Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

jecidlo
29. júl 2009

Maartinkaa: no ono se neni cemu divit dvojcata jsou dvojcata!ale myslim, ze jste to zvladli dobre a budete v poradku uvidis!

My se hlasime po kontrole na neurologii a cituji: na rehabilitaci to nevidim, jedine, ze by jste se s detma doma nudila" coz se nenudim, rekl, ze Matej ma 1* a Maruska 1. Sice uplne vzorove jeste nepasou, specielne Matej se zveda a pak prepadava, ale umi to i dobre, mam ho drzet pri zemi. Jinak ten ho uplne odrovnal, kdyz zacal na pana doktora krasne zvatlat a smat se na cele kolo🙂 Takze 3x hura, zitra na prvni ockovani hexa vakcinou a dalsi tyden vyrazime aj s prckama k Machaci pod stan!!!to bude asi celkem sranda 😀 😝

sorbona13
29. júl 2009

jecidlo: tak to jsou super zprááávy!!!!! Užijte si ten mácháč, tam ze srandy asi už vůbec nevyjdeš 😀

sorbona13
29. júl 2009

martinkaa: měla jsi úplně stejný problém jako já, jen jsi porodila o kousek později a kluci měli moc pěkné váhy 🙂 Naši kluci měli 980g a 975g a narodili se 29+1tt. Od 22tt jsem ležela v nemocnici pro dráždivou dělohu a zkrácený čípek.

maartinkaa
29. júl 2009

sorbona, ja som rodila 29+3tt, co je uz 30tt, tak aj ty si rodila v 30tt, ved som ti pisala, ze sledujem vas pribeh 😉

maartinkaa
29. júl 2009

inac, ako sa vam doma dari? 🙂

petrach
29. júl 2009

Ahoj holky,
Zuzance přejeme všechno nejlepší k narozeninam a hlavne kopec zdravíčka 🙂
martinko tobe a prckovi velika gratulace k přesunu z inkubatoru 😉 braška pujde určite taky brzo,a pak hura domu,jakou vahu maji oba kluci?
jecidlo krasne zpravy 🙂 jsou to šikulky,jen u nas se furt vojtí o stošest 😀
krasnou dovolenou 😉

bero tobe taky a šetři se s tim kolem 😀 bude te bolet zadek 😀

petrach
29. júl 2009

milo ahoooj 😉 jak se maji holky,uživate leto?
fajn tu už chvilku nebyla 😒 jestli nekam nejeli,asi ji pisnu sms,jestli se neozve

u nas mala novinka,včera jsem pomahala delat dřevo a byla totalne večer hotova a nechtelo se mi malemu ohřivat flašku a odsavatmtakova vetši krizovka..tak jsem mu vrazila prso a on pil,akorat nevim kolik,vahu nemam,ješte flašku od te doby nemel,jen prso a zatim se tvaří že hlad nemá..
ted řešim jestli vydržet,nebo dat zas flašku,skoušela jsem po kojeni odsat,kojim z obou prsou a odsaju max 30ml.tak bud nemam mliko,nebo ho vypije..nemate radu???

kolik odsajete po kojení??

sorbona13
29. júl 2009

martinkaa: jo jo, už si vzpomínám 🙂 Daří se nám výborně, už zvládám psát i mejly během kojení 😀 (právě teď), zatím je to pohodička, kluci se nají a odpadnou, jenom je trápí prdíky 😒

petrach: já odsaju jak kdy, někdy 80ml a někdy třeba jen 30ml a kluci si vytáhnou dost. Vážím je před a po kojení a mají to na střídačku. Ten, co je u horšího prsa, vytáhne třeba jen 20-30ml, ten u toho lepšího vytáhne třeba 65-70ml. Takže kluky u prsou střídám, hlad nemají a přibírají celkem dobře. Za den celkem vypíjí okolo 280-320ml.

jecidlo
29. júl 2009

Petrach: ja neodsaju vubec nic, ja myslim, ze je super ze ti pije z prsu a ja bych ho u nej nechala a flasku mu nedavala, on to zvladne neboj, miminka z prsu dokazou vypit vic nez ty odsajes, to vim na 100%. Neboj se toho, jetli nemas vahu doma, tak se domluv treba s doktorkou na castejsi prevazeni aby jsi mela jistotu ze pribyva. A jestli se tvari spokojene, tak to neres. A co jaky to byl pocit, jsi rada nebo spis prevazuje ta nervozita?

