Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kubula
6. aug 2012

@vevericka23 dakujem velmi za radu skusim sa tam pripojit, teraz potrebujem vidiet pozitiva.

kubula
7. aug 2012

@vevericka23 Ahojky akosi sa na tu sukromnu temu nemozem dostat. Musim dostat pozvanku do sukromnej diskusie. Vies mi prosim v tom pomoct?

vevericka23
7. aug 2012

@kubula ahoj, napisem tej babe co zalozila temu nech ta prida, dam ti vediet ked uz tam budes nahodena pa

ivuska1680
14. aug 2012

ahojte vsetci....
mam syna, ktory sa narodil v 30tt...mame sa rozhodnut ci ho zaockujeme RSV vakcinou..mate s tym nejake skusenosti? ma toto ockovanie aj vedlajsie ucinky? dakujem Vam pekne za rady...🙂

an1ta
17. aug 2012

@ivuska1680 Ahoj, Moj syn dostal toto ockovanie Synagis na ochranu proti RSVirusom, nemal ziadnu reakciu a nebol ani vobec chory. Ja nelutujem, ze sme dali, obisli nas choroby pocas prvych mesiacov doma, a to sme prisli domov v novembri.

kikimaruska
18. aug 2012

@ivuska1680 též jsem Synagis dostávali (malý byl narozen 28+3tt), celkem od listopadu do dubna-každý měsíc. Je to živá vakcína a proto se musí opakovat a tím, že je živá nezpůsobuje komplikace a naočkovat se může i dítko třeba nachlazené, což u jiného očkování nelze. Malému nebylo nikdy nic, krom toho dne vakcinace, kdy více spal. V ČR je synagis(anebo byl před 4 lety) hodně omezený, vybírají se jen nejrizikovější děti z celé ČR, které se sjeli určitý den do perinatol.centra (počítají to nějak počtem dní strávených na podpoře kyslíkem)...v SR snad má nárok každé nedonošené miminko, tady ne...(alespon co bylo před lety). Pokud máte Synagis zdarma, nebojte se toho...u nás víceméně na výběr není, dítko přijít musí a má to povinné, pokud je vybrané. Naopak maminky co by chtěly a mimi nesplnilo normu, tak nárok nemají a sami by to nikdy nesplatily, jelikož tenkrát se jedna dávka pohybovala kolem 80 tisíc a aby to mělo smysl, musí se podávat pravidelně po celou dobu nebezpečí těch virů (přes zimu prvního roka života). Aspon tak mé informace, co jsem vyzjistila tenkrát v r.2008 😉

bocianka123
19. aug 2012

@ivuska1680 ahoj, môj mladší syn vybral toto očkovanie vlani, bez vedľajších účinkov a nežiaducej reakcie - určite by som sa rozhodla pre toto očkovanie, môj syn nebol vlani vôbec chorý.. na SR je toto očkovanie plne hradené, ak vám to schvália a tiež sa to už začalo obmedzovať aj u nás.

beauty1810
4. sep 2012

ahoj je tu este niekto ...ci je tato tema uz vellmi stara..

zzuzana82
4. sep 2012

@beauty1810 ahoj , nie, nie je stara, len vacsinou se v sukromnej teme 😉 ale urcite ak potrebujes pomoct, poradit, sme tu 🙂

beauty1810
4. sep 2012

@zzuzana82 citam to tu uz velmi dlho a teraz som sa odhodlala napisat..mam dcerku 26tt 600g 33cm narodenu koli preklamsii..mame za sebou infekciu,2 trazfuzie krvy,krvacanie do mozgu 1stupen (uspesne sa nam vstrebalo) operaciu ociek..uz tyzden sme doma mame 2mesiace a vazime 2340g mala je sikulka ..chcela som sa spytat ako to bolo u vas s krmenim z flasky niekedy strajkujeme niekedy vypije vsetko na jeden krat ..

