Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

petrach
1. aug 2009

milo ja bych to nedokazala taky,byla jsem zrovna pryč,když sebou zas sekla a mela pry desny hysterak a holt chlapi jsou jiní,ja myslim že se chudina hrozne lekla 😒
doufam že Šimonek bude uplne jiny 😉 už ted je samí usmev ,Elin se vubec nesmála,byla hrozne važná

fajn tchyni nezavydím 😠 jedine tu milinu 😉
počkej na tu školku a uvydíš,třeba se fakt sklidní,bude utahaná,plná dojmu,jde po prazdninách že?
no s tema řečma k dospelím,Elin ted pekne držkuje.po me,ted cosi řekla i dedovi,ten jen hledel,kdybych to řekla ja sveho času tak ji mám..dneska je to všechno uplne jiné,oni slyší ty řeči u starších a vubec nechapou co říkají,jsem ji to pak vysvetlovala a musela se dedovi omluvit

deda řekl že jede teda dom a ona mu říká za hodku,proč teda nejedeš když sto říkal?? 😀 smráde naše

petrach
1. aug 2009

doufam že Kaja bude brzo v pořadku,taky si to pekne vybírá ☹
milo vas očkovali prevenarem u detske???

mila01
1. aug 2009

Petrach - nechápej to špatně,já to sprchování neodsuzuju,myslim si,že to do sebe něco má,když se to ale nedělá ve vzteku.Já na ní jednou ve vzteku vzala vařečku a mjsem normálně černo před očima - normálně bych jí přizabila.Tak strašně mě to vyděsilo,že jsem byla schopná na ní vzít,že jsem to od té doby neudělala.

Jojo,mojí tchýni bych vám přála,měla jsem vážně štěstí.Ale na druhou stranu si někdy lezu na nervi sama,protože ona je tak strašně hodná a já jsem někdy nevrlá a nepříjemná - pak je mi to líto.

Petrach - nás zatim vždycky očkovala naše pediatrička,až teď na to TBC jdeme do polikliniky.A ten prevenar jsme si platili,neměli jsme na něj nárok - blbouni.Hlavně že ti papaláši nahoře mají nárok na všechno. 😠

pavcik
1. aug 2009

Ahoj holky,tak my máme za sebou už první hospitalizaci v nemocnici. Byli jsme tam od pondělka do dneška. Matěj měnil barvy jak chameleon a špatně dýchal a taky měl pořád nižší a nižší hodnoty krevních testů.
V nemocnici měl dokonce apnoe...to byl zážitek 😒 ale od té doby nic. Krevní testy pořád nejsou dobrý,ale pro tlak lůžek a že je tam riziko infekce a taky nám to už slibovali od čtvrtka nás pustili. Mám strach a Matěje pořá sleduju. Mám dokonce větší strach než když nás pustili z porodnice. No pro každej případ jsem rychle vyprala všechny věci a opět žehlim a sbalim kdyby se to mělo opakovat.Abych vzala jen tašku a jeli jsme. V pondělí jsme totiž nevěděli že bude ta možnost tam s ním být a tak jsme se ještě sami vraceli domů sbalit a já tam pak s ním byla po celou dobu.

mila01
1. aug 2009

Teda Pavčik - to je mi líto.A co mu teda je?Já jsem to nepochopila - co to způsobilo?Ale snad kdyby si nebyli jistý,tak vás nepustěj,ne?Chápu,že máš strach,taky bych ho měla.Budu držet palce,ať už je vše ok a určitě dej vědět.

kili
autor
1. aug 2009

pavcik, pozerám albumy a teda na to, v ktorom tt sa narodil bol to pašák. naši sa narodili 27tt+3dni a mali toľko čo tvoj obaja dohromady 😒
si tam písala o krvácaní do mozgu, ako to dopadlo? aké sú prognózy?

petrach
1. aug 2009

pavcik jsem si řikala že se neozíváš 😒 doufam že to už bude dobre a nepojedete nikam a čim to bylo ti řekli?
ja ten strach mela taky a desny,až ted jsem celkem už v pohode..my zas blbli u pití s dechem,taky zažitky ☹
tak tfuj tfuj at je to dobry a piš jak se mate

kili 🙂 🙂 🙂 🙂 moc nam tu chybíš 😒 pořad te spominame co s tebou je že nepišeš,to nam nedelej a občas pisni at vime že jste o.k.
co kluci?? jak se maji prdolky???

mila01
1. aug 2009

Kili - ahoj.konečně jsi se ozvala.Jak se vede a co kluci?Chybíš tu.Dej vědět.

