Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bera28
30. sep 2009

Argousku, myslím na vás. To je paráda, že se vám tam oběma líbí. Uvidíš, jak to Adámkovi prospěje. A vidíš nějaké změny po návštěvě kinezioložky?
Jen si to tam pěkně užívejte a ty odpočívej🙂

argousek
30. sep 2009

Zatím nic nepozoruju, ale uvidíme, nespěchám. Říkám si, že vše uvidíme až se vrátíme z lázní, protože ten pobyt tady mu taky jistě prospěje.

petrach
30. sep 2009

argousku myslela jsem na vás jak se máte..tak hlavne odpočívej a užívej si ..a piš jak se vede 😉
bera chtela jsem se zeptat už davno..jak jsi psala o te kineziologii že jsi byla a o tech ted nevím jestli to netapnu blbe..bachovkách.. 😲 tech kapkách,co to vubec je a tak..

holky tak jsem si udelala radost..koupili jsme x lander xa 2009..no tatka šel do kolen,když vydel cenu,ale přežije to..co mu zbyde že 😀 😀 zítra hodím fotku..
matka kdy šla Julinka do sportáku?? myslíte že už Šimonek muže?

bera28
1. okt 2009

Petrach, jukni ta tohle: http://www.bachovky.cz/
tam je vše o bachovkách.
Já se většinou snažím zkombinovat moderní léčbu s alternativní a pokud něco jde odsstranit bylinkama, tak se tomu nebrání. Teď děti taky dostávají echinaceu i Nurofen🙂
Taky si budu muset něco koupit jen tak pro radost. Udělalas dobře
😉

A jak ostatní, jak se vede??

adajar
1. okt 2009

Ahojky holky no nas mladej je uz tlustousek. Jinak se nsa nej tesim vcera jsem ho chovala po 5 dnech a on byl tak spokojenej a snazil se me drzet aby me nevzali holky jemu se snad styskalo a uz tam ma i hracku.

merj
1. okt 2009

adajar, lepsi zpravu, nez ze jste se chovali, jsi nemohla napsat, tak uz zadnou dalsi prestavku v chovani.

denisee
1. okt 2009

argousek: Určitě se všem 3 musí hrozně po sobě stýskat ☹ , vlastně už 4 🙂 . Budu se moc, těšit na další zprávy a podrobnosti, jak to tam všechno probíhalo atd.....tak, ať vám ještě vydrží počasí. 😉

bera: tak jsme oočkovaný Priorix-tetra, Vojta začal plakat už na váze, máme 9320g. Pak mě tam ještě počůral. Začíná už trošku maminkovatět, hledá mě, když odejdu do jiný místnosti, začně natahovat atd....to dřív nedělal.
A včera zrovna, když tu byl švagr se známým, se tu taky moc nepředvedl. Byl ukňouranej , já nevím asi ty zuby, teď se mu prořízly ☹ 2 dvojky nahoře, máme teprv 6zubů, tak to bude asi ještě nadýl.

Petrach: dobrá volba 😉 a jemu se v hlubokým už nelíbí nebo proč ho chceš dát už do sporťáku?Možná bych ještě aspoň ten 1měsíc počkala. Ale můžeš to zkusit a uvidíš, ale takhle jsem to taky udělala a co myslíš, hlubokou korbu už jsem nevytáhla 😅

tinuskaha
1. okt 2009

Ahojte mamicky.Tuto temu som hladala.Aj mne sa narodil chlapcek velmi skoro 26+6tt.Porodnu hmotnost mal 700g a merial 33cm.Teraz mame 8mesiacov a nejaky tyzden a vazi 4890g a meria 57cm.V nemocnici sme straili skoro 4mesiace.Lekari mi stale vraveli aby sme sa s manzelom pripravili na najhorsie.Alex to nevzdal a ani my.Robi nam radost.Verim,ze vsetko dobehne.

