Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

merj
2. jún 2010

tak jsem ten porad nestihla, delala jsem veceri, ale uz jsem ho objevila ne netu http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/410235100...

simicak
2. jún 2010

bera,aha tak ted jsi mi to vic osvetlila. Jinak delku vubec neresili,roste tak jak by mela a delali rentgen obou zapesti. On mi ten dok. nic moc nerek,jen ze ma nedostatek vitamu D,ze ji daji vitaminy a udelaji rengten a ze mame prijit za dva tydny zase na krev a vic nerek,nicim nestrasil. ja si to pak az nasla na netu.
Jinak v tech multivitaminech ma vitamin D2,tak nevim jeslti to je to same. Uvidim co mi reknou priste na kontrole,snad mi reknou vic a snad je uplne ok.

peti,no musela jsi to mit hodne tezke,klobouk dolu. Ja zastavam nazor,ze se nikdy k takovym vecem nevyjadruju,protoz jak rikas,clovek pak jedna uplne jinka jak se to tyka jeho. Tak me uz naucil zivot

Holky,ja az ted dorazila domu. Musela jeste na tu gyndu s temi svymi horony,tak delali stery a ze s naladama me poslou k psychyatrovvi 😅 Tak asi dostanu antidepresiva. Zda se mi to ale divne,kdyz jsem jen nekontrolovatelna kolem ovulace a vubec vsechny problemy mam okolo ovuace. Dok.rikala,ze to vypada na premenstr.syndrom,jsem myselala,ze i da nejake hormony na upravu a veme krev a zas me sokli. A taky si mam vest denik s naladama a za tri mesice s nim prijit. Tak jsem oficialni magor 😀
Taky jela koupit vikousovi dort,darky a balonky,uz se nemuzu dockat. Slavime v patek a ma byt cely vikend horky a slunecny 😵

bera28
2. jún 2010

Petraquerra, hezky jsi to napsala😉

Mně se ten dokument líbil, všimla jsem si, že je skutečně aktuální (r. 2010). Ale přišla mi škoda, že byl jen půlhodinový.
Konečně tam taky chtěli znát i názor rodičů, zda za každou cenu zachraňovat nebo ne. A jak povídali lékaři i rodiče o tom, že každé dítě je jiné, tak bych dodala, že i každý rodič je jiný a má nárok mít v této situaci odlišné názory. Třeba jak maminka postiženého Kubíka jasně řekla, že život s postiženým dítětem je přežívání a ne žití, tak před ní fakt smekám! A je to vážně o tom, jak se na takovou situaci rodiče cítí. Když si vezmu švagrovou s hendikepovaným synem (8 let), tak s ním od malička (2 měsíců korig!!) cestovali po celém světě (v neděli se třeba vrátila po 2,5 měs. z Austrálie a Zélandu), pro ně to není přežívání, žijí naprosto naplno. Já bych spíš (teda určitě) patřila do kategorie maminky s Kubíkem. 😉

argousek
2. jún 2010

tak nevím jak vy ale já bulím ještě teď ☹ ☹ ☹ ☹ Docela mně ten pořad vzal 🙄

jinak myslím na všechny holčiny, co bydlí u vody, držte se 😉

bera28
2. jún 2010

Simi, tys mě pobavila 😀 😀 😀 -oficiální magor 😀 😀 😀 Tak to já jsem teda asi taky, kdybys viděla někdy moje nálady, hlavně teď, když je furt hnusně 😀
No a jestli neřešili délku, tak to super, to vážně bude dobrý😉 To víš, ti naši prťavci hold potřebují těch vitamínů víc, než donošenci. my jsme taky měli Vigantol až někdy do podzimu loňskýho roku.

Jdu uklízet, chlap šel s kámošema na kulábr, tak mám klid 🙂

bera28
2. jún 2010

Argousku, ty máš na bulení nárok, ještě jsi v šestinedělí 🙂

mila01
2. jún 2010

Argoušku - nic si z toho nedělej,já taky bulila. 😉 A to nejsem v šestinedělí. 😀 😀 😀 Mě se to vždycky nejvíc vrací,když se Káje blíží narozeniny.

