Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

karmenta
11. jan 2011

@kikimaruska tak to viktorka řvala jak tur pořád a nikdo s tím nic nedělal :( Co máme přesně s kyčlema netuším, říkají "nezralý", takže vím prdlajs :(
Posílám fotečku našeho pupíku 🙂 je trošku rozmazaná, ale lepší pupíček vyfocený nemám 😉

bera28
12. jan 2011

Karmeta, děkuji za vysvětlení té peřinky. Nám říkal ortoped, když jsme byli na kontrole s kyčlema, že nedonošenci problémy tohoto druhu mají jen velmi výjiměčně, protože mají vlastně od narození široké balení díky plenkám, které jsou jim obrovské. Takže u nás byl růst jadýrek úplně v poho. Šli jsme na první kontrolu týden po propuštění a pak na druhou a jadýrka OK.

Holky, tak my měli dnes ve školce "suchý nácvik". Přišli jsme tam, kupodivu svišti ráno natěšení, tak jsem je převlíkla a šla šupnout do třída. No a učitelka mi říká, že se hrozně omlouvá, že se mi včera chystaly zavolat, ale že na to zapomněly. Ve školce je od pondělí spála. Takže jsem děti rychle sbalila a vystřelili jsme odtamtud jak namydlený blesk. Takže teď půjdou do školky až po ozdravovně.

maatkka
12. jan 2011

mila uplne chapem ze mas vzdy pred tym vysetrenim obavy - aj ked to urcite bude o.k. 😉 drzat palce uz asi nestihnem 🙂 tak napis ako ste dopadli...
karmenta gratulujeeeeeeeeeeem k prepusteniu!!! 😵 ja som to uz pisala vela krat ze ten den ked sme odchadzali z nemocnice - 4.11. 2008 - bol jednym z najkrajsich v mojom zivote 😵
no a pupocny pruh sme mali aj my a hrozitaaaaaaaansky (a to Lilinka fakt skoro vobec neplakavala) skoda ze to nemam odfotene lebo my sme museli mat stale ten porofix (naplast na hernie) - dole sme jej ho davali len ked sme jej preliepali novy - ale celkom rychlo to pomohlo...
a ja musim celkom pochvalit nasu nemocnicu - aspon co si pamatam lebo uz to asi neviem tak presne posudit - co sa tyka informovanosti - myslim ze sme vzdy o vsetkom vedeli co sa tyka Lilinky a ked sme odchadzali tak s nami dr. prebrala celu prepustaciu spravu - vsetko vysvetlila aj nam napisala presne pokyny co dalej... a kedze sme chodili k tym istym lekarom co sa starali o Lilusku v nemocnici aj do rizikovej poradne tak nam vzdy vraveli co a ako dalej... aj s nasou pediatrickou komunikovali aby sa navzajom uistili a tak...
bera moja maminka ked zacala chodit na nocne tak kadeco vyskusala aby zaspala cez den... ako prve "babske" recepty napr. teple mlieko s medom... potom aj nejaky caj na dobry spanok... nakoniec si kupila aj nieco take bylinkove v lekarni (tusim to boli tabletky) ale tie nakoniec uz nepotrebovala lebo si zvykla... ako sa poznam mne by uplne stacilo prestat pit kavu 😉 ja mam momentalne skor opacny "problem" - musim Lilu uspavat tak ze si k nej lahnem a mam co robit aby som uz o tej osmej s nou nezaspala... a aj ked nevstane vacsinou skor ako o deviatej!!! ja sa este aj vtedy tazko vyhrabavam z postele 😀 neviem co budem akoze robit ked zacneme chodit do roboty a do skolky 😅
simi pozdravuj Petku... a nevies kedy bude zase "on line"? 🙂
@petrach ahoooj Petka 😵 a ako vy? co drobci? uz ste zdravi???
baby asi nepoznate rozpravku "Bambulkine dobrodruzstva" 😀 ? My to obcas s Julinkou pozerame a ona teraz z nicoho nic prisla ku mne a zaspievala bezchybne tu uvodnu pesnicku 😀 ani som nevedela ze to vie: "Dedo Jozef dostal balik velky ako svet. Kto ho poslal dodnes nevie malo to byt prekvapenie. A co bolo dalej a co bolo dalej to vam rozpovieme hned. Prisla stuhou previazana skatulka a v nej bola bola bola bola a v nej bola bola bola bola Bambulka." 😀 😀 😀
A naposledy ked bola s bratrancom mu povedala: "Co blbnes Danko... neni ti rady?" 😀
Stale sa chce ist sankovat ale uz nie je vooobec ziadny sneh... vcera bolo u nas uplne jarne pocasie... a ona vysla von ze "neni sneh. podme pustat sarkana" 🙂 no asi by sme boli trosku za cvokov teraz behat so sakranom 😀

