Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maatkka
25. júl 2009

Sorbona tak uz ste spolu na izbe to je super 😉 A stari rodicia uz vnucikov videli nazivo? Musia z nich byt hotovi 🙂
To o com pises... nemam slov... 😢 😢 😢

sorbona13
25. júl 2009

maatka: včera je viděli poprvé a všichni byli úplně vyřízení 🙂

jecidlo
25. júl 2009

sorbona: euforie pracuje porad na plno, zejo? s tim jidlem nam rekli, kdyz uz jsme meli volny rezim, ze je jedno jestli to bude jednou 60 a podruhe 20 ale aby za ten den snedli dohromady aspon to co maji predepsane.
A neboj doktori vas pusti, kdyz si budou jisti, ze jste v poradku, ono nejakych 100g sem tam nezalezi.

Toho miminka co bylo pridusene je mi moc lito, ta maminka zbytecne riskovala mozna si ani neuvedomuji co se muze stat ☹

sorbona13
26. júl 2009

jecidlo: jo jo, pořád jsem tak nějak plná elánu a ani mi nevadí, že víc jak 2 hod. v kuse se nevyspím 🙂 Já teď kluky vždycky po 10min. vystřídám, nejdřív má Honzík horší prso, Kubík lepší a po 10min. je prohodím. Tak vypijou vždy mezi 40-65ml a vydrží 3,5 hod. spát...jenom ty prdíky je tedy trápí 🙄

jecidlo
26. júl 2009

sorbona: ja se priznam, ze bych je pak zkousela stridat spis ob jedno kojeni, ale stejne jezvlastni ze je to jedno prso tak moc jine. a kdyz jsi jenom odsavala, tak bylo taky horsi? nam pomohl uz v porodnici ten Sabik a ted doma si teda nemuzu vynachvalit ty probioticke kapky

sorbona13
26. júl 2009

jecidlo: už při odstříkávání bylo každé prso jiné, v jedno je o cca polovinu mlíčka míň, než v tom druhém. Dřív jsem kojila tak, že ten,co byl u horšího (pravého) prsa, tak se pak dojedl u toho lepšího. Včera jsem je střídala každé kojení měli jen jeden prs a ten, co byl u horšího, vypil jen 20ml (i když jsem pak dalších 20ml odstříkala) a vzbudil se za 2 hod....takže je radši budu střídat během každého kojení, protože pak vydrží spinkat 3 hod...co si o tom myslíš?

jecidlo
26. júl 2009

Sorbona: podle me mas nekolik moznosti, uricte bych z toho prsa, kde je min mlicka zkousela po kojeni odstrikavat, aby se v nem tvorilo vic, takhle stridat je behem kojeni nebude mozne prilis dlouho, za chvili pro ne 100ml nebude zadna davka a nechcu strasit, ale z jednoho prsu dve deti neuzivis. Vetsinou ta prsa funguji tak, ze spusti mlicko vetsinu naraz a pak se sice jeste dotvari ale dalsi 100 se tam asi hned neudela. Je mozne, ze se to prso normalnim sanim spravi, ale kdyz ne, nevyhnes se UM a dokrmum, pokud to bude nutne, doporucuju krmeni pomoci suplementoru, ktere zaroven podporuje stimulaci badavky a pak by bylo mozne kluky stridat, ale ten muzes pouzit jenom pri sani bez kloboucku, nebo aspon netusim jak by to slo s klobouckama, ale verim, ze se ti je podari odstanit tak jako nam az budete vetsi. Zkus se poradit treba jeste s tou annag nebo na kojeni.net. Pokud budes muset pouzivat flasku vrele doporucuju Tomee Tipee ve tvaru prsa.

sorbona13
26. júl 2009

jecidlo: po kojeni odstříkávám vždy obě prsa najednou do úplného vyprázdnění. Během kojení občas cítím, že se obě prsa nalévají...ale po cca 10 min. už mají kluci problém z toho horšího prsa mlíčko vytáhnout (i když potom ještě z tohoto prsa mlíčko odstříkám), jsou přeci jen ještě slabí. Doufám, že čím budou větší, tím budou mít větší sílu sát a to mlíčko vytáhnout...Uvažuju, že bych začala z toho horšího prsa odsávat nejen bezprostředně po kojení (to odstříkávám obě prsa), ale ještě jednou cca hodinku po odstříkávání (aby se za další cca 1,5 hod. stačilo další mlíčko pro kojení vytvořit). Co myslíš?
PS: tu flašku Tomee Tipee mám, 2ks byli součástí sterilizátoru do mikrovlny 🙂