petrach
29. júl 2009

prave že nervačím,jestli nestradá,ted spí,tak jsem si řekla že skusim odsat kolik mam mlika a odsala jsem jen 20ml 😒 před kojením ☹
takže jsem na nervy že jsem přišla o mliko..

jecidlo
29. júl 2009

petrach: ja bych to tak cerne nevidela. jak jsem zacala kojit, tak mi taky prsa taky nechtela poustet odsavackou. a kdyz kojis slysis, ze polyka? Citis ze se ti prsa nalivaji a kdyz zacne pit, ze pousti mliko? Co zkusit si na par dni pujcit nekde vahu aby jsi byla klidnejsi? Ja bych zkusila vydrzet kojit, i kdyz sama jsem z toho nekdy poradne nervozni 😅

mila01
29. júl 2009

ahojky.Tak jsme se zrovna vrátili ze super výletu,byli jsme v Jetřichovicích na Dolním mlýně,natáčela se tam Pyšná princezna a Peklo s princeznou,říkali jsme si,jak utaháme holky a uděláme si hezký večer s manželem,ležíme tu totálně vyřízený a holky ještě nespěj. 😠 😀 😠

Petrach - super to kojení,já bych to neřešila,pokud neřve,hlad nemá.Kdyžtak zkus v pondělí zajít k doktorce a převážit ho - u nás se to tak dělá.Když se mi nezdálo kojení s Andrejkou,byla jsem u ní,zvážili jsme jí,pak jsem jí přímo tam nakojila,znova jsme jí zvážili,zjistili jsme,že za 40min cucání,kdy se tvářila že i poliká,vypila 5ml,takže jsme nalítli na flašku. 😀

Jééé Ječidlo - zrovna dneska jsme s manželem přemýšleli,že bysme příští víkend dali holky k babičce a jeli na jednu nebo dvě noci stanovat na Mácháč.Jezdíme na klůček.Chceme jet bez holek,nebyli jsme spolu sami ani nepamatuju,nějak to potřebujem. ☹

leninek99
29. júl 2009

Ahoj zdravím vás všechny,
měla bych dotaz dne 19.6. se mi narodily dvojčátka chlapečci pod 1kg,ale teď bohudík mají více(1,5kg)
a můj dotaz je,kdy vás pustily z nemocnice domu až měli miminka svojí váhu nebo,když bylo po všelijaké stránce vše v pořádku??
mě řekli dr.,že pokud to půjde jako doposud tak do konce srpna nebo i do poloviny měsíce nás pustí domů a já jsem odedneška nějak o tom začala pochybovat,že by nás tak brzy pustili domů,když měsíc nám asi nebude stačit,abychom dostali svojí váhu☹

maartinkaa
29. júl 2009

ahoj leni, my sme akurat prisli z nemocnice a moj bruni pribral za jeden jediny den az 90g a hugino 50g 😀 vcera vazili 1710 a 1550 a dnes 1800 a 1600g 😀 a nam dnes doktorka hovorila, ze minimalne este dva tyzdne tam budu 😀

mila01
29. júl 2009

Ahoj Leni - gratuluju ke klukům.Mě se Kája narodila 17.6.2007 a pustili nás 3.8.Nikdy neklesla pod kilo,narodila se s váhou 1,26kg,zhubla na 1,04kg a pouštěli nás s váhou 2000kg.Řekli mi,že nás pustí klidně i s menší váhou,ale malá musí přijímat potravu naprosto bez sondičky několik dní ( my jsme bohužel nekojili,musela zvládat pití ze stříkačky,doma jsem jí naučila na flašku ),musela pravidelně přibírat a nesměla mít žádné další problémy.Já myslim,že u vás je ten srpen docela reálný,pokud kluci nemají žádné jiné problémy.Kolik teď váží?A jsou ještě v inkubátoru,nebo už v postýlce?

