Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

argousek
29. aug 2008

My taky ještě nemáme TBC a to je Adámkovi 21 měsíců, teď nám doočkovali dětskou obrnu injekčně, že prý po lžičce by to bylo pro něj moc agresivní. Nejdříve nám naočkovali ten infanrix hib (a teď nás budou přeočkovávat) a pak prevenar a potom obrnu a teď nás bude čekat žloutenka a pak až TBC, takže nám TBC vyjde určitě až po druhým roce. U nás žádná reakce na prevenar nebyla, akorát po té první dávce toho infanrixu měl zvýšenou teplotu a při dalších už ne. 😅

mila01
29. aug 2008

Mě taky nikdy nenapadlo,že by očkování nějak brzdilo vývoj.Je fakt,že se malá třeba začala otáčet,dva dny se otáčela jak vzteklá a pak třeba 2 týdny nic,ale žádné očkování mezi tim nebylo.Rehábka mi řikala,že oni to prostě zkusí,protože to cvičení je k tomu nutí,zjistěj jaká je to dřina,tak se na to vyprdnou.A u naší malý to teda platilo.
Andulko - my jsme také hodně pozadu s vývojem,dlouho se dto táhlo bez jakékoli známky pokroku,ale pak se to zlomilo a šlo to.Cvičili jsme Vojtovku jen zezačátku,nemá žádný problém,jen potřebuje zpevnit svalstvo,takže máme jen posilovací cviky - hlavní je,že vozíme trakaře ( chytnu jí za nohy,trochu podepřu bříško a ona chodí po rukách.Děláme to kdykoli nás napadne - zpevňuje se tim bříško a záda.
Jinak máme píchnuto 3xhexa,2x prevenar,1xmeningokok,1x žloutenka,měla 37.5 po druhém prevenaru,dostala 1 dávku nurofenu sirup a bylo dobře.Jinak nic.TBC prý dostaneme až nakonci očkování.

fajn
29. aug 2008

tož Baby kde jste nemám s kým pokecat. Popíjím tady bechera neboť Dianka ještě od půl 8 od rána nespí . Mám toho plny kecky a pořád vyvolává z postýlky vemout ven. No už jsem jí říkala že na ňu kašlu ať spí a nic. Začíná být pěknej vyčůránek .

mila01
29. aug 2008

Ahoj fajn,jsi tu ještě?

janina77
29. aug 2008

Tak my sme si pobudli v nemocnici po narodeni asi najdlhsie - 3,5 mesiaca ☹. A to najskor v BB 2 mesiace, tam nam slubovali, ze 2kg a ideme domov, potom sa nam to skomplikovalo s ocami, tak do BA, operacia ociek, zatym operacia pruhu, a drzali nas kym nebudemem mat 2,5 kg 🙄 . Pustali nas s vahou 2430g, lebo uz som tam robila sceny 🙄 .
No a doma sme ziadne extra opatrenia nerobili. V perinke (zavinovacke) nebol vobec, vonku sme zacali chodit hned po 2 dnoch (a bol november), po tyzdni sme uz boli vonku 1-2 hodiny.

TBC ockovanie taktiez este nemame. Dokiny mi povedala, ze az ked ukonci vsetky povinne, ale nepochopila som to ze v ktorom roku, ale teraz este urcite nie.

mila01
29. aug 2008

Janina77 - máme to dost podobné,já jsem rodila v Mostě,kde pouštěj při 2500g,ale po měsíci jsme se nechali převést do Ústí ( patříme správně tam,ale když jsem rodila,měli zavřenou porodnici - malovali ) a tam se malé začalo hrozně dařit,zuřivě přibírala a tam pouštěj při 2000g.S očičkama se také pořád bojim,jsme objednaný na 8.11. na kontrolu do Motola,dost se bojim.Mám z toho strach,protože co má Kája,se nedá operovat ani nijak léčit,buďto ty nervi má,nebo nemá.Ale já jsem od přírody optimista a vím,že bidí dobře - ale ten červíček v zadu v podvědomí pořád hryže.

