Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

samantha223
29. okt 2013

@ivushqa neuveritelne, krasna je

mitote
29. okt 2013

@okomodre tak to me doktori dost uklidnovali 🙂 vzdycky mavli rukou s tim, ze je to v pohode..
@petunie2 okomodre ma pravdu, ze je vse zatim super neznamena, ze to tak bude i dal... ale pozor, muze 😉 ja se klepala celou dobu, kdy na nas dojde rada, kdy se neco pos*re.... a nic, porad vysoce nadstandartni prubeh 🙂 musis verit. Jinak jo, kazda nemocnice ma jiny pristup, v jedn eklokankuji dite uz i na ventilatoru, v jine az nema ani kyslik do inkubatoru :-/ Ja cekala dva mesice, mela kolem 1200g kdyz jsme klokanily poprve. Klepala jsem se jak ratlik

okomodre
30. okt 2013

@ivushqa 37. den měla Liduška 620 gramů=) a vašich 1430 g až 96.den od narození =). Síla, tak dlouho čekat na první klokánkování...

mitote
30. okt 2013

@okomodre jj, bylo to hodne dlouhe :-/

ivushqa
30. okt 2013

@okomodre ja som veľmi dôverovala lekárom v Nových Zámkoch, preto mi to ani tak neprišlo, že je to dlho, proste, keď ešte nemohla ísť z inkubátora, tak nemohla, hovorila som si, že vedia,čo robia...aj keď Nelinka nemala žiadne vážnejšie komplikácie, všetko prebiehalo dobre

ivushqa
30. okt 2013

@okomodre a ešte som si všimla (teraz, ako sledujem osudy niektorých predčasniatok tu na MK), že napr. v Bratislave dávajú klokankovať skôr, a v Česku teda asi ešte skôr, takže záleží od pracoviska

okomodre
30. okt 2013

@ivushqa jj, je to různé, liší se to i u nás v republice místo od místa. V Brně dokonce umožňují mít na pokoji inkubátor - rooming in už s inkubátorem =).
V Podolí v Praze když je dítko stabilní tak může být libovolně maličké...za ten první měsíc jsem ale klokánkovala asi 3x. Až kolem toho kilogramu a víc už to bylo každý den....

lenka_21
4. nov 2013

Baby, píšem za kamosku. Ma jednovajecne dvojičky narodene v 34 tt, prekonali tranfuzny syndróm a preto jedna z dievcatok mala váhu 1500g a druha 680g. Teraz maju bambulky ukončený 6m. Potrebovali by sme poradit v nasledovnom:
Kedy ste začali s prikrmom u deticiek - podľa norrnalneho, alebo korigovaneho veku?
Koľko vazili vaše detický ked mali cca 6 mesiacov? Ta menšia z dvojičiek ma teraz 3 800g a kamosku strašia, ze je to malo. Za mesiac jej pribrala 380g. Je to naozaj malo?

Doteraz boli na materskej mlieku, kamoska teraz začala s prikrmom. ĎAKUJEM!

tyrkys13
4. nov 2013

@lenka_21 380 g určite nieje malo..akurát. Aj mY sme jeden mesiac prebrali 300g a druhý mesiac az kilo

lenka_21
4. nov 2013

@tyrkys13 dakujem...aku vahu mal tvoj maly ked sa narodil?

mitote
4. nov 2013

@okomodre no v Brne sice inkubator na roomingu umoznuji, ale dite musi byt bez kysliku a jakekoliv dechove podpory, nejsou tam totiz rozvody kysliku :-/

mitote
4. nov 2013

@ivushqa jinak jo, klokankovani co nemocnice, to jinak... u Apolinare klokankuji i deti na ventilaci, na obilnaku naopak az dite nem ani kyslik v inkubatoru... co nemocnice, to jinak ☹

mitote
4. nov 2013

@lenka_21 prikrmy podle korigovaneho veku, tak nam to doporucili v rizikove poradne. 380g za mesic je teoreticky malo... ale... moje mela i min. Zalezi na lekari, anse lekarka to nehrotila, akorat rekla, ze takto nedonosene dite do tabulky nikdy nenacpem. Podl eme je dulezitejsi, jestli souvisle pribira nebo porad stoji.... deti mohou mit vykyvy kdy par tydnu se proste nepohnou..

