Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

jecidlo
16. júl 2009

petrach: v tomhle ma manza asi pravdu! zbytecne se nenervuj a nehledej co neni!jestli problem bude,t ak se bude resit, ale tohle te jenom rozlozi ☹
S tim kojenim to mozna jeste porad stoji za zkousku 😉 Jen mu ho zkus dat, doporucuju vecer, to by ses divila co oni vytahnou, ja taky nic neodsaju a pritom je porad jeste kojim plne oba. Ale kdyz se vam to nepodari, tak se svet nezblazni, ale uz je dost velky na to, aby to zvladnul.

denisee
16. júl 2009

Petrach: plně tě chápu, taky bez informací nemůžu být, chci být na všechno připravená(když pak mluvím s doktorkou) o všem vědět, ale pak mě to akorát deptá ☹ .
Dnes po měsíci opět kontrola na RHB, doktorka je velice spokojená jak na tom Vojta je, a že jsme opravdu zamakali a je to díky tomu jak cvičíme, koukala se jak se snaží o mě zvedat, tak pochválila, že si krásně nakročí nožičkou do stoje, ale v něm nevydrží, musíme pomoct.
Ale musíme pořád dál makat, prostě dokud nebude dobře chodit. Když jsme odcházeli, tak mi rehabka řekla, že bude v pořádku a nikdo na něm nic nepozná (taky jsme měli CKP diparetického typu), že budem možná cvičit rok nebo dva(to jsme šli s manžou do kolen), ale bude v pořádku. Kdyby jsme prý necvičili, že by blbě chodil, špičky a tak..... ☹
Tak jsem ráda, že díky cvičení mu můžem pomoct, ale holky rok nebo 2, to přece už ani Vojtit nepůjde ne nebo jo, mám smíšený pocity ☹

andulka4
16. júl 2009

Petrach a ty jen odstříkáváš a prso nenabízíš?????? To děláš velkou chybu :(

Denisse no a co i kdyby jste měli cvičit 3roky!!!!Hlavně ať je OK 😉 a nezapomeň že ti to Vojtík všechno jednou vrátí

nechápu jak je možné že některé děti necvičí 😒

Denise posílám ti SZ

denisee
16. júl 2009

Andulko: já vím, jsem za to hrozně ráda, že ta Vojtovka existuje, a že máme tu šanci tohle pro Vojtíka udělat, ale někdy se mi to zdá nekonečný a nějak si nedokážu představit, jak budem třeba ve 3 letech cvičit, jak ho udržíme 😒 . rehabka, říkala, že jsou i matky, které na to kašlou a přitom ten 1 rok je tak zásadní! Že prý měl Vojtík štěstí na rodiče 🙂

petrach
16. júl 2009

Denise uklidnila jsi me,když to zvladnul Vojtík,tak my taky..dřeme poctive,vynechali jsme jen jedno cvičeni,když jsme meli 2 dr po sobe,jinak vojtime pořad..
nekdy je mi to lito,že se probudi pusu od ucha k uchu a vyklada na celou ložnici a ja ho vytahnu a šup cvičit a už to pak není takove vesele mimčo..
dneska po jedne srii ho manža rozesmival a on se jen koukal tak divne po me,vedel že neni konec a nechtel se ani usmat,ale vydržím to vím,nechci si nic vyčitat
denise ja už občas bojuju ho udžet taky,takže to musí byt zajimave u Vojtika

jecidlo
17. júl 2009

denisee petrach: jo ja vas obdivuju, ze to zvladate cvicit jak fyzicky, tak psychicky. Ja proti Vojtove metode nic nemam, jen mi prijde trochu uhozeny je cvicit v dobe, kdy se jeste ani nemeli narodit 😒
No a jasne, ze nemam motivaci cvicit, kdyz nam dva neurologove rekli, ze nemusime. Samozrejme, ze pokud se ted situace treba zmeni a nekdo z nich by mel mit nejaky problem a zaostavat, tak BUDEME, ale mame vseho vsudy jeden cvik pro Marusku a Mateje zadna rehabka ani nevidela.