Simi - tak to se taky hlásim k magorům,mě už totiž asi hrabe.Jsem nevrlá,vzteklá,náladová.Holky už ze mě mají dost,uvědomuju si to,tak se snažim,jsem milá,pak mě něco vytočí,vylítnu a už to lítá - asi fakt to počasí. 😠 😠

Jinak mě dneska pěkně vytočili v jednom internetovém obchodu - 3 týdny vybírám,co koupíme Káje k narozeninám,nakonec jsem vybrala takovou pěknou kuchyňku,107cm vysokou - obvolala jsem kamarádky,dali jsme dohromady větší objednávku,ať se šábnem o poštovný - no a paní mi volá,že jako všechno mají,jen ne tu kuchyňku a že jí neseženou,protože jí nemá ani dodavatel.Tak jsem tady všem objednala dárky ( což mě na druhou stranu aspoň těší ) a nemám nic. 😠 😠 A fakt se mi líbila.

Bera - jdu změřit,kolik Kája měřila ve dvou letech - děláme čárky na zdi. 😉

mila01
2. jún 2010

Tak ve 2 letech 86 cm a ve 2,5 měla 91 cm.Ona hodně vytáhla teď na jaře - poznala jsem to i na teplákách - pořád jí byly a najednou koukali kotníky - no jo,prší,tak nám holka povyrostla 😀

maatkka
2. jún 2010

My mame asi 84 cm...
Ja som to na tej CT2 nevidela a spravila som nieco ze mi ani nejdu niektore linky (vratane tohto) pustit... Pozriem to zajtra u nasich - ale aj ja sa bojim ze to prerevem...

merj
2. jún 2010

Tak uz jsem to videla pres net a mam z toho takovy divny pocit. A kdyz zaznel nazor 30tt a vaha pres kilo uplne se mi udelalo zle. Kolik ten clovek videl mensich deti a co dokazali? Asi chteli byt ¨v CT objektivni a tak nechali rici "vsechny" nazory, ale prave takovi lide dokazi vnaset do spolecnosti nezrovna nejlepsi pohled na nedonosene deti a extremne zvlast.

bera28
2. jún 2010

Milo, moooc děkuji za míry. Tak to má Anetka taky - 86 cm. Tak to ještě není nic ztraceno a jak píšeš, prší, tak by mohla taky povyrůst 😀
S kuchyňkou je to teda pech 😠 A máš v záloze ještě něco jiného??

Maatkka, já si pamatuji, jak jsem řvala tak první půlrok snad u všeho, kde byli nedonošenci. A ještě jsem si libovala v tom, že jsem schválně na internetu hledala videa apod. No magor 😎

Holky, tak svišti i dnes spořádaně usnuli 🙂 Ale štve mě, že vedle postýlky Kubajze máme počítač, tiskárnu, skener, neskutečný množství kabelů 😕 😕 ... prostě takovou malou kancelář 😒 Nevíte, jak to mám "odizolovat", aby to na něj "nezářilo"??? My to na noc vypínáme, ale třeba až tak po 3 hodinách, kdy už v postýlce je. A přes den je zapnuto pořád a dneska třeba chrupal 2 hoďky.

bera28
2. jún 2010

Merj, to s tebou souhlasím. A jak tam jeden doktor povídal, že u nás je to hodně polarizované - takovýhle prťavce nezachraňovat vs. zachraňovat všechny.
Jo, holky, a ptali se vás v porodnici, zda chcete zachraňovat nebo ne?? Teda pokud jste tam některá ležela ještě nějaký den před porodem. Mně se teda v Motole ptali, rovnou mi říkali, že do 24+0 zachraňovat nebudou, i kdybych si to přála sebevíc, ale pokud se domluvíme, že zachraňovat chci, tak od 24+1 se snažit budou.

merj
2. jún 2010

Bera, tak ja jsem v porodnici lezela od 24tt+5. Za celou dobu za mnou nikdo nebyl ani z porodniku ani z neonatologie. A pak kdyz jsem v 26tt+6 zacala rodit, tak behem 2 hodin, co jsem byla na sale, kdy mi pichali epidural, kapacky na sridave potlaceni kontrakci a vyvolani kontrakci mi porad strkali podepisovat nejake papiry. Ale co jsem vse podepisovala vubec netusim.

andulka4
2. jún 2010

ahoj holky,ani nedočítám a bulící držím Kačenku v náručí-ten pořad o nedonošených dětech mne zase dostal

byly tam vesměs záběry doktora který mě s předčasným porodem v Ostravě přijímal a taky ta místnost kde David ležel....jsem ráda že už ten strach z těhotenství a předčasného porodu už je za mnou...