Maartinkaa - teda kluci mají super váhy a fantastické přírůstky.Pokud takle budou přibírat každý den,to se za ty dva týdny pěkně proneseš,až si je poneseš domů. 😀 😀

petrach
29. júl 2009

ahoj Leni,vitej mezi nama 🙂
pokud maji ted vahu přes 1500g tak ten srpen pujdete určite,ted už budou přibirat rychlej,uvydíš..
jak piše mila,musi sami dychat a aspon 48 hodin u nas musi byt bez dosondovaní,pak davaji deti na pokoj k mamince a po par dnech domu..
my tam byli přesne 60 dní ,narodil se s 1280g a domu šel 2280g..
tak už chystej postylky 😉

leninek99
30. júl 2009

maartinkaa:
tak to gratuluji,že ti tak krásně chlapečci přibírají a přeji,aby jim to i zůstalo,aby jste je měli už doma😉

mila01:
naše porodní míry byli takovéhle Matyášek s 908g/25cm a Sebastiánek s 910g/24,5cm a teď mají
M. má 1505g/29,5cm a S. má 1515g/30cm a oba dva jsou ještě v ingubátoru se sondičkou a je i kojím+mají přidávky jinak žádné dle dr. problémy nemáme🙂

petrach:
děkuji za přivítání a kéžby vaše slova se staly skutečností a mi je měli doma,jelikož jejich zařízený pokojíček je bez nich takový opuštěný☹,ale co někdy tam budou ikdyby to bylo až po 60 dnech tak je jednou budeme mít doma ne??🙂nám je měsíc a 11dnů a v neděli nám končí šestinedělí,že se ani nestačíme divit jak to rychle uteklo🙂

mila01
30. júl 2009

Dobré ranko.Teda Leni,ty byli malinký - nemyslim váhově,ale centimetrově.My měli 38 a zdála se nám hrozně prťavá. 😀 Hlavní je,že nemají žádné jiné problémy,centimetry a kila doženou hravě.Já si myslim,že je v srpnu doma přivítáte,čím větší váhu mají,tím víc přibírají.Schválně jsem mrkla do deníčku,Kája měla 1515g 22.7. a fakt jsme šli 3.8.domu.

Teda holky,víte co nám zase ta příšera udělala?Chodí bez plíny - teda ráno,po několika počůranejch teplácích to nevydržim a dostane plínu a ráno přiběhla Andrejka,že Kája něco strčila Klárce do klece ( to je náš zakrslý králíček ) - víte co to bylo?Hovínko.Normálně se vykadila do kalhot,vyndala ho a šoupla ho tam.Já se fakt picnu.

maatkka
30. júl 2009

Ahojte babky 🙂 ...
... tak ja sa idem tak trochu pochvalit 🙂
Vcera sme boli v rizikovej poradni na kontrole u primara (ktory mal inak na starosti aj mna po predcasnom narodeni - vtedy pred 26 rokmi bol lekar a teraz je primar - takze robi s predcasne narodenymi detmi dlhe roky) a ten Lilusku vychvaaalil 🙂 Vraj je velmi sikovna a ani on sam by na nu uz nepovedal ze je predcasniatko ze za tych 11 mesiacov dobehla svojich (citujem) "sukmenovcov" 😀
A pytal si fotky na tu nastenku co maju na JIS-ke kde maju deticky po narodeni a po nejakom case ze nou sa proste urcite musia pochvalit 🙂 a ze to pomaha aj mamickam co maju deticky v inkubatoroch ked vidia co z takych drobcekov vyrastie (no to mozem potvrdit - este teraz si pamatam ako som pred tou nastenkou stala plakala a modlila sa aby sme to aj my tak zvladli...) Tak uz aj Lilinka medzi nimi visi na nastenke 😀 Isli sme rovno z nemocnice k nasim a ked som im to hovorila normalne som sa od dojatia rozrevala... 😀
Petrach to by teda bolo super keby si sa tak rozkojila co? 🙂 Len by si uz ani nevedela co s volnym casom 😀 Baby ti dobre radia - najlepsie by asi bolo keby si si mala odkial pozicat tu vahu aby si sa nemusela stresovat alebo aspon ist par krat k dr. na prevazenie a ked budes vidiet ze pribera tak uz budes potom kludna.
Jecidlo neuro kontrola teda super - to vam moooc gratulujem 😉
Sorbona gratulujem k navratu domov 🙂 uzivajte si to!!! Ja to tu stale opakujem ale pre mna bol ten den ked sme isli domov asi fakt jeden z najkrajsich v zivote...
Leni a Martinka mooooooooooooc gratulujem k detusikom. Je uuuzasne ze nemate nejake problemy. Vaha je fakt to najmenej... Prajem skory navrat s babatkami domkov.
Mila 😀 😀 😀 no co tie deti nevymyslia co? 😀 😀 😀

