Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

denisee
19. júl 2009

bera: teda vy jste si užívali 🙂 už se těším na fotky!!! S tou trávou to má Vojta stejný, když jsem ho na ní dala, tak klečel na jednom místě, jak zkamenělej a teď už mu to tolik neva, hlavně ho baví trhání trávy a ochutnávání, nejradší má petrželku 🙂 (viz album)
My jsme pořád u babičky, je to super, po večerech tu se známýma popíjíme dobré vínko. (babi hlídá) akorát chodím spát po půlnoci a ty rána 😅
Včera umývám v kuchyni nádobí, Vojta si tam hrál na zemi a přilítne babi, jestli vím, že stojí u křesla 😕 , je takovej vratkej, ale dokáže to sám, takže další pokrok 🙂

sorbona13
19. júl 2009

ahoj holky, mám dotaz, když jste výlučně kojily, odstříkávaly jste potom ještě mlíko?

susika
19. júl 2009

ahojte babulky.skor ako si vás pračítam, ideme sa pochávliť🙂))malá sa dnes po dvoch týždnoch nočníkovania začala sama pýtať cikať 😀 😀 😀 normálne som ráno skoro odpadla. ešte, že som ležala v posteli a aj to som bola omámená. iba čo som jej dala kakoko vypiť a dala som jej dolu plienku a anriadila, ab sa nepocikala, že potom ju dám, lebo aj tak by sa hned nevycikala a ona o chvílku odbehne, "maminaaaaaaaa cikaaaaaaaať" a ja ako som bola ospalá, 😅 tak som vyletela na rovné nohy a ani neviem, ako som dofrčala k nočníku, kde ma už čakala a dupkala. posadila som ju uplne bez problémov, inokedy vyvádza a musíme mať okolo kopec knižiek. vycikala sa, oznámila mi to a fungovali sme ďalej. no tak ja som boal v siedmom neby 😀 😀 😀 o 15 minut prišla znova, tak som ju znova posadila. do tretice to už nestihla chudiatko🙂)došla z amnou s palčom, že je pocikaná 😀 😀 😀 taká bola podarená...poobede ani spať nechela, lebo mala plienku a vykrikovala, že sa pocikala. pritom sa vycikala do plienky, takže nespíme, som zvedavá, do kedy vydrží. tatino si ju vzal na bicykel (výnimočne neprší) a vraj mu aj v sedačke vykrikovala, že chce cikať. chudák, spanikáril, lebo nevedel, či má plienku,t ak mala z toho úžasnú zábavu 😀 😀 som zvedavá, ako herečka bude pokračovať🙂)aj tak, plienok mám nakúpených aj na 2 mesiace 😀 😀 😀 ale zdá sa mi to dosť chaos, ked ich raz má a raz nie, ale ked ideme mimo domu, je to dosť stres, ked chce cikať každú chvilku. a ešte k tomu, ked sa nechce vycikať vonku do trávy...... 😀

sorobna-ja som malú z jedného kojila z durhého dosávala. ale aj z toho, ktorého pila,s om si mliečko odsala, aby sa vytvorilo.ale zasa poznám ammičku, tkorá je výlučne proti odsavaniu.....asi to záleží, ako často bábätko papá a ako rýchlos a mliečko tvorí.mne aj tak išlo dosť ťažko von, asi preto, že som mala hrozné nervy......ale si frajerka a malí dorbci tiež🙂))))borci 😀

sorbona13
19. júl 2009

susika: díky za info, já budu asi odsávat už jen občas, ne po každém kojení.
Kubík dnes přibral na 1705g, Honzík má 1845g, takže máme volný režim a koncem příštího týdne hurá na rooming 😀 .. a jak jste předpovídali, koncem července domůůůů!!!! Se mi normálně bude stýskat po Podoli, jsem tady už od března 😕

jecidlo
19. júl 2009

Sorbona: to je fakt super. S tim odsavanim uvidis sama jak se to budete mit, ale kdyz uz nebudes odsavat mlicka v prsou bude min, jen to co kluci vypiji, jeste bych se trochu bala, ze kdyz ho tam nebude tolik, ze nemusi byt tak silni aby to vypili. Proste kdyz budes odstrikavat, tak se ho bude tvorit vic a kluci to budou mit snazsi pit.