všem dětem tady posílám pusinku

PS-zítra jdu s Kačenko na kontrolu tak písnu

vladimuraz
2. jún 2010

Ahoj holky, po dlouhé době zase zdravím z jihu. Tak jsem taková nějaká divně rozpoložená, stejně jako Vy jsem koukala na ten dokument.... Mně se v nemocnici ptali, jestli zachraňovat nebo ne, pro mně to po těch letech byla jasná volba, ale sama vím, že bych život s postiženým dítětem nezvládla, obdivuji všechny, co se starají, já tak silná nejsem. U takových pořadů si vždycky připomenu, že mám být vděčná za to, jaká K. je a neřvat na ní kvůli každé kravině, ale to se občas těžko provádí 😖 . Je to moje zlobidlo.
Bero, Klárka měří 91cm, myslím, že jste v normálu. Aby Ti to nebylo líto, taky teď špatně usíná, sice si jde ve 20 hodin lehnout, ale hraje si v posteli, vykládá a zpívá plyšáků třeba do 22. hodin, ráno pa chrápe do 9,30 a přes den už neusne, fakt super.
Jak jste se tu bavily o tom, že nedáváte děti na noc k babičkám, tak to jsem si říkala, že jsem asi špatná mamka, protože takhle já to vůbec nemám. Já jí spát u mamky klidně nechám, tam je v dobrých rukou. Poprvé spala u našich, když jí bylo asi půl roku, chvátala jsem z koncertu kojit. I teď většinou jezdím spát za ní, ale spíš z toho důvodu, že je mamka nemocná, tak aby si odpočinula a celou noc nehlídala, jestli Klára dýchá 🙂 Ale kolikrát tam spala sama a párkrát jí měla v noci moje 85-letá babička. K. se k ránu probudila, přelezla si k ní do postele a spaly jak koťata.
Jinak u mně všechno v pořádku, stále nestíhám, takže nic nového. Jen pro představu náš minulý týden- pondělí ZOO, úterý odpo Človíčkov (herna), středa výtvarný kroužek, odpo herna BEZBOT v Budějkách, pak chata a grilovačka u známých, čtvrtek ještě chata, pátek vyjímečně doma, sobota Dětský den celé odpo, neděle od rána do večera pouť u tety.... Ale přiznávám, že na chatě jsem odpočívala, Klárka byla pořád v bazénu a byl chvíli klid 😉

Omlouvám se, že nebudu reagovat na všechny, nemám dočteno, ten minulý týdne byl fakt hektický. Písnu později, zatím ahoj.

petraguerra
2. jún 2010

Simicak ja mam nervy vysinuty take.Jsem vztekla od prirody,ale ted zurim trojnasob.Je to tim,ze decka jsou male-ty toho musis mit plny zuby se dvema.Mela jsem tady kamaradku z Aberdeenu a ta je pres tri roky doma ma 2deti-muzu ti rict,ze ta tady predvedla take peknou komedii.Jen je toho na tebe moc-za 3-4roky to uz bude pohoda a na hormony si ani nevzpomenes,natoz psychiatra.... 😉 Me se zda,ze uz jsem klidnejsi-malo co me nasere.... 🙂

Ja jsem ten porad nevidela,ale me staci videt i normalni porod v TV a rvu jako cvok,natoz potom deti predcasne narozene.Jsme toho plne tak ten plac z nas vyplavi ten stres.Ja jsem v nemocnici nikdy nebrecela,az jak dr .rekl jestli chceme malyho odpojit-a to nam toho vyjmenoval fakt tolik,ze uz jsem se neudrzela -ja kdyz rvu tak to stoji za to!!!!!! A take porodni asistentka se sla na malyho podivat jak rekla,ze je krasnej tak to me vzalo-me se totiz malej poprve vubec nelibil 😢 to mu bylo asi kolem mesice mel tak kg a uz zacal byt peknej.Me vzalo to,ze se libi i nekomu dalsimu,myslela jsem si totiz ze se libi jen me-vzdyt jsem jeho mama.Okolo lezeli deti 1500g...atd ,byl jak rukavice oproti nim.

