Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

denisee
2. apr 2010

petrach: 😀 😀 já myslela kvůli té fotce 😀

nanya
2. apr 2010

Holky, děkuji za pochvalu, já mám z něj dnes takovou radost, že to snad ani nepopíšu 🙂
Peti, na kolínkách je už od 1.3., ale neleze dopředu, tak teď snad, jak zjistil, že se dá plazit vpřed, tak začne i po čtyřech, na kolínkách je prakticky celý den nebo sedí, na zádíčkách už skoro vůbec neuleží, umí dost dobře už couvat 😀 Snad se teď nezastaví a pojede dál. Zato přestal úplně mluvit, říkal už tata a baba a občas det. Ale už asi měsíc nemluví nic, všechno a všichni jsme opět "gi". A jak jsem četla na mojetěhotenství, co už takové červnové děti umí, tak mi až zabylo líto, neopakuje vůbec nic, jako takové paci paci, pá pá, prostě nic. Můžu ukazovat dokolečka, ale on to prostě neumí. Tam už červnové děti ukazují v knížkách zvířátka a tak. On mi sice asi něco rozumí, když se ho zeptám, kde je tatínek, tak ho hledá a až ho najde pohledem, tak se na něj začne smát, to samé na našeho pejska, rozumí mi, když se ho zeptám, zda chce papat, to je hned celý natěšený a tlačí se mi pod tričko. Tak já nevím, Vím, že každé dítě je jiné a že toho chci asi moc, ale tak nějak mi to zabylo líto. Na druhou stranu, když si vzpomenu, jak se narodil a čím si prošel, jakou měl váhu a start do života. Jsem vděčná za to, že jsme dopadli tak, jak jsme dopadli.

nanya
2. apr 2010

denise - perfektní fotka, fakt super 😀

petrach
2. apr 2010

denise já sem koza 😀 😀 no fotka je super..možná ji máznou,znáš to tady 😀 😀
nanya my taky moc nemluvíme..tata,mamam..a to jen když chce z ohrádky a EEEEE na Elišku..sem ta neco bleptne..sice umí jak je velký,pápá,tak tak všelijak,paci paci..ale zase neumí jiné veci..my furt blbnem a on se opičí..to neřeš,každé díte je jiné..me to je taky občas líto,když vydím holky tady u nas v ulici i z mladšími detmi a my jsme pořad proti nim uplne jinde..i váhove a vyškove..
včera byla na hřišti maminka s chlapečkem 6 mesícu,pekne ho dala sedet at vydí 😨 a vážil 11 kg a meřil 72cm..my proti nim jako drobci..

petrach
2. apr 2010

tohle je nová zábava,jak zapnu pračku,už se tam plazí 😀

andulka4
3. apr 2010

AHOJ holky, no páááni tady je to plné pokroků,to je bezva.....děcka urč nakoplo to jarní počasí a už je neba válet se po zemi 😀 ......jen tak dál 😉

nanya
3. apr 2010

Peti, prosím tě, a od kdy zhruba začal Šimonek opakovat, já už jsem fakt zase zoufalá, ten můj už aji řekl, že je asi aua 😕 😢 Já taky všude čtu, jak už děti dělají pá pá a paci paci, ale on ne, můžu ukazovat donekonečna, zasměje se a jde si za svým, dokonce už jsem mu to ukazovala a jeho ručkou u toho hýbala, ale ani tak to nejde. Nepřijde mi, že je hloupý, ale možná je v tomto pozadu.

Jo a jen tak na okraj. Od kdy se teda bere, že dítě sedí, abych to mohla dát beře do tabulky, Danielek si sedá 100x denně, někdy vydrží déle někdy méně, ale nevím, když se z této polohy ještě občas překulí na zem a spadne, jestli se to bere jako sezení, nebo se bere, že sedí, až je 100% jistý?

