Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

matita
15. feb 2012

@martinare moj syn bol ockovany hexou aj prevenarom (ale nikdy nie naraz, ale s 2 tyzdnovym odstupom) uz v 4 mesiacoch korigovane (7 od narodenia) a to som to odkladala ako to len islo. nastastie okrem nejakej tej mrzutosti sa to obislo bez teplot, akurat pri prevenare mal vzdy opuch na nozicke. drzim palce.

@martinare
@janica25 baby a aj ine, ak sa chcete pridat do uzatvorenej skupiny extremnych nedonoseniatok, napiste berryvajt, ona vas urcite prida 🙂

cucu2
15. feb 2012

@martinare to ockovanie hexou mate prvykrat? My sme boli prvykrat ockovani cca v 9 mesiacoch nekorigovane(sme 29tt).Podarilo sa mi to odkladat az do toho 9 mesiaca(kvoli soplikom, Vojtovke atd.). Inac pediater nas chcel zaockovat uz davno.
Tiez som sa tych ockovani strasne bala, kvoli tomu krvacaniu a nedokrveniu(my sme mali krvacanie do mozgu II.stupna.)
Zvladli sme to s 2-dnovou zvysenou teplotou a mrzutostou.
Drzim palceky

martinare
15. feb 2012

@cucu ano, budeme ockovani prvykrat hexou, ale mali sme uz minuly rok synagis, to zvladol super, bol trosku mrzuty, ale inak nic vazne...my sme ockovanie odkladali tiez, podarilo sa nam az doterz, co sa tesim...ale nic ine okrem hexy mu dat nechceme...nastastie mame chapavu pediatricku 🙂

cucu2
15. feb 2012

@martinare to mas super, ze az teraz mate prvu davku. Cim vacsie dieta, tym to zvlada lepsie, tak sa nemusis bat. Synagis sme mali aj my, to sme zvladli na jednotku.

oktavia
6. mar 2012

baby, neviete mi poradiť, čo je to pedopsychologické vyšetrenie? Poslala ma tam doktorka z neonatológie, vraj tam posielajú všetky deti, čo sú narodené s váhov 1500 g, malá má teraz 2 roky. Všetko je v poriadku, len nás poslala sem.A ja neviem, čo to je.

matita
7. mar 2012

@oktavia to je normalne psychologicke vysetrenie, ci mentalne zodpoveda svojmu veku. my chodime do BA na vcasnu diagnostiku. Natalka dostane viac takych logickych uloh, napriklad vkladat tvary, atd. uz si ich presne nepamatam a mozno budete vyplnat aj taky dotaznik ohladom jej schopnosti a psychologicka zhodnoti ci nezaostava a tak. nic neprijemne pre natalku, skor je to hra. takze sa nie je coho obavat.

erika160669822
8. mar 2012

@oktavia Nas neurolog neposielal na ziadne take vysetrenie.Je to potrebne?

oktavia
8. mar 2012

@erika160669822 mňa tam neposlal neurológ, ale doktorka z neonatológie, chodím s malou do Martina, teraz sme boli na dvojročnej prehliadke a poslala nás tam.Neurológ je s malou spokojný, vývoj sme si dobehli, tak uvidím, čo nám povedia tam.

erika160669822
8. mar 2012

@oktavia No to ja som na predcasnom na kontrole nebola nepacilo sa mi jej jednanie.Hladala len chyby,ze toto by uz mal takto vediet toto hentak,podla mna ako keby ho nebrala ako predcasnika ale ako nacas narodeneho.Tak som to u nej vzdala.Bude z toho problem?

oktavia
8. mar 2012

@erika160669822 tak to ti neviem povedať, ja som sa pýtala mojej doktorky, že čo keby som tam nešla a ona mi povedala, že radšej ísť a vypočuť si, ako potom mať problémy. Tak mi pre istotu chodíme. Ja chodím k Oblúkovej, tiež si myslím, že má priveľké nároky na tieto detičky, ale čo už. Zatiaľ som odmietla len pobyt na rehabilitácii, rehabilitovali sme doma, chodila som aj u nás na rehabilitáciu, ale na pobyte som nebola a nevidím v tom rozdiel, cvičili sme do 14tych mesiacov, viac jej treba nebolo. A uvidím čo to bude za vyšetrenie, a potom sa zariadim. Nás poslala predtým aj k pedagogičke, tak sme boli asi trikrát.

erika160669822
8. mar 2012

@oktavia Dakujem.Mala aj ma nejake problemy ci nie?

berryvajt
14. mar 2012

Ahojte.Je tu niekto,kto mi vie vysvetliť rozdiel medzi DMO hyptonického typu a medzi "obyčajnou" hyptoniou?A čo to je vlastne mozečkova forma DMO? Či sa to prejavuje aj s tým,že malá má nestabilnú chôdzu - ako keby sa bála chodenia,aj napriek tomu,že stabilne stojí,vie si kľaknúť,postaviť sa a prejde sama pár metrov ale radšej a zatiaľ ešte viac lozí ako chodí.Doteraz zvládla všetko "tabuľkovo",ale to chodenie jej nejako dobre nejde...Od prvých krôčikov už prešlo veľa času a zatiaľ chôdza nie je stabilná.Má 16 mesiacov korigovane.Ďakujem.

