Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kikimaruska
27. máj 2009

Je, koukám že jste taky oslavili rok...tak to taky hodně moc zdravíčka.... 😉 . Ta fotečka ve sportáku je nádherná, takový kukadla 🙂

petrach
27. máj 2009

holky dočitam vas os rana,malí me pořad honí 😀 ach to břicho,snad už ty kapky zaberou,už je nevysadím ani za nic,radši je koupim drahe

jeciidlo ty probiotika upravují prave střeva,takže by vam meli zabrat,ale slíbit ti to nemužu,musiš vyskoušet a uvydíš
maruško Kubík jede,je hrozne šikovny klučina a mate nadherne fotky,taky se chceme jít fotit všichni k fotografovi

sorbona to bříško se musí dopilovat 😉 takže žadne rodení,krasne se držíte,kluci budou chytří,ví co je pro ne nejlepší 😉

mattka pilotka to psala me,protože jsem se ptala jak pak ve škole,víš 😉 a co Julinka,jak se mate holky?
fajn tak to je zase hlaška jako trám,po kom bude?

petrach
27. máj 2009

kukla jsem na fotky pavcik a nadhera,krasny darek k mesíčninám,šikulka malá 🙂

bera28
27. máj 2009

Sorbono, myslím, že až se kluci narodí, tak žádnou diskusi o extrémních nedonošencích nebudeš potřebovat.
Denisee, masáže jso fajn. Já jsem tady měla masérku na čtyřech lekcích. Nechtělo se mi s dětma nikam cestovat a doma to bylo v pohodě.
Kiki, krásné fotky. Co se týká dudáku, tak Kuba ho dostávává také na spaní, ale ne že by si ho vynucoval. On prostě třeba řve, že nechce být v postýlce a Anetka už spí, tak mu ho vrazím, aby jí nevzbudil. Horší to mám s Anetkou, ta si totiž cucá paleček, a to docela fest. Zkoušela jsem jí na dudáka a ani ťuk. A jak jí odnaučit to cucání palce, to netuším.
Jo, jinak jsem konečně vyfotila Anetku, jak stojí bez držení, tak jsem to šoupla do alba.

mispuli
27. máj 2009

bera:ty jsou skvělí a jsou to šikulkové,Míša měla dudlík ze začátku,pak ho jednou vyplivla a už ho zpátky nechtěla,tak jsme je zlikvidovali,ale taky si začala cucat palec,naši říkali,že to má po mě a báli se,že ho bude mít úplně vyžužlanej a ona najednou přestala,z ničeho nic,teď tam rve ruce,když jí rostou zuby.Honzík měl dudkík dýl,ale taky víceméně na spaní, a pak jsme ho někdy před 2.narozkama zabavili a on neprotestoval,měla jsme strach,že se k němu budeme muset vrátit po tom úraze,ale zvládli jsme to bez něj 😉

maatkka
27. máj 2009

Petrach viem ze to pilotka pisala tebe. Ja som sa pytala len preto ze ked spomenula aj teba mi to prislo tak ze je u vsetkych predcasne narodenych deti nejaky predpoklad ze budu mat neskor v skole problemy s ucenim. A je? Lebo ja osobne poznam len dve skor narodene deti a to jedno som ja 😀 Uz som to spominala ze som sa narodila v 33. tt. a v skole som ziadne problemy nemala. Ziadny odklad alebo tak. Aj ked ma sice ucenie "bavilo" asi ako vacsinu deti znamky som mala celkom dobre. Ucitelia mi casto kazali pisat poznamky na tabulu lebo som pisala skoro najcitatelnejsie a to som lavacka a napr. zmaturovala som ako 3. najlepsia z triedy. A druha je sesternicina dcerka - ma 4 roky a vie uz ratat neviem dokolko pozna vsetky farby vie napisat svoje meno a pozna veeela basniciek a pesniciek a napr. dlllho dokaze sediet a kreslit si alebo tak takze ju tiez planuju dat do skoly normalne v 6 rokoch. Narodila sa v 30. tt. a mala 920 gramov. A tak som to myslela skor ako otazku ci je viac skor narodenych deti ako deti v termine co maju nejake poruchy pozornosti su hyperaktivne maju disgrafiu alebo dislexiu a budu to mat teda asi v skole tahsie?
Inak my nemame nic nove len sme prvy krat spali s malou inde ako doma alebo u nasich lebo sme boli na navsteve u manzelovej rodiny a vsetci boli s Lili uneseni pretoze za tie dva dni asi ani raz nezaplakala vecer sama zaspinkala pri nas o deviatej a zobudila sa az ked uz boli "domaci" davno hore a na vsetkych sa pousmievala 🙂
Bera ta fotka kde Anetka stoji a Kubko spoza nej vykukuje je kraaasna 😵