Pavčík - Kili mě inspirovala a zkoukla jsem také tvá alba - jediné slovo - nádhera.Moc držim palce,ať je vše ok.

mila01
1. aug 2009

Holky,mám problém - Kája se odpoledne vzbudila s tou horečkou,ještě ve 4 to vypadalo nic moc,tak jsem jí dala první dávku těch antibiotik.Jenře asi od 5 je Kája bez teplot a řádí tady jak černá ruka.Mám strach,jestli jsem se neunáhlila,jestli jsem jí ty antibiotika nedala zbytečně.Nevíte,jestli se po jedné nebo dvou dávkách ( druhou má dostat o půlnoci ) může přestat?

Jo a mám jednu novinku - Kája si před chvilkou poprvé řekla,že chce čůrat a podařilo se do nočníku.Myslela jsem,že jí radostí zlíbám.A když viděla,jakou máme radost,tak od té doby to řiká pořád.

fajn
1. aug 2009

milo může se přestat. Didce jednou dala dr. antibiotika a ji nesedly tak ji je dr. zrušila a řekla že to brát nemusí. ještě jich neměla tolik ( jo kdyby už měla třeba 4 dávku tak to bych asi už doužívala) tak držím pěsti ať je doopravdy bez teplot

Jdu krmit dravou zvěř ,ta dnes bude vzhůru asi do půlnoci vstávala v 5

julianna78
1. aug 2009

Ahoj 🙂
Dakujem pekne za rady,my ideme v stredu do Ba na plucne a dostaneme niaký synagit,tak sa pre istotu spýtam jak je to s tým očkovaním,lebo ked aj podla váhy jak písala Martinka tak my nebudeme mat 5 kíl ešte dobre dlho.
Ja teraz všetko budem musiet brat korigovane,napr.prvé tuhé jedlo začnem dávat až v 8 mesiacoch?
Už aj malinká sa začína prejavovat,skončili sa dobré časy ked sa napapala a šla spat,už je hore 3hodky doobeda a 3 poobede a niekedy aj v noci a celú dobu si vyžaduje pozornost.Kedy Vám prckovia začali dvíhat hlavičku?Flóra už pretočí na druhú stranu a semtam aj zdvihne na sekundu.
Kukla som niektoré Vaše albumy a je to úžasnéjak sú decká šikovné,mne to dodáva strašnú silu,že všetko bude OK a za chvílu dobehneme vrstovníkov.
Inak aj my sme mali studené ručičky ked sme prišli domov,vonku 100 stupnov a malá mala body+overal a ešte bola zabalená v perinke a prikritá dekou.Ludia na mna kukali či my nešibe,ale malej bolo dobre.Teraz už aj my nosíme do kočíka,len bodynko a už sa nám objavili aj prvé potničky.

maatkka
1. aug 2009

Ahojte...
Julianna vy dostanete synagis? Teraz v lete? Ja som si myslela ze to sa picha len pocas zimnych mesiacov... (u nas od novembra do marca)
My sme zacinali s prikrmamy - na radu pediatricky aj dr. z rizik. pioradne - po ukoncenom 6-tom mesiaci (takze v 7-mich mesiacoch)
Lilinka udrzala hlavicku - pasla koniky - asi az v 5,5 mesiacoch (3 mes. korigovane)
Pavcik viem si predstavit aky mas strach... Moooc drzim palce nech je to uz len O.K.
Mila ja by som s tymi atb radsej tiez potom prestala ak to uz bude dobre (dufam ze bude) zbytocne by som ich do nej nepchala.
U nas nic nove... Lili dnes tiez nema prave svoj den... ale nejdem sa stazovat... vidim ze nas asi cakaju aj tahsie casy... ze?... ako tak citam...