kikimaruska
26. júl 2009

ahojky, tak koukám, že Sorbonka už pujde s klukama brzy domů, super zprávička 😵 😵 😵 . my už jsme zdraví, skoro vyloupaní...tak bychom taky chtěli někam vyrazit na výlet...ale nějak nemáme s kým 😒 . O tom miminku jsem koukala na zprávy...mě by nikdy nenapadlo rodit doma...a nebýt mého pečlivého gynekologa, Kubík by se mi b říšku udusil a já nic nevěděla, jelikož jsem žádný bolesti a komplikace neměla...vůbec nic...kdyby to nezjistil na ultrazvuku kontrolou navíc kterou nám udělal...tak by to nedopadlo.... 😔

susika
26. júl 2009

ahojte. tak soms a ku vám konečne dostala. tatino nám došiel domov, tak trochu beháme aj s malou, nech máme obe trochu zmenu. ved ho zasa 5 týždnov najmenej neuvidíme.

sorbona- super, rodina už isto netrpezlivo čaká na vás troch domov. potom už len nejaké tie pravidnelné kontroly u odborníkov pre istotu (aspon v našom prípade to tak bolo, narazili sme na pedantov, tak sme chodili) 😀 ale bude to fajn. s tý kojením by osm ti rada poradila, ale ja som bola rada, že som odkojila jedno dieťa, mala som málo mlieka, anšťastie do pol roka malej stačilo, potom už umelé, ale hlavne, že chutilo a malá bola zdravá.

kikimarus - malá na tom bola rovnako. psoledné hodiny sa vraj dusila, alebo možno len poslednú hodinu, ked mi nasadili ten rpístroj na brucho a mne sa tam zdalo, ako keby ju občas nepočujem, ked bola kontrakcia.takže aj dobre, že sa skor pýtala na svet. vedela, čo robí a vie to asi do teraz🙂)to dieťa nemá chybu🙂)))už teraz sa nestratí 😀

my sme po dvojdnovej pauze znova začali cikať do nočníka. dnes večer pred spaním sa aj sama vypýtala a dokonca aj velkú potrebu do neho urobila po asi týždni, čo som kukala, a aj to, že bola neskorá večerná hodina 😀 inak protestuje. sedí na nom aj 10 minut, číta knižky alebo sa nejako zabaví, postaví sa a nič a potom sa tichučko pociká na gauči,príde, že sa pocikala a ja behám s handrou ☹ ale pochopila načo to všetko je, aj ked občas vymýšla. plienku neche, ale dávame stále aj na spanie cez den a večer ako samozrejme a aj ked niekam ideme.inak by som trepoala na prezlečenie pol skrine🙂))dnes ale za mnou prišla, že che obliecť gaťušky, čo nosí, ked nemá plienku, tak som jej povedla, že nedáme, lebo má plienku, tak ju začala ťahať preč, že ju nehce, že oan che cikať do šerblíka 😀 😀 😀 tak som sa musela smiať 😀 😀 😀 už o pár dní bude kočka velká 2-ročná, t ak už sa chce správať ako "velká" 😀

kikimaruska
26. júl 2009

susika 🙂, je to holka šikovná 😉

susika
26. júl 2009

kikimarus - ja jej to odkážem 😀 😀 a ked tu zasvieti na PC svetielko, bude sa sem hrnúť ako divá, aby sa pochválila 😉 😉 😀 😀 😀

sorbona13
27. júl 2009

ahoj holky, tak nás chtěli dnes pustit, doktorka říkala, že nemusíme čekat na váhu (Kubík má jen 1840g), že prý jsem tady jedna z mála maminek, o kterých nemá pochybnosti, že to doma zvládne 🙂 😵 Ale domluvila jsem se s nimi na zítřek, dnes by to bylo pro mě moc nahonem 🙂 Zítra to bude přesně 2 měsíce, co se kluci narodili.

jecidlo
27. júl 2009

Sorbona: to je jasny, ze to zvladnes!!!ale povim ti, ze tam maji asi frmol, kdyz jsi byla s klukama vlastne jen tak malo a trada domu!Jste sikulky vsichni 3 😉

Kikimaruska: to je fajn, ze uz je mate zdarne za sebou! Zadne jizvicky nezustaly?