maatkka
12. jan 2011

bera nam to s jadierkami povedali rovnako ako vam a tiez sme ich mali po druhej ko v poriadku...
a co je to spala??? 😕

bera28
12. jan 2011

Maatkka, Lili a její hláška 😀 😀 😀 Tady je dneska taky krásně, svítí slunce, až na tu břečku a hovínka na chodnících 😖 😖
Spála je infekční onemocnění - s bolestí v krku, vysokou horečkou, zvracením, průjmy, vyrážkou,... Hlavně musí být dítě tak měsíc doma 😖 😖 No a já při nástupu do ozdravovny podepisuji bezinfekčnost - 3 týdny před nástupem nesmíme přijít do styku s žádnou infekční nemocí. Takže teď se holt budeme separovat kolektivu. Ale já se přiznám, že bych je ze školky vzala i v případě, že bychom do ozdravovny nejeli. Jenže to by mi zase úči neřekly, že tam ta spála je. Ale fakt bych ji riskovat nechtěla.

denisee
12. jan 2011

Karmenta: gratuluji k propuštění a krásné váze 🙂 Já si zase doma pořád stěžovala, že o Vojtovi vůbec nevím, pořád jen spal, na jídlo sem ho budila, ale pak od regulérního termínu porodu, nastala změna, trpěl na koliky, takže 3 měsíce očistec. Už teď se děsím, že druhé bude kluk, když prý na ty prdíky víc trpí.

Petrach: ahoj 🙂 🙂 zítra se chystám odložit pleny a uvidíme , jak dlouho vydržím z nervama 😀 nevidím to moc růžově. Naposledy jsme to zkoušeli v létě a po prázdninách, bez úspěchu. Takže zatím stále V nosí pleny, když se mu chce kakat, tak to už vždycky nahlásí, ale málokdy, to stihneme na WC, aniž by už něco nebylo v plíně 😠 A čůrání neříká vůbec.

alinocka
12. jan 2011

Ahojte som tu dlho nebola.
Karmenta:gratulujem k prepusteniu z nemocnice 🙂 .
Pamatam sa ked nás pustili dom Vanka mala 2460g a 45cm 🙂 ,to bolo tak zlate decko ani sme nevedeli ze je doma stale spala,na krmenie som ju budila alebo som ju nakrmila aj pocas spanku.Koliku sme mali asi 2krat potom som kupila antikolikove flase a bol pokoj.
Vanesska teraz kazdu chvýlu sedí na wc či chce aleno nechce,včera tam sedela sokro 30min a nič,ale potom čo som ju odtial zobrala(bolo uz neskoro 19.45)a zacala chytat ju aj Timejku do hajan sa pekne pokakala(uz do plienky)pozrela na mna a vraví "pokakaná fúúj",no tak som ju prebalila a hned na to mladsia Timejka "úúúúj mám úúúj"(fuuj mama fuj)takto mi oznámila že aj ona potrebuje prebalit 😉 .
Doteraz Vaness odmietala sama jest som ju musela krmit inak radsej nejedla a včera som nekompromisne pred nu dala tanier a vidličku sadla som si vedla nej a zacala citat casopis,a Vanka?chvylu sa na mna pozerala a potom zacala sama jest akurat som jej obcas pomohla nieco napichnut na tu vidlicku 🙂.
17teho ideme na gentiku-uz teraz mam z toho bobky to zas bude zuriveho kriku ked jej budu brat krv 😖.

alinocka
12. jan 2011

Vanesska pomahala pri kosení trávy 😀

petrach
12. jan 2011

Ahooj holky,

Karmenta gratuluju k propuštení...na pláč mám jedinou radu..probiotické kapky,nezaberou hned..do tydne,ale budete mít doma miláčka..mám vyskoušené do 10 mesícu,bez nich brečel a brečel a i bera je dávala co vím a sposta mích známích..navíc teda podporují i imunitu a malí co je bral,nemel ani rýmu..a když je seženeš ze slovenska,nebo na MMB jsou o 50 procent levnejší..

