Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

simicak
13. máj 2011

@leeenka26 takhle vubec nepremyslej,bohuzel se takove veci deji ☹ to by v tehu museli doktori testovat kazdy den. Udelala jsi vse,chodila jsi na kontroly,hlidala si se a osud tomu chtel jinak. V anglii se nedelaji zadne testy skoro a ultrazvuky mas jen dva za cele tehu a dok.nevidis ani jednou,tak si predstav,kolik zen tady rodi predcasne jen kvuli spatne peci. Me poslal dok.domu z krvacenim,ze je to ok.,ze se to stava,proste debil. Kdyby se starali,dali mi klid na luzku a vetsi peci,taky si myslim,ze by se mala donosila a nebo proste vydrzela v brisku dyl. Me krava nechtela udelat ani ultrazvuk,ze krvacim,rekla mi,ze jsem ho mela pred mesicem a nic se zatu dobu nezmeni 😖 S tema infekcema je to divne,ja taky vzdcyky myslela,ze kdyz je infekce,tak to dole svedi atd.nez se mi v lete stalo prave to,ze mi ji nasli a ja o tom netusila vubec. Moc ti preju,aby jsi mela brzo miminko v narucich a mohla ses radovat. urcite to bude brzo 😉 a urcite jsi nic nezanedbala a neprehlidla. Jestli jsi mela infekci,tak uz se stejne tomu asi nedalo zabranit,kdyz uz jsi zacala rodit,jak jsi sla na gyndu. Antibiotika nezaberou tak rychle a uz to bylo asi v deloze nebo co se deje vubec pri infekci. Sice dok.byla krava,ale i kdyby tam byla jina,tak by uz tomu nezabranila.

simicak
13. máj 2011

Ja ted byla s kamoskou u jine kamosky,tak jsem si uzila. JIm tam rvali deti,prali se jak kone a ja v klidku pila cajicek a nemusela nikoho hlidat a rozcilovat se 🙂 Kamaradka ted uspava deti a ja muzu byt do noci vzhuru,prootze muzu spat do dvanacti klidne.
@argousek 😀 i kdyby nechtel,my uz nastupovali do letadla a ja se otocila,tak nemel cas panikarit 😀 😀 😀 😀 Ale ne,on by jel i tak,loni si bral verunku taky na dovcu do ceska,on zvlada deti uplne stejne jako ja. kdyz nepracuje,tak dela vse,vari,uklizi,jde s nema ven a ja si treba ctu cely den zavrena a ani o nich nevim. On i v noci k holkam vstava a uz se naucila cesat i culiky konecne 😝 U nas obe holky byli uchylne,Verunka kdyz mela vlas ve vane nebo smitku,tak jecela hystericky a museli to cistit a kdyz bylo vic smitek,tak vypustit vanu a napustit novou,cistou,ona byla taky posuk sileny. Viki nastesti ne ve vane,ale na ruce je uchyl strasny a jeste hur,kdyz ma nekdo diru na ponozce nebo na kalhotech,tak je z toho tak na nervy,ze se musi nebo my prevliknout 😀 😀

leeenka26
14. máj 2011

@simicak mas pravdu, uz sa nad ty mnebudem trapit, ale niekedy je to velmi tazke. Tu infekciu som mala uz vyssie - placenta, plod. obaly, babo :((( takze bohvie ako dlho som ju aj mala...Strasne ma to stve, ze sa tomu dalo mooozno zabranit, ale to uz teraz zial nikto nezisti, Ale uz by sa tomu asi fakt nedalo zabranit aj keby som isla hned rano do nemocnice. Mas pravdu ze lekari su neskutocni, to je normalne katastrofa ako sa k niektorym veciam stavaju...a ohrozuju nas a nase deti...nieco by sa s tym malo robit.