maatkka
3. apr 2010

Ahojte babulky
ja sa vam musim s niecim pochvalit 😀 Lilinka povedala MAMINKA 😵 😵 😵
Ona niekedy ked ma nevidi chodi po byte a hlada ma a hovori "Kde je mama?" A ked ma nenajde tak vykrikuje "mamaa mamaa". A vcera som ju pocula z kupelne ze "Kde je MOJA mama?" Som mala dost uz vtedy a potom este ze "MAMINKAA" 😵 😵 😵 Som to skoro nerozdychala 😀
Denisee aj my sme kedysi cvakli podobnu fotku (s pivovou flasou v ruke) posielala som ju svagrovi s venovanim k narodeninam 😀
Blahozelam k vsetkym pokrokom 😉 Dobre to Andulka vystihla 😀
Peti ake ma Simi vlaaasky 😵 A s tou vahou by som sa netrapila - Simonko vyzera taky akuratny 😀 Aby potom maminy co su hrde ako si vykrmili deti neskor nelutovali... Synovec bol od malicka macko a vsetci segru utesovali ze on to vybeha - teraz bude mat 5 rokov ma vyse 30 kg! Vkuse beha neposedi ani 5 sekund - papa normalne - jedine v com by ho trebalo obmedzit je pitie kakaa - ma ho rano a vecer... ale vacsinou po 2 flase!(citate dobre FLASE - s cumlom) - bez neho nevstane ani nezaspi 😔 😒 😠 Som zvedava do kedy - uz sa mu ho snazi robit take "slabe"...
Inak pracka bola u nas tiez velka zaluba 🙂 Teraz ju uz len "spolocnymi silami" zapneme (ja jej ukazujem ktore tlacidlo ma stlacit - povie "stuk" stukne) a viac ju nezaujima 🙂 az ked doperie podava mi pradlo z pracky ked ho vesame - niekedy to sice dopadne tak ze mame zavesenych viac inych veci ako oprateho pradla 😀 ale nech 😉
Pavcik ja to budem asi pisat pomaly pod kazdy svoj prispevok - ale neda mi - myslim na vas...

petrach
3. apr 2010

Ríšankovi všechno nejlepší k svátku,hlavne hodne zdraví a štestí!!!!!!!!!!!!

petrach
3. apr 2010

nanya to není tím že je hloupí,ho to proste nebaví to delat..Šíma má doma Elišku a hodne vecí se učí od ní,oto to má jednodušší..on začal opakovat první nenene u jídla 😀 asi od 8 mesícu..ale zase neumí třebas sedet kako Danielek..každy proste umí neco,nebud zoufalá,nemáš proč..já už radši nečtu a neporovnávám s jinýma detma..jen co vydim u kamaradek co jsou taky loni na jaře,ale ty me zase podporují..a taky mi to je líto,jenže si musíme počkat no 😒

matka teda to je krásné 🙂 🙂 umí hrozne brzo pekne mluvt a ty sis delala takové obavy 🙂 a jak to uteklo a ted takové pokroky,gratuluju moc moc moc

pavcik taky na vás pořad myslím,a doufám že už brzo budeš slyšel pozitivní zpravy..
andulko 33tt..ty jooo..to je krásné 🙂

maatkka
3. apr 2010

no Peti mne sa prave moc nezda ze by vedela pekne rozpravat (aj ked ukecana je dost... 😉 )preto ma tymto tak prekvapila 🙂
ale zatial ma to netrapi viem ze ma este cas... ako to tak pozorujem ziadne dieta v jej veku v nasom okoli este toho viac nenakeca...
len ju ani z daleka nemozem porovnat s takym andulkynym Davidkom 🙂 ale to zase maloktore dietatko tak skoro tak krasne rozprava ako on...
mne zatial staci ze vsetkemu rozumie - dokonca takym veciam co by som ani necakala 🙂

vladimuraz
4. apr 2010

Ahoj holky, všechny moc zdravíme a přejeme krásné Velikonoce plné pohody a jarního sluníčka. V + K

PS: Po svátcích se přijdu "ukázat", nic nestíhááámm viz moje výtvory na fotce 😉

tanav
4. apr 2010

Príjemné prežitie veľkonočných sviatkov všetkým rodinkám praje Táňa a chlapci.

mispuli
4. apr 2010

I my se připojujeme k přání příjemně prožitých velikonočmích svátků,já nandala na mísu umělou travičku,zapíchala zápichy,co dělal H ve školce při keramice,přidala kuřátka,naaranžovala na stůl a po půl hodině to musela dát nahoru na lednici,protože se to Míša jala rozebírat 😒 😒 ,Honzík se krásně ve školce naučil Hody,hody...,tak půjde zejtra povinně vyšlehat tety 😀 😀

Míšo-Bera prosím Tě nevíš náhodou,v kterých místech je prodejna se zdravotníma pomůckama,mělo by to prej bejt někde u Kotvy,já myslím,jestli to není v tý ulici směrem na Staromák? Já to měla v jedný brožuře,ale tu jsem nedopatřením asi vyhodila ☹

bera28
4. apr 2010

Hezký večer holky, před chvílí jsem dorazila z chaty, svišťáci byli doma s tatínkem, to vám byla pohodička 🙂
Doufám, že si krásně užíváte Velikonoce.

