Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

sorbona13
2. okt 2009

ahoj holky, tak jsme zpět z nemocnice, Kubíkovi udělali vyšetření moče, ORL a poslechli si ho a závěr je VIRÓZA. Takže dáváme paralen čípky a nurofen sirup a v pondělí na kontrolu k pediatričce, pokud se to nějak nezhorší. Každopádně jsem ráda, že jsme do tý nemocnice nakonec jeli, jsem aspoň klidnější. A možná to chytne i Honzík, už se mi zdá nějak ospalej, ale třeba je to tím, že celý dopoledne nespal.

gabika25
2. okt 2009

Ahojte. My dnes mame 7 mesiacikov. Boli sme zase na vsetkych moznych vysetreniach. Velmi ma potesili, lebo vraj uz dobehli normalne narodene deti (hura, klop klop). Vytesujem sa tu ako blazon.

merj
2. okt 2009

Ahojte, maly vzorne spi, tak se jdu na chvili juknout. Dnes jsem si naordinovala na odpoledni spani maleho odpocivani.

Vidim, ze boj s pitim neni jen u nas. Maly za den vypije cca 400 ml mleka a cca 250 ml caje/vody/ stavy z ovoce. K tomu ma k snidani 100g ovoce a kasi z 80 ml mleka, v poledne sni 170 - 190 g jidla, na odpoledni svacinu ma 100 g ovoce a k veceri +-70g zeleniny a kasi z 100ml mleka. Jelikoz kazde 2 - 3 hodiny ma procuranou plenku, tak doufam, ze piti ma dost. Kazdy doktor rika neco jineho. Postupne se malemu pokousime zvedat objem piti, ale jde to doopravdy pomalu.

megee, vim, ze operace hydrokely je rychlovka, ale po roce jsme se zbavili vetsiny vysetreni a "hrozici" dalsi pobyt v nemocnici nic moc potesitelne. Ale samozrejme pokud lekar rozhodne, ze operace je nutna, tak jdeme.

petrach
2. okt 2009

Ahoj holky,
tinus to fakt nechápu,že ti ho nedali 😲 a 3 mesíce k tomu,to muselo byt pro Tebe desne težké..je to jen o přistupu,vždyt se dají klokánkovat i zaintubovaní,u nas sestřička ty hadičky vytahne bokem inkubatoru a tam je zavesí nad ramenem maminky o ten inkubator a drží to samo,stejne sedíš a nehýbáš se..tohle me fakt rozhodilo 😠 dyt i tomu malinkému to očividne pomohlo,že ti ho davali..u nas dr říkají že kontakt s matkou je nejduležitejší v léčbe..fakt divná nemocnice..
ješte že je to za váma 😉 ..kolik ted vážíte jestli se mužu zeptat? my máme 6400g

sorbono tak doufám že se brzo uzdravíte a že to prdolci nechytnou oba..drž se
gabika vy jste šikovnííííííí 🙂 to musíte oslavit a moc gratuluju..

my jsme meli dnes rhb,pry delá pořad pokroky a nemám si lámat hlavu tím co umí a neumí,že vše jde jak má a pak přijde skok ..a pry radši at se točí pozdej a spravne,než ted a blbe..
a pak jsme sjeli k detské a mame najaky sirup na odhlenení a v pondelí se jet zas ukázat

tinuskaha
2. okt 2009

petrach teraz vazime 4890g.vy ste na UM alebo kojis?Tusim ze si spomynala ze uz prikrmujes alebo sa mylim?Ano kontakt s matkou je najdolezitejsi.Stale mi sestricky vraveli,ze az ked ho extubuju.No ja som stale nalihala.Bolo mi smutno ked mamicky hovorili na izbe ako si mojkali deti a ja nie ☹ Dali mi ho neskor ale predsa.Mozno aj kvoli tomu ze sme mohli citit jeden druheho sa jeho stav zacal rapidne zlepsovat.
chcem sa este opytat kolko ste boli na UPV?

Mamicky kedy boli vase deti 1x ockovane? My ideme az 12.11.Myslim ze je to neskoro to bude mat maly skoro 10mesiacov.No na rizikovej mi primarka povedala ze sa nemusim obavat,ze u predcasne narodenych sa to ockuje neskor.

A co dychanie babetiek?Mali alebo maju vase deticky apnoicke pauzy?

maatkka
2. okt 2009

tinuska nie je to aj u vas tak ze musi mat maly nad 5 kg aby ho mohli ockovat? nas nechcela dr. zaockovat kym neprekrocila Lili tuto vahu - to bolo asi v 5-tich mesiacoch
a synagis ste minulu zimu dostavali a budete dostavat?

tinuskaha
2. okt 2009

maatkka maly sa narodil v januari tohto roku takze synagis dostane az teraz.o mesiac mame prist.Vy ste uz boli ockovany synagisom?Ako to znasal mala?Aku mala reakciu.

