Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bera28
5. okt 2010

@fajn, s radostí ti Anetku doporučeně pošlu 😀 Ona si totiž po sobě musela uklidit ten hrozný bordel, co udělala. Nemysli si, že má uklízecí mánie sama od sebe 🙂

Holky, teď se mi asi budete smát, ale já mám takovou radost 😵 😵 😵 . Svišťáci se poprvé v životě ládují broskví - dobrovolně, s chutí a krásně jí koušou. Mají jí teda nakrájenou na kostičky, ale nikdy předtím nevzali do pusy žádné ovoce (kromě banánu), které nebylo rozmixované.

maatkka
5. okt 2010

Ahojte babule
predom sa ospravedlnujem ze nereagujem zdaleka na vsetko ale docitavala som a bolo toho dooost takze mam gulas...
v prvom rade... @kmoor ja ani neviem co napisat... necudujem sa vobec ze si odpadla po tom vsetkom - to musi byt taka zataz na psychiku ze si to nedokazem ani predstavit... si uzasna skvela silna mamina ze to takto vsetko zvladas... Honzik je 100% po tebe v tomto!!! velmi velmi velmi... velmi statocny a sikovny chlapcek!... a myslim ze pisem absolutne za vsetkych ked vam zelam teraz hlavne rychly navrat domov a potom uz len rodinne stastie a pohodu a spokojnost na dllllllllho pokoj od nemocnice... tak velmi si to zasluzite!!!!!!!!!!!
peti a co za zle obdobie??? som sa uz aj trochu zacinala o teba bat ked si sa tak dlho neukazala... ani na FB...
bera Anetka vyzera uz taaak "staro" 😵 oproti nej vyzera Lilinka stale tak nejako detsky sa mi zda 😀 a ako jej rychlo rastu vlasky... ved ste ju nedavno strihali a uz ich ma dlhe 😵 podarena fotka 😵
maruska Kubikovi prajem rychle uzdravenie a hlavne na dlllho!!!

inak my sme mali velkuuu oslavu... manzelovej tridsiatky!!! najskor doma a potom s kamaratmi v podniku... super bolo 🙂
okrem toho sme boli ja aj mm po 2x chori - najskor on... potom ja... a teraz naraz... ale Lilu to od nas nastastie ani od jedneho ani raz nechytila (klop-klop-klop) - tak sa utesujem ze ma snad celkom fajn imunitu lebo sme nepouzivali uz ani ruska ani ine nejake extra opatrenia sme nerobili... mna uz len pobolievaju mandle trochu - mm ma sem-tam este teplotu - ale asi aj dlho este fit nebude lebo si neda povedat a nevylezi to 😠 nechcel ist ani na PNku tak chodi do roboty...

kikimaruska
5. okt 2010

@bera28 : 😀 to je super uklízečka...a koukám že má i svoje malý košťátko 🙂
@fajn : jo jo, chytili jsme to ve školce, a už jedem zase pořád dokola...snad už bude trochu líp, ted šel spinkat a je to ok, dokonce jsem do něj nacpala i nějaké jídlo (a nemléčné, to je obrovský úspěch, to je hroznej mlíkáč....mléko ráno, večer, večer ml.kaše a přes den třeba Bobík, Tvaroháček, jogurt....právě že vím, že by mlíko neměl, o to hůř, když to nemůže...ale nakrmila sem. Udělala sem mu i rýžový odvar a nacpala ho i trochou banánem (má i pořád řídkou stolici...takřka stále). Banán uplně nesnáší, ale něco snědl. Ted před spaním chtěl Mínko nebo kasíí...ale ani jedno nemohl..tak trucoval, ale nakonec zblajzl maso se zeleninkou (ale teda v příkrmu, on vařený domácí jídlo, když je nemocnej nechce 😒 ). Teda k obídku měl výbornou polívku s rýží a zahustila sem mu to rohlíkem a tu taky zbodl...Je to teda mnohem lepší s jídlem, jak před rokem, kdy jsme měli ty rotaviry, nesměl mlíko a nic mléčného, ale on skoro nic jiného nejedl. Včera jsme naaranžovali rozkrájená jablka, a dokonce i 2 slepičky okousal a snědl...opět vyvěšuju vlajku, snad to s tím ovocem bude už lepší. No a jinak mi včera vytahl kyselou okurku, a ládoval se kyselou okurkou 😨 , on teda snědl jen kousíček, ale už ochutnává...jen holt mu dýl trvá, než je ochotný to přijmout. Kdybyste viděli, s jakým odporem se tváří na ten banán 😕 😨 😅 , jako když ho chci otrávit. No, alespon už to neplive, a i trochu sní... 😝

