Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bubu4125
20. máj 2011

@maatkka dakujem pekne! je to môj vlasatý anjelik! 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maya79
20. máj 2011

ahoj holky, omlouvám se, že Vám sem vpadám, ale potřebuji najít radu, jak a kde vzít energii pro chvíle, které nás v příštích dnech čekají. Jsem už nějaký čas hospitalizovaná s problémy s placentami a dnes mi doktor řekl, že ukončení těhu je již jen otázkou několika málo hodin či dní. Pořád jsem doufala, že to nějak dáme třeba až do 34tt. Jsem teď 30+1tt a dětičky jsou malé, vyvíjejí se pomaleji než by měly. Již jsem byla dnes na rozpisu sekce (prý), ale domluvili jsme se, že to zkusíme ještě pozdržet. Jsem psychicky docela vystresovaná a nedaří se mi myslet pozitivně, abych těm malým alespoň dodala nějakou energii skrze mě a připravila je na ten boj, který je čeká.

lilin
20. máj 2011

@maya79 víš tak tohle je hodně těžké... mě byl obrovskou oporou manžel a pak když jsem malou druhý den viděla na JIP... to ona mi dávala asi největší sílu... vubec ti ale nezávidím že víš dopředu co se bude dít... já naštěstí neměla na takové přemýšlení čas... ve tři jsem byla na UT a v šest už na sále.... hlavně se takhle s prominutím blbě nestresuj.... pokus se těšit na drobečky.. oni to zmáknou... kde budeš rodit? já měla obrovské štěstí že měli volno v Hradci - docent je opravdu machr.... víš, kdyby jsi měla velkou depku tak písni a vyměníme si přes IP klidně telefonní čísla OK? ničeho se neboj... děti jsou neskuteční bojovníci

lucia00123
20. máj 2011

@maatkka neviem z coho mam taku teplotu vcera som bola na pohotovost a ze to bude pravdepodobne nejaky výrus, mam lieky zatial moc nezabrali 😀

berryvajt
20. máj 2011

@bubu4125 áno,tu som rodila aj detičky tu boli ...a to bolo naše šťastie v nešťastí,robili pre moje deti všetko,čo bolo v ich silách. 🙂

lucia00123
20. máj 2011

@bubu4125 ahoj no sestricky su super ale samozrejme nie vsetký 😀 ale zaobchadzau s detmi ako keby boli ich vlastné urcite je v najlepsích rukach, lekari su super ja som rada ze su tam lebo mojich anjelikov zachranili. A ako sa ma tvoja princeznicka a odkedy je tam? Mne sa chlapci narodili 7.4 s vahov 55O g teraz maju nad kilo 😀

kikimaruska
20. máj 2011

@simicak jen na týden, ale i tak i to myslím užijeme, máme vybranou pěknou lokalitu a hezké ubytování a přitom levné, pro Kubu ideální a pro mě také 🙂, se moc těším, já ještě v Tatrách ani na Slovensku ještě nebyla 😅
@nanya mi povídej...Kuba přes den taky odložil plenky až ve 2,5 letech...vlastně nějak až 2,8, letos v lednu. S plenama do mě šila švagrová 🙄 😒 , ale ta už začínala šít od roka, a to má ještě pleny????A kdykoliv jsem tam jela, tak se nezapomněla zeptat...a Kuba na to pak taky přišel sám...ono to přijde, neboj...A znám hodně dětiček, co ve 2 letech nemluví...a jak sem psala, i ve 3...tak se určitě neboj 🙂 😉

berryvajt
20. máj 2011

@bubu4125 ahoj, teraz som videla tvoju Mišku,je krásne malé dievčatko.... 🙂 prajem veľa-veľa zdravíčka

argousek
20. máj 2011

@maya79 neboj se, bude to dobrý. Není to psané pravidlo, ale už jsem poznala hromadu nedonošenců a po 30. týdnu už je to většinou dobré. Nervová soustava a plíce jsou už celkem dozrálé, uvidíš, že to bude všechno dobrý 😉 😉 😉