adra22
14. máj 2011

jej tak ja si užívam sobotu. Mamina nám doniesla obed zobrala Dávidka von a ja som si pospala do pol 11tej 🙂 táák sa teším konečne trošku vyspatá 🙂 ešteže máme tie maminy 🙂

simicak
14. máj 2011

Tak holky ja dnes dojela domu a ted hodlam v klidku,osamocene relaxovat. Tatka holkam koupil spanelske,tradicni saty,vcera je vzal na hrad,dosli jen pod,,kde bylo det.hriste a tam mu vysvetlily,ze hrad je na prd,tak se dostali jen pod nej 😀 Verunnce koupil k tem satum velkoku ruzi a jak prodavac uvidel plesouna Viki,tak pry se chlamal a dal ji zadarmo dva dinosaury aby ji to nebylo lito 😀 😀 Porad maji krasne,holky jsou hodne a od rana do vecera neco delaji. Ja si vlezu do vany,zitra nabarvim vlasy a taky mam v planu na nakupy,neco na sebe pro radost a pak skola a doktor. Tak uz to utece jak voda 😉

@leeenka26 urcite uz by se nic udelat nedalo. Ber to tak,ze pristi tehu bude krasne a nerizikove a na infekci ti daji urco to co argouskovi preventivne 😉 Treba ja bych uz mela rizikove od zacatku,ja porodila kvuli placenty a nebo nektere maminkky proste plod neudrzi a kazde tehu je velke riziko. U tebe to byla jen hnusna shoda nahod a infekce zrovna prisla v blbou dobu. Drzim moc palecky aby tech sest mesicu uteklo jako voda a mohli jste se zzacit snazit o dalsi. Jsi moc silna holka,mas muj velky obdiv,jak to vsechno zvvladas

leeenka26
14. máj 2011

idem si pozriet sumrak. No a co? 🙂))

olcana80
14. máj 2011

ahojte. Mám otázku. Kedy ste u vašich predčasniatok začali s príkrmami?

argousek
14. máj 2011

@olcana80 v 6. měsících korigovaně 😉

argousek
14. máj 2011

My jsme museli přestavět obývák kvůli té nové televizi, tak nám zbyla jedna skříňka, tak jsme jí dali klukům do pokojíčku, tak tam mají první kus nábytku. Tak jsem tam hned nandala knížky a didaktický hračky, co se válely po zemi a hned to vypadá v tom pokoji uklizeně 😉

kackag
15. máj 2011

@leeenka26 ahoj, nepatřím sice do této diskuze,ale chci ti vyjádřit upřímnou soustrast ☹ Vás příběh jsem dlouho sledovala a pevně stále věřila,že to dopadne dobře,ale asi to tak mělo být ☹ třeba důvod poznáš později,ale váš andělíček Vám určitě pošle bratříčka nebo sestřičku 🙂
Chtěla jsem jenom přispět,že já osobně jsem potratila 2X(16tt, 23tt) ¨také kvůli infekci ☹ určitě je potřeba aby tě doktor hlídal, často bral stěry z pochvy a nasadil preventivně buď čípky nebo je dobrý gel VITAGYN C.
Taky mám z posledního těhu andělíčka, Vím jak se cítíš ☹ tento těžký čas se musí holt nějak překonat a určitě bude lépe 🙂 držím pěsti,ať se dušička brzy uzdraví

pehu
15. máj 2011

@olcana80 My jsme začali s příkrmy ve 3,5měs. kor. dopoledne kaší sinlac, protože malej moc nechtěl mléko.
Ve 4,5 měs. jsme už pomalu začali dávat zeleninu. Myslím si, že kdyby malej pil mléko, tak bychom začali s příkrmy až v 6. měs. korigovaně.

olcana80
15. máj 2011

@pehu My máme podobný problém.Malej som dávala materské mlieko, potom mi ho začala odmietať.Prešli sme na nutrilon HA, dva týždne pila v pohode, teraz ho odmieta tak ako predtým materské. Doobedu ešte vypije, poobede je to boj a plač.Tak rozmýšľam ako to riešiť.

