Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

susika
26. mar 2009

maatkka-tak som si to tu toršku prečítala, tak trošku dodám. ako písalai predo mnou, netráp sa, čo ti ktor na malú hovorí, ty vidíš sama, aké robí pokroky. je to hluposť, deti porovnávať, ešte k tomu, ekd sp nedonosené. ved je velký rozdiel aj medzi donosenými a nikto si s tým hlavu neláme.ale týchto našich drobcov stáel porovnávajú s tabulkami. u nás nikdy neporihliadali na kroiugovaný vek, iba neurologička a tá bola z amlej vždy hotová, lebo všetk presne sedelo, ked odpočítala chýbajpce 2 mesiace, tak sme sa zabávali an tom, že keby bola donosená, mala by som z nej ešte väčšiu potvoru 🙂 na rehabke som sa ani neodvážila, raz ma riadne zosmiešnili, tak som už radšej bola ticho.až potom mi maminy tam vraveli, že to som nemala, lebo vraj deti berú podla normálneho veku.ale jej rehabka bola spokojná, aspon nič nejako moc nenamietala, ked videla, aká boal malá, že ved je celkom šikula.
čo sa týka pediatričky, tá nás poprehánala kade-tade, vraj je dosť pedantka.ale našťastie už máme po všetkom a všetko dopadlo OK.
iba naša riziková stále stresuje, keby vedela, že necvičíme, asi by ma zabila, lebo vraj to nepotrebuje, podal rehabky.a poslala nás k psyhcologičke, lebo vraj tam musia chodiť deti do 1500g, lebo je velká pravdepodobnosť hyperaktivity. a psycha sa na mna dívala ako na blázna, čo tam hladám, že malá je OK.takže s tými rizikovými sa maatkka netráp, aj nás chcela poprehánat.ešte čakám, že ma asi na dalšej kontrole pošle na gastro, malá pomaličky priberá, je chudá, naposledy som našla v karte, že je"asthen habitus"čo mi vyzerá ako podvýživená.je dhlá a chudá.
behať mi začala až v januári, potom po očkovaní TBC prestala, dala si "veget" na mesiac a teraz ako keby si to vynahrádza.lieta ako šarkan.tak smiešne,a le ide sama po svojich.uvidíme, čo povie rehabka v máji.rozpráva stále krajšie, to jej išlo ešte skor ao chodenie.asi tak okolo roka začala viac brblať, do vtedy asi len 10 slov, teraz to ani nerátam.slová spája ako chce, niekedy len po jednom, niekedy aj tri pekne do vety, ale to málo.a to som sa včera dopočula, že jej donosená vrstovníčka nehovorí, iba ukazuje, ale zato chodí asi od 8 mesaicov.
takže ukončím to tým, že sa netrápiť, sme s deťmi a vidíme, ako im to pekne ide stále dopredu, že sa im darí.oni to všetko dobehnú.
🙂 🙂

andulka4
26. mar 2009

Nás vždy brala pediatrička podle biologického věku dokonce i neuroložka...s tím že přihlédla k tomu že má nárok na to být opožděný o 2měsíce

dost jsem vždy s toho šílela....pořát ty samé kecy "maminko nebojte on to dožene"....dnes už vím že neměl ani nemá co dohánět....KAŽDÝ JE PROSTĚ JINÝ.....akorát nedonošené děti mají nárok na to být v něčem pomalejší "oproti normálu" jenže co je normál,že? Nikdy jsem neviděla dokonalého člověka. Někdo z vás jo?

maatkka
26. mar 2009

moooc moc moc vam vsetkym dakujem za povzbudenie... ste strasne zlate... od nikoho mi to tak dobre nepadne ako od vas 😉 lebo viem ze ste tym tiez presli

