Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maatkka
9. máj 2009

Mali sme ho. Teraz uz mame len jeden na stvornozkovanie a mame s nim problem lebo ju horko-tazko udrzim. Ked som to chcela ukazat rehabke tak sa mala predvadzala a cvicila to ukazkovo tak nam asi neverila a kazala nam ho cvicit dalej tak sa trapime 😉 Inak to ti len teraz pripada take zlozite. Ja vzdy ked nam ukazovala novy cvik tak som sa divala ze to ako mam toto spravit??? A potom som to skusala doma a po chvilke mi to prislo samozrejme.
Ja sa vzdy strasne tesim ked k nam ma prist niekto kto Lili nevidel dlhsiu dobu lebo su vzdy vsetci prekvapeni ako vyrastla a aka je sikovna oproti tomu ked ju videli naposledy. To rada pocuvam 😀 Aj dnes ideme k svagrine co malu nevidela asi mesiac a ta to vzdy tak "preziva" a prehana 😀
Urcite je Simonko uz cim dalej vnimavejsi 😀

kessiee
9. máj 2009

ahoj holky, tak sa zasa hlasim 🙂 bola som zase v nemocnici, tvrdnutie bruska sa coraz viac zhorsovalo, tak sme tam pre istotu vybehli ☹ polezala som si, infuzie tiekli jedna radost, ale pomohlo to, je mi lepsie. teraz zase lezim doma. krcok sa skratil, ale vraj to nie je az take hrozne... tak uvidime, co bude dalej. za cely ten cas ma len potesila vaha nasho drobceka - uz mame 1200g, vyvojovo sme o tyzden popredu, malicky je "velky", tak keby sa mal narodit aj skor, tak dufam, ze to nebude az take strasne, len nech je vsetko v poriadku...

kocky ste zlate, ze si na nas obcas spomeniete, dakujem 😉

sorbona tiez mi robili uz asi pred dvoma tyzdnami ten glukozovy test, ale doteraz nemam vysledky 😕 kazdy mi rozprava, ze sa cukrovky nemusim obavat, ze som vela nepribrala (doteraz 6kg), ale vidim, ze na vysledky takeho testu to asi nema vplyv. tak uvidime..

jecidlo
9. máj 2009

Ahojte, tak ja se s dovolenim jeste jednou predstavim, psala jsem uz do tematu nedonosenatek, Petrach me pozvala sem, ze nevadi, ze jsme meli nad kilo, ale jsme taky docela nedonoseni.
8.2.2009 se mi ve 30+0tt narodila Maruska PV 1510g a Matej PV 1420 v Praze Podoli.
Ted ma Maruska 4,5kg a Matej 3,9kg, takze rostou jako z vody, teda jako z meho vyborneho mlicka🙂
Psala jsem prave, ze me momentalne stvou hlavne dve veci a to co rikat lidem, kdyz se ptaji jak jsme stari, protoze dost lidi kdyz vidi dite kolem 4 kilo, tak je divne, ze ma tri mesice, ze.
No a druha, ze uz zacinam byt desne unavena jak jsou bobci porad malicci. Jsem teda ted uz nadsena, jak uz zacali koukat a byt zvedavi, dokonce nam uz aj zvedaji hlavicky, i kdyz ne na dlouho, ale proste po trech mesicich odsavani a vstavani k obema a porad jeste ani poradny usmev, tak uz strasne chci aby trosku poporostli🙂
Ale s tim se vam musim pochlubit. Nekdy na 33 tydnu jsme zacali zkouset prikladat, moc nam to neslo, ale nakonec se mi v 34 chytli s klobouckama, dokrmovali sjme jeste sondickama, pak jim je vyndali, Maruska uz to utahla sama, Matysek musel z flasticky, takze mi prestal pit z prsa, tak jsem honem koupila tu od Tomee tipee tvarovanou jako prso a v klidu jsme stridali prso a flasku, pak uz to zvadli oba a z porodnice jsem odchazeli plne kojeni, to nam vydrzelo jeste asi 3 tydny, pak jsem prestala odsavat prebytky a jak byli jeste prece jenom mali a ja uz je nevazila, tak se mi malem ztratilo mliko! ale rozcucala jsem to, odsavala jsem co 2 hodky oni papali z flasky 7x denne. No a ted, kdyz mi oba zesili se mi dokonce prisali bez kloboucku!!! je teda fakt ze porad osavam a kojim jen 1-2x denne, kdyz ty prsa necham nalit vic, zacina mi to mlicko totiz nestacit. Maruska pije 130-140ml a matej vetsinou 120ml na kazde piti. Takze vytahuju zasoby z mrazaku a bohuzel brzy budeme muset zavest asi 1 denne nutrilon. Ale stejne bych jeste rada presla na kojeni a holt kdyz budou mit hlad, tak dokrmim nutrilonem, ale moc se mi llibi ten pocit je kojit🙂
No ted dokonce zacali v noci natahovat interval, kdy nam ted uz dvakrat v noci spali skoro 6 hodin v kuse!Ale ja jstejne to nevydrzim musim vstanout a odsavat, jak mam ty prsa rozpumpovany, tak to tak dlouho nevydrzim. Pres den si rikaji ruzne, nekdy 3 hodiny nekdy 4. Ted druhy ma smulu a musi papat stejne jako ten co mel hlad prvni🙂) ale jsou na to celkem zvykli akorat je mi lito je budit hlavne v noci kdyz ten druhy krasne spinka:(
No jinak mame za sebou kolecko kontrol, vsechno vypada zatim dobre i kdyz pro konzultaci vysledku si jdu v pondeli. Na rehabku mi poslal pan doktor zatim jenom Marusku to kvuli tomu, ze se ji moc libi otacet hlavicku na pravo, tka mi ukazala nejaky cvik, ale moc se ji to nelibi:( ale to je asi normalni, ze?
No a jinak kdyby nekoho zajimalo proc jsme asi nedonoseni, tak jednak dvojcatka to je duvod sam o sobe, ale ja mam dvourohou delohu, takze se oba bobci mackali v me prave deloze, takze jsem vic nez stastna, ze jsem je vubec donosila tak daleko. No a pritelovu rodinu uz nastesti prestalo bavit vycitat mi, ze za ten porod vlastne muzu ja, protoze jsem se malo setrila a chodila na prochazky se psem a jine veci, ktere docela mrzely, kdyz mate deti na Resu a musite poslouchat takove blbosti! a to uz ani nemluvim o psychicke podppore, kdyz videli fotky z inkubatoru a zacali, ze deti urcite umrou! Ja vim, ze v dobe, kdy oni meli deti, tak takove deti opravdu umiraly co si budeme namlouvat, ale nastesti je lekarska veda tak daleko!
Jsem se nejak rozepsala🙂)
tak hezky den vsem!