petrach
1. okt 2009

tinuskaha vítej mezi námi..a gratuluju k A lexovi,taky jste si užili svoje co??
jsme o neco mladší,unoračci ve 28+3. 😉

denise me to láká,ale ješte nechám i ten druhy,na spaní mu bude líp ješte v nem..občas vyjedu ze sportákem 😉 a byla reakce na očkování?? kdy vam začli rust zuby?

adajar jen mazli,mazli 🙂 zasloužíte to oba
bera díky za odkaz,proštuduju a pak se budu zas ptát 😀
psala jsem mile sms,ale nepíše 😒 tak snad jsou v pořadku
argousku a bylas u toho dr na kontrole s mimískem??

maatkka
1. okt 2009

tinuskaha aj ja ta vitam teda vas s Alexom 😉 napis nam o vas viac ak sa ti bude chciet a budes mat chut...
petrach ja uz ani neviem kedy presne sme sli do toho sportaka ale uz davno - len v nom lezkala... my sme brali hlboky ked sme isli obidvaja s mm a sportak ked som isla sama lebo hlboky sa nezmestil do vytahu tak ho muz trepal. ale sama som chodila malokedy v zime len par krat to az potom na jar som sa odvazila a to sme uz bezne bravali sportak v jari

bera28
1. okt 2009

Adajar, no paráda, to už se mu muselo stýskat po mamce, co?
Denisee, koukám, že u pediatra bylo taky veselo🙂 Tak to Vojtík váží skoro stejně jako Kubajz.
Tinuskaha, vítej mezi námi. Přeji Alexovi hlavně pevné zdraví, to je nejvíc, co může mít. A samozřejmě milující rodiče, ale to mají všechny dětičky tady😉 Já mám dvojky 26+0, holka je naprosto v poho, akorát je to hubeňour. Kluk jí zdárně dohání. A měl malý nějaké zásadní poporodní komplikace? Cvičíte Vojtovku?
Petrach, jen se ptej. Když můžu, tak pomůžu.
Za chvíli razím odvézt pediatričce zprávy z Podolí a ještě z RHB, co nám tady už leží přes měsíc. Prcky sebou neberu, jenom jí řeknu, jak chrchlaj a co jim dávám a doufám, že to zvládneme bez návštěvy lékaře.

tinuskaha
1. okt 2009

Tak skusim odpovedat na vase otazky.Mala som komplikacie v tehotenstve.Liecim sa na hypertenziu a mam aj polycysticke oblicky.Vysoky krvny tlak mi zistili ked som mala 20r a oblicky tie od 15r.Kedze mi tlak po 24ttstupal vyssie a vyssie internistka napisala spravu ze pri hodnotach TK 160/120 hospitalizacia co asi mojej gynekologicke nprekazalo a s tlakom ma nechala este tyzden doma.Potom to uz bolo ako v zlom sne.Objavili sa bielkoviny v moci bola som cela opuchnuta.V nemocnici povedali ze som prisla v poslednej minute.Ked som 1x videla maleho v inkubatore zosypala som sa Bol tak malinky.86 dni bol na UPV transfuziu mu davali asi 4x,dostal aj neskoru sepsu,na 5x sa mu opakovane pokusali davat mliecko ktore netoleroval.Potom sa to rozbehlo a pekne papal.Tak opuchol,malo cikal,mal aj krv v moci.Po prepusteni z nemocnice sme absolvovali kopec vysetreni ale to iste kazda z vas.Po 2 tyzdnoch doma sme museli do BA na operaciu ociek ROP III.stupen.este nas caka operaci hernii.Ano cvicime aj vjtovku snazime sa poctivo len v nedelu mu dam pokoj a netrapim ho.Tak to je zhruba vsetko.

tinuskaha
1. okt 2009

este by som sa vas chcela opytat kedy by som mala zacat s prikrmami?Maly je plne dojceny.

