Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

zzuzana82
20. dec 2011

@tinuskaha Drzim Vam palce, nech sa Vam splni po com tuzite, dufam ze sa najde dost ludi co vam pomozu a hlavne nech to pomoze Alexkovi . ...

matita
20. dec 2011

@tinuskaha dufam, ze sa vam to podari a alexko urobi pokroky. velmi vam to prajem.

adra22
21. dec 2011

@tinuskaha prajem všetko dobré nech sa Vám splní po čom túžite a nech sa nájde kopec dobrých ľudí ktorý pomôžu.

bera28
22. dec 2011

Ahoj holky, nevím, jestli sem ještě někdo ze staré party chodí, každopádně všem přejeme krásné Vánoce.
PS: Prosím všechny staré známé, ať mi hodí do IP kontakty na Facebook, ať jsem s vámi ve spojení😉

leni96
23. dec 2011

Přeji Všem krásné a pohodové Vánoce a hlavně mimískům zdravíčko 😉

bubu4125
24. dec 2011

Krásne Vianoce a sviatky prežité v pokoji Vám želáme s Miškou!

evusaa
17. jan 2012

Ahojte dievcata,
ak by ste poznali nejaku mamicku, ktora by potrebovala oblecko c.46
pre predcasne narodene deticky,velmi rada darujem.
Moje dvojicky uz z neho vyrastli a je mi luto ho vyhodit ked este moze posluzit.
Ja som ho dostala minimalne nosene z nemecka a tiez sme ho nosili malo.
Su tam krasne veci tricka, bodicka, ciapocky, ponozticky...pre chlapca a dievca.
Darujem,len si treba po nho prist, som z BA. Dik

gucz
17. jan 2012

@evusaa môžeš ho darovať aj do nemocnice, isto sa potešia 🙂

evusaa
18. jan 2012

@gucz ahoj, ano to viem ich potesia ale klasicke bodycka lebo potrebuju co najpraktickejsiu verziu a ja mam kopec inych veci ktore v nemocke urcite nechcu 😉 ale ak sa nitko nenajde odnesiem bodycka a ponozticky do nemocnice urcite

stankadca
20. jan 2012

Ahojte maminky, prosim vas, chcela by som sa spytat, kedy ste vasim drobcekom dali prvykrat lepok? lebo mne kazdy lekar vravi nieco ine. Lukasko sa narodil 29tt. teraz ma 8 mesiacov aj 2 tyzdne a neviem, ci mam cakat alebo zacat 🙂
dakujem

adra22
20. jan 2012

@stankadca Ahoj my sme dali ked mal 8 mesiacov korigovane.
študovala som okolo toho na nete niekto radí medzi 4 až 6 mes niekto až po roku ja som spravila kompromis 😀

matita
20. jan 2012

@stankadca ja som takto pred rokom zaradila lepok koncom 7 korigovaneho mesiaca. Ale to sme uz davno neboli kojeni. inak v januarovej mama a ja je prave clanok o zavadzani lepku a najnovsom postoji konferencie detskych lekarov...

donalona
22. jan 2012

tak baby, dnes sme zacali 31tt..tak uz som kludnejsia, zajtra ideme na morfologiu do Sace a dohodnut veci co treba...ako citam, niektore vase babetka sa narodili skor a su v poriadku, co je uzasne..snad aj nas maly je ok

argousek
2. feb 2012

Holky přidala jsem opět inspiraci na to, co děláme s Adámkem jukněte na www.predcasnatka.blogspot.com 😉

fajn
8. feb 2012

Jecidlo Marušce a Matýskovi vše nejlepší k dnešním narozeninám
A jak jinak se máte?

jecidlo
9. feb 2012

fajn:jeee dekujeme, obdivuju, ze mas porad takovy prehled. vy jste se tu vsechnu zttratily do uzavrene diskuze 😒
no jo vcera byla oslava, maruska dostala dort s kocickou matej dort s jerabem a meli z toho fakt uzasnou radost.
jinak jedeme ve stredu do lazni,tentokrat kosumberk, abych mohla jet se vsema 3ma, uvidime jak to pujde ci nepujde. u marusky zadna vyznamna zmena. matej taky nechodi hezky mame mit orto boty i pro nej a vlozky, pry nemuze vyloucit frustni diparezu, no radost. aspon ze anicka se zatim jevi jako naprosto zdrave a zazracne dite a ac o mesic driv, tak otaceni 4,5 mesice, ted 7.mesic sama sedi a pocitam ze do 14 dni poleze, bo na kolinkach je uz pres mesic.
a co didka?chybi mi ty jeji hlasky 😀 😀