an1ta
14. mar 2012

@berryvajt mozno si tuto stransku uz videla, ale celkom zrozumitelne napisane:
http://www.ozinfodom.info/index.php?page=clanok...

cillikat
14. mar 2012

@janica25 ahoooooj, ako sa mate? 🙂

biba321
17. mar 2012

Ahojte,ja som tu nová. Maličký sa nám narodil pred 5 týždňami,v 27 týzdni tehotenstva,mal 990 g.. no riadne som si poplakala.Ale je úžasný bojovník.Je stále v inkubátore,takže mu mliečko nosím. Uz má 1600g užasne 🙂 a uz si dva dni sám dýcha,hrozne sa z neho tešíme,je to obrovský zázrak,pokladik 😀
dosť sa obávam čo nás všetko čaká,ked si ho zoberieme domov,velmi sa o neho bojím,je strašne malinký...
a kolko zdravotných problémov ho čaká,moc ma to desí.. snád to bude všetko v poriadku a zvládneme to a maličký bude časom ako iné zdravé donosené detičky.. 😉

zzuzana82
17. mar 2012

Ahoj maly je uzasny bojovnik, mate uz krasnu vahu, super priberate a 5 tyzdnov taky pokrok, no nadhera, a ked uz aj dycha sam, len tak dalej , drzim palce. Neboj sa , urcite to zvladnes, tak ako kazda z nas, je to tazsie , to sa neda popriet ale tie deticky nam stoja za to 😉 A to ze sa narodil skor, neznamena ze musi mat nejake zdravotne problemy, urcite je tu vyssie riziko, to ano, ale netreba sa hned plasit 🙂 Vsrtko sa dobehne a bude ako jeho rovesnici , uvidis 😀

biba321
17. mar 2012

@zzuzana82 Dakujem Ti za podporu Zuzka. Bolo to na začiatku strašne,lekarka mi hned po porode povedala,že to nevyzera dobre atd.. mal aj infekciu hned po narodeni,aj potom sa mu dalsie 2 infekcie vratili 😢 😖 nekonečne. ale je zlatulinky,maličky,taky pokruteny v inkubatoriku,ale ked nespinka mame pocit ze odtial ujde .ked minule lezal na brusku nejako to ritkou tak nadhadzoval zlava doprava,akoby chcel normalne začat lozit po inkubatore drobček 😀 ešte nevie papat,ma hadicku do zaludka.. ale to asi všetko postupne,ma čas , hlavne nech sa nam drzka
uz ho chcem mať pri sebe,lebo sa ani ako mama zatial necitim,az na to odstrekavanie kazde 3 hodiny 😎 ale som rada ze mam mliecko,teda az az,nech si malinky da,nech je z neho riadny chlap 😅

zzuzana82
17. mar 2012

@biba321to mliecko je super, ze si odstriekavas, aj my sme odsavali, vydrzalo mi to zhruba 3 mesiace a potom som prisla o mlieko, ale hlavne ze na zaciatku mal moje, to je dolezite a som rada.Tak nech Ti dlho vydrzi. My sme boli tiez na sonde, nam ju dali dole tesne predtym ako sme isli domov, uplne iny pohlad na maleho 🙂 inak ked sme sa narodili my sme mali 926gr , tiez sme prekonali 3 infekcie, boli sme na kysliku, mame za sebou operaciu hernie, obojstrannu , maly je zatial uplne super, samozrejme motoricky trosku zaostavame,ale inak som stastna mamina. Uvidis ak to pojde takto dalej zachvilocku ste doma 😀

biba321
17. mar 2012

@zzuzana82 Operáciu hernie? to čo je?
len moj maličky sa narodil v skoršom termine ako tvoj,teda mal menej času na vyvinutie ☹ ale bojuje zlatičko. Minule som ho videla uz bez tej sondy do žaludka,vraj ked ho krmia mu ju vzdy davaju,chudatko joj.. ale taky iny je,aj bez tej kyslikovej masky.. taku plosku ma tu hlavičku 😎 ale zlatičko male 😅 No dufam ze to mliecko mi teda vydrzi,uz mame plnu 2/3 mraznicky doma,aj v nemocnici zaberame 2 sufliky 😉

mimivikinka
4. apr 2012

@fajn A ako sa Marcelke dari? My sme 24+2 a lekari nam nedavali absolutne ziadnu sancu, ze to mala prezije. V auguste budeme mat tri rocky a aj ked mame kopec problemov, pripada mi to vsetko ako zazrak, ze sme na tom vobec tak ako sme. Rada pokecam a velmi drzim Marcelce palce a Tebe vela sil. A samozrejme vsetkym detickam a maminkam, ktore si presli tymto peklom drzim vsetky palce. mimi a vikinka

matita
4. apr 2012

@mimivikinka fajn ma dianku 🙂 vikinka je krasna sikovna babika 🙂

matita
4. apr 2012

@mimivikinka ak chces, pridaj sa do nasej uzatvorenej skupinky extremistov, pre maminy, co maju momentalne male deturence z 24tt by bola velka podpora mat tu niekoho dalsieho, kto to zvladol 🙂 ak by si chcela, napis berryvajt.