maatkka
1. okt 2009

tinuska takze si mala preeklampsiu??? vitaj v klube ☹ chodite do rizikovej poradne? nam s prikrmami najlepsie poradili tam. zalezalo od babatka niektorym kazali pomalicky zaradovat prikrm uz po pol roku od narodenia niektorym az po korigovanom pol roku. vacsinou to brali podla toho ako mimco prospievalo. my sme napr. boli na um ale s prikrmami sme aj tak zacali az v 7 mes. lebo do vtedy mala poriadne nesedela s oporou riadne nedrzala hlavicku nemala dostatocne vyvinutu svalovinu ust a jazyka aby riadne "hryzla" a prehltala pevnu stravu nejavila zaujem o jedlo nevypila viac ako liter mlieka denne pekne priberala a prespala celu noc - toto vsetko brali do uvahy kym nam "dovolili" prikrmy
petrach ukaz kocik 😉 som zvedava 😀

petrach
1. okt 2009

trinuska nam dr řekla příkrmy už ve 3 a pul korigovane a byl plne na mateřském mlíku,nekojíme,ale odsavame a pijem z flašky..davame už 2 příkrmy denne,obed a ovoce na svačinu..

matka nestíhám fotit,malí je uplakany,ted jsem šla dat neco manžovi na aukro a kukla hned sem 😀
večer dodám určite 😉

tinuskaha
1. okt 2009

maatkka ano preeklampsiu do rizikovej poradne chodime,ale len 1x za 3mesiace.Najblizsie ideme az 19.1.na bud.rok.Neviem ale ked ja jem,a maly je pri mne tak na mna pozera ako by chcel tiez.Kedy ti zacala mala sediet?Dobehla vsetko?A co hracky kedy ich zacala chytat?V ktorom mesiaci sa zacala otacat na bok?Mne sa maly zacal asi zhruba pred mesiacom otacat na bok,ale teraz prestal.Ostane na boku len ked ho dam ja.Cvicili ste vojtovku?alebo este stale cvicite?

bera28
1. okt 2009

Tinuskha, to si malý teda taky pořádně užil☹ Jak už psaly holky, s příkrmama je to hodně individuální. Záleží jak přibírá a i jak je na tom motoricky.

Před chvílí jsem se vrátila od pediatričky, nikoho v čekárně neměla, tak jsme si popovídaly o dětech. Docela se divila tomu výroku o autistických rysech. Tak hned chtěla vědět co všechno Anetka umí, a když jsem jí vyjmenovala třeba její motorické zdatnosti jako chození přes obrubník úplně bez držení nebo že už umí i po schodech jen s držením za ruku, tak jen zírala. A taky jí zajímalo, jestli ty svoje vylomeniny, co vyvádí, dělá náhodně nebo s nějakým cílem. Poté mě ubezpečila, že rozhodně žádné autistické rysy neshledává, že má prostě jen nyní období vzdoru a negativicismu. A že by byla opatrná i s prognozou hyperaktivity. Ta se sice dá určit už když dítě samo chodí, ale spíše až trochu později. A pokud dokáže vydržet u nějaké aktivity delší dobu, jako třeba prohlížení knížky nebo koukání z okna,což ona dokáže, tak by to neviděla nijak blbě.

tinuskaha
1. okt 2009

bera28to si teda uzil,nechapala som ako take male telicko tolko vydrzi,same ihly hadice tie infekcie a vsetko ostatne.Aspon si to nebude papamat.Neviem co robit s tymi prikrmami.Moja pediatricka je taka..povedala by som opatrna.A co tvoje dvojicky,kedy zacali chytat hracky.Moj maly by to uz asi mal robit.alebo nie?Neviem.Teraz v oktobri bude mat 9mesiacov od narodenia.Inac je zlaty.uz si vykrikuje tie svoje gii hee.je to take mile.

