Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
9. apr 2009

ARGOUSKU nic si z toho nedělej...ale napsala jsi to úplně výstižně....všechny víme že se děti opžďují i oproti korigovanému věku akorát to nechceme slyšet nahlas :(

u nás není nic nového :( Celé dny trávíme na zahradě....D už měl dokonce klíště :(
chodit se mu stále nechce tak leze po trávě 🙂

maatkka
10. apr 2009

Argousek s tou tvojou poslednou vetou tiez uplne suhlasim... Niekto tu raz napisal ze mat nedonosene baby je ozajstna skuska trpezlivosti a tak to presne je...

kili
autor
11. apr 2009

ahojte.
arg, nič si z toho nerob, mysli na to, že naši sú na tom ešte horšie 😅

no A. už vie povedať auto, teda po jeho áto a vie aj, že čo to znamená, ale na otázku, že čo je to a ukazujem na auto, tak to nepovie, hovorí si to len, keď sa z autom hrá, ale nevadí.
no a S. zas keď som sa ho spýtala, že kde je auto, tak ho hľadal a priniesol mi ho, ale nič nepovie, ani jeden neukazuje, furt kukajú na mňa jak... Ale S. u doktorky, keď mi A. spal na chrbte a nechcela som sa zohýňať, sestrička mu dala obrázok a on ho hodil na zem, tak som mu povedala, že nech ho zdvihne a podá mi a on to spravil 😵
No a to je tak všetko, v čom sme pokročili 😝 😀

argousek
11. apr 2009

kili tak to je to samé Adámek ten ukáže v knížce, už ukazuje i rukou, ale neřekne. Takže vím, že mi dobře rozumí, což je asi taky důležité. V knížce ukazuje obrázky, když mu řeknu ať ukáže třeba auto, psa atd, tak to hned najde a ukáže a když něco chce nebo ho něco zaujme tak to taky ukáže, ale neřekne. No uvidíme, snad pokročíme ☹
Já jsem taky nad tou psycholožkou přemýšlela, co tam s ním prováděla a přijde mi neprofesionální a to z toho důvodu, že ho tam zkoušela hodinu. Sama jsem se divila, že vůbec vydržel sedět, ale ke konci už utíkal ze židle a ona ho tam pořád držela a něco po něm chtěla. Však já jsem doma ráda, když ho vůbec udržím s pozorností 10 minut a to je drobrej spíš 5 minut.
Jinak musím říct, že jsme byli dnes s Adámkem v zoo a moc jsme si to užili. Bylo krásné počasí, byly tam i prolejzačky, no prostě krásné odpoledne 😀

argousek
11. apr 2009

holky ještě se chci zeptat na Vaši zkušenost s pedopsycholožkou, jak dlouho vyšetřuje Vaše dítě a chce po něm nějakou soustředěnou činnost??

kili
autor
11. apr 2009

arg, ale to si nevšímaj. ona proste skúša, však keď má na dieťa vyhradenú hodinu, tak predsa nebude ho skúšať 5 min. a potom kukať do blba 😀 a tiež si tam dieťa nezavolá na 5min. to by bol vopruz tam chodiť 2x týždenne, takže ona skúša, ale to, že to to dieťa neurobí ona hneď nevyhodnotí, že to nevie. však určite sa aj teba pýtala a to je pre ňu smerodatné, čo ty povieš, lebo ho poznáš najlepšie. jasné, že v určitom veku už aj skúša, ako dlho sa vie dieťa na niečo sústrediť, ale rozhodne nevyžaduje hodinu.

