Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

lucia00123
17. máj 2011

@maatkka ahoj dakujem za chlapcov 😀 a dva niky mam aj preto lebo som mala Lucia svoj na CZ stranke co som si nevsimla ked som ai ho zakladala 😀 ale pouzivam na chat skoro stale tento, tu mam foto a vlasne vsetko

kikimaruska
17. máj 2011

Ahojky. Vítám nové maminky.My máme za sebou menší oslavičku, tak pár foteček, zbytek v albíčku 🙂.Nakonec se i na chvilku stavil tatka, tak to byl asi pro Kubu největší dárek...ikdyž se mu teda nechtělo a za hodinku byl zas v trapu 😝

berryvajt
18. máj 2011

@lucia00123 ahoj lucka, ako sa darí chlapcom?Čo je s Mirkom?ˇUž vieš niečo podrobnejšie?Kedy ho donesú naspäť do NZ,aby boli spolu?To by bolo najideálnejšie aj pre vás,mali by ste ich spolu a všetky informácie by ste mali z jednej ruky.Držím vám palce,veľmi.Buď na seba veľmi pyšná,predsa trojičky sú trojičky. 🙂 A ver tomu,že všetko dobre dopadne a o pár týždov budete spolu na izbe. 🙂

irsina83
18. máj 2011

@lucia00123 ahoj, vitaj a kolko chlapci vazili? drzim palce, este pred nedavnom som ta videla v jednej teme a moc som vam fandila... 🙂
@zzuzana82 vitaj a drzim palce aj vam kolko ma malicky? neboj vsetko bude ok len treba verit 😉

zzuzana82
18. máj 2011

@irsina83 ahoj, a dakujem 🙂 maly Risko sa narodil pred 3 tyzdnami (ja som bola v 30+5), z nicoho nic, diagnoza preeklamsia. Musel ist hned von. Prekvapujuca bola jeho nizka porodna vaha, mali sme iba 0.926kg, po prvom tyzdni sme schudli na 908g ale teraz uz po troch tyzdnoch mame 1216g a dnes mame vazenie tak sa neviem dockat 🙂

irsina83
18. máj 2011

@zzuzana82 ja som rodila 30 plus 4 a mala mala 1040g a schudla na 940g,,,ozaj bol tvoj syncek malicky ale aj my sme boli malicky na ten tyzden ale neboj sa zvladnete to krasne pribera 😉 aj ja som sa takto strasne tesila na kazde vazenie 😉 tiez som mala preklapsiu a este mnoho dalsich veci ale zvladli sme to 😉 drzim palce moc moc moc 😉 o mesiac ste doma 😉

denisee
18. máj 2011

@zzuzana82 : taky tě u nás vítám 😉

@kikimaruska : krásný fotky, Kubík je fešák a měl určitě velkou radost 🙂

Holky chci se zeptat, máte někdo zkušenost s pupeční kýlou u miminek. Dětská mi dala doporučení na rehabilitaci jdeme tam 8.5. Předpokládám, že nám dá první cvik z Vojtovky (mačká se bod pod bradavkou). A Daník má lehkou predilekci do prava, ale jdem tam hlavně kvůli kýle.

denisee
18. máj 2011
kikimaruska
18. máj 2011

@denisee jé, Vojta měl taky pěknej dortík 😵 .Jinak my měli problémy s pupeční kýlou přes pul roku ☹ , vybrečel si jí v inkubátoru a doma zdárně pokračoval, až nám hrozila operace, což teda bylo rizikové a muselo se to zastavit jinak...Dr.nám doporučoval lepit, dát vatu a přelepit na bříško....jenže to přelepení vubec nedrželo, navíc když jsem měla náplast na citlivou kůži,tak to stejně nedrželo a navíc stejně se mu to citlivý bříško osypalo a "leptalo".Byla tak silná, že i upevněný plenky za chvilku"odchlipla" a malej byl neustále počuranej skrz naskrz a já jen přebalovala, převlíkala a dělala všechno proto, aby nebrečel a nezvětšoval si ji víc a víc 😒 ...prvních 14 dní brečel 24 hodin....Vojtovku nám už v nemocnici přímo zakázali, díky té kýle, že neustále brečí i tak, natož ještě cvičit vojtovku,takže s tím nepomužu, my ji měli přímo zakázanou, hlavní byla ta kýla, aby se zatahla. Nakonec když nic nepomáhalo sem koupila kýlní pás, ten menší(maj 2 velikosti) a dávala sem mu ho, ale jen na pár hodin denně a ne po jídle a ne na noc...a světe div se, fakt to pomohlo a začalo se to zatahovat a změnšovat, do měsíce byl pokoj.... 🙂

