Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

berryvajt
22. sep 2011

@irsina83 neviem,vtedy to bola veľká senzácia,ale podľa mňa teraz na rok určite niečo o nich napíšu..dám vedieť.Juj je mi ľuto,keď niekde si prečítam,že sa tak skoro narodilo bábo - vždy si myslím na svoje žabky - len nech sa mu darí,určite je statočný a budeme sledovať (cez teba) ich príbeh.Všetko dobre im prajeme.

denisee
22. sep 2011

@fajn : jsem ráda, že operace proběhla v pořádku a obě jste to holky zvládly na 1 🙂 Jo jo koníkovky jsou asi všude, 😀 😀
Já nemám moć čas psát, Daník není zrovna spáč ☹ , tak až bude chvilka něco napíšu. 🙂 No už se zase dožaduje maminky.

drtka
22. sep 2011

@irsina83 Ja tomu verím. Náš Dominik sa narodil v 24 tt ako 600 gr, dnes som s ním už v nemocnici, vážime 1940 gr a pomaličky sa učíme papať z dudlíka. Doktorka povedala, že ak nám to pôjde možno o dva týždne budeme môcť ísť domov 🙂 Sú to veľký bojovníci

fajn
22. sep 2011

@argousek díky. V úterý byla na kontrole a doktorka říkala že to ani sama nečekala takovej výsledek. Didka taky říká že se ji dívá líp že je ráda že na tu operaci šla 😅
Jinak před operací měla +30stupňů když ji měřila sestra šilhání a v úterý ,,jen´´+5.Dnes jsem jela znova na oční protoře ráno měla slepeny obě oči. Dostala jinou mast a ještě kapky. Čekala jsem tam 2,5 hodiny jsem myslela že mně klepne .Udržet Dianu v klidu to bylo nad moje síly tak bavila celou oční čekárnu tím že je učila anglicky. Jedna babička ji neslyšela a tak ji Diana řekla ---Kup si Irzum (naslouchátko z reklamy) hluchoňu.Tak já to mám takhle

irsina83
22. sep 2011

@drtka aj tvoj maly je uzasny, klobok dole pres vasimi detickami 😉

lucia00123
22. sep 2011

boli ste niekdo na rehabilitacii v Dunajskej Luznej?

evusaa
22. sep 2011

Ahojte dievcata,
vo stvrtok 15.9.2011 v 32tt+0 prisli na svet moje dvojicky po odtoku plodovej vody.
Adam sa narodil 8:20 39cm 1340g
Zita 8:21 41cm 1680 g
Deticky su teraz na JVSN ( jednotke vysokospecializovanej starostlivosti o novorodencov ) na Antolskej a bojuju.
Chcela by som sa opytat ci mate niektora deticky narodene v 32tt, potrebovala by som sa poradit, podporit......
Dakujem

kaktusik007
22. sep 2011

@evusaa ahojko, priamu osobnu skusenost s takto narodenymi detickami ja sice nemam, ale neboj sa, zvladnu to... bratrancov syncek sa narodil v 27tt, mal 850gramov... teraz mal nedavno dva roky, a je vsetko v poriadku, zdravucky je, ciperny, zvedavy... hlavu hore, deticky su uzasne, zvladnu vela veci, neboj sa 😉

simicak
22. sep 2011

@fajn 😀DDDDDDDDDDDDDDDDDD ja z te Dianky zdecham 😀DDD JInak teda gratuluji k vysledkum,to je naadhtera, krom toho,ze je chytra jak liska tak ted bude mit i zrak jak orlik 😉

@evusaa gratuuji k dvojcatkum a preju hladne moooc zdravicka a at je mate brzo doma 😉 My jsme 29tt.,jak se malym dari atd. a co bys chtela vedet? Vetsina deti tu je pod 30tt.. Urcite maji mali uz krasnou vahu a tydny maji krasne 😉

irsina83
22. sep 2011

@lucia00123 nebola som ale chodi mi tam kamoska s malym, pojdu uz treti krat a hovori ze tam su uzasniiii 😉 aj druha kamoska tam chodi a malym a aj ona si velmi chvaly 😉 ze je to ako wellness a dovolenka 😉 no neviem ale ze s detickami to robi zazraky 😉

irsina83
22. sep 2011

@evusaa ahoj my sme v 31tt. kludne sa pytaj hocico 😉

irsina83
22. sep 2011

@evusaa ahoj my sme v 31tt. kludne sa pytaj hocico 😉

urbisa
22. sep 2011

@evusaa Ahoj,taky mám dvojčata kluky narozené 32+0,byli velcí 2120g-43cm,2030g-45cm,ted už mají 6let,problémy velké nebyly,jen 4dny dostávali kyslík do inkubátoru,do 10dnu jsem je měla na pokoji,podle dr.vypadali starší,ale jsou po umělém oplodnění,tak to bylo vypočítané dobře,v tomto týdnu narozené děti bývají v pohodě,nebo to vše brzo doženou,neboj bude to v pohodě,ono to ze začátku vypadá děsivě,ale za chvíli budete spolu doma.
Holky strašně ráda si vás tu čtu,jste všechny hrozně silné a obdivuji vás,držte se,vaše mimča vás potřebují a veškeré usilí se vám vrátí.