pavcik
1. aug 2009

no to co probíhalo doma bylo vysvětleno že se to děje celkovou nezralostí.A jak mi v náručí zmodral tak to nám způsobil maltofer (železo).Dala jsem mu to zapít trochou čajíku ale neblinkal.Najednou byl celej modrofialovej(fakt nekecám...fakt tmavej jak noc).Tak jak jsem ho držela tak jsem vyběhla z pokoje na sesternu. Prý to způsobilo že se mu to vrátilo ale ne tak úplně do pusy ale do dýchacích cest. Saturaci měl vždy kolem 92-96. A ten hemoglobin měl při přijetí 83,pak to stouplo na 96 a pak to zase kleslo na 86 a dnes to měl dokonce 84.Takže nic moc. Při každým zakuckání s ním radši cloumám. chodim se dívat na jeho hrudníček.
Prý mám sledovat jeho pusinku,prstíčky atd. Prostě celýho. Takže sleduju i stolici a jsem celá divoká a vystrašená že se budim po 15minutách.
No děs vám řeknu. Jinak nám dělali snad všechny možný vyšetření. Ultrazvuk hlavičky a ledvin,eeg,ekg,echo,byl na vyšetření průchodnosti nosu kvůli tomu že furt chrochtá jak prase. Pak na chirurgii kvůli tříselní kýle.
😒

fajn
1. aug 2009

matkka já nechci být odstrašující případ. Já to jenom nemám komu říct a takhle se z toho vypíšu vy si třeba něco myslíte ale mě to trochu pomůže. Moje matka mě vůbec nechápe ta má vnoučky jenom od ségry a to ještě když přijede (jednou za půl roku ,a to má na kole 15 minut ani ne) tak ještě řekne a ona to ještě neumí vždyť Matýsek je o dva roky menší a už to dělá. No a já se tak naseru že už nemůžu ani nic říct

julianna78
1. aug 2009

Maatka neviem či ho dostaneme,ale načo by nás objednávali,uvidíme v stredu.
Lilinka je krásna a strááášne šikovná,podla obrázkov by som vôbec nepovedala,že je nedonoseniatko.Vyzerá úplne jak ročné bábetko.Som zvedavá jak všetko pôjde Flóre.

mila01
1. aug 2009

Ahoj holky,díky za rady.Já fakt nevim,teď večer jí zase začala růst teplota.Divný je,že v tom krku to prý má hodně zarudlý,ale nemá ani rýmu,ani kašel,nic.Takže na virozu to nevypadá.Kdyby to bylo od zubů,nebo šestá nemoc,tak nemá zarudlý krk.Navíc já mám v krku taky nějakou neplechu,sice mě nebolí,ale mám tam asi čepy nebo afty.Myslim,si,že to fakt ta angína bude,uvidim v noci,jak to bude s tou teplotou.

Fajn - já si myslim,že každý pochopí,že nikoho nestrašíš.Prostě s tím máš problémy a od toho jsme tady,abysme tě vyslechli a třeba se ti pokusili i pomoc.

Julianna - mě taky strašně pomáhalo,když jsem koukala na děti,které se narodily předčasně a teď jsou naprosto v pořádku.Mě se třeba dneska stalo,že se na té pohotovosti doktorka divila,že má Kája ještě plíny.Řekla jsem jí,že to ještě moc nechápe,navíc že je těžkej nedonošenec,tak na to má ještě nárok - a ona mi to nevěřila.Fakt to byl super pocit.Držim palce - určitě to vše bude v pořádku,všichni ti tu držíme palce.Hoď nám pár foteček,ať se můžem na princeznu mrknout.