Bera Ja si ani nepamatuji jestli se me nekdo ptal jestli chci malyho po porodu zachranovat.Zda se mi ,ze tady to delaji automaticky.Malej prestal rust ve 24tydnu a brisko uz ve 22tydnu.

petraguerra
2. jún 2010

Bera to brisko Matejovo moje uspesne roste od otehotneni porad dal 😀 😀

fajn
3. jún 2010

ahoj,
všem marodům a patříme mezi ně i my přeju brzské uzdravení.
Mezi magory už patřím dobrejch 5 let a proto požírám antidepresiva a někdy se mi zdá že to zabírá ale když dojde puberťák dom tak to abych snědla cely platičko těch prášků. Holky to je děs ,jestli i já jsem byla taková tak chudák matka. Já mám jednu halenu s dlouhým rukávem a jednu s krátkym a ta jich má tolik že se ji do skříně už nevejde nic a pořád nemá co na sebe. Tak jsem ji řekla ať jde do mojí skříně a něco si pujčí 😀 😝
Jinak pořad jsem viděla ale byl moc krátkej. Bohužel ani mě se nikdo neptal jestli zachránit nebo ne prostě si udělali podle sebe.
Jinak jedna věc ze včera večera asi 20.30min
-mami můžu se něco zeptat(celej den nedělá nic jinyho)
-lehni a spinkej
- mamíííííííííí tak jo?
- hm
- co mají kluci v šulině?
-čurání
-aji tatin?tak to má asi velky čurání
-jak to?
- on má šulinu až ke stropu 😀 😀 😀 😀 😀

fajn
3. jún 2010

@vladimuraz no to je nádhera 30týden tak ještě chvilku a je klučina mezi náma

simicak
3. jún 2010

Holky v cesku se ptaji u porodu kdyz se rodi driv??? Ja myslela,ze to je stanovene tou zdrav.neco,ze od 24tt.je lekar povinen dite zachranit 😨 Ja teda byla v porodnici 5dnu pred porodem,hned mi pichli steroidy na plice a pak jsem sla rodit za tyden a brali me jako uplne normalni rodicku. Odmitli mi pichnout epidural,kdyby byli komplikace,odmitli cisare,ze je lepsi prirozene a vse nechat na mem telu. A porod jsem mela jak u Verunky,manzel tam byl se mnou a pak az na tlaceni prisel pediatr a sestra s neonatalogii a jak se mala narodila,prenesli ji na druhou stranu pokoje kde ji zacli tusim davat kyslik a dali ji do takove igelitky kvvuli tepla,me nechali hned po tlaceni vstat a manzel sel zaroven s dok.se divat co s ni delaji,tak nam to i vse popisovali a mame i fotku asi 10vt.po porodu,ale jdou tamm spis videt jejich ruce. Pak nas nechali rozloucit a odvezli ji. Jelikoz teda pak musela do jine nemocnice,tak nas jeste zavolali dolu pred prevozem nez nam odjela a tam nam udelali jeji 2fotky obliceje.

Petraguerra,nelibil,nase mala byla jak sparene kure ve vode asi 2mesice 🙂)) Sestricky a dokotri teda porad rikali,jeeee ta je krasna a jak roste a ja vzdycky ze je skareda at nelzou 😀 😀 ze vypada jako slipka. Ted uz je teda ale pekna.

No ale k tomu zachranovani,kdyby se me teda nekdo zeptal,tak me to hodne vydesi asi. To je pekne stupidni a nechapu tehulku,ktera rekne,ze nechce zachranit,vzdyt ty maminky nic nevi o nedonosenych,ne vsechny josu uplne postizeni lezaci. vzdyt kazda maminka se o nich nauci az jak ho ma a jeste i tak to trva mesice

simicak
3. jún 2010

se asi podivam taky na to video

simicak
3. jún 2010

fajn 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

simicak
3. jún 2010

holky mi to pres net nejde pustit,jak to??

merj
3. jún 2010

Dobre rano,
nejprve musim poprat Vladi k 30tt, drz se a tech 10 tydnu uz das. Jinak ti zavidim vstavani v 9:30, maly chodi spat v 21:30, ale vstava v 6. Pres den da jeste 2 hodiny, ale to uz moc nevyuziji.
Petraguerra, ty jsi tedy dostavala v nemocnici sodu. To bych asi taky neustala. A ted mas doma krasneho sikulu. A ti porodnici maji trochu zkesleny pohled. Ja maleho jen letmo zahledla, kdyz ho ode mne po porodu odnaseli, byla to takova mala zizalka a kdyz mne odvazeli ze salu, tak mi muj porodnik rika: "Je to kluk jako buk." (845g) 🙂 .
Petrach, jak jse na tom? Drzim palec at nemusite vyuzit evakuacni zavazadlo. Neuplav nam.