milo držím pesti a napiš jak jste dopadli♥
denise my meli dnes uspech po spaní s nočníkem 😀 ale spíš náhoda..
simi držím palce s tou prací,kdyby tio to pak vyšlo i pracovat za penízky,bylo by to supéér ne? 🙂
bero a co ty a práce? už chodíš denne? vím žes psala,že to nevyšlo v tom září..
matka bezva hlášky 😀 😉 😀

u nás vánoce letos takové kapku smutné,i Elin to cítila..ale zvládli jsme to..ted se snažím ji hodit do klidu kvuli škole..bere vitamíny na souistředení a pozornost,desne drahé a pomáhá to..teda asi,nebo že je doma víc klid..
planuju jim společný pokojík v přízemí,jen co to dořešíme s manžou co a jak bude..my zustanem s detma asi v přízemí a uzavře se vchod do patra,tam bude solo bydlení...snad me chápete 😉
no a dnes jsem kouopila Elišce zuzu křečka a ted se mi o nej tak rvou..že ho koupím i Šímovi k narozkám..holky to tak letí..bude mít za mesíc 2 roky 😕 me ten první rok tak utekl..to me hrozne mrzí..

simicak
12. jan 2011

Ahoj holky,ta ta praxe mi tam nevysla 😢 😢 😢 😢 Docela me to dorazilo,jelikoz to je moje snova prace,k tomu kousek a hlavne,zanda spec.jina skolka v okoli neni,vse je uplne daleko 😢 😢 😢 😢
@petrach tak to je supr,ze skola je lepsi 😉 A bydleni jsste vysesili bombove,aspon budou mit deti tatinka porad kousek a nebude to pro ne zadna velka zmena 🙂 🙂

Holky,to je tak stupidni novy rok,ja chci do te skolky a delat level 1 anglinu!!!!!!!!!!!!!!!!!

sarik1
12. jan 2011

Ahoj holky, držte nám palce zítra nás zkoukne doktor a řekne, jak hodně jsme pozpátku a zda-li nás čeká vojtovka, zatím ji cvičit nemusíme, Adámek už začíná pomalu pást koníčky... můj termín porodu byl 25.11. a porodili jsme 18.9 , v Hradci jsou fakt užasní.... 🙂

saskah7
12. jan 2011

ahojte..

@sarik1 pozeram, ze tiez mas medzi detmi dost velky vahovy rozdiel (moji mali 1140g a 820g)... na pohlad su stale este dost rozdielni a aj motoricky je mladsi dost pozadu.. ale ja stale verim, ze vsetko dozenieme 😉 .. u mladsieho bol problem aj to, ze uz po prepusteni domov asi po mesiaci mu zistili, ze ma nedostatok kyslika, tak preto sa to zaostavanie aj prehlbilo este viac... ale odkedy kyslikujeme, tak sa vyrazne zlepsuje, tak sa tesim 😉

baby, chcela som sa opytat, dokedy sa ma prevarat dojcenska voda na zarabanie umeleho mliecka?

maatkka
12. jan 2011

bera no ty brdo!!! a to skolku nezavreli ked tam mali infekcnu chorobu? to myslis ze by ti to nepovedali?!?! ved to musia nie? 😕
alinocka mala je zlatucka 🙂
Petka u nas siel nocnik uplne jednoducho 😉 ale musel prist ten vhodny cas!
doma ste to vyriesili super... velmi drzim palce aby bolo vsetko v najlepsom poriadku ako je to mozne!!! mne sa inak ten Lilinkin prvy rok celkom vliekol... ale druhy ani neviem ako ubehol...
a deticky kraaasne - a riadna zmena 😉
simi to je mi moc luto 😔 velmi drzim palce aby tento rok pokracoval ooovela lepsie!!! my sme minuly rok zacali tiez hrozne - Liluska bola chora... hned potom nam ukradli nepoistene auto plne nasich veci... hned na to sme mali nedoplatok tusim 9000 za vodu... a hned na to si mm tak ublizil na palec ze mu museli strhnu necht... ☹ ale potom uz bol super rok... tak dufam ze si si vsetko zle uz vybrala a uz sa ti bude len darit!