maartinkaa
1. okt 2009

tinuskaha, vitaj

vysledky krvi mame ukazkove vraj 😀 😀 tak ten maltofer budeme teraz brat len jeden krat denne ako udrziavacku 😀
a boli sme aj na tej rehabilitacii a zatial nam dala len cvik na posilovanie hlavicky, aby tak nepadala kde kade 😀 😀 😀
berus: aj ja si niekedy rada zakecam s nacou pediatrickou ked nema ludi, ale my tam byvame aj tak hodinu, lebo sme dvaja 😀 😀 😀

petrach, nam zasa doktorka povedala, ze prve prikrmy, ako zeleninku a tak, budeme uz v 4.mesiaci nekorigovane, lebo chlapci su vraj silni

tinuskaha
1. okt 2009

maartinkaa dakujem 😉 za privitanie

bera28
1. okt 2009

Maartinka, no bezva, že jsou výsledky OK.

Holky, kdybyste některá chtěla recept na ovesnou kaši se skořicí a jogurtem, tak dejte vědět. Včera jsem jí vařila svišťům a Kuba jí zblajznul jak malinu, Anetka dělala teda vofuty, ale to už jen tak z principu a mě teda chutnala moooooc😀

Denisee, prosím Tě, jaké dáváš Vojtíkovi sýry? A co tak vůbec papá? U nás je to s tím jídlem fakt na palici. Už mi dochází inspirace a potřebuji nějaké tipy ostatních mamin 😉 Navíc Anetka má teď bezmléčnou dietu, protože už několikrát blindila po kaši z mlíka, tak se zkouší, jestli nemá alergii na BMK nebo intoleranci laktozy a to je teprv opruz.

maartinkaa
1. okt 2009

bera, pis ten recept, mozno bude chutit aj mne 😀 😀 😀

petrach
1. okt 2009

tinus my bude mit korigovane 5 mesícua na bok se točí tak 2-3 tydny a víc na leví,pravou stranu pilujem..hračky bere co ma povešené v postylce,kočarku a pokud dosahne i položene v postylce,ale taky jak kdy..

ja ten vyvoj taky pořad řeším,ale co tak píšou holky je to v normálu,nedonošenci delají pokroky ve skocích a holt si počkáme,nekteří to doženou dřív,nekteří pozdej..
my meli Ropku 2 stupne..
kolik ted mate korigovane o moc víc než my ne..
k tem příkrmum,.malí na nas uplne ysel pohledem a šlo vydet,že by si dal taky..přibírate dost?

merj
1. okt 2009

tinuskaha ahoj.
Tvuj maly se narodil stejne jako nas maly 26tt+6. Mne z neznamych duvodu v 24tt+5 odtekla plodova voda a pak se na rizikovem snazili tehotenstvi, co nejdele udrzet. Maly toho za sebou ma mene nez vy. Nasemu malemu jen pred odchodem z porodnice operovali triselnou kylu a pupecni kylu jsme nastesti zvladli prelepovanim. Ted se jeste ceka, zda mu nebudou operovat hydrokelu je to porad na vazkach. Jinak vse zvlada v pohode (tuk, tuk, tuk).
Veci se u maleho vyviji skokem. Dlouho mu trvalo nez se poprve sam otocil, ale pak hned valel sudy po cele posteli. Plazeni uplne vynechal. A pak ani ne behem tydne se naucil zvedat na ctyri a lezt a stala se z neho tryskomys 😉 A po 14 dnech co lezl se zacal pokouset zvedat. A s chozenim je to podobne pokud nechce tak bud leze po ctyrech nebo se musi drzet, ale kdyz je motivace tak se sebere a jde sam. Etapu jednoho dvou samostanych nesmelych krucku uplne vynechal. A rovnou jich udelal 13, chtel totiz dohnat psa. Minuly tyden se stalo muzi, ze byli na hristi a maly celou dobu chodil jen za ruku a kdyz ruka nebyla na dosah, tak lezl po ctyrech. No a kdyz uz se chystali domu a maly se drzel karky, v tom se uvolnila houpacka a on se sebral a presel bez jedineho padu po sterku pul hriste. Co kdy deti delaji je doopravdy dost individualni. Ale pokud se ve vyvoji posouva dopredu, tak je to super. Nekdy je to rychleji a jindy pomaleji.
At se vam dari.
I normalne donosene dite se vyviji dost individualne a u nedonosencu to plati o to vic. Nas maly je toho dukazem.

