Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maatkka
28. nov 2010

simi srandovne 😀 ale mileee 😀 😀
ano aj my to tak spravime... plienku dame uz len na noc... inak teraz mi spravila Lilinka radost aj tym ze spapala na veceru celeho pstruha a este pri tom vykrikovala "to je ale dobrota!!!" 😀 😀 😀

simicak
28. nov 2010

@maatkka koukala jsem ti do albicka a koukam,ze taky premysite nad stanem,my kupujem taky. Jak byla Veru mala,tak mela jahodu,chtela jsemt akovy naadhernyy domecek,neco jak mas na fotce,ale jak se to zavre,tak tam neni dost mista,prodava se to i s prackou,troubou,kresilky...........ale jak si tam hrajes,tak to musi byt tak otevrene v tech pulkach. U vas hello kity u nas popelka a vikous peppa pig a mickey mouse 😀

simicak
28. nov 2010

http://www.elc.co.uk/Dream-Town-Puppy-Lane-Cott...
a chteli jsem tento,ale je na prd rozmerove docela ☹ ja jsem uplne zamilovana do neho

petraguerra
28. nov 2010

Matka to je tedy Lili fakt sikovna,blahopreji!Mati taky snazi se davat Matese na nocnik,ale marne...Zadna zmena.Fotky jsou moc hezke. 😉

Bera my uz mame skoro metr snehu a to uz me tedy taky moc nebavi 😖 Se v tom neda chodit a tedy i obchodyu jsou vybrakovany,protoze lidi vykoupili vsechno brambory,mliko,chleba,syry 😕 Jdes v prazdnych regalech.A kdo vi jestli se dostanou kamiony s produktama.Highlands in winter-zadna zmena za 4roky co tu jsme.

Jo holky musim taky Matese pochvalit,ze pri jedne pisnicce anglicke se na konci musi zakricet tak. ze uz to zacal delat.Coz ptredtim vubec nehrozilo.Od vcera to s nim trenuju a vzdycky zajeci jako silenec 😀 A dnes spal odpoledne asi 3.5hod jsme ani nebyi venku jen ja na vychazce.-sama 😝

adajar
29. nov 2010
https://www.youtube.com/watch?v=cRU_Ri0abqg

tady nas sikulka jak tape. Jinak uz ujde i vic, ale neda se chytit.

mispuli
29. nov 2010

posíláme zasněžený pozdrav

kikimaruska
29. nov 2010

Ahojky holčinky...tak než vás dočtu, vložila sem nějaké fotečky do albíčka.
adajar: šikulkááá 🙂 ... stejně jsou ty naši prcci šikovní, všichni...vkládám jen pár, ze dneška 🙂, tady už je taky pár cm 🙂

bera28
29. nov 2010

Simi, to jsem myslela, že se stávkovalo tady na koníkovi - zase to včer aráno nefungovalo 😖 Ale příští týden se chystá velká demonstrace a stávka, takže si ještě užijeme. A mobil jsem byla včera zkouknout ještě jednou a beru ho 🙂 Aspoň budu tou plácačkou moct v létě zabíjet mouchy 😀

Petraguerra, tak my už jsme se taky dočkali - od noci sněží 🙂 🙂 Ale teda na vás to nemá 🙂 A Matej je dobrej 😉

Adajar, paráda. Za chvíli ho nebudeš stíhat 😵

Kiki, hezké fotečky 🙂

Tak taky posíláme sněhový pozdrav. Fotka je z dopol, když jsme se vraceli z jeskyně. Sněží pořád, takže teď už je zase o pár čísel víc. Odpol mi šli svišti z babičkou naproti pěšky a ze sněhu teda fest nadšení. V parku nikdo, takže to se jim líbilo. Jo a představte si, že z Anetky roste klasická ženská. Minulý týden jsme byli kupovat zimní čepice, jenže Aneta žádnou nechtěla (stejně v nich vypadala hrozně), tak jsme vzali jen pro Kubu. Jenže od té doby pořád prudí, že chce novou čepicu. Nakonec v sobotu tu současnou roztrhla a přišla mi to známit s hláškou, že jí MUSÍM koupit novou. Včera jsme s mámou sháněly vánoční dárky, tak jsem jí koupila i krásnou čepičku se 3 bambulema. A víte co mi na to potvůrka řekla, když jsem jí přinesla domů? Prý kde má tkaničky jako Kuba 😠 😠 Že chtěla s tkaničkama (na zavazování).

petraguerra
29. nov 2010

Ahoj holky my jsme uplne v prde.. tady je snehu,ze se nestaci odhazovat 😖 Prikladam par fotek s babickou a ve snehu jsou z min .tydne.
Adajar sikulka za chvili budes litat sprintem tak jako my 😀

Kiki krasny fotky koukala jsem uz na fb 🙂Taky chci koupit Matesovi beranici.