petrach
1. aug 2009

juliana a kolik ma vaše princezna?
Šimonek si na rukách krasne drží hlavičku a kone pase,ale jak kdy se mu chce,umi to jen se mu pořad taky nechce,desim se neurza 14 dni,že lehne a bude se usmívat..
pavcik to musi byt nervy,veřim ti že jsi hotová..po jidle to muže byt,v noci když spinká ma nanynku určite že? kdyby neco bude řvat,musiš se vypat nebo budeš troska..uvydíš že v noci bude krasne spinkat

oni nas ty prdolky pořad nečím desí..musime to zvladnout,drž se

milo tak to bude ta angina,nechalas ji ty atb?? plinky neřeš,ma 2 roky a ma narok,at se dr diví jak chtejí,ona se to naučí a třeba te překvapí s tim nočníkem 😉

fajn Dianka je moooc šikovná a ma narok se občas steknout,když se vypišeš tak ti bude líp..
dyt i ja se stekám celkem často a bouchám 😀 manža tvrdí že jsem ted hrozná

kili kam ses nam stratila???????????????????????????????????????????????????????????????? 😲 😲 😲 😲

maalinkate
1. aug 2009

jecidlo:a tvoje miminka mali taktiez transfuzku, alebo nemali tie hodnoty az tak kriticke? inak su ake hodnoty normalne a ake zle, nevies poradit..nemam prave najlepsieho doktora, takze ani nemam nic vysvetlene..
petrach:a tvoj malinky uz ma anemiu prekonanu? je uz vsetko v poriadku? Tobiasko sa mi na papkanie budi vzdy sam, az na par pripadov, ked si priblizne o hodinku pospinka dlhsie, ale to je tak raz za den, niekedy ani to nie. a zelezo neberieme. vlastne anemia sa da liecit? alebo je to ochorenie uz navzdy?

petrach
1. aug 2009

maalinkatee moje dcera bere železo vždy podle krevních testu,ted brala rok v kuse a na jaro ji ho zas vysadili,chodime na hematologii 1x do roka na podzim..až bude vetší tak si telo pomuže samo,přes leto je hodne železa ve strave,vic než přes zimu,protože se ji vic zeleniny..
určite to neznamená že to mají na celi život,čim budou starší,tim lepší to bude,jen miminka s tim bohužel bojují vic
Šimonek bere Aktiferin kapky 15 denne,3x5 kapek..dr to piše taky podle krve..
pokud se ti budí je to dobře,to že spí o hodku dve vic nic neznasmená..Eliška prave spala pořad do 6 mesicu,museli jsme ji na jidlo budit pořad a transfuzi nemela jen kapky..není u vas jiny dr ke kteremu by se dalo jit? myslím že by to bylo lepší se poradit ješte jinde

pavcik tak jsem skukla fotky 🙂
naaaadheraaaaa jakeho mate krasneho kluka 😉 moc vam to spolu sluší,je fakt krasný 🙂

maatkka
1. aug 2009

Fajn - tak som to voooooobec nemyslela. Nie ste ziadny odstrasujuci priklad - prave naopak!!! Moc rada si citam o Didke a teba fakt obdivujem. Ked si sa dlhsie neozyvala veeelmi si mi tu chybala 😉 Nemozem ti este napisat ako ti rozumiem lebo Lili je este krpec ale mozno raz tu budem ja pisat podobne prispevky a vy to uz budete mat davno za sebou ale...
...moj synovec (narodeny v 41 tt. 🙂 ) je hyperaktivny a neposlucha nikoho len segru (svoju mamu) a starku (moju mamu). Doteraz mam problem s nim niekam ist (bez segry) lebo neviem vobec predvidat jeho reakcie a co ho nastve. Ked som ho mala na starosti vzdy sa mi ulavilo ked prisla segra. Ked s nim boli u psychologa - dal im nejake rady ale nakoniec im proste povedal ze musia vydrzat ze z toho urcite vyrastie...
Takze viem si predstavit ake to asi je - aj ked s nim nebyvam cele dni...
Inak ja mam aj tak podozrenie ze Lili bude nieco podobne 😀 Sice je to skeridlo a smejko ale uz teraz vie aj pekne zurit ked nie je po jej...
Julianna dakujem... a drzim palce...
Malinkate podla mna ked mate anemiu - nedostatok zeleza - tak by ste mali zelezo uzivat...nie? My ho berieme doteraz... Inak by sa vam to mohlo upravit aj ked zacnete s prikrmamy - zeleninkou obsahujucou zelezo a hlavne maskom.