maatkka
12. jan 2011

@saskah7 my prevarame vodu stale 😉

bera28
12. jan 2011

@petrach, bydlení jste vyřešili dobře 😉 A je fajn, že jste Vánoce zvládli taktéž v pohodě. S těma probitickýma kapkama máš naprostou pravdu. Svišti je brali hroooozně dlouho a fakt pomohly. A to nemyslím jen na koliku.
No co se týká práce, tak jsem změnila plány. Víš jak moc jsem byla naštvaná, když to na podzim nevyšlo 😠 Nakonec jsem to celé promýšlela a rozhodla jsem se, že nechci pracovat na celý úvazek. Teda ne u současného zaměstnavatele, protože to mám hodinu dojíždění tam a hodinu zpět, a to se mi fakt nechtělo. Jenže jsme se nebyli schopní na částečném úvazku dohodnout, takže dávám výpověď. Příští týden se tam chystám, už jsem si domluvila schůzku se šéfem. A budu na RD další rok, což znamená, že mi i pojištění bude platit stát a doba péče o děti se započítává do důchodu. Když už jsem se takhle rozhodla, tak nebudu nic shánět před prázdninama, ale až po. Na červen už máme koupenou dovču na Rhodosu a přes celé létu pak budeme opět v jižních Čechách. To si prostě nemůžu nechat ujít 😀 😀 A až nějakou práci najdu, tak na pojišťovně nahlásím, že jsem začala pracovat a ukončuji RD.

Sarik1, držím palce, ale neboj. I když byste Vojtovku cvičit museli, tak se to bohatě vyplatí! Tady tě budeme všechny podporovat.

Simi, to mě mrzí s prací ☹ ☹ ☹ To znám moc dobře. Ale neboj, ono to určitě je k něčemu dobré, i když ti to teď asi nepříjde. Ale věř, že ta pravá práce na tebe ještě někde čeká 😉 😉

sarik1
12. jan 2011

@saskah7 Adélka byla menší a taky se mi zdá že je motoricky mladší.... Při propuštění z porodnice nám neurolog řekl, že Adámek je 14 dní mladší a Adélka měsíc... je to super na to, že byli o 9 týdnů dříve narození 🙂 Jinak já převařovat budu asi do té doby co budu dávat umělé mléko 🙂

sarik1
12. jan 2011

@bera28 Děkuju moc... ty si měla motoricky rozdil mezi dětmi... já mám pořád tendenci je srovnávat.... je to hrozný... ted mám Adélku v nemocnici... byla dušná.... a přitom Adámek byl na tom s dýcháním hůře, měl pneumotorax a CPAP o týden déle než Aduška

sarik1
12. jan 2011

@saskah7 Ještě k té váze, Adélka měla o jednu výživovou trubici méně a proto je i menši...

vlcek
12. jan 2011

karmeta-občas vás sleduju a držíme všichni moc palce,ať se vám daří!!my jsme sice nebyli tak nedonošení,myšky byli v 32+2,ale Jeník měl přehozenej z porodnice režim,ublinkával si,museli jsme cvičit vojtu a oba brali železo,takže strašnej řev ve dne v noci a měl taky vyřvanou kýlu na pupíku a nás taky zachránili probiotický kapky a pupík jsme přelepovali,na pupík jsme dali třeba 2 odličovací tamponky nebo mul a přelepili jsme to protialergickou náplastí do kříže(nebo na citlivou pokožku),a po každým koupání novou a pomohlo to,chudáčkovi v té kýlečce strašně bublalo a škrondalo ☹ .mějte se 4vlci

bera28
12. jan 2011

Sarik, to si piš, že byli svišti motoricky úplně odlišní. Jenže my jsme to očekávali, protože Kuba měl krvácení do mozku 1. st. Ale srovnal se a právě díky Vojtovce. Teď už je mezi nimi jen takový ten běžný rozdíl jako mezi ostatními dětmi - Anetka je pohybově nadaná po tatínkovi, Kuba po mě 😀 😀

sarik1
12. jan 2011

@bera28 no Adélka měla krvácení 2stupně, mám velkej strach :(

mila01
12. jan 2011

Ahoj holky.
Díky moc,že jste na nás mysleli,máme to za sebou.Kája má vyšetření ok,vidění ok ( musela ukazovat,kam je natočené E a to se zmenšovalo,až skoro nebylo vidět,ale ukázala vše dobře ),nitrooční tlak je zvýšený ☹ a oční pozadí je našedlé ☹ ,ale to už se asi nezmění.Takže vlastně dobrý - nic se nezhoršuje.Kontrola až v říjnu - což je dobrá zpráva. 🙂 😉 🙂