pehu
15. máj 2011

@olcana80
Určitě bych se poradila s doktorkou. Nám řekla, že můžeme dávat sinlac (je to bezlepková kaše) a mám si vybrat dobu. Takže jsem zvolila dopoledne, protože toho nejvíce snědl. Jak zaplnil bříško, tak jsme měli to samé, co vy. Taky jsem nešťastně psala, co pomáhá. My jsme krmili nakonec při chůzi a museli u toho zpívat 🙂. Koupila jsem silikonovou flašku od lovi, protože se dala přimáčkavat. Když nepil, tak jsem mu to mléko vstříkla do pusy. Protože máme malé váhové přírůstky, tak nakonec skončil na mléku infatrini (je to 100 ml mléka s kravskou bílkovou na předpis).
Od doby, co jsme na příkrmech, tak je to lepší. Z hodinového krmení mléka jsme to srazili na 15 minut. Mléko máme jen ráno a v noci (infatrini). Zásadně dávám v leže v postýlce, protože teď zase nechce jíst na rukách. Příkrmy jí relativně v pohodě, i když má své týdny, kdy se vzteká a musím střídat lžičku a cumel 🙂. Zpívání u jídla provozujeme neustále. Nevím, po kom v tom je, protože my s manželem neradi zpíváme 🙂)).
Přeji hodně pevné nervy při krmení (vím o čem mluvím) 🙂)).

olcana80
15. máj 2011

@pehu ďakujem za radu, porozprávam sa s doktorkou. Niektoré tie ceremónie občas absolvujeme aj my. Aké ste mali prírastky?

pehu
15. máj 2011

@olcana80
Nám to vychází za 1 týden tak 100g (někdy více a někdy i méně 🙂). Propouštěli nás s váhou 2 770g. V 6 týdnech kor. jsme měli 3540 g, ve 3 měs. kor. 4180g, v 6. měs. kor. 5 580g. Chodili jsme na převážení co 14 dní, teď co 3 týdny.
Jak je tam těch 100 g za týden, tak je paní doktorka spokojená 🙂.

olcana80
15. máj 2011

@pehu Akú mal pôrodnú hmotnosť? Sára mala 750g teraz má 3940g.Domov ju pustili, keď mala 2300g.

pehu
15. máj 2011

@olcana80
Měl 820g a 32cm. Teď má 7 měsíců kor. A kolik měsíců korigovaně máte vy? Vychází mi to tak na 3. měs. kor. 🙂
Jinak my jsme ještě do mateřského mléka přidávali fortifikát od nutrilonu, který slouží na váhové přírůstky. To mu dost pomáhalo. Jakmile jsme to snížili, tak s váhou moc nešel nahoru.

olcana80
15. máj 2011

@pehu Fortifikát jej dávali len v nemocnici.Keď sme prišli domov, už ho nemala.Priberala mi cca 600g do mesiaca,keď sme boli na materskom mlieku.Teraz sa mi zdá, že s nutrilonom priberá lepšie.Tak uvidíme ako to pôjde ďalej. Vek si jej vypočítala dobre 🙂 .

berryvajt
16. máj 2011

Ahojte baby, chcem vám predstaviť jednu bojovníčku s tromi bojovníkmi.Je to lucia00123 a jej traja synovia,narodení v 25tt.Malí majú 5 týždňov.Ostatné,nech vám napíše ona..Bohužiaľ,že patrí k nám,ale chcem jej a detičkám popriať veľa-veľa zdravíčka ,trpezlivosť a aby sa dostali všetci čím skôr domov. 🙂
Odporučila som jej,nech sa k vám pridá,určite jej pomôžete zvládnuť situáciu tak, ako ste pomohli aj mne,aj ostatným maminám.Takže Lucka,vítame na svete Damiánka,Mirka a Vladka 🙂

berryvajt
16. máj 2011

@bera28 ahoj, mám jednu otázku.V tabuľke je,kedy začali detičky sedieť.Je to tam napísaný mesiac,kedy sa posadili bez pomoci?A tak isto lezenie tam máte,to je ako už na štvornožky?Ja viem,že nemám ich porovnávať,chvala bohu,ani nerobím (už),ale je to skvelá pomôcka,aby som sledovala,čo kedy robili a keď sa podarí aj mojim,tak som spokojná a kľudná.Krásny deň .