merj
1. okt 2009

bera, mam pro tebe plne pochopeni nemlecna dieta nic moc. I kdyz u nas je to naopak my malemu od zacatku davali mleko bez laktozy a mlecne bilkoviny a ted postupne prechazime k hypoalrgenimu. Je z rodiny alergiku a protoze jako maly hodne zvracel, tak mu doktorka rovnou nasadila "dietu". Podle krve alergik neni, ale to alergii na kravskou bilkovinu vylucuje jen na 50% ☹ . Pokud chces male delat "mlecne" kase, tak se zkus domluvit s doktorkou, zda ti muze predepsat mleko bud bez kravske bilkoviny nebo bez kravske bilkoviny a laktozy oboje dela Nutrilon. Ja malemu ted z mleka bez kravske bilkoviny delam vsechny kase co jdou (do korigovaneho roku mame delat bezlepkove) - kukuricnou, ryzovou, jahlovou i pohankovou - a je to v pohode. Jen to mleko je horcejsi. Ale pokud pridavas do kase "prichute", tak by to vadit nemelo.

tinuskaha
1. okt 2009

petrach pribera celkom slusne aspon tak povedala pediatricka,zo zaciatku ked nas prepustili z nemocnice tak to priberanie bolo rychlejsie.Maly sa narodil 21.1.09 takze ma 8mes a 1tyzden a mal sa narodil 22.4.podla tohto 5mesiacov. merj zdravim ta.Ja som plodovej vody mala na zaciatku moc a potom minimalne mnozstvo uz bola zelena.My tiez este cakame na operaciu hernii.vraj to bude uz skoro.stale vyvolavam na chirurgiu.

merj
1. okt 2009

tinuskaha, tak at u vas vse probehne rychle a v pohobe. U nas to vypada, ze se snad hydrokela vstreba a budeme bez operace. Byla bych radeji, kdyby nemusel nikam. Dnes mame zrovna rocni vyroci, co jsme maleho prinesli z porodnice a nejak z predstavy, ze zase pujdeme do nemocnice nejsem nadsena. Ale to asi zadny rodic, kdyz mu ma jit dite do nemocnice.

petrach
1. okt 2009

tinus tak to mají kluci stejne 😉 my jsme 12.3.09 a termín mel 4.5.
merj a oslavili jste to? aspon nečím se obdarovat a hlavne malého..s tím chozením jak jsi psala,to je teda šikulka 🙂 a pekné číslo 😀

my mame hydrokylu taky a naše detská říká že nas operace nemine,musíme počkat až bude starší 😒

merj
1. okt 2009

petrach, cislo je. A mam pocit, ze to tim predcasnym narozenim zacalo. Proste zkousi, co vydrzime 🙂
S tou hydrokelou je nadeje, ze se vstreba, aspon nam to rikala doktorka.
Maly o vikendu dostal 5 novych leporel a v zaloze mame dalsi, hrozne je hlta a za tyden jsou nove knizky okoukane a vetsinu obrazku zna. Knizky je jedine, co ho dokaze uklidnit a nachvili u nich i posedi.

adajar
1. okt 2009

Tinuska koukam taky jste to meli tezke, ale hlavne ze kojite plne.

Holky tak dneska jsme meli zacit prikladat, ale neslo to protoze mu dneska zacali vysazovat brejle. 6hodin bez nich a 6 snima. Ale holky za celejch 6 hodin mel jednu jedinou pauzu. A jinak mel saturaci kolem 95% v prumeru. No proste pasak jen ma tu rymicku no. A vazi 1770g.