Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

pilotka2
26. máj 2009

petrach, dělá to paní co se zabývá i reiki, dělá různé masáže, no je to taková čarodějka 😉 .
Začíná to tak, že ona má takový velký plakát na kterém jsou popsané časové období a otázky k tomu. Dá si ruce kolem hlavy, ale nedotýká se, dává ti ty otázky, a jaká energie jde kolem hlavy, podle toho ona pracuje. Např. otázka:bála si se něčeho? a teď se ptá- v 15letech, 10,9,8...a tvoje tělo reaguje na věk 5 let. Na tom plakátu má pomocné otázky, až si vzpomeneš na to co se stalo v 5 letech. A věř temu že si vzpomeneš, ikdyž si to už dávno zapoměla. Potom to spolu rozeberete a nakonec si k té špatné vspomínce přiřadíš něco pěkné a potlačíš to špatné a vžy si vspomenej jenom na to pěkné. Několikrát jsem taky u toho brečela. Potom se cícíš ztrašně uvolněná. Mě to připadalo že se vznáším. 😀

sorbona13
26. máj 2009

petrach: nebreč, nebo budu taky 🙂

petrach
26. máj 2009

ty nesmíš,ja jsem mela velkou radost,kluci jsou šikulky,ješte vydrží,ví že pak to bude jednodušší,moc bych ti to přala..nezažít to co my,tak pekne ležkej,odpočívej,čti romantiku atd..bude to dobreeeee 😉

mila01
26. máj 2009

Teda Sorbona - takové nervi.My jsme pořád bez počítače,dneska jsem narychlo běžela ke tchýni,abych zjistila co je nového a teď jsem to poctivě dočetla - držte se.Teda ty nám dáváš.Strašně moc na vás myslim,bohužel se sem dostanu zase až ve čtvrtek,to budou nervi. 😉 Drž se,mysli pozitivně a vše bude dobré - vždyť to nejhorší už vážně máte za sebou.

Pilotka - máte za sebou strašně moc - obdivuju,jak jste to zvládli.Marek je vážně hodně statečný - přeju mu už jen samou radost.A tobě taky. 😉 😉

Omlouvám se,musim běžet,mám holky dole na zahradě v bazénu,babí sice hlídá,ale ty naše dvě dračice jsou k neuhlídání,tak ať se mi neutopěj - nebo neutopěj babičku.Mějte se a ahoj ve čtvrtek.O víkendu už snad opravěj ten náš pc.

A Jani,co je s tebou?Ozvi se - a měli jsme tu víc těhulek - holky,co je s vámi?

miaa19
26. máj 2009

Ahojte ! Chcela by som sa Váas opýtať : Máme bábo,ktoré sa narodilo malinké,malo necelých dva kilo a 44cm,teraz prednedavnom sme boli na genetike,bábo má 10mes a nás " nastrašili",že naše bábo bude "trpaslík",že mu nerastú končatiny,nerastie do dľžky,ako ostatné bábätká :( Máte niekto s tým prosím skúsenosti?Som vďačná za každú radu,ďakujem Vám 😉 😉

denisee
26. máj 2009

Sorbona: to je moc dobře, že jsi ještě celá 🙂 , je to přesně, jak napsala petrach, moc ti tu přejeme, abys nemusela projít, tím čím my ☹ . I když se teď našim dětičkám daří. Tak se držte, užívej si bříška, dej si něco sladkého, dobrého 🙂 🙂
petrach: děkuji, já pořád řeším, zvýšené sv.napětí, jak tvrdí rahabka, zítra jdem na kurz masáží, v létě na plavání a on má nakonec lehkou hypotonii zádových svalů 😀 . Tak co si mám z toho vybrat 🙂 , dneska zkoušel Vojta na kolínka, ale pak se rozplácne jak žába 🙂 ty zádíčka jsou fakt slabý. A co cvik už je to lepší???
Tady už řádí bouřka, ale vypadá, že se to rychle přežene, venku pořád dusno, Vojtík protivnej ten tlak na něj taky působí ☹

mispuli
26. máj 2009

pilotka:chtěli bysme tu operaci absolvovat příští rok,ale jsou strašně dlouhý čekací doby,ale možná budeme mít "tlačenku",tak bysme se tam snad měli dostat,škola nás zatím nečeká,zápis je až příští rok a budeme chtít odklad,závidím vám,že jste to všechno přestáli a jste v pohodě 😉 ,pro nás je to ještě běh na dlouhou trať

miaa 19.to je mi líto,ale stímto problémem zkušenosti nemám,ani nevím,jak ti poradit,jen jsem s takovýma dětičkama setkala,když jsme byli v Jánskejch Lázních