Je to asi i o tom, ze v tom podoli to vedou jinak, nevim.
Sorbona: copak vy v porodnici cvicite?

fajn
17. júl 2009

denise tak já s Diankou cvičila opravdu do lonského června

maatkka
17. júl 2009

Ahojte
Jecidlo mas pravdu ze vela deti niektoru pohybovu fazu (vacsinou to stvornozenie) preskoci - napr. ja 😀 ale ja som pisala ze deti ktore cvicia vojtu by mali prejst vsetkymi...
My sme tiez cvicili uz v porodnici a vtedy to bolo pre mna psychycky straaasne tazke preto si myslim ze keby mi povedali dvaja neurologovia nezavisle na sebe ze cvicit nemusime tak asi tiez necvicime... Ale u nas to neprichadzalo do uvahy...
Denisee ja si myslim ze ked zacne Vojtik stvornozit (co vyzera ze bude kazdu chvilu) - tym si bude skoro vsetky svaly precvicovat aj sam - tym zosilnia a odpadne vam niekolko cvikov. A ked zacne spravne chodit tak vas nebudu mat preco nutit cvicit. Nam to tak aspon vravia... 🙂
Petrach to ako by si pisala o nas s mojim muzom. Len ja ked na nete zistim nieco pesimisticke tak mu to uz vacsinou radsej ani nepoviem. On by tomu aj tak neveril - on proste od zaciatku v i e ze Julia bude v poriadku a nic ine nechce pocut 😉 Aj z toho co nam povedia dr. si vzdy vyberie len to najlepsie a potom to kazdemu vyklada.
Poznam z porodnice tiez par bab ktore sa rozkojili po tom co dlhsie odstriekavali. Ja som tiez vzdy najskor malu prilozila aj ked nepila (preto aby sa mi tvorilo viac mlieka) az potom som jej dala flasku. Len ja som mlieko stratila...
My sme boli vcera cely den u nasich a moja maminka (ked ju uz z malej boleli ruky) vystrela Lili deku na zem a tak sa s nou hrala kym som bola v inej izbe a odtial na mna kricala nech sa idem pozriet ako Julinka lezie. Dala jej dolu saticky lebo si po nich kolienkami stupala a len tak v plienke si "vykracovala" po styroch 😀
Este stale sa viac plazi ako lezie ale uz to aspon tak naozaj pekne vieee 😀 😀 😀

petrach
17. júl 2009

jecidlo pokud nemusite,bud rada dr ví co delaji a ješte k tomu dva 😉 proste maš doma šikulky,ono u dvou detí by to byl pekny zahul,myslim že i ted se nenudíš 😀

fajn jak je???
matkko Julince velikou pusu a pochvalu,šikulkaaaa
kolik ma korigovane? ani 8 mesicu,že??
s tim jak si tvuj muž vybira jen to dobre,je to přesne jako u nas 😀 muj taky ví že to bude dobre a nechape,proč se v tom pořad babram..denise me včera fakt uklidnila,když je Vojtik takovy šikulka,tak my to taky zvladnem

denisee
17. júl 2009

petrach: určitě to zvládnete, 🙂 pokud máte stupeň CKP lehká, tak určitě!!! Vojta je přesně, hrozně pohodovej, přes den snad nikdy normálně nepláče, jen začne třeba trošku pokňourávat, hrajem si, řechtá se a pak střih jdeme cvičit, to je takový blbý ☹ . Ale nedá se nic dělat a o obě to víme. Já jsem teď zas u tchýně, zase nám i přivezli ten rehab.stůl. a tady bysme mohli být pořád někde venku, ale.....no prostě tu taky makáme.,

jecidlo: je fajn, že necvičíte, neurolog pozná když je něco špatně hned...a myslím, že ten 30tt je už taky lepší co se týká nervové soustavy než 26tt, to se prostě někde musí odrazit ☹

fajn: no hned jsem si na tebe vzpomněla a prosim tě jak to vypadalo, to cvíčo ve 2, 3 letech??? a kolikrát denně? díky

maatkka: je to prostě zázrak, nádhera, po tom čím jste si taky prošli, to jde Lili skvěle!!!!!