Mispuli kam ti ty deti rostou???Ty jsou uz veliky oba dva....,

petraguerra
29. nov 2010

Tady jsou fotky 😉

simicak
29. nov 2010

Holky vsechny mate krasneeee fota 😵 😵 😵 😵

@petraguerra vy zijete nekde na sibiri? 😀 TAdy teda jen mrzne,vse je bile ale mrazem,ne snehem,takze radsi ten snih uz aby napad nez ty mrazy. A zitra drzim palecky s domkem,hne dnapis,jak jsste dopadli 😉

@bera28 na tu placaku si urco casem zvyknes a ani ti neprijde,ze je velky ten telefon.

Ja dnes vzala holky do knihovy na cteni pohadek a malovani a pak do obchodu a nechala jsem tam majlant,protoze veru narvala do kosiku plno Santu,snehulaku,sobu a koui snehovou se santou..........manzu trefi slak. Ale apson si to tu vyzdobila trosku. Tak ted to tu mate sameho pajdulaka a i na stenach 😀
Zitra mam anglinu konecne a dovim se,ktery jsem level a ktery budu delat,tak jsem si koupila slozku ruzovou s motylkama a kytickam - uz mam demenci z tech dvou malych mur ruzovych 😀 😝

karmenta
29. nov 2010

Ahojte, nestíhám pročítat co píšete, omlouvám se že mám vždy jen dotaz a pak zmizím, jak budu mít kapátko víc času všechno doženu 🙂 Zatím všechny moc zdravím 🙂

kikimaruska
29. nov 2010

Holky pěkný fotečky...
beruško koukám, taky prcky ještě občas vozíš v kočárku...my ho docela odbourali přes léto, ale když se jede někam poo, tak ho vzít musím, protože v něm usne...a když jdu nějakou dálku...a že já toho nachodím...tak kočár beru taky. Přecijen mezi vískama všude pěšky a je to trochu něco jinýho, než třeba kamarádka ve měste sjede s malým busem dolu, tam nakoupí a jednou busem nahoru...sem si připadala divně, když ona měla o 2 měsíce mladšího klučíka a nebrala kočárek a já ho brala...prostě na cesty bez kočárku ještě nee. Připadala sem si ntak trochu trapně a neschopně, že má dítko, co musí mít s sebou kočárek ☹...navíc nebyl ani vyspanej...Když chce chodit, tak tape, ale když ne...šup do kočárku.
@petraguerra : no jo, krásně máte nasněžíno 🙂

simicak
30. nov 2010

Holky tak uz i tady ji snih!! Mame brutus kosu,v byte 14stupnu i kdyz topime a zavirame dvere,vsichni nachlazeni,krom te zimy takove vlhko,ze mi v kuchyni kape voda ze stropu jak se tam drzi,okna ze vnitr jsou cele mokra a orosena,ze nejde videt ven a ja spim v puncochach,teplaky,teple ponozky,2rolaky,frote zupan,perina a spim s Verunkoku aby mi bylo tepleji v malejm luzku. My zdechem tuto zimu tady. Nektere skoly nejedou,protoze je nejde taky vytopit a tusim ze i skolka bude zavrena,kvuli snehu,ale Veru je stejne nachlazena,tak nejde. Jestli fakt bude zitra -10,tak zdechnem tady. Zlate suche,inverzni cesko a smradlava ostrava 😢 😢

denisee
30. nov 2010

kikimaruska: já taky ještě občas vytáhnu golfky, hlavně když jdem nakoupit, pověsím tašky na kočárek a v obchodě, nemusím hlídat kam Vojta zdrhá nebo co by mohl shodit. A taky když jdem třeba na cvíčo, tam pěšky, ale na zpátek pospícháme na oběd, tak je to v kočárku prostě rychlejší.

simicak: to máte teda dobrou kosu!

bera28
30. nov 2010

Ahoj holky, zdraví vás lazar 😖

Kiki, kočár používáme pořád, po obědě v něm spí, příjde mi to lepší, než aby chrněli doma v posteli. Na vzduchu je líp. A když s nima jedu někam MHD, tak si kočár taky beru. Plánuju ho mít až do jara. Přeci jen je to teréňák a i ve sněhu se s ním slušně jezdí.

