Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

simicak
15. jún 2011

Holky u nas zas hruza a stres ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ Taky potrebuju radu nebo povzbuzeni!!!!!!!
Vcera Viki vazili v obleceni,idi..ti a mela na klinice 9kg a ze pry je vse ok. a supr,ja sla dnes na jinou a vazi 8,6kg,takze zhubla ☹ ☹ Rekli mi,ze je hubena,podvizivena,objednali me k obvodacce dneska a ze chcou zmenit nemocnici pro nas,kliniku,ze nejsou spokojeni co se tam deje. Volala dietologovi a on,ze je spokejeny 😖 Ja uz nevim,co mam delat. Vsude mi rikaji neco jineho a dnes me tak vystresovali,ze jsem byla uplne na nervy a brecela 😢 😢 Za chvili jdu k tomu jinemu dok. auvidim co se rozhodne. V pondeli jdu do nemocnice a na konzultaci s jejim dietologem,ten mi rikal,ze me stresuji zbytecne. ZE za pul roku pribrala kilo a ze to je nani dobre,minule nam kilo trvalo 14mesicu totiz. No a ja se mam rozhodnout,jestli se nechame prehodit do detske nemocnice na jinou kliniku. Dietolog rikal,ze musim brat v potaz to,ze se vyviji krasne,dobre ji atd. a ze je proste malicka,ale zas dnes mi rekli,ze ta vaha je hrozna a ze tomu dietologovi tam neveri a ze jsem udelala dobre,ze jsem sla na prevazeni,ze se sice od 2let deti vazi s oblecenim tady,ale ne v jejim pripade,kdyz nahanime kazdy gram.

simicak
15. jún 2011

@berryvajt to me mrzi se zpravama u vas,ale jak kpsali holky,kdyby se vic baly,tak vas objednaji driv. Nasi dok.se taky nelibila male jednou jeji rust hlavicky a i pres to,ze ji ma mensi nez by mela,nebo mela mensi,tak se vyviji krasne.............ale u nas to je asi jine,nam neroste nic jak by melo 😖 Budu drzet palecky s dalsi kontrolou!!!!!!!

berryvajt
15. jún 2011

@zzuzana82
@mila01
@maatkka ahojte,no dnes som trošku kľudnejšia.Zatiaľ to nič neznamená,budeme jej merať obvod hlavičky a ak by bol nejaký problém,že jej nerastie hlavička,tak pôjdem skorej na kontrolu na neuro.Ja si myslím tiež,keby bol nejaký veľký problém,tak by nás objednal už na august,alebo september.Aj tak,druhý polrok je taký rastový a psychomotorický boom.Naučia sa štvornožkovať,sedieť,chodiť.Nie sú o nič omeškané.Mali 10 mesiacov,korigovane 6,5.Dva týždne hore-dole neznamená nič.Teraz sa im otvorí svet a jedine čas nám ukáže,či sú zdravé.Mozog im stále vyvýja,to,že niektoré veci robia trošku oneskorene nič neznamená.Mohlo by to byť aj oveľa horšie.Ani donosené deti nie sú rovnaké.Takže naďalej sa tešíme každého dňa,čo sme spolu,užívam si pusinkovanie detí,úsmevy,láskania,všetko.Hocičo bude,kým sú zdravé (myslím tým,že nemajú život ohrozujúcu chorobu)tak je a bude všetko v poriadku.Milujem ich tak,aké sú.

nanya
15. jún 2011

Ahoj holky. Včera nám nejel net, tak jsem neomohla dát vědět, jak jsme dopadli.
Ohledně UZ, tak ten dopadl dobře, sice byl dost bolestivý, miminko nechtělo spolupracovat, ale dopadl dobře, tuším 1: 8450. Takže by neměly být žádné genetické vady, jako je např. down... Ale měla jsem v moči cukr, k čemuž se mi vůbec nevyjádřili, tak nevím, co to znamená, to se bohužel dozvím až na další kontrole u svého gynekologa, a to je až 14.7.

argousek
16. jún 2011

@simicak Neplaš, já myslím, že tě zbxtečně stresujou. Uvidíš, že to bude všechno v pořádku. Já už jsem ti to možná psala, ale švagrová má holčičku a ta měla taky ve dvou letech 9kilo a to byla donošená. Navíc je to holka a ty můžou být menší a drobnější, navíc s manželem jste oba štíhlý a nejste žádný velikáni. Já myslím, že je to O.K

