Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

zwalsh
4. júl 2013

CISTY

mitote
4. júl 2013

@zwalsh takove miminko neni extremni nedonosenec 😉 Jinak 34tt je uz pekny, zkus se zeptat ve skupine nedonosenych deti, ale myslim si, ze stitna zlaza nebude souvist s nedonosenosti

veve14789
9. júl 2013

@kytykenka ahoj mozes ma prisat do skupiny?

kytykenka
9. júl 2013

@veve14789 uz si taaaam 😉

veve14789
9. júl 2013

@kytykenka a kde to najdem?

kytykenka
9. júl 2013
kytykenka
10. júl 2013

@veve14789 napis nam do skupiny

misa.patrik
21. júl 2013

ahojík mužu se taky přidat??

okomodre
1. aug 2013

Ahojky, smím se též přidat?máme holčičku narozenou 23+4 s 560 gramy, ale už se blížíme k 900 =)

renata9
2. aug 2013

@misa.patrik
@okomodre ahojte,treba napísať berryvajt a ona Vás pridá 🙂

borolola
13. aug 2013

Ahojte, som rada, ze existuje tato skupina, pretoze od 18.jula patrim k vam aj ja. Moj malicky sa narodil v 27 t za velmi dramatickych okolnosti, mal vahu 1200g a meral 36 cm. Odlucila sa mi placenta len tak z nicoho nic a islo nam doslova o zivot. Mne museli davat 2x transfuziu krvi a plazmy a malickeho ledva prebrali, mal apgar skore 1, 3, cize len vdaka tomu, ze mu to jeho silne srdiecko bilo tak ho prebrali. Ale dlho bol bez kyslika, coho sa velmi obavam, uz teraz ma nalez na mozgu a DG periventrikularna leukomania. Inam sa ma fajn, klop klop klop. Mate niekto tuto DG alebo nejaku skusenost? Dakujem

matita
24. sep 2013

@borolola ak chces, pridaj sa k nam do skupiny extremnych predcasniatok.

@kytykenka ta prida

kytykenka
24. sep 2013

@borolola inak nedostatok kyslika nie je PVL teda periventrikularne leukomalacie pridala som ta do nassej skupiny tak nech sa paci 😅

borolola
24. sep 2013

Kytykenka, dakujem moc, uz som tam 🙂

petunie2
24. okt 2013

Dobry vecer, maminky, rada bych se k vam pridala. Narodila se nam holcicka ve 27.tydnu, tak hledam podporu a informace, co bude dal....

renata9
25. okt 2013

@petunie2 ahoj,neboj všetko bude dobré.............akú mala váhu pri narodení?............hlavne myslieť pozitívne...........ja mám dcéru narodenú v 28tt,tiež mi nebolo všetko jedno,v nemocnici bola 80 dní,prekonali sme operáciu srdiečka/duktus/,inak všetko v poriadku..................držím palce aby sa maličkej darilo a nech je čo najskôr doma 🙂

petunie2
25. okt 2013

@renata9 mala se narodila s vahou 900g, ted zhubla na 766g-pry je to normalni. Zatim ji chvali, rtg mozku a hrudniku v poradku, zatim bez atb, je na CPAP bez zvysene koncentrace kysliku. Doktori nam ji chvali, ale ja mam stejne sileny strach, jestli nas doktori jen tak neuklidnuji, abych se nezhroutila.

renata9
25. okt 2013

@petunie2 neboj ona začne pomaličky priberať a silnieť...................doktori sa moc neradi vyjadrujú ,lebo sami nevedia čo bude dalej............všetko závisí na malej ako bude bojovať,hlavne pozitívne mysli,bud pri nej čo najviac ako sa len dá,prihováraj sa jej,to pomáha

kelina
27. okt 2013

ahojte , mozte ma pridat do sukromnej skupiny extremni nedonosenci ? dakujem

okomodre
28. okt 2013

@petunie2 naše zkušenost je taková, že doktoři neuklidňují, sestřičky ano, ale doktoři ne....vždycky řekli vše na rovinu, i když to bylo kruté... nedonošená miminka jsou šikovná a jsou to bojovníci...naše je 24tt a už si vybojovala cestu domů z nemocnice po 124 dnech =)

petunie2
28. okt 2013

@okomodre Děkuji za podporu. Doufám, že to tak je a že jim prostě můžu věřit. Ale dnes naši malou tak strašně chválili jak paní doktorka, tak sestřička, že začínám věřit, že to všechno dobře dopadne. MUSÍ. A vám nesmírně gratuluji, že jste to všechno zvládli. Kéž bysme i my měli takový kus cesty za sebou. Jak byla "malá" maličká, když se narodila?