pilotka2
27. máj 2009

maatkka, brala jsem to z vlastní zkušenosti. pohybovala jsen se dost dlouho v prostředí předčastně narozených dětí, trvá to doteď, a můžu ti říct, že takový 80% děcek má nějaký problém. jinak jsou to moc šikovné děti, každé v něčem jiném, ale zanechalo to na nich následky. já jsem nechtěla nikoho nikam zařazovat ani strašit, odpověděla jsem jenom na dotaz. a nechci nikomu mazat med kolem pusi a říkat že je všechno v pořádku, když to tak není. ja vám přeji, aby ste žádné problémy neměly.

mispuli, to že jsi češtinářka si neměla ani psát, protože moje gramatika je strašná, takže to může mít můj syn i pomně 😀 😀 😀

maatkka
27. máj 2009

Pilotka dakujem aj ked sa tiez bojim presne toho co pises hlavne preto ze nasa zabka mala to krvacanie do mozgu takze je tu dost velka pravdepodobnost. Aj ked som teraz v takom stave ze si hovorim ze ak bude "len" to (poruchy ucenia) nasledok toho krvacania budem rada... Ale to som nevedela ze je to az take vysoke percento. Ja som sa len pytala dufam ze som ta nenahnevala...

pilotka2
27. máj 2009

maattka, ja se vůbec nazlobým, to se ani nedá, protože když nemáš správné informace tak to nemůžeš vědět, ale toto je jenom moje skušenost, možná jiné holky mají jinou. ale je mi 37 let a už jsem stratila všechny iluze co se týká mého syna, musím to brát tak jak to život zařídil. ale někdy se ptám proč právě my... ☹

mispuli
27. máj 2009

pilotka:že jsem češtinář neznamená,že držím v ruce červenou tužku a opravuju,i mě to ujíždí,prostě píšu,co mi přijde na jazyk a nekontroluju se,chyby mi nevadí,chci si popovídat a ne někoho trápit,to až se vrátím do školy,tak budu praktikovat na dětičkách 😉 😉,vlastně jsem tím jen chtěla říct,že to prostě znám z oboru není to nic vyjímečnýho

maatkka
27. máj 2009

Pitotka ved to sa casto pytam aj ja 😢 No potom zase pridu chvile ked dakujem ze to dopadlo aspon tak ako to dopadlo. Urcite aj ty nie?

sorbona13
27. máj 2009

denisee: bříško roste vždycky skokem, zatím mám nahoře 7kg a vůbec by mi nevadilo nabrat další kilíčka, kdyby kluci ještě zůstali u mě 🙂
petrach: taky klukům pořád říkám, že u mě je jim nejlíp, tak ať se nikam neženou a chvilku u mě ještě pobudou 🙂
bera: díky, já moc doufám, že nebudou kluci extrémně nedonošení, ale na to máme ještě dlouhou cestu před sebou, Honzík by dnes už mohl mít přes kilo, jestli nabírá tak jako předtím a Kuba bude mít asi lehce pod kilo, snad začnou kluci nabírat teď trochu rychleji než doposud.
Chvílema mě bolí v kříži a píchá v podbřišku, říkala jsem to sestrám a zvýšili mi zase kapačku gynipralu na 60, snad to nemá na miminka špatný účinky. Jsem zvědavá, jak dlouho mě můžou na tom gynipralu udržet, aniž by to mělo na mě nebo kluky nežádoucí účinky 😒 🙄

petrach
27. máj 2009

ja si ted říkam,že nejake dys poruchy budou to nejmenší,jenže to píšu ted,pak to budu vydet jinak,zapomenu na tu hruzu ze začatku,ty obavy a bude me trapit zas neco jineho,proste si myslím, že to budem řešit už pořad..to proč ☹
mattka Julinka je važne smíšek,na každe fotce se smeje a jak už stojí,parada,je moc šokovná pusinka 🙂