mispuli
26. mar 2009

ahoj holky,tak jsme byli u tý psycholožky,měla jsem z toho trochu obavy,co tam Honzík předvede,ale byla jsem mile překvapena na všech frontách,Honzík docela zvládal,dokonce i nějaký věci,o kterejch jsem si myslela,že je neumí,protože je doma neděláme,psycholožka byla moc příjemná,když něco nechtěl dělat,tak ho nenutila,protože(a to jsme věděli),když ho do něčeho nutíme,tak to tuplem nechce dělat,že u ničeho dlouho nevydrží a nevydrží se dlouho soustředit taky víme,tak ho nakonec pochválila,že za ten rok,co ho viděla naposledy je tam velice znatelnej pokrok,sice je samozřejmě opožděnější,ale rozvoj tam je,takže věří,že to jednou bude dobrý.Fakt mě to potěšilo 😵 😵
maatkaa:schválně jsem vytáhla kalendáře,abych se podívala,jak "rychle" to šlo u nás Honzík se narodil na konci února,poprvé se otočil 6.12.,na začátku března přeplazil půl obýváku a na začátku května si stoupnul s oporou,v půlce května udělal 1.mrňavý krůčky za ruce a v srpnu chodil za ruku na procházky a v říjnu ušel sám 3 kroky,a na konci října si najednou stoupnul a rozešel úpně sám a od tý doby se nezastavil (tedy vlastně až na ty 2 měsíce po tom úraze ☹ ),taky jsme na začátku měli strach,jestli to půjde a ono to šlo a jak je vidět jde to pořád dál,takže jak psaly holky,ty sama a tvé nejbližší okolí ty pokroky vidíte za to fakt stojí žít 😵 😵

kikimaruska
26. mar 2009

Ahojky, všem pokrokům a úspěchům vašich mimi gratuluju a těm ostatním posíláme mooc zdravíčka a síly (a maminkám samozřejmě taky). A jak se má vlastně Šimonek...?

argousek
26. mar 2009

ahoj holky, tak už je to tady, dopoledne nic a po odpoledním spánku se mi zdál Adámek nějakej teplej, tak jsem ho změřila a měl 38,8, tak jsem dala paralen sirup a kleslo to na 38,2 a teď to zase má na 38,7, tak jsem dala zase sirup a změřím ho ještě ve 23h a kdyžtak jdám na noc ještě čípek. Ale rýmu a kašel nemá tak to snad nic nebude. Možná by to také mohl mít od zubů ale řádí i různé virózky tak snad se z toho nic nevyklube. ☹

kili
autor
26. mar 2009

arg, S. mal teraz tiež tú šiestu chorobu, tak to možno bude to aj u vás 🙂

argousek
26. mar 2009

kili akorát jsem na tebe myslela, zda jste zdraví, že jste se už dlouho neozvali 😉 Ale šestá dětská to asi nebude, tu už jsme měli 😒

fajn
27. mar 2009

Kili klukům vše nejlepší k narozeninám hlavně zdraví a pohodičku a pořád usměvavou maminku

argousek
27. mar 2009

kili také gratulujeme a přejeme vše nejlepší , hlavně pevné zdraví a moooooc pokroků 😉 A hlavně to dobře oslavte 😀 😀

kikimaruska
27. mar 2009

kili: Jejda no jo, prcci maj narozeninky 😵 😵 , tak se přidáváme, vše nej nej nej a hlavně to zdravíčko a hodně energie a síly 😉

mila01
27. mar 2009

Kili - od nás také mnoho pozdravů a přání prckům všechno nejlepší,hlavně hooooooodně zdravíčka,štěstíčka,pohody a ať se dobře vede celé rodince 😉 😉

maatkka
27. mar 2009

samozrejme sa pripajam ku gratulaciam...
a neda mi to nenapisat... Julia sa po tom vcerajsku asi nastvala rovnako ako ja a dnes sa zecala pretacat na brusko!!!!! zatial len na jednu stranu ale na tu druhu je to uz tiez tak na spadnutie 😀 urcite by som sa potesila tak ci tak ale po tom vcerajsku neviem co od radosti... 😀

fajn
27. mar 2009

maatkka tak jenom se raduj. Já se radovala taky z každého úspěchu a raduju se doteď. Tak Jůlince držím pěstičky ať se jí daří a dělá ti radost 😉

argousek
27. mar 2009

maatkka gratuluju 😀 tak vidíš, ona na všechno sama přijde 😉

argousek
28. mar 2009

Ahoj holky, chci se zeptat, zda některé z vašich dětiček netrpí dalekozrakostí ☹ Nám doktorka na očním řekla, že má Adámek zrak O.K a že máme hlídat, aby nešilhal a kdyžtak přijít dřív, protože on má širší kořen nosu a když se na něco zblízka zadívá tak začne šilhat. No a taky že může mít sklon k dalekozrakosti, ale že to malé děti někdy mívají a že se to samo může srovnat. No a teď se Adámek začal dívat na všechno zblízka, když si něco prohlíží, tak si to dává těsně k očím a na netu jsem se dočetla, že by mohlo jít o dalekozrakost. Tak nevím, jestli mám zavolat oční a objednat nás dřív na kontrolu než v listopadu. Dioptrie měl při poslední kontrole O.K ale nevím to že si dává věci těsně před oči se mi moc nezdá. Nevím, jestli se jedná o nějaký jeho rozmar a přestane to dělat nebo jestli se u něj nezačala projevovat dalekozrakost. Nevíte o tom někdo něco 😒