denis:takový super zprávy,kamarádka dneska byla poprvý u Kolářový,tak mi volala,jak z toho byla vyplesknutá 😉

pilotka2
26. máj 2009

mispuli, užívej si tento čas jak nejlíp můžeš, protože jak příde škola to teprve bude trápení a to nekecám 😝 . To co bylo doposud je jenom slabý odvar. držte se

miaa19
26. máj 2009

mispuli : ďakujem,aj nám je to moooc lúto,ale hádam bude lepšie,veríme :( aj keď je to tažké ☹ že to možno sa ešte upraví,ale je tam malá šanca ☹
A ako tie deti vyzerali?A čo rodičia? 😒

petrach
26. máj 2009

miaa ja ti bohužel taky neporadím,skus řict u dr at ti vše pořadne vysvetlí,i když chapu jak ti ted asi je,třeba važne jen strašili,držím palce at jste v pořadku

pilotko to bylo tak hrozne? s tím učením to bude asi všechno dyl trvat,taks to myslela?
kessie se taky dlouho neukazala 😒
jani ty jsi doufam v pořadku,už se teším jak napíšeš,jak jsi rodila 3 kg dítko v termínu,opravdu 😉

milo nam asi pc brzo odejde,je zavirovany,kamoš ho chtel odvezt,tak jsem řekla,že dokud se na vas dostanu,tak ho nedam,byla bych nerv co sorbona 😉 nekdy top trva i pul hodky,než se sem dostanu,kde se ty potvurky sem dostanou 😠

Šimonek ted skoro nespí přes den,dopoledne leží a kouka v postylce,nebo lehatku,pak jdem do kočaru,ale odpoledne byva desne,pořad to bříško,konečne mame zas ty kapky,tak snad brzo zaberou..ale zas v noci spí ukazkove,nají se a sapí zase,žadne uspavaní..až na to mliko co skoro nemam,by to bylo super 😒

holky chci se zeptat,od kdy jste když se nekojí,davali přikrmy? musi se počítat ty tydny o co šel dřív všechny?

denisee
26. máj 2009

petrach: promiň ,nechci to pročítat všechno zpět. Ty jen kojíš nebo dokrmuješ??? Protože píšeš, že Šimša přibral za 14dnů 500g, to je dost. Já teda jen kojila a přibírali jsem pořád tak 150g týdně. S příkrmy jsem začla od 5.měsíce, protože už ty přírustky nebyly tak velké. A bere se to podle korig.věku.

petrach
26. máj 2009

nekojím,odsavam a davam z flašky,prsa se nechytnul 😒
mlika jsem mela hropzne moc,pak jsem dostala zanet a pokleslo to a ted tak tyden s tím fakt bojuju,mliko se strací,skouším všechno mopžne,aby se to rozjelo

takže by jsme dokrmovali 4 mesíce+12 tydnu??? pochopila jsem to spravne?

argousek
26. máj 2009

Petrach já jsem to měla také několikrát, že se mlíčko ztrácelo, ale nenech se odradit a pravidelně odsávej a ono se to zase nastartuje. Já jsem brala homeopatika ricinus communis a čaj od hippu pro kojící matky (žádný jiný mi nezabíral) a ono se to pak vždycky upravilo. Také je dobré si třeba před odstříkáním prsa nahřívat teplým ručníkem. 😉

denisee
26. máj 2009

petrach: tak to jsi borec, že jěště odsáváš a pak dáš z flašky!!! Šimonek má moc šikovnou a obětavou maminku. Je fakt, že nad mat.mlíko nic není, děti jsou míň nemocný....., ale když to nepůjde, taky se nic neděje.
Ten ricinus jak píše argoušek dost pomáhá...a taky melta.
Nevím jak je to s příkrmy u nekojených, to řekne doktorka. Ale u nedonošených to bereš podle korigovanýho věku. Takkže mi začali když bylo Vojtovi 8měs. ( 5m. korig.) počítá se ukončený měsíc.