@nanya super se držíš, gratuluju k dobrým zprávám z genetiky

@berryvajt nám taky tenkrát řekli, že má Adámek obvod hlavičky na spodní hranici a nic mu není je v pořádku, taky mně s tím tenkrát jedna doktorka vyděsila 😉

@maatka krásné fotky, jste pěkná rodinka 😉

argousek
16. jún 2011

No a my dnes jedeme do nemocnice, Adámka zase hrozně bolí zub, tak nás zubařka poslala na narkózu, tak uvidíme, jestli mu to jen spraví nebo budou trhat. Ona mu trhala jeden zub před měsícem a on jak jí vidí, tak na sebe nenechá sáhnout ☹ ☹

denisee
16. jún 2011

@argousek : pro Adámka jen dobře, že to bude pod narkózou. Pamatuju sebe, chudák táta, pokažd´é ho zubařka děsně seřvala, že jí tam řvu a koušu jí, musela si brát na prst něco jako náprstník. Vidím to jak dnes, pro děti je to takhle lepší, než mít z toho trauma. Tak ať to dobře dopadne 😉
Jak prodáváš ty sandálky na FB co je to za velikost?
@simicak : doufám, že jen opravdu zbytečně jak je to někdy u doktorů zvykem plaší a stresují vás zbytečně. Přeci to vidíš sama, jak je na tom. Jestli nějak strádá na něco si stěžuje atd...Držím palce!
@nanya : moc gratuluji k dobrým výsledkům 🙂

maya79
16. jún 2011

ahoj, taky se vmezeřím s uklidněním 🙂
@simicak já mám také celý život obvod hlavy na spodní hranici normy a dala jsem dvě VŚ. Zaznamenala jem jen dvě nevýhody - když jsem byla trochu oplácanější, tak jsem nemohla nosit vlasy v culíku, protože to pak bylo vidět na první pohled a když jsem jezdila na koni, tak jsem musela mít dětskou helmu (cca v 24letech 🙂 ). Mimochodem moje holčička to po mně asi zdědila, taky už od screeningů máme obvod na spodní hranici, tak jí čeká asi to samé...
Ještě za sebe mohu doporučit kraniosakrální masáže - mě to moc pomohlo a s dětmi na ně chci také začít chodit, prý se tato technika dá použít cca od 8měsíců nekorig.věku (tedy ta moje fyzioterapeutka alespoň masíruje touto technikou od tohoto věku) .

denisee
16. jún 2011

maatka: Teda vy jste v rodině samý krásný ženský a miminko je nádherný! A fotky jako vždy, krásná, spokojená rodinka, pohodička 🙂
mila01: Tak snad se budeš moc konečně trochu víc najíst a nebude ti to dělat problémy, tím získáš i víc energie. Já to vidím u sebe i když se to teda nedá srovnávat, ale jak kojím a moc nejím nebo jen pár věcí, kvůli Daníkovo prdíkám, tak včera jsem byla venku tak unavená, bolí mě klouby, záda, šourala jsem se jak babka. Tak jsem si koupila nějaký vitamíny Laktavit pro kojící.

maya79
16. jún 2011

@berryvajt pardon, vzkaz o obvodu patřil samozřejmě tobě 🙂 - sleduju napůl online stávku a pak klikám trochu mimo...... 😅

berryvajt
16. jún 2011

@maya79 to sú potom dobré výhliadky do budúcna 😀 ,ďakujem.
Už máme vybavenú očnú kontrolu na Kramároch.Ideme 29.júna.Teším sa veľmi.Nech sa to už pohne.Tam nám poradia a pomôžu určite...
Krásny deň.
@lucia00123-ahoj.Ako sa majú chlapci?Ako sa vám darí?Som moc zvedavá,či je s Mirkom všetko v poriadku.Už ste všetci spolu?Kedy nastúpiš do nemocnice?Ako sa darí Damiankovi a Vladkovi?Dúfam,že máš samé dobré správy...

lucia00123
16. jún 2011

@berryvajt ahoj takze Vladko je dnes po operacii oci Mirko bude mat zajtra a Damianko v pondelok, maju zlu sietnicu. No cely tyzden bol Vladko v bratislave v kardio centrume lebo mi rychlo bnilo srdiecko, Damianko je v trnave stale vcera som ho mala v perinek prvy krat.--D ale straaaswne pomalicky pribera ma necelých 1300 g, Vladko ma okolo 1600 g a Mirko ten je stale na tom rovnako raz dobre a potom sa to vsetko pokazi, teraz ma este aj infekciu takze Mirko este nema vyhrane a bojuje si o svoj zivot☹ a ako sa mate ?

