Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maatkka
19. jan 2010

dobre ranko baby 😉
fajn dakujeeem 😀 od teba ma takato veta obzvlast potesi 😀
nanya aj ja som ti klikla tak drzim palce 🙂
petrach tak to s tymi kuskami je takeee individualne 🙂 vsak vies 😉 ale ked je Simi taky papkos tak skusaj velmi pomalicky podla mna ked tak rad papa tak sa kuskami nenecha odradit 🙂
Lilinka zacala papat kusky asi po roku. u nas to bolo tak ze jeden tyzden ju z nich este natahovalo tak som mixovala a skusila som druhy tyzden a zrazu jej to nerobilo problem... asi som vystihla vhodnu dobu. teraz jej nerobi problem nic a to ma len 6 a dve polky zubkov 🙂
sesternicina predcasne narodena dcerka (ktoru tu sem-tam spomeniem) vraj este dlho po roku pila vsetko (zeleninu kase) len rozmixovane a zriedene z flase... teraz ma tusim 4 roky a keby ste ju videli jest priborom... mohla by byt priklad aj poniektorym dospelym 😀
a vy uz papate aj take ze len popucene ci este mixujes do hladka?

zebrafa
19. jan 2010

ahoj holky, moc bych vám chtěla poděkovat za rady, tipy... sestře jsem objednala Knižku Narodilo se předčasně, tak snad aspoň touto cestou pomůžu. Odkaz na vaši diskusi ji také předám, je jednou jedna, že jí třeba pomůžete víc než já, která jsem to nezažila, sic to s ní prožívám moc. tak ještě jednou díky, přeju vám a vašim dětem spoustu štěstí, zdraví a lásky...

pavcik
19. jan 2010

petrach: zoubky se asi klubou ale to už asi měsíc. Ale pořád není nic vidět. Hlavu ještě umytou nemám,Matýsek si myslí že to není potřeba 😀

petka035
19. jan 2010

Ahojte, chcela som sa len spýtať,či ste nepočuli niečo o tom,že ked je dieťa predčasne narodené tak má narok na HA mlieko na predpis?aj ked rodičia nie su alergici

bera28
19. jan 2010

Ahoj holky, vezmu to odzadu:
Petka, nevím jak na Slovensku, ale tady HA mléko na předpis není. To až pak mlíko při potvrzené ABKM a laktozu (Nutrilon Allergy Digestive Care) nebo u víceroalergií (Neocate).

Zebrafa, hokky už napsaly všechno, není co dodat. Držím oběma palce a ať k nám sestra zavítá 😉

Petrach, Maatkka má pravdu. Simonek bude papkat kousky nejspíš v pohodě, když je to takový jedlík 🙂

Pavcik, s tím pláčem při plavču se netrap. Taky jsem jednou musela s Anetkou odejít, nebyla k utišení. No a na další hodině bez problémů.

Nanya, taky už jsem klikla 😉

Fajn, máš pravdu že jsme mámy šikovný. Nic jinýho nám stejně nezbývá 😀

Jo a když jsme u té Verešové, tak bydlela tady naproti přes park. jednou jsem jí potkala s kočárem (to měla jen to jedno dítě) a vypadala jako každá druhá mamina 🙂

Denisee, zrovna o víkednu jsem vymýšlela pokojíček pro sviště. Dokonce jsem psala na dvojcata.cz, jestli by mi někdo neporadil někoho, kdo by mi na stěny namaloval obrázky. Nakonec jsem to vymyslela tak, že to nejspíš namaluji sama (alespoň zase příjdu na jiné myšlenky), jen si to nechám předkreslit. A chci nakoupit spoustu dekorací na www.tiny.cz. Tam mají tak krásné věci 😵

A rozhodla jsem se, že už nebudu dávat svišťům pít ze lžičky, ale jen z jupíkovské flašky. Včera Anetka jednu vyhrabala ve skříni v kuchyni, tak jsem jí tam dala trochu čaje a něco z toho vypila. Prostě jim dám tak 14 dní na to, aby to zvládli a je mi fuk jestli vypijí 50 ml, 200 ml nebo nic.