danieli
10. feb 2012

Ahojte, sledovala som vasu diskusiu cele leto, ktore som si odlezala v nemocnici, drobec sa rozhodol ist na svet v 25 tt, odvtedy som si vas pravidelne citala a drzala vam vsetkym palce, napriek vsetkym predpovediam lekarov som vdaka Gynipralu vydrzala do 37 tt, dnes uz mame takmer polrocneho bobacika Tobiasa, dakujem za podporu a nech sa vam dari

matita
10. feb 2012

@danieli to je super, ze sa dal tobiasko nakoniec presvedcit 🙂 tak nech sa vam spolu dobre dari...

janica25
11. feb 2012

Ahojte dievcata mne sa mala narodila v 30tyzdni Mali sme krvacanie3 stupna.dnes má 9mesiacov jot.6,5 dostala epilepsiu a robili nam magno rezonanciu tak má rozsirene komory a zostali jej jazvy.doktorka mi povedala ze ako mala tazky nalez na zaciatku a ako sa vyvyja ze má detsku obrnu a ze nemozem cakat ze budem mat zdrave dieta.má 9 mesiacov nevie sa pretacat,este poriadne nedrzi hlavicku zacina si ovladatp rucickty dava si do pusy co pré nas je velku pokrok.nozicky nevoeiro poriadne dvihat hore je strasne stuhnuta.cvicili sme vojtu.plavanie.no refazer ked dostala epilepsiu nam zrusili vojtovku a mame bobatha.zazil niekto nieco podobne ako sa vyvyjaju talento deticky je perspektiva ze sa dame dokopy lebo som z toho strasne nestastna dokonca mi povedali ze aj mentalmente ci je ok sa zisti neskor.prosim napiste mi AK mate podobnu sit.

janica25
11. feb 2012

Prepacte za preklepy pisem z mobilu

barcakap
11. feb 2012

Ahoj Jani. Já mám kluka narozeného ve 27tt a má DMO. 6,5 měsících se už asi snažil otočit, kolem 10 měsíce se začal plazit kolem 13 lézt. Vše samozdřejmě v korigovaném věku. Je moc dobře, že si začíná hrát s ručičkami. Pak by jsi měla začít hrát s nožičkama, ale mi jsme to taky nikdy neuměli. Takovéto dávání nožiček do pusinky jsme nezažili. Na to velké stuhnutí neboli hyperotonie je nejlepší vojtovka. Vojtovka nejvíc působí do 1. roku. Pak už o dost méně-teda alespoň u nás to tak je. Je to možná daný i tím, že dítě ve 2letech udržet v nějaké pozici je někdy nadlidský úkon i když to zrovna cvičíš s rehabkou. My naštěstí epilepsii nemáme, ale chodím cvičit do Vojtova centra, kde cvičí děti i s epilepsií. Každý má na to jiný názor. Asi záleží taky na tom jak často máte záchvaty atd. Ale opravdu nevím. Možná bych to probrala ještě s jiným neurologem nebo rehabkou a zkusila cvičit do toho 1 roku. Co se týká fyzického i mentální vývoje tak ti žádný doktor nemůže dneska říct co bude. To je blbost. Tyto děti se vyvíjí ve skocích tzv. nerovnoměrně. Dlouho nic a pak spousty pokroků. Prožívám to samé co ty..je to velká dřina a každý pokrok je tvrdě vydřený, ale stojí to za to. Jsou to velcí bojovníci a zaslouží si mnoho lásky a hlavně důvěry. Je moc důležité, aby s tebe cítila klid a pohodu. Já sama to moc neumím , ale snažím se alespoň přes den nemyslet na to co bude. Zkus dávat nějaké potravinové doplňky na vývoj mozku. Sice jsou většinou od 3 let, ale takové Omega 3 jsem začla dávat už dřív. Akorát v malinkém množsví. http://www.nutraceutica.sk/sk/produkty/omega_3_... Teď jsem začla dávat lecitin. Jsou to většinou přírodní látky a myslím si, že nemůžou uškodit. Držím ti moc palečky ať to s malou dopadne dobře a můžete si užívat alespoň trošku zaslouženého klidu.

