Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

adajar
23. aug 2009

bera opravdu?? No na me ted padla unava az me boli hlava.

bera28
23. aug 2009

A to mají hemoglobin naprosto v normě, železo brali jen 3 měsíce a jsou to stejně běloby.
O hlavě mi ani nemluv. Ta mě bolí už 2 dny. Jsme se tady v Praze nějak rozmarodili. Včera musel jet přítel na pohotovost (poprvé v životě, to už je co říct), jak mu bylo blbě. Zvracel, teplota 39, závratě, bolest hlavy. Tak mu dali antibiotika a je mu blbě pořád. Snad to od něj nechytneme.
Vedle v domě malovali chodbu a teď to větrají a ten smrad nám jde přímo do ložnice. Tak si myslím, že ta bolest hlavy je z toho.

fajn
23. aug 2009

Bera neboj určitě bude chodit,nám taky rehabka i paní z rané péče říkala že když leze po čtyřech tak bude chodit. didka začala ve 30 měsících tak vydrž. Ona ani ještě v roce a 4 měsících nestála tak jakKubík je šikovnej a opatrnej.
Dnes byla Didka docela fajn,měli jsme návštěvu i se skoro stejnou holkou jak je Didka a docela si i vyhráli a hlavně bez vztekání a řvaní.

Bera didka když ji něco nejde nebo se ji nepodaří něco jak chce tak začne tak otřesně kňourat a pak spustí ječák že ju slyší až 10km daleko. A mě už to kňourání taaaaaaaaaaaaaaaaaaaak strašně leze na nervy. Někde slyšela větu jednoduchou,, neser mě" a v pátek když jsem ji nechtěla půjčit novej (můj) mop tak mě řekla ať ju neseru. A tak to mám 4 roky ji piplám strachuju se o ni a pak tohle. Tatínkovi (kterej ji nikdy nepřebalil ani nenakrmil) řekne ,,tatínku já tě tak miluji ty seš můj tatínek. No kopla bych ju hned ,no za dobrotu na žebrotu. Včera u nás byl strejda a říkal že i hyperaktivní pes se dá vycvičit tak že Didka půjde taky ,ale chce to prej pevny nervy a prej ještě tak dva tři roky ☹ .(je myslivec)

adajdar neboj bude dobrej,když tak mu dají krev a on se zase vzchopí a bude dobře. Didka ju dostala hodně krát a pak ještě dlouho dostávala železo. Taky jsem si to všechno vyčítala a říkala proč zrovna já. To nemá smysl stejně si tím nepomůžeš. Já si taky kolikrát říkám že sem si měla pořídit psa nebo papouška ,ale to je fakt k ničemu. Třeba nám to jednou vrátí,vidíš mě už se to vrací teď. Tak jsem vám to všechno napsala a zase se můžu odmlčet 😉

Jinak všechny pozdravuju už je nás tady hodně tak nebudu jmenovat. 😉 😀

adajar
23. aug 2009

bera no ja jsem moc malo pila pres den vis no musim vic pit a jist, ale copak to jde kdyz jsem porad na cestach a hlad vubec nemam??? Jinak melej uz je lepsi no, ale nesmi se na nej mluvit nebo u nej pac se pak prestane soustredit na dychani, ale to sestricka rikala ze je normalni ze zatim toho chceme po nem moc po prdelkovi, ale uz vypada jak miminko ted. je sladkej kdyz spinka. 😀 😀 😀
Ty jo no neco ve vzduchu lita tak budu drzet palce at to necyhtnete nikdo a pritel at je brzo fit.