jecidlo
27. máj 2009

Petrach: urcite vydrz odsavat, mozna zkus i zkrat interval v odsavani, muze to byt jenom nejaka ta "mlecna" krize. A myslim, ze pribirate moc krasne, jak jsem mela taky tu krizi s melkem tak homeopatika, caje, melta a odcucavat co dve hodky a krasne se to zase rozjelo.
A jeste k tomu kojeni, neboj se to jeste obcas zkusit si ho prilozit, psalas ze mate 3600g, treba to jeste zvladne, do prikrmu mate daleko ja myslim, ze se pocita korigovany aspon nam to rikali v porodnici. Ja jsem prikladala po jidle, kdyz je bolelo brisko a chteli cucat dudel. Psala jsem ti ze se mi chytli po trech mesicich.
A docela koukam, jak ti malej vydrzi vhuru, ti moje smudlove porad spi, radi jenom vecer pred spanim nebo kdyz je z toho zeleza boli briska porad to nemame vychytany, malej bez rourky vubec nekaka. Za tyden uvidime jestli nam ten hemoglobin jeste kelsl nebo ne:(
A jake mas ty kapky ty probioticke? a zabralo vam to treba aj na boleni briska po zeleze?

Sorbona: je super ze muzes mit jeste prccky v brisko drzime vsechny pesticky at to vydrzi co nejdyl!

mispuli
27. máj 2009

pilotka.díky,je mi to naprosto jasný,jelikož jsem z oboru,tak si nějak dokáu představit,co nás čeká,ne že by byl honzík hloupej,to ani náhodou,ba právě naopak,má obrovskýho pamatováka,ale určitě má poruchu soustředění se,tužku drží jako prase kost,a určitě se bude nabalovat další a další,do toho ho bude muset někdo hlídat,aby se nepraštil nebo ho někdo nepraštil,takže jsem teď ráda,že nás to čeká až za 2 roky

petrach:já kojila jen chvilku,a pak jsem dstříkávala a dokrmovala,protože toho bylo málo,po čase už jsem ani nic neodstříkala a nepomáhalo mi vůbec nic,žádný čaje,až teď po roce jsem narazila na čínský čaj hannasaki a normálně se mi skoro vrátilo mlíko,jenže teď už ho nepotřebuju 😒 ,jinak s příkrmama je to různý,doktoři většinou říkají podle korigovanýho věku,já to dělala podle citu,u honzíka jsme samozřejmě začali dýl,až skoro v 8 měsícíh,naopak míša prospívala tak dobře,že tam jsem začala mezi 4.-5. měsícem

nemyslím si,že nad mat.mlíko není,když to nejde,tak to nejde,znám spoustu dětí,co jsou plně kojený a jsou na hromadě pořád a znám i děti,co jsou od narození na umělce a nezastůňou,náš honzík,kdyby si nevybíral ty otřesnosti v úrazech a jednou za rok virovej průjem,tak kromě šestý nemoci nebyl nemocnej,na teploty netrpí,míša to samý,za těch 14 měsíců měla 2x rýmu,šestou nemoc,ale vyžrala si to u prvního zubu ☹

sorbona13
27. máj 2009

ahoj holky, hlásím se stále 3v1, jsem stále na gynipralu, dnes už ho možná vysadí. Pokusili se ho tedy vysadit už včera, ale břicho tvrdlo, tak ho museli zase nasadit. Aspoň se trochu venku ochladilo, v tom vedru to tady bylo nesnesitelný. Teď čekám na ultrazvuk a modlím se, aby byly průtoky v pořádku. Přidala jsem do alba fotku pupku 🙂

pilotka2
27. máj 2009

petrach ty máš štěstí že tě to všechno čeká až za 6let, to možná ještě vymyslí nějakou novou metodu, kdy ty děcka to zvládnou daleko lépe. Tato děcka jsou úžasné v tom co je bavý a z čeho mají radost, oto je to horší opačně. Někdy jsem byla natom psychicky tak blbě že jsem si myslela že si hodím mašly. Nejhorší je udržet se v klidu abys tomu děcku když máš nerva něco neudělala. Já jsem to hodně kompenzovala tím, že jsem dost hlasitě řvala. Stejně to nepomuhlo, Marek se tomu pozdeji už jenom smál 😖

mispuli, když říkáš o tom držení pera, Marek chodil ještě ve školce na grafomotorický kurs do pedagogické poradny. Masím že mu to hodně pomohlo, ikdyž píše jak to prase. Já to poněm nepřečtu a učitelé taky. A ještě k tomu píše dost pomalu, tak nestíhá. Ale diktáty píše doplňovací i teď na střední.
Někteří učitelé (hlavně stará škola) ty dys... nechtějí ani akceptovat. Máme a tím dost problém.

mispuli
27. máj 2009

pilotka:jsem češtinář,vím,co to obnáší,je to těžký pro obě strany,ale někteří učitelé to prostě neuznávají ☹ ,anebo jsou příliš líní nebo se jim prostě nechce,protože je to vlastně práce navíc

z tý soustředěnosti mám největší strach,už teď.když mu něco nejde,tak se začne vztekat a nechce si to nechat vysvětlit 😖

mispuli
27. máj 2009

holky pavcik přidala nový fotky,řvu jak želva

fajn
27. máj 2009

pilotko s tím řvaním je to u nás taky tak Didka se tomu směje a já mám skoro infark