Simi, jsem si na tebe ráno vzpomněla, když ve zprávách říkali, že sníh už trápí i Anglii 🙂

Juuu Denisee, ty už jsi 19tt 😵 😵

Mně přepadl nějaký bacil či co. V noci jsme se vzbudila - horečka, polykat nemůžu, hlava bolí jak střep. No hnus. ještě že přijela babička, jinak by svišti byli dnes bezprizorní. Mažu do postele.

mila01
30. nov 2010

Ahoj holky.
Vím že jsem ostuda,už nestíhám ani číst,natož něco psát.Zrovna jsem nakoukla a zjistila,že Vojtíšek bude mít sourozence.Denisse - strašně moc gratuluju,přeju ať je všechno v pořádku a ať se přidáš k ostatním holkám s donošenýma dětma. 😉 🙂

Snad jste všechny ok,fakt nestíhám dočíst.Andrejka chodí do školy,moc jí to jde,má plný notýsek jedniček,jen jednu dvojku,příští týden už musíme koupit notýsek nový.Kája chodí do školky,je to hroznej drak.No a já pracuju - dělám sama na sebe,takže si čas můžu přizpůsobit holkám,ale na druhou stranu je to hodně o odpovědnosti,abych si práci našla.

Budu se snažit být tu častěji a znovu zapadnout.Mějte se.

kikimaruska
30. nov 2010

@simicak : simi a vy bydlíte v domečku, nebo v bytě? Pokud tam máte takovýhle zimy a skoro žádný topení, co si tam nechat zavést krbovky? Nádherně to vytopí a bude Vám aspon teploučko...Já si nedovedu představit mít v bytě nebo domě zimu nemoct si nijak přitopit...teda snad jsem to pochopila správně, že tam u Vás není běžné mít v domečku nebo bytě topení...

denisee
30. nov 2010

mila: děkuji 🙂
Vzpomínala jsem na tebe, co je s tebou. Tak jsem ráda, že jste v pořádku. Tak vy už jste takhle zajetý, škola, školka, práce. Trochu se toho obávám, až to období nastane, ale ještě na to nechci myslet 🙂

Já už se holky začínám zase víc pozorovat, přijde mi, že mi občas zase tvrdne břicho 😒 tak jsem si sama nasadila hořčík a za 14 dnů jdu na kontrolu tak se musím zmínit. Začínám mít trochu strach, v minulém těhu začali všechny problémy, stresy.......od toho 20tt. ☹

simicak
30. nov 2010

@kikimaruska topeni mame,pronajimame 3+1,takze urcite tady nic zavadet nebudu,smlouvy se davaji na rok a neni to nas byt. Topeni tady je,jenze se spousti ve 4 rano do 6 rana,nabere to teplo a pak ho pousti zbytek dne,to znamena ze od 5vecera zadne teplo v topeni uz neni.. Navic to j ostrov,takze tu je vysoka vlhkost uz tak,to znamena,ze ti pradlo schne na susaku v byte 2,3dny. NO a i kdyz topis,tak proste mas v byte zevnitr mokra okna,zaclony,kvui toho vlhka,takze ty okna musis hodne otvirat,at se ti nedrzi voda na strope a stenach a neplesnivy ti nabytek. Proste Anglicke byty a domy nejsou stavvene na mrazy a snih,protoze to tady nebyva. tAkze jak jsou ty zimy ted podobne cesku,tak hruza. Vcera tady byla znama a ze ma topeni na plno cely den v baraku a max. ma 20stup. a mokre okna.
No proste hruza!!!!

