla, daly mi ho ve 3/4 (měli ještě zpívánky a rozcvičku) a smál se, mával učitelkám a prý vubec nebrečel. P.učitelka mi dokonce donese do prkýnko na wc, že má doma a už ho nevyužije...takže v úterý jde zase, už na hodinku...a i to prkýnko vyfasujeme 🙂

petraguerra
3. sep 2010

Tak uz jsem zpatky,nakonec se Loch Muick nekonal,byli jsme jen u te kamaradky na zahrade,ma tam houpacky,trampolinu,piskoviste,milion hracek-nejdrive Mates utekl pryc,bydli na samote v lese hajovna.Potom vlezl do auta a ridil-tam by asi vydrzel cely den. 😒 Zhoupnul se na houpacce, jist nechtel vubec,byl na trampoline,ale nijak zvlast tam nezaril,ale libilo se mu to.A potom jezdil v takovem malem auticku to se mu taky libilo.A potom strasil Maxe 😖Normalne ten jecel a malyho se fakt bal!On jak nemluvi tak prijde a vezme te za ruku a jde kam potrebuje ,aby ukazal co chce-sel i za Maxem,ten se bal,ze mu chce neco udelat a jecel .A Mates jecel taky,protoze chtel,aby sel no eldorado jako vysity-jeste ,ze nikdo neni v okoli-tak jsme se vratili domu,protoze oba ochrapany ujeceny-radost az na kost.Si rikam,ze s nim to bude ve skolce fakt tezky jestli nezacne mluvit,protoze deti tady tomu rozumet tedy nebudou.Tak je me to zase tak lito..... ☹ 😔

mispuli
3. sep 2010

@petraguerra H to dělá taky,teď už sice mluví,ale malý děti mu většinou nerozumí a velký nechtěj rozumět,tak je mi to taky pak líto

jinak plavání pro nás nebude,ve školce prej dobrý,v autobuse o něm nevěděli,zato v bazéně,nechtěl spolupracovat,jakmile po něm něco někdo chtěl,tak řval,že chce maminku,kousal,škrabal,štípal,tak to holt nebudeme pokoušet dál,ztkusíme to někdy dýl

jinak jsem se těšila na víkend a nebude z toho nic,tu kamarádku včera začalo strašně bolet břicho,dneska prej šla k doktorovi v předklonu,ale nic zjistili,ale na celodenní pochodování po ZOO se necítí,což ji chápu,už jsem si říkala,že bysme sfoukli i Ikeu,abysme tam nemuseli zvlášť,taťka zase bude línej,tak jdu zkusit najít něco jinýho,co bysme mohli zítra podniknout,abysme neseděli doma,kdybysme bejvali byli v Praze,tak jsme se chtěli jít podívat i sem,tak tedy typ pro pražské http://www.cosdetmi.cz/piknik-na-petrine-ida1036

petraguerra
3. sep 2010

Mispuli a nejhorsi je,ze on je lenoch fakt strasnej a nema ani snahu zacit mluvit,ach jo....mozna ani nikdy mluvit nebude to nam kdysi taky rikali-alespon,ze si ukae co chce a dovede si nas k tomu.Ja ti rozumim taky me to tak stve,ze je porad bez kamaradu a kdyz uz se najde nekdo kdo si vsimne,ze by tedy nejaky kontakt potreboval tak to vzdycky posere a ma dalsi pulrok pauzu.Tahle kamaradka byla u me naposledy v lednu a az ted...On totiz ten Max vlezl do toho auticka co tam meli a Mates ho trosku zmasakroval rval ho za vlasy atd,tak proto on tak rval,kdyz ho bral za ruku.Myslel si,ze ho zase ztluce-ale driv zase byl on kdo malymu ublizoval tak jsou si snad fifty -fifty.Priste by se snad uz mohli kamaradit.??

jana
3. sep 2010

Ahojte ...
sa ozyvam tak narychlo po veeelmi dlhej dobe. Maleho mam stale v nemocnici (este ze v Bratislave su len 4 nemocnice, v 3 sme uz stravili niejaky ten cas). Chcela by som sa spytat ci nahodou nemate niekto skusenost s babatkom, ktoremu bola robena tracheostomia. Malemu ju museli robit urgentne minuly tyzden, a v podstate dost veci som si ohladom toho nasla, okrem toho ze neviem ako budem vediet ze mi Jakubko bude v noci plakat ked ho nebudem pocut. Cez den ho budem musiet casto kontrolovat .. ale v noci .. No ak by mal niekto skusenost, prosim dajte mi vediet. Dakujem.

mata299
3. sep 2010

ahojte kočky, dlho som sa neozvala, ale čítam vás...prosím vás, boli vaše deti očkované proti RSV preparátom synagis?čo to vlastne je?od novembra by sme to mali brať...a este otazka, kubino mi posledné dni viac sliní a vyplazuje jazyk, teplotu nemá..., ale mám pocit, ako keby ho pálila záha...neviem, či to je vôbec možné a tak divne sem tam prehlta....po jedení si odgrgne, sem tam vyjde mliečko, ale len tak do jeho pusy...co to môže byť?