sorbona doufam že to rozkapu,to jsou nervy a co tatka,jak to snáší bez tebe? je to težke i pro ne,aspon vím jak muj to nesl a doted se chová k malemu jinak,než k Elince,i kolem ní skakal,prave že maleho se bojí,že mu ublíží,max ho pochová,povozí v kočarku,ale třeba okoupat neee

mispuli ja bych mela kouli hned,aspon vím po kom malej bude 😀

maatkka
27. máj 2009

Aj ja som prave dnes myslela na to ako musis sorbona chybat muzovi a on tebe ked si uz tak dlho v tej nemocke. Pre nas to bolo strasne to odlucenie lebo na to fakt nie sme zvyknuti - zaspavat bez seba a tak. Ale co by sme pre tie nase detusiky nevydrzali ze? Prajem ti aby ste boli este dlho od seba - ak to ma znamenat ze budete dlho 3 v 1 😉

maatkka
27. máj 2009

Inak petrach MM sa zase na rozdiel odo mna Lilusky nebal. Ako prvy sa ju naucil vyberat z inkubatora. Prvy ju vyzliekal obliekal prebaloval aj kupal. Ja az potom ked som sa nastvala ze mu to tak ide 😀

sorbona13
27. máj 2009

petrach: manža to hodně prožívá, nemá to lehký, každý den za mnou jezdit a snažit se mě udržet v psychické pohodě, když sám má co dělat se sebou 😖 Někdy mi přijde, že to bere hůř než já, je od přírody tak trochu pesimista, takže se snažím být ta silná a dodávám nám oboum naději, že to všechno zvládneme...jsou ale dny, kdy mi dojdou síly a tu podporu potřebuju já.

denisee
27. máj 2009

sorbona: já do 26tt. stihla přibrat taky jen 4kg, ale doktor mi pořád říkal, že je to jedno když nepřibírám já, ale hlavně dětičky. A ještě teď mám pořád o 5kg míň, než před otěhotněním. Asi fofr kolem malýho a někdo říká, že kojením vydáváš hodně moc energie.

U nás má Vojta dudlík, večer na usnutí a pak v noci, když někdy zapláče, tak mu ho dám a otočí se na bok a spinká dál, a pak i někdy přes den, když už je ukňouranej, unavenej a někde třeba jsme, tak ho to na chvilku zklidní.

Holky, mně přijde, že někteří doktoři říkají nedonošenec -rovná se- hyperaktivní dítě ☹ Myslíte, že je to pravda, setkala jsem se s tím na různých kontrolách. Pořád, počkejte vy si ještě užijete a bla bla, jakoby jsme si teď, už toho dost neužívali ☹

petrach
27. máj 2009

sorbona ja ti veřím,že je to na palici,ty nervy,ale kdyby se narodili,bylo by to pro vas oba daleko horší,veř mi..
kolik jste přesne,lítam v tom 😉 ješte mate fakt čas,musíte to vydržet 3v1,at mají kluci ten start do života lehčejší,ted se překlene ta nejhorší doba

bera28
27. máj 2009

Pilotko, s těmi poruchami učení, chování atd. máš naprostou pravdu. Já jsem byla v kontaktu s psycholožkou, která se hooodně věnuje nedonošencům ve školním věku a nějakou poruchu má opravdu okolo 80 %. Ať už je to dysgrafie, dyslexie a další dys- nebo poruchy chování, hyperaktivita, nesoustředěnost. Myslím, že si ještě moc užijeme🙂
Sorbona, u nás to bylo taky dost náročný, když jsem ležela celkem 8 týdnů v nemocnici. No a ještě horší to bylo po porodu, to byla naprostá rodinná krize☹ Vlastně se to začalo zlepšovat až poslední dobou, ale jsou věci, na které prostě zapomenout nemůžu, tak to jde ztuha. Pro mě jsou na prvním místě děti, které zaberou 99 % času a na přítele už prostě není nálada🙂
Maatkka, to jsi dobrá, že jsi se tak poprala a zvládla tvůj předčasný příchod na svět. A ta sestřenčina dcerka je doooost dobrá. Jedna z mála se šťastným koncem.