simicak
6. okt 2010

Dobre ranko, cetla jsem vsechny poctive,ale vim uz prd.

U nas mame dalsi pokrok,Vicki umi pit pres slamku 😀 😵 Vcera tahala v Mekaci milkshake pres tu dlouho slamku a chutnalo ji 🙂 Na Verunku leze bacil a to jsme dneska meli jet na vylet do coko tovorany 😖 Hlasi nejvetsi zimu za 1000let,takze tady na ostrovech umrznem 🙄

Kiki,bera gratuluji k broskvi a bananu 😵

Petrach,to bude tim podzime,ted ma hodne lidi naladu na prd a pak to vsechno stoji za prd. Bude lip,jak priijde jaro 😀 🙄

Kmor,Honzik je teda bojovnik!!!!!!! Je dobre,ze se vyspala trochu a spocla a snad se i poradne ze vseho vybrecela!!!! Snad ho budes mit za par dni doma 😵

simicak
6. okt 2010

argousku, k nocnimu pocuravani........je to uplne normalni,ze s pocurava jeste!!!!!! Nech ho bez p len,leda pokud se ti zacne pocuravat kazdy den delsi dobu,tak mu je zas dej,jinak ne. Proste to zaspal,tak jako ostatnim detem se to stava, a nebo se to jeste stava,kdyz jsou pak deti nachlazene 😉
A k te psychl 😀 k tomu se snad neda ani nic jineho napsat!!! Ale snad te ted potesim. Kamaradka ma 4 leteho kluka ( nejlepsi kamaradka a znam ho od narozeni ),on si vubec neumi hrat sam,kdyz s nim chces neco delat,tak to je horor. Pokud neni v nalade,tak ho neudrzis ani na zidli. Vubec nerozumi tomu co ona po nem chce a rec ma hroznou. Sami rodice neozumi,tokmu co jim vetsinou rika. No a nosi hodne dudlik a pak si porad macka latkove pleny mista plysaka u hlavy a bere to s sebou vsechno vsude kde jdou.
Tady ji rekli,ze je zdravy,ze s nim nic psych.neni spatneho,rekla jsem ji,at s nim jede do ceska k psych. na poradnu,tak jela ted v srpnu,tam jim rekla vsechny ty hruzy a ze nic neumi. A cesky psych. ji rek,zze je naprosto v poradku,jen ze ma spatnou jemnou motoriku,at s nim vic maluje a na rec at vic ctou knizky. Takze je anglicky i cesky zdravy 😉
Psych.ji rekla,ze ve 4 letech je n ormalni,ze si deti sami nechcou hrat a ze si nespolupracuji nekteri pri hre,dudlik ze ma klidne nechat,ze nevadi u 4 leteho a rec se jeste s spravi.
Takze moje rada zni,zkus jineho psych.,tam ti treba eknou uplne neco jineho