Neviem o tom,ze ma maly dosiahnut 5kg mi niktory lekar nic nepovedal.

maatkka
2. okt 2009

my sme dostavali synagis minulu jesen-zimu. tento rok uz nebudeme prave kvoli tomu ze sme neboli na UPV. bola som trosku sklamana lebo pri odchode s porodnice nam bolo povedane ze deti narodene pred tusim 34.tt. dostavaju synagis 2 roky. ale som rada ze sme nan mali narok aspon tu prvu zimu lebo si myslim ze vdaka tomu Julia nebola vobec chora napriek tomu ze ja som bola minimalne 2x a mm tiez a nechytila to od nas. a viem ake je to drahe ockovanie...
znasala ho uplne v pohode ani naznak ziadnej reakcie. synagis vraj deti znasaju celkovo dobre lebo to nie je taka ta ziva vakcina ako napr. hexa su to uz vlastne myslim protilatky takze telo s tym nemusi bojovat a protilatky si vytvarat. ani sme nemuseli mat prestavku v cviceni alebo tak...

merj
2. okt 2009

Tinuskaha vubec si nedovedu predstravit, ze bychom maleho od zacatku nechovali. Nam ho dali hned paty den po narozeni, chovali jsme i s CPAPem. A k ockovani. Od korigovan nuly maly dostaval synagis. Ale klasicke ockovani zacal dostavat az v korigovanych deviti mesicich, tedy rok po narozeni. Bylo to z duvodu, ze ma spatnou imunitu a cekalo se az klinicke vysledky imunity aspon trochu vylepsi.

petrach
2. okt 2009

tinus byl na UPV celkem 9 dní,dychal si po porodu pekne,stihli jsme napichnout kortikoidy na dozraní plic,ale pak chytl 2 infekce a musel mít UPV..jinak mel CPAC..
my máme očkovaní asi 14 dní a bylo první..vubec se neboj že je pozde,nekdo fakt očkuje až po roce a pry je lepší pozdej,muže to zabrzdit vyvoj ..u nas očkovaní musí povolit neuroložka..
mame prevenar a hexu..synagis nedostanem,u nas se očkují jen deti narozené do 26tt a nebo pokud mají respirační problemy..takže na nej nemáme narok,to me dost mrzí..
jinak klasicky nekojíme,malí se prsa nechytl,neudychal to a ja mlíko odsavám elektrickou odsavačkou a ma ho z láhve..a přikrmujem asi 6 tydnu..
problemy s dycháním jsme meli tak první mesíc doma,pak se to spravilo..

ale mojí kamaradce to prcek delal,že jim pípala Nanynka,hlavne v noci..

bera28
2. okt 2009

Gabika, no paráda!
Petrach, vidíš, je to v pořádku. Aspoň Tě rhb uklidnila.
Tinuska, Kubajz byl na UPV s přestávkami 28 dní, Anetka jen 7. Pauzy měli jen v porodnici, doma žádnou. Co se týká očkování, tak to máme přesně podle korigovaného věku, i váhu na to měli, akorát teď jsme měli mít poslední hexu už v červenci, ale to jsem jim nechala píchnout meningokoka, takže jsme to posunuli. Jinak mají 3x Prevenar, 3x Hexu, 1x Menjugate a loni měli Synagis, na který už letos nemáme nárok. Reakce na Synagis nejsou žádné i cvičit se může už druhý den. Na to ostatní je to individuální.
A co se týká toho klokánkování, tak Anetku jsem měla taky až po 3 týdnech, a to už byla dávno jen na CPAPu a bez problémů. Ale já se do toho nijak nehrnula, tak mě sestřičky nenutily. No alekdyž jsem jí poprvé klokánkovala, tak pak už se z toho stala závislost a už jsem si nedokázala představit, že bych někoho z nich nechovala. Kubika jsme měli hned 2 dny poté, a to byl zrovna intubovaný a zvládl to.

tinuskaha
2. okt 2009

petrach s akou porodnou vahou a dlzkou sa narodil Simonko?Nam nanny pipali len ked maly putoval po postilke 😀 a dostal sa mimo podlozky.

Bolo niektore z vasich babetiek dlhsie na UPV?