janina77
29. mar 2009

arg, ja si nie som ista, ci mame dalekozrakost, ale urcite mame minusove dioptrie - nikdy neviem co je daleko a co je kratkozrakost. Ale tiez sa nas dokina na ocnom pytala, ci si veci neprezera tak, ze si ich dava blizko k ociam, k nosu. U nas sa to dost tazko posudzuje, lebo vacsinou ide vsetko do pusy 😀 . A este co ma z tvojho prispevku pletie je, ze tato nasa vada sa vekom skor zhorsuje ako zlepsuje. Pluskove dioptrie sa vekom a rastom upravuju, minusove sa rastom zhorsuju.

Neviem teda, ci som ti pomohla, ale ja by som s nim asi na to ocne isla skor, lebo pri nenoseni okuliarov - ak ma nejaky nalez, sa z toho moze vytvorit skulenie (silhani)a to sa uz tazsie lieci 🙂 .

fajn
29. mar 2009

holky tak my máme krátkozrakost a to máme dioptrie do mínusu a nám říkala že se to věkem tlepšuje tak teď babo raď 😉

argousek
29. mar 2009

hmm holky tak já nevím já jsem se dívala Adámkovi do zprávy a tam měl krátkozrakost na jednom očku -0,75 a na druhém -0,5 ale doktorka říkala, že to je málo, takže zatím žádnou korekci nepotřebuje. Ale co jsem se dívala na internetu, tak tam bylo právě, že když si dávají ty věci blízko před oči, tak že se jedná o dalekozrakost, protože ono se jim to rozmazává, protože se jim ten obraz neláme na spojivce. No ještě tak 14 počkám a jestli to nepřestane dělat tak zavolám oční objednám nás, protože jedeme do Brna koncem června a oni vyžadují objednání tak 2 měsíce dopředu. Ach jo tak se mi zdálo, že ta chůze se mu zlepšila, že už nedává tak často a viditelně k sobě ty špičky a teď zase tohle 🙄

argousek
29. mar 2009

jo a ještě jsem chtěla říct, že on nešilhá, ale právě se mi zdá, že když si bude dávat ty předměty takhle blízko obličeje, tak začne. Zkuste si to, to by člověk začal šilhat hned 😖

kikimaruska
29. mar 2009

Ahojky, tak s tím ti nepomůžu...Kubík bude mít ale možná astigmatismus po mě, je to dědičné...uvidíme v květnu. Jinak dnes jsme dali preventivně patro v postýlce dolu...byli jsme u našich a babička celá na větvi, že byl Kubík na kolenou a najednou se otočí a on stál v postýlce. Jsem jí to nevěřila a myslela sem že ho postavila sama...ale ukázala mi video z mobilu...a fakt se ten špuntík sám postavil 😀 . Už začíná dohánět Elišku (narozena stejně, stejný termín předčasně)...ta už leze několik měsíců a staví se asi měsíc...až se mi to nelíbí, jestli to neni moc brzo. Po zemi už sviští...hlavně když mu dám ovladač na zem...to se může přerazit..Uvidíme v dubnu na kontrole.

A copak je se Šimonkem? Že by už byla mamka s ním v porodnici 🙂

maatkka
30. mar 2009

No to je az neuveritelne aky to je sikovniiicek sikovny... Ja som to tu uz pisala ze podla toho co citam by som teda absoluuutne nepovedala ze je Kubko narodeny v 28. tyzdni... 🙂

vladimuraz
30. mar 2009

Kikimaruško, Klárka stála taky takhle brzy - na začátku 10.měsíce a má proto prý ta křivá zádíčka. Ona nevážila ani 6 kg a stála, páteř se jí začala bortit, má to docela děsné. Jenže s tím stejně nic neuděláš, jak jednou objevil stavění, ležet Ti nebude 😉