argousek
20. máj 2011

@nanya já bych ségře vyškrábala oči, ona je ti nejblíž a ona by měla být právě tou osobou, která tě podrží a podpoří 😝 Já bych jí to narovinu řekla "Ať se jde vycpat" 😝

maya79
20. máj 2011

@lilin ahoj děkuju za odpověď, já jsem v Praze Podol í (o Hradci jsem už taky něco četla - a bylo to hodně pozitivní)
@argousek taky děkuju, já Vás sleduji už déle, protože mi hrozí předčasný porod asi od 27tt, a vždycky když byly výsledky horší, tak jsem nakoukla a říkala si, jak to ty Vaše dětičky úžasněě zvládly a vždy mi to dodalo odvahu, že moje to taky zvládnou.

Jen dnes doktor říkal, že holčička by už víkend nemusela přežít a já dostala neskutečný strach, i když vím, že mnohé z vás rodily daleko dříve než budu já a váhy byly o něco nižší než jsou odhad u nás. Ale strach aby přežily mám stejně. Můžu se ještě zeptat k těm odhadovaným vahám - pokud jste měly odhad k dispozici, byl alespoň přibližný realitě? moc vám děkuju

argousek
20. máj 2011

@maya79 já to už nevím, ale myslím, že kolem 30. týdne byla odhadovaná váha 1500g, ale pokud máš problémy s placentou, tak to může být i jinak. Váhou se nestresuj, důležitější je dozrálost plic a nervová soustava, váhu rychle doženou 😉

jecidlo
21. máj 2011

maya79: ja mam dvojcata narozena 30+0, meli 1420 a 1510g, u tebe je urcite vyhoda, ze jste v nemocnici a urcite uz jim dali kortikoidy na dozrani plic aby se miminka po porodu tolik nenamahala s dychanim. my jsm eto sice nezvladli uplne dokonale, ale nemenila bych je za nic na svete. preju at to vsechno dobre dopadne a pokud doktori tvrdi, ze musi ven, tak jim nezbyva nez verit. Zacatek bude asi trochu sok. Ozvi se pak jak se vam dari.

kikimaruska
21. máj 2011

Ahojky holčinky

@maya79 odhad malého před porodem byl, že bude mít max. 900g a nakonec měl 950 g 🙂. Musíš tedy počítat, že pak mimi s vahou spadne dolu, jako každé miminko, malej mi sedl až na 840...protože dlouho nepříjmal mlíčko a měl další problémy, ale v té době na této váze (to měl už asi 14 dní) na tom byl ale lépe jak po porodu, takže sice byl malinkej, ale celkově stabilizovaný a mnohem lepší...Jinak Kuba byl 28+3 tt, ale váhově byl hodně málo, protože o 4 tt zaostával v růstu a nerostl, jen polykal plodovou vodu...Jinak souhlasím s argouškem, že kolem 30tt by mimi mělo mít těch 1500g, což mi jsme neměli...

kikimaruska
21. máj 2011

@maya79 tak držíme palečky a budeme na vás myslet 🙂 .Já kortikoidy dobrala všechny, ale malej to stejně neudýchal a na kyslíčku byl hodně dlouho a apnoe pauzy se ho drželi celé 2 měsíce...ale byla se mnou mamina s dvojčátky, porodila na 32tt a ta žádné problémy s dýcháním neměla...takže opravdu záleží na okolnostech a miminku...si pořád říkám, kdybych kortikoidy nedobrala, zda by to bylo jiné...kdo ví...