kikimaruska
3. sep 2010

@mata299 : ahoj, my proti RSV byli očkováni. Očkuje se několik dávek, každý měsíc. Musí to být pravidelné a všechny dávky, aby to mělo učinnost. Očkuje se, i když je dítko nemocné a vedlejší účinky to nemá (jako teploty atp). Tedy spon to říkali a nám nikdy nic nebylo. Protože je to velmi drahá vakcína, u nás v ČR se dávala jen vybraným rizikovým dětem a vždy jsme čekali tak 2 hodinky...než se všichni sejdou a pak se najednou očkuje, aby se udali všechny dávky a neplýtvalo se. U nás to bylo nějak, že víc jak 42 dní na kyslíku (Kuba byl 62). Zapisuje se to do zvláštní kartičky, mimi se před aplikací váží, aby se dala přesná dávka dle hmotnosti. A očkuje se od listopadu do dubna...kdy je největší riziko výskytu těch virů...které kdyby napadly mimi, způsobilo by muto velké komplikace ohledně plic a dýchání (mi bylo řečeno). Některé maminky si to chtěly platit sami, ale dávka vychází asi na několik desítek tisíc kč, což skoro nikdo nemáa aby to mělo smysl, musí se očkovat každý měsíc...ne jen jedna či dvě dávky...tak, snad je to správně...ale myslím,že holky ze Slovenska tu tenkrát psaly, že u vás je to snad aplikované pro všechny nedonošenečky automaticky, bez výběru...?

maatkka
3. sep 2010

Maruska to je supeeer ako paradne to Kubik zvlada 🙂 a ucitelky vyzeraju byt zlate a ochotne...
Petra to ti verim ze ta to mrzi... moj synovec bol taky isty - ked zacal chodit do jasliciek (mal cez dva roky) a tiez este nehovoril a len deti tahal ked od nich nieco chcel a stale sa chcel nahanat tak sacal do deti aby utekali... deti sa na nho rodicom aj pred mojou segrou stazovali a jej to bolo hrozne luto... zmenilo sa to ked si v jaslickach a hlavne na deti zvykol
mispuli tak drzim palce aby si naplanovala na zajtra nieco zaujimave 😉 my sedime doma uz vyse tyzdna - kvoli chorobe - a ide ma uz porazit aj Lilu samozrejme... tak sme do zajtra aspon u nasich nech mame zmenu... navyse mm ma dnes nocnu a ja som sa bala s Lilu ostat v noci sama
janka poradit neviem... ale velmi vam drzim paste a zelam nech uz mate drobceka v poriadku doma!
mata synagisom sa u nas ockuju vsetky deti narodene pred tusim 34.tt. je to straaaaaasne drahe ockovanie takze ja som zan bola velmi vdacna. pre predcasne narodene deticky je RSV nebezpecny... synagis deti velmi dobre znasaju a ja si myslim ze aj vdaka tomuto ockovaniu Julia nebola vobec chora (ani len sopliky) a to sme my s mm boli tu jesen-zimu dokopy snad 4x chori a neochorela ani od nas...

maatkka
3. sep 2010

U nas sa vsetky deti narodene do 34.tt. ockovali prvy rok... ten druhy rok na to mali narok len vybrane deti - napr. tie co boli dlhodobo na kysliku alebo s chorobami srdca...

kikimaruska
3. sep 2010

@maatkka : zvládá zatím dobře, ale jinak také nemluví. On teda je spíš bojácný a od dětí nic nechce- spíš si vše nechá vzít a nechá líbit...takovej mouchy, sněste si mě ☹ . Já mu rozumím a ví co chce a když mám někam jít, tak taky přijde, chytne mě za ruku, nebo nohu a vede , nebo spíš mě vleče pryč. A učitelky říkaly, že tam maji i 3l děti, které nejprv nemluví vubec ...ale snaží se porozumět, netlačí na ně. Hodně si tam zpívají a říkají básničky...a oni se pak přidají, takže to ,že se neumí vyjádřit jim nevadí...naopak mě ujišťují, že je to normální. Jinak já jsem za to očkování též ráda...a i přes něj, my máme každou zimu-tedy od října do jara temeř neustále rýmu a nachlazení, i s kašlem, vicemene vylečíme, pár dní klid a hups zas od znova. Je nemocný stále. Prý je prostě náchylný a oslabený a problémy bude mít častěji. Já tedy taky od podzima do jara bez kapesníku ani nevycházím... 😝 . A ted když bude chodit do školky, je zas riziko mnohem větší. Já ho ani nechci dát na plavání, protože by nám propadlo snad 90% lekcí...protože by se na mě maminky asi nelibě koukaly,že tam vedu nachlazené dítko... 😒 ☹

kikimaruska
3. sep 2010

Jo a tady též jen první rok, další rok neměli nárok žádné děti, byt by byly rizikové sebevíc...prostě finance...

petraguerra
3. sep 2010

To tedy koukam my mame naockovany jen proti chripkam normalni i praseci,ale jinak nas neockovali a to byl malej na kysliku 20mesicu 😕 😕 Tak si myslim,ze by nam to urcite taky dali kdyby to tady ockovali.My tedy jsme zase zdravy vsichni obcas nas boli v krku,ale do dvou dnu je to pryc,Rymu malej ma obcas,ale tak nejak vic byl za ty dva roky nemocny dvakrat po par dnech-snad mu to vydrzi,i kdyz tady davaji do skolek i nemocny deti ,ze to na nich vidim i ja a je jim to putna.Myslim ,ze az malej zacne se skolkou tak bude doma skoro porad 😒 Neni zvyklej.