Sorbono držím pěsti a pak dej vedět,je fajn že jste ještě spolu kolikrát si i v noci vzpomenu. Gynipral jsem taky dostávala a ze začátku jsem neudržela ani lžičku jak se mi třepali ruce. Sestřička přišla a vždycky že si mám něco číst a na nic nemyslet ,tak když jsem ji ukázala jak se mi tak knížka třepe tak ho trochu snížili. Drž se a pozdravuj kluky 😉

maatkka
27. máj 2009

Pilotka viem si predstavit to ucenie - mucenie. Len som nepochopila preco to vsetko caka aj petrach? Ved Simonko nemusi mat s ucenim vobec ziadne problemy ci?

maatkka
27. máj 2009

Pavcik ty mas teda naaaaaadherne vlasate okate drobciatkooooo. Gratulujem moc moc moc k samostatnemu dychaniu. Je to sikulka 😵

sorbona13
27. máj 2009

ahoj holky, tak jsem zpět z UTZ, vyšetřovala mě nejdřív taková mladá doktorka a nemohla zaměřit jednu cévu u srdce, tak zavolala Dr. Kroftu a je to asi fakt machr, sice cévu taky nezaměřil, ale vypočítal ty průtoky poměrem průtoku myslím v pupečníku a v hlavičce a bylo to 1.14, pak tam tu doktorku zkoušel a říkal, že pod 1.02 je to špatný a že tohle je v pořádku, že se to nikde necentralizuje (což je dobrý, protože kdyby se to začalo centralizovat, tak to znamená, že průtoky už miminku nestačí a dává živiny jen do určitých orgánů a ty ostatní orgány strádají). Horší bylo, že jsem měla kontrakce po 5ti minutách, jak mi to břicho tou sondou rozdráždili, takže už jsem zase zapojená na gynipral a břicho je v klidu. Snad se takhle udržíme ještě nějakou dobu.
fajn: já se taky ze začátku hrozně klepala, hlavně nohy, ale pak jsem si na to nějak zvykla a už je to dobrý, cítím jen takový lehký třes.

takyna
27. máj 2009

Sorbonka teším sa , že ste v kope, drž sa a vydrž 🙂
pozdravujem vás všetky 🙂

kikimaruska
27. máj 2009

Ahoj holky. Zdravím po delší odmlce. Nějak nestíhám, jsme pořád venku a na zahrádce, jedem nakupovat, slavili jsme narozeninny (2 oslavy) a třetí s kamarádkou Eliškou nášs čeká o víkendu (narodili se za sebou a stejně nedonošení). Letmo jsem přečetla příspěvky a je mi trochu smutno, ale i veselo ze všech pokroků.

Sorbonko drříme taky vše co máme 😉 , s těma ultrazvukama i 3x denně a neprůchodným pupečníkem to znám moc dobře, jen jsem se neotvírala, ani nebyly kontrakce...jen byly pohyby, žádné bolesti...až jsem se divila, že to bylo vždycky špatné, lepší, kritické...

Petrach: já zprvu krmila taky stále svým odstříkaným mlékem - lahvičkou, ale měl stále hlad a tak jsme dokrmovaly sytícím mlékem až nakonec přešli plně na umělé - to bylo asi v jeho 3 měsících (0,5 měs). Hladík byl ale stále a dr nám pak po 4 (1,5) řekl, že máme zkusit na noc rýžovou kaši (hustota do lahvičky)...a to pak zabralo a začal i líp spinkat. Psala sem kvuli tomu i do Prahy nějaké dr. zda poté s příkrmy, když je na UM.máme začít po 4 nebo 6 měsíci a zda to vše máme odpočítávat a ona mi napsala, že se to dělá podle každého jedince a pokud prospívá a bude ochotný jíst lžičkou první příkrmy, nemusíme věk odečítat a můžem s ním jednat jako s donošeným, samozřejmě vše postupně a pomalu. Takže jsme první příkrmy typu mrkvička ap.začali dávat 28.10 - to mu bylo 5,5 měsíce (3 měsíce). S lepkem jsme čekali až do konce 9 měsíce a jahody a další alergeny (který se ale dávaj i do výživy od 4 měs) jsme počkali do roka. Vše probíhalo v pořádku a pod dohledem dr. Ten nám třeba nutil jíst jogurtíky už v 8 měs (5,5 měs),ale já jsem to nechala až na konec 10 měsíce. Ted máme 12,5 měs (10) a jíme toho dost, ale kousky nám dělaj dost problémy. Piškoty v přesnídávce zbaští hned, rozkouše tvrdší piškot, ale kousky zeleniny ap.to je boj, to sní jen pár lžiček a odmítá. Zdá se mi jakobychom se vrátili zpět a chce to víc mixované, ale je fakt že nám lezou další zoubky a je jich víc...a máme pořád bolení. Kamrádky dávaj malým (8 měs) už třeba dávno knedlíky a běžné jídlo, čokoládu z nanuku... 😕 ....tak to tedy nedávám a ještě se nechystám...ale už jíme víc. Takže to vše záleží na tom jak se s tím jídlem cítí a co na to tvůj Dr. Některé detičky zas nepozřou kaši ani náhodou, my bychom bez kaše asi umřeli hlady....a mlíkový jsme stále. Dost dětiček pak odmítá pít mléko, jakmile třeba v 6 měs ochutnají přeslazené pribináky (též případ co znám - dítko taky nedonošené 🤐 ). Tak asi tak.