lilin
21. máj 2011

@maya79 tak my měli ve 28tt odhad 600g a nakonec měla malá 700g... to prý odpovídá zhruba 24tt.... a měla mít minimálně 1200... ale jak píše argousek tak na váze tolik nezáleží, ale na zralosti ostatních orgánů, hlavně plíce a CNS... držím pěstičky

simicak
21. máj 2011

@maya79 my jsme 29+4 a meli jsme 1,2kg,taky rodila kvuli placente 😉 A jak uz nekdo psal,vi,ze porodis,tak mas pichle kort. na vyvoj plic,ja to taky mela a mala krasne zvladla diky tomu dychani. Preji moc stesticka a neboj,uz jsi nad 30tt. a to uz neni tak hrozne. Dok.budou urcite na miminka nachystani. Moc na vas budu myslet 😉

sarik1
21. máj 2011

@maya79 Ahoj, také mám dvojčátka a část plodové vody mě odtekla ve 29tt a týden mě udrželi, déle už ne... takže jsem rodila 30+0. Adamkovi a Adélce je 8 měsíců a přesně jak píšeš já měla o ně hrozný strach.. Adélka měla 910g Adámek 1315g. Adámek mě začíná v 8 měsících tedy v 6 korigovaného lézt. Adélka má 2 zoubky. S Adámkem už necvičím Vojotkovku nemusím a s Adélkou do roka... Jsou zdraví.. Takže přeju miminkům hodně zdravíčka, ale ted už to fakt zvládnou, kor když jsi nad 30tt.. nehraje se na váhu ale na tt 🙂

sarik1
21. máj 2011

teda 30+3

maatkka
21. máj 2011

@maya79 velmi rada by som ta tiez nejako upokojila aj ked je samozrejme ze bat sa budes... podla mna vasa najvacsia vyhoda je ze ste uz pod dohladom lekari vedia vsetko o vasom stave a navyse ste v Podoli 😉
my sme prisli do nemocnice asi okolo 10tej a o 12.45 bola Julinka na svete... kortikoidy sme samozrejme nestihli aj tak mala Lilinka len chvilu CPAP a dychala sama... na druhu stranu (ako to uz niekto pisal) neviem ci je horsie ten sok ked predcasny porod vobec necakas alebo takto cakat co bude 😔
my sme 30.tt. - den pred porodom som bola na UTZ a (dr. nevidel nic zvlastne) odhad vahy bol "akurtny na 30.tt." nakoniec mala ledva kilo...
podla mna pri viacplodovej tehotnosti sa da tak trochu ocakavat ze budu mat deticky trochu menej ako keby bolo jedno mimi rovnako aj pri problemoch s placentou... ale ako aj baby napisali po 30.tt. aj podla mna je dolezitejsie ze deticky uz su ako-tak vyvynute a vahu dobehnu...
u nas nebyt krvacania do mozgu - tak Lilinka by bola skoro uplne super na tom od zaciatku...
ako aj lilin pisala mna tiez drzal mm - bol perfektny 🙂 no a Lilinka ani nepisem 😀 ked si budete navzajom oporou vsetko bude lahsie!!! mooooooooooc drzim palce!!!
Marus ty si este vobec nebola na Slovensku? 😀 😉 dufam ze sa ti bude v Tatrach pacit 😉 aj ked sa hovori ze od tej najvacsej vychrice to uz nie je tak celkom co to byvalo ☹ ja som tam teda po vychrici nebola...

beodenka
21. máj 2011

Ahoj holky.
Moc se omlouvam, ze vam lezu do diskuze. Chtela bych vas moc poprosit o radu- moje znama ma nedonosenatko- holcicku, ktera se narodila o dva mesice drive a po narozeni vazila cca 1200g. Dnes je ji uz 10 mesicu a dari se ji dobre, je drobounka, ale vicemene zdrava. Ale: holcicka je hodne zimomriva, na noc porad jeste pritapeji. Presto ji v noci klesa telesna teplota (po odecteni) na 35.5 stupne (plus minus pul stupne). Dr. porad tvrdi, ze se nic nedeje, ze teplomer spatne meri, atd. Kamaradka to zkousela tremi ruznymi teplomery, kazdou noc a je to porad stejny. Nemate s tim nekdo zkusenost?
Predem moc diky, Petra