fajn
17. júl 2009

Julinka je šikulka ,to ani Andrea v 7 měsících nelezla po 4 ale začala v devíti měs. Takže je fakt borka.
Denisso bylo to pořád dokola,cvičila jsem s ní na kolenách a ještě jeden cvik na boku a cvičila jsem 4 krát denně. V létě je to fakt mazec horko a do toho cvíčo to znás teklo z obou. Já jsem ji vždycky potom napustila vanu a ona se okoupala a bylo fajn. Já jsem hodila sprchu a bylo. Je to fakt otrava. Dianka začala chodit fakt hodně pozdě ,ale chodí a to je to nejdůležitější.

Holky tak my jsme dnes byly s Didkou už v 8 hodin na hřišti ,vstávala o půl sedmé a furt otravovala že chce jít ven. Babky chodily do obchodu a ona si hrála na hřišti ,ale bylo to prima aspoň nebylo takovy horko.
Já taky čtu na internetu příšerny diagnózy a potom jsem z toho úplně mimo. Už to raději nehledám protože potom tady furt čamčím a přemýšlím o tom co bude a nebude.

Jani a co vy jak bojujete? Hoď nám nějakou fotečku ať se můžem pokochat mimišákem.

Kili a ty už s náma vůbec nekamarádíš? Nebo se už stěhujete?

petrach
17. júl 2009

na kili taky myslím,kde se toulá ☹ chybí tady

fajn my ted ven ani nejdem,až večer,pořad jsme jen doma ,ve stínku na zahrade a tak..
rano se fakt nejlíp,ale max do 9 hodin,..

kdy se vam holky začli detičky otačet? ja vim že srovnavat se nemá 😉 ale jen tak..
denise uživejte si u babičky 🙂

maatkka
17. júl 2009

Dakujeme za pochvaly 😀
Julia ma teraz korigovane cca 8 mesiacov a nieco (my sme o 10 tyzdnov skor a teraz ma 10 mesiacov aj 3 tyzdne).
Petrach Liliy sa zacala pretacat az den pred 7 mesiacmi - to mala korigovane 4,5 mesiaca.

sorbona13
17. júl 2009

holky, mám dotaz, když jste šly z porodnice, měly jste v autosedačce nějakou výplň? bojím se, že se v té autosedačce ztratí, jsou pořád hrozně malincí. A taky by se jim asi hýbala hlavička ze strany na stranu.

jecidlo
17. júl 2009

sorbona: jo my jsme meli takovou podlozku pro male mimca je to prave s takovym "drzakem" na hlavicku nevim jakou mas autosedacku, vetsina tech novych uz to ma, jak je decko vetsi tak to vyndas

Maatka: taky myslim, ze jste na dany vek uzasni!!!

Denisee: me je jasne, ze 26tt a 30tt nejdou ani srovnavat!ten mesic dela strasne moc, ale vy jste moc sikovni a jak jsi psala, jednou to na Vojtovi nikdo ani nepozna 😉

maova
17. júl 2009

Ahoj holky, jen jsem se na vás přišla podívat 🙂 a dočetla jen pár posledních příspěvků.

petrach, někdy je opravdu lepší nečíst nic na netu a neptat se, ale na druhou stranu si myslím, že je dobré vědět, co všechno se může stát. Samozřejmě doufám, že žádný problém mít nebudete, tak teď o tom radši nepřemýšlej a určitě to bude dobré 😵 Taky jsem teď byla z jedné odpovědi z poradny trochu rozhozená, ale jsem ráda, že to vím a nebudu se na to tolik upínat.