Mamicky ktore cvicite vojtovku cvicite ju podstivo?Kolko x denne?Moje kamaratky necvicia.vraj to nijako neovplyvnuje ich babetka.Ja sa snazim aspon 3x denne.Aj ked ten plac....jaaaaj

gabika25
2. okt 2009

tinuskaha - my sme boli prvy krat ockovani v 4. mesiacoch. Tiez cakame na Synagis, ale este sa mi nikto neozval, tak dufam, ze na nas nezabudli. Dianka mala pauzy a bolo to vazne. Jej sa celkovo nechcelo samej dychat. Na UV bola skoro 2 tyzdne. Neskor sa doslo na to, ze je silne chudokrvna a po par transfuziach zacala pekne dychat sama. Tearz nemame problemy, ale aj napriek tomu mam stale pusteny monitor dychania a verim, ze tak do roku ho budem mat urcite. Obavy su stale.

gabika25
2. okt 2009

tinuskaha - tiez cvicime, ale priznam sa, ze to flakam, lebo pri dvoch detoch sa mi to fakt niekedy nepodari. Maly sa zlepsuje aj tak, ale mozno keby sme cvicili poctivo, tak by to bolo rychlejsie. Pomaha to vsak velmi. My kym sme nezacali, tak sa mi maly netocil a po par dnoch poctiveho cvicenia zacal este lepsie ako Dianka. Takze ja by som povedala cvicit, cvicit, cvicit. Radsej to spravit zbytocne, ako si to raz vycitat.

petrach
2. okt 2009

tinus mel 1280g a 38cm..na ten tyden byl cvalík 😀

my cvičíme 4x denne a poctive..ono zaleží jaky je nalez z neurologie ,ale znám případ už staršího data kdy se holka na cvičení vybodla a malí ji nechodí..oni meli nejaky horší nalez a dr jim hned řekla,že bez cvičení chodit nebude a stejne necvičili ☹
ale jsou opravdu i dr kteří vojtovku davají jen když je to opravdu nutné..třeba v Praze v Podolí..ja si říkám že než bych si to jednou mela vyčítat,tak radší zatnu a cvičíme a malí mi ted vyvadí opravdu hodne

dnes jsme se o tom prave bavili s naší rhb ,že holkám co na to kašlou se deti otačí a my nic,chodí nas k ní víc a ona mi na to řekla,že se sice otačí,ale špatne,že radši pozdej a pořadne

na UPV byla tuším dyl Dianka od Fajn,nejsem si jistá..ale tím se vubec netrap,jak dlouho na ní byl..ty deti zvladnou tolik,že nám se o tom ani nezdá.jsou to bojovníci 😉

tinuskaha
3. okt 2009

Peknu sobotu vsetkym mamkam a detickam.Ja sa snzim tiez cvicit.Ako hovoris nechcem si potom nic vycitat.Aj mne niektore mamky hovoria ze necvicia a deti robia to co maju.Ci dobre alebo zle to ich netrapi.

Po tom co som si tu od vas vsetko precitala tak sa uz budem menej trapit nad tym co vie a nevie,ci uz sa otaca alebo chyta hracky.Ono to pride ani sa nenazdame pravda? 😉

petrach
3. okt 2009

tinus každa se strachujem,to je normální..ale nesmíme se tomu poddat a skusit si mimča vychutnat..už se nam ten jejich vek nevratí.. 😉 jednou se tomu budem smát a už aby to bylo..
krasny víkend holky 🙂

sorbona13
4. okt 2009

Ahoj holky, přeji pěknou neděli. Kubíkovi bylo už v pátek večer dobře. Jeli jsme pro jistotu do Motola na kontrolu, protože se nám nepodařila odchytit ta moč, nakonec se to po cestě podařilo, takže ji tam hned vyšetřili a všechno OK. Poslali nás i na ORL, jestli to není zánět středního ucha a ten se taky nepotvrdil, takže závěr byla viróza. Dostal paralen a nurofen na noc a ráno už byl naprosto OK, i se začal zase smát. A taky přestal bojkotovat kojení, už dvakrát mi u prsu vůbec neřval a krásně pil. Asi na chudáka předtím už něco lezlo a trpěl nechutenstvím.

bera28
4. okt 2009

Sorbono, to je dobře, že je Kubík v pořádku.
U nás už taky lepší, už jsou třetí den bez teploty, jenom kašlají a teče jim z nosu. Ale řádí jak diví. Dneska si Anetka usmyslela, že bude jíst jen když stojí na područkách na tatínkovém křesle, opírá se o Kubovu židličku a mlátí ho do hlavy. Mně z ní fakt klepne! Ale zase na druhou stranu od včerejška na všechno ukazuje ručičkou a všechno jí najednou zajímá. Ale holky, to byste musely vidět ten bordel, co u jídla nadělá. Přítel prohlásil, že nemůžeme ani nikoho pozvat na návštěvu, leda bysme se jich ptali, jestli si chtějí sednout do omáčky nebo do rejže🙂 Už bych s nima potřebovala ven, ale tam tak strašně fouká, brrrr.
Co nového u vás?