petrach
9. máj 2009

jecidlo vítej, 😉
teda te obdivuju utahnout mlíkem 2 deti,jsi dobra,to ja už taky přemyšlím nad tím čím ho budu ladovat až nebude stačit,je ho ted mín a mín 😠 a to odsavam ve dne v noci

ja maleho už v noci taky nechavam,at si řekne na jídlo sám,i když si natočím budík,tak ho neslyším,vubec to nechápu 😀 přes den jí co 3-4 hodky,takže jí tak 7x denne,mame 70-80ml na davku,dr mi říkala nedavat víc,tak hledím že ti tolik pijou,ale mate o kilčo víc než my 😉
my mame taky 3 mesíce a 3kg 🙂

s tema příbuznyma to by\ch je poslala nekam,to ti moc nepřida,me takhle furt nervovala známa-sousedka a už se jí vyhybam,kde mužu,za to nikdo nemuže že se to stane a každa chceme pro sve deto to nej,ne?

mame deti o 4 dny od sebe,akorat my jsme 28+3

jecidlo
9. máj 2009

petrach: jo jo detem evidentne chutna a presto musim poslouchat obcas blaboly o hladovem mliku!ale uz se tomu jen smeju, rikam jak bych mohla mit hladovy mliko, kdyz mi pribiraj ted pul kila za tyden🙂)

no s tema davkama,Maruska byla schopna si sama vypit 80ml uz v porodnici a to mela tesne 2 kila, kdyz nas pousteli, z toho prsa si ted vezmou taky tech 120 ale mam pocit ze z flasky vypijou o kousek vic, to prso je uspi. Ptala jsem se na to doktora jako jestli nevadi, ze tak moc pije a ten se jen smal, jestli ji nechci nasadit dietu, pry to nevadi, kdyz to je MM a neblinka, tak pry muze kolik chce. Ma uz tri brady a zadny krk🙂) Asi dohani co muze, odrazeli se z vahy 1180 a hlavne Marusce to traveni hodne dlouho neslo.

ja si nemuzu vynachvalit mam elektrickou odsavacku Medela tu na dve prsa naraz, je to rychle a funguje mi to na 1 a taky se desne cpu a obas si lupnu ty homeopatika na podporu kojeni. Ale kdyz jsem moc unavena, tak mliko proste nemam. Kazdej radi, hodne spat, tak se jenom smeju at si to zkusi krmit dvojcata co tri hodiny, nez prebalim, nakrmim, odrihnu odcucam, tak je 1,5 hodky pryc a pak zase. Je videt ale ze s kazdym kilcem jsou o moc sikovnejsi.
Sak neboj, jeste nas dozenete🙂 meli jste mensi hmotnost na zacatku a taky skoro dva tydny min.