Nanya, teda, Danýsek se ale rozjel. To je nádhera. Prosím Tě, nezapomeň mi pak napsat údaje na doplnění tabulky 😉

Pavcik, neboj, až kortikoidy přestane dostávat, tak se váha taky upraví. A hlavně i uvidíš, jak jakoby splaskne (nevím, jak líp to napsat). A nebylo by fajn si teď vyjednat příspěvek na péči? A k tomu můžeš rovnou rařídit i ZTP průkazku, určitě by se v některých situacích mohla hodit. Třeba budete muset jezdit častěji na kontroly a ono hledat někde místo na parkování může být pěkně protivné 😒 A když vám posunuli ty lázně, tak byste mohli třeba do nějakého pořadníku do Jánek, ne? A nebo se objeví ještě nějaké jiné lokality, když se to takhle zkomplikovalo. Třeba jsou někde zaměřený jak na pohyb tak i na epileptiky. A v červnu na dovču letět můžete?

Denisee, ta fotka je boží 😀 😀 Tak se zkus na to pískoviště zeptat na úřadě, tam by to měli vědět, ne?

Peti, tak ještě naučit Šimonka tu pračku zapínat a jsi bez práce 🙂 🙂

Maatkka, to věřím, že jsi měla radost, když Lilinka řekla maminka 🙂 U nás je máma, mami a mamini🙂

Vladi, teeeeda, to je krásné 🙂 Ty jsi šikovná.

Mispuli, jestli myslíš tuto: http://www.zdravotnicke-potreby-a-pomucky.cz/
tak ta je v Rybné č. 21. Je to kousíček za Kotvou. A jsou tam dvě prodejny skoro vedle sebe (pod jednou firmou), v jedné jsou zdrav. pomůcky a ve druhé obuv. Já jsem tam byla loni sondovat, zda nemají to hopsadlo zebru a nepochodila jsem 😒

ajko75
4. apr 2010

Želáme Vám veľa smiechu,
na Veľkú noc len potechu,
v pondelok veľký zhon,
ženám šibačov plný dom.
Veľa vody z potoka budú svieže do roka.

petrach
5. apr 2010

ahoj holky,
přejem klidné a pohodové svátky,detem bohatou pomlázku 😉
vladi ty vajíčka jsou taky tvoje vytvory? máš je krásné 🙂 jsi šikovná i na pečení
mispuli snad nemyslíš,že se bude jen dívat 😀 já ted stehuju vše kam Šíma dosáhne,taky dost zajímavé..včera meli naši ubrus,jen to lítalo,jak zabral 😝
pavcik bera má pravdu,když už máte tolik starostí,tak si trošku zpříjemnit život korunou,když máte na to nárok..a drž se,musí to byt šílené ☹

bera oni te nechali samotnou? to me se stát nemuže..

petrach
5. apr 2010

a ješte jsem zapomela napsat,že Šíma je od noci opet marod ☹ ted jsem nameřila 38,4 C..je uplne hotoví,šel spát..jíst nechce,ani mlíko ☹

nanya
5. apr 2010

Peti, děkujeme za krásné přáníčko. Je mi líto, že je Šimonek opět nemocný. Možná to jsou zase zuby 🤐

bera, fakt se rozjel, čučím jak blázen, už se plazí i po koberci a občas udělá na kolínkách 2 tempa vpřed, sedí skoro pořád, ta poloha se mu hrzně líbí. Už se vzpřimuje a dneska seděl asi po 5 minutách 2x bez držení, sice to ještě není úplně stabilní, ale snaží se bobek. Chtěla jsi po mě údaje do tabulky. Já nevím, od kdy se počítá, že mimi sedí, od té doby, co se posadí poprvé do šikmého sedu, nebo se počítá až sed vzpřímený, nebo až sed, kdy si je sezením úplně jistý? Plazení v tabulce nemáš, to až lození, a to mu ještě moc nejde, spíš se plazí. Lozí jen po zpátku 😀

Jo a už jsme přibrali, má zpátky váhu, jsem čučela včera jak puk, jak to rychle dohnal, máme 8200g 😵 Dnes spapal 120g masozeleninového příkrmu a včera lohnul celého 120g lípánka. Hodně najednou papá, ho vůbec nepoznávám a moc se z toho těším 🙂