bera28
19. júl 2009

Holky, tak se mi sem nepodařilo dát fotky z dovči, mají každá přes MB. Kdo se chce podívat, tak jsou na rajčeti: http://bera.rajce.idnes.cz/Dobronice1/
jmeno: bera
heslo: dobronice

fajn
19. júl 2009

sorbono fotky krásny jsou to naši šikulníčci 😉

bera28
19. júl 2009

Sorbono, skvělé. Uvidíš ten mazec doma🙂) Taky se mi stýskalo po Podolí🙂
Susika, teda ty máš ale neskutečně šikovnou berušku. Znám donošence, kteří nejsou schopni si říct ani ve 2,5 letech. Fakt Ti závidím🙂

maatkka
19. júl 2009

Susika gratulujeeem to je uuuzasne 🙂
Sorbona nemam slov. Mam z vas takuuu radost. Hned mam lepsiu naladicku.
Inak Lilinka uz obcas stvornozi ako by to bola najprirodzenejsia vec na svete. A postavi sa uz aj o stenu kde sa nema poriadne coho zachytit a ked sa ma coho chytit tak vstane tak ze sa drzi len jednou rukou 😀 a uz obcas aj kusok prejde popri niecom. Malicke pokroky ale kazdy den...

maatkka
19. júl 2009

Bera supis fotky 😉

petrach
19. júl 2009

Denise Vojtékovi pusu a gratulaci k dalšimu pokroku
Susika Zuzanka bude do konce leta bez plinky,uvydíš,max na noc,taky moc gratuluju
Sorbono co napsat
😀 že jsou naprosto užasní a šikovní pišem pořad..proste jsem z nich hotova jak valeji..my ti psali že pujdete a tys neveřila 😉
Bero super fotky,čim to je že dvojčatka tak ve všem valejí????

jecidlo
19. júl 2009

susika: jste fakt sikulky 😉

Bera: moc krasne fotky a stejne je naprosto uzasne jak jsou bobci sikovni! 😵

Sorbona: ja jsem hlavne porad napjata, jestli se teda ukaz ze jsou ukluci jedno nebo dvouvajecny. Jak se jevi tobe?delali jim test krevni skupiny?jestli maji stejnou nebo ne?treba by ti to aspon napovedelo. a to zeleny bodycko d for dinosaurus jsme nosili taky🙂)

maartinkaa
19. júl 2009

ahojte dievcata, idem sa trochu postazovat, neviem ako mam odsavat mlieko mojim chlapcom bez toho aby som ho neinfikovala bacilmi, kazdu jednu pol litrovu flasu ktoru im donesiem do nemocnice musia vyliat 😢 😢 😢 nechty sa snazim strihat na kratko, prsia si umyvam pred kazdym odsavanim a odsavacku stale vyvaram, uz fakt neviem co mam robit a neviem ani co mozem a co nemozem jest som s toho vsetkeho nestastna 😢

maartinkaa
19. júl 2009

jecidlo, toto je u nas dalsi problem, ze ani my nevieme ci mame dvojky jedno alebo dvojvajecne 😀 akosi nam to zabudli zistit uz v tehotenstve a potom aj pri porode, takze sranda musime to zistit z krvi 😀

kikimaruska
19. júl 2009

jecidlo: no vidíš, já jsem truhlík...krát 2 🙂
petrach: nám prevenar nikdo nepředepisoval...chtěla sem mu ho dát sama, tak jsem si to vše zaplatila. To očkování na dýchací problémy jestli to nebyly ty RS viry, to my jsme měli, prej se to snad počítá podle počtu dní na kyslíku...pokud je to víc jak 42??? Ale to bych kecala...my byli 62 dní... a o prevenaru zadarmo fakt nic nevím a ted jsme u dr.co nás má v rizikový a ta nám dávala ty RS viry a o Prevenaru mluvila jen to, že tu třetí dávku ve dvou letech...a že si ji samozřejmě zase budeme platit. Ještě chci za asi 700 ještě jednu potvoru----tho pneumokoka...nenbo meningokoka...já se v tom nevyznám, prostě to druhý od Prevenaru a stojí to asi 700.