Teda vy jste toho tolik napovídali,že nestíhám dočíst,pokusím se zítra na poradě,až se třeba budu nudit. 😀 😀 😀

Bera . omlouvám se,ale nedalo se to stihnout,od doktora jsme vypadli ve 12,do 13 jsme obědvali - bylo tam hrozně lidí a v autě Kája hned usnula,byla z toho dost hotová. ☹ ☹

kikimaruska
12. jan 2011

Ahoj holky. Koukám, že se zase rozrůstáme a ztracené zas našly cestu 🙂, ikdyž já taky pokulhávám, je tu na mě v dílně zimaaa.
Petrach hezky jste to vymysleli, snad to bude časem dobré ještě víc...
@bera28 s tou školkou to je síla, já sem myslela,že se už spála běžně ani nevyskytuje...ikdyž vlastně já jako malá sem jí měla taky...mám to v očkováku.

Nás ted nejbližší dr.čeká a v řeznu ta neurologie,tak uvidíme
Koukám, další dvojčátka tu máme, tak at je Adélka zase brzy doma ....@sarik1

kikimaruska
12. jan 2011

Ahoj holky. Koukám, že se zase rozrůstáme a ztracené zas našly cestu 🙂, ikdyž já taky pokulhávám, je tu na mě v dílně zimaaa.
Petrach hezky jste to vymysleli, snad to bude časem dobré ještě víc...
@bera28 s tou školkou to je síla, já sem myslela,že se už spála běžně ani nevyskytuje...ikdyž vlastně já jako malá sem jí měla taky...mám to v očkováku.

Nás ted nejbližší dr.čeká a v březnu ta neurologie,tak uvidíme
Koukám, další dvojčátka tu máme, tak at je Adélka zase brzy doma ....@sarik1

bera28
12. jan 2011

Sarik1, tak to bych teda Vojtovku s Adélkou cvičila, i když by mi doktoři řekli, že nemusím. Ale budu upřímná, nedokážu si představit, že by ti řekli, že s ní cvičit nemusíš. A v kterém místě ke krvácení došlo? Víš jaké centrum/centra byly zasaženy?

Milo, v pohodě 😉 😉 Hlavně když dopadlo vyšetření tak, jak jsi očekávala 🙂 A jaká byla cesta?

Kiki, no mě ta spála taky udivila a prý je to opravdická klasická spála, ne spálová angína. Hlavně to nebylo jen jedno dítě, ale během pondělí hned dvě a každé v jiné třídě 😒 😒 Co jsem viděla, tak stejně ve školce moc dětí nebylo. U svišťů je vždy tak nim.20 dětí a dnes jich tam bylo tak 10. Takže asi většina marodí. A to dnes říkali, jak se očekává epidemie chřipky na přelomu ledna/února, tak doufám, že nás to nedostihne v ozdravovně.

denisee
12. jan 2011

Simicak: to je smůla, ale jak píše bera, zpětně za to budeš třeba ráda, protože se ukáže něco lepšího. A mimochdem, obdivuji tě za to, že se vůbec domluvíš v jiném jazyce. Já bych si to tak přála, ale prostě na to nemám buňky ☹ Až, se budu já chystat za další 3 roky do práce, budu muset navštívit nějaký kurz angličtiny.

Bera: máš ten příští rok pěkně naplánovaný 🙂
Mila: hlavně, že je nález beze změny. A máte kontrolu zdárně za sebou.
Holky nemáte někdo doma auto Renault grand scénic, chtěli bysme ho koupit(ojetinu), tak sonduju. Dneska jsem vytřídila jednu skříň, až už jsem uvolnila 2 poličky pro naše druhý mimi 🙂

jecidlo
12. jan 2011

sarik1: i kdyby vam rekli, ze jste v poradku a cvicit nemusite, tak cicte, holky to tu psaly hodnekrat, my jsme necvicili ja jsem byla rada, ze ziju a neurolog nam pokazde rekla 1 nebo 1* a pak ve 13 ti mesicich zacalo byt neco spatne a v toce a pul mi rekli ze ma mala DMO a opravdu spatne chodi. Jenze v roce a pul zacit cvicit to fakt moc nejde a trochu me mrzi, ze jsme to nedelalli predtim, rika se, ze do roka jde udelat nejvic :( a to jsme zadne krvaceni ani komplikace nemeli :(