simicak
6. okt 2010

argousku a jeste dodatek - zkazi vsechny oslavy,vylety,neda se s nim jit do parku,chyt aporad zachvaty vzteku,neumi si pekne hrat.......fakt horor dite.Ka maradka si myslela,ze ji pporadi co s nim a vsude ji rekli,ze to je n ormalni. Neumi ani nic namalovat,cmara jak nase rocni Vickorka. Jeste ma 1,5 holcicku a za chvili budou vyvojove na stejne urovni. A fakt ji vsude rekli,ze to je ok. Ze je proste asi divocejsi,tvrdohlavesji nebo ja nevim. Pry z toho casem vyroste.
A s tim autismem se neboj. My jak meli praxi na spec.skole pro deti se smisenymi vadami,stacionar,spec.skolka pro deti se smisenymi vadami.............hodne deti tam melo od psych.autismus v diagnozach. A muzu rict,ze nam rikal ucitele,ze ty jejich diagnozy jsou takove hovadiny kolikrat. Vidi dite chvilicku a podle toho se stavi diagnoza a pak to nesedi kolikrat. Takze to nekolikrat ignorovali,protoze ty deti znali lip,kazde rano s nima stravili pul dne a spes.pedagog samozrejme umi i diagnostiku. Jestli vidis,ze je maly ok a ze nea autisticke rysy,tak proste nema a ona si tam muze psat co chce!!!
Taky v Uk byl taky nedavno clanek,ze nekolik 10 000 tisic deti ma spatne diagnozy - vsude stejne. 😉

argousek
6. okt 2010

@simicak holky jste zlaté, děkuju za povzbuzení. Ona mu do zprávy napsala pouze podezření na autismus s tím, že se to buď prokáže nebo ne. Takže ono to není tak, že by řekla, že je autista a trvala na tom. Protože z toho co předvedl v ordinaci, se ani nedivím. Ale on je takovej vždycky, když přijde do nového prostředí, jak je vše nové, tak prostě neudrží pozornost ani oční kontakt. Až k nám přijedou, tak si myslím, že to bude jiný. Doufám, protože kolikrát se před návštěvou taky stydí a trvá chvíli než se osmělí, tak doufám, že se chvíli zdrží a nebudou hned spěchat pryč. Jinak musím říct, že máme velkej pokrok a to že jsme včera byli u kamarádky a Adámek se snažil komunikovat s jejím synem. Tahal ho za ruku a něco mu řikal, ten klouček mu bohužel nerozuměl, takže nakonec nic. Ale pro nás je pokrok, že se s ním snažil vůbec komunikovat a neignoroval ho, tak jsem měla velkou radost. On se teď dost rozpovídal, ale bohužel slova dost komolí, takže mu rozumíme jen my s manželem, snad se to zlepší až začne chodit na nějakou tu logopedii. On si sám docela vyhraje, ale že si třeba nehraje na něco. Taky jsem mu chtěla koupit k vánocům tu kuchyňku, protože jak jsme byli se Štěpánem v té nemocnici, tak si tam s tím docela hrál. Jinak už se mu blíží narozeniny, tak jsem mu objednala tohle odrážedlo http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=32384655 Myslela jsem, že koupíme kolo, ale na kole by se tady jen tak nenaučil, protože máme na dvoře trávník a myslím, že by to neušlapal, tak jsme zvědavý, jak zvládne tohle

kikimaruska
6. okt 2010

Ahojky holčinky.
argousku, sice nemám s tímto zlkušennosti...ale simi Ti to hezky napsala. To odrážedlo, co jsi vybrala pro Adámka vypadá super. Chtěla sem nejdřív Smart Bike, ale to je cenově někde jinde...tak uvidím. Tohle vypadá hodně dobře, až na to, že je tedy pro děti s min. výškou 90 cm a my se držíme na svých 85 stále, takže by zatím nedosahl vubec na zem 😅 , ale do jara myslím povyroste, tak bych ho Kubovi k 3 narozeninkám mohla koupit 🙂. Měla sem v plánu tříkolku, se šlapadlama uprostřed, což je lepší, ale kamarádka to koupila stejně staré holčičce (též stejně nedonošené a šikovnější jak Kuba)...ale ani ona to neušlape, takže ji na tom vozí jen na tyči, a to zas nechci, když by si s tím sám nevyhrál...a z motorky už vyrostl, z té malé....