sorbonko, koukám, že kluci krásně rostou 😵 , to jsem moc ráda.

fajn
17. júl 2009

Marti ahoj a všechno nejlepší k svátku 😉

sorbona13
17. júl 2009

Ahoj Marti, všechno nejlepší k svátku, kolikrát jsem si na vás vzpomněla, když jsem šla okolo RESky. Klára má prcky ještě na JIPce, potkali jsme jí min. víkend, mají se dobře.

maova
17. júl 2009

fajn, sorbonko, děkuju moc.

sorbonko, občas si s Klárou napíšu, jsem ráda, že se mají taky dobře. Taky si vždycky vzpomenu, jak jsme se tam potkávaly. Příští týden jdu do Podolí k doktorovi, tak to bude asi divný, od té doby jsem tam ještě nebyla.

sorbona13
18. júl 2009

jecidlo: my máme autosedačky starší a ten držák nemají, nevíš, jak se to přesně jmenuje?

kikimaruska
18. júl 2009

Ahojky, jsem tu jen na skok...

nanya: malý měl ze začátku první 4 měsíce rýmičku neustále a dr.nám nikdy nic nedal...jen Libenarem a odsavačkou čistit nosánek...na aůlergii to ani nesváděl a ikdyž měl kašlík, jiná mimi měla antibiotika a my nikdy nic nedostali...a ze všeho se "vyhrabal" sám...nechtěl ho dopovat atb apod.

jecidlo: zkoukla sem přístup tvého dr. a teda jednání 😕 🙄 ...to náš dr.se vždycky podíval...a udělal základní vyšetření, poslech apod. A co se týče prevenaru, my jej dávali zatím 2x za 1980 kč a třetí dávka prý ve dvou letech (počet dávek závisí na době, kdy se začal očkovat). Nikdo nic o zadarmo pro nedonošence nemluvil...slyšela sem jen že je to snad na slovensku jak píší holky, ty tam mají snad zdarma i ty RS viry a tady je to jen pár vyvolených mimi za rok. Jinak dám na pojištovnu účtenky a možná nám "až" 1500 proplatí zpět...každopádně celkem nás Prevenar vyjde na 6000...nevím kde vzal 12? 😕

kikimaruska
18. júl 2009

sorbona: my měli autosedačku hrozně hlubokou - normálnímu (velkému - 50 cm) mimi se v ní spinkali dobře, ale my (38 cm) jsme tam byly taky jaj ....byl by tam příšerně zkrpoucenej a ani ta vložka nepomohla-to byla víceméně jen ohraničení na hlavičku. Vystlali jsme to dekou a ač se to nemá, jako většina maminek s nedonošencema jsme tam mimi uložili jako do postlky-byly v rovině, samozřejmě připoutaní...a ne zkroucení. První 3 týdny jsme ho tak vozili často, jinak mi připadlo, že by si snad i zlomil vaz....

maartinkaa
18. júl 2009

ahoj sorbona, aj ja som porodila dvojicky v case ako ty a sme v inkubatore a teba teraz horlivo sledujem, ako sa vyvijate a priberate 🙂 🙂

jecidlo
18. júl 2009

Sorbona: no asi vlozka pro novorozence tak nejak, ale jak rikam u nas je to soucasti sedacky, tak nevim jestli to jde koupit zvlast jako nejaka univerzalni.