Doufám, že jste všichni dnešní den přežili bez modřinek. Příští rok mi snad naplácá i Danielek 😅

nanya
5. apr 2010

Tady danielek ve své oblíbené poloze, snažila jsem se mu ukázat, jak se bubnuje, ale on prostě raději vše do pusinky 😀

https://www.youtube.com/watch?v=WeuklM1_MEo

a pár foteček, jak kouká na televizi a jak dělá tatínkovi pořádek v zesilovači 😠 🙂

petrach
5. apr 2010

nanya já bych řekla že už sedí 😉 fakt super a ten kohout na hlave 🙂
u nas se začlo asi už konečne lozit 😅 používá to víc a víc,dnes uplne hledím,jak se ted zbudil,horečku jako blázen a ukazuje se před babičkou 😅

bera28
5. apr 2010

Tak jsme zpátky z procházky, venku teda pěkná kosa 😝

Nanya, já souhlasím s Petrou, taky si myslím, že už sedí 😉

Peti, to je pech, že zase marodíte ☹

U nás platilo to, že když byli svišťáci nemocní, tak pak udělali vždy pěkný skok ve vývoji. Upozornila mě na to chůva, ať to sleduji, že to tak bývá a ona je to fakt pravda. A vidíte, je to tak i u vašich prcků 😉 Takže ne vždy je na škodu, když dítě marodí 🙂

A fotky máte úžasný 😵
Tak sem večer hodím fotku, jak to prckové lítali s pomlázkou.

nanya
5. apr 2010

Bera - tak jestli se to už bere jako sezení, tak to, prosím, do tabulky připiš. Poprvé se posadil 23.3.09 a pěkně hačá tak od toho 2.4.09. Takže sedí od 9 měsíců korigovaně 😉 jo a taky se mi zdá, že vždycky po nemoci udělá pokrok, asopoň teď to přehlédnout opravdu nešlo 😀

maatkka
5. apr 2010

Ahojte baby tak co vyoblievane??? 😀 My sme teda obidve - vraj aby sme cely rok boli zdrave 😉
Nanya to su ale kraaasne spravy - jedna lepsia ako druha 🙂
Peti tak to je v kely s tymi chorobami ako sa vas drzia - mozem len zelat skore uzdravenie... ale aj chorucky je sikovnik 😉
Inak to je sranda postreh s tymi chorobami a naslednymi pokrokmi 😅 My sme do 1,5 roka chori teda vlastne neboli (nie ze by som sa stazovala) tak nemozem porovnat...
Pavcik ja si tiez myslim a verim ze to je tak ako pise bera ze ked tie kortikoidy vysadite tak aj vaha klesne aj vsetky vedlajsie ucinky pominu. Uz nech to mate za sebou... A hlavne nech to pomoze. Budem na vas v stredu veeeeeeeeelmi mysliet a drzat palce... daj nam prosim vediet ako to EEG dopadlo.
Agrousek 36. 😵 tesiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim 😵

maatkka
5. apr 2010

ze agrousek to co som napisala 🤐 prepac argousek 😉

tanav
5. apr 2010

Ahojte,
všetky Vás pozdravujem, nemám dočítané, tak mi prosím prepáčte.
Voľajaká som zamotanejšia celý týždeň, chlapi sa vrátili domov, takže kopec prania a žehlenia.
Absolvovali sme s Alexom kontrolu krvného obrazu. KO v poriadku, ďalej máme užívať Maltofer. Boli sme na druhej kontrole očičiek, očné pozadie v poriadku. Už začínam stresovať, 13.4. ideme na neuro.
Máme korigovane 1 mesiac. Alex pekne papká, vypije denne aj 550 ml mliečka. V celku je kľudný. Spinká.
V noci sa 1x zobudí, vypije mliečko trochu sa pohrajkáme a po hodinke zaspí. Potom spinká do rána do tej pol šiestej.
Baby, čo vedeli Vaše detičky robiť ako mesačné ? Mám na mysli držanie hlavičky atď.