kikimaruska
27. máj 2009

bera: krásné fotky,Anetka je šikulka 😵
denisse: já měla při porodu nahoře taky 5 kg a po porodu jsem pak zhubla o 5 mín než před těhotenstvím...a zatím se to drží. Je to jak říkáš, já byla uplně hotová, nevyspalá, pořád jsem odstříkávala a pak starost o neustále ubrečené nespící miminko...byla sem chodící mrtvola a kila šla dolů...popravdě jsem i zanedbávala svoje jídlo (a to dělám doted občas 🤐 ...)a když pak jedem k babi, jsem tam jako na výkrmu 😅 . A jinak nám říkali už na Jirp a také všude: Jen počkejte, se vám pak začne i houpat na lustru...všude nám, říkali že bude hyperaktivní...ale kdo ví co a jak bude. V papírech při propuštění měl i nějaký hyperaktivní syndrom napsaný...ostatně Kuba byl živý už v bříšku, proto se zamotal, když ho vyndali měl akci nejvíc bodů...a co předváděl v inkubátoru si pamatujou všichni....Všechna miminka spinkala a odpočívala a on tam vyváděl psí kusy a vyžadoval pozornost i speciální péči... 😕 ...tak uvidíme časem. 😉

denisee
27. máj 2009

kikimaruska: s tím jídlem je to fakt bída, já jsem líná si něco uvařit, odbejvám se a když si uvařím, tak mi to nechutná. Ale když mi to někdo dá pod nos, tak to mám první v sobě 🙂 . Vojtík nešel při císaři dobře ven, měl taky šňůru kolem krku a sestřičky taky říkaly, jakej je to raubíř....., ale mně to vadilo, když o něm nějaká říkala, jako, že zlobil atd....vždyť byl tak maličkej, to přece nemohl ani zlobit, chápeš jak to myslím, no byla jsem přecitlivělá ☹
Kdo ví co bude??? ani oni ne. Dřív slovo hyperaktivní ani nebylo 🙂 a teď je každej druhej. Ale to je i s jinýma věcma. Mně to neva, když byl v inkubátoru, těšila jsem se na to, až bude řádit, zlobit(rozbíjet okna) prostě normální kluk 😀

kikimaruska
27. máj 2009

😀 s tím řáděním máš pravdu a to jídlo sedí přesně...u babi to je snídaně, svačinka, oběd, kafíčko a dortíček, svačinka, večeře, dobrůtka před spaním 🙂 ...a doma si s bídou vezmu snídani, tu jím za pochodu a pak něco uždibuju a až večer véča. Když padám hlady tak si vezmu kus chleba...a většinou lítáme po venku, tak si koupím něco do ruky...no stravovací režim jako fík 🤐 😅

sorbona13
28. máj 2009

Ahoj holky, v noci jsem měla kontrakce po 5ti minutách, bolí to jak sviňa. Pořád mi kape gynipral, ale na kontrakce to nezabírá, jenom mi břicho netvrdne. Ráno mi odešla hlenová zátka, ale zatím jsem otevřená stále jen na 3cm, budou mě během dne vyšetřovat a zatím nesmím jíst.
Dnes jsem 29+1tt, ale pokud se nebudu otvírat, tak se pokusím ty kontrakce vydržet co nejdýl, nejhorší je, že si nemám pořádně čas ani odpočinout a vyspat se, když je to po těch 5ti minutách.

petrach
28. máj 2009

holky s tím jidlem se vydím 😀 me mamka nadava pořad,z čeho mam mít to mlíko,když blbe jím,jenže bud nestíham,nebo už nemám chut,malí začína pekne řadit,je to jak u vas maruš,jak jsi psala,když jste došli domu,uklidnuju se že je to tím bříškem a zaberou kapky,včera jsem mela už takovou krizi z unavy,že jsem se rozbrečela kvuli ničemu,manža na me hledel,co se deje,pry ho pohlída a šup ho do postylky a zase řev 😒

on ho třeba vysleče,ale přebalit už nechce,že ma exem na rukach a bla bla bla,proste vymluvy,bojí se ho
radši udela kolem Elišky,jenže u te bych si odpočinula,ja ho nechci nutit,ale takhle to dlouho nevydržím..

ale už se teším na první rozbyte okno 😉 bydlí tu kousek od nas dr co ho mela na jipce,tak te jsme to slíbili pro štestí.aby vydela co dokažou za zazraky,holky budme rady že je mame a je to jak to je 🙂
ted se tu stal strašne smutny případ u klasiky porodu,maminka zkolabovala a 30 minut ju oživovali,miminko je postižene a ona taky ☹ je mi z toho hrozne smutno..