Susika: tak to vypada, ze ty 2 roky uz oslavite snad uplne bez plin 😉

mispuli
27. júl 2009

sorbona:to je krásný,moc vám to přeju,kluci i mamča jste šikulky šikovný,ať se vám doma líbí a daří pořád stejně dobře 😉 😉

nanya
27. júl 2009

Ahojky holky,

já jen tak nahonem.

sorbono: super, co to slyším, vy už půjdete domů? Jste teda ale BORCI 😀 Jinak k tomu kojení a méně mlíčku v jednom prsu. Jak jsem ti již psala, já taky mívala méně mlíčka v jednom prsu, a to po celou dobu odstřikávání. Upravilo se mi to snad až kojením, navíc mám v tom prsu teď dokonce více mlíčka, než v tom, kde kdysi bývala kvanta. Malý z něj raději pije a aktivněji saje, a tím si myslím, že ho tzv. rozpumpoval. Já bych to dělala tak, že bych kluky vždy přilložila nejdříve k tomu horšímu prsu a nechala je tam cca 10 min, a pak jim dala na dokrm to lepší, pokud je to ovšem neunaví tak, že by už sát z druhého prsu pak nedokázali a ještě bych ho před kojením nahřála a lupla do sebe hrnek něčeho teplého, aby se mlíčko lépe spouštělo. Myslím, že by to na 90% do týdne zabralo, jako u mě. Jinak na www.kojeni.net je opravdu snad všechno, a když ne, tak je tam e-mail na majitelku těchto stránek a ta vždy úžasně poradí.

U nás vše při starém. Akorád mlíčko se mi vrátilo, ale zase až moc, jsem nucena ještě po kojení odstříkat, a to ho kojím jen z jednoho prsu, bere si vždy přes stovku a padne přepapáním. Ale já mám v tom prsu ještě dalších 200 ml, z mých dvojek mám asi pětky před kojením..... Ale zase nechci úplně přestat odstávat, což teda fakt musím, jinak bych asi opět dostala zánět, takže odsávat chci, aby malý měl trošinku více mlíčka v prsech, než vypije. Takže ho opravdu vážím před a po každém kojení, a pokud vypije 100 ml, tak už z toho prsa neodstřikávám a odstříknu z druhého jen do uvolnění, a pokud vypije pod 100 ml, odstříknu do té 100 ml, aby se tam zase stovečka vytvořila. Snad se to urovná a půjde to takto aplikovat. Jinak malý pil poslední dobou více v noci a řekla bych, že po tomto se mi opravdu rozjela laktace naplno..... fakt maras...

jecidlo
27. júl 2009

nanya: to je super, ze se ti mlicko neztratilo!ale koukam, ze ty by jsi zvladla uzivit aj ctyrcata co? 😀 😀 pockej az malej povyroste jeste kousek, tak myslim, ze uz se pak obejdes bez odsavani. Stejne je to sikulka a JEDLIK! A co jinak jste uz zdravi?

nanya
27. júl 2009

jecidlo: jj, asi bych se čtyřčaty teďkom problém vůbec neměla 😀 ne sranda, dvojčata by stačila 😕 😉 Jinak rýma nás snad neopustí nikdy, když už se zdá, že nic neodsaju a malý méně chraptí a dýchá volně, tak druhý den, jako bych to zakřikla a zase odsávám a odsávám a malý má pořád plný nosík a slyším, jak těžce dýchá. Začínám mít pocit, že to asi opravdu bude tím psem, nebo nějakou alergií na něco venku /pily a tak/, snad to není na psa, opravdu se toho bojím jako četr kříže. Pořád kýchá a hlavně po koupání, to mi nejde do hlavy, koupu tak rychle, že jsem hotová s koupáním, s osušením a oblečením během 10 minut, tak si nemyslím, že by mi malý u toho nějak prochladával nebo tak něco. Už fakt nevím, co s tím. Jinak, jak jsme byli na te kardiologii, tak ta kardioložka zavolala moji dětské dr., jestli je nutnost brát co 14 dní malému krev kvůli testům na anemii atd., že je to pitomost, že si nestačí dotvářet krvinky, když ho pořád ždímají, a světe div se, na odběry jdeme až začátkem září. Tak jsem za Daňulku moooc ráda.