@denisee,tak to drzim palecky u dok. at je vse v poradku. A nechces si tam zajit driv,kdyz ti tvrdne bricho nebo by ti stejne nic jineho nenasadil? Tak hlavne odpocivej 😉

@bera28 tak se brzo uzdrav!!!!

kikimaruska
30. nov 2010

@simicak : aha, tak to jo. No bejvalá skorotchyně žije v USA, ve státě, kde přes zimu nemají sníh a je tam "zima" max kolem 10-15 stupnu plus ( ale klidně i 18-22)...takže topení tam v těch domkách taky nebývá a pokud, tak krby nebo krbovky a ty departmenty se pronajímají dlouhodobě klidně na 10-30 let...tak sem myslela, že to je něco podobného 😉 . Jo, to je těžký, bud větrat a nemít teplo, nebo mít zase vlhkost v bytě 😖 ☹ . Tak snad budete mít brzy líp.

petraguerra
30. nov 2010

Ahoj holky my jsme totalne zapadany,pry uz prosolili tolik soli co za minulou celou zimu-coz me tedy prijde fakt postaveny na hlavu,protoze tady jsou silnice jen rozjezdeny od aut a sul asi videli naposledy vloni 😒 My mame elektricky radiatory a tedy myslim ,ze jsou ok jen tedy okna netesni jak by meli ale jinak je to ok teplo v pokoji je pokud zatopim.Okna mam oroseny taky a vubec se nedaji umyt z venku-totiz se nedaji otevirat-vsechno 100lety.S barakem zatim nevim protoze pani mela volno tak snad zitra.A zitra mam schuzku ve skolce kvuli Matesovi,ten by mel od ledna zacit 🙂
Denisee to doufam,ze se jen pozorujes,ze to neni nic vazneho-moc drzim palce...
Kiki ja taky obcas jezdim s kocarem i ted(ted zrovna s bobama)hlavne pokud jdu nakupovat nebo musim nekam rychle.A vubec me to nevadi at si vsichni vylizou kapsu 🙂

denisee
1. dec 2010

Holky, asi se fakt teď jen víc pozoruji. Ale na kontrole se radši doktorovi zmíním. Snažím se jen víc odpočívat, ale vy kdo máte už první dítko víte, že to není moc možný 😀

petraguerra: Tak ať, schůzka dopadne dobře, Matýsek už bude velkej kluk 🙂
Tady začalo fučet, všude lítá ve vzduchu sníh a je -2. Takže jsme taky doma

karmenta
1. dec 2010

Ahojte, koupila jsem knížku "narodilo se předčasně", nabyté znalosti jsem chtěla konzultovat s doktorkou a ta mi řekla že jsem vyhodila peníze, že je vše individuální a blabla.. Až na asi desátý dotaz proč malá, když už je ted 35týden je krmena sondou a ne stříkačkou aby se mlíčko začlo zpracovávat už v pusince, ne až v žaludku z ní vypadlo že nemá stále sací reflex. O tomto mi nikdo dřív neřekl.. Asi jsou lékaři a sestřičky v péči o děti dobří, ale co se týče informovanosti a podpory rodičů, jiné než fyzické péče o dítě bych jim dala 5-.

karmenta
1. dec 2010

tak jsem si postěžovala a pádím za malou, at aspon ty necelé 2hodiny co máme milostivě povoleny využijeme 😢

kikimaruska
1. dec 2010

@karmenta : no před 2,5 roky, když se narodil malý, tak na co sem se nezeptala já sama, to sem nevěděla. Připadala sem si občas jako blbec, na všechno se ptát a byly to zřeba možná pro sestry prkotiny, když v tom dělají denně...ale vždycky odpověděly. No a z doktorů jsem páčila všechno jak z chlupatý deky...hodně mlžili, konkrétně nic neřekli...jen to, že je stále ještě hodně slabý, nedozrálý, že semůže stát cokoliv..a řekli třeba když se bude nějaký den dělat určité vyšetření...a pak sem z nich zase tahala, jak to teda dopadlo....Když jsem pak přišla, že na mě poprvé otevřel očička, když jsem na něj stále mluvila hladila ho (bylo to vubec poprvé, kdy je otevřel), tak mě zchladil, at si to moc nemaluju, že se mi to asi zdálo...že je stále ještě moc slabý a není vyhráno. Já hledala v té době na internetu co se dalo, knihu jsem nenašla žádnou-snad ani tenkrát ještě nebyla ani vydaná, ta co sis koupila ty...a vlastně až 2 měs.po narození Kuby vzniklo Nedoklubko a začaly se rozjíždět organizace na pomoc a podporu předčasně naozeným miminkum a hlavně maminkám a rodičům a začlo se o tom víc mluvit.

bera28
1. dec 2010

Ahoj holky,
tak hlásím, že už je mi líp, tak jsem se šla nadopovat k netu🙂

@karmenta, tak řekni doktorce, že jim aspoň ušetříš práci, když si to nastuduješ sama🙂 Určitě má pravdu v tom, že vše je strašně individuální, ale zase v té knížce určitě budou skoro všechny možné varianty, které se po předčasném narození můžou přihodit, ne? Já jí teda nečetla, ale vím, že tu někdo plsal dobrý reference.