janica25
11. feb 2012

Barcakap dakujem a ked sa ta este opytam vy ste mali aj krvacanie do mozgu a ktoreho stupna?a kolko mate teraz rokov ci mesiacov?a ako sa mate ?

cillikat
11. feb 2012

@janica25 ahoj janica a vlastne vsetky maminky predcastniatok, v prvom rade chcem povedat, ze som nezazila so svojimi detickami taku situaciu ako maminky v tejto diskusii, ale dovolte aby som pridala aspon nejake svoje skusenosti a postrehy (mozno aj nejake rady) zo strany sestricky pracujucej viac ako 15 rokov s tymi najzrantelnejsimi a zaroven najhuzevnatejsimi detickami, narodenymi od cca 23 - 24 tyzdna tehotenstva. Janica je mi luto, ze po tom co ste si urcite presli od narodenia dcerky, tak mate aj epilepsiu. Myslim ze vela deticiek predcasne narodenych sa vyvija podobne, ako Vy. Takze len Ta chcem podporit, aby si vydrzala, neprestavala cvicit s malou a neprestala hlavne verit jej, ze to dokaze. Ano, mozno nebude nkdy uplne zdrava,ale to Ti teraz naozaj nikto nepovie. Zazili sme velakrat taku situaciu, ze sme mali tazko nezrele dietatko s mnohymi tazkymi diagnozami (okrem tej hlavnej - nezrelost), mysleli sme si (my ako personal), ze to dietatko bude velmi postihnute a nakoniec, ked sa nam prislo po niekolkych mesiacoch a rokoch ukazat, tak to bolo mile sikovne dietatko. Teda musis naozaj vydrzat, cvicit a postupne sa ukaze co sa napravi a co bohuzial nie. Ale musis verit, nevzdat sa a hlavne pozitivne mysliet. Ono to trva dlhsie, kym sa vstky problemy s ktorymi samala narodila daju doporiadku. Takze aj ked mozno som Ti neodpovedala na to co si chcela, chcem vyslovit uctu a podporu vsetkym mamickam co vychovavaju taketo deticky a dlhe roky niekedy ziju v neistote, co vsetko s ich detickami bude. Tazko vydrete uspechy ich dietatka su vlastne ich uspechmi a prekonavaju sami seba. Drzim palce tak Tebe janica s dcerkou, ako aj vsetkym mamickam (a aj oteckom) predcasniatok. Teste sa z uspechv svojich deticiek, vydrzte sa im venovat a oni sa Vam za to neskutocne odmenia svojou laskou. Prajem vela sil a porozumenia. 🙂 🙂 🙂 Ak by som Ti mohla s necim konkretne pomoct, napis a pokusim sa. Dzim palce. 🙂 🙂 🙂

janica25
11. feb 2012

Cillikat dakujem za povzbudenie

janica25
11. feb 2012

A navyse cloveka najviac to stve ze to tak nemuselo byt vinou nasich doktorov.od nedele rana mi odtekala plod.voda a to mi robili cisar.Rez az utorok.mala neokyslic.mozog a dostala krvacanie.a to som sa az teraz dozvedela ze sa zakrok má urobit do 24hodin.je to smutne