petrach
27. júl 2009

Ahoj holky,
sorbono nadhera,tak ti to přeju nevíš jak 🙂 takže pozitří budou zpravy z domova v nočni košili ješte v poledne 😀
nanya teda ty maš mlika 😲 ja sem rada že odsaju z obou max 150ml,ale zatim stači,tak to nehrotim,seš fakt dobra,ja at delam co chci tak to nejde vic
susika Zuzanka je fakt šikulka.. 😉
maruš a ty ses přestehovala uplne mimo? nemaš zname? jsi stejne dobra,ja te obdivuju jaks to zvladla,zasloužíš jedničku z hvezdičkou 🙂

maria kamaradka ma kluka ve 26tt ma 7let,do 4 vubec nemluvil,začli chodit na logopedii a v zaří nastupuju první třidu lidove školy umení,hrozne rad spívá..ja se tim vždycky uklidnuju,že to doženou,jen to holt nekdy trvá

my mame zitra RHB,tak se desim co řekne..Šimula začal u pasení kone přepadat na bok,tak moc se zveda až přepadne,delal to tak tyden a včera až jsem to ořvala tak zas začal past normalne.ale i tak nevim..
v srpnu mame neuroložku a mam hruzu už ted..hrozne všechno prožívam ☹

emamamamu
27. júl 2009

ahoj holky🙂 tak svagrova jde tento tyden na cisare...netusim proc, ale uz bude mit maleho, no..🙂
je v 31tt, tak snad to bude v pohode...

petrach
27. júl 2009

emamamamu to už jsou krasne tydny,opravdu,melo by to dopadnout dobře..
tak držime palce mamči i miminku,at jsou oba v pořadku a at sem k nam kukne 😉
dej pak vedet..

maartinkaa
28. júl 2009

ahojte, akurat som volala mojim chlapcom a dozvedela som sa, ze bruniho uz vylozili z inkubatora na vyhrevnu postielku 😵 hugicek je este v inkubatore, maju z sebou ocne aj neurologicke vysetrenie a dopadlo to dobre 🙂, tak sa opatrne vytesujem 😀

mila01
28. júl 2009

Ahoj holky,hlásím se po strašně dlouhé době - manžel má dovolenou,takže mám konečně na dva týdny pc a můžu být s vámi ve spojení.Omlouvám se,nestihnu vás dočíst,jen jsem to tak prolétla.

Petrach - ahoj,jaké jsou u vás novinky?Nějak jsem se nedočetla...A co Fajn?Také jsem se o ní nic nedozvěděla.

Sorbona - teda ty jdeš dneska domu?Gratuluju,je to fantastický.Ještě si živě pamatuju,jak jsme ti drželi palce na porod - a chlapi už budeš mít doma.Chápu tvoje obavy - ale všechno zvládnete.Vůbec o tom nepochybuju.

Koukala jsem,že tu máme i nováčky - ahoj,vítejte.

Maartinkaa - gratuluju,to je velký pokrok,když se prťousek dostane z inkubátoru.Nevím sice,jakou mají kluci váhu,ale my jsme šli týden po vyndání z inkubátoru domů.Také bych vám to přála.Koukala jsem,že máš 4 chlapáky - no teda,co nějakou holčičku? 😀 😀 😀

Všem gratuluju k pokrokům,dost jsem jich tu četla,ale jmenovitě si to nepamatuju.Hlavně gratuluji k úspěchům na nočníku - naše Kája snad půjde v plínách i do školy.Občas za mnou teda přijde a řekne - Kája čůrala,je šikulka,ale to už je to v plíně.Jinak je jí to jedno.Ale co,Andrejka měla taky plíny až do 2 roků a 4 měsíců. 😕 😀

maartinkaa
28. júl 2009

ahoj mila, bruninka prelozili z inkubatora do postielky s vahou 1710g 🙂
vy ste mali aku vahu ked vas prelozili?