kijusqa
22. sep 2011

@irsina83 Kika a do tej Dunajskej by mala odporucit doktorka ze je to potrebne pre to dietatko alebo to si matka vyziada ze chce ist?lebo bola aj jedna znama s predcasne narodenou malou uz 2x,ja tam teda netuzim ist pokial to nebudeme vyslovene potrebovat len sa pytam nech mam o tom info,dik

kijusqa
22. sep 2011

@lucia00123 teba tam s chlapcami niekto posiela alebo chces ist sama?

irsina83
22. sep 2011

@kijusqa kamaatka tak ziadala od doktorky odporucenie a potom to slo...ta jedna uz ide treti krat.... tak luckiny chlapci su tazky nedonosenci a zvlast ked mali taku nizku porodnu vahu... im to urcite prospeje...keby sme nemali my super fyzioterapeuta tak tam idem tiez... Kikus a ty preco stale vahas??? Malej by to len prospelo 😉 kamaratkin maly (ta co ide 3ti krat) on lezal a vedel sa prevratit ked uz eluska vedela sa postavit a ist okolo stola - to su rovesnici...- jefakt ze ona s nim nejako necvicila - nechcela sa jej - to aj sama priznala no a ako nastupili do dunajskej luznej maly sa hned po prvom dni postavil v postielke...dnes krasne rozpava na svoj vek, sice este nechodi ale uz prejde za rucicku... on bol ,,len,, lenivy a bolo ho treba ,,nakopnut,, 😉 zistim viac od nej a dam ti vediet 😉

kijusqa
22. sep 2011

@irsina83 ja neviem nejako sa do toho neviem rozbehnut,asi mam nejaky blok a hneva ma ze sa to tak strasne riesi ze v dany mesiac nevie toto a tamto a podla tabulky by to uz mala vediet a pritom sa to naucila trebars o 2 tyzdne a nevedia to aj normalne narodene deti a tie nikto neriesi ale my sme uz pozadu ked to nevieme,keby mala vyrazny problem a t by som aj ja urcite videla tak somozrejme s tym nemam problem a jasne ze by som jej cvicenim pomohla ale takto ked zvlada vsetko sama tak neviem,jak s tym sedenim,mala 5 a pol kor. a neurologicka sa cudovala ze nesedi a hned ze cvicit musite,tak som ju zacala doma davat sediet a do tyzdna sedela sama a obsedi aj hodinu a hra sa pokial ju nezoberiem a podla mna v tych 5 mesiacoch nemala co neurol.stresovat ze nesedi ine baby mi pisali a sa cudovali ze ju davala prave neurol.tak skoro sediet ze im to prave zakazovala ta ich,tak teraz nechapem ci tie doktorki chcu silou mocou aby dieta dobehlo vrstovnikov???nemozem predsa dieta tlacit do niecoho co vedia 10 mesacne deti ked ona ma 7 kor.(alebo sa ja mylim?)

irsina83
22. sep 2011

@kijusqa nechcela som ta nahnevat , ja neviem, mna ucili s malou cvicit uz v porodnici a po prichode domov uz som aj sla k fyzioterapeutovi. nieje to o tebe a doktoroch ale ide o malu...chod so dunajskej luznej a prides nadsena 😉 nedonosene deticky maju stastie ze ich lekari tolko sleduju a da sa tak pedist hocicomu pricom u donosenych ich nikto tak nesleduje, co moze byt na skodu co sa tyka zdravia dietata... ja si tiez myslim, ze s Nellinkou by si mala tiez cvicit... ty si vlastne prva o ktorej viem ze necvici aj napriek tomu ze tvoja mala je tiez tazky nedonosenec....ja neviem ako sa vyvija tvoja mala...mne islo u mojej o tom aby dobehla aj vrstovnikov a nech vsetkym vytrie zrak aka je sikovna...ked ti neurologicka pvedala cvicit tak cvic..my sme cvicili pol roka a potom uz nebolo treba lebo mala robila vsetko ako mala. chod do toho, ide o Nellinku 😉

kijusqa
22. sep 2011

@irsina83 ale vobec si ma nenahnevala co siii 🙂 asi mas pravdu a treba ma len nakopat do ...aby som sa rozbehla ale my sme doteraz nemuseli cvicit,stale ju chvalili v poradnach aka je sikovna a co vsetko vie ze bodajby mali vsetkych predcasnikov takych sikovnych tak som asi na to moc zvykla,keby sme mali aspon tu v okloly nejake dobre rehabilitacie ale chodit stale do BA je o drzku,ale kazdopadne asi nieco vymyslim a nebudem nad tym stale spekulovat,dakujem za radu asi som ju potrebovala 😀