barcakap
12. feb 2012

Jani, my jsme neměli krvácení do mozku ale cystickou periventikulární leukomalacii, což je poškození bílé hmoty mozkové a mikrocefalii. Ve výsledku je to stejné jako to krvácení. V lednu jsme oslavili 2 naroziny a korigovaně má teĎ 22.měsíců Stále cvičíme vojtovku,chodíme na 2 logopedie, foniatrie, kardiologie, oční,neurologie, riziková poradna,psychologie,hematologie atd...týden máme velmi zaplněný zejména rehabilitací. Někdy je to opravdu dost vyčerpávající, ale já furt věřím, že výsledky se dostaví. Pavlík si v roce a čtvrt začal stoupat a od té doby nějak stagnujem. Obchází nabytek po špičkách, chodidla má mimo patičku a kolínko mu jde jakoby dovnitř. Neumím to moc popsat. Bohužel stále nemluví takže jsme začli makat i na tom. Nemyslím si, že by byl hloupí. Hrozně miluje knížky, zná spoustu věcí, myslím si, že porozumění má dobrý. Ve středu jdem na psychologii tak jsem zvědavá co nám poví. I když jsi nejsem úplně jistá zda bude spoluprocovat. Strach z doktorů má obrovsky a né vždycky spolupracuje. Jinak jsme strašně drobní-Pavlík má ve 2 letech 9 kg a 80cm. Vypadá tak na rok, ale výraz má tak na 4 roky. Jako kdyby nám s těch starostí stárnul rychleji. Ještě mě napadlo zkus dělat dcerce baby masáže-prý to moc pomáhá. Pavlík na sebe moc nenechal šahat tak jsme jich moc nenadělali, ale vymyslela to paní, které řekli, že její syn nikdy nebude chodit, mluvit..prostě nic a kluk je úplně v pořádku. Musela bych ten příběh najít, ale je určitě na diskuzi Babycafe to je, kde jsou mimo jiné taky nedonošené děti http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums... holky tam mají s masážemi bohaté zkušenosti, ale už tam chodí zas nové a nové maminky a ty starší už tolik nepřispívají. Je mi moc líto, že Vás doktoři takto zanedbali.Bohužel i takových případů je dost a je to opravdu smutný. Jani hlavně dcerce věř, ona dělá co může a všechno ti jednou vrátí. Užívej si každý jají smích, radost..to tě nabudí a dá sílu bojovat dál.

janica25
12. feb 2012

Dakujem ti este raz.no je to tak clovek musi verit a urobit maximum co sa da.

cillikat
13. feb 2012

@janica25 to je mozno pravda, ze niekedy ti lekari dlho cakaju a zda sa ze neriesia problem, ale na druhej strane je babatku, kym sa da, najlepsie v brusku, tak mozno tym je sposobene to cakanie zo strany lekarov, ale k tomu sa jasne ze nemozem vyjadrit, ked to nepoznam detailne. Niekedy je tazke rozhodnut co je najlepsie,aj pre lekarov,cim ich samozrejme neobhajujem (napriek tomu ze som z "brandze"), ak nieco zanedbali, je to smutne. Tie masaze, co pisala barcakap su dobry napad. Treba vyskusat vsetky moznosti, ktore neposkodia, na zlepsenie. A tesit sa z kazdeho uspechu. Strasne Va drzim palce, aby sa to zlepsovalo, len treba sa vyzbrojit nekonecnou trpezlivostou. Aby si aj Ty bola spokojna, to je dolezite aj pre Tvoju dcerku. 🙂 🙂 🙂

martinare
15. feb 2012

Ahojte maminky, aj ja mam doma nedonoseniatko, nas Adamko sa narodil v 26+0, vaha 880g, 30 cm. Dnes ma uz 16 mesiacov nekorigovane a je zatial uplne v poriadku. A to sme mali krvacnie do mozgu, pneumothorax, na 6. den po narodeni nam takmer zomrel, mal duktus, operovane ocka, aj herniu....ale zabojoval a dnes je sikovny fesak, na ktorom nie je nic vidiet, lekari hovoria, ze keby nemali jeho zdravotnu kartu, tak by neverili, ze sa narodil predcasne...takze baby, hlavy hore a aj ked je to niekedy tazke, treba pozitivne mysliet. 🙂 My sme mali hrozive prognozy, dokonca, ze nebude ani sediet...a teraz uz robi prve krociky. Urcite pomohla aj Vojtovka, ale myslim, ze aj to, ze sme sa snazili, aby sa Adamko vela smial...ved smiech vraj lieci a verim, ze aj to mu pomohlo. 🙂 V piatok nas caka ockovanie hexavakcinou, mam trochu strach, dufam, ze to nas bojovnik dobre zvladne....chcela by som sa opytat mamiciek, ktorych deticky uz boli touto vakcinou ockovane, ako to zvladli?
Vsetkym prajem krasny den. 🙂 Papa

barcakap
15. feb 2012

Martinare my jsme bylo očkování odlehčenou vakcínou-infarix-hib, ale teď jako 3. dávku nám dali taky hexu. Měli jsme pouze otok na zadečku. Jinak to proběhlo bez teplot. Každé dítě reaguje jinak. Já dávám před očkováním různě posilující doplňky na posílení imun ity. Colostrum, omega 3, Taky doporučují beta-glukany z hlívy ústřičné. Ale je to fakt hodně individuální. Taky podle mě záleží kolik mimču je. Čím dýl se očkuje tím líp pro mimčo.