Jo Denisee, jogurt měl úspěch, Kubajz ho zblajznul jak malinu.

merj
4. okt 2009

Ahojte, fuker je venku hrozny. Nasteti jsme meli navstevu a tak maly radil a tesne pred jejich odjezdem usnul, takze louceni bylo bez breku. Jinak maly se dnes poprve postavil sam bez jakehokoliv pridrzovani, kdyz si hral na koberci, tak se najednou zvednul a prinesl mi mic. A opet to udelal tak suverene jako by to delal od jakziva. Fakt netusim, kde se to v nem bere.

V rámci prechodu na veci s mlecnou bilkovinou jsme dnes zkouseli take jogurt, ale klasicky prskal a na prislazeny se taky moc netvaril, velice rad si pak dal kasi s ovocem.

Bera, Denisee, prosim vas, jake jogurty malym davate?
Denisee, co vse davas Vojtiskovi za mlecne vyrobky?

Bera, u nas taky u jidla musi byt nejaka zabava, ted se osvedcily knizky. Ukazujeme si, kde co je a pusu nestacim plnit. Ale ty mas dva rarasky, tak to u tebe asi bude horsi.

Hezky zbytek vikendu.

adajar
4. okt 2009

Ahoj holky tak malej je porad bez dejchaku uplne. Jinak vcera jsem zkouseli prikladat a nic moc no. JInak zitra supajdime na intermedial behem pristiho tydne pujdu za nim. Budem uz venku s inkubatoru a behem 14 dnu az 3 tydnu pujdem domu. Jo a uz vazime 1920g.

tinuskaha
4. okt 2009

ahojte adjar drzim prsty tesim sa s tebou ja som po skoro 4mesiacoch nemohla uverit ze ideme domov.Najstastnejsi den v mojom zivote

adajar
4. okt 2009

tinuska no dneska v noci uz tam je 8 tydnu no je to bojovnik. No jeste uvidime jak mu pujde papani-

tinuskaha
4. okt 2009

ani mojmu to zo zaciatku neslo ale postupne sa to rozbehlo.Modlim sa za vsetky mamicky a ich deticky.

bera28
4. okt 2009

Merj, ty naše dětičky jsou ale šikovný, co?! Vždycky nás něčím překvapí 😉
Jogurty dávám bílé Activie, Hollandie a Denisee mi poradila Choceňský smetanový. Jo a v neděli dávám jako bonus Lipánka maxi. Naštěstí s Kubou problémy u jídla UŽ nejsou (ťuk, ťuk), ten si sedne do židličky a jí. No a když nechce, tak začne vrtět hlavou a dělat ne,ne,ne. To jenom Anetka prská na všechny strany, když už se teda rozhodne jíst. Ale teď odpol snědla krásně sváču a i večer večeři. Je to prostě můj malý psychoušek, ve které je veeeeelmi těžké se vyznat🙂 Ale zase se za odpoledne naučila říkat "telka".
Adajar, tak si pomalu bal věci a chystej se. Teď už to uteče jako voda. A papat se taky naučí.

adajar
4. okt 2009

bera ty jo psychousek jsem se zacala smat. No jeste nebalim ja si pockam a vecer zbalim jen jsem musela dovyprat pleny a tak abychom to meli pripravene a tak no. 😀 😀 😀

mia81
4. okt 2009

adajar maly je uz chlapisko krasne ti pribral to uz aby si sa balila do nemocnice.

adajar
4. okt 2009

mia no uz taky nejdyl snad za 3 tydny pujdem domu. Je me je dneska dobre.

argousek
4. okt 2009

Ahojte holky, tak se na skok hlásíme z lázní 😉
Adajar super zprávy, tak ať už jste doma s taťkou 😉

Jinak my se tady máme celkem dobře. Byl tady za námi přes víkend taťka, tak jsme podnikali různé výlety a moc jsme si to užili. Adámek ale začal mít od včera zvýšené teploty, tak doufám, že to nic není. Bazén máme naštěstí až ve středu, tak uvidíme. Nemá kašel ani rýmu, ale jen tu zvýšenou teplotu, tak nevím. Holky tady taky říkali, že to může být z přetažení. Už jsme tu 14 dní a ty procedury ač se to nezdá, že jsou pro ně náročné. Doufám, že to nic nebude. Bylo by hrozný být jen na pokoji, to by nám to vůbec neutíkalo.
Všechny vás moc zdravíme 😀 😀 😀

adajar
4. okt 2009

agrousek no ted jsem to chtela napsat ze muze byt unavenej a krasne si to uzijte.