berryvajt
6. okt 2010

Baby, súrne potrebujem pomoc.Mám obrovskú hrču v prsníku,od druhej v noci ju neviem vytlačiť.Mala som horucu sprchu, horúcu lampu, oxitocin injekciu a nič.Pomôzte mi,čo mám robiť.Mám obrovské bolesti. Tu mi hovoria,že mám vytláčať, ale keď to nejde. Nič netečie.Ja som už všetko vyskúšala... ☹ ☹ ☹

denisee
6. okt 2010

berryvajt: asi přímo neporadím, ale párkrát se mi to také stalo ještě v nemocnici, pak i doma, když už jsem kojila. Jediný co mě pomohlo je vždy nahřát ve sprše a odstříkat. Ale nedoporučuje se zase moc, aby se zase toho mlíka netvořilo hodně a problém se nezhoršil.
tady odkaz na perfektní stránky je tam databáze otázek a odpovědí od laktační poradkyně. : http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=19

denisee
6. okt 2010

Jo a ještě to místo v té sprše rozmasýrovávat 😉

petrach
6. okt 2010

@berryvajt skus nahřát a obklad z tvarohu,vážne to pomáhá..nebo i slivovice..ale první ten tvaroh..to radí i laktační poradkyne..máš i teploty? pokud jo,bež na gynekologii,dá ti na to leky,já je brala a mužeš i normálne kojit

simicak
6. okt 2010

beryvajt - ohni se and umyvadlo,at ti prso visi smerem dolu,ppust si horkou vodu,tak jak nejvic zvladnes a namacej hadru a jemne si prejizdej pres to blokle misto smerem dolu ( k bradavce) nesmi se na prso tlacit,protoze jsou citliva,dela se to jemnoucce!!!!! Pomalu jak bys ho hladila. Delej to pred kazdzy kojenim nebo odstrikavanim. Taky pomaha vzit kulaty kartac na vlasy a kdyz odstrikavas misto,tak si ho rolovat smerem k bradavce. Tim myslim kutalet,takze te ty bodlinky jemne pichaji - nejak to uvolnuje blokle misto ty jehlicky malicke. No a pokud mas teploty tak sup k dok.pro antibiotika.
Ja mela behem prvniho mesice 6x blokle prso,takze me lakt.poradkyne ucila masaze a fakt to do dvou dnu pomohlo a mliko zacalo zase tect. Hlavne mi rikala,ze se nesmi na prso nikdy tlacit a nikdy nasilim,kvuli tem zlazam,ze se vse detla hodne s citem,jemne a pri tech masazich byt zohla ( zemska pritazlivost) 😀

simicak
6. okt 2010

jo a masiruje se tusimm 10min. pred kojeni,odsrikavanim 😉

simicak
6. okt 2010

argousku,prave proto jsou ty diagnozy hodne nepresne. Protoze psych.nezna dite v prirozenem prostredi a zaklada diagnozu na hodinove schuzce nebo na vvsteve doma,kdy se dite chova uplne jinak 😉 Hele,jestli uz ti maly chodi do skolky,tak se zeptej po par mesicich ucitelky,jestli v necem hodne vybocuje,jak si hraje s detma,jestli se snazi komunikovat atd. ta to bude vedet nejlip. Sice nemaji vysky a tituly,ale maji praxi s detma nekolik let a prosli jim pod rukama spoustu deti. Protoze nekteri kluci jsou fakt ve vyvoji o dost pomalejsi,plus mmas jeste nedonoseneho kluka. Fakt,od kamaradek kluci maji pres 3 a ja jim nic nerozumim,kdyz mluvi,taky si nehrajou na indiany,nemaluji......... A s tim vytahem,od kamosky prave ten jeji maly je zas uchyl do balonu,ale uz od mimina. Takze kdyz nekde jsou a vidi nafouklky balon,tak maji taky po vylete 😀
A k te skolce jeste,uricte to malemu moc pomuze byt mezi detmi sveho veku,hrat si v kolektivu atd. 😉 Uvidis jak pak bude sikovny a hned bude po autismu 🙂