lucia00123
16. máj 2011

@berryvajt ahoj dakujem pekne si ma uviedla.

lucia00123
16. máj 2011

ahojte maminy nedonoseniatok, pridavam sa ku vam, aj mne sa vypýtali deticky na svet velmi skoro su to traja chalani

leeenka26
16. máj 2011

@lucia00123 vitame ta medzi nami. Pevne drzim palce, nech ste vsetci zdravucky a takisto vela stastia. 🙂

denisee
17. máj 2011

@lucia00123 - vítej u nás 😉 Můžu se zeptat jak jste vybírali jména? 🙂 dvě klasicky česká a třetí neobvyklé 🙂 My se dlouho na jméně pro druhého kluka nemohli s manželem domluvit 🙂 A jak jsou na tom chlapečci teď a kde v nemocnici leží?

kytykenka
17. máj 2011

@denisee ahoj tak my sme mená vybrali lahko Mirko je po mojom otcovi, Vladko po manzelovom otcovi a Damian je meno ktore sa mne velmi pacilo dlhe roky :-F

maatkka
17. máj 2011

@simicak teeeda ty mas moj obdiv ze si nechala rodinku odist bez teba 🙂 aj baby su super ze si to tak uzivaju len s ockom 🙂
@berryvajt ja som tusim davala do tabulky mesiac kedy si Lilinka sadla zo styroch... a lezenie je stvornozkovanie - nie plazenie... no a v tabulke su uz korigovane mesiace
@lucia00123 gratulujem k chlapcekom... a ako sa im dari??? a ty tu mas dva niky?
my sme boli na ocnom a dr. nam predpisala okuliarky - tie operovane svaly su o.k. len ich Lili proste niekedy nepouziva uplne spravne tak na to ma zatial okuliare... dnes si bola "vybrat" a je v nich takaaa sladkaaa 😵 hodim potom aj fotku 🙂
no a ked sme boli nasej dr. vratit kartu pytala som sa jej znova na to MMR ockovanie... tak podla nej je to pre nas risk!!! a chce s tym este predsa len pockat 😖
inak baby dnes mal mm taku malicku nehodu - vlastne sa nic nestalo len trosku tukol do auta pred nim - lebo mu nesli brzdy!!! 😲 bol na kruhovom objazde a isiel uplne pomalicky ale ja som si samozrejme predstavila ze by isiel svojou obvyklou rychlostou napr. svoju tradicnu trasu Zilina-Martin a je mi z toho uplne zle 😢 tak som sa s tym potrebovala niekomu vyzalovat...

leeenka26
17. máj 2011

@maatkka och boze, som rada, ze sa nic vazne nestalo :(
Baby ja sa vam musim ,,pochvalit" podala som konecne staznost. A este ze som chora :(( Beriem atb a BIOPAROX :(((( Fuj..keby len hrosie veci neboli ze ?

berryvajt
17. máj 2011

@maatkka ďakujem,ešte som sa ťa chcela spýtať,či bola Lilinka operovaná na očko.Sofinka má strabizmus a nejako sa jej to neupravuje,tak očakávam,že to budeme musieť riešiť.Viem,že do roku sa s tým nič neurobí,len sa chcem informovať,že vlastne kedy.Ak nie ty,tak niekto z vás tým má nejakú skúsenosť?Ďakujem za odpoveď.

zzuzana82
17. máj 2011

ahojte,tak aj ja sa nedobrovolne pridavam do tejto skupiny. Drzim vsetkym maminam palce, hlavne nech tie nase babetka maju vela sil a nech su zdravucke

lucia00123
17. máj 2011

@maatkka ahoj dakujem za chlapcov 😀 a dva niky mam aj preto lebo som mala Lucia svoj na CZ stranke co som si nevaimla ked som ai ho zakladala 😀 ale pouzivam na chat skoro stale tento, tu mam foto a vlasne vsetko