Jo a holky co jste na Facebooku, nemohly byste mi třeba do IP poslat jména a já bych si vás dala mezi přátele? Tam bych se dívala na fotky a tak 😉 Ale nemá vůbec cenu mi tam něco psát, protože jsem jen pasivní uživatel 🙂 Už jsem si tam přidala Pavcik, ale ostatní nemůžu najít.

pavcik
19. jan 2010

mě ty jména holky taky napiště a já si vás taky přidám 🙂 koho ještě nemám 😎

maatkka
19. jan 2010

aj ja chceeem 🙂

petrach
19. jan 2010

pavcik už mám uvařeno a hlava pořad neumytááá 😀 to jsme modelíny co?? 😀 😀 Šimula už je ted hore,ale stihla jsem obed a pouklízet..
matka já mu mixuju obedy,třebas piškoty jen drobím do jogurtu a ovoce mačkám..a chleba sní i kousíčky..asi bude žravec po me 😅 to mel co podedit 😉

Zebrafa budem držet palce a at sem kukne za náma 😉

Bera já taky kreslila Elišce,ale ted je taková spousta dekorací na zed..tchyne má tak nádherné nálepky,třebas metrové,fakt super..i do obyvaku ruzné dekorace..takže se vyřadíš 😉

andulka4
19. jan 2010

ahoj holky, tak já dneska na kontrole nedopadla nejlépe ☹
mimčo už tlačí na DS a musím odpočívat,mít postel na špalkách a beru poševní léky.....no jak já to vydržím nevím 😕

fajn
19. jan 2010

jé Andulko to je mi líto ,tak odpočívej,lež ,lež ,lež.
Má aspoň kdo hlídat Davídka?

maatkka
19. jan 2010

andulka ach jaaaj co vsetky strasite??? ☹
tak sa pekne setri... jasne ze to vydrzis - ved vies o co ide... veeelmi drzim palce a nech ti to ryyychlo uteka
tiez myslim aj na Lenku v nemocnici ako sa tam drzia a arg. by sa mohla tiez castejsie hlasit nech sa o nu nebojime 😉

andulka4
19. jan 2010

jojo o D se budou starat celý den babičky na střídačku a já budu ležet.....čučet na internet na tv a číst knížky

argousek
19. jan 2010

joj andulko tak hlavně odpočívej, opravdu to pomáhá. Já jsem dnes byla na kontrole a čípek 3cm a branka uzavřená ve tvaru T, tak mně doktorka jen chválila 😀 Samozřejmě klidovej režim zůstává, magnézko a poševní tablety taky, ale už jsem tak nějak klidnější 😉 Jak jsi mi psala, že tě dole tlačí, tak to já mám taky, vůbec mně nekope do břicha ale spíš do močovýho měchýře 😅

holky vy jste tady toho teda naklábosili, já k počítači teď moc nechodím, protože mám spíš ležet než sedět, jen jsem postřehla, že vladimuraz zemřel tatínek. To je mi moc líto, přijmi upřimnou soustrast ☹

petrach
19. jan 2010

andulko vydržíž!!!!!!!!!!!!!!! ted budeš ležet a chodit max na záchod...a hlasit se ..holky já vám tak moc přeju,at vydržíte aspon 38tt...
a říkal ti dr jestli se to zlepší? tvrdne ti bříško?

andulka4
19. jan 2010

Vladi promiň já se taky přidávám až teď....upřímnou soustrast
jinak já se neotvírám ani nemám zkrácený čípek.....ale mimi už začalo tlačit dolů takže to hrozí
nemusím stále ležet ale musím mít postel na špalcích at mimi naléhá spíš na žebra

dostala jsem taky tablety at tam není infekce a neprasknou plodové obaly

andulka4
19. jan 2010

bříško mi netvrdne
a mám notebook takže u toho budu ležet aaaaspon +15tt

maatkka
19. jan 2010

argousek mas veeelikuuu pochvalu 😀

rohacka
19. jan 2010

Andulka - drz sa! Myslim, ze aj tak je to lepsie, ze lezis doma, ako by si mala lezat v nemocke...