doktorka mi taky řekla,že TBC až po základním očkování,ale nevím,v kolika letech.Jdeme tam na očkování za 14 dní,tak se zeptám.

albertka
29. aug 2008

Ahojte starostlive maminky!
Ja sice nemam deticky s vasim problemom, ale mam kamarata, ktory sa narodil pred 30 rokmi ako extremne nedonoseny novorodenec o 3mes. skor a na tu dobu je fakt medicinsky zazrak. Jeho maminka porodila skôr ako vyzerala "riadne tehotna" , kupovala vecicky so slovami:do truhlicky budu dobre.... Dnes je to dospelý muz, ma vlastnu rodinu, vystudoval vysoku skolu, je dostatocne sebavedomy na to, aby sa sam pretlkal zivotom. A jeho zaciatky boli tiez velmi tazke a medicinska pomoc dost slaba a predsa .... zelam vam vela sil a more nadeje, vase deticky napreduju po malinkych krockoch, ale mozno ti mali "geniovia" z vedlajsich kociarikov dociahnu v zivote ovela nizsie ako vasi "drobcekovia".

andulka4
29. aug 2008

Albertko moc pěkně jsi to napsala.

Já jen dodám že má babička se narodila v 6tém měsíci :( Je jí 82let a přežila všechny své spolužáky z obecné školy 🙂

kili
autor
30. aug 2008

janina, Adamko bol v nemocnici 4,5m a potom išiel domov z váhou 1730g

susika
30. aug 2008

albertka - tak to je teda čo povedať...ja som sa tiež narodil apred 30-timi rokmi, 2 mesiace predčasne, pár týždnov na kyslíku a prežila som. neradím sa medzi géniov ale už v tej dobe to bol pokrok...a ked sa mi narodila malá, som sa rozprávala so sestričkami, ktoré už pred 30-timi rokmi robili na tom oddelení (vypiúplali ma v MT, kde vypiplali aj mojho drobca)tiež spomínali, že už aj vtedy dávno boli taký pod kilový drobčekovia....
už teraz radím mojho drobca medzi génia, už len preto, čo všetko dokázala rpekonať, že to možu len "kukať" tie velké deti, čoho sú títo maličký človiečikovia schopní.......tak to sa niekedy sama čudujem aj ja 😀 😀

kili
autor
30. aug 2008

ja som v antikvariáte kupovala malím knižky a povedala som tomu chlapíkovi, čo mu to vlastnilo, že mám nedonosené dvojičky a on na to (bol aj profesorom na nejakej vysokej škole, neviem či predtým alebo súčastne), že taký nedonosenci síce nie sú moc chytré, ale strašne usilovné (teraz si presne nespomeniem, na slovo, čo použil). No a fakt to tak asi je, lebo keď som so samkom bola raz v nemocnici, chcela som si lúštiť krížovky a on mi ich chcel stále zobrať, bol neuveriteľne vytrvalý (jo, to je to slovo 😀 )

kili
autor
30. aug 2008

tak Samko už konečne začal jesť kôrku 😵 . Neviem, či aj staršiu, alebo to zrovna nie a preto keď sme mu ponúkali, tak nechcel, no včera mu MM dal z čerstvého chlebíka a aj ja dnes a pekne papal 😵 konečne môže niečo žužlať, doteraz jedol len hlavné jedlá a nič iné. Skúsim, či bu nebude chutiť francúzka bageta, lebo zakaždým kupovať čerstvý chleba sa mi nechce

fajn
30. aug 2008

tak vám gratuluju ke kůrkám

leni96
30. aug 2008

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat na očování BCG vakcinou proti tuberkuloze, kdy vás očkovali ? Lenka

vladimuraz
30. aug 2008

Kili, Klárka taky žvýká kůrku, ale všechny kousky vyplivne zpátky, takže v okruhu 2 m čtverečních je milion kousků a drobků, zapatlaná je až za ušima, vždycky musím převlíct... ale aspoň se zabaví a já něco udělám 😀