kikimaruska
11. apr 2009

Ahojky. Máme novinku, v pátek jsem konečně objevila zoubky 😵 , a hned dva. Spodní 1-ky, jeden má asi 1 mm a druhý je větší... 🙂

vladimuraz
12. apr 2009

Ahoj holky, jsme pořád někde v luftě, takže dodatečně přejeme krásné velikonoční svátky plné sluníčka, pohody a dobré nálady!!!
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

kikimaruska
12. apr 2009

My též přejeme všem krásné svátky a ooobřího zajíčka pro prtousky 🙂

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

fajn
14. apr 2009

Ahojte ráno jsem psala Peťce jestli jdou domů. Tak prej jo ,Šimonek váží 2380g je to fakt cvalíki když Didka měla 2640g a strašně jsem se jí bála hlavně při koupání. 🙂

mila01
14. apr 2009

Ahoj holky.Omlouvám se,že jsem tu teď nebyla - mám pro to docela smutný důvod - byli jsme s Karolínkou v nemocnici.Jak jsem vám psala,že má ty průdušky,tak se mi to pořád nelíbilo,šla jsem ve středu radši zase na přeposlech a rovnou jsme mazali do nemovnice - zápal plic.Naštěstí v úplném začátku,takže jí nasadili antibiotika a nemusela na kapačky,to si vůbec neumim představit.Navíc tam ve čtvrtek začala hrozně zvracet,v pátek dostala velikej průjem ( má ho doteď),v sobotu jsem ho dostala já,v neděli manžel,moje máma a táta,tchýně,tchán a včera začala zvracet Andrejka.Takže uplně suprové velikonoce.Včera jsem si vyloženě vybrečela,že už chci domu,tak nás pustili ( od soboty měla čistý poslech,ale nechtěli nás pustit kuli tomu průjmu ),teď jsme se vrátili od pediatričky a už je Kája v pořádku.Máme doléčit ten průjem a dobrat antibiotika.Vážně děs.Doufám,že vy jste měli lepší velikonoce.

Jen jsem vás tak prolétla - četla jsem nějaké problémky,snad to nebude vážné,držim palečky a také jsem četla úspěchy - Peťko moc se tu na tebe těšíme.

fajn
14. apr 2009

Mili tak to je pech. Hlavně že už jste v pohodě (v rámci možností) .
U nás vše při starém ,chodíme pořád ven a užíváme sluníčka akorát dnes u nás strašně fučí. Odpoledne jedem pro sluníčkovi brýle zase 8 stovek v háji a to je pořád dokola. Do toho boty a rodičák v háji zeleném. Didce jsem koupila boty za sedumset a byla v nich na písku a vypadají jak kdyby stáli padesát korun 😀 . No ale co už peníze snad budou a my ne.Jdu něco dělat ať můžu odjet v klidu do města. Tak papa a třeba na nás zítra koukne i Peťka,jestli bude mít chvilku 😀 . Já když jsem si Didku přivezla tak druhej den jsem snídala až v poledne protože jsem z toho byla totálně mimo a to už jsem jedno měla. Kterej si den jsem Didce vyprávěla jak se narodila a byla v krabičce a teď chce pořád povídat o té krabičce jak tam bylo teplo 😉

petrach
15. apr 2009

ahoj holky,moc cas všechny zdravím 🙂
musela jsem aspon nakuknout když Šumula spí,nejak to zatim nezvladam,jak piše fajn 😀 o pul jedenacte ješte v noční košili a v 11 jsme meli byt u detske doktorky..musime se nejak srovnat
malošek je hodny,spavý,akorat ho hodne bolí břiško,takže to pak poplakává..
je to žvlaštní pocit,že už za nej odpovídam jen ja,bez doktoru za zady,ješte ho musim hlidat u pití,ale je to taky lepší..ted začne maraton po kontrolach,ale jsem moc štastná 🙂

argousku netrap se,projdem si tim všechny a viš že Adamek je šikulka 😉

fajn s dedečkem me to mrzí,je težke stratit nekoho koho mame radi,Andrejce zustanou krasne spominky,ale potrva to než to přebolí

ostatním dekuju za podporu a zdravím

janina77
15. apr 2009

AHOJTE,
Petra, super, ze ste uz doma. Neboj, po par dnoch sa to zrovna, zvyknete si na seba a pyzamo odlozis hned rano 🙂. Drzim vam palceky, nech je vsetko dobre.