berryvajt
16. jún 2011

@lucia00123 ahoj,aj Sofia mala operáciu očí, mala ROP II, síce škúli o106,ale už ideme do BA na očnú kliniku a konečne sa to začne riešiť. 🙂 dúfam,že nebude potrebovať ďalšiu operáciu...
Nevadí,že Damianko priberá pomaly,hlavne,že priberá a to že máš v perinke,je úžasná správa.Ja som ich mala v perinke tu v NZ,keď mali okolo1600-1800g.A Vladko? No on už je taký malý valibuk. 🙂 Oproti tomu,s akou váhou sa narodil...Nádherní sú všetci...
Je mi strašne ľúto,že Mirko tak musí bojovať... musíte veriť,že to zvládne.Nič iné vám nezostáva.Určite má hore dobrého strážneho anjelika,keď tak statočne bojuje už vyše dvoch mesiacov.Ja ti verím,že to máš veľmi ťažké teraz a nechce sa ti o tom moc rozprávať.Jedine,čo ti viem odporučiť,neuzavri sa do seba, komunikuj,vyrozprávaj sa,vysťažuj sa...to bude stále lepšie a lepšie..Ja viem,že to dobre dopadne,musí.Keď ste toľko bojovali,tak to musí byť dobré a koniec.Nič iné si ani nepripustím. 🙂 Prajem vám krásny víkend, nech operácie dobre dopadnú a aby si mala iba dobré správičky.Hlavne,aby ste boli všetci zdraví....

simicak
16. jún 2011

@lucia00123 drzim Mireckovi moc moc palecky,at uz jsou jen dobre zpravy!!!!!!! Ani si neumim predstavit tvuj stres,prototze ty to mas trojnasob najednou,tak preju ti moc sil na vsechno!!!

Holky,tak nas obvodak rikal,ze souhlasim s dietologem,ze to neni tak hrozne,ze sice vahu ma strasne nizkou,ale ze je zajima jak se ji dari taky a jelikoz nema zadne problemy,jako prujmy,spatne stravovani,vyvoj,tak si mysli,ze je v poradku. Objednal nas teda i do jine nemocnice,do detske,ze se podivame co reknou jeste tam a ze mozna zopakuji nejake testy,co nam delali loni. Tak jsem trosku nervozni,ze neco na jeji klinice treba prehlidly ☹ Viktorka mu tam hned vsechno povykladala,tak rikal,ze je desne ukecana 😀 V pondeli jdu k dietologovi,ale tam vim,co mi rekne,protoze jsem s nim stejne mluvila pul hodky pres telefon vcera. Trosku me uklidnil nas doktor vcera,ze ty tabulky jsou jen prumery a ze je i celkove malicka atd. tak uvidime co se bude dit dal

adra22
16. jún 2011

@maatkka super fotky krásna rodinka
@nanya tak sa teším že to dopadlo dobre.
@berryvajt Aj Dávidko mal ROP II a kedy asi Sofia začala škúliť. Lebo nám to tiež kázali kontrolovať ale zatiaľ mu neubieha očka resp. len keĎ je veľmi unavený a aj to len niekedy tak možno raz za 2- 3 týždne. Očná mi povedala že to je zatiaľ ok že to vôbec neznamená že bude škúliť. My by sme mali ísť do Bratislavy na kontrolu niekedy v auguste musím tam zavolať. teraz si vybavujem Olomouc čo sa týka vojtovky chcem ísť na konzultáciu do toho centra. Mali by sme ísť niekedy v júli. Baby čo si o tom myslíte? nemáte niekto skúsenosť?

lucia00123
16. jún 2011

@berryvajt no aj oni maju medzi druhym a tretim stupnom ROP, ale no Vladko ze to zvladol dobre, zajtra rano caka operacia Mirka a potom Damianko, teraz som prisla s Trnavy a znova mi ho dali do perinky 1350g troska pribral, Vladka rano dovezu z Bratisalvy do Trnavy tak dufam ze mi ho daju do perinky. No a Mirkom to bude jeden velky kolotoc az pokial mu nespravia brusko lebo to travenie jeho je strasne 😠 ., zajtra dam vedeit o Vladkovi papa

fajn
16. jún 2011

@adra22 já jsem s Didkou chodila do Olomouce a stále chodíme na kontroly. Jsou tam super.
@lucia00123 Didka má ROP 3 stupně
@nanya super drž se uvidíš že bude vše OK a za 26 týdnů tady máme donošeňátko
@argousek tak jak zubař?

petrach
16. jún 2011

Ahoj holky...