fajn
2. sep 2008

Ahojte holky. Tak vám sem musím napsat jak jsme byly včera vážit Didku. V autě byla hrdina že stoupne na bílou váhu ,ale jak jsme došli k doktorce tak začal vyrvál. Vypadala jsem tam jak debil pořád řvala jedeme dom jedeme dom. I brýle si rychle nasadila už aby byla z ordinace pryč. Takže se nezvážila a já se projela 14 km asi jenom proto abych nezapoměla jak se řídí. tak se mějte hezky a pište. a Jo držte nám pěsti jdem zítra na neurologii tak ať dobře dopadnem. Pak napíšu co máme zase za hrůzy. Tak ahojte ☹

kili
autor
2. sep 2008

sa musím pochváliť, teda skôr Samka. Konečne začal pekne papať keksi, dnes som mu kúpila BEBE a normálne ich žral 😀 . Ale v kočíku je teraz totálna katastrofa, teraz síce máme psa doma, takže to prišiel hneď povysávať, ale čo zajtra? Ale nevadí, sa strašne teším. Ráno dostane mlieko a potom šup do stoličky a bude chrúmať.

mila01
2. sep 2008

Ahojky holky,

Kili - gratuluji k pokrokům,teď už opravdu abys všechno schovávala,bude teď chroupat uplně všechno. 😀 Ale to je dobře,je to pokrok a to se počítá.

Fajn - pěkné zážitky. 😀 Zítra jdeme taky na neurologii,tak si pak napíšem,jak jsme dopadli.My se jdeme poprvé chlubit - byli jsme tam v červnu,to se jen otáčela na bříško,jinak nic ( byl jí 1 rok ) a netvářili se na nás moc nadšeně.Teď válíme sudy,sedáme si,lezeme a holky představte si,včera se začala stavět u nábytku a teď skoro pořád stojí a snaží se hodit.Já uplně čubrnim,jak se to rozjelo. 🙂 🙂 🙂

Roste nám jedenáctý zoubek,tak je trochu protivná,ráno vstávala po 5 hodině,dala jsem jí Nurofen,tak snad se trochu zklidní a bude dobře. 🙂

janina77
2. sep 2008

ahojky,

my sme dnes boli na ockovani - hexa a prevenar. To zas bolo kriku! A to som mu este aj oblepila predtym nozky Emla naplastami, mala som este jedno balenie, ale uz ich viac nebudem kupovat, reve s nimi asi rovnako ako bez nich. Hoci bez nich - to sme boli len raz na synagise, a to bol tiez kvalitny rev 😲, inak skusenost nemam. Tak dufam, ze noc bude vpoho, a

Mila - super pokroky, u nas to tiez islo nejak v skokoch. Dlllllho nic, a potom pekne kazdy tyzden cosi nove! Ale 11-ty zub? To my mame len 5!
A co to znamena "vali sudy"?

Ozaj, od vcera vieme konecne kyvat pa-pa! Je taky zlaty ako kyva! Az na to, ze v noci sa zobudil, hodinu bol hore akoby bol den, hoci sme mali vsade zhasnute, a dorazil nas, ked som ho polozila medzi nas, on lezal na chrbte, po chvyli zdvihol ruku a zacal kyvat PA-PA! 😀 😀 😀 😀

tamia
3. sep 2008

fajn,
držím palce, nech vám neurologia dopadne dobre...
zároveň sa ťa chcem spýtať - nemáš nejaký iný trik s tými kúskami? Malá si to dokaže vybrať aj ked je to dám do líca, jazykom pobehá a je to vonku ☹ . takže žiadny pokrok, ked nerátam, že jeme lentilky, hoci sa mi to veľmi nepáči, ale tie hryzie. Skor si myslím, že budeme mať problém prohltnuť pohryzené ako hrýzť. Na to nevieš niečo dobré...?
Ako sa má diankina rúčka..?