maatkka
30. júl 2009

Inak nasa vaha 8530 gramov (co som si - neskromne 🙂 - myslela ze mame uz davno) dlzka 73 cm - ale to bolo merane tak kade jako lebo Lilinka nepoleziii 🙂

maatkka
30. júl 2009

Hi ale teraz som si este spomenula ze na tej ich vahe mame vzdy menej ako u pediatricky takze my sa radsej riadime tou jej 😀

sorbona13
30. júl 2009

ahoj holky, jsem zpět z kontroly u pediatričky a podle její váhy kluci nic nepřibrali, naopak Honzík shodil 15g ☹
Asi to bude jinou váhou, protože je doma vážím před a po kojení a pijou dobře, včera vypil Honzík za celý den 370ml a Kubík 300ml (mají mít 140-160ml/kg/den). Na další kontrolu jdeme příští týden, tak se uvidí. Jo a taky nás v noci vzbudil monitor u Kubíka, letěla jsem k postýlce a on si spokojeně spinkal, asi to zase špatně snímalo
🙄

leninek: nám se narodili kluci ve 29+1tt s váhami 980g a 975g a přesně po dvou měsících od narození jsme šli domů 🙂

mila: ty se koukám nenudíš 😅

maatka: no tak to jsou super zprávy, však je taky Lilinka šikovná holčička 😵

maartinkaa
30. júl 2009

ahojte, tak my sme dnes zasa pribrali 😀 vazime: 1870 a 1670g od vcera je to 70g na kazdeho mladenca 😀

a mam velmi malo mlieka, bojim sa, ze sa to neupravi a nebudem ich vediet kojit ☹ lebo teraz si len odsavam a to im daju+umele mliecko. myslite, ze to moze by tym, ze si ho len odsavam a ked budu cicat tak si sa mi zacne tvorit viacej? viem si odsat naraz z obidvoch prsnikov len maximalne 60-70 ml a niekedy len 40ml ☹

mila01
30. júl 2009

maatkka- výborné zprávy,moc ti k nim gratuluju.Julinka je šikulka.S těma fotkama je to fakt,v Ústí měli na chodbě alba,kde ty fotky byli i s příběhama těch miminek a mě to hrozně pomáhalo,najednou jsem zjistila,že vedou uplně normální život,že to může být dobrý.V Mostě nic takového nebylo.Jak sepisuju ten Káji příběh,chci ho jednou vytisknout navíc a odvést ho do Mostu,aby ho tam dali maminkám k dispozici.Pro mě to byla ohromná psychická podpora.Jinak jste opravdu šikulky. 😉 🙂

maartinkka - nenervuj se z mlíčka,já jsem taky nekojila.Kája se dokázala přisát jen jednou a to vypila 10ml,potom už ani náhodou,když jsem k ní nastoupila na pokoj,odsávala jsem tak 10ml za tři hodiny,zkoušeli jsme prášky,čaje,homeopatika,všechno možné,dokonce jsem pak do odsávačky natáhla i krev z bradavek - a nic.Sám doktor mi pak řekl,ať se zbytečně nemučim,nechali jsme mlíko odejít uplně a bylo to.Já vim,že je kojení důležité,ale nemělo by to ovlivňovat psychiku té maminky.Když to nejde,tak to prostě nejde.A máte zase super přírůstky - zachvíli se nám zahlásíš z domova.Kde vůbec kluci leží?Myslim v jakém městě,nějak mi to uteklo.