julianna78
1. aug 2009

Petrach malinká sa narodila 12.5. zachvílu bude mat 3 mesiace 🙂
Mila ja mám kamošku,ktorej malý má 2 roky a ešte stále plienku a bol donosený.
Malinkate my sme 2týždne po prepustení šli na krvné testy a hned si nás tam aj nechali,dostali sme transfúziu a potom bolo všetko OK,malinká mala hned farbu jak prasiatko.Na dalšiu kontrolu ideme až v septembri.Berie maltofer.
Možem sa spýtat jak ste na tom s kojením.Ja malú prikladám aj sa pekne prisaje,ale nespapá tolko čo má,rýchlo sa unaví.S flaše spapá 55-60ml a sprsa 30-40ml.Tak som sa radšej vrátila k flaške a možno ked bude väčšia bude vládat.

petrach
1. aug 2009

juliana jsme na tom stejne,odsavam už skoro pul roku a ma moje mliko z flašky..
ze začatku nervypil z prsa nic,ted jsem skoušela přiložit a tahá,jenže plinky mel skoro suche.takže než bych se nervačila dam prso a pak zas flašku..
nechceš si doplnit pas at vime kolik ma mala aktualne? 😉

mila01
2. aug 2009

Dobré ranko.Tak si představte,že naše Kája je od večera bez teplot a řádí,tak už jsem byla fakt na prášky,jestli do ní necpu ty atb zbytečně.tak jsme jí ráno naložili znovu do auta a jeli znova na pohotovost.Byla tam jiná doktorka i sestra,tak jsem jí to popravdě vyložila,že si prostě nejsem jistá.Koukla jí do krku,řekla,že tam má určitě infekci,ale že se nepozná,jestli je to přímo angína,protože když jsem dala atb,nevytvoří se čepy.S největší pravděpodobností měla angínu v úplném začátku a chytli jsme to.Aspoň se s tim tolik nenatrápí.Každopádně atb dobrat,protože infekce tam stopro je.Tak jsem klidná a navíc byli moc milí,fakt mě uklidnili a nechovali se ke mně jak k hysterce - ikdyž jsem si tak připadala. 😀 Navíc řikala,že pokud bude bez teplot,můžu jí vzít ven,ale do stínu.To není problém,taťka s dědou zrovna staví na zahradě nový altán a postavíme tam ještě takový ten stan,tak bude dobře.

Juliana - já si z těch plínek zas tolik nedělám,Andrejka měla plíny do dvou let a 4 měsíců a je donošená.Akorát vim,že se to líp učí v létě,než v zimě,proto bych to ráda stihla teď.Al musim se pochlubit,včera si poprvé řekla,akorát že tam vyčůrala jenom trochu a pak to dočůrala do kalhot. 😕 😅 Jinak doma chodí bez plen,dneska jsem všechno zatim chytla do nočníku,jenom cestou na pohotovost to padlo do plíny - ven si ještě netroufnu bez.

Jinak vám fakt držim palce,co se té krvetvorby týče.Netušila jsem,že s tim jsou takové problémy.Nás strašili transfůzí v nemocnici,když jsme šli domu,brali jsme železo ( nikdo mě nevaroval,že by se něco mohlo stát,jako u Pavčík,jak zmodral ) a pak žádný problémy už nebyli.Jenom jsme jí opravdu hodně oblíkali - ať si lidi koukali jak chtěli.

mila01
2. aug 2009

Fajn - tak v kolik se šlo včera u vás spát? 😀 😀 😀 😀 😀

fajn
2. aug 2009

ahoj tak spát se šlo docela brzo před desátou K.O. jsem hleděla. Dnes se vzbudila ve čtvrt n osum že chce čurat, tak se vyčurala a lehla a vzbudila se o půl desáté a prej mamo rychle čurat,(ale už byla počuraná) ☹ . Nám se prostě přes tu noc moc nedaří . Když ji dám plínku tak se vzbudí suchá a když má pod sebou jenom podložku tak i když ji v noci vzbudím aby se vyčurala tak se ráno pohrčí ☹ .Ona se bude asi počurávat až do smrti. Prostě 2 krát do týdne je to v postýlce.