Kikimaruska: uz jdeme k jinemu doktorovi, nejak na nej nemam nervy. no a 12 tisic? jednoduse! ja mam prece prcky 2 😉 😀 😀 taky doufam, ze nam pojistovna aspon neco prispeje, musim to prostudovat.

sorbona13
18. júl 2009

matinkaa: všechno bude dobrý, uvidíš, dvojčátka jsou bojovníci 🙂 Kdyby ses chtěla na cokoliv zeptat, jsem ti plně k dispozici 🙂
maova: moc ti držím palce, ať tvoje další těhotenství dopadne dobře, pořád věřím, že ten problém vyřeší, nikomu bych to nepřála víc než tobě.
kikimaruska: díky moc za tip, asi to vyřeším dekou, kterou jsem měla připravenou do kočárku, nebo se ještě podívám po té novorozenecké vložce.

jecidlo
18. júl 2009

Sorbona: a kolik ted kluci vazi?

bera28
18. júl 2009

Ahooooj holky, tak jsem zpátky z dovči. Vůbec se nám do Prahy nechtělo 😒

Teď jsem vás tak nějak letem světem prolítla.

Nanya, ani nevíš, jak Ti rozumím, že se neraduješ z mateřství. Já jsem to měla taky. Když prckové začali blbnout s tím jídlem, tak jsem byla na prášky a dokonce jsem si říkala, proč sakra zachraňují takové prťavce, když jsou pak jen a jen problémy. Mně nakonec pomohlo, že jsem si sehnala paní na výpomoc a mohla jsem si aspoň chvíli orazit. Ona vařila, žehlila, chodila s dětma ven a já odpočívala. No a jak se to nakonec všechno zlomilo a děti začaly jíst, tak jsem si nahradila i spánkový deficit a najednou bylo fajn. Paní už je teď jen jako chůva, vždy v pondělí jí předám děti, někam zmizím a večer se vracím naprosto v pohodě. Stačilo mi teď s nimi být 14 dní 24 hodin denně a někdy jsem myslela, že je uškrtím. A je pravda, že je lepší se moc nestresovat a házet většinu věcí za hlavu, protože až následně zjistíš, že byly nepodstatné. Já jsem třeba pořád řešila hygienu - aby měly děti vše sterilní a čisté. A teď - olizují podlahu, po které chodí pes, několikrtát jsem přistihla Anetku, jak si máchá ruce v psí misce s vodou a pak si je olizuje, teď na dovče jedla trávu a sedmikrásky a jsou v pohodě. Nikdy neměli průjem a jen Kuba měl jednou zánět průdušek. Neboj, ono se to vše časem spraví.

Fajn, to je mi líto, že má Didka problémy s tlakem. Já bych se do té operace také nehrnula.

Argousku, máš pravdu, že nedonošenci musí být plní stresu. Já se chystám, až budou prckové větší, tak aby se na ně podívala nějaká kinezioložka nebo někdo takový. S homeopatika nemám dobrou zkušenost - mně vůbec nepomohly. Přesto jsem je zkoušela dávat dětem, když nechtěli jíst (to pak člověk zkouší i to, v co nevěří
😉 a také bez úspěchu. Ale třeba chůva má 3 holky a všechny léčí jen homeopatiky a žádná nikdy vážněji nemarodila. Dokonce odmítá i očkování a vždy podepisuje reverz.

Denisee, plavání paráda, co?

Sorbono, tak rekordmani jsou borci 🙂 A to jim ještě nedali volný režim?? Když jsem tam byla s dětma, tak už měli volný režim. Dr. mi také říkal, že stačí, když bude Anetka jíst jen 6x denně, protože pila 90-110 ml. Ale ona si říkala 7x denně, tak jsem jí tam prostě krmila. Stejně jsem musela krmit Kubu, ten pil míň, tak co. A pokud Ti po jídle neblindí, tak jim přepíjení nevadí. Jen je nech hezky dlabat. Co se týká sedačky, tak mi měli také s vložkou pro novorozence a zase jsme měli opačný problém, po měsíci se nám už do ní nevešli a když jsme přijeli do Podolí na kontrolu v 6 týdnech, tak mi vynadali, že jsou tam zkroucený🙂

Kiki, to máte dobrý, že máte neštovice skoro za sebou.

Maatka, Lily je šikula, včechno dožene. Stejně jako šimonek od Petrach. A nehledej na netu už žádné info, nebo se zblázníš🙂) Vím, co říkám🙂 Také jsem vysedávala a pátrala a nacházela jen samé hrůzy. a vše je naštěstí jinak.