lucia00123
18. máj 2011

@berryvajt ahoj dnes som bola v NZ za chlapcami, prekrocili hranicu kila 😀 súúú nádherný, no Mirka dnes doktorka v BA pochvalila druhý krát sa vykakal cez ritku tak sa mu crevká pohli, hlavicka je stale rovnaká tak budu cakat, zajtra sa popýtam že kedy ho prevezu kedze brusko sa rozbieha 😉

lucia00123
18. máj 2011

@irsina83 ahoj chlapci okolo pol kila ked sa narodili velmi boli malický a dnes maju cez kilo 😀 😉

adra22
18. máj 2011

Vítam nové maminky aj keď nerada. Držím Vám palčeky nech ste čoskoro doma. No my pokračujeme vo vojtovke máme zatial len jeden cvik, ten čo sa stláča bod pod bradavkou. Ja mám stále strach aby som to cvičila dobre. K rehabilitačnej ideme 8.6. Cvičíme 4 x denne už máme nejaký ten systém. Malý síce plačka ale ja už som si zvykla proste mu vysvetlujem že musíme odcvičiť a bude dobre, on sa chudák vždy tak na mna díva ako keby chápal čo mu hovorím. Ale ked robí čo má tak asi cvičim dobre nie? Ja mám strach aby som mu neublížila , najviac nám prizvukovala že treba dávať pozor na hlavičku aby bola dobre uložena teda v 30 stupnovom uhle. Tak som zvedavá čo nám povie RHB. No a pruh na pupku sme mali aj my preto sme necvičili a nakoniec nám ho aj zoperovali.

berryvajt
18. máj 2011

@lucia00123 to si ma potešila, určite si šťastná.Dostali ste aj diplom?Veľmi sa teším,že Mirkovi je lepšie,nech ho čím skôr donesu.Potom keď ťa k nim prijmú na oddelenie ,tak ťa pôjdem navštíviť aj s dievčatami. 🙂 To bude radosti. 🙂 Tak už iba cca.600-700g a sú von z inkubátora.To za pár dní a ani si neuvedomuješ a si tu s nimi. 🙂 Krásny večer ti prajem.

irsina83
18. máj 2011

@lucia00123 super su to machri 😉 neskutocny bojovnici 😉 drzim vam palce mooc 😉
@adra22 ahoj cvicenia sa neboj a to ze malinky placka je dobre znamenie aspon reaguje. aj my sme cvicili 4x denne a mali sme dva cviky 😉 cvicili sme pol roka ale oplatilo sa 😉 drzim palce 😉

kytykenka
18. máj 2011

@berryvajt jej to som si este ani neuvedomila ze este 700g a su von z inkubatora, neskutocne sa dnes tesim ked som ich videla aky su peknucký 🙂 Diplom sme nedostali, budem rada ak by si ma prisla navstivit s dievcatami, dufam ze to bude coskoro😀 a ako dlho priblizne budem s nimi na oddeleni? ja uz ich chcem doma 😀

lucia00123
18. máj 2011

@berryvajt , prepac pozabudla som sa na druhom niku.............................jej to som si este ani neuvedomila ze este 700g a su von z inkubatora, neskutocne sa dnes tesim ked som ich videla aky su peknucký Diplom sme nedostali, budem rada ak by si ma prisla navstivit s dievcatami, dufam ze to bude coskoro a ako dlho priblizne budem s nimi na oddeleni? ja uz ich chcem doma

lilin
18. máj 2011

ahoj maminky.. tak my za pár týdnů oslavíme dva roky... to tak hrozně letí... malé už dáváme jíst i občas to co máme my, stejně má pořád nejraději kupované příkrmy... jak jste to měli vy s dětma a jídlem???
vítám nové maminky a dětem držím pěstičky, hlavně at jsou zdraví... o jakém diplomu si to tu píšete jestli se mužu zeptat???