Milo nikde sem to nenašla,četla sem že si nemocná a myslela že to je viroza...co se stalo? jestli nechceš sem psát,tak neva..

Simi s tema dr to je na naštvání co? proste je Viki drobek,ona je i nižší né? a jinak jede jako drak..tak se držte..

Matkka krásné fotky 😵 a gratuluju k druhé svadbe..kor s prvním mužem,to je krásné.. 🙂

Nanya malí má taky nehody,holt nosíme nahradní oblečení a na delší cesty třebas busem plínu má..teda já začla konečne jezdit autem,takže sme už dlouho nejeli..a gratuluju k UTZ..že jste v pořádku

@berryvajt já kldyž sem četla vaši diagnozu..jako bych slyšela naši neuroložku před časem u Šímy..težce se radí,a stejne se budeš bát dokud se nerozbehnou..ale kolikrát to zní fakt hrozne a je to jinak..my meli hrozný nález ješte v roce..a ted ...vše dohnal,nikdo by neveřil,že je tak brzo narozený

petrach
16. jún 2011

@lucia00123 držím moc palce at je operace za váma..at si brzo vezete kluky domu..máš toho taky nad hlavu vid?

mila01
16. jún 2011

Ahoj holčiny 🙂 .

Tak jsem dneska vyzvedla první dort,zítra si ho Kája ponese do školky - bohužel ještě nemám sílu na to jí ho upéct,tak jsme se museli spokojit s kupovaným,ale udělali jí ho krásně.Teda holky,to je tak neskutečný,že už jí budou 4.Před 4 rokama touhle dobou už jsem se 7 hodin svíjela v porodních bolestech na zastavujících kapačkách a na pásech.Jojo,jsou to vzpomínky. 😉 😉

Simičák - teda tou jsou zprávy,koukám,že se doktoři nemůžou dohodnout,co je normál a co ne,co?Ještě že mají ty tabulky. 😠 😠 Já si myslim,že není žádná tragédie,že není tabulková,prostě je prťavá a hubená,no.Myslim si,že správný je ten názor,že nemá problémy,je veselá,papá,.nemá průjem - tak ať jí nechaj

Lucia - držím hrozně palce,je to strašně těžký,moc na tebe myslíme.Je těžký bát se o jedno,ty to prožíváš 3x,doufám,že bude vše ok.Musí,moc tomu věřím.

Petrach - napíšu ti do IP,ať to tu holky nemusí číst znovu,už jsem si jim tady vylévala srdíčko a stěžovala si na nespravedlnost světa. 😉

simicak
16. jún 2011

@mila01 jee,tak vy budete slavit? Se mate 🙂 A nebrec,ja dorty nepecu a to jsem plna sily,mm rika,ze chce aby holky meli dorty krasne 😠 😠 😀
No doktori se shodli,dietolog a nas dok.rikal,ze jsou spokojeni,ale pak je tady klinika,kde jsou spec.neco jako sestry a ty maji na starost miminka,vazeni,kojeni atd. a tam musim chodit kazdy mesic a tam nejsou spokojeni a nesouhlasi s dok.,tak proto druhy nazor. Jinak dietolog a nas mi rikal,ze to jsou jen tabulky a ze proste neni tabulkova,ze patri mezi to nizsi procento trpasliku. NO jsem zvedava fakt na pondeli,co se bude dit. Jinak v te druhe ne m ocici mame schuzku az druhy tyden v srpnu,driv nemaji misto 😖

My dnes kampujem v obyvaku,udelala jsem nam pelech na koberci a spime s hoklama na zemi. Se rano aspon dyl vyspim a oni muzou radit a cucet na telku 😝 A venku nam prsi a prsi a ma prset jeste par dnu 😠

argousek
16. jún 2011

@fajn tak zubař za námi, zub mu vytrhli, ale nic to nebylo. Uspali ho, akorát se bál, protože nevěděl, co ho čeká. Od rána do 12h, kdy šel na řadu, musel být na lačno, tak mi ho bylo úplně líto. Do čekárny jsme mu vzali odrážedlo, tak si tam jezdil a rychle mu to uteklo. Jinak jsem fakt ráda, že to má už za sebou, dávala jsem mu nurofen od pondělka, protože ho to fakt hrozně bolelo.
@denisee já jsem taky ráda, že to bylo v narkóze. On by na sebe hlavně nenechal sáhnout, jak mu trhala zubařka ten zub před měsícem. Jak říkají, že děti si nepamatují a rychle zapomenou, tak on hned jak jí viděl, tak moc dobře věděl, o co jde. Jinak tam byla taky jedna holčička asi sedmiletá a taky si nenechala zuby vyvrtat, tak musela pod narkózu. Já myslím, že je to taky lepší. Ono když ten zub nebolí a jen to vyvrtá povrchu, tak si to dítě asi nechá. Ale jak už ho to bolí, tak mu nevysvětlíš, že tu bolest při tom vrtání musí vydržet ☹ Tak dneska konečně klidná noc. No a zítra jedeme ještě na alergologii kvůli tomu ekzému, i když už ho skoro nemá, ale uvidíme, jestli mu na něco nějakou alergii najdou 😉
@mila01 Karolínce všechno nej nej k narozeninkám !!!!