Maova, doufám, že teď už bude jen líp. A dodatečně vše nej k svátku.

Jinak my na dovče paráda. První týden tedy počasí nic moc. Tráva pořád mokrá, tak jsem neměla kam vypustit prcky. Oni nejsou zvyklí jen tak ležet, takže po dvou dnech v kočárku a v postýlkách byli naprosto nepříčetný. Tak jsem s nimi chodila do posluchárny a tam řádili. No a tenhle týden balada. Vedro, děti pořád v bazénku nebo v trávě. Když jsme je vyndali z vody, tak než jsme se otočili, už zase byli v bazénu. A moc dobře zvládli ty davy lidí (první týden bylo 125 studentů a 12 profesorů, druhý týden cca 110 studentů). šli z ruky do ruky a byli spokojení. Dost jsme se nasmáli, když Kuba fandil na softballe. Hned před chatkou je softballové hřiště, tak když byli v kočáru na terase, tak pokud tleskali diváci, tak Kubajz taky. A pak nemusel být ani na terase a jak slyšel tleskání, tleskal taky. A jeden známý tak s nima jezdil cross hlavou dolů, to se jim taky náramně líbilo. Jednou jsem zase takhle vyšla před chatku a slyším: tak teď jednu já, pak ty a pak ty. On je krmil ovocnou Activiíí stylem jedna lžička já, druhá Kuba, třetí Anetka. A chutnalo všem třem🙂
Akorát nás mrzí, že jsme museli zrušit raft, byla vysoká voda a to jsme se s dětma báli. Ale v srpnu si to vynahradíme (doufám).
Kubajz předvedl nový styl lezení. Kdyby ho viděla RHB, tak jí asi klepne. On nerad trávu, protože štípe. Takže lezl jen po kolenou, lýtka a chodidla nahoře. Dám pak fotku do alba. Anetka nejlíp chodila v bazénku a po mechu.
No já se jdu pustit do vybalování a praní. Teď budeme týden doma a v sobotu zase mizíme, tentokrát na 3 týdny.
Holky, krásnou sobotu.
Omlouvám se, na koho jsem zapomněla. Jdu to přečíst ještě jednou
😉

bera28
18. júl 2009

Jo a ještě k tomu cvičení - švagrová cvičí s klukem už 7,5 roku. Takže na co si my budeme stěžovat 😉

petrach
18. júl 2009

Ahoj holky.
marti vše nej k svatečku,včera jsem na tebe myslela,že ti dnes napíši ip,jsem moc rada,že ses tu ukazala,chod sem častej,budem radi,opravdu,patříš sem pořad..

maartinkaa gratuluju k dvojčatkum a vítam te tady
bera takžýe sis odpočinula aspon trošku? dej par fotek,až bude čas
sorbono my meli jen limec okolo hlavičky,nebo holky davali smotanou plinku z každe strany,ti prckove litají ve všem
maruš vy jste prevenar platili?? to jsem teda zvedava jak to je.nam ho napsala v neonatologicke ambulanci dr,vam taky ne? pry je ješte nejake očkovaní,ale na to nemame narok,že je jen do 26 tt a nebo pokud jsou dychaci problemy a tak..tak jsem fakt zvedavá

sorbona13
18. júl 2009

jecidlo: kluci mají 1815g a 1655g, za 10-14 dní půjdeme asi domů 🙂
bera: vítej z dovolené 🙂 Volný režim zatím nemáme, oni pijou tak napřeskáčku jednou víc, podruhé míň, podle toho, u kterého prsu jsou. Ten, co je u horšího prsa, vypije vždycky míň, ale pak to další kojení dožene zase u toho lepšího. Mají pít 35ml a 30ml (v kartě máme napsáno kontrolované kojení) a vypijou třeba jednou 55 a podruhé 25, někdy i víc.