denisee
18. máj 2011

@kikimaruska díky za odpověď, právě, že Daníka taky dost bolí bříško a často pláče, cvičit se mi samozřejmě po zkušenostech nechce, vím co to obnáší, denní režim atd.... Tak uvidíme.
@adra22 : neboj, myslím, že vyloženě ublížit nemůžeš, sleduj ty reakce a pokud to dělá není co řešit. Mě na každé kontrole rehabka zkontrolovala, poupravila.

argousek
18. máj 2011

@denisee Krásný dort 🙂 Teda to už je velkej kluk

@adra22 Mně rehabka vždycky říkala, že pokud vidím správnou reakci, tak to cvičím dobře 😉 Tak se neboj

@lilin My jsme byli taky dlouho na mixovaný stravě, Adámek nechtěl vůbec kousat. Dodneška takové věci jako rohlík nebo chleba moc nemusí 😕

lilin
19. máj 2011

@adra22 bodík pod bradavkou je dost veliký... tam asi ani není co zkazit.... hlavně aby maličký správně zveda nožky.... každá rhb taky hlídá trošku něco jiného... my jsme hlavičku moc nehlídali, hlavně když malá cvičila co měla....
@argousek to mě si malá do chleba klidně kousne i třeba do bábovky ale rohlík ani náhodou... ale přijde mi že jí hrozně maličko....a vubec nechce přesnídávky... to jenom naředěné sunarem z flašky trochu vypije....

zzuzana82
19. máj 2011

@irsina83 tak sme sa vcera vazili,trosku sklamanie, pribrali sme iba 4g ☹ ale nevadi,uvidime v nedelu na dalsom vazeni 🙂 hlavne ze malicky je v poriadku
baby,chcela by som sa spytat, pisete tu o tej vojtovej metode, co to som o to citala,je aj nejaka sanca,ze to nebudeme potrebovat? ci vsetko zalezi na babetku?

irsina83
19. máj 2011

@zzuzana82 to nevadi ani mala mi nepriberala kazdy den..to je normalne. Vojtovka je super vec, davaju ju cvicit skoro vsetkym nedonosenym babatkam a hlavne takym malym ako sa narodili nam 😉 nieje sa coho bat a babatku to len pomoze, to vlasne je stlacanie urcitych bodov ktore po stlaceni aktivuju mozog a donutia dieta k urcitym pohybom, ktore sa od nich ocakavaju...vlastne tymto cvikom sa aktivuju tzv. spiace bunky mozku aby nahradili tie poskodene v co najvacsej moznej miere 😉 😉

zzuzana82
19. máj 2011

@irsina83 ja viem, ze nepriberaju, ale minue sme nabrali 200g a teraz nic 😨 tak som bola z toho zaskocena ☹ ale papap papame to je dobre a dolezite je ze sme neschudli no nie? 😀 pytam sa na tu vojtovu metodu, lebo nas maly je az velmo aktivny, sestricky a z neho smeju, stale si vytahuje vsetky tie kabliky na monitorovanie a nestale sa vrti a ked ho prebalujem, tak koniec 😀 kedy sa vlastne zacina cvicit s takym babetkom? pretoze ja som momentalne v UK , este som si to dako nezistovala,ako to prebieha tu, ale chceme sa vratit trvalo na slovensko

berryvajt
19. máj 2011

@lucia00123 Koľko budeš na oddelení,závisí od chlapcov,od lekárov.My sme boli 4 tt.Sofika nechcela papať z fľašky.Tak dostala 10 injekcii na podporu mozgovej činnosti,potom sme museli byť bez sondy pár dní a potom nás už prepustili domov.Predpokladám,že tak za 2-3 týždne by si mohla aj nastúpiť do nemocnice. 🙂.Určite to bude náročné,zároveň najkrajšie obdobie od ich narodenia. 🙂 Neboj sa aj to príde.