Já si teda na přístup z Podolí - konkrétně Dr. z RES a JIP nemůžu stěžovat. Jakmile jsme přišli, už nás informovaly sestřičky o tom, co je nvého a pak se vždycky ptala, jestli chceme ještě zavolat lékaře. Na intermediálu to už bylo o něčem jiném a kromě asi dvou sester mi tam byly všechny nesympatický 😖
Je pravda, že co se týká možných následků z proběhlých komplikací, tak si myslím, že jsme dostali fakt 100% odpovědi. Ale zase nás nikdo neupozornil na to, že se může přihodit i něco jiného, např. naše problémy s jídlem, které nejsou podloženy fyziologicky 😖 😖
A Nedoklubko mi teda žádné přínosné informace neposkytlo a co mám zkušenost z nedávné doby, tak udělali jen takový facelift, ale uvnitř beze změny. Rozhodně bych na Nedoklubko v ničem nespoléhala.

simicak
1. dec 2010

Snezi a snezi a snezi,nastesti Veru nemocna,tak nikde nemusim 😝 Vcera anglina a uplna nuda,trapne to bylo,Viko skolku zvladla,ne ze by si hrala,ale nervala cele dve hodiny a nemuseli me odvolat. JInak jsem se rozhodla,ze letos si vyzdobu delame samy,takze uz mmame po strope mooooooc retezu barevneho papiroveho a na stromek taky neco vyrobime. Tatinek nebyl nadseny,chtel to mit krasne,ale my to budem mit jinak krasne 😝 😀

@karmenta,saci reflex se vyviji i po 35tt.je to individualni a se samostudiem jsem mela stejnou zkusenost,rekli mi at nikde nic nectu,ze je vse individualni a akorat me to bude plest a strasit,ze se mam ptat jich. Nastesti se mnou sestry mluvili denne i 3hodiny,my jsme kecali uz pak i politice,dovolenych a vsem,takze mi vzdcyky vsechno vysvetlili.

@bera28 supr ze uz je lip. My uz taky tak oc nemrznem,jak napadl snih,tak to neni tak hrozne ta zima,ale zitra hlasi -10,tak se moc neraduji.

Jo a varila jsem dneska br.gulas stupidni,lehky a chutna uplne hnusne,kde je chyba??!!

kikimaruska
1. dec 2010

@karmenta
@bera28 No mě Nedoklubko také nějak zvlášť nepomohlo, jak jsem psala, v době, kdy se narodil syn ještě ni neexistovalo, tak nemohlo nijak pomoct. Já byla jedna z prvních,která napsala příběh a poslala fotečky...a v současnosti už informace jako takové, které mi chyběli po porodu nepotřebuji, že 😉 . Jsou tu ale i další, jako třeba Mámy pro Mámy a ty dávají do neonatol.center a porodnic i jinam v dnešní době i brožurky, informace a vydali i nějaké další věci, je toho víc...Mě uplně nejvíc tenkrát pomohla ta moje kamarádka, která už doma jednoho nedonešenečka měla a další se jí narodil...takže tak. Vždycky jsem se s ní radila a chodila pro radu, popovídat si a donynějška se vídáme a skoro denně píšeme a posíláme fotky. Já jen chtěla říct, že v dnešní době už nějaké možnosti jsou, jak informace získat, ale před těmi 2,5 lety jsem já nesehnala nic. Když sem pak náhodou natrefila na prodej nedonošeneckých dudlíčků a sehnala je pro malého a kamarádku, nikdo tenkrát ani nevěděl, že něco takového je a že je to k dostání i v ČR...ale to sem prostě hledala a hledala, jelikož tenkrát sem nemohla sehnat ani nedonošenecké oblečení...a v dnešní době už to pokročilo vpřed.
@simicak : no asi moc neporadím, ale já hlavně musím dát dost majoránky vždycky...a červený papriky... 😉