Maatkaa - slubila som Ti, ze Ti dam vediet, ako sme dopadli na ocnom, kedze sa dnes malo rozhodnut o tom, ci nejdeme hned na operaciu strabizmu. Tak som happy, kedze mi lekarka povedala, ze vidno, ze poctivo nosi okuliare, lebo sa to velmi zlepsilo, takze operaciu zatial odlozila, ci sa to nahodou neupravi uplne. Dokonca mi povedala, ze sa jej zda, ze sa to tak zlepsilo, ze az velmi, teda ze skuli do inej strany 😕 🙄 . Ale zatial to proste nechavame tak. On ma hyperfunkciu nejakeho svalu, ktory drzi oko, utekaju mu striedavo obidve ocka, prave viac.Vraj to moze byt zlepsene aj tym, ze stale cvicime Vojtovku, ze u dlhodobo cvicenych deti sa to moze uplne upravit. Takze som povzbudena cvicit dalej, kedze to ma aj tento vedlajsi efekt okrem ineho. Inac, vcera som sa rozpravala s jednou znamou, ktora robi Handle pristup (terapiu) - vraj na upravu skulenia je super, ked dieta pije cez slamku (najlepsie taku zakrutenu - proste aby ten tah bol dlhsi, nie len taku kratku jednoduchu), ale nech sa nepozera na slamku, ale niekde dopredu. Proste nalepit nejaky obrazok na linku alebo niekde, ze ked pije kym sedi v stolicke, nech sa tam pozera. Vraj to pomaha, videla aj konkretneho cloveka, ktoremu to pomohlo a uz len velmi malo skuli. My slamkou pijeme mozno od roka, tak mozno aj toto pomohlo 😀 . Ale dnes som sa na to pytala ociarky a ta mi povedala, ze ona v tom suvis nevidi, ale ved isto tym neposkodim. Tak len tak pre zaujimavost.

nanya
19. jan 2010

Holkyyy moje. Mocinko děkujííí za klik. Jste super. Díky ještě jednou 😵

petrach
19. jan 2010

Andulko me kamoška porodní asistentka tehdy říkala,že používat Lactacid na umyvání...proti infekci..
tak polehávej,ted je hnusne tak se to dá vydržet..hlavne že budeš mít hlídaní..

maatkka
19. jan 2010

babyyy moje dieta spi uz 4 hodiny!!! 😕 a ja sa taaak nudim... chcem ist uz von ale je mi ju luto budit 😅
je asi pomylena lebo vcera odkvecla uz o 18-tej a rano vstavala uz o 7 (a to vacsinou spinka od 20.-21. do 9.-10.) ale uz sa tam trocha mrvi tak uz hadam vstane

rohacka veeelmi pekne ti dakujem ze si si na mna spomenula 🙂 a dakujem aj za tie rady...
no veeelmi vam prajem nech sa teda tej operacii vyhnete - to by bolo super... si sikulka - to je aj tvoja zasluha 😉 nam uz to dr. hovorila ako ze je to iste ale tiez jej to skusam preliepat - aj ked ju asi len zbytocne "trapim" a rozculujem... ☹
vojtovku uz necvicime (uz si ani nepamatam tie cviky) ale neviem ci by nam to pomohlo kedze sme cvicili od narodenia skoro rok a nic (skor sa to horsilo) - ona to ma "vrodene"
a dakujem za ten tip so slamkou - pravdupovediac to sme este vobec neskusali

jeeej uz je hore 🙂 huraaa ide sa von 😉

bera28
19. jan 2010

Andulko, tak jen odpočívat a neboj, to vydržíš!!!! Hezky si tady s námi budeš psát, číst knížky a čučet na TV 😉

Peti, na to přípravu pokojíčko se fakt těším. My to pořád odkládali, i přesto, že svišťáci spí krásně. Ale my máme tu místnost jako pracovnu, takže to musíme celé přestěhovat, nechat provrtat kabely vedle do pokoje a začít zgruntu. Ale na to malování se fakt těším. I když zase moc ne na nakupování, to zase bude peněz 😠 A všechno 2x 😖

Argousku, správně to děláš. Tak ať jsou jen samé pochvaly od paní doktorky!