tamia
3. sep 2008

kili, janina,
blahožekám k pokrokom... 🙂

fajn
3. sep 2008

ahoj tamia tak to nevím ale když ti křope lentilky tak proč ne rohlík to fakt nevím. Jinak na neurologii se Didka předvedla v plné kráse .Vztekala se tak že nám napsal že je svéhlavá ale to neva . Jinak byl spokojenej musíme cvičit jemnou motoriku . Jinak jsem se ho ptala na toho Bobatha a říkal že to z Vojtovkou nemá nic společnýho prej je to formou hry . Tak si myslím že to bude asi něco podobného jak psala a teď si nemůžu vzpomenout na jméno ale byl tam odkaz na to yotube. Jedeme tam ve středu příští týden tak potom všem napíšu jak to vypadá nebo udělám pár fotek.
Jinak s rukou jdeme taky příští týden. Už si docela zvykla akorát v noci když se chce asi otočit a zapomene tak ječí. tak se mějte hezky a pište

kili a ty jsi byla u toho logopeda?

kili
autor
3. sep 2008

fajn, jéééžiš, som zabudla 😅
som akosi nemala náladu obvolávať doktorov, všetkých som obvolávala až dnes (4roch a jednému som sa nedovolala). Tak idem na to.

tamia
3. sep 2008

fajn,
to je super, že bol neurolog spokojný. Bobath je úplne niečo iné ako vojta. Je to určite príjemnejšie a je to ako si písala formou hry. My sme to cvičili pri učení lezenia aj pretáčania sa na bruško. Bolo to ovela lepšie ako vojta, malá pri tom neplakala. Tiež sme tak trénovali vstávanie na nohy...
veru lektilka jej ide a pri tom ona nemá rada čokoládu, ale prečo práve lentilka može byť nechápem... 😒 ale všimla osm si, že pohryzie aj iné veci len to nevie prehltnúť, resp. jazykom to vytlačí..

andulka4
3. sep 2008

Tami prosím tě a příjde ti že ten Bobath je na to přetáčení lepší než Vojta?

Holky prosím vás neznáte nějaký cvik na uvolnění ručiček? Myslím tím aby je dokázal pořádně natáhnout když je hračka výše nebo dále položená.

tamia
3. sep 2008

andulka,
ako sa to vezme... vojta je podla mňa lepší na spevnenie svalstva a bobath je taký uvolnenejší hoci aj tam musí urobiť bábo to čo chceš ty. ale nie je to také hrozné držanie a plakanie. Osobne som viac cvičila bobatha ako vojtu s malou.
na uvolnenei ručičiek ťžial neponám nič.... skús dávať hračku vyššie a nabádať ho k tomu, aby ju dočahoval...

Moja veľa sedela v lehátku a mala tam hrázdičku a kopec hračiek.. jej najoblubenejšia hračka bola taká hrakcia opica, tú aj zodala, hryzla ju, tahala, trhala, dala sa zavesiť na kočík takže stále bola s nami 🙂 super hračka...
Pre zaujímavosč dám link.. nie je nijak zvláštne výnimočná len sa jej hrozne páčila...

janina77
4. sep 2008

andulka, na to uvolnovanie a natahovanie ruciciek - my sme s tym mali tiez problem, a pomohlo len co som ti uz pisala a co pisala aj tamia - podavat hracky tak, aby bolo dieta nutene ruku natiahnut. Nevkladat hracku do ruky, ale podavat mu ju zdalej. Trvalo to dost dlllllho, ale casom sa tie rucky krasne uvolnili. No a na otvaranie pasticiek je vojta ☹.

Tamia - kde si chodila s malou cvicit bobatha?

tamia
4. sep 2008

janina,
chodila sme do nitry do rehabilitačného centra 2x týždenne. To už bolo neskor, ked mala svaly ako tak pevnejšie.

janina77
4. sep 2008

tamia, skusim sa popytat na to cvicenie v Luznej, mali by sme ist zaciatkom oktobra.

Zajtra ideme na pneumologiu kvoli synagisu, tak budem mat nove info o ockovani. Uz vam niekomu schvalili aj na tuto zimnu sezonu?