A muzu se zeptat? Vy jste zkouseli kojit nebo ne nebo to nejde nebo jak to mate vy?

petrach
9. máj 2009

jecidlo on se nechytl,vytahl si max 6ml a jen jednou,pak po pul hodce tak 2ml,tak jsem to vzdala,chtela jsem at přibíra a navíc blb s dechem a i u flašky

kessie zapomena jsem te pozdravit a napsat,že jsem rada že jsi ješte celá 😉 ješte musiš vydržet at tohle tema nepotřebuješ 😉 budeš sem chodit jen tak na pokec za super holkama 😀

janina77
9. máj 2009

jecidlo, vitaj medzi nami.
S kojenim ti neporadim, je som maleho nekojila vobec, anoi som nic neodsala, proste mlieko nebolo ☹ . Vtedy ma to dost trapilo, dnes to uz neriesim, a verim tomu, ze druhe uz kojit budem moct.

No a co sa tyka toho vyzoru a veku - ja som cudzim ludom v meste, ktori nevedeli ako sa maly narodil a len chceli vediet kolko mesiacov ma, tak som im hovorila bud korigovany vek alebo proste taky, na kolko vyzeral. No a ked som teraz chystala veci pre druheho, tak som zistila, ze Domco este ako polrocny nosil veci c. 56, teraz ked ma 21 mesiacov, tak nosi velkost 74-80, cize max. velkost 9-12 mesiacov.
Usmievat sa zacal az ako polrocny, mozno aj trochu pozdejsie, ale to su vsetko veci, nad ktorymi sa netreba trapit a musis verit, ze vsetko pride, ked dozrie cas 🙂 .

Drzim vam palce 🙂 .

fajn
9. máj 2009

ahojte ,tak já vás dočetla a už nevím na co odpovídat a reagovat tak se omlouvám na ty na které zapomenu..

Ječidlo vítej dětičky mají váhy parádní a o úsměvy se neboj ony přijdou a už určitě brzy. Didka se začala usmívat když měla v deseti měsících korigovaně šest tak se neboj ,ale když se poprve usmála tak jsem byla štěstím bez sebe.

Peti a co vy a Eliška je chůva?

Kessie ty se pěkně drž je dobře že si ještě 2 v 1 😉 ,a taktéž Janinka . Jani a seš ještě v nemocnici ? a myslíš že tě ještě pustí jestli seš ještě tam? 🙂

Matka já jsem taky ráda když někdo přijede kdo ji dlouho neviděl a řekne co už třeba zase umí.

Já říkám věk ten i ten . Mě někdy řeknou že chudinka a co ty očička vidí? Tak to jsem úplně nasr... a říkám že asi jo že nevím ale asi jo když pozná kdo kde je a tak.

Dnes jsem s ní byla na hřišti a myslela jsem že mě trefí ,na pískovišti na všechny prskala a všem rozbíjela bábovky. Tak jsem ji řekla že jestli ještě jednou prskne tak jdem dom a ona prskla a šla a ještě jednu dostala atak šla s řevem. Všichni na mě hleděli co to mám za spratka ,ale já už fakt nemůžu ona si dělá co chce. Můžu ji to říkat zlatě svatě a nic. Už jsem z toho tak unavená že si nevím rady. Nikomu nic nechce půjčit a všem sama bere ☹ ,už jsem ji říkala i to že je velká holka a to velky nedělají ,vyhrožovala vším možným,no třeba z toho vyroste 😖

Andulko to video je fakt bomba je moc šikovnej. Je na něm vidět jak ho to baví , že je to paráda chodit.
doufám že jsem na nikoho nezapoměla... Mili a jak vy jak se vede? ...

fajn
9. máj 2009

jé ještě na Sorbonu a Mispuli holky a vám jak se daří ? tak doufám že už je to vše.