simicak
6. okt 2010
sniezik52
6. okt 2010

ahojte baby mám k vám prosbu kamoška má trojičky-dievčatká a súrne potrebuje zohnať ešte 2 monitory dychu neviete poradiť,pomôct?dík za info

kikimaruska
6. okt 2010

@sniezik52 : ve většině porodnicích se monitory dají zapůjčit myslím, stejně jako např.kojenecké váhy...

argousek
6. okt 2010

@berryvajt mně se to taky nedávno stalo, dělala jsem všechno možné a nemohla jsem to uvolnit, nakonec jsem přišla na to, že jsem měla ten mlékovod ucpaný na bradavce. Měla jsem tam takovou bílou zaschlou tečku, musela jsem to opatrně nehtem odstranit, ale opravdu opatrně abych nepoškodila bradavku a tím se mi to uvolnilo, pak jsem to odstříkala a bylo to dobré, tu bradavku jsem raději párkrát potřela genciánkou, aby to dobře vyschlo a bylo to desinfikovaný. A bylo po problému. Držím palce ať je to dobrý, tohle je dost nepříjemný ☹

@simicak mně to na ten autismus nesedí, třeba jsem mu včera řekla ať odnese paštiku do lednice a on hned šel a odnesl to tam, on opravdu perfektně všemu rozumí. Dnes ho děda vozil na traktoru a on hned letěl a křičel pojedeme traktůrkem, nemá žádné naučené fráze, pálí mu to. Já jsem to konzultovala ještě s těma babama s rané péče a ty si také myslí, že je to blbost a ty ho znají už skorem 2 roky. Ty si i myslí, že to u něj není na mentální retardaci, že je prostě pomalejší, ale že to dožene 😒 No uvidíme, každopádně díky moc za podporu 🙂

bera28
7. okt 2010

Klárce k dnešním narozeninám všechno nejlepší, hlavně zdraví, hodné rodiče a brášku🙂 Hezky si ten den užijte!

argousek
7. okt 2010

Také se připojujeme a přejeme všechno nej nej, hlavně zdravíčko, lásky a Božího požehnání 🙂) 😉

petrach
7. okt 2010

Klárince všechno nejlepší..hlavne hooodne zdraví,štestí a kamarádu..Šíma posílá velkou pusu 🙂

@sniezik52 u nás se taky pujčuje v porodnici,skuste se poptat..je to za poplatek..u nás 900kč na 6 mesícu,ale vyjde to pořád levneji než koupit..

petrach
7. okt 2010

@simicak máš krásné holky 🙂 🙂 🙂

simicak
7. okt 2010

Klarince taky vsechno nejlepsi k narozeninam!!!! Hlavne moc moc zdravicka,stesti,lasky a hodneho brasku 😉

berryvajt
7. okt 2010

Baby, problém vyriešený.Svokra mi doniesla zemiaky a strúhátko.Nastrúhané zemiaky som dala do handričky.Prikladala na postihnuté prso,dala som sáčok a plienku.Pri každom papaní som sa snažila vytlačiť mliečko, aj keď to bolelo a vymenila som obklad. Po troch dávkach som mala prso bez hrčiek, úplne jemné mäkké.Takže to je zaručený recept našich babičiek a funguje to.Konečne sa môžem vyspať. 😉 😉 😉