Kiki Matej byl taky takovej driv on ho vzdycky ten Max zmlatil a ublizoval mu-a muj malej byl jako trouba,fakt me dnes prekvapil,ze ho tak zvalchoval,protoze ten Max je dvakrat takovej.Silnejsi i vetsi.Zase me potesilo,ze si taky prosadi svou bala jsem se ,aby tady jednou nebyl otloukanek,kdyz je cizinec a taky mouchy snezte si me.Musim hop krotit,aby potom nebyl zlej na deti-na prdel za to dostal.

Jana myslim si,ze se vzbudis kdyz se bude neco dit-vim to dle sebe,protoze malej byl s kyslikem fakt dlouho a vzbudila me uplne kazda blbost-jses s Kubikem napojena tak to bude v pohode.S tracheostomii nemam zadne zkusenosti.

Matka je dobre ze jste jeli za babi a dedou aspon trosku pokecas a prijdete na nove myslenky s Lilkou.At uz ji je brzy lip a muzete behat po venku. 😉 U nas mame fakt zase nadherne slunko,teplo az moc 🙂

bera28
3. sep 2010

@mata299, za Synagis buď vděčná, očkuje se v době sezony respiračních onemocnění, zpravidla říjen-březen, je to 5 dávek, každý měsíc jedna. A reakce na něj nebývají, chrání vždy jen ten jeden měsíc, proto se očkuje vždy po měsíci. Druhý rok už na něj mají nárok pouze děti, který byli např. i doma s kyslíkem.
A k tomu vracení mlíčka do pusy, to může být úplně klasický reflux. U nedonošenců veeeelmi časté. Ostatně i u donošených dětí. Nefunguje ještě pořádně svěrač mezi jícnem a žaludkem, a proto se potrava vrací zpět. Pomoci mu můžeš zahušťováním mléka Nutritonem a zvýšenou polohou v postýlce. Kdyby začaly problémy s jídlem, tak stačí, když Vám udělají sono a pokud by se i na sonu potvrdil, tak můžou nasadit léky např. Helicid.

bera28
3. sep 2010

Maatkka, tak teď, když víš, že je to skutečně laryngitida, tak už můžeš být připravená a další záchvat tě tak nevyleká. Hlavně když máš léky, to je dobře. A jak se vlastně laryngitida "chytne"?? Užijte si s Lilinkou u rodičů.

Kiki, a to ti i ty půlhodiny a hodiny, kdy je Kubík ve školce, počítají do těch 5 dnů, na které má za měsíc nárok?? Nebo to je úplně mimo?? A neboj, on se taky otrká.
U nás toto naštěstí problém není, ale to je tím, že jsou dva. Komunikují spolu od narození, takže je pro ně úplně normální komunikovat i s ostaníma lidma.
Dneska mě teda dostal Kuba, od rána pusu nezvařel, oni komentují fakt všechno a pěkně nás buzerují. Chlap mu chtěl sundat omylem svetr přes hlavu, místo toho, aby mu rozepnul zip a sundal přes ruce. Tak ho hned Kubajz sprdnul: tatínku, přes hlavu ne!! Zip MUSÍŠ rozepnout🙂 🙂 A mě odpol pomalu vynadal, když jsem mu říkala, ať nerozsype z misky lupínky a oni tam nebyly lupínky, ale cereální kroužky. To hned: maminko, ne lupínky, KROUŽKY!!! To byste musely slyšet ten jeho tón, to si člověk příjde jak totální blbec 😀 A takhle jedou od rána. Chlap mi dneska u večeře říká, že jsou jak rádio, které nejde vypnout. A Kuba hned zareagoval: rádio Bonton 😀 Jenže to pak čllověk težko zachová chladnou tvář 🙂

Petraguerra, a tobě řekli, že je možné, že Matěj vůbec mluvit nezačne??? A to z jakého důvodu? Já si vzpomínám, že když jsme mluvili kdysi s logopedkou, tak nám říkala, že problém nastává, až když dítě nemluví po třetím roce věku. A když bys nezareagovala na jeho tahání za ruku a prostě bys dělala, že nevíš, co chce, tak ani potom by nezkusil komunikovat?

Simi, jen si hezky užívejte, tady mají být v neděli ráno přízemní mrazíky😝 😝

Jo a bacha, na nočňajz chodí už i Kuba a vždy tam něco udělá. A to jsem ho ještě tenhle týden chtěla nechat s plenou, že to zkusím opět po neděli. A už dva dny si jí několikrát za den sundá a jde na nočňajz. No a samozřejmě si to pak po sobě musí sám odnést. Proto to taky dělá, že😀