tipsy
22. sep 2011

@kijusqa ahoj, len som ta chcela povzbudit. ja mam chlapca narodeneho v 27tt a az na konci 7 mesiaca korigovane sa pokusil postavit na styri, koncom 8 mesiaca zacal naozaj lozit, az nasledne sediet, o mesiac na to sa uz zdvihal na nozky a od 12 mesiaca korigovane zacal chodit. je pravda,ze pokial nezacal lozit, tak sme doma cvicili, potom uz nie. a ja za vrstovnikov povazujem deti, ktore su tak stare ako nas korigovany vek. preco by som ho mala porovnavat s detmi starsimi o tri mesiace, ked v tomto veku sa z mesiaca na mesiac deti ucia tolko noveho. a celkovo, za to, co vsetko dokazal v dobe, ked si ine deti este bezproblemovo hliveli v maminom brusku, mal by narok v comkolvek aj zaostavat.

lucia00123
23. sep 2011

@kijusqa no chcela by som ist sama pocula som ze by to pomohlo a urcite nejake to odporucenie daaj primarka 🙂

irsina83
23. sep 2011

@kijusqa ja viem ze to bol pre teba sok ked ti zrazu povedali cvivit... podla mna sledovali vyvin a nechali ju tak ale ked sa im zdalo, ze uz tie zlozitejsie veci zvlada s oneskorenim tak preto...inak cvicenie je dobre na svaly, travenie, prdkanie 😀 Mama raz za tyzden by si mohla vybehnut aj k fyzioterpeutovi, ked nechces Ba tak ten nas robi aj v TT 😉 a myslim ze keby si sla do Podunajskej Luznej tak tam by si odcvicila intenzivne 2 tyzdne a potom na kontroly raz za 3 ale tak nejako 😉 Inak nas fyzioterapeut by ti presne povedal ze ci treba cvicit alebo nie 😉 on zas necvici s detmi ked nieje treba 😉
@lucia00123 jasne ze da, urcite chod, kamaratky vravia, ze je tam superrrrr 😉

kijusqa
23. sep 2011

@tipsy presne ako pises,zdielam tvoj nazor,pre mna su tiez vrstovnici deti jej korig.veku cize februarove deti a nie novembrove,a s februar.ide pekne zarovno,v niecom niekoho predbehla napr.ze uz sama sedi,to niektore nevedia a v niecom je zas ona pozadu napr.ze este nestoji pevne na nohach,len niekedy sa uz zaprie tak uz vidim ze sa aj to rozbieha a to zasa niektore deti vedia,ale to je asi zbytocna debata,my sme napriklad nemali od narodenia chvalabohu absolutne ziadne komplikacie,narodila sa 900g a len mala priberat a rast,a tak to je doteraz tak mozno mam nejak zakodovane ze je to normalne zdrave dieta ktore pekne prosperuje tak nemam nejak pocit ze by trebalo robit nieco navyse,no mozno sa aj ja mylim,no neviem,musim nieco vyhutat a asi sa pustit do cvicenia nech to stale nemusim riesit,ale dakujem ti za koment...a ten tvoj drobec bol teda fakt sikovny ked uz v 12 kor.chodil,paradicka,kolko ma teraz?

kijusqa
23. sep 2011

@irsina83 a fyzioterapeut a rehabilitacia je to iste?

lucia00123
23. sep 2011

@irsina83 jasne pojdem 6.10 ideme neurologovi prvy krat a hned potom pojdem za primarkou 😀

irsina83
23. sep 2011

@kijusqa fyzioterapeut robi rehabilitaciu 🙂
@lucia00123 malinkych mas krasnych, pozerala som foto. je uzasne ako to zvladli 😉

evusaa
23. sep 2011

dakujem kocky, deticky su po tyzdni odpojene od dychacieho pristroja a su uz na oddeleni rizikovych novorodencov takze su statocne 😉 a ja bojujem s mlieckom zatial sa mi stale nespustilo, prave dnes som hovorila s laktacnou poradkynou, pride za mnou a nieco vymyslime, tak dufam ze aspon mliecko im budem moct dat ked uz nemozem byt s nimi

drtka
23. sep 2011

@kijusqa Kika v niektorých novinách som videla reklamu, že u nás v Pezinku na Holubyho ulici robia detské masáže a zdá sa mi že aj rehabilitácie 😅

lucia00123
23. sep 2011

výsledy zo vcerajšej poradni su na 100% jeej tesim sa velmi ze to ide dobrým smerom všetko 😉

kijusqa
23. sep 2011

@drtka vazne?idem to omrknut na Pezinskej stranke,to by bolo super mat to v PK