aleee holky ted neplačem,leží na hrací dece a sleduje hrkavky,už se usmíva občas i na ne,ale ten usmev moc nepoužíva,teprve se ho učí 😉
dneska mame rehabku,tak dostanem,že to delame blbe a taky si jdem pro recept na železo k naší dr

bera28
28. máj 2009

Koukám že s tím jídlem to je všude stejné🙂 Já jsem také zprvu nestíhala vařit a i když mi někdo uvařil, tak jsem stejně neměla chuť. Dokonce jsem zhubla na své minimum - 47 kg! No naprostá vychrtlina. Ale teď už jsem se dostala na 53 kg, před otěhotněním jsem měla 55, tak to už je dobrý. Já bych teď zase jedla pořád (a taky pořád jím🙂), ale s prckama se nezastavím, tak ty kila moc nahoru nejdou.
Sorbono, vzhledem k tomu, že vím, že v Podolí fakt umí zázraky, tak i kdyby kluci chtěli ven už dnes, tak to dobře dopadne. Cítím to v kostech🙂
Petrach, myslím, že vás na RHB pochválí. Vždyť ty cvičíš poctivě. Horší to bude u nás - Kuba už skoro měsíc necvičí kvůli tomu kašli. A ty dva cviky, co měl, byly na lezení, které už zvládá ukázkově. Takže než se na RHB dostaneme, tak stejně nemám co bych s ním cvičila.

petrach
28. máj 2009

sorbono chudatko ty si zažiješ ☹ krasne to zvladaš,musíš byt desne unavená,bude to dobre uvydíš,veřím že kluci to zvladnou,ješte par dní třeba vydržíte,už ted jste o tyden dyl než my 😉

tak zas napiš at víme jak se vam vede,myslím na tebe pořad aby to bylo v pořadku

fajn
28. máj 2009

sorbona drž se a vyděržaj

Peti nebreč ,ale já řvala furt když Didka nechtěla jíst a furt blila a to každy jídlo to byl mazec. Nedělala jsem fakt nic než krmila prala jsem poblity a zase krmila. Byla jsem z toho na šráky a niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiikdo nepomohl ani můj chlap ten se ji taky bál. Všichni se báli a já musela být pořád ta statečná až jsem z toho skončila na práškách. Dnes už jenom vzpomínám jakej to byl hnus fialovej a jsem ráda že už je to za mnou. kolikrát mi Andrea v 9 ti letech pomohla víc jak manžel moje mamtka a tchýně. Tak neplač a zkus si to nějak užít líp ,buď ráda že Šimonek papá a neblije to bys byla vyfluslá jak cumel.

denisee
28. máj 2009

sorbona: 29+1 to už je dobrý, opravdu je hrozně moc znát každý týden, i den navíc. Já měla kontrakce po 4min, taky hodně dlouho než zabral Gynepral, ale pak už se mi zkrátil čípek, tak jsem to vydržela ještě přes noc a druhej den šup na císaře. Přeju ti, ať všechno probíhá hladce. 🙂

Holky, tak nejenom, že jsou naše dětičky malinký, ale jak to čtu, tak i jejich maminky 😀 já mám 53kg, ale po příchodu z nemocnice jsem byla jak z Dachau. (ale to bylo hlavně z nervů ☹ )

Petrach: blbě si myslím, že určo necvičíš. To se taky vždycky bojím, ale rahbka říkala, že se to nedá vyloženě cvičit špatně a popř. ti to zas poupraví, tak to jde vlastně pořád, když se cviky ustálí, tak už to dostaneš do ruky...

miskachrumka
28. máj 2009

obdivujem vas ako ste to zvladli ked som videla nektore fotky tak mi stekali slzicky po tvari ale su nadherne!!!!!!drzim palceky

maatkka
28. máj 2009

Sorbona v tomto sa nejako nevyznam ale ako dlho sa da este udrzat to tehu ked ti uz odisla hlienova zatka? Aby nedoslo k nejakej infekcii alebo tak ved na to ta zatka sluzi ci nie? Ale ako tak citam tvoji lekari urcite velmi dobre vedia co maju robit. Ste v tych najlepsich rukach. Ved CR patri celkovo k svetovej spicke v neonatologii. A ty si este aj v nemocnici ktoru v tomto smere vsetci vychvaluju. Takze to nemoze dopadnut inak nez dobre. Aj ja na vas casto myslim. Naozaj. Tesim sa na kazdy den ktory vam pribuda.