Rohacka, to je dobre, ze se to tak krasne lepsi. A s tou souvislosti s pitím přes slámku a šilháním, to jsou teda věci! Proč to nezkusit.

denisee
19. jan 2010

Andulko: držím pěsti!!!
Holky: já jsem zas líná vařit si něco k obědu, jen tak udělám něco Vojtěchovi a sebe odbydu, říkám si, že bych mohla uvařit a manžel si to rád vezme až přijde z práce, ale dělat každej den něco z masa atd...to bysme koncem měsíce asi nevyšli ☹ Nebo jak to děláte vy?

Bera: já už se na to taky těším, pořád se mi to honí hlavou jak to zařídit, hodně se inspiruju na netu, koukám na fotky. Ale mít víc pěněz je to taky o něčem jiném. Přemýšlím jak to udělat, aby se to využilo popř. i na delší dobu, kdyby přibyl sourozenec... Plánujem to k 2. narozkám v květnu, nějak už zařídit.

mispuli
19. jan 2010

denise já vařím skoro každý den,někdy z masa,někdy ne,honzík ted má takový to období,že většinou maso nee,míša zase maso jo a přílohy ne,tak se doplnujou 😀 ,vařím pro všechny,protože manžel chodí na obědy domů,ale taky ne vždycky,když jsem líná nebo bez nápadu,tak si něco koupíme v bufíku nebo dáme špagáty

bera díky za krásný tip na stoly,my totiž taky chceme předělat pokojíček,ale taky ho máme jako odkládací místnost,takže to musíme vymyslet a zrovna jsem přemejšlela nad stolem,budeme potřebovat psací,když už budeme mít toho předškoláka,taky bych chtěla pro honzise novou postel asi tuhle http://www.link-ekotan.cz/index.php?nid=1381&li... to ta vlevo nahoře,ta se mil íbí moc,a míša půjde na tu po něm

holky těhulky držte se a nenechte se ničím rozptýlit

bera28
19. jan 2010

Denisee, já chci pokojík taky ke druhým narozkám. No to už abych začala🙂

Mispuli, ta postel je fakt krásná a super, že má úložné prostory.

Já jak to tak sepisuji, tak už vidím, že nakonec nakoupíme v IKEA a od Tiny objednám jen ty dekorace 😒
Ale i s tím se dá udělat hezký pokojík. Nakoupím jim tak včelky, vlaštovky, berušky, motýly, kopretinu a budou jak na louce 🙂 🙂
Hlavně zjišťuji, že máme stzrašně málo úložného prostoru, ale to už bychom se asi museli nabourat k sousedům, protože část chodby už jsme odkoupili a tam je udělaná předsíň a komora (totálně plná) 😀

A s tím vařením to mi povídejte. My máme naproti bezvadnou restauraci a bereme si od nich jídlo domů. Což ale zase nedávám svišťům, takže ti mají to, co jim navařím a zamrazím. Občas jim dám i kupovanou, teda spíš Anetce, tý to chutná víc jak domácí 😉

Za chvíli se vrátí svišti z venku, tak tu zase bude čurbes.

andulka4
19. jan 2010

holky dííík,
Denise já nevařím a od D 16m bio mu dávám jídlo ze školní jídelny.....on toho hodně sní a chce denně maso takže to by jsme nevyžili a já se najím sním za 51kč.....což neuvařím ani omylem

holky pokojíček máme od 18m
vče z ikei-postel a pak ten pyramidový program s boxy

bera28
19. jan 2010

Andulko, to máš super, že máš možnost bio jídlo z jídelny. Já jsem taky kupovala od jara až do konce listopadu jen bio zeleninu, jezdí sem jedni zelináři a fakt je to dost znát, ta chuť je úžasná. Když jsem jim uvařila z obyč, tak to nechtěli a přiznám se, že ani mě to nechutnalo. Ale teď už kupuji přes zimu zase jen obyč.
A ty máš tuším už úplně velkou postel pro Davídka, že? My, vzhledem k prostoru, musíme pořídit dětské postele, ne ty dospělé. No a pak se přestěhovat do minimálně 4+1 😀 😀 Teď nemáme zrovna malý byt (90 m2), ale nějak se sem nemůžeme 4 lidi a pes změstnat🙂 Tak jestli máš nějaký tip, co pořídit, tak sem s ním.