Ja sa drzim, vcera som bola v poradni, babo je dost vysoko, co je dobre, no a ja sa citim cim dalej lepsie. Uz vobec tolko nelezim, ako ked som prisla z nemocnice, ale nenamaham sa, maleho nedviham, a okrem zbezneho poriadku vpodstate ani nic nerobim. Ale slniecko a pocasie mi neda nevyjst na dvor, ked tam je aj maly, dokonca s nim chodim poobede aj s kocikom von na nejakych 10-15 minut na prechadzku, nech celkom nescvokatiem 😀 .
No a uz mam na sone pomer pohlavia: 3x chlapcek, 2x dievcatko, tak myslim, ze to bude zase fagan. Tomu sa hlavne MM velmi tesi 🙂 . No a vcera na sone mi povedal hmotnost dietatka 1550 g. Tak to je uz takmer 2x tolko ako mal Domco 😀 . Ale jasne, ze to chcem dotiahnut az do 3000g.

Tak sa majte pekne, zas sa ozvem s novinkami 🙂 .

fajn
15. apr 2009

Peti tak tě vítám mezi náma opět. Zítra to zase bude lepší to pyžamo fakt budeš odkládat čím dál dřív 😀

Jani tobě to teda krásně utíká už 30tt to je úžasný,ještě chvilku a je to tady. 😉

Didka dnes měla strááááááááášně hnusnej den. Od rána furt mrčí jak koza ,už toho mám dost. Doufám že nebude nemocná se mi zdá že trochu chraptí ,ale možná že to má z toho řvaní. Snad zítra bude líp nebo taky hůůř. Tak nám držte pěsti ať to není nemoc ☹

mila01
15. apr 2009

Ahojky 🙂 🙂 🙂

Peťko,vítám tě zpátky.Tak konečně doma,co?Moc vám to přeju - užívejte si,teď už bude určitě jen a jen dobře.Tolik jsem vám přála,abyste byli už na velikonoce doma,až jsem je taky prožila v nemocnici - ale hlavně,že už je dobře. 🙂 🙂 A neboj,srovnáte se. 😀 😀 😀

Janina - teda 30tt?To je paráda,to to krásně utíká.Hlavně že se cítíš dobře.Počkej,ty ještě budeš přenášet. 😀 😀 😀 Kéž by.Chápu,že tě to sluníčko láká ven,je to na palici,být pořád zavřená a ležet.Když se cítíš dobře a nepřeháníš to.Hlavně že se to líbí v poradně a že je mimčo pěkně nahoře.Jen ať tam ještě aspoň 8 týdnů zůstane. 🙂 😉

Fajn - držim palce,ať to u Didky není nemoc.Ale naše Karolína byla dneska taky na pěst.Celý den prokňourala,pořád chce být na ruce a pořád jí mám za zadkem.Asi je to z toho,jak jsem se jí v nemocnici pořád věnovala,byla pořád u mě,tak to teď vyžaduje i doma.Bude asi pár dní trvat,než se srovná.Navíc máme problémy s jídlem,ona je zvyklá hlavně na mléčnou stravu a tu teď nesmí,protože má pořád průjem ( ale dnes už to aspoň nebyla čistá voda,už se tam objevuje kaše ).Nacpat do ní cokoli jiného je děsnej problém,piškoty nechce ani vidět,rohlíku si 2x kousne.Nakonec jsem jí večer ohřála párek ( prý dietní,tak uvidíme ) a ten slupla,ještě se olizovala.Tak přeju,ať je zítra líp.U vás i u nás. 😉

fajn
15. apr 2009

mili ty mě dokážeš vždycky tak nějak potěšit ,nevím proč ale je to tak. 😉

mila01
17. apr 2009

Fajn - tak to jsem ráda,od toho jsme tady,ne? 😉 Tak co malá,je to lepší,nebo se z toho něco vyklubalo?U nás bylo včera líp,odpoledne jsme byli i docela dlouho venku,Andrejka se konečně naučila jezdit na kole bez koleček,akorát se ještě neumí rozjet,tak jsme trochu trénovali.Kája byla celou dobu ve stínu v golfkách,přece jenom má ještě antibiotika.Ten průjem včera trochu ustoupil,ale dneska je to nanovo.Navíc je Kája protivná,ukňouraná,před obědem jsem jí skoro nemohla udržet vzhůru.Asi to bude i tím počasím,tady celou dobu slabě prší a je zataženo.Dej určitě vědět. 🙂 🙂