Jinak za deset minut přijede tchýně ☹ 😒 😠 😖 😢 ,ale včera nebyla až tak otravná tak uvidíme dnes

maalinkate
2. aug 2009

petrach, to nejde do hlavy ani mne preco neberieme zelezo.. vo stvrtok ideme dokymu, na krvicku, tak sa ho opytam..a tak potom vy to nemate az take, vam aj tak trosku zavidim..a mi mame este len 2 mesiaciky, takze prikrmy su daleko..papame nutrilon. a mame naordinovane tabletky- acidum folicum a pyridoxin.. asi budem musiet porozmyslat nad tym ist inemu doktorovi, uvidime co vo stvrtok ten nas a podla toho sa zariadim.

maalinkate
2. aug 2009

juliannka mi sme prvu transfuziu dostali asi mesiac po narodeni, a po nej sme sli na kontrolu a hodnoty klesli.. a ako vam dopadli krvne testy ked vam davali transfuzku? malinky sa narodil 25.5 inak ked dostal tu transfuzku, tiez bol ruzovucky ako prasiatko, ale postupne bledne. a tie studene nozicky, rucicky mate aj vy? mi nie stale, ale dost casto, no studene nie ladove. a kde chodite dokymu? mi do nitry.. a ako to ze vam staci ist az tak neskoro na kontrolu? mi uz nekojime, z coho som nestastna ale mliecko mamina stratila ked sme boli v nemocnici, bo je stresacka 😖 ..takze sme na nutrilone, kazde 3 hodinky zarabame 120ml po zarobeni je to teda nejakych 140ml,

denisee
2. aug 2009

Ahoj holky : jsem dneska nějak mimo, depky, utahaná....jdu se k vám vykecat 🙂 dala jsem si pauzu mezi žehlením v tom dusnu se to nedá. Vojta dneska konečně taky usnul a manžel šel hrát pláž.volejbal. Taky bych někam vypadla ☹ už si dem doma na nervy, jak má dovolenou. V příštím životě chci být chlap.

Chci se vás zeptat, když se dětičky začaly stavět, měli nohy od sebe, jak baletky?? teda Vojta stojí na chodidlech, ale má je vytočený ven.

Fajn: jak píšeš o tom vztekání a tak u Didky??? pozorovala si na ní podobný chování už třeba v roce? Já, že Vojtovi bude v srpnu 15.m. a občas když něco chce nebo je unavenej...tak se dokáže pěkně vztekat nebo začne v postýlce bouchat čelem o matraci ☹ nebo je to normální u malej dětí??? Díky

fajn
2. aug 2009

jo Denisse Didka taky když byla malá tak bouchala hlavou o postýlku a zůstalo ji to dosud. Když chytne nerva je ji jedno kde to hlavou střelí. Musím dávat pozor hlavně na stůl a chodníky z betonu ☹

petrach
3. aug 2009

malinkate nemáš co zavydet,mel tech transfuzí asi 5 a tu první mel celkovou vymenu krve ☹
ono se to i u vas spraví,neboj..

denise ja chci taky byt chlap a budem spolu chodit na pivo 😉
maj to ti panove o hodne lehčí..me ted depta vojtení,mali řve jak tarzan,jako by ho to desne bolelo a na zadech to bud nezacvičí,nebo po hrozne dlouhe dobe,už ma i modřiny,jak ho dlouho držím ☹
nevíš čím to je??
kdy se ti Vojtík začal točit na bok? nemyslím hned přetačet?

milo tak hlavne že je Kaji líp.s tema plinkama je dobráááá 😉 taky jsem se te chtelazeptat,když vas tak kopirujem už od porodu,kolik Kaja važila v pul roce??? a jak jste šli vyvojove? co kdy začla?
my jsme celkem líní,bych řekla na pohyb 😀

fajn dyt to není taková hruza,ona se to naučí,neboj proste to jen dyl trvá,než si to zafixuje ale pokud ti takhle rano hlasí tak je stejne borka 🙂 hlavne se tím nestresuj