Jinak máme nové fotečky v albíčku 🙂

kikimaruska
27. máj 2009

A jinak máme novinku, už týden krásně Kuba sám sedí...ne jako na fotkách u fotografa (to ještě padal na předek)...jsem moc ráda, jsem myslela že se neposadí, jiná mimča dřív sedí než lezou a stojí...ale to je možná i tím, že já jsem ho neposazovala a někdo mimča posazuje stále (i babička to chtěla praktikovat....) 😉

fajn
27. máj 2009

Maruško Kubíkovi vše nej a moc zdraví a hodně sluníčka. Fotky jsou moc hezky

Sorbono huráááááááááá že se držíš(držíte)

Didka se s dudlem taky drží vůbec nebrečí zatím,má ho tady pořád válet usřiženyho a dnes jsem ji řekla ať ho vyhodi a ještě nechce. Tak ji ho časem schovám a bude klid. Dnes ráno mi říkala že asi nebudu překvapená že se počůrala 🙂 že budu mít pusu do mračiva. A taky že jo pochcaná byla.Včera jsme okopávali na zahrádce a já jsem ji říkala to tady spolu pracujem a ona hned v ,,na českém znění spolupracovali" no měla jsem co dělat abych nedopadla jak ona ráno 😀

kikimaruska
27. máj 2009

fajn: no to budeme mít s dudlem taky boje. Zkoušela sem ho omezovat ve dne...ale kdykoliv chce spát, tak to je taková hysterie že padá omítka, že neusne a nezklidní se, pokud mu ho nedám 😕 ...to je schopnej řvát neustále i pul hodiny a nic nepomáhá...ani to že se uřve...navíc to nechci pokoušet s těma jeho plícema a navíc rostou zoubky, tak ho vždycky namažu gelíkem (kousátka nechce). Ale ted pořád provokuje, že vyhodí dudlík z postýlky nebo ohrádky, ohryzává postýlku/ohrádku a pak chce spát a chce dudlík....jebže na něj nedosahne tak začne řvát da da da da da...a řve dokud mu ho nepodám... Kamarádky malejm dudlíky omezujou a chluběj se a mě pomalu hubujou, že už bych mu ho taky neměla dávat, ale on je rozdíl když jejich mimi je zdravé a trochu se zamrzí a pofňuká když ho nemá, nebo když začně vřeštět na celý okolí, že se otáčej na druhý straně ulice a sousedům padaj obrazy ze zdi... 😔 ...a myslím že na to že je mu rok to není nejhorší...to vím i o 4 letých dětech co mají dudánky u sebe... A jak celkově holky vy s dudanama a prckama? To jsme tu ještě neřešily myslím 😀

denisee
27. máj 2009

sorbona: bříško ti krásně vyrostlo 🙂 , tak, ať se má čas ještě víc zakulatit, držím pěsti.

kikimaruska: gratulujem Kubíčkovi k sezení 🙂 je vážně moc šikovnej a tak trochu mi připomíná našeho Vojtíka, myslím postavičkou( my v roce 7kg a 70cm). Vojta se teď snaží víc sám přitahovat do sedu, třeba v lehátku, autosedačce..., ale ještě není na 4, tak má na to čas.

Dneska jsme byli na 1. hodině masáží pro děti 🙂 učili jsme se masírovat nožičky, byl to relax trochu změna, než pořád to vojtění 😠