zzuzana82
4. sep 2012

@beauty1810 My sme mali tiez podozrenie na infekciu 2x , nastastie sa nepotvrdilo , ale ATB sme brat museli 🙄 , transfuziu sme mali tiez 2x a, ocka nastastie v poriadku, ale nam operovali herniu. Pekne to zvladate, aj vahu uz mate krasnu, len tak dalej 😉 Nos tym papanim je to individualne, ja mam doma jedaka, ale tiez mal chvilky kedy sa mu nechcelo , raz vypil len 50ml a o chvilu pytal znova jest a to uz potiahol aj 150ml. Pokial Ti pekne papa a pribera, teda ze neodmieta uplne jest, tak by som sa tym az tak netrapila, ale ak si myslis ze zje toho malo, porad sa aj s dr. ja som si to na zaciatku aj zapisovala , presne kolko zjedol za cely den (pre pokoj dusi 😀 ). a nechces sa pridat k nam do sukromnej? 😉

beauty1810
4. sep 2012

mala je šikulka a kukala som vaše foto..maly je velky fesačisko 🙂 myslim ze s tym papanim to neni zle mala ma papat 70 a niekedy vypije 60 malokedy 50 ale zato aj 75 stiahne..len ja to teraz berem vsetko tak prehnane badam to na sebe..zvykame si na seba ..a myslim ze aj mala porebuje cas aby sa udomacnila..rada by som sa k vam pridala..🙂 aky je postu

beauty1810
4. sep 2012

@zzuzana82 jasne ze si to zapisujeme :D

zabka85
6. sep 2012

Ahojky holky mám dotaz jestli mi teda poradíte. Ted mi končí 15.října mateřská a malá pujde normálně do školky. Já nastoupím do nové práce protože před mateřskou mi v tamté zkončila smlouva na dobu určitou. Ale chtěla bych po novém roce otěhotnět a zajímalo by mě jak to je s další výší mateřské? Jak ste to měli vy? Děkuji dopředu

beauty1810
7. sep 2012

Ahojte maminy..chcela by som sa spytat ako to bolo u vas s papanim ked ste prisli domov?mame vahu po 2 a pol mes. 2340g a z nemocnice nas pustali ked sme mali 2250g doma sme tyzden.mala by mala papat 7 krat 70ml (co sa mi zda dost) mame umele mliečko..bojim sa aby sme priberali tak ako treba ..mala skoro stale spi a na flasi zaspi tak ze ju neviem zobudit a potom spolu bojujeme

kikimaruska
8. sep 2012

@beauty1810 nevím jak Ti radili v nemocnici, ale nám do 3,5-4 kg rozhodně budit a pravidelně krmit, jelikož pro nedonošenečky je to důležité. Já měla opačný problém, malý stále plakal a skoro nespal, měl pořád hlad. Krmila sem co 2 hodinky, ale dávku jsme měli menší-začínali jsme na 40 ml z nemocnice (po pruštění měl 2045 g). Také jsme měli nedonošenecké mlíčko a navíc reflux. Do měsíce jsem na radu pediatra začala dokrmovat kaší v lahvičce na noc (pouze rýžovou), jelikož malý měl stále hlad a sytící mlíčka pro nedonošence se nevyrábí. Postupně sem mu ale dávky mlíčka postupně navyšovala...

beauty1810
8. sep 2012

@kikimaruska dr ktora nas prepustala z nemocnice mi povedala ze v noci ju budit nemusim ze si vytvara svoj rezim..a ze je normalne ze niekedy papa menej a niekedy viac..priberame co si myslim ze je dolezite..ale v noci spi 4hod 2krat sa tak zobudi a potom rano nabehneme zase na 3 hod niekedy ked je hladna papame aj po 2 hod..asi je to individualne kazde dietatko je asi ine..ale kazdopadne dakujem 🙂

drtka
14. sep 2012

Ahojte baby. Je tu niektorá , ktorej dieťa má tracheostomiu, prípadne poškodené hlasivky?