Ještě Kili ta se na nás už vyprdla úplně ještě že si sem tam přečtu dvojíčkovo 😀

sorbona13
9. máj 2009

Ahoj holky, přeji krásný víkend. Zatím jsme stále 3v1, kluci pěkně řádí a zase mi vyrostl pupek.
Jecidlo: to jsem ráda, že ses přidala, taky čekám dvojčata - kluky a ležím pátým týdnem v Podolí pro zkracování čípku.

petrach
9. máj 2009

fajn na kili jsem taky myslela,že tu dlouho nebyla
s tou didkou,to je težko,je to o nervy,ale zas na druhou stranu po tom čím prošla je krasne že je,jaka je..vždycky až te vytočí,si spomen,jaka byla malička a jaky kus cesty ma za sebou a jak to mohlo dopadnout a nedopadlo
ja když se narodila Eliška,byla kříšena,mela jsem težky porod a byla 4 dny na jipce,tak jsem tehdy říkala,at je jaka je,hlavne at bude zdrava a ted mi to často mamka připomíná 😀 když me točí..a je to pravda,ona z toho vyroste i Didka,uvydíš 😉

sorbono to je moc dobře že se držíte,budete pak s janinkou a kessie popisovat jak přenášíte,to by bylo príma 🙂

fajn
9. máj 2009

peti já si vždycky říkám ,ale co ti ostatní ,čumí jak kdybych spadla z hrušky . Mě už prostě nebaví pořád říkat to se nedělá to nesmíš buď opatrná dávej pozor. A ona si stejně dělá co chce ,kolikrát si říkám že je to zákazů a příkazů za ten den ,ale kdyby spadla nebo někomu něco udělala tak bych si vyčítala že jsem ten příkaz nedala. 😖

kili
autor
9. máj 2009

ma tu spomýnate 😀
fakt prepáčte, že sem nechodím, ale vy píšete tak dlhé príspevky, že sa mi to nikdy nechce čítať 😅
a ešte k tomu vaše deti robia také pokroky a moji nič moc, tak mám z toho akurát depku 😔

kili
autor
9. máj 2009

fajn, a na dvojičkovo som sa tiež vyprdla, tam tiež už skoro nechodím 😀

janina77
10. máj 2009

kili, nesranduj!!! Ze nerobia pokroky??? ja ked vidim tie vase videjka tak sa vzdy tak vytesujem! Ved oni su taky superaci. Uz tie pokroky nebudu robit zo dna na den, a ved aj lekari ich chvalia. Len nam ty pekne sem- tam daco napis, my si radi precitame hoci aj to, ako sa ti tvoji fesaci obhadzuju jedlom alebo hocico ine 🙂.

No a ja som stale v nemocke, dnes mi zahlasili, ze si ma tu nechaju do 36.tt, tak aj som spokojna, aj ma to trochu mrzi, ale hlavne nech bude chlapcisko ok!

kikimaruska
10. máj 2009

Ahojky. Nejdříve gratuluju včšem dětičkám k pokrokům 😵 😵 😵 a držíme pěstičky všem těhulkám i maminkám. 🙂 . Byli jsme u dr.na roční kontrole a čtveté Hexe a naše míry na roce: 67 cm, 43,2 hlavička (skoro pod minimem), 7, 1 kg a 2 zoubky.

Jak jste rozebírali cikrovku, tak horší je to s maminkami co ji mají už dlouho (ne tu těhotensko). Byla se mnou na rizikovce maminka se silnou cukrovkou-píchala si inzulin. \malý se narodil taky nějak 28tt, ale jak byl vyhnaný tim inzulinem tak měl 2,8 kg...avšak vývojově odpovídal 28 tt....ale vypadal jako donošený. Jinak já taky neměla jíst a pít sladké...tp výsledek dost ovlivňuje.

Tak krásnou neděli a držte se... 😉 🙂 🙂 🙂 , my pujdem odpoledne na procházku a pak do bazénu plavat s kamarádkou a jejím 8 měsíčním 10-kilovým obříkem 😀

pistok
10. máj 2009

ja viem, že tu nemám čo robit, lebo timi sa narodil len o týžden skor a mal vyše 3kg teraz 10 mes má skoro 10kg.
neprovokujem, len som chcela napísat, že ked som ho prvý raz chytila, taký maličký krehučký balíček. bála som sa ho aj prebalit alebo okúpat, aby som mu neublížila a čo vy všetky s takými ešte omnoho omnoho menšími stvoreniatkami. obdivujem vás všetky 🙂 😉

kili
autor
10. máj 2009

pistok, nemusíš obdivovať. veľkosť je relatívna. vydíš, ty si sa bála chytiť 3kilové dieťa, to preto, lebo si ho nevidela menšie. My sme tiež nemohli chytať keď mali v inkubátore cca 800g, až neskôr, tak to nám už prišli obrovskýýýý 😀

denisee
10. máj 2009

Tak jsem se odhodlala a konečně píšu 🙂 . Zatím jsem si vás jen četla. Zítra to bude přesně rok co se nám Vojtíšek narodil, tak jsem asi nějak naměkko ☹ Vlastně se nám narodila ještě Michalka, dvojčátka byla 26+3. Ale Miška po 3týdnech zemřela ☹ Vojtovi bude zítra 9měs.korigovaně.