bubu4125
10. apr 2012

ahojte...dávno som sem nezavítala...dúfam, že k extrémistom nikto nepribudol....
Mišinka sa má vynikajúco...dostaneme posledný Synagis, sama sa postaví, plazí sa tak na pol štvornožky...
rizikové poradne zodpovedajú korig. veku...všetky vyšetrenia sú v najlepšom poriadku...akurát tá šelesť nás ešte trápi, to musíme mať pod dohľadom, našťastie to na lieky nie je...a už necvičíme Vojtovku, už len také cviky hravou formou... 😀
váhu má niečo cez 8000g a nejakých 74cm...zajtra máme poradňu...

janica25
12. apr 2012

Cillikat ahoj som tu dlho nebola bojujeme snazim sa byt silna no je to tak tazke.doktory nas odpisali ze má DMO a ze jednoducho aby sme sa pripravili co nas caka do buducna.no zaroven robim a skusam vsetko.vojtovku nam zrusili kvoli zachvatom tak cvicime bobatha,chodime na masaze sem tam plavanie hlavne doma vo vani,na terapie a ideme za mesiac do Adéli v piestanoch tak to trosku hadam pomoze.uz mame 11mesiacov a motoricky to IDE strasne pomaly este poriadne nedrzime hlavicku,nesedime,nepretacame sa a ledva si ovlada rucicky.no jednoducho neviem sa s tym zmierit a prijat to co mi povedali neverim im uz po tych skusenostiach co s nimi mame.ja viem mala silne krvacanie po narodeni 3stupna a tazky nalez v hlave z coho to vyvolalo aj tu epilepsiu no nechcem to vzdat myslim a verim jej ze chce bojovat lebo je od narodenia silna povaha a este dievca takze má velke chcenie aj ked je dama zo seba nervozna ze jej to tak nejde no chcem jej co najviac pomoct kolko sa da

janica25
12. apr 2012

A neviete ako je to s mentalnou strankou.mne sa zda ok len moja neurologicka má hned zrusila ze to sa da povedat v 2,3rokoch a ze vacsinou ked Su motoricky zle tak to IDE vacsinou spolu takze vraj u nas tiez pravdepodobne z coho som bola v ted den fakt zufala ze to este ani len po mentalnej stranke nemame vyhrate skor naopak.uz ma to nebavi toto vsetko pocuvat a stale sa pytam preco sme mali taky tazky nalez v hlave pritom to bolo v brusku uplne zdrave dievcatko.

janica25
12. apr 2012

Este sa vas opytam ako sa dostanem do temy extremny novor. Ked uz som bola prijata no neprisiel mi ziaden odkaz na to.dakujen

blinky
16. apr 2012

Ahojte mamini,prepáčte,že sem vtrhávam,občas vás čítam,ale moc nestíham...Všetkým vám držím palce,aby ste to zvládali a detičkám veľa zdravíčka!Ja mám tiež malého nar.v 27tt v máji bude mať 3 roky a na pneumologii nám povedali,že v 3 roku sa robí preventívne CT pľúc.Máte s tým niektorá skúsenosti,ja som s toho trochu nervozna len tak preventívne ho uspať!Vdaka za vaše názory.

matita
16. apr 2012

@blinky ahoj, tak osobnu skusenost zatial nemam, lebo moj syn ma teraz dva roky, ale ked som sa na pneumologii pytala, ci ma BPD, tak mi doktorka povedala, ze to by museli urobit kazdemu dietatu CT pluc, aby vedeli, ci tam je BPD. a to mu uz cca 2x robili rentgen pluc. takze predpokladam, ze to CT robia v troch rokoch, ked by uz plucka mali byt dozrete, aby vylucili chronicke zmeny. ale ci to robia pausalne vsetkym predcasnym detom, to netusim. ma maly nejake problemy? po pravde, ja by som radsej trvala na rtg, lebo tam je mensia davka oziarenia, keby to teda naozaj muselo byt.

blinky
17. apr 2012

@matita ahoj,dakujem ti za názor,práveže malý nemá žiadne problémy preto sa mi to moc nepáči

nedonoseniatko
17. apr 2012

@biba321 ahojky, nam sa vo februari narodila tiez bojovnicka v 29tt 950g. Uz osmy tyzden je v nemocnici a takisto sa tesime z kazdeho pokroku, co urobi. Uz dvakrat musela absolvovat trasnfuziu krvy, ale pomohlo jej to. pamatam sa, ako som sa tesila, ked mala zacala dychat sama bez pristroja. uz mame vyhliadku, ze coskoro pojdeme domov. velmi sa na to tesime. drzkam palce!