Fajn neboj ona se uklidni jen je to obdobi kdy deti maji svoji hlavu a bohuzel co jsem cetla tyhle deti jsou svehlavicky pac si museli vybojovat svuj zivot a vsichni je rozmazluji a pak jsou svehlavicky. Tohle byla presne moje segra rvala dokud to nedostala a jedine tatinek byl nejlepsi pac po ni nic nechtel a byla to jeho malinkata holcicka (segra je taky nedonosena teda moje. ted uz je ji 15 let) On uz mel ted dobrou barvicku to uz se nebojim a krev jsme jeste nedostavali snad jen desticky ten prvni den si myslim, ale nejsem si jista. 😀 😀 😀

petrach
23. aug 2009

fajn žadne odmlečet nebude!!!!!!
ona se uklidní,fakt..škoda te školky,ta by ji vycvičila,u nas s Elin to zabralo..vydrž,vim že je to težke,jsi silna holka..chlapi jsou tupci 😉

adajar bude unaveny z toho dychaní,to bude v pořadku,max dostane na chvilku cpapik,aby si odpočinul..vem si že v břišku by si ješte lebedil a ted po nem chteji dr tolik veci naraz 😉
a nedepkuj,nemáš proč,delaš pro nej vše co mužeš a jsi ta nejlepší máma 🙂

bera ty taky,Anetka je extremne šikovná a Kubik holt se ji nevyrovná hned,nesrovnavej,je to veliká šikulka a chodit bude,proč by nemel,to by ti na neurologii davno řekli..to my veř,to oni poznaj hned a hooodne brzo,bavili jsme se o tom s tou naši neuroložkou..drž se..

holky zutra žadne depky a přeju krasnou dobrou noc 🙂

petrach
23. aug 2009

matka ted mi to došlo,ona neleze ale jde??????????????????????? 😕 jako po svych se snaží??
ty jo,to je paradní zpravička,moc moc gratuluju obema 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

maatkka
23. aug 2009

Bera ona nevravela ze z oporou. Proste u nej stvornozi tak bude chodit! 🙂 A Jakubko ma predsa este caaasu ved ma len 13 mesiacov korigovane nie? To sa ti preto teraz tak vidi lebo Anetka je fakt extremne sikovna - ako pise perach. Uvidis co vam na tie chodidla poradi rhb.
Petrach - ty si ciiislo 😀

maatkka
23. aug 2009

Petrach to ti patrilo za ten komentar pred tym. Si ma medzicasom predbehla 🙂
A za ten tvoj posledny prispevok moc dakujeme. No zatial sa "len" snazi. Uvidime co z toho bude. Teda hlavne kedy to bude 😉

bera28
24. aug 2009

Holky, jste moc hodný. Tady vím, že si rozumíme. To moje máma prohlásila, že on teda fakt chodit nebude a bude mít zkažený celý život. Fakt bych jí někdy nakopala.
Dám vědět, až se vrátíme z RHB. Jedeme v tom nějvětším vedru přes poledne a v autě se nám už podruhé během léta rozbila klimoška 😝

adajar
24. aug 2009

petrach uz nedepkuji a on dychani zvlada jen ho nesmi nic rusit a jak rikas ted ponem chceme moc veci. 😀 😀 😀

bera jak tohle muze rict tvoje mama??? vubec ji neposlouchej jasny.

janka35
24. aug 2009

ahojte ja som trikrat predcasne porodila prva dcerka sa narodila v 30tt s vahou 850g uz je anjelikom v nebicku zomrela na nasledky predcasneho porodu nastalo u nej krvacanie do mozgu mala DMO a od troch rokov mala epilepticke zachvaty ,zomrela ked mala 5 rokou v spanku na epi zachvat. Syn sa narodil v 35 tt s vahou 1910g je uplne zdravy 5 rocny chlapcek a najmladsia 2 rocna dcerka sa narodila v 33 tt s vahou 1370g a je tiez zdrava este chodime na pravidelne neurologicke kontroly a od narodenia bola chora asi styri krat a chodit zacala ako 15mesacna a dohana svojich rovesnikov.

fajn
24. aug 2009

bera s tou matkou ti úplně rozumím. Moje matka když přijede tak místo toho aby mi trochu pomohla tak od ní slyším jaká je Didka chudinka. Teď ji přivezla plyšáka za 50 korun a k tomu korálky s větou: chtěla jsem plyšáka a řekla jsem té prodavačce že je to pro takovou chudinku nedonošenou. V tu chvilku bych ju nejradši kopla i když je to moje matka. Škoda že já už nemám otce to byl úplně jinej člověk. Ona žije dětma od ségry a na mě vyloženě prdí,přitom to má k nám kousek na kole asi 10 minut.