sanyk
25. sep 2012

ahojte, je tu niekto kto ma skusenost s posthemoragickym hydrocephalom mali sme krvacanie IIIstupna tento tyzden nas caka prevoz na kramare a voperovanie komory. ma s tym niekto skusenost? ako to deticky zvladali? nas drobec sa narodil v 28tt teraz ma vahu 1100

leeenka26
25. sep 2012

@sanyk Ahoj, hydrocephalus mal moj syncek, ale on mal aj ine problemy, s crievkami, on to nezvladol. Ale co nam hovorili, tak sa nejaka hadicka voperuje do komory, ktora odvadza mozgomiesny mok do bruska tusim, aby sa to tam nehromadilo. Nepisem ti preto, aby som ta odradila, ale povzbudila, moja kamaratka ma totiz dceru, ktora to ma a v pohode to zvlada, uz ma vyse 2. rokov. Na Kramaroch su velmi dobry odbornici, syncek sa ti narodil skoro, ale nie zas az tak moc a s peknou vahou. Vas pribeh ticho sledujem a strasne verim ze to zvladnete 😉 Je to bojovnik, myslim na teba, viem, co prezivas.

sanyk
25. sep 2012

@leeenka26 dakujem, ja tajne dufam a verim ze nas shunt teda ten kateter do bruska este obide aj ked je tam mala sanca zatial maju zaviest iba tu komoru a casom sa uvidi ci si najde liquor cesticku a zacne sa odvadzat. tesim sa ze mate v naruci zdravucke babatko 🙂

beauty1810
3. okt 2012

@sanyk velmi vam drzime palce..poznam chlapceka ktory mal hydrocefalus a dnes je z neho šikovny školak. 🙂 takze je tam velka sanca ze budete v poriadku...treba le verit.. 🙂

leeenka26
5. okt 2012

Ahojte, nemate niektora nahodou zaujem o knihy pre predcasne narodene deticky? Keby ste mali zaujem, mam ich v bazare, su naozaj uzasne.

danice1
24. okt 2012

Ahoj maminky, mám chlapečka 26+3, už mu budou 2 roky. Chtěla jsem se zeptat, jestli máte zkušenost s dalším těhotenstvím - já se pořád nemůžu odhodlat, příčina předčasného porodu se nezjistila, tak se bojím, jestli není riziko, že by se situace zase opakovala. Děkuji za reakce🙂

karmenta
25. okt 2012

Naše milovaná Victorenka slaví dnes 2roky. Letí to neskutečně, vždyt je to snad včera co se narodila. Máme z ní obrovskou radost, je to náš miláček, dohnala co mohla a v něčem i předehnala. Rozdává pusinky, simuluje chrápání, už se znovu snaží chodit na wc, spojuje slova, tancuje a točí se dokola, umí dělat holubičku, snaží se sama jíst, maluje a dělá "písi" a drží přitom tužku úplně správně. Váha 9kg, výška asi 84cm, musíme večer s tatkou přeměřit (při nar. 30+0, 730g, 32cm) 🙂 Všechno nejlepší zlatíčko moje.

beauty1810
25. okt 2012

@karmenta vsetko len to najlepšie prajem Viktorke k narodeninam..hlavne vela zdravicka a nech vam robi stele len obrovsku radost... 🙂 🙂 🙂

lubinka20
30. okt 2012

ahojte tak Vam pridavam fotky mojho Jakubka 🙂 tu je fotka ked sa Jakubko narodil - a fotka Jakubka ked mal 2 roky 🙂

lubinka20
30. okt 2012

@danice1 ahoj no ja som tiez velmi rozmyslala nad tehotenstvom ale nakoniec sme sa rozhodli a uz pomaly budeme mat aj druhe... Jakubko mal 1 rok a 11 mesiacov ked som otehotnela. ani u mna sa nezistilo preco som porodila Jakubka skor a teraz mam vsetko v poriadku....

robinsonkaa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikimaruska
13. nov 2012

@danice1 u mě příčina též nebyla. prý to byla "náhoda". Druhé jsem si přála určitě, ale tatka od nás odešel ještě když byl synek maličkatý. Nyní už jsme kompletní a čekáme s novým tatkou druhé miminko. Synkovi bude v té době skoro 5 let. Kritický datum mi vychází na dobu Vánoc/Nového roku....tak snad... Ale mám kamarádku, seznámili jsme se v porodnici, má nedonošeného (a bohužel postiženého klučíka), s manželem po letech šli ještě do dalšího, aby toho staršího mimi "vedlo dopředu" a porodila předčasně opět, přestože doma už měla další 2 děti normálně porozené (celkem mají tedy 4). Naštěstí holčička byla bojovnička jako Kubík a je zcela zdravá 🙂 .