Petrach: jsem rada, ze jste to doma nejak rozsekli a asi dobrym zpusobem, je na druhou stranu fajn, pokud se takhle dokazete dohodnout, ale stejne je to ted pro tebe asi mazec...drz se 😵
Jo a jsme same prekvapeni,ale ja jsem z toho byla taky hodne prekvapena🙂)

no a ja jinak tak uz nejak cekam, ze mi zamitnou matejovi lazne budu se moc divit jestli ne, marusce je schvalili, ale u mateje zadaji doplneni jeho rehabilitacni pece v roce 2010 ale on zadnou nemel, ze takze jim to pripada napadne, nejhorsi je, ze on ale opravdu nema cistou chuzi a lazne by mu taky prospeli, doktorka k tomu jen rekla, ze je ted blba doba a ze se setri, ale nevim. Pojedeme tak jak tak, holt to budeme muset v nejhorsim zaplatit ale bude to mazec. Jestli budoou trvat na tom, ze musi mit i stravu tak je to asi 500 na den * 45 dni no a pri predstave ze bych pristi rok jela treba aj s dalsim svistem tak to abych so brala pujcku, ale jeste porad doufam, ze treba to vyjde....

mila o1: tak mozna i to, ze to neni horsi je dobra zprava, tak aspon tak 😒

alinocka: vaneska je krasna holka 😉

jo a jak tu resite nocniky, tak u nas zatim nehrozi, okoli uz jako rejpe, ze u nich vsichni byli max do dvou let bez nocniku, ale prdim na ne, kdyz je dam na nocnik, vycuraji se, vetsinou se jim to podari i vylit, kdyz je necham s holou dupkou, tak hlavne matej je za pul hodiny znovu pocuranej, mel ted obdobi, ze za den snedl dve lzicky termixu a vypil 2 litry vodu, ted je nastesti zase ji a pije min,ale porad chlasta, takze taky pockam az prijde vhodny cas, jen doufam, ze je odplinkuju nez se narodi dalsi miminko, plinky na tri deti by uz byl zahul 🙂

jo vidite kocky, dneska jsem poprve za dva mesice asi neusla vecer u uspavani deti, tak se hned rozepisuju 😀 😝 krome unavy a zacpy ani nevim, ze jsem tehotna 🙂

jecidlo
12. jan 2011

a jedna svatebni rodinka 😎

bera28
12. jan 2011

Denisko, s anglinou mi to povídej 😖 Tři roky jsem pomalu nežbleptla. Taky jsem si teď chtěla dát ještě před prázdninama oživovací kurz, ale vychází to tak blbě, že všechny začínají hned v únoru a to bych chyběla, takže by mi to bylo na prd 😖 😖 S autem bohužel neporadím.
Páni, 25 tt, to to letí.

Jecidlo, moc vám to všem na svatbě slušelo. A k tomu Matějovi a nároku na lázně ti písnu teď do IP.

simicak
12. jan 2011

Holky,vy teda kecate,si prd pamatuji 😝
@jecidlo nadherna fotka,moc vam to slusi. S ozdravovnou drzim palec
@denisee kdyby jsi zila v cizinetak se jazyk neucis,to proste vychytas a donuti te to rozumet i bez ucebnic. Ja anglinu nikdy doma nestudovala,,mela jsem nemcinu a jelikoz jsem lina,tak se nucim. Ale mame jen angl.tv a vse je angl.tak jsem to pochytila,celou gramatiku a vse jen vzduchem 😉

Holky,ja potrebuju radu. Asi pomuze@bera28 ja bych potrebovala prelozit maturitni vysvedceni,nevis nebo nevite,kolik to stoji v cr?? Tady chcou za preklad bez overeni cca. 1500kc a taky jeslti to necham overit v Cr,uznaji mi to v Uk nebo to mam overit spis az tady??

Nocniky holky nereste,anglani to delaji tak,ze jak dite chce,tak jdde,proste k tomu casem pry dojde samo 😀 Ja kdyz rekknu,ze Veru je od roka a pul bez,tak na me cumi jak na vola,tady je bezne tak od dvou a pul let byt bez plen 😉