jecidlo
19. júl 2009

maartinka: pul litrovou flasu? a ty to slevas dohromady? Ja jsem to delala uplne normalne, jak popisujes ty, odsavacku do sterilizatoru, odsat, prelit to do tech jejich lahvicek, ty byly sterilni uz z porodnice akorat nevim, jestli vozis mlicko cerstve, tzn ne starsi nez 24 hodin z lednice anebo mrazene. Pravidla pro mrazene mleko nevim. A to ti kazde mliko testuji? Jist muzes normalne, jen se vyhybej potravinam o kterych vis, ze te nadymaji, u kazdeho je to neco jineho. Pij fenyklovy caj a caj pro kojici matky. Kazde miminko je stejne jine a me se bezne sstavalo, ze ze stejneho mlika jeden desne prdel a kroutil se a druhy byl v pohode. A v nemocnici ti k tomu odsavani nic blizsiho nerekli?

No ono to jedno nebo dvouvajecny bude asi videt pozdeji jak porostou, ale ja bych byla asi desne napjata nevedet to, patrala po ruznych znaminkach a tak 😀

kikimaruska
19. júl 2009

maartinkaa . a proč mléko vylévají? Oni dělají nějaké rychlé rozbory? Naše mléko vždy nejprv šlo na pasteraci a pak po ní teprce na další rozbory a kdyby bylo infekční, tak ho vylejí, ale většinou ty běžné "bakterie" a znečištění se pasterací zničí a upraví. Pokud lahvičky před tím vyvaříš, umyješ si pořádně ruce a prsa...tak nevím čím by to mohlo být ☹. Já odsávala pákovou odsavačkou, a vše jsem pak vždy sterilovala-nejdřív vyvážřela a pak když byl sterilizátor (nám se vyplatitl, Kuba byl z lahvičky krmený neustále-nejdřív mým a pak UM). Kdo ví proč to vylévají...a nepřelejou to jen do jiné nádoby, co pak berou na tu pasteraci?

kikimaruska
19. júl 2009

a jak píše jecidlo: já jsem taky slévala mléko dohromady , max.za 24 hodin, pak jsme ho tam vezli, uchovávat v ledničce a dovézt v chladící tašce-nesmí se to mlíčko znova ohřát. Pokud déle jak 24 hod.uchování, tak lze zmrazit, ale nesmí se cestou rozmrazit...my to vozili v parnu 30 km...ale chladící taška to vždy zvládla... 😉

kikimaruska
19. júl 2009

za 24 hod jsem měla nejvíc taky kolem 600 ml a sestry si mysleli že pro to jezdím do mlíkárny...bylo to vždy popsané-jméno miminka a pak už tam měli tolik mlíka, že už ani nechtěli dovážet nové a nechala jsem ho zamražené doma.

jecidlo
19. júl 2009

maartinkaa: a kolik toho bobci maji to musi byt uplne minidavecky ne? Nevim jak casto za nima jezdis a jestli na to fakt nemuze mit vliv to, ze je leto, ale tak odsaj v nemocnici aspon 2x a to budou mit na dva dny! U nas to nechteli slevat dohromady, ale naopak davat do lahvicky jenom tolik, kdyz to rozmrazi aby to bylo na 1 krmnou davku, +- okolo 50 ml do lahvicky. Ale jsem presvedcena, ze to moje mlicko nesterilizovali. To snad delaji jenom kdyz ho chteji dat cizimu miminku.