Sorbona - to může být klidně váhou u té doktorky,když mě propouštěli z nemocnice,byla váha 2000g,jeli jsme rovnou k naší pediatričce,která nás převzala do péče,bylo to asi za 2 hodiny a navážila 2180.A to mezi tim Kája ani nejedla. 😀 Hlavně že jedí a jsou spokojení.Jak píšeš o tom monitoru,nám se to u Káji nikdy nestalo,ale u Andrejky běžně ( a to jsme měli ten samý monitor).Prý je to tim,že hluboce spí a nedýchají tolik.

maartinkaa
30. júl 2009

Mili, chlapci su v Nitre 🙂

julianna78
30. júl 2009

Ahoj 😉
Môžem sa pridat?Mám predčasne narodené bábo,malá sa narodila 965 gramová a domov sme šli,ked mala 1720gramov.
Chcem sa Vás spýtat na očkovanie,očkuje sa podla korigovaného al.nekorig.veku?

maartinkaa
30. júl 2009

a to z ktorej nemocnice vas tak skoro pustili? a v kolkom tyzdni sa mala narodila?

julianna78
30. júl 2009

ahoj Martinka,boli sme v Bratislave a narodila sa v 30 tt

mila01
30. júl 2009

maartinkaa - ježiš no představ si,že já si ani neuvědomila,že jsi ze Slovenska. 😀 😕 Teda mě už to fakt nemyslí.Přemýšlela jsem,jestli nejjste někde tady blízko. 😀 😀 Fakt mi těch 6 let doma už leze na mozek. 😀

Julianna vítej.Gratuluju k miminku.Jak se malá jmenuje?A kolik už jí je?U nás se očkuje stejně jako u donošených dětí,akorát vše o měsíc později.První hexa se dává donošencům ve 3 měsících,my začali ve 4 a pak už to šlo jako u ostatních.Akorát nemáme TBC,to se musí dát do konce 6nedělí a dítě musí mít 2kila,to jsme nestihli,takže teď na jaře dostala Karolínka poslední pravidelné očkování a na TBC jdeme v září.Ale je to všude různé,vím,že plno holek tady to mělo jinak.

Jinak dneska se Káje několikrát podařilo cíleně vyčůrat na travičku,několikrát taky neplánováně a pak hodila neplánpvaný bobek vedle houpačky. 😠 😠 Jo a doma pořád chodí ke kleci ke králíkovi a říká - kde je bobek?

maatkka
30. júl 2009

Ahoj juliana vitaj 🙂
A ako sa vola drobcek? A kolko ma teraz? Nenasla som to v tvojom pase...
To bola celkom malicka na 30. tt. Nasa Liluska je tiez narodena v 30-tom tyzdni mala 1020 gramov a to nam vsetci vraveli aka je na ten tyzden mala... Ale na vahe az tak nezalezi hlavne ak nemate ine problemy 😉
Preco si rodila predcasne? Prepac ak som moc zvedava 😀
S tym ockovanim to bolo u nas takto:
TBC nemame - nestihli sme mat do 6 tyzdnov od narodenia minimalne 2 kg takze nas budu ockovat az po vsetkych zakl. ockovaniach
1. hexu - sme dostali ani nie podla korig. veku ani nie podla realneho len proste musela mat mala nad 5 kg. To sme mali az na konci januara (v 5-tich mesiacoch)
2. hexu + 1. prevenar (proti pneumokokom) - sme dostali 6 tyzdnov po tom prvom (takze mala cca 6,5 mes.)
2. prevenar - dalsich 6 tyzdnov po prvom prevenare (cca v 8. mesiacoch)
3. hexu - mame v septembri - to budeme mat skoro 13 mesiacov
3. prevenar az potom a potom vsetkom tu TBC...

Inak my sme sa vratili z vyletu z Rajeckych teplic. Je tam take jazierko na ktorom sa da clnkovat a MM ma ukecal aby sme sa s Lilinkou "povozili na lodke" 😀 Julii sa to samozrejme veeelmi pacilo - viz. foto v albume 😀 ako kazda somarinka co vymysli ocinko 😀 😀 😀
A sorbona a mila - dakujemeee 😉