susika
28. júl 2009

ahojte babulky. dakujem všetkým ,čo drobca chvália. zajtra 29.7. má dva roky, tka budeme slaviť a potom v sobotu aj s ostatnou rodinou a tortouhm 😀 😀 ale bez plienky (ne)kamošky to ais nepojde. aj ked malá sa na nu dosť hnevá, nechce ju mať na zadku, ale inak by asi ešte bolo dosť nehod, aj ked už má vo zvyku sa pýtať aj večer pred spaním už od nedele🙂) nevadí, snád je tie plienky nerpirastú k zadku🙂) a je to potvora stále. aj dnes sa vycikala vedla nočníka, lebo sa nan nejako nevedela sama posadiť a nebola som nablízku, pritom 20 sekund pred tým na nom sedela 😀 😀 😀 dnes som zasa vytiahla bavlnené, aj ked tie gaťuše na ne sú jej ohromne velkéa to som ich už zmenšovala, jooooj, ako sa tá jedovala🙂))

sorbona supeeer-tak si budete užívať pohodlíčko domva konečne všetci traja. supeeer.snád budeš stíhať podávať správičky🙂))

nanya-by si stačila zásobovať aj mliečnu banku🙂))ak ti ostáva, len pekne odkladaj, nikdy nevieš, kedy sa ti zíde🙂)ja som bola rada, ked som po 3 hodinách odsala z oboch nejaké to deci alebo 1,5 deci🙂)200ml a viac som vytiahla, ked malá bola v inkubátore, ja doma a v noci soms a nezobudila na budík, tak som odsávala ráno 😀

bera28
28. júl 2009

Ahoj holky, zdravím z dovči. Kámoš tu má notebook, všichni chlapi čučí na fotbal, tak jsem si sem zalezla. Ještě jsem vás nepřečetla, akorát vidím, že Sorbona s klukama už míří domů. Hurá!!! Jsou to velcí šikulové.
My jsme s dětma zvládli už 2 cyklovýlety. Na to, že byli v sedačkách poprvé, tak se jim to moc líbilo. Anetka byla unešená, pořád se rozhlížela po okolí nebo si pobrukovala. Kubajz včera trochu pofňukával, protože měl špatně připevněnou helmu, ale dneska už dobrý. Zatím s nimi neděláme žádné dlouhé trasy (včera 20 km, dnes 25). Teda ale moje fyzička po 1,5 roce bez kola je dost děsná. Jsem zvědavá, kdy se vrátím do formy.
Mějte se včechy moc krásně a pohladtě ode mě vaše šikovné prcky.

mila01
29. júl 2009

Maartinka - koukala jsem do svého deníčku,co jsem si tam psala ( teď zrovna celý příběh sepisuju do počítače,chci to vytisknout i s fotkama a nechat jí to,až bude velká ) a když jí dali do postýlky,měla přesně 1730g.Takže skoro jako vy. Bylo to 27.7. a 3.8. jsme šli domu. 😀 🙂 Přeju,ať je to u vás podobné.Nečetla jsem tvůj příběh,kdy se kluci narodili,kolik měli a proč předčasně?

Susika - za prvé přeju Zuzance vše nejlepší k narozeninám,hlavně hodně zdravíčka.Co dostane,jestli to není tajný?Jsem si ani nevšimla,že je máme tak věkově blízko sebe.S tim nočníkem ti závidim,nám to prostě nejde.Teď tu zrovna Kája běhá bez plíny,každou chvíli jí dávám na nočník,ale nic.Čekám,že každou chvíli to bude v kalhotech. 😠 😠 Dám pak vědět - běžim se starší Andrejkou na logopedii.Taťka má dovču,tak aspoň bude hlídat a nemusim tahat obě.

maartinkaa
29. júl 2009

ahoj mila, ja som si vcera tiez nieco popisala do albumu 😉 ja som bola zasita, lebo mne od zaciatku hrozil predcasny porod, mam drazdivu maternicu a slaby krcek ☹ a akonahle maternica nadobudla urcitu vahu tak sa to vsetko spustilo a museli mi urobit cisarsky 😒

mila01
29. júl 2009

aha,já jsem měla problémy už při prvním dítěti,v 6tt jsme přišli o její dvojče,ale nakonec jsem Andrejku 4 dny přenášela.S Kájou byli problémy taky od začátku,mám také dráždivou dělohu,navíc jí mám hodně nízko,chytla jsem zánět,na který mi nemohli dát antibiotika,takže se Kája narodila také císařem ve 28tt,měla 38cm a 1,26kg.No a teď ve dvou letech má 13kilo,přes 80cm a je to pěkná dračice. 😀

maartinkaa
29. júl 2009

aj ja som mala problemy v predchadzajucich tehotenstvach a bola som zasita, vlastne vsetko to iste ako pri tomto poslednom, len som vydrzala do 38tt 😀 😀