Péťo tak co,pořád v noční košili? 😀 😀 😀 😀

mila01
17. apr 2009

Holky mám dotaz,uvažujeme,že koupíme domu zvlhčovač vzduchu,Káje kuli těm průduškám a Andrejce tady,dříve na to taky trpěla.Nemáte s tim některá zkušenosti a nějaké dobré rady a typy?Dík.

fajn
17. apr 2009

Ahoj
tak zatím se z toho nic nevyklubalo prostě jenom měla svůj den. Andrejka je šikovná že už umí jezdit na kole,to naše se naučila až v šesti a to ještě bylo řevu. 🙂

Jinak Dianka dostala zvlhčovač od pojišťovny když dostala tu první bronchitidu tak nám to pneumolog zařídil . Inhalovala 4 krát denně ventolin a 6 denně vincentku .Měla jsem ho v obýváku ,protože koupelnu máme dole a přes chodbu je zima (v zimě) a za rok používání jsem zjistila že máme všude plíseň . Tak jsem ho dala do koupelny to už Didka byla větší a zababušila jsem ji do deky a bylo. Doteď s tou plísní bojuju tak snad se mi to podaří zlikvidovat.
Taky jsme šli ven dopoledne ,ale tady strašně fučí a je zima,teď jsem si šla pěkně zatopit a prdím na to. Dám si kafe a tatranku ,za chvilku dojde Anďa ze školy a zas bude šrumec. Ty dvě když se k sobě dostanou tak to je mazec. Diana včera Andreu kousla do ramene a ty slova co si Didka vyslechla to jsem od Andrejky ještě neslyšela. Jo a taky jednu chytla se slovy to máš za to. Didka pak došla a že ju Anďa bouchla (žalovníček),a když jsem se zeptala proč tak prej pro slepičí kvoč 😀 😀 .

argousek
17. apr 2009

Tak u nás je taky zataženo a poprchává. Dopoledne jsme byli venku, ale teď už nepůjdeme, je fakt zima.
No a zvlhčovač máme taky na doporučení pneumologa, ale pořizovali jsme si ho sami. My máme artsana a k tomu manžel koupil ještě digitální spínací hodinky do zásuvky. Takže nastavil třeba 40% vlhkosti a když to bylo míň tak se zvlhčovač sám sepnul. Používáme to hlavně přes zimu, když se topí, aby nebyl suchej vzduch. Adámka suchej vzduch docela dráždí ke kašlání. Plíseň se nám nedělala, protože jsme to měli takhle ovládané těmi spínacými hodinkami, takže to zvlhčovalo jen když to bylo potřeba.

petrach
17. apr 2009

fajn u vas je taky veselo 😀
ja si ke kave davam ted pravidelne čokoladu,denne jednu od porodu 😀 na nervy 😉

v pižamu už nejsem cele dopoledne,malošek je spavec,ale i tak to da zabrat,cvičime 4 x denne před jidlem,nejak mi stavkuje,nechce se mu a blbe pije,usíná u toho a dneska zas promodral,pekne me vydesil,myslela jsem,že už to mame za sebou..mame s tim nekdo skušenost??
a taky se mi straci mliko,sotva mi to stačí,musim zjistit co se dava za mliko,mame 2480g

milo taky jste si ted užili co? je to nekdy trapení s tema detma,ale řikam si,že z toho vyrostou,jen nekdy to dyl trvá,Elin byla nemocna pořad do 3 let,byli jsme pořad v nemocnici a ted dr neví,jak vypada,ma max rymu,jo a ted si donesla ze školky vši 😀 😀 švagrová ji hlidala když jsem byla v nemocnici a tak to zbylo na ni a kupovali šampon,ješte nikdy to nemela..

mispuli
17. apr 2009

ahoj holky,u nás taky zataženo,hnusně a celej den střídavě prší a neprší,spíš tedy prší

ty nemoci jsou fakt zlej sen,normálně bych to zakázala

Míša je teď pořád protivná,protože snad tedy konečně lezou další zubáci/zatím má dva dole/,ale včera udělala sama 3 kroky,držela se mě za nohu,pustila se a šla,udělala mi radost