berryvajt
16. jún 2011

@petrach malý je kráásny.Moje baby skúšajú štvornožkovať... 🙂 jno zatiaľ je to silné slovo,ale už sa postavia na štyri a hojdajú sa,takže som rada,skôr či neskôr sa vyštartujú a už ich nezastavíme.Ja si myslím,že sú šikovné.Keby bol väčší problém,tak by lekár kázal viac cvičiť.Namiesto toho mi povedal,aby som ich netýrala vojtovkou,nepotrebujú to.Stačí také motivačné,reflexné cvičenie.29.-eho júna ideme do BA....teším sa,Sofia už škúli od začiatku roka a je to stále horšie,takže to musíme riešiť,má postihnuté obe oči,Johanka iba ľavé oko.Bližšie info až na konci mesiaca,dovtedy sa netrápim.
Dnes sme mali otrasný deň.Sofia spala cca. hodinu za celý deň.Revala 3 hodiny vkuse.A to doslova.Neviem,čo jej je.Už som išla na dvor si vydýchnuť a vrátila som sa až po 5 minútach,lebo som to nezvládla..dnes to bola katastrofa.Dokonca predchvílou mi volala sestra,že brat odrezal 3 prsty a teraz ho operujú.Takže máme úžasný deń za sebou ☹

berryvajt
16. jún 2011

@lucia00123 čakáme na nové správy...

simicak
17. jún 2011

@argousek,tak to je sikulka!!! Ja jsem taky pro narkozzu,tady byl pred 2mi lety pripad,kdy holce vytrhali 4 zuby najednou!!!!!! Od segry maly uz ma 2 vytrzene a to nema jeste 2roky,ae tusim,ze bz narkozy.
@mila01 Karolicne vse nej nej nej nej k narozeninam a krasne si to oslavte!!!!!!!
@nanya jsem rada,ze jde zatim vse ok a ultrazzvuk dobre dopadl 😉 Moc vam porad drzim palecky

maatka
17. jún 2011

@argousek ake fotky to je asi omyl 🙂

berryvajt
17. jún 2011

ahojte...dala som nové fotky..podarilo sa mi vyfotiť lozenie (vlastne iba pokusy),ale aj tak je to radosť.Pred pár dňami som bola nervôzna,že zaostavajú a tuto mám...však môžem byť na nich iba hrdá.Ja tu vyplakávam,čo nevedia a zabudla som sa tešiť z toho,čo všetko sa už naučili a čo už vedia...prajem vám krásny víkend... 🙂

lucia00123
17. jún 2011

@berryvajt ahoj no Vladko vazi 1735 g a boool velmi peknucky, prave ho doviezli ked som tam bola tak som ani nefotila lebo bol zaintubovany, zajtra pofotim a dam nove foto

denisee
17. jún 2011

@mila01 : Káje, krásné narozeniny!
@argousek :teda do 12h bez jídla to je mučení ne? proč ty zákroky v nárkóze nenaplánují co nejčasněji.Jakou velikost mají ty sandálky co prodáváš na FB?

Já mám holky asi zánět prsu, horečky nemám, ale dva dny jsem jak na chřipku a mám tam červený flek, tak kluci šli sami ven a já tu sedím z obkladem z tvarohu. Jinak cvičíme 3x denně první cvik z vojtovky na Daníkovo pupeční kýlu a predilekci, tak jsem si to zas oživila 🙂 Myslím že to Daník zvládá skvěle.

denisee
17. jún 2011

Ještě jsem si chtěla holky udělat takovou anketu? 🙂 Jestli i vaše nedonošený děti, zvládaj taky dobře návštěvy u doktorů, já jsem pořád mile překvapená jak Vojta každou návštěvu u kteréhokoli doktora zvládne bez breku, spolupracuje....... myslíte, že je to tím, jak už ho v inkubátoru pořád ošetřovali atd.... Já se spíš bála, že to bude naopak a bude mít " z bílích plášťů" strach.