pistok
10. máj 2009

nejdem sa vám miešat do diskusie, len teraz prednedávnom sa narodilo kamarádke také menšie bábo o5týždnov pred termínom a zaspomínala som si aké malé klbko bol aj ten náš drobec
už vás nechám , kecajte si vy, čo naozaj máte čo napísat k téme
držte sa 🙂
vela úspechov všetkým detičkám prajem - aj tým s vyššou porodnou váhou 😀

janina77
10. máj 2009

denisee, vitaj medzi nami. Pokojne pis, tesime sa na tvoje infosky. A Vojtikovi vsetko naj naj k narodeninam!!!!

denisee
10. máj 2009

janina:děkuju za přivítání 🙂 Vojtu jsem uložila, tak bude snad chvilku klid. Pořád se ještě neplazíme ani nelzeme, jen válíme sudy...., ale i tak je to zápřah 😀, cvičíme 4x denně, už teď se obávám, až budou ty horka jak to zvládnem já jsem spocená už teď.

denisee
10. máj 2009

Chci se vás zeptat, jestli máte někdo zkušenost s tím, že na nějaký cvik vám přestalo dítko, reagovat. Vojta teď dělá pořád mrtvýho brouka a nebo se pohyb dostaví, až za dlouho a já mám už křeče v rukách. Díky.

fajn
10. máj 2009

Maruško Kubíkovi hodně zdravíčka ,štěstí a hodnou a trpělivou maminku

kili
autor
10. máj 2009

A. sa naučil na odrážadle 😵

petrach
10. máj 2009

denise určite te radi uvydíme,proto tu tohle tema je..budem radi za příspevky..a gratulace Vojtíškovi k narozeninam..s tim cvičením ti ja moc neporadím,teprve jsme začli cvičit,holky ale budou vedet

kili a ty píšeš že se u vas nic nedeje,krasne šikovne kluky mate,moooc gratuluju k dalšímu pokroku,dyt jsou to čiperky

Kubíkovi taky velka gratulace,maruš sama víš jak je šikovny,tak to ani psar nebudu,jen přeju hlavne pevne zdravíčko

jan ja vím že už budeš přeležená a strašne te obdivuju jak to zvladaš,jsi moc statečna,tak ješte par tydnu a už si nelehneš,drž se

pistok dekujeme

fajn
10. máj 2009

kili neříkej že ty tvoje dětičky nedělají pokroky. Když tě čtu tak pokroky dělají každou chvilku.

Dlouhé příspěvky máme někdy 😉

fajn
10. máj 2009

arg. kde tě máme ? na tebe jsem včera zapoměla a v noci jsem si to uvědomila tak promiň 😀

fajn
10. máj 2009

denisee taky tě vítám a Vojtíškovi všechno nejlepší . S Michalkou je mi to líto ☹

Dianka taky dlouho ležela ,ale pak to šlo stašně rychle. Didce se nelíbil žádnej cvik ,ale nedalo se nic dělat . Oni si potom na to zvyknou a pak jenom leží a nic

kili
autor
10. máj 2009

takto pokrotky robia, ale v tom rozumení moc nie.
aj keď teda aj v tom sme pokročili, A. začína rozprávať, zatiaľ len opakuje. jediné čo si povie sám a na tú konkrétnu vec je auto, ale keď sa ho spýtam, že čo to je, tak nepovie (možno len vie, že ja dobre viem, čo to je 😀 ) a potom pri kolo kolo si povie bá - ako bác. on sa celkovo tak opičkuje a ukazuje, omnoho viac ako S., teda vlastne S. neopičkuje vôbec nič, ale už truchu začína rozumieť. Ako, kde máš ukuliarky, tak si siahne 🙂, alebo zanes botu na miesto, tak ide k botníku, aj keď ju tam nepoloží, lebo sa jej nechce vzdať :D, no a tiež keď som ho obliekala, tak mu hovorím daj ručičku a on ju zdvihol a dal, ale to môže byť aj tým, že predpokladal, čo po ňom chcem, teda skôr preto to spravil. A ešte sa párkrát stalo, že sa ho pýtam, kde má auto, tak išiel hľadať auto. Tak to je asi tak všetko, ale aspoň začiatok 🙂
jaj, a S. tiež chce chytiť auto keď je na obrázku a spýtame sa ho, kde je auto, ukazovať furt nevie, ale nespraví to vždy, len fakt niekedy. A. furt vníma len knižku ako objekt a nie obrázky 😒