Janka tak taky toho máš hodně za sebou. Verunky je mi líto ☹

adajar
24. aug 2009

fajn no hele moje matka na nas kasle kvuli novemu manzelovi, ale ted jsem se jim nastehovala do bytu abych to mela blizko k malemu. No ale ty keci typu jezdi tramvaji tam je min lidi nez v metru a tak no zabila bych ji. A ty vypadas jako kdyby byl malej jeste v brichu a jsem 3 den po porodu jako by si myslela ze bricho splaskne hned.

merj
24. aug 2009

Ahojte vsechny,

Bera, cetla jsem, ze vam povolili letet, tak to je super, uzijte si tepla. Ja se ptala na pneumotologii, ta ty dva roky je takovy obecny uzus pro nedonosenatka, ale samozrejme, pokud je vse ok, tak neni problem driv. Pro nas vsak plati minimalne ty 2 roky. Mysacek si dlouho nechtel nechat vzit CPAP a po propusteni jsme davali jeste par mesicu kortikoidy. A s Kubikem se netrap. Predpokladam, ze kdyby hrozilo, ze nebude chodit, tak uz si toho na RHB nebo neurologii vsimli a neco rekli. Proste mas dva ruzne prcky. A Kubik ma jeste cas.

Fajn, ted bylo asi neco vztekaciho ve vzduchu. Vecer mi volala kamaradka, ze jejich maleho chytil na ulici rapl a lehl si na chodnik a chtel tlouct hlavou a hned pri prvnim pokusu si ji rozsekl, takze skoncili na siti.

Petrach, mas nejake info k proplaceni Prevenaru?

Zadne depky, zadne vztekani a hezky letni den

fajn
24. aug 2009

merj asi jo,ale já už jsem na to vztekání úplně vysazená. Dnes zatím super byla jsem s ní u dr. tak jenom nachlazená . Horečky nemá akorát ty sople a po ránu hroznej zahleněnej kašel. Asi půjdem i dnes ven,včera jsem ji udržela doma ale dnes na chvilku půjdem.
Tak se tady mějte a já se zase mrknu

denisee
24. aug 2009

bera: budu čekat na zprávy z RHB, já myslím, že budou pozitivní, ale chápu tvoje pocity, ale jak jsem psala na předchozí stránce, dokud nechodí, dá se toho dost vycvičit, dokud se to sami nenanučí špatně. My jdem dnes ve 12:30 na neurologii. Ale tam jsme vždycky za 10min hotový ☹ a čekám, že zas poví: Je pěknej. A to bude všechno 😒

adajar: s tím dýcháním má problém hodně nedonošeňátek, opravdu jak píšeš mají na to nárok, vždyť měl být ještě v bříšku. Vydrž bude jen líp a líp 😉

fajn: jak píšeš o Didce, tak mám obavy, aby jsme doma neměli něco podobného, poznala jsi to na Diance už dřív, třeba v roce a půl.... Vojta teď, taky pořád kňourá, když není po jeho ☹ , ale pořád si říkám, že to je v tomhle věku normálka 😒 . Chce to pevný nervy to vydržet viď, ale to já se bojím, že nebudu mít ☹

janka: a co bylo příčinnou předčasných porodů?

maatkka
24. aug 2009

Janka to je mi strasne strasne strasne luto 😢
Ako je to mozne??? Ved s epilepsiou sa da zit...
Tak a teraz mam obrovsku depku ja. ☹ ☹ ☹

adajar
24. aug 2009

Ahojky holky tak jak jsem cekala uz jsme zpatky na CPAPu a nabyrame energii takze jsme se dneska ani nechovali on byl tak unavenej. Ani ho sestricka neprebalovala ani nekrmila protoze mel pozde vizitu no. Ale jinak je to pohodar porad. 😀

denis budu drzet palce. 😉 😉 😉

maatka z ceho mas depku ja dneska uz tolik ne, ale chtelo se mi brecet ze jsme se dneska nechovali ani nakrmit jsem ho nemohla, ale zase to chapu no. 🙂