maatkka
7. okt 2010

Dobre ranko
my uz dnes mame za sebou kardiologicku kontrolu - vsetko v najlepsom poriadku 🙂 Tak sa tesime 🙂 Dr. nas chce vidiet este v troch rokoch lebo vraj uz ked sme u nho boli tak si nas pekne dosleduje - ale to len tak...
Na buduci tyzden nas caka ocne - toho sa trosku viac bojim kedze tie nase ocka este stale nie su celkom o.k. Ale dr. sama povedala ze to moze este tak rok po operacii trvat - a od operacie preslo len 5 mesiacov...
No a dalsi tyzden nas caka to najtahsie - EEG... spankovy zaznam... som veeeelmi zvedava ako nam tam Lilinka zaspi ale asi tazko - podla mna uz je velka na to. Je mi tazko ked jej v noci nesmiem dovolit spinkat (a jej uplne klipkaju ocka a je uplakana 😔 😔 😔 ) aby bola vacsia sanca ze zaspi tam...
No a ja som bola na internom a tlak katastrofa - bez liekov 170/105 ☹ Takze znova zacinam uzivat tie hnusne betablokatory z ktorych sa priberaaa ☹ Druhe tehu v dohladnej dobe nehrozi - kedze prekonana preeklampsia + takyto tlak = skoro urcite predcasny porod 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢

bera28
7. okt 2010

Ufff, tak jsme vás v rychlosti dočetla.

Maatka, výborné výsledky kardia! Ovšem horší už ty tvoje 😔 A co se s tím tlakem dá dělat, aby se dostal do normy?? Teď tedy budeš brát léky a pak můžeš otěhotnět?
Asi jsi mi četla myšlenky, když jsi psala, že má Aneta už dlouhé vlasy 🙂 Zrovna včera jsem je oba objednala ke kadeřnici.

Kiki, jak je Kubíkovi? Ráno jsem slyšela v TV, že zase přibývá respiračních onemocnění u dětí. Holt ten podzim 😖

Simi, to jsou boží fotky 😵 😵 Vikouš je takové prdítko sladké (ale to myslím v dobrém 😉 )

Berryvajt, ještě že už je to za tebou. Posílám holkám pusinku 😵 Jak se jim vůbec vede??

A kdepak se toulá @pavcik?? Už tady dlouho nebyla, takže ani nevím zážitky z dovči u moře.

fajn
7. okt 2010

Klárce vše nejlepší k narozeninkám hlavně zdravíčko.
@berryvajt a už máš obě babulenky u sebe?
@maatkka tak s tím tlakem to je fakt blby ☹ . Ale výsledky Lilinky super 🙂
@bera28 tak co bude s tou Anetkou ,jsem myslela že už dnes dojde v poště a nic 😀
Jsem ani nevěděla že pavcik už je doma z lázní asi jsem to přehlídla

berryvajt
7. okt 2010

@fajn ano, sú tu obe. Sú krásne,zlaté a kľudnučké (zatiaľ).JOhanka má 2230g.Sofika 2200g.Sofia zatiaľ má sondu. Mala problémy po operácii s dýchaním, tak ju nezatažíme s papaním. Každé druhé papanie sondujeme.Naraz vstávajú,naraz spinkajú ( nemocničný režim).Takže zatiaľ stíham.Uvidíme doma, ale veľmi sa teším.Som kľudná,vyrovnaná s osudom a berem všetko tak, ako príde.S Johankou sme začali cvičenie.Neľúbi sa jej, ale musíme. Prvýkrát som plakala s ňou, ale keď som ju položila po cvičení na perinku a usmiala sa na mňa, tak som ju vyhrešila, že ja plačem a ona sa smeje. Tak až také zlé to nie je.Mám z nich obrovskú radosť a som veľmi rada, že sú na svete.

fajn
7. okt 2010

@berryvajt hrozně krásně jsi to napsala jsi velmi silná ženská. Tak ty holky pozdravuj a popusinkuj a ať jste brzo doma. Didka taky měla problémy s dýcháním a tak ji sondovali ještě ten týden když už jsem byla u ní,ale pak najednou to zvládla všechny dávky a šly jsme dom s váhou 2640g dr. mi tenkrát říkala že ať už jdem že je už moc stará na to aby byla ještě v nemocnici .Měla vlastně 4 měsíce a vypadala jak čerstvé miminko 😀