jecidlo
21. máj 2011

beodenka: me akorat napada, jestli neni mala chudokrevna, nam dokud se nespravil krevni obraz, tak jsem jim davala ponozky na puncochy a ponozky i na ruce (drzely lip jak rukavice) byli porad zmrzli. ale jenom rucicky a nozicky jinak jim bylo teplo

bera28
21. máj 2011

Ahoj holky, hlásím návrat do Prahy. Vy jste toho zase natlachaly 🙂 🙂 Jsem vás zatím jenom zběžně prolítla. Všimla jsem si nových přírůstků, tak všem přeji hlavně zdraví, rodičům pevné nervy, ostatní příjde samo 😉
Fotky z narozeninových oslav máte moooc pěkné 🙂
@berryvajt, údaje v tebulce jsou s termíny, kdy dítě skutečně začalo daný úkon provádět perfektně. takže např. u sezení je to samostatný sed bez opory.

My se měli fajn, předpověď počasí nevyšla, takže jsem s sebou táhla samé teplé věci a nakonec byl pařák. Kubovi ježdění prospělo, i po týdnu je to znát, je celý takový pevnější. Jsem si myslela, že si to jen nalhávám, ale sama slečna z hipoterapie mi to říkala, když jsme končili. Takže až tam budeme v létě zase, tak už jsem objeadla další ježdění 2x denně.
Svišti byli občas na zabití, hlavně teda Kuba, který skoro pořád fňukal, byl protivnej a pořád by jen spal 😠 😠 Ten se teda fakt předvedl. Navíc neustále pošťuchoval Anetu, ta hned začala pištět, no prostě pohodička. Babička je permanentně pronásledovala s nějakým jídlem v ruce, takže oba přestali opět jíst. Se jim ani nedivím, i mě přešla chuť. Já jsem si to užívala, jediný, kdo byl na nervy byla babička 😀 😀
Jo a kdybyste měla některá zájem, tak jedeme v termínu od 24.7. opět na týden a ještě jsou volné 2 dvojlůžkové a 1 třílůžkový pokoj. Docela bych potřebovala, aby se k nám přidala nějaká ženská, páč zatím to vypadá, že jedu já a 5 chlapů 😀 😀 Podmínkou tedy je mít s sebou kolo, je to aktivnější dovča - dopol tenis v Blatné, odpol cyklovýlety, beach, petanque, koupačka v lomu... Kdybyste některá chtěla blžší info, tak napište do IP. V pátek musíme poslat definitivní počet osob. Navíc teď v úterý mizím na 3 dny na teambuilding (hurá, budu bez dětí 🙂 🙂 , tak by to bylo dobré stihnout ještě než odjedu.
A tady je pár (no asi 150🙂 fotek pro inspiraci:
http://bera.rajce.idnes.cz/Kveten11_-_Blatna/

maya79
21. máj 2011

ahoj, moc Vám všem děkuju, dnes už jsem trochu klidnější než včera - to bylo psycho, když mi řekl, že čekají na vhodný okamžik předtím, než to malá nezvládne a zemře v děloze, tak aby dali oboum co nejvíce času ve mě (řekl to empaticky, nijak hnusně, ale význam se prostě neztratí).
Dnes byly výsledky sice opět o něco horší než včera, ale malá se s tím zatím zvládá vyrovnávat, takže odhad je na pondělí, to tu bude více pediatrů a poradí se co a jak. Kortikoidy mi dopíchali včera, tak také doufám, že tomu dýchání po narození pomohou. V pondělí budu 30+4tt, ale váhy jsou tak 2 týdny pozadu - chlapeček 1300g a holčička 1200g. Ale jak jste psaly, o vahách to tak úplně není.
Ještě jednou díky