Kili, dodatečně všechno nej, nej chlapákům k narozeninám, hlavně hodně zdraví, nic jiného zatím nepotřebují 😉

Jinak zdravím všechny a zas běžím, Klárka vždy vyčuchá, že se má vzbudit, že si maminka sedla k netu 🙂

janina77
30. mar 2009

vladi, a co ma vlastne Klarka s chrbatikom? Ako ho ma krivy?

andulka4
30. mar 2009

Ahoj holky 🙂
David stál taky tak brzo. Nejprve jsme ho museli dávat dolů ať nestojí. Prodrala jsem několikatery svoje i jeho tepláky 🙂 pořát jsem se snažila aťco nejvíce leze jenže stejně to moc nešlo 🙂 🙂 🙂 RHB to nerady vidí když dítě před tím než se postaví delší dobu neleze

Killi taky přeju klukům vše nej a hlavně zdravííííčko 🙂

Janina a co vy? Malý má ještě pořát slabá záda nebo jste to už vycvičili?

vladimuraz
30. mar 2009

Jani, ona má do půlky zad páteř rovnou a dolů pak obrovský oblouk. Má to úplně zablokované, rhb nám tvrdí, že to rozcvičíme Vojtovkou, ale to fakt nejde. Kvůli tomu bloku dává při chůzi nožičky trochu přes sebe. Jak kdy, když je unavená, tak víc. Co Vy, jak se daří pupíkovi? Po zkušenostech s Dominičkem si říkáš :28.tt, to už je paráda, viď? 🙂

Holky, stávalo se Vám taky, že děti chodily dobře a pak najednou začaly pořád padat? Klárka začala narážet do dveří, do zdi, venku padá jak brambora a to chodila už tak pěkně. Teď je pořád špinavá jak prasátko.

kikimaruska
30. mar 2009

ahojky. vladimuraz: a nepadá a nenaráží do dveří díky špatným očičkám? Já třeba ve školce začala zakopávat, pořád padat, taky sem narážela do věcí a pak se zjistilo, že potřebuju brejličky 😉 , je to taky možnost...

andulka4
30. mar 2009

Vladi no já nevím u nás ještě zkušenosti z chůzí nejsou 😀 ale myslím si že by to očkama být mohlo...

no a vy ještě Vojtíte? A ohledně těch zad....to máme taky (kyfozu) :( ale to má většina nedonošenců

kikimaruska
30. mar 2009

andulka-a co to je kyfoza? To je druh pokřivení zádíček? Jako třeba skolioza?

janina77
30. mar 2009

Tak domi sa prvy krat sam postavil v postielke ked mal rok. Po nejakych 2 tyzdnoch sa uz staval popri nabytku, kde sa vedel pevne uchytit, nie len opriet. Asi 2 tyzdne pred tym prvym postavenim uz vedel 4-nozkovat. Ale ten hrb na chrbatiku - kyfozku - mal uz pred tym, ako sa postavil. Ja som to prisudzovala tomu, ze sme ho stale davali spat do antirefluxnej polohy, takze nespal na rovnom. Podla mna to on urcite zo skoreho postavenia nema.

Teraz mam pocit, ze ta kyfozka je uplne malicka, len neviem, ci mu nezacina skolioza - vykrivenie doboku 😒. Nevidiet to este nejak moc, ale ked ho velmi obzeram vyzleceneho, tak neviem, neviem...

Inak na kyfozu som s nim cvicila hlavne na fitlopte, velkej, take cviky, ked musel v polohe na brusku tahat hlavu a chrbat hore bez opory ruk. Neviem, ci si to viete predstavit, ak treba, vysvetlim podrobnejsie. Bola to dobra posilovacka na chrbat. Podla mna ho teraz nema slaby.

vladi, praveze este stale nemam z toho tyzdna dobry pocit. Sme uz sice za 24., kedy sa narodil Domco, ale ja to chcem potiahnut az do 38., no a do 32. si chcem davat este velky pozor. Potom uz pomalicky zacat aj fungovat, nech nie som pri a po porode total vykapana 🙂. Prave riesim, kto mi pride poumyvat okna 😀. Asponze taky zbezny poriadok tu porobi aj ta opatrovatelka, co chodi k Domimu, no a aj moj manzel. Vari svokra, ale uz sa tesim, ze po 32. budem varit ja, uz chcem byt na svojej kuchyni.... 😔.