okomodre
28. okt 2013

@petunie2 560 gramů, po týdnu měla 490 gramů... opatrně na to, že když je dlouho vše vpoho, že se to nemůže pokazit, vypiplávání takového miminka je trochu horská dráha, jeden den je to dobré, druhý špatné..ale věřte svému miminku, ono bude bojovat! buďte s ní co nejvíc, hlaďte ji v inkubátoru (spíš než prsty tak celou dlaní, nebo dlaň jen pokládat), mluvte a až vám umožní klokánkování, tak to si užijte úplně nejvíc =).

petunie2
28. okt 2013

@okomodre Já s tím počítám, že se může všechno zvrtnout, že každý úspěšný den je výhra. Však taky chodím na JIP pokaždné s malou dušičkou. Ale dnes mi prostě vlili obrovský optimismus do žil. Vaše malá je teda extra třída, to my jsme podle vás obři 🙂 (černý humor no). Zatím nám dovolili jen hladit, klokánkování bych se ještě strašně bála, je tak maličká, já bych snad ani nedýchala. Kdy vy jste začli klokánkovat?

okomodre
28. okt 2013

@petunie2 Poprvé jsem klokánkovala, když měla těch 490 gramů, byla 14 dní na světě. Bylo to jako by na mě položili list papíru. Tatínek pak, když měla kolem 700 gramů tuším.... takže byla mrňavá a není se čeho bát, jen si to užívat a užívat...ty dětičky vypadají křehce, ale z cukru nejsou, takže ledacos snesou =)

petunie2
28. okt 2013

@okomodre Teda, tak to jsem cekala, ze az treba kolem 1,5 kg. No stejne asi každá nemocnice k tomu přistupuje jinak. Uvidíme, kdy nám to navrhnou.

okomodre
28. okt 2013

@petunie2 na hmotnosti nezáleží, ale na tom, jestli je dítko stabilní...1,5 kg měla až po 3 měsících v nemocnici, to bychom se teda nacekali...s touto hmotnosti uz opustila inkubator a bydlela jen na vyhrivanem luzku a pak brzo v postylce..

ivushqa
29. okt 2013

@okomodre fúha, tak to si neviem predstaviť....ja som klokankovala, keď mala Nelinka 1430 gr, na 37. deň od narodenia a aj vtedy bola taká krehučká, ale bolo to úžasné a veľmi som si to užívala

ivushqa
29. okt 2013

@petunie2 gratulujem k narodeniu dcérky, držím palce, nech je zdravučká a nech ste čím skôr spolu doma

ivushqa
29. okt 2013

a toto je náš zázrak - Nelinka- narodená v 26+5 tt. s hmotnosťou 850 gr, teraz máme 14 mesiacov a 8,70 kg 🙂

zuzka2110
29. okt 2013

ahojte maminky rada by som sa pridala do vašej skupiny, mám synčeka narodeného 27+1 tt s váhou 960 gr., máme strašne veľa diagnoz ale aj tak sa teším s môjho malého, prognozy lekárov boli také že malý bude hluchý, slepý a ležiaci, a teraz? máme 2 rôčky - vidíme, počujeme, pretáčame sa,prehadzujeme si hračky z ruky do ruky a do úst, lozíme, džavoceme, už vie mama povedať, smejeme sa takže lekárka bola prekvapená, ja sa z malého strašne teším že aj napriek prognozam vieme viac a viac ho aj naučím!!! chodíme na pobyty do martina a do dunajskej lužnej a 3 krát denne cvičíme vojtovku.
Maminky myslite pozitívne naše detičky sú silné osôbky a zvládnu viac ako si mi dospelý myslíme, držím Vám palčeky a Matúško ľúbim ťa najviac na svete a ďakujem že si tak bojoval a si tu teraz so mnou 😲 🙂