ivushqa
4. nov 2013

@mitote no vidíš, aj čo sa týka príkrmov, je to na Slovensku inak, u nás doporučujú začať príkrmy podľa chronologického veku.... myslím, že aj ohľadom očkovania je to tak, u nás podľa chronologického a v Česku podľa korigovaného veku

mitote
4. nov 2013

@ivushqa ockovani podle chronoogickeho? no to me ani nerikej ☹ to je popravde strasny

ivushqa
4. nov 2013

@mitote je to tak....ja som sa to očkovanie snažila o niečo predĺžiť a 1. Hexu dcérka dostala ako 4,5 mesačná, to vážila 4160 gr, aj preočkovania sa potom posúvali, no a MMR jej dám pichnúť až po 2.roku, už sme sa s pediatričkou na tom dohodli

mitote
4. nov 2013

@ivushqa tak to dcera mela prvne Prevenar, ten mela ve 2m korigovane, chronoligicky 5, Hexu v 6 korig, 9 chronol.... a mezi kazdym ockovanim mesic odstup

lenka_21
4. nov 2013

@mitote
@ivushqa áno je to pravda, aj jej doporucovali prikrmy podľa chronologickeho veku, nie korigovane. 😕 Malicka jej priberá, niektorý mesiac aj 500g ale teraz len 380g a tak ma strach. Boli už aj v nemocke, lebo deti uplne odmietali jest a to boli na materskom mlieku. Mne sesternica pediatricka povedala, ze vaha je dolezita ale aj vyska. Jej malicka pekne od porodu narástla, lebo teraz ma 56 cm a narodila sa s 32cm.
S akými veľkými porciami jedla ste začínali ked ste zacali dávali prikrmy a koľko mlieka Vám asi za den vypili v tomto veku - 6 mesiacov? Baby, tusite váhu vašich babatiek cca v tomto veku? Predpokladám, ze ked tu prispievate tak mate deticky narodene s menšou vahou ako 1 kg...

mitote
4. nov 2013

@lenka_21 hele me dcera odmita jist prakticky porad..... psychozka rikala, ze u deti takto brzo narozenych kolem toho 24.-25.tt je to caste, ze se narodili bez saciho a polykaciho refexu, byly dlouho krmeny sondou, mozna ani nepocitili hlad a nemaji jidlo spojene s necim prijemnym... a ze je to jen o trpelivosti a neustalem nabizeni jidla.
6 mesicu korigovane nebo chronologicky? Ja zavadela vzdy co mesic jeden prikrm... v 6m korigovane na obed zeleninu, po tydnu zeleninu s masem.... po mesici jsem pridala na rano ovoce, po dalsim mesici jsem zkousela kasi ale ta neprosla, hodne ji zaplaca a pak neji vubec, takze jsem ji zas ezrusila, za dalsi mesic jsem presunula ovoce na vecer misto kase a rano ma jogurt s ovocem... coz je ted.... 9 mesicu koigovane, chronologicky 12 a neco, k snidani ovoce s jogurtem, na obed maso se zeleninou, testovinou, nebo bramborem nebo ryzi, na veceri ovoce... a ted zkusim znovu nekam vecpat kase... jinak mlika nic moc... za cely den mela cca pul litr, takze snidane 190g, obed 190g, vecere mela dokonce 220g a pul litru mlika... jine tekutiny odmita, jako vodu nebo caj...
a jinak ma dcera je 25+5, 680g, 32cm

lenka_21
5. nov 2013

@mitote ďakujem za vycerpavajuce informacie 🙂 Kamoskine deticky maju ukončený 6 mesiac chronologicky. Kolko vazi teraz tvoja dcerka? Bože take malicke babetko...ach jaaj, musí to byt náročné... ☹

mitote
5. nov 2013

@lenka_21 Lau am ted chronologicky 13 mesicu, gestacne necelych 10 a vazi 6,7kg 🙂