Honzík byl včera na opožděné 5 leté prohlídce,prostě na něj doktor zapomněl a ještě mu hned prdli nějaký očkování,všechno to máme nějaký strašně posunutý,proti něčemu ještě není očkovanej vůbec 😖 ,ale jinak jsme dopadli dobře

Petrach Míša do 3kg pila nutrilon speciální pro nedonošence,objednávali nám ho do lékárny,nebylo zrovna levný,ale po 3 kilech jsme mohli začít dávat normální

fajn
17. apr 2009

Peti já jsem dávala Nutrilon Nenetal myslím že tak se to jmenovalo a pak jsem dávala AR to je hustější a dr. říkala že po tom děcka přibírají a neblijou. Didka blila po všem. A pak jsme přešli na Nutrilon Omneo protože z AR ji bolelo břicho. Já si s tím jídlem fakt užila to byl děs. Ona taky usínala a pak jak byla poprve nemocná tak přestala pít úplně tak jsem jí to mlíko tím dudanem stříkala a jak polka tak znova ,myslím že tak krmila i kili. Taky lžičkou ale představ si mlíko lžičkou no hrůza ,jsem ráda že je to za mnou.Včera jsem se Didky ptala co chce na večeři a prej toustíky ,tak jsem nakrájela rohlík na kolečka v toustovaču opekla a že prej s čokoládou a byla večeře. Když ji dám rohlík čerstvej tak se ji udělá žuchval v puse a nemůže to sníst a když je opečenej křupavej tak ho sní(včera stak snědla celej rohlík) . Nebo když dělám hrachovou polívku tak dávám opečenej rohlík na kostky tak ji udělám víc,ona to má ráda.
S tím modráním nemám skušenost ,snad to přejde jak zesílí a bude mu stačit dech. Držím pěsti ať to přejde co nejdřív. Časem si na všechno zvykneš a pak už to ani nepřijde ,ale uvidíš ono se to upraví.
Jdem ještě chvilku ven už tam tak nefučí ani neprší ,furt stojí u okna a ječí že chce ven. Tak ahojte třeba večer jestli bude volno na počítači 😉

fajn
17. apr 2009

nám to mlíko taky objednávali to byl ten nenetal 😉

argousek
17. apr 2009

petrach my jsme si s tím jídlem taky užili. Myslím, že problémy s krmením jsou pro nedonošence typický, ale přejde to. Já jsem dávala pomalu stříkačkou do pusy, ze lžičky to všechno vyplivnul nebo vycintal, ale tou stříkačkou to docela šlo. Jinak já jsem dávala nutrilon 1,ale vždycky jsem nejdřív odstříkala a když bylo málo tak jsem to řízla nutrilonem. Ale svoje mlíko nevzdávej, i když ho bude maloučko, tak i to málo na imunitu je dobrý. Nějaký rady můžeš najít na www.kojeni.net
No a to promodrání bych nepodceňovala a zeptala bych se na to doktorky. Nám se to taky nikdy nestalo, ale vím, že se mně doktor ptal, když jsem mu říkala, že nám zvonila chůvička, jestli Adámek náhodou nepromodral kolem pusinky. Raději se na to ještě vyptej, já myslím, že můžeš ještě klidně zavolat na tu JIPKU, kde Šimonek ležel a oni ti poradí. Já jsem tam taky jednou volala, protože měl Adámek teplotu a výsledkem bylo, že jsem ho přehřívala, jak jsem se o něj bála, tak jsem ho pořád navlíkala
😀 Takže rada od sestřiček byla celkem jednoduchá, odsvlíknout 😀
Jinak musím zaklepat, Adámek se s tím jídlem dost polepšil a baští všechno a dobře.
Taky jsem mu dnes našla na puse klíště, před tím ho ale olizoval náš pes, tak nevím, jestli nepřelezlo z něj. Dala jsem hned B-komplex, děti od dvou let ho prý už můžou a klíšťata na něj snad už tolik nepůjdou. Já bych ho chtěla nechat naočkovat proti klíštěti až na podzim, až bude mít doočkované základní očkování. Používate taky nějaký repelent vhodný i pro děti??
Taky se vám musím pochlubit, že jsme si vyběhali hipoterapii. Doporučil nám to neurolog a od poloviny května začínáme, tak jsem zvědavá jak to Adámkovi s tou rovnováhou a koordinací pomůže a hlavně jestli se nebude bát a bude se mu to líbit.