kikimaruska
21. máj 2011

@maatkka no nikdy 😀popravdě jsem tam moc chtěla jet tenkrát ještě zrovna ten rok, co ta vichřice přišla...a než jsem si našla hotel nebo něco, tak to dorazilo 😕,tak snad letos se nic nepřihodí. My jedem do Nízkých Tater, blízko Liptovského Mikuláše, Bungalovy Jasná...je to tam pěkný, chatičky se souciálkou i kuchynkou, venku sezení, louka,lesy...a pro nás máme polopenzi, malej se nají s náma a my s babi ochutnáme na obídek nějaké ty Vaše specialitky...a chtěla bych nějaké sýry z farmy sehnat....snad tam najdem někde nějakou farmu 🙂 a já bych se chtěla projet na koni...a vzít malýho ke zvířátkům...hrozně se těšíme🙂.
@beodenka souhlasím s jecidlo...Kuba byl též chudokrevný a i v létě, venku 30 a malej měl bavlněné rukavičky, ponožky, dlouhé bodyčko i kalhotky a čepičku....byl stále hodně studený...nedonošenátka jsou často anemická...My se srovnali na 1,5roce...kdy si pak i začal konečně držet dobře teplotu... 🙂
@maya79 tak dobré zprávy 🙂
@bera28 jé, jste si to teda užívali 😉 , já zas sháním pak na zimu, nějakou maminu s dětičkama, že bychom vyrazili...léto mám jen ten týden s babi...ale hrozně ráda bych v zimě, prcek na saních s bobama...ale samotné se mi jet nechce a kamarádky si jedou s rodinama...tak kdybyste chtěl někdo v prosinci s prckem vyrazit...mužeme se domluvit 🙂

bera28
21. máj 2011

@kikimaruska, a nechceš s námi jet přes Silvestra do Kašperských hor?? My jezdíme každoročně, většinou vyrážíme po Vánocích a jsme do Nového roku. Je to nekuřácký penzion, sice bez jídla, ale kousek je nekuřácká restaurace. A navíc plánovali, že letos bude možnost jídla ve vedlejším hotelu. Je to tam super, zajezdí si jak dospěláci na běžkách i lyžích, tak děti na saních a bobech. Jezdíme zase stejná banda jako v létě, ale to už by tam měly být i další dvě ženský🙂

Svišti chrápu a já už peru druhou várku. Kdo to ale bude žehlit, to fakt nevím.

simicak
21. máj 2011

Holky,Vikous byla dneska na prvnim neco jako pred baletnim cvieceni 😵 😵 😵 😵 😵 Ona byla tak sladka,jsme tam zdechali smichy z ni vsichni 😀 Ja jsem teda po te pul hodce byla uplne zpocena a to jsem nic moc nedelala. Chodili ruzne do kolecka,hopsali a pak meli na hlavach takove balicky a museli s tim rovne chodit,mohli si to pridrzovat rukama,pak pochodovali jako vojaci atd. 😵 😵 😵 Uplne bozi,skoda,ze ji nemuzu natocit a pustit vam to.

@bera28 vitam zpatky. Ty jsi tez porad nekde na dovolene!!!!!!!!!! Konicky zavidim 🙂

kikimaruska
21. máj 2011

@bera28 jé, v Kašperkách to znám...když jsme jezdili s koňma tejdeňáky, objedvali jsme tam vždycky v penzionu Na Cikánce se to myslím jmenovalo 🙂 . No, to nevím, zda budu moct jet, protože už pracuju a dovolenku jsem si nechala napsat myslím 9-16.12 a čekám na schválení, protože nevím, jak budu nebo nebudu mít služby...a Silvestra a Vánoce chce bejt skoro každej doma a všichni kolegové až na jednoho maj děti...ikdyž snad já jako sama bych snad přednost dostala, ale budu ráda aspon na Vánoce...pokud nebudu muset do práce.Takže ted fakt nevím 😒 ,ale je to tam krásný, to jo 🙂

berryvajt
22. máj 2011

@bera28 už som na to prišla,ďakujem... 🙂