holino
11. nov 2013

Ahojky měla bych na vás jeden malý dotaz nebo spíš ujištění ohledně rsv a sinagis
už druhým rokem nám pojištovna schvalila očkování ....žádost se podavala před jak korigovaným tak kalendářním rokem malého (je narozený ve 29 tt po akutním cisaři kdy se odloučila placenta váha 1400 g) schytalo to dýchání .....ted už dobrý ....vojtu necvičiíme už dlouho foukat kortikoidy taky už nemusíme jen při nemoci to jen tak na srozuměnou ted je malemu kalendářně 14 a půl měsíce korigovaně 12 =)
má otázka a rada od vás zní .....v pátek jsme byli na první dáce proti rsv virům ted by jsme s malim měli podstoupit třetí dávku hexy jaký rozestup by nejlepe měl bejt mezi sinagisem a tou hexou a následně zase sinagisem ....setkala jsem se s ruznama nazorama někdo říká že se může očkovat prakticky "okamžitě" někdo si dává rozestup týden někdo dva týdny ......setkal se už z vás s tím někdo? díky moc

petunie2
13. nov 2013

@okomodre Chtěla jsem se pochválit, že už taky klokánkujem. Začli jsme při 1022 gramech. Ale teď se o malou pokouší teplota (37,2), tak doufáme, že to nebude nic vážného. A moc gratuluji ke kontrole na neurologii!!!! Jste prostě hvězdy 🙂

okomodre
13. nov 2013

@petunie2 Tak supr, že už jste klokánkovali, je to bezva, že? a teplota se zase spraví, oni to pohlídají a případný problém včas rozpoznají...tak jen tak dál =) kolik vazi?

petunie2
13. nov 2013

@okomodre Ted jsem volala na JIP a uz je cele odpoledne i vecer bez teploty, to nas slecna jen tak zkousi, abychom neusnuli na vavrinech. A dnes se vazila a ma 1058 g.

mitote
14. nov 2013

@petunie2 37,2 je preci normalni teplota u takto malych deti... do 37,5 je to naprosto v pohode, takze neboj 😉

ivushqa
14. nov 2013

@lenka_21 u nás je to tiež s jedením slabšie, prakticky od narodenia nebola Nelinka veľká papkáčka....okolo 6.mesiaca chronologicky nám dokonca zistili gastroezofageálny reflux a keďže už bolo málo MM, tak sme skúšali papať UM Neocate, čo ale vôbec Nelinke nechutilo, vtedy jedávala tak okolo 60 ml, príkrmy som začala od 7.mesiaca (4.korigovane), no ale to bolo len také ochutnávanie, žiadne veľké porcie, skôr pár lyžičiek. A gastroenterologička mi doporučila podávať zeleninkovú polievku úplne rozmixovanú vo fľaši, takto vypila celkom pekne aj 150 ml, takto sme fungovali až kým nevedela Nelinka sedieť, teda asi do 10 mesiaca, odvtedy papáme lyžičkou,niekedy viac, niekedy menej. Mlieko teraz pije Nutrilon, za 24 h cca 600-700 ml, ale tiež niekedy menej. Už som si zvykla sa z toho jedenia nestresovať. Snažím sa jej dávať pestrú stravu, každý deň má zeleninku, 2x týždenne mäsko, 2x týždenne žĺtko, obilniny, ovocie, chutí jej biely smotanový jogurt, nesolím, nesladím. Nelinka zodpovedá váhovo aj výškovo svojmu korigovanému veku, je zdravučká, takže asi jej to stačí 🙂

ivushqa
14. nov 2013

@lenka_21 no a keď mala dcérka 6 mesiacov chronologicky, vážila 5 110 gr, narodila sa v 26+5 tt s váhou 850 gr, teraz má 14,5 mesiaca chronologicky a váži okolo 9 kg( dlho som ju nevážila, ale pred mesiacom na poradni vážila 8,53 kg)

petunie2
14. nov 2013

@mitote na to jsem se prave ptala lekaru a rekli mi, ze normalni teplota je do 37, tak jako u dospelych.

mitote
14. nov 2013

@petunie2 no a nam rikali ze do 37,5 je normalni teplota, tak si vyber 😉 Popravde teplotu bych resila az kdyby sla nad 38, do te doby se o nic nejedna... navic pokud je mala v inkubatoru, muze to byt i tim, preci jen v inkubatoru ji teplotu umele udrzuji