kili
autor
17. apr 2009

ahojte, idem sa pochváliť, teda skôr Adamka 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=Bq4GY6xEfp8
argousek
17. apr 2009

kili krásné Adámek to dělá taky a musím říct, že jsme byli v mateřském centru a měli jsme s tím úspěch, ne všechny dětičky to uměly 😉

petrach ještě jsem si vzpomněla, že Adámek bral prednison a venter, po propuštění domů. Ten prednison to je lék, který rozšiřuje dýchací cesty a usnadňuje dýchání. Třeba by to Šimonkovi taky pomohlo 😉

mila01
17. apr 2009

Ahoj holky - díky za rady srkz toho zvlhčovače a už jsme se s manželem rozodli,že do toho investujem.Zítra vybereme nějaký na netu a hned ho objednáme.Myslim si,že to nejsou vyhozené peníze.

Petruš,mi používali nějaké mlíko pro nedonošence od Beby,myslím že se to jmenovalo Alprem,bylo to na předpis,docela drahý a dávali jsme to do 3 kilo.Pak jsme přešli na Nutrilon Premium,to je na posílení imunity.

Argousku - asi jsem hloupá,ale kam jste se to vlastně přihlásili?Já vážně vůbec nevim,co to je.

Jinak holky - Kája má pořád ten průjem,už od minulého čtvrtka.Dneska prokadila 4 tepláky i s bodyčkem a jednou si nakadila do spacího pytle.Dávám pořád hylaka,ale zatim nezabírá.Má pořád ještě antibiotika,bude je mít až do pondělí,takže si ještě asi užijem.Naštěstí jí a docela dost pije,ale je mrzutá,protivná a dost unavená,hodně polehává.Navíc je zvyklá jíst v noci láhev mlíka a teď má bezmléčnou dietu,takže jí nemám v noci co dát,tak se dost budí.Ach jo,ať už to zkončí. 😢 😢

kikimaruska
17. apr 2009

Ahojky. Koukám jak tu zápasíte s nemocema...my jsme zatím zdraví...prozatím. Jinak dole už máme první dva zoubky a další se klubou. Kuba nechce skoro vůbec jíst lžičkou, dělá u toho hrozný scény...ale v lahvičce to vymlaskne hned...že by ty zoubky...

Jinak s tím modráním: kamarádky holčička měla problémy od porodnice asi do 4 měsíců. Malá se jí topila a tak hrozně sála, šlo to z těžka...až se dusila...nebo se pak topila...a pořád dokola. Já krmila svým odstříkaným mlékem a pak jsme dokrmovali BEBOU ALPREM...pro nedonošence...až do 3,5 kg. Zkoušeli jsme poté Bebu AR proti blinkání a výsledek byl ještě horší, tak pak na Nutrilon 1, ale hned Extra, protože malý měl stále dost hlad...a nutrilon byl OK. Pak jsme měli dvakrát nutrilon low lactose (už se nedělá)-ale to v rámci diety při průjmu.

milo: jak popisuješ průjem Káji...tak my měli totéž...vše šlo hned do vany a do pračky...uplně vše...a Kuba pod vodu... ☹ . Zvlhčovač máme ionový, a stačí...první byl tedy rozbitý a po výměně šlape jako hodinky...je tedy menší než ty běžné, bez žádných nálpní, máme tento:

http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=13914486&tab=1

Kubík se včera sám postavil v ohrádce (do té doby "stál" pořád na kolínkách) a staví se pořád častěji a má z toho radost. No snad mu to neuškodí, když chce sám...Já počítám, že se bude ještě dlouho vozit v kočárku...ale okolí mě přesvědčuje, že bude do léta chodit...no uvidíme. Jinak už umíme krásně paci paci a pápá..