maartinkaa
19. júl 2009

diky baby za rady, ja som dostala v nemocnici 500 ml sterilizovane flase a do tych mam postupne namrazovat mlieko, kolko si vytiahnem a vzdy doliat do tej flase a takto to postupne mam mrazit az kym nebude plna flasa. Ja mlieko nemozem nosit kazdy den pretoze byvame hodinu cesty od nasich babatiek a preto musim mlieko mrazit a s chlapcami budem moct byt az ked budu mat 1800 g ☹ uz sa neviem dockat, je za nimi velmi smutno 😢 😢

maartinkaa
19. júl 2009

jeci, chlapci teraz piju 30 ml kazde tri hodiny a davaju im aj nejake umele mlieko+k materskemu, ktore je od darkyn 😢

jecidlo
19. júl 2009

maartinka: ale stejne to nechapu, ze ani sterilizaci to mleko neni vyhovujici. A jakym bacilem to mas kontaminovane ti nerekli? Dali ti aspon nejake tipy cim by to mohlo byt? vzdyt je to skoda:(

maartinkaa
19. júl 2009

povedali mi, ze je tam nejaky bacil, ktory oni este nemozu lebo su malicky a tiez som sa cudovala, ze to mlieko vylievaju, ved tie darkyne si urcite nedavaju pozor na hygienu ako my mamicky nedonoseniatok ☹

maartinkaa
19. júl 2009

jeci, kolko vazili tvoje babatka ked sa narodili? Su prekrasne 😉

kikimaruska
19. júl 2009

Já nosila Kubíkovi denně plno mlíka a to prvních 14 dní ani nepříjmal, poté sterilizované od dárkyň (ostatních maminek co mlíčka zbyla)...a až se teprve dostalo na moje mléko řada, tak dostával někdy po měsíci moje...snad do 1500 g se muselo sterilizovat a pak už ne, dostával to mé, co jsem donesla. Taky jsme dolévali do lahviček, nosili jsme nejprv svoje od přesnídávek a pak jsem si brala jejich 260 vysterilizované, kdy jsem jich nosila i 3 najednou a pokud se mléko zamražuje, mlže se prý dolévat...čerstvé k mraženému ...aspon nám to tak žíkali, ale já jsem měla jen v lednici a druhý den jsme ho tam vozili...a tak jak to bylo v lahvičce je hned dávali do mrazáků...popsané...spousta mléka tam samozřejmě zbyla a s mým souhlasem se s ním po pasteraci zase nakrmila jiná miminka...

nanya
20. júl 2009

Ahojky,

Bera28: je pravda, že mi to už všechno občas leze a mozek, ale snad se to časem zlepší, až uvidím nějaké pokroky, jak píšeš ty, taky dodržuji totál hygienu, asi to všechno moc přeháním......

sorbona13: kluci jsou opravdoví borci, jak v pití, tak v přibírání..... Jsou to bojovníčci, brzy je budeš mít doma. Měla bych na tebe jednu otázečku, jak vkládáš text do alba dne po dni tak, že se ti každý den objeví na jednom řádku? Mě se to slívá pořád vše do jednoho textu, ať entruju, jak entruju, nevím, jak to udělat. Jinak taky pořád nevím, zda ještě odstřikávát, když plně kojím a malý si bere docela slušné dávky. Dělám to tak, že když se mi zdá, že se mi tvoří méně mlíčka, odstříkám vždy jedno prso, většinou to, z nějž pil nebo pil více, úplně dodna.... Ale už moc neodsávám, je to pro mne docela časově náročné....

susika: gratuluji k nočníčkování, jste úžasní......

maartinkaa: tak to jsem ještě neslyšela, že by nedávali maminčino mlíčko a dávali od jiných dárkyň, oni by měli mlíčko spasterizovat a tím by se měly všechny ty bakterie zničit. Já to s čistotou odsávačky nikdy nepřeháněla, ani jsem si nemyla prsa před každým odsávním, odsávačku jsem převařovala jen 1x denně, jinak pouze důkladně vymývala tekoucí vodou. Mlíčko jsem odstřikávala, ale opravdu nikdy do tak velké flašky, supr jsou od přesnidávek, má se slívat max. 3x a pak už zase nová sklenička a zamrazit, pokud se to nestihne do 24 hodin dovést do nemocnice. Zmrazené mlíčko vydrží 3 měsíce, a když jej pasterizují, tak 3 měsíce od pasterizace. Já vždy nesla do nemocnice 5-6 zamrazených flašek s mlíkem a 1 nebo 2 ještě nezmrazené. Já bych se jich optala na podrobnější vysvětlení ohledně té údajné bakterie, mi se tomu moc nechce věřit..... 😨 Je divné, že jej vylívají a nezamrazí na později, když teda jsou ještě na tu tzv. bakterii maličcí....