berryvajt
19. máj 2011

@lucia00123 Nemáš fotky?

fajn
19. máj 2011

Ahojte,
vítám nové maminky a přeju hodně sil a dětem moc zdravíčka a hlavně taky štěstí.
Holky nevíte jak je na tom nanya?
Já teď nějak nestíhám,jsme pořád venku na zahradě a večer už se mi moc nechce . Dnes se mi zase nechce nic dělat,je tady takovej klídeček všichni pryč. Byla jsem taky u dr. tak jsemji řekla tu mou příhodu tak mě poslala na internu a k neurologovi tak uvidím co zjistí ,doufám že nic.
@denisee dortík si pekla ty sama? je moc hezkej a Vojtík taky. 😀
@kikimaruska má taky hezkej dort a těch hraček super.

jedna hláška: ráno Didka vstala a jektala zubama tak ji říkám prosím tě vždyť není zima co jektáš a ona - to já ne to můj lidský organizmus 😅

irsina83
19. máj 2011

@zzuzana82 treba si to zistit lebo aj moja mala robila presne to co tvoj 😉 ale pri takom malom babatku sa neda povedat ze ci ma nejake poskodenie alebo nie...my sme mali zvysene napatie svalstva hornych a dolnych koncatin a tiez som si myslela jeej ake zlate ked tak vystiera nozicky 😉 ale cvicenim sme to odstranili a mala je v pohode 😉

maatkka
19. máj 2011

Dobre ranko baby 🙂
@berryvajt Lilinka ma operovane obidve ocka - mala od narodenia skratene svaly vo vnutornych kutikoch takze nedokazala pozriet smerom von a preto skulila... po operacii ma svaly v poriadku ale niekedy ich nezapaja tak ako by mala - malo by sa to rozcvicit ale este viac tomu pomozu okuliarky takze ich budeme aspon nejaku dobu urcite nosit...
Maruska Deniska krasne narodeninove fotky 😉 a velikyyy chlapi 😵 😵
@denisee Lilinka tiez mala pupocny pruh (a straaasny) nam v rizikovej poradni kazali preliepat to porofixom - naplastou na hernie... dole sme ho davali len na kupkanie inak ho mala stale a pomohol... na rhb nam ale k tomu nic nepovedali - cvicili sme normalne...
@zzuzana82 gratulujem k syncekovi! aj ja som mala preeklampsiu a od urcenia diagnozy do porodu u nas preslo par hodin takze to bolo tiez nahle... Julinka mala (v 30tom tt.) 1020 gramov - najmenej 910 gramov - hypotroficke dietatko je pre preeklapsiu typicke
inak v UK sa vojtovka urcite necvici ale ak sa vratis na SVK radila by som ti navstevu rehab. aspon pre klud duse 😉 no a my sme vojtovku zacali cvicit asi mesiac po narodeni - ked ju prelozili z jisky na odd.
@lucia00123 gratulujem k prvemu kilu 🙂 a spravne som to pochopila ze mate dve deticky v NZ a Mirka v BA? kvoli comu ho tam previezli? jasneee ze ich uz chces mat doma - ten den ked si ich budes brat z namocnice si urcite navzy zapamatas 😵 kedy to bude zalezi od celkoveho stavu chlapcekov a od toho ako budu zvladat papanie...
@fajn ja tiez stale myslim na @nanya... nakukovala som sem kazdu chvilu len tak narychlo ci neuvidim nejaky prispevok od nej... bojim sa o nu ☹ tak moja ak toto citas ozvi sa nam...

denisee
19. máj 2011

@fajn : nepekla, za prvé to neumím a za druhé - můj lidský organismus 😀 by to ani v šestinedělí nezvládl 😀
posílám dort v celé své kráse, pekla mi ho jedna paní.

lucia00123
19. máj 2011

@berryvajt fotky sem dám neskor, zajtra Mirka prevazaju do NZ tak som spokojnejsia