olifcek
5. apr 2010

ahojte, my niesme extremne nedonoseni, ale sme predsa predcasniatko...teraz som vo velkom strese z toho, ze ideme na neurologiu, kde dufam, nic zle nenajdu a nebudu chciet vojtovku, nakolko si vojtovkou malicka este v nemicnic, kde sme boli 25 dni uhnala pruh, cize uz posl. tyzden tam sme ju necvicili, lebo to nie je zlucitelne z pruhom. malicka pri cviceni totiz plakavala az moc, a pri placi jej pruh vychadza von...tiez mi prospeje, ked budem citat vase uspechy s predcasniatkami x;o)

olifcek
6. apr 2010

prosim, je tu niekto z kosic? potrebujem moju malicku objednat ku neurologovi a ja neviem, ci je nejaky schopny lekar v novej nemocnici, resp. aka je lekarka Tulejova zo starej nemocnice...

pavcik
6. apr 2010

Ahoj holky,jak se máte po velikonocích?

Tady to bylo od pátku děsný. Jenom náš pokoj a jinak nikdo. Jsem trochu nachcípaná a škrábe mě v krku,tak musím mít roušku a dnes mi dělali stěry a odebírali krev,tak se uvidí jestli budu muset od Matěje a vystřídá mě táta.

Matýsek vůbec nespí,probouzí se po necelých hodinách. Má 10,5kilo 🙂 sestřičky mu přezdívají malý sumo 😀 Má chudák nadmutý bříško,pěkně tvrdý a prdí o sto šest a pěkně smrdí. Leze mu třetí zub,nahoře. Zítra máme to eeg tak jsem zvědavá. Dneska dostal 7.injekci synactenu.

Bera: co jsem slyšela tak ten příspěvek na péči nemá moc cenu zatim vyřizovat,protože ti to prý ztrhnout z mateřský,takže to vyjde zatim nastejno. Ale nevim jak to opravdu je,a prý ještě na epilepsii se to nedává,tu má prý skoro každý. Akorát by mohli trochu rozlišovat typy epilepsie. Někdo má záchvat jednou ročně a jiný několikrát denně.Ale možná na tu naší DMO..no uvidim,zavolat tam můžu.
Ty jánky jak jsem řešila tak po celou dobu platnosti našeho poukazu tam mají narváno,tak budou ty Klimkovice kde nás chtěli vzít už koncem dubna ale bohužel můžem až někdy přelom srpen září. A dovču dneska taky musim zrušit. Ty kortikojdy se v něm docela dlouho budou držet a očkovaný nesmí být půl roku takže moře se ruší,juklík se ruší,lázně až na konci léta.

mispuli
6. apr 2010

Pavči ☹ ☹ ,doufám,že aspon zítra budou zprávy pozitivnější 😉 ,k tomu příspěvku na péči,máš pravdu,v době kdy pobíráš mateřsku je to skoro bezpředmětné,ono prvotní vyjádření trvá 3-4 měsíce,takže po tu dobu normálně ještě můžeš pobírat mateřskou,jenže v momentě,kdy to schválej se teprve dozvíš stupen závislosti a oni ty peníze doplatěj zpětně,jenže ti to pak budou chtít strhnout z mateřský,já jsem kvůli tomu vyřizovala příspěvek,až když mi skončila mateřská,prostě se mi ta mašinérie nechtěla absolvovat,ale oni tam určitě jdou najít i nějaký kličky,ale to já prostě neumím,jo a můžeš ho pobírat od 1 roku dítěte,já zrovna dneska nesu papíry k dětskýmu,aby to vyplnil a poslal na úřad a mohli nám zase začít vyplácet, u nás to opět vypadá na stupen 2,ale bohužel jak jsem tady nahlížela do tý diskuze o epi,tak to fakt nechápu,jak to nemůžou uznávat,jako těžkou nemoc a toho stresu,co u toho rodiče prožijou,no asi bych jim přála,aby to taky zažili 😖 😒 ☹

Honzík včera koledoval,tak jsem vybavila Fr. kamerou,aby to natočil a kravka jsem nezkontrolovala baterku,no a ona byla out of order 😠 😠 ,takže nenáme nic,ale prej byl strašně šikovnej,tety z něj byly moc překvapený,taky se včera snažil jezdit na tříkolce,možná trošičku začíná chápat systém,no chci mu k svátku pořídit odrážedlo

holky ve čtvrtek na mě myslete,otevřeli jsme tady slavnostně mateřský centrum a já tam budu mít hodinu cvičení maminek s dětma,už se mi o tom v noci i zdá 😅 😅 ,snad se nějak zaběhneme,obavy mám z Mišáka,absolutně nechce spolupracovat,ale věřím,že si časem zvykne