nanya
19. jan 2010

Ahoj holky.

Tak jsem dnes přišla z rehabilitace docela nakřivo. Doteď jsme vlastně nic necvičili, na rehabilitaci mě poslala moje dětská dr. hned, jak jsme dorazili z porodnice. Na neurologii o měsíc později mi bylo řečeno, že cvičit nepotřebujem a že vojtovku nedoporučuje, pokud se vyvýjí normálně + to Danielkovo promodrávání. Takže jsme nakonec vojtovku necvičili a docházeli na rehabilitaci, kde mi rehabilitační ukazovala cviky z Bobatha + motivační cviky - balon a tak. Dneska jsme měli mít cvičení i s vedoucí a konzultaci o případném vyřazení. No, vedoucí tam sice byla, ale asi cca 2 minuty, ani jsem malého nestihla svlíknout, moje rehabilitačníj jí vylíčila, jak je Danielek šikovný a tak, a že se teda po dvou měsích přijdem ukázat a pokud bude vše ok, tak bude následovat vyřazení. Ale po svléknutí Danielka mi ta moje rehabilitační číká, že před tou svou vedoucí nechtěla nic říkat, jako že jí nařizuje a tak, a že by nás raději viděla za 14 dní, což mě neva, aspoň jsme pod dohledem. Ale co neřekla, že Danielek málo vydrží být na bříšku, a to prý kvůli tomu, že nezapojuje dobře svaly na zádech, někde mezi nebo pod lopatkami a ukázala mi cvik z vojtovky. Já brečela jak želva, tam mi to šlo, ale doma mi malý cvik vůbec necvičí, nebrečí nic. A když brečí, tak stejně necvičí. Asi se na to vyprdnu. Nevím, co mám dělat. A než ho cvičit špatně, tak asi raději necvičit. Co vy na to? A ještě malá otázečka, jak dlouho, pokud si na to ještě vzpomenete, vám mrňousci vydrželi na bříšku, když jim bylo cca 6 - 7 měsíců korigovaně?

andulka4
19. jan 2010

nené v jeho bio 16 měsících......ale normální školní jídlo
pokud byla polévka slaná nedstavila jsem to ale jinak jí vše-oni tam vaří pestrou stravu tak jak má být a upřímně já na bio potraviny nevěřím (pouze jíš li ho celý život)

petrach
19. jan 2010

denise já vařím vetšinou na 2 dny..z jídelky jsem brala občas,když jsem jezdila po doktorech,ale ty ceny jsou fakt hodne vysoké a manža se z toho nenají a za hodku má hlad..a nemusí byt jen maso..dnes byla žemlovka,ta je na jeden den,ruzne to střídám..třebas do rizota dáš vepřovku atd..zemákoví guláš,spíš mi dá praci vymyslet co 😀

nanya no Šimonka to na bříšku nikdy nebavilo,takže dlouho nevydržel,pořad se ruzne točil..ted tak 3 tydny je tam i pul hodky,nebo ruzne na boku,na zadech moc ne 😉
co máte za cvik??poradíme

bero i Ikea má super nábytek,holt masiv mít ani my nebudeme..a deckám je ho škoda 😉
i tak to vyjde na peknou pálku..naše Elí ma starší zachovalí sektor a neřeším to 😉 až budem delat oba bude to jiné..
jinak z budoucího pokojíčku máme taky skladište 😠 😝 a chtela bych pomalu přes leto to vyklidit a zatím mu tam dát hračky