No a jinak včera jsem totálně zkolabovala, v sobotu jsme byli s manželem a Danečkem na celodenním výletě na horách, bylo pěkně dusno, bylo fajn, takové vyvětrání hlavy a trošku něco jiného, než jen sedět doma a chodit s malým po doktorech. Ale včera jsme byli na obědě u tchýně, začalo mi být divně, špatně, začaly mě bolet kyčle, páteř, v krku, motala se mi hlava, měla jsem zimnici, prostě vše, na co si jen vzpomenete, teplota mi stoupala, něco kolem 38,5 C, bylo mi na omdlenjí, závratě...... 😖 Nevěděla jsem, co to je, myslela jsem, že snad únava po tom výletě na hory.... Bála jsem se, že malého neudržím nebo s ním upadnu, tak nás manžel celou dobu u kojení hlídal.... Hledali jsme s manželem na netu, zda mohu kojit s teplotou a narazili jsme na to, že mé příznaky ukazovaly na zánět prsu, a světe div se, prohmátla jsem prsa a v levém děsná bodavá bolest pri doteku, vůbec jsem to do té doby necícitla, navíc jsem z toho prsa kojilla častěji, tak nechápu, proč zánět právě v něm, když jsem ho nenechala vůbec úplně plné. Dnes mi je líp, ale teplota je pořád na 38 C, malého teda kojím, prso mu pořád nabízím jako první a pak ještě co to dá odsávám, snad se to samo zlepší. Fakt nevím, z čeho zánět, jediné, co mě napadá je, že se Daneček špatně přisává, drží mě málo za dvorec, o to více saje a dělá mi na bradavkách takové malé puchýřky, které se později naplní krví. Tak jestli to není z toho /infekce do prsu/ nevím, ale nějak mi ho nejde naučit, že má pořádně otevřít pusinku, jakmile cítí bradavku u pusy, nasaje ji, ale pusu moc neotevře, žekže toho dvorce v pusince moc nemá, bohužel jsem to pořád přičítala tomu, že je ještě moc malinký a má malou pusinku a doufala, že se to postupem času, až bude větší a silnější, zlepší, ale kde pak, je to horší a horší, on má větší sílu sání a mě chytá pořád stejně blbě. Navíc z toho prsa, co je ten zánět, nevytáhnu víc jak 50 ml, se toho desím, kam se zase podělo to mlíčko???? ☹

sorbona13
20. júl 2009

nanya: na konec řádku dej

petrach
20. júl 2009

Ahojky 😉
martinko ja to taky moc nechapu..ja jsem sterilizovala po každem odsatí a hned mrazila,každou davku zvlašt,mela jsem hodne mlika a do sterilnich sklinek od vyživy..mali mel jen moje mliko,to fakt nechapu,rozbory delaji jen pokud ho chteji davat jinym detem..me je ted taky delaji,vozim mliko do porodky a projde i tak,když už nesterilizuju pokažde,mam koupeny sterilizator do mikrovlnky..poptej se na to dr,jak by to bylo kdybys kojila???

petrach
20. júl 2009

nanyo ten zanet je hnus,pekna bolest ..me se od te doby v tom prsu dela pořad min mlika než předtím a odsavam obe stejne a střidam je..poptej se v lekarne na obklasdy na prsa od CHicca,stoji kolem 80kč,je to kolečko,me poradili sestry že stači jedno a rozstřihnout na pulku,da se na bradavku na 24 hodin,krasne to chladi a ulevi od bolesti a hlavne zahoji tu bradavku,fakt dobra vec
ješte jsem se chtela zeptat vy s Danulkou cvičite vojtovku?? a kolik ted važite a meřite?

mattko Julinka je naprosto užasna 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 ja mam takovou radost,že je takova šikulka 🙂 moc ti to přeju,musi to byt nadhera ji pozorovat