Jinak my mame za vcerejsi vecer nekolik novinek. Maly si uz otevre dvere. Samozrejme to bylo ve chvili nejmene vhodne. Varila jsem pro nas s muzem veceri a zavrela jsem se do kuchyne. A nesu hrnec s horkou vodou a najednou mi maly drzi zezadu za nohy.
A take poprve maly pred koupanim cural na nocniku, vubec nemel problem si na nej sednout. A kdyz jsme ho pochvalili, tak se tvaril jako, co se deje, vzdyt je to normalni. No a dnes si sam dokonce prinesl plenku a kdyz jsme ho hned neprevlikali, tak si plenku zacal rozepinat sam. My snad zaciname pracovat na odplenkovani. 😀
A do tretice jsme zjistili, ze maly umi barvy. Od mala mu rikame jaka je to vec i jakou ma barvu. A kdyz mne maly prepadl, tak mi trochu vody vysplouchlo a tak jsem volala na muze at mi prinese zluty hadr na utreni. Za chvili se priritil maly se zlutym hadrem (mamem jeste zeleny a mmodry). tak jsme ho jeste chvili zkouseli na kostickach a dalsich hrackach a vse ukazoval spravne.
Vsechna prekvapeni stihl mam dat tesne pred spani, vcera nebyl vylitany a tak sel spat az po 22.

merj
3. jún 2010

fajn, Didka je bezkonkurencni 🙂

olifcek
3. jún 2010

mozem i tu? x;_))

juuuj...sme boli vcera na kontrole na neuro...pred mesiacom sme mali hranicne hodnoty a vcera? vsetko ukazkoveeee, dokonca sa u predcasniatok koriguje vek, ale oliv je vraj sikovna ako donosene, dokonca je popredu v niecom, juchuuuuu...

bala som sa, ze budeme musiet cvicit...i ked som videla, ze sa oliv rapidne zmenila, ze je uz uvolnena, usmiata a pod.

maatkka
3. jún 2010

Dobre ranko 🙂
Baby ake je u vas pocasie?
Ja som sa prave zobudila do krasneho slnecneho rana a nikde nikoho 😕 Sa mi rano zdalo ze mm krmi a prezlieka malu ale som napoly spala. Nasla som si len listok s obkazom ze su vonku a skocia na chvilku k svokre tak som mu volala a ze boli v obchode a su u svokry. Tak uuuplne sama ranajkujem a pijem kavu 🙂
Vladi super ze si sa ozvala - vzdy ked zapnem MK hladam tu tvoje meno 🙂 Mate teda fakt nabity program a som rada ze je vsetko s bruskom o.k. 🙂
Fajn vam teda prajem skore uzdravenie a dakujem ze som sa zasmiala hned takto z rana 😀
No baby mne kedy niekto do oci povedal ze zachranovat len deti nad 30.tt. alebo nad 1kg... tak ma asi zlozi na mieste 😢 Ved poznam vas - poznam tooolko uuuzasnych neuveritelnych deti...
Inak mne v nemocke ked povedali ze musia ukoncit moje tehotenstvo lebo inak zomriem tym ze ja som nevedela vobec nic o predcasnych porodoch vtedy a nevedela som aka velka je pravdepodobnost v tom tyzdni v ktorom som bola ze mala prezije tak ja som len stale omielala dookola "zachrante mi moje dieta". Ja som bola uplne sebecka a nemyslela som na nic ine... na ziadne nasledky... len nech zije. Teraz uz viem ze 30.tt. je celkom fajn a nemali najmensi dovod ju nezachranovat...
No ale inak tu moznost volby ja by som asi nikdy v zivote nepredychala... nikdy by som o tom nechcela rozhodovat!!!

olifcek
3. jún 2010

mne to nejde tiez spustit...skoda

maatkka
3. jún 2010

Babulky tak uz aj ja som to videla 😢 😢 😢 Normalne mna boli srdce 😢 Uz ma asi trochu poznate... viete aka som citlivka... a toto (predcasny porod) je rozhodne moje najcitlivejsie miesto 😢

denisee
3. jún 2010

Po skončení pořadu jsem si zase nadávala, proč já na to zas koukám, když jsem z toho pak úplně mimo ☹
Ve 22tt. jsem ležela na rizikovým a primář z Neonatologie za mnou byl na pokoji a ptal se mě, kdybych náhodou porodila dřív do toho 24tt, jestli chci zachraňovat, řekl mi všechny možné prognózy a procenta úspěšnosti, ale to v tu chvíli člověk stejně nevnímá ☹ . Hrozný zážitek!!!!!

olifecek: moc gratuluju ke krásným výsledkům z neurologie!!! 🙂