jecidlo
24. aug 2009

janka: je mi to lito ☹

tak ta depka je asi ve vzduchu fakt, ja jsem sobotu vecer obrecela. Jak pisete, ze vasi rodice vas moc nepodrzi, tak moje mama v pohode,to bue asi tim, ze bydli na druhem koci republiky 😎
ale mam uz desnou ponorku na "skoro tchyni" a proste pritelovu rodinu. Jela jsem s detma s prababicce, ze si trochu odpocinu, povozijou mi decka, misto toho jsem prijela uplne hotova, celou dobu jsem poslouchala, proc jim nechci dat hruskovy kompot, ze uz by urcite nejakou testovinku mohli, proc jim nedavam cajicky, jedna teta slysim jak rika Marusce "no ty sedis jako kralovna" ona si ju fakt posadila uplne do praveho uhle a to jsem ji uz nekolikrat vysvetlovala, ze je nesmi posazovat, ze jeste maji hafo casu, a co myslite ze za chvilku?to zase chodila s matejem! Pry se mu to libi a uz by to chtel zkouset! do toho vsechny zarucene rady ohledne vyzivy deti jak to delaly ony pred 30ti lety. Misto toho aby pochvalily, povzbudily, pomohly, tak po kazdem, kdyz si jedno nebo druhe dite strci ruce do pusy, coz oni delaji v tomhle veku porad, ze?tak jsem musela poslouchat, ze maji urcite hlad a ze jim mliko urcite nestaci. Asi proto ani jedna z nich nekojila vic jak 6 nedel! to jsem zvedava jak se mi podari deti hlidat az s prikrmama zacneme a oni budou mit pocit, ze jim fakt muzou strcit vsechno hned 😨

janka35
24. aug 2009

pricinou predcasnych porodov bola preeklampsia ,zakazdym mi v tretom trimestri stupol tlak 160/110 a nedal sa zrazit ziadnymi liekmi . maatkka mi sme mali tu smolu ze poskodenie mozgu pri porode nastalo v zone epileptickych zachvatov,ale necakali sme ze to skonci tak zle aj ked brala lieky neucinkovali tak ako mali ,povedali nam ze sa to obcas stava ,teraz mam velky strach aj o svoje dve deti aj ked oni su z neurologickeho hladiska v poriadku. DRZIM VSETKYM PREDCASNIATKAM PALCE ja som prezila vsetko vedla inkubatora trikrat

argousek
24. aug 2009

Ahoj holky, tak se taky hlásím s pořádnou depkou 🙄
Dnes jsem byla nakupovat a Adámek šel se mnou. Nevedla jsem ho za ruku, šel sám a samozřejmě upadl a vyrazil si přední zub. Byli jsme teď u zubařky a ta že to má roztříštěný, kousek vypadl a kousek mu tam zůstal. Tak že to nechá být a kdyby ho to nějak bolelo, tak ať přijdem, že by se rozmyslela, co dál. Protože je ještě malej a nespolupracuje, tak by to asi nedělala ani ona, ale poslala by ho někam, kde by mu to udělali v anestezii. Ach jo, teď je tady na mně ještě nasr.... manžel, že ho neuhlídám, že ho prostě nemůžu nechávat jako ostatní děti, že není jako ostatní děti, že se prostě musí hlídat, jinak bude samá jizva. Tak se mi chce tak brečet, přece ho nemůžu mít uvázanýho na vodítku, abych ho uhlídala. Teď ještě jedem ve čtvrtek zase k té psycholožce, tak to už mám depku dopředu, co z ní zase vypadne. No a už se musím taky pomalu rozmýšlet, jestli mu nechám vyndat kousek toho uzlíku, protože nakonec září je objednanej na ten zákrok, tak aby se to kdyžtak včas zrušilo. Ach jo musí pořád něco být, proč se člověk nemůžu prostě jen tak radovat, že má malý šikovný dítě a musí pořád řešit takových spoustu věcí okolo.

argousek
24. aug 2009

holky nevzpomínáte si některá, jak to měla Janina s Domčou, ten si taky tenkrát nějak vyrazil zub?? Psala jsem jí do IP, ale kdo ví, kdy odpoví, má určitě spoustu lítání kolem kloučků.

fajn
24. aug 2009

argoušku no to je pech. Mě zase pořád všichni říkají že ju hlídám moc že jsem připosr... Ale když ona je furt jak stéblo trávy ve větru. Byla jsem s ní v ZOO a když do ni někdo žduchne tak ona okamžitě letí a má pořád tendence dozadu na hlavu.

Holky pojďme se někde ožrat třeba nás ty depky opustí 😉

My jdem v pátek k psycholožce jiné tak jsem taky zvědavá co poradí a co řekne,jestli se aspoň v něčem shodnou.
Arg. a co raná péče jsi spokojená?

fajn
24. aug 2009

taky jsem si vzpoměla že už to tady někdo měl.zkus se podívat víc dopředu

argousek
24. aug 2009

jojo s ranou péčí jsem spokojená, teď u nás přes prázdniny nebyly, ale v září asi zase zajedou, tak se těším, že s nima zase všechno proberu.
jojo já vím, že to psala janina, ale už nevím, kde ☹

adajar
24. aug 2009

jecidlo beru zpet moje problemi jsou nic proti tvejm tetam a tak. Ale tohodle se taky bojim ze mi ho budou posazovat a zkouset chodit a tak pac uz to delali detem svagrovi, ale svagrova to dela sama s detma no. A hlavne manzelova teta chce moc vnoucata a jeji syn je nechce a nema ani pritelkyni no tak to bude porad maleho tahat.

Janka smekam protoze si to nedokazu predstavit ze to zvladnu vickrat. Anstrach je asi uplne normalni u kazde z nas. No preeklamsie je previt to je fakt.

agrousek teda nechapu proc je na tebe manzel nastvanej a rika ze se musi vic hlidat. No abych te uklidnila ja manzelovi porad dokola vysvetluji ze budem muset chodit k doktorum a on ze je malej normalni zdravej, ale nedokazu mu vysvetlit ze ikdyz je tyhle doktory nam doporuci v nemocnici no. A ja si to reseni tolik nedokazu predstavit, ale prijde to brzo. A na lidi okolo se vykasli je to male dite ktere proste musi radit a behat ne aby jsi ho mela privazaneho na voditku. 😉 😉 Takze zadne smutneni kocko jo. Ja taky nesmutnim.

adajar
24. aug 2009

argousek jinak s tim zubnim si nedelej hlavu oni ho neuspi uplne, ale jen mu daji uklidnujici injekci a za 3 hodiny budu ok. Moje neter v 5 letech tam byla ted taky.

adajar
24. aug 2009

fajn budu drzet v patek palce. A kolik je vlastne male???

agrousek rana pece?? Holky ja toho jeste nevim no. Az se obcas desim co reknete jeste za lekare.

maatkka
24. aug 2009

Ja mam zase depku zo strachu ako janka pisala o svojom dievcatku ze sa narodila v 30-tom tt. pre preeklampsiu a mala krvacanie do mozgu to je presne ako u nas 😢 A ze sa tie epi achvaty zacali objavovat az v troch rokoch... Ja uz som sa konecne zacala ukludnovat ze uz je urcite vsetko zle za nami a teraz v jednom kuse myslim len na to co vsetko sa este moze stat... Nikdy to neskonci!!! 😢
Jecidlo to s tou stravou atd. to ti uplne na sto percent rozumiem. Ja som nic ine nerobila ked bola Julia mensia len som pri vsetkych z manzelovej rodiny strazila aby jej nedavali nic ochutnavat aby ju nedavali do chodaka... (a u vsetkych som za hysterku) az sa u mna fakt vypestoval "fanatizmus" co sa tohto tyka a velmi tazko a pomaly teraz hladam tu zlatu strednu cestu...
Argousek to mi je naozaj straaasne luto. Rozumiem ako sa musis citit ale nie je to tvoja vina. Ziadne dieta sa n e d a ustrazit na 100% - to by sme ich fakt museli mat "na spagatiku" a oni by potom nemali nic z detstva...

maatkka
24. aug 2009

Arg - ja si tiez spominam ze Domcovi sa stalo nieco podobne ale nepamatam ako to dalej riesili - skusim to aj ja pohladat.
Fajn - MM sa chysta opit po Juliinych narodeninach (na jej zdravie 🙂 ) tak sa potom asi pridam... 😉